Kurban Bayraminiz Kutlu Olsun

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Hepinize sevdikleriniz ile mutlu bir bayram gecirmenizi dilerim.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

BU NE VAHSETTIR BOYLE. CILDIRACAGIM YAHU CILDIRACAGIM! AMA KIME LAF ANLATIYORUZ!? KUTLAYIN PAPAGAN GIBI, KIMIN UMURUNDA BOYLE DIRI DIRI ISKENCE ILE KATLEDILEN ZAVALLI HAYVANCIKLAR. YUH OLSUN SIZLERE DE!
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/10530877.asp?gid=229
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Bayraminiz, sevdiklerinizle saglik ve mutluluk icinde gecsin. Iyi bayramlar!
Özgür

Birol Önder

Post by Birol Önder »

Merhaba,

Herkesin Kurban Bayramini kutlar esenlikler dilerim.
Kerem Tezic wrote:BU NE VAHSETTIR BOYLE. CILDIRACAGIM YAHU CILDIRACAGIM! AMA KIME LAF ANLATIYORUZ!? KUTLAYIN PAPAGAN GIBI, KIMIN UMURUNDA BOYLE DIRI DIRI ISKENCE ILE KATLEDILEN ZAVALLI HAYVANCIKLAR. YUH OLSUN SIZLERE DE!
Bizlere neden yuh olsun ve neden papagan oldugumuzu aciklarmisin.

Hosca Kalin
Birol Önder

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Birol Önder wrote:Merhaba,

Herkesin Kurban Bayramini kutlar esenlikler dilerim.
Kerem Tezic wrote:BU NE VAHSETTIR BOYLE. CILDIRACAGIM YAHU CILDIRACAGIM! AMA KIME LAF ANLATIYORUZ!? KUTLAYIN PAPAGAN GIBI, KIMIN UMURUNDA BOYLE DIRI DIRI ISKENCE ILE KATLEDILEN ZAVALLI HAYVANCIKLAR. YUH OLSUN SIZLERE DE!
Bizlere neden yuh olsun ve neden papagan oldugumuzu aciklarmisin.

Hosca Kalin
Birol Önder
Merhaba,
Nafile!
Hosca Kalin
Kerem

* Burda sevdigim bir kac kisi de tebrik atmis amacim onlari kirmak degil, ancak herkes dusunsun, o hayvanlarin da bizim kadar iyi muamele görme hakki var. Resmen iskence ediliyorlar. Böyle bir bayrami icinize sindiriyorsaniz buyrun edin. Bana da kimse laf falan anlatmasin orda burda insanlar ölduruluyor diye, ona da tepkiliyim elbet, ama burda bayram diye kutlaniyor bu vahset. Ben et yemeyi de azalta azalta sonunda kestim. Et yiyen de yesin, zira dunyada hayvanlarin aci cekmemeleri icin belirli standarlarda yapiliyor bu is. Bu son derece uzun bir tartisma et yeme konusu, ANCAK su yapilan resmen vahset. Bunu göremiyorsaniz körsunuz demektir ve buna isyan etmiyorsaniz bana gelip gah guh laf anlatmayin kaale bile almam cunku.
Last edited by Kenan Atak on Mon Dec 08, 2008 10:50 pm, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Kerem Tezic wrote: Merhaba,
Nafile!
Hosca Kalin
Kerem
Kerem sinirlenme. Bu kurban olayi bu resimlerde gordugun kutuk kafalarin birbirini dogramamasi icin baslatilmis. Yetiskin caga gelip de kendi elleriyle bir canlinin hayatina son vermenin zorlugunu gorenlerin boyle boktan seylere sinirlenip namusdu, kufurdu, bana oyle dediydi, senin karin benim anam, trafikte kufur etti falan diye diye baskasinin canina kiymamasi umit edilmis. Dini fazla bir anlami yok hatta Kur'an'da sadece bir yerde gecer ve orada da "sizin kurbanlarinizin kanlari ve etleri Allah'a katina ulasmaz, niyet onemlidir" diye de "boyle bu isi cennetlik falan olmak icin yapmayin" anlamina gelebilecek bir sekilde soylenmis. Kurban kesmek dini farzlardan, sartlardan biri degildir. Bir nevi insanin icindeki vahsi, oldurme, katletme arzusunun bosaltilma cabasi, girisimi olarak dusunebilirsin. Bunun icin de kurbanlarin baskasina kestirilmesi degil bizzat kurbani sahibinin bicagi vurmasi gerekiyor. Tabii bunu da bilmezler ama kurban kesenin kurbanin ustune binip sirat koprusunden gececegini uydurup kutuk kafalara yuttururlar.

