UEFA Kupasi: Benfica- Galatasaray 0-2 (Emre,Umit)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

UEFA SIRALAMASI 2008/09
Takım Ülke T.Katsayısı
1.Juventus İtalya 11.4750
2.Barcelona İspanya 11.4125
3.İnter İtalya 10.4750
4.Liverpool İngiltere 10.4440
Arsenal İngiltere 10.4440
M.United İngiltere 10.4440
7.A.Madrid İspanya 10.4125
Villarreal İspanya 10.4125
9.Lyon Fransa 10.2570
10.B.Münih Almanya 10.2375
15.GALATASARAY TÜRKİYE 9.1000
46.FENERBAHÇE TÜRKİYE 6.1000
74.BEŞİKTAŞ TÜRKİYE 3.1000
84.KAYSERİSPOR TÜRKİYE 2.1000

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ercan Arslan wrote:
Sonucta, takimin oynadigi oyun rakibe gore guzeldi ama senin bu herseyi oldugundan fazla abartarak iyi gosterme anlayisin her defasinda genis aciyla direksiyonu kivirarak dogruyu bulmana, benim yazdiklarimi 6 ay sonra kabul etmene neden oldu. Bu kez yavas ve dikkatli sur artik su kamyonu, devireceksin. Haftasonu eger Fenerbahce sahaya teknik ve oyunu yonlendiren oyuncularinin yanina mucadele eden dogru adamlarla karsimiza cikarsa sorarim o zaman ben sana bu futbol ile CL'de kacinci oluruz, saha zemini nasildi, tarladan patatesi mi istersin yoksa salatalik mi diye.

Ozetle,ben "Kral Ciplak" diyorum, sen alkislamaya devam et. Nasilsa her kaybedilen maca da kendince mantikli bir kilif bulup, burada yazdiklarinin ustunu orttugunu saniyorsun.
:)

Yine ayni sekilde cevaplar. Benim yazimda sana en ufak saldiri yok. Sadece dusuncene katilmadigimi belirtmisim. Zaten sen falan umrumda degilsin. Lafi senin agzina tikmak, sana cevap vermek, senden fazla bildigimi gostermek falan amacim degil. GS'in o 2000 senesi futboluna geri donmemesi gerektigini savunuyorum. Sonra benim tavrimdan falan bahsederler.

Cengiz abiyi hani derler ya asla demeyin asla diye ama yani o derecede affetmeyecegim, ara falan bulmaya calismayin arkadaslar.

Yine dusuncelerimize geri donersek... Bence....

1) Pasa dayali, topu cevirip rakibi yormaya dayali futbol yumusak futbol degildir.
2) Bu futbolu oynamak icin pres yapmaktan daha fazla kosmak gerekir. Aynen Arsenal'in Fener'den daha fazla kostugu gibi.
3) Bu futbolu oynayabilmek icin takimda top kullanimi ve savunmasi ayni oranda iyi veya cok iyi oyuncularin olmasi gerekir.
4) Ayni oyuncuya 3 kisiyle baski yapmak Avrupa'da iyi takimlara karsi tutmamistir, tutmaz cunku presini cok rahatlikla kirabilirler. Tersi de dogru degildir, "kimse baski uygulamasin, hepimiz sadece topu ayagimiza aldigimizda oynayalim" 1960 Brezilya modelidir. Onemli olan dogru anlarda, dogru alanlarda akilci baski uygulamaktir ve savunmaya takim halinde geri donebilmektir. Transitional game...
5) GS kendine alan birakmayan, tam saha pres uygulayan, doping almis gibi kosan takimlari paslarla gecmeyi, onlarin aciklarini bulmayi ogrenmek zorundadir. Arsenal dar alanda, 2 metrede ceza sahasinda Fener'e karsi 600'e yakin pas yapip, 6-7 tane gol pozisyonu buldu. Pres yapan takimi 2 ucgen, 1 baklavayla gecip, topu kaldirmadan, sisirmeden rakip sahaya yerlesebilmeyi ogrenmek zorundadir.

