Kurban Bayraminiz Kutlu Olsun

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ugur Sahin wrote:Editleyip bu hale mi getirdiniz? Bence ilk hali küfretmenize rağmen daha kibardı. Bu "sahte kibar" olmuş.

Ugur
Tamam ozaman senin anlayacagin dilden: HASSITTIR
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

ortam baya gerildi.
Isterseniz 15. hafat G.Birligi GS maci basligindan devam edelim.

Bilemiyorum belki bu görüntüler hep vardi, fakat TV ekranlarinda bu kadar yogunlukta, gün boyu onlarca degisik mekanda cekilmis görüntülerin. 15-20dk ya sigdirilip asiri yogunlukta sunulmasi etkiliyor bizi
Ben vejetaryan degilim, et yemeyi severim, fakat TV de izledigim görüntüler gercekten cok kötü, hatta igrenc.
Bu ise bir kural koymak sart.
Herkes aklinin estigi her yerde istedigi gibi kurban kesmemeli.
Türkiye bu konuyu cözemeyecek, fakat cözüm cok yakin.
Avrupa toplulugu Türkiye'ye bu is halletmezseniz sizi AB'ye almayiz diyecek, basta en dinci AKP yasalar cikaracak ve biz yaptik diyecek.
Elbette AB'nin Türkiye'ye bircok konuda ahkam kesmesine cok sinir oluyorum.
Ama insan olan insan bazi yanlislari kendi farkedip neden kendisi degistirmez.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:
Ugur Sahin wrote:Editleyip bu hale mi getirdiniz? Bence ilk hali küfretmenize rağmen daha kibardı. Bu "sahte kibar" olmuş.

Ugur
Ozan'a ve bana akil verirken dogru yolu gosterdin de taraf kendin olunca bayagi bir dosenmissin, Adam bak hala siz diyerek kibarlik ederken siktiri yemis. Ugur da Kurbanlar bu sekilde kesilsinler bundan rahatsizlik duymam dememis zaten.

Ilk yazin oldukca kisa ve tersti. Ben de burada Kurban bayramini kutlayanlara cattigini sandim, papagan lafindan o cikiyor. Bak Birol sorunca da nafile demisin. Arkasindan Birol'un kim oldugunu soylediklerinde yumsadin. Ayni yumsamayi Ugur'a gostermemisin eski bir iki atisma yuzunden.
Last edited by Cengiz Akgun on Tue Dec 09, 2008 12:51 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Serif Halimler wrote:....
Herkes aklinin estigi her yerde istedigi gibi kurban kesmemeli.
Türkiye bu konuyu cözemeyecek, fakat cözüm cok yakin.
....
Konu gayet kolay cozulur ama takunyalilara oya mal olur. Ne var sigarayi yasaklayan bunu da ysaklar. Boyle varoslarda belediye zabitasi gezererek birer ceza yapistirip o Kurbani ellerinden alirlar kendileri dagitirlarsa ne yapacaklar? Ama adamin kendisi Havalaninda yeni ucak diye gozler onunde deve kesen esek olunca zor elbette bu kafa yapsini degistirmek.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Kerem Tezic wrote:

Ugur
Kerem, burasi herkesin gelip yeri geldiginde derdini falan yazdigi bir yer ama bunu da abartmamak lazim. Gun geliyor gelip Turkiye'de futbolu takip edenler diye baslayip buradakilere de giydiren laflar ediyorsun, gun gelip kurban bayraminda insanlarin bayram tebrigi yazdigi konu basligi altinda vahset diye forumdan insanlara kufur ediyorsun, nedir senin derdin, biraz sakin ol.

Bir milyon tane sosyal konuda nutuk cekmezden once lutfen biraz toplu ortamlarda kendini kontrol etmeyi ogren, kimsenin burada posta koyulmaya ihtiyaci yok, sonra kendin gibi cevap veren birileri cikar altindan kalkamazsin.

