UEFA Kupasi: Benfica- Galatasaray 0-2 (Emre,Umit)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Mehmet Gorgen
Staff Member

UEFA Kupasi: Benfica- Galatasaray 0-2 (Emre,Umit)

Post by Mehmet Gorgen »

Galatasaray’ın, UEFA Kupası 2. tur (B) Grubu’nda Portekiz’in Benfica takımıyla deplasmanda yapacağı karşılaşmayı, İngiliz hakem Martin Atkinson yönetecek.
UEFA’dan yapılan açıklamada, 6 Kasım Perşembe günü yapılacak karşılaşmada, Atkinson’ın yardımcılıklarını Peter Kirkup ve Mo Matadar yaparken, dördüncü hakem ise Andre Marriner olacak.

Geçen haftaki Hertha bErlin maçına çıkan kadro:

Image

Image

Dünkü Lig maçına çıkan kadro ve oyuncuların aldıkları notlar:

Image

1904 yılında kurulmuş olan Benfica'nın lakabı "Kartallar" (The Eagles).Portekizin 31 şampiyonlukla enfazla şampiyon olan takımı. 2004 yılında Euro 2004 için eski sttaları yıkılıp yeni modern bir statları yapıldı. Statları (Işık stadı )65.000 seyirici kapasitesine sahip .1960-1970 döneminde altın çağını yaşayan benfica bu sürede 2 tane Avrupa kupa galipleri kupasını kazanmış bir takım.

1960-1975 arasında Benfica'da oynamış olan unutulmaz golcüleri eusebio sayesinde tüm dünya bu takımı tanıdı. Eusebio Benfica'da 301 maçta 317 gol atarak Benfica tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir futbolcu.

Gelelim takımın şuandaki durumuna.
Dün akşam tv'de seyrettiğim Lİg 9.ncusu Naval karşısındaki maçta futbolcuların perfromanlarına:

Kalecileri Quim: Portekiz milli takımının da 29 kere formasını giymesine rağmen asıl milli kaleci Ricardo'nun yedeği olan kaleci. Euro 2008 öncesinde sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkartıldı. Kalecileri iyi sayılabilir.Dünkü maçta kendisine fazla iş düşmedi.

Defans:
Sağbek Pereira: Dün ileri çıktığını hiç görmedim. Defansta kendi kanadından gelen topları aldı.

Sidnei:Çok genç.Rakibe bazen kontrolsüz dalıyor. Dün tartışmalı bir penaltı pozisyonu yarattı.

Luisao: Defansın ve takımın bence en önemli oyuncusu. Brezilya milli takımında da oynuyor. Özellikle hava toplarını topluyor. Hücumda kafayla çok gol attığını gördüm.Dün takımının ilk golünü de yine güzel bir kafa vuruşu ile attı.

Sol bek Riberio: Sağbekin zıttına devamlı hücuma çıktı orta yaptı 2. golün ortası da ondan geldi. Fakat defansta gelen yanından geçiyor. Defansın en zayıf noktası. Rakip takımın tüm atakları ve gol ortası da yine onun bulundan sol bek mevkiinden geldi.

Orta saha:

Teknik direktör İspanyol (daha önce Valencia'yı çalıştırmıştı) Quique Flores'in Reyes dışında birtürlü devamlı oynattığı adam yok.Bu sene takımın başına gelen Flores'in 3'Ü İspanyol olmak üzere 5 yardımcısı var.

Sağ kanat:Di maria: Dünkü maçta sonradan oyuna girdi.Fakat Hertha maçında ilk 11 başlamıştı. 20 yaşındaki arjantinli takımın en hızlı oyuncusu. Başta İnter olmak üzere birçok büyük takımın transfer listesinde. Kanattan daha çok orta sahanın ortalarına doğru oynamayı seviyor. O yüzden sağ kanat sağ bekte ileriye hiç çıkmadığından takımın en az kullanılan bölgesi oldu.