Elbet dunya gorusu bellli seviyede olanlarin boyle bir bosalima ihtiyaci yoktur. Ben sahsen yapmadim, hayatim boyunca da yapar miyim bilmem ama balik tutarim, zipkinla balik avladigim olmustur, tuttugumu da oturur mangalda pisirir yerim. Et balik urunlerini severim. Bunlari afiyetle yiyip "aman oldurmeyelim, vahset" vs. demenin iki yuzluluk oldugunu dusunuyorum. Ama hayvanlar olmesin diye vejetaryan olana da buyuk saygim var. Beni affetsinler ben de yemesini icmesini seven adamim.

Cocuklarin gozunun onunde yapilmasi da cok korkunc haklisin. O cocuk beynine buyuk bir travma. Uzun sure cikmaz akildan. Dedem annemler kucukken bir tane kurban kesmeye kalkmis. Dedem getirmis, evin bahcesine baglamislar. Annemle dayimlar bir kac hafta bakmislar. Saniyorlar ki eve bakmak icin hayvan alindi. Aman boyle kuzu kuzu ne guzel, her gun otunu ver, kafasindan oksa. Sonra ogrenmisler kesilecegini. Bir kiyamet bir aglamak geceyi gunduze katmislar daha bacak kadar cocuklar. Dedem kesememis. Tam iki sene bakmislar bahcede o koyuna. Sonra komsunun cocuklarindan biri simit yedirmis, hayvan da catlayip kendiliginden olmus. Dedemin de son kurban macerasidir.

Velhasil cocuk kafasina nasil etki eder gayet iyi biliyorum, anliyorum. Amma velakin bu cocuklar icin bir sey degil zaten. Bizim memlekette bolca olan cinsler icin...

Ozan Ersoy

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ozan Ersoy wrote: Cocuklarin gozunun onunde yapilmasi da cok korkunc haklisin. O cocuk beynine buyuk bir travma. Uzun sure cikmaz akildan. Dedem annemler kucukken bir tane kurban kesmeye kalkmis. Dedem getirmis, evin bahcesine baglamislar. Annemle dayimlar bir kac hafta bakmislar. Saniyorlar ki eve bakmak icin hayvan alindi. Aman boyle kuzu kuzu ne guzel, her gun otunu ver, kafasindan oksa. Sonra ogrenmisler kesilecegini. Bir kiyamet bir aglamak geceyi gunduze katmislar daha bacak kadar cocuklar. Dedem kesememis. Tam iki sene bakmislar bahcede o koyuna. Sonra komsunun cocuklarindan biri simit yedirmis, hayvan da catlayip kendiliginden olmus. Dedemin de son kurban macerasidir.

Velhasil cocuk kafasina nasil etki eder gayet iyi biliyorum, anliyorum. Amma velakin bu cocuklar icin bir sey degil zaten.