Ali

Not: Bir de su "batililarin boku bile baska arkadas" bunalimlarindan kurtul. 20 sene Amerika'da yasadim neredeyse, bir gun bir otoyolda onume bir tavuk uretim merkezi kamyonu cikti, bu yazdigin hayvanlara iyi davraniliyor lafinin ne sacmalik oldugunu gordum. Kokudan aylarca tavuk goremedim, birak oldurulurken iyi davranilmasini. Hayvanlar yumurtadan cikip hormonlarla en kisa sure icinde sisirilip hayatlarinda gun isigi gormeden girtlaklanmaya gidiyorlar, bu arada gaga maga her bir yerleri kesiliyor yoksa bulunduklari sIkIsIk ortamlarda birbirlerini gagalayarak olduruyorlar. Batililar kisi basina bizim bilmem kac mislimiz et tuketiyorlar, yaptiklari tek sey oldurme isini otmatiklestirmek, yapilan her arastirma hayvanlarin once elektrik sokuyla uyusturulup sonra girtlaklanirken basina birseyler gelecegini bilip dehset yasadiklari yonunde. Foie gras yapmak icin kazlarin nefes borusundan bir tup sokup yag akitiyorlar karacigeri iyice yaglansin diye, hayvan hayatini girtlaginda bir tuple yasiyor, Fransizlar, Amerika'lilar has ureticileri.

Turkiye'de kurban bayraminda hayvanlarin cektigi eziyetin yuzlerce mislini Amerika'da normal bir gunde birkac saatte cekiyor hayvanlar, tek derdin bunlarin gozunun onunde olmasi mi?

Ali

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ali Gursel wrote:
Not: Bir de su "batililarin boku bile baska arkadas" bunalimlarindan kurtul.
Ali
Ali benim böyle bir derdim yok. Ben de ufak bir tavsiyede bulunayim o zaman: Hem demokrat falan kesilip hem de futbol gibi incir cekirdegini doldurmayan bir konuda, sirf farkli yorum yapti diye (hem de futbol gibi her tur yoruma acik bir konuda) begenseninz de begenmeseniz de spor yazarlari ve yorumculara (ki kendilerini okumam bile) agiz dolusu hakaretler yagdirmaktan, kapak takmaktan falan vaz gecin. Sizin derdiniz nedir ben de onu anlamis degilim. Bu dediklerime diyecek birsey bulacagini sanmam. Hem demokrasi falan deyip sonra isi yorumculuk olan insanlara sirf farkli yorum yapiyorlar diye hakaretin her turlusunu ederseniz kendinizí komik dusurursunuz. Yazik tepki verilecek seylerde, hepimizin hayatini cocuklarimizin gelecegini belirleyecek seylerde sus pus, sonra Erman Toroglu veya bilmem kim farkli yorum yapti diye yok efendim kol boregi, kabzimal, vesaire, sinirlenmeler falan. Iyi ki yuruyus falan duzenlenmiyor. Nedir bu kadar futbolda buyuttugunuz anlasilir gibi degil. Bana kontrol et diyorsun kendi yazdiklariniza bir bakin spor yazarlari icin.
Last edited by Kenan Atak on Tue Dec 09, 2008 1:59 am, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Kerem Tezic wrote:
Ali Gursel wrote:
Not: Bir de su "batililarin boku bile baska arkadas" bunalimlarindan kurtul.
Ali
Ali benim böyle bir derdim yok. Ben de ufak bir tavsiyede bulunayim o zaman: Hem demokrat falan kesilip hem de futbol gibi incir cekirdegini doldurmayan bir konuda, sirf farkli yorum yapti diye (hem de futbol gibi her tur yoruma acik bir konuda) begenseninz de begenmeseniz de spor yazarlari ve yorumculara (ki kendilerini okumam bile) agiz dolusu hakaretler yagdirmaktan, kapak takmaktan falan vaz gecin. Sizin derdiniz nedir ben de onu anlamis degilim. Bu dediklerime diyecek birsey bulacagini sanmam. Hem demokrasi falan deyip sonra isi yorumculuk olan insanlara sirf farkli yorum yapiyorlar diye hakaretin her turlusunu ederseniz kendinizí komik dusurursunuz.
Kerem, "hastir" in adi farkli yorum mu oldu? Kimsenin farkli yorumdan yana derdi yok benim gordugum, hatta belirttigim gibi burada yazanlara dogrudan olmasa bile giydiren sozlerini dahi okuyor herkes. Futbolun incir cekirdegini doldurmadigi fikrini bir futbol forumuna yazmak konusunda ironiyi gormuyor musun, ama insanlar onu dahi okuyorlar.