Di Maria'nın yedeği Ruben Amorim de ise malesef bir özellik göremedim.

Katsouranis:
Yebda
CARLOS Martins

Bu üç oyuncu orta düzey oyuncular. Ne hızlı , ne Alex, Lincoln gibi çok teknik ne de Aurelio vs gibi defansif orta saha ned e öyle sert şutları var .Bunlardan azar azar bazı özellikler bulunduran vasat oyuncular. Biri giriyor diğeri çıkıyor.Birşey değişmiyor.

Reyes: Eski Arsenal , R.madrid'li oyuncu A.Madrid'ten sonra kapağı Benfica'ya atmış. İlk 11'in değişmez oyuncuus. Tüm ortalar serbest vuruşları o kullanıyor. Takımın tüm atakları onun bulunduğu sol kanattan geliyor.

Forvetler:

Nuno Gomes: Devamlı ilk 11 oynamasına rağmen ne katrkı yaptığı şüpheli. Klas bir oyuncuydu demek doğru.Eski halinden eser yok.

Suazo: Bu sene İnter'den kiralanan Suazo italyadaki yırtıcı futbolundan birşey gösteremedi. Ofsayttan kafa ile bir gol attı tabiki sayılmadı.Cardozo ile devamlı değişerek oynuyorlar. Nonda-Ümit değişikliği gibi.

Cardozo: Benim 3 senedir Newells old boys takımında oynarken takip etmeye başladığım bir futbolcu.Paraguaylı oyuncu dün yine sol kanatatn yapılan ortaya arka direkte kafayla gol attı. Etkili sert vuruşları da var. Takımın Luisao ile en uzun ve kafa vuruşlarında dikkat edilmesi gereken 2 adamından biri.

Aimar: Dün kadtoda yoktu.Sakat olabilir.

Sonuç: Benfica hucumda sol kanatı kullanıyor. Defansif açıdan sol kanatı zayıf. Çok hızlı adamı hiç yok. Arjantinli Di Maria hızlı sayılabilir.O da içeriye çok kaçıyor.Onun da önünü kapamak lazım. Reyes'in ortaları isabetli. Takımın golleri Luisao ve Cardozo'nun kafasından geldi. Serbest vuruşlarda ve kornerlerde bu iki oyuncuya kafa vurdurmamak lazım.Diğerlerinin kafa vurması zor bir ihtimal.
Last edited by Mehmet Gorgen on Fri Oct 31, 2008 10:27 pm, edited 1 time in total.

Ozan Ersoy

Re: UEFA Kupasi: Benfica- Galatasaray 6 KASIM 08 TSI 21.30

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Gorgen wrote: Sonuç: Benfica hucumda sol kanatı kullanıyor. Defansif açıdan sol kanatı zayıf. Çok hızlı adamı hiç yok. Arjantinli Di Maria hızlı sayılabilir.O da içeriye çok kaçıyor.Onun da önünü kapamak lazım. Reyes'in ortaları isabetli. Takımın golleri Luisao ve Cardozo'nun kafasından geldi. Serbest vuruşlarda ve kornerlerde bu iki oyuncuya kafa vurdurmamak lazım.Diğerlerinin kafa vurması zor bir ihtimal.
Mehmet sen Antep macini atladin, "benim zuper ligle isim olmaz" dedin ve Benfica'ya giristin galiba. Benim aklimda Reyes cok hizli diye kalmis. Hos Arsenal yillarindan beri hic izlemisligim yok ya. Cok begenirdim Arsenal'deyken. Simdi anlattigina gore duran toplar disinda pek oyunda yok, oyle mi?

Ozan Ersoy

Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

TRT1 macI Türkiye Saati ile 21:25 ten itibaren yayInlanacakmIs.
http://www.trt.net.tr/wwwtrt/TvAkis.asp ... =1&tdgun=7

Admin arkadaslardan biri basliga yazarsa iyi olur.