Ozan Ersoy
Sevgili Ozan ustte de belirttim amacim et yeme tartismasi degil, fakat dayanilmaz bir vahset bu. Batidaki yogun talep uzerine artik bu kesim isleri hayvanin aci cekmeyecegi sekilde yapiliyor, kumes hayvanlari icin bile kumes buyuklugune göre tavuk sayisi standardi getirilmege baslaniyor ustelik bu amacla tavuk eti ureten yerler var (Krav gibi). Bazi insanlar yavas yavas bu hayvanlarin en az bizler kadar hakki oldugunu idrak etmeye basladi. Evet gözu dönmus yaratiklarin kuzey Kanada'da neler yaptigini da gördum, neyseki bir gemi kuzeye giderken batti da geberdi it herifler. Ancak amac sadece cocuklarin görup görmemesi de degil, bu hayvanlarin maaruz kaldigi vahset. Bu vahsetle Bosna veya Irak katliami arsinda fark yok benim icin. Yahu uc sene evvel bana tavsan hediye etmislerdi, samimi söyluyorum hayvan gece yalniz kalmasin diye hic bir yere gidemiyordum en yakinlarim bilir bunu. Tamam bunu abarti gören olabilir ama bu vahset yapilirken bayram tebrigi yollayan insanlari biraz dusunmege davet ediyorum. Buna kimse alinmasin.

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Kerem Tezic wrote: Bazi insanlar yavas yavas bu hayvanlarin en az bizler kadar hakki oldugunu idrak etmeye basladi.

...

Ancak amac sadece cocuklarin görup görmemesi de degil, bu hayvanlarin maaruz kaldigi vahset. Bu vahsetle Bosna veya Irak katliami arsinda fark yok benim icin. .
Hayvanların da bizim kadar hakkı varsa, onları yememizin (nasıl öldürdüğümüzden bağımsız olarak) yasaklanması gerekmiyor mu? Bunu savunuyor musunuz cidden?

Çocukların gözü önünde hayvanları acı çektirerek öldürmenin alemi yok elbette; ama normal bir kurban kesimini gören bir çocuğun bundan çok olumsuz bir şekilde etkileneceğine inanmıyorum. En azından yediği etlerin nerden geldiğini görür. Tabii Ozan abinin anlattığı şekilde, o kurbanlık hayvan evcil hayvan gibi uzun süre evde kalırsa daha olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bosna katliamıyla Kurban Bayramını benzeştirmeniz ise en kibar ifadeyle tatsız olmuş bu arada.

Ugur
the average person thinks he isn't.

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Unutmadan, herkesin de bayramı kutlu olsun bu arada.

Ugur

Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Birol Kerem'in dogrudan sana tepki verdigini düsünmüyorum, üstüne alinma.

Ben senin, seni rahatsiz eden sinegi bile öldürürken, üzüldügünü biliyorum.

Fakat su kurban kesimi gercekte cok kötü.
Kurban bayrami sirasinda Türkiye'de bulundugumu hatirladigim son bayram bundan 23 Yil kadar önce idi.
Izmir Gümüldür'de deniz kiyisinda cadir kampinda kurban bayramini yasadim.
Izmir yazi belki 38 derece sicak.
Her taraf kan gölü, o sicakta et ve kan kokusu günler sürdü.
O et ve kan görüntüleri hala gözümün önünde, o koku hala burnumun dibinde.
Böyle manzaralar beni müthis rahatsiz ediyor.
Bu aksam annemlerde TV'de haberlerde kurban görüntülerini ogulm da izliyordu. Cocuk TV basinda sok oldu.
Babama israr edip zorla TV kanalini degistirdim :-(

Fakat bundan bagimsiz olarak, ben yine de insanlarin calisma yasamindan 3-4 günlügüne (ek tatillerle 7-8 gün) is stersinden uzak, aileleriyle, sevdikleriyle hos zaman gecirdigi
ve bu sürede arkadaslarini, sevdiklerini hatirlayip onlarla telefon ile de iletisim kurdugu böyle günler olmasi güzel birsey.
Bizim gibi "gurbette" olanlarin öyle 8 gün bayram tatili yok, ben ugün calistim.
Fakat bizim yasal olarak yilda 6 hafta tatil yapip dinlenme ve ise tekrar dinc dönme gibi lüksümüz var Almanya'da.
Bu 5 veya 6 haftalik yaz tatillerinde genellikle Türkiye'ye gider günes ve sevecenlik depolayip döneriz, senenin belki 320 günü gökyüzü bulutla kapali Aachen'e.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bir muftuluk yapmadigim kalmamisti onu da yapayim tam olsun. Kurban bayramini vahsete donusturenler elbette her iste oldugu gibi "ben yaptim oldu" zihniyetindeki cahillerle buna izin veren esekler. Ama bu Kurban Bayraminin anlamini asla kucultmez. Islam dini bana gore sosyalist bir din. Hayvanlar eti ve sutu icin besleniyorlar zaten. Sonlari belli. Elbette sokak ortasinda degilse de mezbahada bicak altina yatip canlarindan olacaklar. Zaten Kurbanin kesilmesinde hayvana yapilan eziyet yapilan isin sevabini alip goturuyor.