Ama is iz gittir, duz gittire gelince biraz dozu kaciyor, lutfen kendini biraz kontrol et.

Digeri ise kendini cok kuvvetle hissettigin/ifade ettigin konular: orada da biraz sakin ol. Dunya genel olarak boktan bir yer, ben gidecegim, sen gideceksin, oyle bir yer olarak kalacak. Biraz gulumsemeyi, incir cekirdegini doldurmayan islerle eglenmeyi, ironilerine gulmeyi falan akil edemezsen butun bunlari seyreder bir de kizgin gittiginle kalirsin, o kadar.

Yoksa senin bugun hayvanlara yapildigi icin kizdigin zulmun kac kati her gun Afrika'da bir suru insan baskalarina yapiyor, insanlari kovalayip, oldurup, testislerini kesip pisirp zorla ailesine yediriyorlar kabile savaslarinda. Irak'ta birinci korfez savasindan beri ambargolarla, silahlarla bilmemne olen insan sayisi milyonlarda, oyle bakarsan bugun oldurulen hayvanlar da incir cekirdegini doldurmaz.

Arada cidden biraz bir adim geriye cekilip biraz gulumseyebilmek lazim, yoksa forumu kapatip yarin cumleten bir yelerden atalamak gerekir, icin icin bunun dogru olmadigini biliyorsundur. Burada kizginlikla kendine yabancilastirdiklarin da eminim bir suru konuda senin kadar hassas olan insanlar, yazistiklarin forumdan bosta kalan vakitlerini kedilere iskence ederek ya da inek keserek eglenen insanlar degil.

Bu arada bayramlar kirginliklarin unutuldugu, geride birakildigi gunler diyorum son olarak. Hepimiz hayvan girtlaklama gibi olumsuz yanlarini birakip bu olumlu yanindan faydalanalim. :wink:

Ali

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Kerem hem bu ortamda sürekli insanların birbirlerine laf sokuşturduğundan yakınıyorsun hem de düşüncene ters gelen ilk fırsatta ortamı özellikle gerip insanları düşüncelerini ifşa etmek zorunda bırakıyorsun. Bu yaklaşımın (insanların düşünelerini açıklamak ve onları gereksizce kendilerini savunmak zorunda bırakman) kusura bakma faşizan bir yaklaşım.

Kimse düşüncelerini açıklamaya zorlanamaz, kimse senin için inançlarının doğruluğunu tartışmak zorunda bırakılamaz.

Bu başlığa bayram tebriki yazanlar arasında eline bıçak alıp hayvan doğrayacak kimse olmadığını biliyorsundur. Belki büyük bir kısmı kurban kestirmiyor. Amacın düşünce yapını dikte ettirmek ise buna herkesin katlanamayacağını bilmen gerekir.

Bir süredir sadece saydırıyorsun, Türk olan, içinde Türk geçen herşey o kutsal "medeni batı" kıyaslamalarından nasibini alıyor.

Bu başlıkta insanlar birbirlerinin bayramını tebrik ediyor. Bu kadar basit.

Bırak etsinler.

Sanane.

Herkese tekrar mutlu bayramlar.