Link acilmiyordu, bir yanlislik olmus tekrar kopyaladim, simdi OK.
Last edited by Serif Halimler on Fri Oct 31, 2008 4:29 pm, edited 2 times in total.

Semih Nisanci

Post by Semih Nisanci »

Link açılmıyor bende.Bir aksilik mi oldu acaba yayın konusunda?

Sağolun Şerif Bey,şimdi açılıyor.
Umarım Levent Özçelik anlatır maçı,güzel bir nostalji yaşamış oluruz.Yorumcu Ömer Üründül olur zaten orası kesin. :)
el comandante Gheorghe Hagi!

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Serif Halimler wrote:TRT1 macI Türkiye Saati ile 21:25 ten itibaren yayInlanacakmIs.
http://www.trt.net.tr/wwwtrt/TvAkis.asp ... =1&tdgun=7
Güzel haber...

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Rakibimizin son macindan bazi goruntuleri http://videos.sportmultimedia.pt/ojogo/ ... ?id=183115 sitesinden izlemek mumkun...

Mehmet Gorgen
Staff Member

Re: UEFA Kupasi: Benfica- Galatasaray 6 KASIM 08 TSI 21.30

Post by Mehmet Gorgen »

Ozan Ersoy wrote:
Mehmet Gorgen wrote: Sonuç: Benfica hucumda sol kanatı kullanıyor. Defansif açıdan sol kanatı zayıf. Çok hızlı adamı hiç yok. Arjantinli Di Maria hızlı sayılabilir.O da içeriye çok kaçıyor.Onun da önünü kapamak lazım. Reyes'in ortaları isabetli. Takımın golleri Luisao ve Cardozo'nun kafasından geldi. Serbest vuruşlarda ve kornerlerde bu iki oyuncuya kafa vurdurmamak lazım.Diğerlerinin kafa vurması zor bir ihtimal.
Mehmet sen Antep macini atladin, "benim zuper ligle isim olmaz" dedin ve Benfica'ya giristin galiba. Benim aklimda Reyes cok hizli diye kalmis. Hos Arsenal yillarindan beri hic izlemisligim yok ya. Cok begenirdim Arsenal'deyken. Simdi anlattigina gore duran toplar disinda pek oyunda yok, oyle mi?

Ozan Ersoy
Sanırım yanlış anlama oldu. duran top olsun hareketli olsun benfica'nın tüm atakları Reyes'in olduğu kanattan geliyor dedim. Reyes öyle sprinter oyuncu değil.Dha önce Arsenal'de forvette oynuyordu. Şimdi bizim kewell gibi sol kanattan top getiriyor.

Bu arada benim GS maçları haricinde TR futboluyla işim yok. Lİg maçlarını başka arkadaşlara bıraktım

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Hertha, Bremen'den 5 yemiş.

Gerçi geçen haftada biz yedik bir o kadar golü...

Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

UEFA Kupasina 3 puan ile basladik.Bizden baskada,gerci Metalist ilk haftayi pas gecti, 3 puani olan yok.Benfica maci, tahmin ediyorum sizinde dusundugunu sandigim gibi grupta kazanmamiz acisindan en zor mac.
Zaten mac kuralari cekildiginde iceride oynama hakkimizi Benfica ile kullanmadimiza hepimiz sevindi.Bu konuda herhalde en sansli kura bizdedir.....Grubun zayif halkasi gibi gorunen Metalist ve ne kadar zorlu veya kolay olmasinin fark ettirmedigi bir Yunan takimi ile icerde oynamak buyuk avantaj.Ustune ustluk bir Alman takimi ile onlarin kendilerini deplasmanda hissedecegi bir mac oynayacagiz buyuk bir ihtimalle.Hani kurasiz olsa da, biz secipte diger dort takimin onune boyle bir fikstur koysak, dordu birden bize "Hadi ya!Cok tereyaglisiniz.Suyundan da koyalim mi biraz?" diyebilecegi bir fikstur bizim acimizdan.Bunlarin icinde de yenilipte 3 puan birakabilecegimiz, bununda surpriz olmayacagi tek mac Benfica maci.3 gun sonrasinda da malum mac.Hani diyorum acaba 1-2 kilit adami bu macta oynatmasak.Hafta sonuna saklasak.Su Fortis TK'ndaki oynadigimiz dizilimde bir kadro ile ciksak nasil olur?