Amaclanan nedir? Cennete gideceksiniz ayagi ile fakirin kursagina hic olmazsa senede bir iki hafta et girmesi. Bu kadar basit. Kesilen kurbanin dort biri eve dorte bir akraba ve ese dosta, gerisi fakire verilmeli diyor adet. Belki yarisi verilmiyorsa en azindan ucte biri verilir sehirlerde kapiciya copcuye hizmetciye diye. Turkiyede fakirin baska bir protein kaynagi kuru fasulyedir o da et kadar pahalanir ara sira. Sogan ekmek yiyip kafasi saman olan kara kuru bir nesil gelmekte. Bunlar parayi buldular mi sigaraya ve uste basa vermeyi tercih edip beselenmeyi bir kenera itmis durumdalar. Acliktan karni guruldasada fiyakasi yerinde olmasini tercih ederler.

Iste Kurban bayraminda coluk cocuk burnunu batira batira et yemesini burunlamamak lazim. Su isi adam gibi yapacak birileri cikmadi. Supermaerketler filan kesip parcalayip veriyorlarmis. Buna da guvenmezler bizimkiler caliyorlardir filan diye. Belediye birkac ustu kapali kamyonla sehirde sokak sokak Kurbanliklari toplayacak ve bu hayvan pazarinda da bekleyecek. Kurban sahibi hayani teslim edecek belli bir fiyata kesip parcalayip temizleyip getirecekler. Bunu dusunecek bir akilli yok.

Ben cocukken evin buyu once dedem sonra babaannem kurbani tembihler ve coban bir ya da iki gun once getirirdi. Evin altinda bir odunluk vardi orada misafir ederdik koc'u. Bayramin ilk gunu kasap Fethi gelir keserdi. Ben de kendimi bildim bileli seyrederdim. Elimde bicak cani filan olmadim Allaha sukur. Etler parcalanir ve bana bunlari saga sola dagitma isi kalirdi. Sonra kardesimde yetti. O da benim gibi seyretti kocun bogazlanmasini dort bes yasinda iken. Bhacemiz vardi. Bir surude agac. Bir agacin altinda bu is yapilirdi bir cukur acilarak. O da elinde bicak ya da tabanca saga sola saldirmadi ergenlige eristiginde bu vahseti gordukten sonra. Onunla da gider eti dagitirdik. Sadece biz degil es dostun coluk cocugu da gorurdu. O zaman psikoloji baska bir ilimdi herhalde. Ya biz farkinda degildik bu ruhsal cokuntu ve bunalima girme olayinin ya da aileler bir baska idi. Postunu bir iki gun sonra gelen Turk hava kurumuna verirdik. Adet oyleydi. Simdi guzel bir kurban kavurmasi olsada yesem. Kardesimle aramda 6 yas var. Bir gun hatirlamam kus olup bir saat surat savat gecirdigimizi. O bana agabey diye saygi ederdi. Ben de onu kucuk diye korurdum. Gerci korunmaya filan ihtiyaci yoktu. Kendinde uc dort yas buyukleri filan haklardi. Onunla ayni odayi paylastik ranzali altli ustlu yatardik. Bir gun olsun birbirimiz kirmadik. Ne onun agzinda ne de benim agzimda onun susu var benim niye olmadi diye tek bir laf cikmadi. Benim neyim varsa onundu o da bir sey alsa istemeden getirir verirdi. Hala da oyleyiz. Onumden yurumez. Sen artik baba yarisinin bana demeye basladi.