Aksi takdirde GS rakibe uyup, yapmasi gerekeni unutunca fiziksel oyunla orta sahada bogusmaya baslayinca rakibin ekmegine yag suruyor. Zaten takim 3 gunde bir mac yapiyor, rakibin tek amaci ise seni yenip 5 mac yatmak. 3 kisiyle pres yapmak yerine enerji rakibi top pesinde kosturmaya harcansa hem rakip daha cabuk cozulur hem de ortaya daha guzel bir tablo cikar. Enerji bos alan vermemeye calisan takima karsi bos alan yaratmak yani surekli bosa kacmak amacli kisa deparlar atmak icin, tempoyu surekli ust duzeyde tutmak icin kullanilmalidir.

Mactan sonra Flores'in gorusleri...
“It was difficult for things to improve after a poor start. We started badly, despite the opportunities we had. Galatasaray played their game; they executed their transition game well.

“In the end, we only played well for 20 minutes. In general, Galatasaray were better and our transition game was not good because we lost the ball continuously. They played more as a unit. We lacked inspiration and we were a far cry from the level that the fans would like us to be.”
Savunmaci Pereira'nin dedikleri...
“We did not circulate the ball. Galatasaray managed to do just that and played a good game. They are a great team and were better than us today. Now we have to win points away from home to make up for the ones we lost today.”
Arkadaslar... "Wenger gelse ucakta karsilarim, Florya'ya kadar omzumda tasirim, ah Rijkaard gelse ne toptu o Barcelona'ya oynattigi" diyen arkadaslar. Ikilemdesiniz. Bu adamlari istemeyin siz Terim'i isteyin. "Terim gelirse Goztepe'yi maltepe'yi tutarim" havada kaliyor sonra. GS'in futbolu dunyanin en ust duzeyinde oynanan futboldan hala cok uzakta, gidilecek hala cok yol var ama sizin istediginiz oyle bir futbol degil ki...

Ozan Ersoy

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

aska kimsenin ne yazdigi umurumda degil. Kendi acimi yansitmak istiyorum.

1-) Galatasaray bunu tarihinde hic yapmadi. Skibe geldi , bizi tanistirdi demek yanlis. FT'nin sampiyon olan takimi ''aktif dinlenme'' adi altinda oyunun belii donemlerinde bu tek pasli oyunu oynuyordu. Orada temel felsefe oyunun temeline bunu oturtmak yerine , galip geldiginde veya yorgun oldugunda oyunu kendi kontrolunde tutup top rakipteykenprese gore daha az yorulmak vede rakibin top ayaginda olasi tempo yakalamasini onlemekti.

2-) Genel olarak sistemle (one-touch) ilgili bir sorunumuz yok. Cok iyi uygulanan fakat goreceli olarak daha az etkili bir sistem, uygunsuz kisilerle kotu uygulanan daha mutekamil bir sistemi alt edebilir. Ne sistemi uygularsan uygula bastaki yoneticinin ve de oyuncunun eksikleri varsa bunu bir turlu istedigin sonucu elde edemezsin. Yani benim her elestirimi sisteme donuk olarak algilamak yanlis. Skibbeyi sistemi yuzunden degil, uygulama hatalari ve yoneticilik eksiklikleri yuzunden elestiriyoruz.

3-) Gene hangi sistemle oynarsan oyna, topa verimli ve etkin sahip olmanin yanisira, 2 temel gereklilik daha var: A-)Tempolu ve hizli oyun
B-)Rakipten top kapma. etkinlik ve verimlilik ile birlikte diger ikisi olmazsa GS cuvalliyor. Bu hiz problemide ayni zamanda tempoyuda etkilediginden uzaktan sert sutuda olumsuz etkiliyor. Al gulum ver gulum
yorulmadan kale dibine inelim dersen olmuyor iste. Iyi alanini savunan takima 700 pasta yapsan birsey ifade etmez.

4-) Arsenal, Manchester United, Barcelona oynuyor/oynadi ama daha hizli bir tempoda , daha kosarak, daha cok top kaparak. (Daha genclerle).