Semih Nisanci

Post by Semih Nisanci »

Kewell sakatlığından dolayı oynayamayacak sanırım.Gerçi sakatlığı geçse de oynamamasından yanayım.Fenerbahçe maçına sağlam çıkması daha iyi olur...

Bir puan dahi altın değerinde olur bizim için.Geçen sene dört puanla gruptan çıktığımızı düşünürsek henüz iki maç sonunda aynı puanı yakalamamız gruptan çıkmamızı neredeyse kesinleştirir...Kewell'ın yanı sıra Baros da kendini toparlaması için yedek başlatılabilir.O da baya yıprandı çünkü,geldiğinden beri gol atsın ya da atmasın müthiş efor sarfediyor her maçta...

---------------------------De Sanctis--------------------------------

Serkan---------Emre Aşık-----------Servet-------------Hakan Balta

Sabri--------------Ayhan--------------Meira-------------------Arda

-----------------------------Lincoln----------------------------------

----------------------------------------Ümit Karan-------------------
el comandante Gheorghe Hagi!

Murat Gökcigdem
Staff Member

Rakibimiz deplasmanda 2-1 kazanmis.

Golleri http://videos.sportmultimedia.pt/ojogo/ ... ?id=269056 sitesinde gormek mumkun....

Yanlizca adamlarin Hondurasli hizli oyuncusuna dikkat etmek lazim. Video'da goruldugu gibi adam 40 metre hizla kosuyor iki defans oyuncusuna ragmen fizik gucu kuvvetli galiba topu sert bir sutla kaleye gonderebiliyor.

Kewell cok kotu burktu bilegini, bu macda oynabilirse benim icin supriz olur. Yanlizca Arad'yi o kanata cekersek sag kanati kim alacak?

Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

Murat Gokcigdem wrote:Yanlizca Arda'yi o kanata cekersek sag kanati kim alacak?
Aydin sakat mi?

Murat Gökcigdem
Staff Member

31 Ekim gunu resmi sitede antreman raporunda Aydın Yılmaz ile Tobias Linderoth'un sağlık ekibi eşliğinde salonda takımdan ayrı calısdiklari yazilmisti.

Aklimda hala sakat oldugu kaldi ama seve seve yanildigimi kabul ederim...

Artik kadroda yerler oturmaya baslarken Sabriyi'de sag bekten cikarmazlar onun icin sag kanadi kim alir onu merakla bekliyorum.

Mehmet Topal iyilesti diyorlar. Bir risk alip onu Meira'nin yanina orta sahaya Ayhan'i da saga cekermi diye bir ana dusundum ama oda olmaz herhalde...

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Murat Gokcigdem wrote:31 Ekim gunu resmi sitede antreman raporunda Aydın Yılmaz ile Tobias Linderoth'un sağlık ekibi eşliğinde salonda takımdan ayrı calısdiklari yazilmisti.

Aklimda hala sakat oldugu kaldi ama seve seve yanildigimi kabul ederim...

Artik kadroda yerler oturmaya baslarken Sabriyi'de sag bekten cikarmazlar onun icin sag kanadi kim alir onu merakla bekliyorum.