Ufuk.

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Sevgili Kerem'in dedigini tam anlamiyla anlamak icin bir sekilde kedi, kopek, vs. gibi hayvan sahibi olmak ve gercekten kopegini, vs. sevmesi gerekir diye dusunuyorum (yilan besleyende bu sevgi olur mu bilemem). O sevgiyi sahiden hergun yasamak lazim. Mimiklerini anlamak lazim. Darulaceze'ye adak icin gittigimde (mecburen gitmem gerekiyordu); o koyunlarin yuz ifadelerinin degistigini gordugumde, ordan alinan kurbanin nasil geri gelmedigini bilen koyunlari gordugumde, yalan yok bogazim dugumlendi resmen. Bunlar saka gibi geliyordur bazi kisilere belkide. Bende kopek sahibi olmadan once kopegim hasta diye aglayanlari gorunce "Deli midir nedir" derdim. Ama simdi hicte oyle olmadigini goruyorum. Bu baslik altinda yazmistim. Sirf bu yuzden kesilen bir hayvana bakamiyorum. Keske vejeteryan olsam diyorum ama bilmiyorum yapabilir miyim. Tezatlik yarattigimininda farkindayim ama...

Kerem'i savunmak gibi bir ugrasim yok. Cunku gercekten kizginligini bu sekilde anlatmasini savunmak gercekten zor ama dedikleri dogru. Sadece deyis sekli agir olmus. Bu isin TR'si, Amerika'si, Fransa'si yok sahiden. Foie Gras'yi yerken inanin aklima gelmiyor nasil sisirildikleri ama olaya obur taraftan bakinca lanet olsun diyorum. Gerci Irak'ta olanlar, Afrika'nin hali, vs. bunlarin yaninda devede kulak ama...

Neyse cok uzatmadan Ali'nin dedigi gibi bayramlar kirginliklarin bittigi zamanlardir. Biz burda kirginlik yaratiyoruz, hic gerek yok.