5-) Dahada onemli nokta , savunmanin orta gobegi ve on libero ilk once iyi savunup top kapacak, orta saha ve forvetin ise sut atip topun arkasina gececek. Yani benim birinci kistasim iyi pas yapsin yeter degil. Benim icin onemli olan pozisyonun istedigi yasamsal esas gorevi. Bu yuzden Meira tercihi yanlistir. Iste maharet bunu yapana(top kapma), one-touchta yaptirmak . Pas yapabilenin keyfini bekleyip top kapma hamlesine gecebilmesi icin duaci bulunmakta degil

6-) One touch'ta onemli noktalarda biri , yalniz rakibin momentumunu dusurmek degil, yani zamanda rakip sahada alacagin serbest vuruslarda (cunku modern futbolda gollerin en az %40'i bu vuruslardan geliyor) etkili olabilmek. Ama kac ay bu takim Sabri ve Hasan Sas, hatta fiziken gucsuz oldugunda Lincolne serbest vurus attirdi. Iste Ozan , bu uygulama hatasi.
Skibbe bunu cozmesi 3-5 ay surdu ki cok verimli degil. Ayni vuruslarin bir kismi Barisa ve Kewell'a attirilmaliydi.

7-) One touch yaparken, bu sistemde olmayan veya az rastlanan, takimin baska gole gitme enstrümanlarini da elinde tutmali takimlar . Mesela Yoruldugunda veya rakip katman olarak sert bir sekilde pres yaptiginda geriden uzun topla ozellikle Barosa topu atacaksin. Baros didinen, kendi kendine ekmegini ite kaka cikaran bir oyuncu. Bu senin bir silahin, varyasyonun, taktik cesitliligin. One touch olsun, 700 pas yapalim, ama uzun pas yapmayalim diye birsey yok. Kazanmak icin top karsi kale cizgisinden gecmeli, one-touch olmus, karambol olmus, kafa olmus onemli degil. Uzaktan sut gibi, geriden sisirme gibi bazi maclarda bazi takimlara isleyebilecek taktiksel cesitlilikleri her zaman cantada bulundurmak lazim.

8-) Birde GS de futbolcular sakatken veya yorgunken orta sican oynarmiscasina yumusak yumusak ucgenler yaparken, ceza sahasi disindan etkili sutlar atacak momentumlarini ve guclerini kaybediyorlar.
Meselenin esasi etkinlik, hiz, topu tekrar ele gecirme rafa kaldiriliyor. Bunu elestirirsen de sen harala gurele futbol istiyorsun, bu sistemi sevmiyorsun demek haksizlik.
NO ADNANS, NO CRY !!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Cirak wrote: ....
Iyi top oynamaya devam edelim, FB maci cok onemli degil. Iyi kadro var, stad yapiliyor, 200-500 arasi pas yapiyoruz ve Cengiz Agabey Ayhan'a bravo dedi. Ben Ozan'in basligindan once Hasan agabey'den Kewell'in tahta bacagi ile ilgili bir konu basligi bekliyorum.
O prafoyu sonra aferine cevidik ya Ayhan'in lehine. Horoz Nuri (Vahi Oz'un canlandirdigi meshur karakter) Turkcesinde "prafo" aferine gore bir derece asagi da.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Yine ayni sekilde cevaplar. Benim yazimda sana en ufak saldiri yok. Sadece dusuncene katilmadigimi belirtmisim. Zaten sen falan umrumda degilsin. Lafi senin agzina tikmak, sana cevap vermek, senden fazla bildigimi gostermek falan amacim degil. GS'in o 2000 senesi futboluna geri donmemesi gerektigini savunuyorum. Sonra benim tavrimdan falan bahsederler.
Evet benim 2. mesajimdaki tonlamayi hakedecek bir cumlen olmadigini kabul ediyorum. Belki de dun aksam dusunerek yazdigim uzun bir konuyu, bugun sabah cok burnu havada bir yaklasimla "bastan sona katilmiyorum" diyerek uzerini cizmeye kalkman ve o esnada yeni uyanmis olup tepemin tasini attirmasi buna sebep olabilir. Bu arada yazdiklarimi okuyorsun, umurumda filan degil gibi laflarla birbirimizi kandirmaya gerek yok. Ben de seninkileri okuyorum cunku. Konustugumuz futbol ve G.Saray, otesi yok zaten.