Din tok acin halinden anlasin diye iki guzel olanak saglamis. Birincisinde 30 gun oruc tutuyorsun. Gozun gorup icin cekip yiyemeyip acligin ne demek oldugunu anliyorsun. Kurban bayraminda da fakire et dagitiyorsun. Bunun fitresi var zekati var. Bir tek Hac isine pek akil erdiremezdim neden bes sarttan biridir diye. Malcolm X filminde de gordugum gibi gidenlerden de duydugum gibi yine zengin fakir demeden uzerinde ayni giysi (ihramla) tek vucut renk irk gozetmeden genc ihtiyar bir araya gelmenin elbette hidayete ermede bir rolu olmali. Bunlari cennete gidecem diye yapan var. Oyle emir buyruldu oyle yaziyor diye. Ama cennetin de ceheneneminde bu dunyada oldugunun farkinda degiller. Cennetin icine etmekle mesguller cennetin. Varsa ote dunyada cennet diye arayip sorduklarinda beyinsiz sen nerede oldugunu saniyordun dediklerinde uyanacaklar.

Hadi Bayram hutbenizi verdim. bir de fikra ekleyeyim:

Adam kahvede anlatıyormuş:
“Çocuğu olmayan Hazreti Davut, Allah’a yakarmış: Yarabbi bana bir kız çocuğu ver, onu sana kurban edeyim, diye..
Duası kabul olmuş, Allah bir kız çocuğu vermiş, adını Ayşe koymuş, çocuğun yaşı kurbanlık çağa gelince Hazreti Davut, kızı yatırmış, tam kurban edecek, gökten Azrail çıkagelmiş, al bu keçiyi, kızı bırak, keçiyi kurban et, demiş...”
* * *
ADAMIN anlattıklarını dinleyenlerden biri dayanamamış:
“Ulan hangisini düzelteyim, Hazreti Davut değil, İbrahim, kız değil erkek evlat istemiş, adını da İsmail koymuş... Tam kesmek üzereyken, gökten Azrail değil, Cebrail çıkagelmiş, getirdiği de keçi değil koçmuş!”
Diyeceksiniz ki “Bu eski hikâye!”
Her bayramda, bir hikâye uyduracak değiliz ya, Kurban Bayramı’na bu hikâye iyi gidiyor.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Dec 08, 2008 11:59 pm, edited 3 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ugur Sahin wrote: Hayvanların da bizim kadar hakkı varsa, onları yememizin (nasıl öldürdüğümüzden bağımsız olarak) yasaklanması gerekmiyor mu? Bunu savunuyor musunuz cidden?

Çocukların gözü önünde hayvanları acı çektirerek öldürmenin alemi yok elbette; ama normal bir kurban kesimini gören bir çocuğun bundan çok olumsuz bir şekilde etkileneceğine inanmıyorum. En azından yediği etlerin nerden geldiğini görür. Tabii Ozan abinin anlattığı şekilde, o kurbanlık hayvan evcil hayvan gibi uzun süre evde kalırsa daha olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bosna katliamıyla Kurban Bayramını benzeştirmeniz ise en kibar ifadeyle tatsız olmuş bu arada.

Ugur
Hayvanlarin bizim kadar hakki var derken neyi kastettim sence? Bunu anlamak cok mu zor? Ustte belirtmisim (özellikle et yeme konusunda bunun hayvanlarin aci cekmesini eziyet etmesini minimuma indirgeyecek sekilde yapildigini belirtirken) sen orayi görmuyorsun (ya da bilerek carptiriyorsun) sonra bana bu abuk soruyu soruyorsun. Insanlarin nasil iskence görmesi dogal degilse vahset keategorisine giriyorsa hayvanlarin ki de bu kategriye girer, hakla bunu kastettim cumle kurgusu dusuk diye gelip yirtik dondan firlar gibi hesap soruyorsun aklinca cinlik yapip acele ile yazdigim cumlemdeki bozuklugu kullaniyorsun bir de!