Tekrar iyi bayramlar.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Merhaba Ufuk,
Önce kendiniz 'serefsiz basin' topiginde yazdiklariniza bir bakin, isi sirf spor yorumculugu olan (ki hayatta okumam) insanlara sirf sizlerden farkli yorum yapti diye (ki sizin yaptiginizi FB ve BJK taraftari da yapiyor) agziniza geleni söyluyorsunuz. Bu mu demokratlik? 70 kusur yasindaki Hincal Uluc'a begenin begenmeyin ne laflar edinmis. Sirf futbol yorumlari icin baska birsey icin degil. Gidin o topige bir utanc abidesi o topige, kendinizle bir yuzlesin derim. Hadi ben hayvanlarin katline tepki gösterdim. Ya siz? Hakki yenen Galatasaray!!!!! Sözum ona hakki yenen FB ve BJK icin o takim taraftarlarinin orgutlu bicimde mailler gondermesi yuruyus yapmasi gözumun önune geliyor. Yahu bu gözler futbolcular pirim alamiyor diye colugunun cocugunun rizkindan kesip para toplayip bu dolar milyoneri futbolculara, klube para gönderen örgutlu komediyi de gördu. Bu ulke gencliginin bir futbol olayina (adi ustu spor yahu spor) ortada ter akitma var, 22 kisinin emegi var, guzel olan da bu, bu guzellikleri görmeyip vay efendim serefsiz kolböregi, serefsiz Hincal vs vs. Ben sana neye tepkili oldugumu acikca söyleleyeyim daha hala göremiyorsaniz. Bu ulkede olan rezilliklere göz yuman gencligin, elerinden bir daha göremeyecegi dogasi elinden alinan, butun guzel degerleri, insana bu hayatta yasama anlami veren butun degerlerinin alt ust edilmesine birbir elinden alinmasina suskun kalan insanlarin sirf futbol yorumuna tepki vermasine (bir de bu forum disinda organize tepki veren komik yerler de var) genel anlamda tepkiliyim. Evet ben de uzaktayim ama en azindan eliden geldigince bazi orgutlenmlere katiliyorum EN AZINDAN TEPKI VERME REFLEKSIM ÖLMEDI DAHA. O refleksim ölse beni ben yapan ne kalir bu hayatta? Elestirilerimin Turk kavrami ile alakasi yok. Bugunku Turkiye'ye tepkiliyim, bugunku Turkiye'yi bu hale cahilce getiren SURECE tepkiliyim. Nigde'li Rahmetli emekli ögretmen annenanemlerin Turkiye'sine degil. Hic okula gitmedigi halde onuruyla yasayip ölen Manastir'li haci babaannemin Turkiye'sine degil. Zaman dinamik bir surec sen benim yaklasimimi statik baglamda degerlendirmissin ki senden beklemezdim. Bak bu yazdiklarima cevap verme. Vaktin olursa bir dusun eminim anlayacaksin. Elestiriler hakaret olarak algilaniyor ama arkasina arguman gösterilerek nedenleri ile anlatilirsa hakaret degil tam tersi samimice bir tavirdir. Sen kafasi calisan bir insansin bunu da samimice algila.
Hayvanlar konusunda da su kadarini söyleyeyim benim gözumde sokakta böyle insanlar dogransa, hayvan dogranmasindan hic farki yok. Burda tek bir kisi ama tek bir kisi hayiir efendim insan kutsal bir varliktir diledigi gibi davranir derse ben de ona bunu neye dayanarak söyledigini sorarim ki cevap bile veremez. Böyle hayvanlarin ACI CEKEREK, ISKENCE EDILEREK katir katir kesilip dograndigi bir bayrama ben bayram diyemem bunu da kutlamam. Bu dediklerime gercketne itirazin var mi merak ediyorum (sorum sana). Ben yukarda ne demisim, bu isn yapilacaksa bunu hayvanlarin bu aciyi en az hissedebilecekleri sekilde yapsinlar demisim. O yazdiklarimi neden görmuyorsun? Insanlara ne kadar hassassam hayvanlara da bir o kadar hatta itiraf edeyim daha bile fazla hassasim, cunku savunmasiz olarak göruyorum, konusamiyorlar, dunyayi sembolize etme yetileri olmadigi icin cikar falan gibi kavramlari da yok bu yuzden insanoglu gibi dunyaya zarar da vermiyorlar, tipki bebekler gibi. Ben sana kizgin degilim sadece yazdiklarimi son derece yanlis yorumlamissin ve elimden geldigince sana bunu anlatmaya calistim.

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Kerem hayvanların katline tepki gösterdiğin için sana kimse birşey demiyor, demez de. Basit bir bayram kutlamasının bu kadar dağılmasında birinci aktör olman bana yanlış geldi.

Kendi adıma (bak düşüncemi açıklamak zorunda bırakıyorsun beni) sokaklarda hayvan kesilmesine karşıyım, kurban kavramının Anadolu'da "hak için kurban küp için kavurma" olmasına da. Bugün 1 hane kurban kestiğinde, bunun fakire dağıtılması geleneği Anadolu'da ölmüş, herkes komşuya dağıttığı için fiilen bugünün manası, evde yıllık et stoklamaya dönmüş. Bunu bulunduğum ortamnda kelli felli herkesle tartışırım.

Burada bayram başlığı altında kutlama yapanlar, mesela Şerif ağbinin sokak ortasında koyun boğazlamasını veya Murat ağbinin Yeşilköy'de komşuları ile "sığıra girmesini" (Anadolu'da böyle diyorlar, biz bu sene sığıra girdik :) Kemalettin ağbiler de danaya girmişler) veya Ozan'ın ABD'de evinin küvetinde kuzu kesmesini kutlamıyorlar.