Bu kadar romantizmden sonra soyleyebilecegim ise G.Saray'in oynadigi futbolla ilgili yazdiklarina tamamen olmamakla temel cikis noktasindan dolayi katilmadigimi belirtmeliyim. Soylediklerin, futbolun her iki yonunu oynama konusunda daha iyi bir altyapiya sahip kuluplerde denendiginde elbette daha iyi sonuc verebilir. Ancak suanda G.Saray'in Benfica karsisindaki oyunu seni o modern futbola benzemesi nedeniyle kandiriyor. Eger G.Saray Benfica karsisinda oynadigi futbolu, uzerine daha fazla baski yapan takimlara karsi da oynayabildigini gosterirse ben burada senin savundugun fikrin dogru oldugunu soyleyecegim. Ama bunun boyle olmadigi suana dek gerek ligde gerekse Avrupa kupasi maclarinda defalarca ortaya cikti. Ustelikte hep oncesinde boylesi guzel bir performansli mac vardi. Yarinki macta "insallah sahada eziliriz de nasil hakli ciktim ama" der gibi bir beklentim yok. Top 90 dakika bizim sahada olsun, son dakikada olusan bir karambolde EDU'nun poposuna carpan top gol olsun ve yenelim o bile yeter. Ama G.Saray'in gercekten tarafli tarafsiz herkesin takdirini kazanacak sonuclari almasi icin oynanmasi gereken futbol konusunda Alpay beyin yazdiklarinin tamamina katiliyorum.

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Cengiz Akgun wrote:
Mehmet Cirak wrote: ....
Iyi top oynamaya devam edelim, FB maci cok onemli degil. Iyi kadro var, stad yapiliyor, 200-500 arasi pas yapiyoruz ve Cengiz Agabey Ayhan'a bravo dedi. Ben Ozan'in basligindan once Hasan agabey'den Kewell'in tahta bacagi ile ilgili bir konu basligi bekliyorum.
O prafoyu sonra aferine cevidik ya Ayhan'in lehine. Horoz Nuri (Vahi Oz'un canlandirdigi meshur karakter) Turkcesinde "prafo" aferine gore bir derece asagi da.
Sana da aferin o zaman, Cengiz Agabey...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote: Arkadaslar... "Wenger gelse ucakta karsilarim, Florya'ya kadar omzumda tasirim, ah Rijkaard gelse ne toptu o Barcelona'ya oynattigi" diyen arkadaslar. Ikilemdesiniz. Bu adamlari istemeyin siz Terim'i isteyin. "Terim gelirse Goztepe'yi maltepe'yi tutarim" havada kaliyor sonra. GS'in futbolu dunyanin en ust duzeyinde oynanan futboldan hala cok uzakta, gidilecek hala cok yol var ama sizin istediginiz oyle bir futbol degil ki...

Ozan Ersoy
Ozan, forumda bir suru insanin sozlerini alip tek kisi bunlarin hepsini yaziyor gibi koyup sonra ikilemdesiniz demissin. :lol: Dogaldir hatta beslem falan da olabilir, bir suru degisik insanin sozleri var burada.

Kisi kisi sozleri bosverip sunu sorayim sana: Benfica macinda GS'in oynadigi iyi oyunda Benfica'nin tercihlerinin rolu oldugunu dusunuyor musun? Yoksa saha iyi, hakem iyi idi, bunlardan oldu, Benfica'nin tercihleri ile alakasiz mi diyorsun? Buna cevap verirsen belki tartisma falan kalmaz. Cunku forumda adet oldugu uzere, ikisi de dogru olabilicek iki fikir birbirinin ziti durumuna getirilip, kim hakli, kim haksiza gitmeye baslamis is.

Ne bileyim, bana Eskisehir maglubiyetinin aciklamalari 1) hakem faciasi (Sevgili Ercan burada forumu biraz kandirmis skor 4-2 diyerek, dorduncu golun oyuna bir etkisi yok tabii, 98. dakikada olmus, macin skoru belli olduktan sonra, ardindan oyun yok, yani esas analiz edilmesi gereken skor 3-2, o bes golun de ucu nizami degil, artik bir macta bes golun ucu nizami degilken o maci hakem katletti denmiyorsa ne zaman denir bilemiyorum), 2) GS'in kendi oyunu, 3) sakatliklar diye bakmak; Benfica galibiyetine de 1) GS'in iyi oyunu, 2) Benfica'nin taktik tercihleri ya da stili, 3) duzgun hakem ve saha

gibi birseyler yazmak makul geliyor, bunlardan herhangi birini secip digerleri yanlis demek de biraz mantiksiz.