Yahu niye yazdigim carptiriliyor ben bayrama karsi degilim ki! Ustte Serif de görmus, benim isyan ettigim bu muamele. Sorun cocuklar gördu falan da degil. Sorun o hayvanlarin ustune 300 kisi oturup katur kutur kesme. BUNU ANLAYAMAYACAK KADAR DANGALAKMISIN? Hay senin sahte kibarligina, ne kibarmis, sen yazilani götunden anla veya carptir sonra kibarlik tasla.
Last edited by Kenan Atak on Mon Dec 08, 2008 11:56 pm, edited 2 times in total.

Birol Önder

Post by Birol Önder »

Merhaba,
Nafile!
Hosca Kalin
Kerem
Bana verebilecigin cevap bundan ibaret ise cok yazik.

Ben öyle dindar bir insan degilim, oruc tutmam , camiye bayramdan bayrama hafta sonuna denk gelirse giderim. Kurban bayramlarinda yapilan yanlislari hepimiz görüyoruz ve bunlari her zaman da lanetliyorum.

Gördügün resimler sana, burada kurban bayramini kutlayan forum sakinlerine hakaret etme hakkini vermemeli.

Hosuna gitmez ise okumazsin.

Batiya gelince , kesim hayvanlarini önce bayiltip daha sonra kesmeleri medenidir.
Ama ayni batililar arenada binlerce insanlar önünde dakikalarca kovaladiklari bir bogayi yavas yavas öldürebiliyorlar.

Ayni batililar kazlarin cigerleri cok büyük olsun diye , midelerine kadar bir demir bir boru sokup, kazin kimaldayamayacak hale gelinceye kadar
zorla kilo kilo yem yedirebiliyorlar.

Hosca Kalin
Birol Önder

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Birol Önder wrote:Merhaba,
Nafile!
Hosca Kalin
Kerem
Bana verebilecigin cevap bundan ibaret ise cok yazik.

Ayni batililar kazlarin cigerleri cok büyük olsun diye , midelerine kadar bir demir bir boru sokup, kazin kimaldayamayacak hale gelinceye kadar
zorla kilo kilo yem yedirebiliyorlar.

Hosca Kalin
Birol Önder
Özur dilerim sana biraz tersce yazdim bunun farkindayim epyece de öfkeliyim gördugum resimlere lutfen buna bagla tepkimi. Bahsettigin konulari Kanada'da yapilanlari yazdim ustte zaten.

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Kerem Tezic wrote:
Ugur Sahin wrote: Hayvanların da bizim kadar hakkı varsa, onları yememizin (nasıl öldürdüğümüzden bağımsız olarak) yasaklanması gerekmiyor mu? Bunu savunuyor musunuz cidden?

Ugur
Hayvanlarin bizim kadar hakki var derken neyi kastettim sence? Bunu anlamak cok mu zor? Ustte belirtmisim (özellikle et yeme konusunda bunun hayvanlarin aci cekmesini eziyet etmesini minimuma indirgeyecek sekilde yapildigini belirtirken) sen orayi görmuyorsun (ya da bilerek carptiriyorsun) sonra bana bu abuk soruyu soruyorsun. Insanlarin nasil iskence görmesi dogal degilse vahset keategorisine giriyorsa hayvanlarin ki de bu kategriye girer. Aklinca cinlik yapip acele ile yazdigim cumlemdeki bozuklugu kullaniyorsun bir de!

yahu niye yazdigim carptiriliyor ben bayrama karsi degilim ki! Ustte Serif de görmus, benim isyan ettigim bu muamele. Sorun cocuklar gördu falan da degil. Sorun o hayvanlarin ustune 300 kisi oturup katur kutur kesme. BUNU ANLAYAMAYACAK KADAR DANGALAKMISIN? Hay senin sahte kibarligina, ne kibarmis, sen yazilani götunden anla veya carptir sonra kibarlik tasla.
Editleyip bu hale mi getirdiniz? Bence ilk hali küfretmenize rağmen daha kibardı. Bu "sahte kibar" olmuş.

Ugur

Post Reply