Senin bence ayıbın, bu forumda nezaketen bayram kutlaması yapan insanları başka bir kefeye koymak, birbirlerini göremeyen ama yazışma ortamı sayesinde bir fikir ve saygı zemininde buluşan insanları Kemalettin ağbi kıvamına sokman.

Ayrıca seni bilen biliyor, seven de seviyor. Uğraştırma adamı. Sıçtın bayramının içine :) .

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Kerem, belli ki insanlara bir yerde iyi bayramlar da dedirtmeyip, kendi dunya gorusun uzerinden tartismaya zorlamak konusunda israrcisin. Kac kisinin daha surada insanlar birbirine iyi bayramlar demis, baska konular icin degil demesi lazim acaba?

Neyse, madem bu kadar arzulusun, yazdigin seylere cevap verelim:

Durup durup "Hincal ve Erman degisik yazdigi icin" diye bir teraneyi tekrarliyorsun. Degisik yazan 150 tane insan var, kimse onlara takmiyor ama. Hincal ve Erman degisik yazdiklari icin eletirilmiyorlar hic bir yerde, koltuklarini, sutunlarini, bununla gelen ifade ozgurlugunu kotuye kullandiklari icin elestiriliyorlar.

Ben bir gazete sutununa cikip "ey ahali, hepinizin anasini avradini...." diye makale yazsam, millet de bana ayni sekilde cevap verse, aaaa, ne var yani, ben de degisik degisik yaziyordum diyemem.

Her insan toplulugu ifade ozgurlugune sinir koyar. Kimisi icin bu kufurdur, kimisi icin kapali ve kalabalik bir yerde "yangin var" diye ciglik atarak izdihama sebep olmaktir, kimisi icin insanlari siddete davet eden sozlerdir, sudur, budur ama ifade ozgurlugu sorumlulukla kullanilirsa kiymetlenir. Senin ima ettigin gibi mutlak degildir, ana avrat dumduz giderek ya da butun zencilere olum, hadi arkadaslar hepsini girtlaklayarak kurtulalim diye ciglik atarak kullanilabilen bir ozgurluk degildir.

Zaten bu konuda yazdiklarinin sigligi ve sahteligi de Ugur'averdigin tepkiden belli. Ifade ozgurlugu kendi fikrinde olmayanlara hassittir cekip, sirf kendi fikrinde olanlara kibar karsilik verilerek de kullanilmaz. Seninle ayni fikirde olmayanlara karsi kaba cevaplar yaz, hassittir cek, sonra Erman ve Hincal degisik yazdi diye utanc abidesiymis topic diye nutuk at, ne iyi is yahu.

Erman futbolcular da dahil milyonlarin izledigi bir programda bir oyuncuya bakip "ben olsam bunu sahada kistirirdim" diyerek ifade ozgurlugunden faydalanmasi gereken bir konsmaci degil, itin teki oldugunu gostermistir. Ifade ozgurlugu televizyonlarda ben olsam ona buna siddet uygulardim deme hakkini vermez kimseye. Erman degisik falan konustugu icin degil, itlik yaptigi icin elestirilmektedir bahsettigin topicte, o topicte utanilacak herhangi bir sey yoktur, Erman'in televizyondan cikip ben sahada bunu kistirirdim demesi utanilacak olaydir, bir cok yerde tepki gorur, belki yayindan alinir, en azindan ozur diletilir.

Hincal da degisik falan yazmayan, ifade ozgurlugunu kendini gundem yapmak icin istimar eden zavallinin tekidir. Gazetesinde Geri Zekali GS diye baslik atan (bu GS, FB ya da herhangi bir kurum olur) insan ifade ozgurlugunun ardina siginamaz. O ozgurlukten yararlanabilecek olgunlukta degil demektir, elestirinin dozunu bilmiyor demektir. Hincal'in durumunda kendini gundem yapmak icin kurumlara falan saldirmak kadar alcalmayi da goze aldigi icin iyice elestiri konusu olur.