Bir de herkesden rica, lutfen Mehmet Topal ve Baris'i pas isabetleri acisindan benzermis gibi ayni kefeye koymayalim, bu iki oyuncuyu hic seyretmeyen birileri anca yapar bu yorumu. Topal Lincoln falan degil ama Baris ile bir hic degil paslarinin isabeti acisindan.

Ali

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ismail Gezer wrote:UEFA SIRALAMASI 2008/09
Takım Ülke T.Katsayısı
1.Juventus İtalya 11.4750
2.Barcelona İspanya 11.4125
3.İnter İtalya 10.4750
4.Liverpool İngiltere 10.4440
Arsenal İngiltere 10.4440
M.United İngiltere 10.4440
7.A.Madrid İspanya 10.4125
Villarreal İspanya 10.4125
9.Lyon Fransa 10.2570
10.B.Münih Almanya 10.2375
15.GALATASARAY TÜRKİYE 9.1000
46.FENERBAHÇE TÜRKİYE 6.1000
74.BEŞİKTAŞ TÜRKİYE 3.1000
84.KAYSERİSPOR TÜRKİYE 2.1000
Ismail, hile yapma. Esas siralamalar sunlar:

1 Liverpool Eng 106.343
2 AC Milan Ita 105.781
3 FC Barcelona Esp 104.603
4 Chelsea Eng 103.343
5 Sevilla Esp 97.603
6 Arsenal Eng 95.343
7 Manchester United Eng 94.343
8 Olympique Lyon Fra 86.090
9 Bayern München Ger 86.039
10 Internazionale Ita 84.781
11 PSV Eindhoven Ned 75.325
12 Werder Bremen Ger 74.039
13 Villarreal Esp 72.603
Real Madrid Esp 72.603
15 AS Roma Ita 70.781
16 Sporting CP Lisbon Por 64.777
17 AZ Alkmaar Ned 64.325
18 Benfica Por 63.777
19 Schalke 04 Ger 62.039
20 CSKA Moscow Rus 61.575
28 Fenerbahçe Tur 52.145
55 Besiktas Tur 32.145
69 Galatasaray Tur 27.145

Su da gecen sene sonunda durum vaziyetleri:

1 Chelsea Eng 124.996
2 AC Milan Ita 119.934
3 Liverpool Eng 118.996
4 FC Barcelona Esp 117.837
5 Arsenal Eng 110.996
6 Manchester United Eng 107.996
7 Sevilla Esp 102.837
8 Olympique Lyon Fra 99.380
9 Internazionale Ita 96.934
10 Real Madrid Esp 93.837
11 Bayern München Ger 92.078
12 PSV Eindhoven Ned 91.610
13 Villarreal Esp 90.837
14 Newcastle United Eng 84.996
15 Valencia Esp 83.837
16 AS Roma Ita 81.934
17 FC Porto Por 81.176
18 Benfica Por 77.176
19 Werder Bremen Ger 74.078
20 AZ Alkmaar Ned 69.610
45 Fenerbahçe Tur 51.469
60 Besiktas Tur 40.469
87 Galatasaray Tur 30.469

En azindan dogru yonde gidiyoruz.