Mehmet Topal iyilesti diyorlar. Bir risk alip onu Meira'nin yanina orta sahaya Ayhan'i da saga cekermi diye bir ana dusundum ama oda olmaz herhalde...
eger kewell ve aydin olmazsa yaser oynar. Sag kanatta gecen maclarda iyi isler yapti, eksi sehir macinda son 10 dakika girdi ve kotuydu ama, hem hazirlik maclarinda hemde oynadigi maclarda, hem ortalariyla hemde gol noktolarina kacislariyla iyi sinyaller verdi. Bence bu sistemde kewell in yerinde oyniyacak adam.

ayrica gormiyenlerin bugun(dun) beneficanin aimarin ara pasinda suazonun attigi golu gormesini tavsiye ederim.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Image

Dün bizim maçtan sonra oynanan-Guimares - Benfica Maçını digiturk spormax kanalından seyrettim.

Deplasmanda Benfica geçen hafta kendi evindeki maça göre daha iyi oynadı. Ligde 7 hafta sonunda 3 beraberlik ve 4 galibiyetle 2.sıraya çıktılar ve ligdeki tek namağlup takım durumundalar.

TD Flores defans hattını hiçbir maçta değiştirmiyor fakat forvcette nerdeyse hermaça farklı çıkıyor. 4 kişilik forvette dün suazo , aimar ikilisi vardı. Bizim maçta ben nuno homes-suazo ikilisini bekliyorum. Cardozo dün olduğu gibi sonradan oyuna girer.

Dün

Benfica 44. dakikada Reyes2in atılmasına rağmen ikinci yarı kendi sahasına çekildi ve nerdeyse hiçbir önemli pozisyon vermedi.

Aimar dün Lincoln gibi tek forvet David Suazo'nun arkasında oynadı. İlk yarı ona çok güzel bir gol pası attı. Çok klas hareketleri var.

Reyes ise sol kanatta defansına yardıma geldi 2. gol de yine güzel orta yaptı defans oyuncusu sidnei kafa ile golünü attı.

Suazo ise kontrataklarda 2'ye bir yakaladığında rakibini ezip geçiyor o yüzden ona boş alan bırakmamka lazım. Geçen hafta iyi oynamamasına rağmen bu hafta gayet iyi oynadı.

Defans dörtlüsü:

sağ bek uruguaylı maxi. Yine defansta kaldı hücuma çıkmadı. Bu maçta farklı olarak sol bek ribeiro da ileriye pek fazla çıkmadı defans dörtlüsü devamlı defansta kaldı ve nerdeyse hatasız oynadılar.

Guimares golü ilk yarıda oldu ve defansın arasına yerden atılan topta Douglas kaleciyle başbaşa kaldı ve attı.2.YARI GUİMARES HAVADAN ORTALARLA OYNADI.Ki 2 UZUN BOYLU FORVETİ VARDI AMA HİÇBİRŞEY yapamadılar.

Bizim kesinlikle yapmamız gerekenler:
İlk golü biz yersek ve onlar defansa çekilirlerse biz 2. golü de yeriz. Sağdan soldan ortayla kafa golü atmamız Benfica'ya çok zor. Devamlı yerden araya top atarak oynamamız lazım.

Reyes'e maç içinde orta yaptırmamız lazım. Sebest atışlarda ve kornerlerde Luisao, sidnei ve oynarsa cardozo'yo kafa vurdurmamak için ne gerekiyorsa yapılmalı.
en büyük gol silahları bu.

Kontraatak yersek Suazo bizim emre ve serveti perişan eder.

Bana kalırsa rakibi üstümüze çekip bizim kontraatak oynamamız lazım.

Orta sahaları devamlı değişiyor ama yaratıcı adamları Reyes ve Aimar gibi adamları saymazsak yok.Katsouranis, C.MARTİNS, YEBDA, binya,ruben amorim vs. bunlar vasat adamlar.

Sağbekleri defanstan ileriye çıkmıyor ve defansı iyi. Bu yüzen daha çok ortadan veya bizim sağ kanattan rakibin üstüne gitmeliyiz. Maxi'nin arda veya kewell'ı solda oynarsa etkisiz hale getirmesini bekliyorum.

Tekrar söylüyorum havadan bu defansa birşey yapamayız.

Gelelim benim maç tahminime:

Benfica: 3 Galatasaray:0

Post Reply