Her fikri anlatmanin bir yeri ve uslubu vardir. Onemli sartlarindan biri karsindakileri ayni saygiyla dinleyebilmektir (oyle hastir falan cekmeden), insanlar bunlari yerine getirdikten sonra ifade ozgurlugunden yararlanmaktan bahsedebilirler. Yoksa ben de hayvan haklari dernegi forumlarina girip "ittirin lan, sizin isiniz de incir cekirdegini doldurmayan mahlukatla ugrasmak, burada insanlar acliktan, koleradan binlerle oluyor, sizin itin, kedinin derdine dusmussunuz" diye nutuk cekerim, biri de cikip tepki gosterince, aaa, ne var yahu, ben degisik yaziyorum derim.

Bu verdigim ornek ne kadar inandirici ise senin Erman, Hincal dertlerin de bana o kadar inandirici geliyor. Ona buna ifade ozgurlugu, utanc abidesi dersi vermeden yazistigin insanlara saygili olmayi ogren. Sonra yazistigin konu basliginin ve forumun islevini dusun. Butun bunlari yapip, sonra da serefsiz basin basligi altina girip karsi gorus belirtirsen sanirim ayni saygiyla cevap gorursun.

Yoksa benim sahsim adina verecegim tepki bu yukaridakidir.

Ali

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Oktay Eksi bugun bu konu uzerine bir yazi yazmis. Alta bu linki koyacagim. Ama benim hala itirazim olan noktalar var ve bu yazi o yuzden saglam bir temele oturtulmamis. Sorun AB uyeligi, bu isleri duzeltme, cocuklarin bu sahneleri görmesinin falanin cok ama cok ötesinde. Ben daha ilkokullarda cocuklara yasadigi dunyaya saygi duyma ve sahiplenme bilincinin verilmesi gerektigini dusunuyorum. Bu olmadan olmaz. Bu bilinc ise yok efendim kuran ayetleri veya Ataturk ilke ve inkilaplarini o cocuklarin kafasina ezber doldurarak degil, o cocuklari belirli araliklarla ormanlik alanlara, kampa vesaire göturup, agac isimlerini, kus turlerini ögreterek ve bununla ise baslanilarak yapilacagini dusunuyorum. Ali bana bati hayrani demis kesinlikle degilim, sadece kuzey ulkelerini pek cok acidan tum dunyaya örnek alinmasi gereken yerler olarak göruyorum ve bunlardan en önemlisi bu cevre bilincinin bu yaslarda verilmesi. Ama bu cevre bilincinin temeli de Unamuno'nun varoluscu felsefesinin temeli olan 'yasama mucadelesi veren, varolma mucadelesi veren her canli varligin bu mucadelesine empati duyarak onun kosulunu anlayarak olabilir. Batida begendigim sey belirli bir surecin sonunda ortaya cikan dusunurler ve bu dusunurlerin etkisi ile yaratilan kurumlar ve sorgulama gelenegi. Simdiki kusaklar sadece bunun mirasini yiyorlar. Bizde o miras bile yok. Aramizdaki belirleyici en öenmli fark bence. Ayrica mufredatlarda dogru durust bir felsefe egitimi de yok. Oysa yasadigimiz dunyadaki konustugumuz kavramlarin iyi anlasilmasinda en önemli sey bu felsefe egitimi. Bu olmadan estetik zevki, varolusuna bir arayis, belirli degerlerin özumsenmesi falan nasil olacak? Konu dagildi ama benim tum bu olan bitenle baglantisini kurdugum seyler bunlar. Alin iste hala AB uyeligi falan deniliyor, sen piril piril kusaklari bu kadar bilincsiz saygisiz, sevgisiz yetistirip ruhen öldurursen AB'e girsen ne olur girmesen ne olur.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/105 ... d=1&gid=61