Ali

Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Ne bileyim, bana Eskisehir maglubiyetinin aciklamalari 1) hakem faciasi (Sevgili Ercan burada forumu biraz kandirmis skor 4-2 diyerek, dorduncu golun oyuna bir etkisi yok tabii, 98. dakikada olmus, macin skoru belli olduktan sonra, ardindan oyun yok, yani esas analiz edilmesi gereken skor 3-2, o bes golun de ucu nizami degil, artik bir macta bes golun ucu nizami degilken o maci hakem katletti denmiyorsa ne zaman denir bilemiyorum), 2) GS'in kendi oyunu, 3) sakatliklar diye bakmak; Benfica galibiyetine de 1) GS'in iyi oyunu, 2) Benfica'nin taktik tercihleri ya da stili, 3) duzgun hakem ve saha
Sevgili Ali ne diye kandirayim ki? Bu tamamen bardagin neresinden baktiginla alakali bir durum. Kadro kaliteleri olarak bahsi gecen mactaki takimlari kiyaslayinca insan biraz oynanan futbolda bunu gorebilmek ister. Atilan gollerin kacinin hakem hatasi olup olmadigini da bir kenara birakip takim kac gol pozisyonu vermis, kac pozisyona girebilmis onlara da bakilabilir. Kaldi ki Youla'nin attigi 2. golde biraz yavas hareket edip oftsayta dusmemesi de mumkundu ve sonuc degismeyebilirdi. Onemli olan G.Saray'in oynadigi futbolun o dakikada bu ataga karsi mudahale edemiyecek durumda olmasidir. Takim macin basindan sonuna kadar hatta 2-1 onde oldugu anlarda dahi ustun bir oyun oynayamadi benim itirazim buna. Oynanan oyun oyle olduktan sonra mac 2-2 veya 0-0 bitseydi burada yine farkli seyleri yaziyor olmayacaktim ki. G.Saray maalesef karakteristik futbol anlayisini kaybediyor. Gecen yil ne kadar elestirsekte Kalli ile bir nebze bu mucadele anlayisi geri geliyor gibi olmustu. Oysa bu yil aldigimiz yildizlarin hepsini ayni anda sahada tutma istegimiz bizi mucadele gucu dusuk bir takim yapiyor.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ercan Arslan wrote:Sevgili Ali ne diye kandirayim ki? Bu tamamen bardagin neresinden baktiginla alakali bir durum. Kadro kaliteleri olarak bahsi gecen mactaki takimlari kiyaslayinca insan biraz oynanan futbolda bunu gorebilmek ister. Atilan gollerin kacinin hakem hatasi olup olmadigini da bir kenara birakip takim kac gol pozisyonu vermis, kac pozisyona girebilmis onlara da bakilabilir. Kaldi ki Youla'nin attigi 2. golde biraz yavas hareket edip oftsayta dusmemesi de mumkundu ve sonuc degismeyebilirdi. Onemli olan G.Saray'in oynadigi futbolun o dakikada bu ataga karsi mudahale edemiyecek durumda olmasidir. Takim macin basindan sonuna kadar hatta 2-1 onde oldugu anlarda dahi ustun bir oyun oynayamadi benim itirazim buna. Oynanan oyun oyle olduktan sonra mac 2-2 veya 0-0 bitseydi burada yine farkli seyleri yaziyor olmayacaktim ki. G.Saray maalesef karakteristik futbol anlayisini kaybediyor. Gecen yil ne kadar elestirsekte Kalli ile bir nebze bu mucadele anlayisi geri geliyor gibi olmustu. Oysa bu yil aldigimiz yildizlarin hepsini ayni anda sahada tutma istegimiz bizi mucadele gucu dusuk bir takim yapiyor.
Kandirmak sozunu kotu kastetmedim. Sadece o tartisma baglami icinde dogru oturmuyor demek istedim. GS 4-0 maglup duruma dusse, sonra iki tane atsa, mac zaten 4-2 bitmis, hakemin nesini konusuyorsunuz denilebilir, ama 2-1 galipken iki tane ofsayttan gol yiyip verilen macta skor 4-2 demek bence dogru degil.

Diger konularda fikirlerimi yazdim, senin yazindan daha once Kharkiv maci ile ilgili endisem var, iyi oyun Benfica'nin oyun stilinden de kaynaklaniyor dedim. Ama bunlar yuzunden konu karismasin, GS kotu oynar falan, eywallah, ama bunun hakkini dagitmak o duduklu dangalagin isi degil, Youla biraz yavaslasa falan ne olurdu da mevzu degil. MActa hakemler cok cok kotuydu, hakemler olmasa oradan puanla cikardik, GS'in da iyi oynamayip puan beklemeye hakki var hakemler karismayip.

Simdi, su senin aradigin futbola gelince: biraz da bu sene her hafta kac sakatla maca ciktigimizi, kadromuzda kac oyuncunun Haziran'da ne yaptigini, ne kadar tatil yaptigini falan da dusunelim. Yani Skibbe'nin hatalarini bol bol aziyorum ama adam da elinde Topal, Baris falan saglam olup Skibbe bunlara 3 ay forma vermese is baska deriz.

Tartismanin basi Skibbe idi, o acidan en azindan Persembe gunku futbolun senin arzu ettigin yonde saglamlasip saglamlasmayacagini da beklemek lazim.

Ali

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote: Cengiz abiyi hani derler ya asla demeyin asla diye ama yani o derecede affetmeyecegim, ara falan bulmaya calismayin arkadaslar.

....

Ozan Ersoy
Ben ne yaptim evladim sana? Surada kavga gurultu olmadan yazilsin dedim. Biraz tolerans ve itidal dedim. Taraf tutup adam kayirip burada sanki belli zumrenin borusu oter buna itibar etmeyeni burada konusturmazlar denmesin istedim. Bunlarin disinda sana ne yaptim kirici olma dedigimde seni bu kadar kirip dokecek ve bu kadar uzecek?

Nedense ortalik bir nebze durulacak ve bir yeni anlayis ile birbirimize karsi daha anlayisli olmamizdan bahsederken Ercan Aslan bu firsati pozitif yonde kullanmak istememis. Kendisine "soylediklerine katilmiyorum" demen agir gelmis. Uzuldum elbette. Demek ki tartisip anlasmak istenmiyor. Illa kirip dokerek eski defterleri acmak gerekiyor demek. O zaman yapilacak olan yazilani gormemezlikten gelmek olacak herhalde. Hasmina en buyuk hakaret onu gorememezlikten gelmek onu yok farz etmek derdi rahmetli annem. Eskiyi desmenin bir anlami yok ve kimseye de bir faydasi da yok. Burada kim iyi bilir kim her zaman haklidir yarismasi yapilmiyor. Zaten bu tur bir zihniyetle forum denen bir yerde yazi yazmaya calismak insani gulunc durumlara sokuyor. Olanlari unutun, birbiriniz sevin ve sayin diyemiyorum (herkezin bu konuda farkli bir anlayisi var. Boyle bir sey genelde bos laf olarak kabul ediliyor.) ama burada bulunan digerlerine olan saygidan laf sokusturarak husumet yaratip ya da olan husumeti guderek havanin gerilmesini onlemek bu kadar zor olmamali birader.

Burada yazabilecek olgunluguna erismis bir kisinin fikirlerini cogunluga ters bile gelse yazmasi hic olmazsa en azindan bu sekilde dusunenin neden oyle dusundugu konusunda insana bir fikir veriyor. Katilmazsin ve neden katilmadigini belirtirsin. Bunu kabul edip etmemek o fikrin sahibinin olgunlugunu gosterir. Ya anlayisla karsilar ya da fikrini kabul etmeyeni kendine dusman gozu ile bakarark isi siretlige kadar goturur. Zaten sistem isliyor. Bu konuda belli bir standardi tuturamayini buradaki bunye ister etmez disliyor. Cevap verilmiyor kendi kendilerine yazip kendilerini okumayi da bu kisiler sevmedikleri icin is daha fazla gurultu ve patirdiya varmadan kendiliginden hal oluyor. Kisacasi kufur ve agza alinmayacak kadar asagiliyici bir tarzi olanin disinda hote pote luzum kalmiyor. Bugune kadar gorulen bu. Hicte sasmadi.

Hala gonlum burayi kendisine yazisma ortami olarak secerek yazan bir iki FB'li arkadasimizin da donup aramiza tekrar katilmasini istiyor ama olmadi hala. Evet sifreler kapanmadigi halde artik burada eskiden hissettikleri rahatligi hissedemedikleri icin su Fb-GS maci oncesi bile gelip iki satir karalamk iclerinden gelmiyor. Ben onlarin burada olmamasini bir eksiklik olorak gormekteyim. Ama burasi GS forumudur diye onlarin bu kararlarindan memnun olanlarimiz da var.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Nov 09, 2008 4:57 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Yahu alip verilemeyen nedir anlamiyorum? Bu kadar akli basinda adamlarsiniz keyif alin iste boyle hafif girgir futbol ortamindan. Bu futbol dediginiz sey bu futbolcular o kadar yuceltilmege deger mi? Aklim almiyor. Kimi kendince elestirir kimi cok begenir kime ne? Benim de okuma istegim kaciyor böyle olunca. Seneler önce Cengiz abi ile kapismistik sonra iyi bir dostlugumuz oldu, keza Hasan'la kapismistik sonra yillar sonra bir araya geldik burda bu iki boyutlu ortamda, yazarken yuz mimiklerini görmediginiz, hangi baglamda bir seyi yazdigini bilmediginiz kisilere karsi pat diye bozulmanin altinda buyuk yanilgilar yatiyor.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Post Reply