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Kerem Tezic wrote: Ali bana bati hayrani demis kesinlikle degilim, sadece kuzey ulkelerini pek cok acidan tum dunyaya örnek alinmasi gereken yerler olarak göruyorum ve bunlardan en önemlisi bu cevre bilincinin bu yaslarda verilmesi. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/105 ... d=1&gid=61
Bu kuzey ulkeleri konusu ilginc. Boyle yazdigin surece bence son derece konusmaya deger bir konu, ben sadece Norvec ve Danimarka'yi gordum, vakit gecirdim. Bazi konularda cok imrenilecek durumda buldum ben de, ama senin soyledigin kadar sartsiz mi emin degilim.

Bu empatileri belli konulara gelince birden kesiliveriliyor mesela.

Ali

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ali Gursel wrote: Bu kuzey ulkeleri konusu ilginc. Boyle yazdigin surece bence son derece konusmaya deger bir konu, ben sadece Norvec ve Danimarka'yi gordum, vakit gecirdim. Bazi konularda cok imrenilecek durumda buldum ben de, ama senin soyledigin kadar sartsiz mi emin degilim.

Bu empatileri belli konulara gelince birden kesiliveriliyor mesela.

Ali
Ali, elbette buralarin da buyuk sorunlari var. Ama bizim yasadigimiz sorunlardan cok farkli. Calisani muazzam guvence altina alan, ustte bahsettigim yasayan her varliga hakkini verecek sekilde saygi gösterip onlarin hakkini koruyan bir duzen olusturulmaya calisilmis tum eksiklerine ragmen. Insanlar buralarda nerdeyse tamamen ateist fakat gunluk hayatta yalanin, uc kagidin cok az oldugu, insan, hayvan ve doga haklarina en saygili olmakla taninan yerler. Ama buranin insaninin gecirdigi tarvmayi, yani kisacasi teknolojik devrimin belki de en ust asamalarinda gezinen insanin bunun beraberinde gecirdigi travmayi en guzel anlatan yazar Rollo May’i ( http://en.wikipedia.org/wiki/Rollo_May ) okumanizi isterim. Rollo May buralar (kuzey) icin yazmamis ama teknolojik dunyanin kendine yabancilastirdigi insan uzerine yazmis ve varolscu psikolojinin en önemli isimlerinden. Altta yorumlardan da göreceksiniz okunmasi zor degil ve buyuk keyif (alttaki ilk link). Ben bu kitabi okurken bu bati dunyansinin ve tabii kuzeyin insanin resmi gözumde cok net sekilleniyor. Tabii siz bunu yasadiginiz ABD icin de hissedeceksiniz (hatta kendiniz icin de). Hatta bu kitabi önerirken alttaki su kitabi da beraber okumanizi tavsiye ederim: Sinirbilmci A. Damasio’nun Looking for Spinoza (ikinci link). Neden bu ikinci kitap: cunku bana gore gecmiste sadece Spinoza’nin bilimsel bir bag kurdugu davranis bicimlerinin altinda yatan etmenleri sinirbilim gibi kapali kutu, ama konustugumuz kavramlari anlamada belki de anahtar olan ve tum bu gunluk dunyada ezbere konusulan etik degerleri kavramada temel tasi görevi ustlenecek alana giriyor. Zaten Rollo May’i okurken adamin kafasina surekli sorular geliyor, mutluluk, aci, duygularin nasil olustugu vesaire ile ilgili. Yoksa bir suru sey ucucu kaliyor. Bu baglamda cok ama cok önemli bir kitap. Bence zamani olan bu iki kitabi mutlak okusun derim. (ikici linkte Damasio’nun kitabi var) Ben genelde cok sistemli okurum inanin bana bu iki linki bosuna atmadim ve tum konustugumuz bu seylerle alakali konular.

http://www.amazon.com/Love-Will-Rollo-M ... 241&sr=8-2

http://www.amazon.com/Looking-Spinoza-S ... 947&sr=1-1

Post Reply