TSL 17. hafta Sivas - Galatasaray 2-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Locked
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Cengiz Akgun wrote:
Sivas nerde oynadi? Saha sartlari onlara da ayni. Buzsa buz suysa su. 10-11 dersen bunu Umit dusunsun. Suya vurdu bilmem ne oldu. Gecen BJK macinda Delgado'ya da olmus. Yapmayacaksin boyle hirboluklari.

Niye Sivas'i tebrik etmek zor geliyor sizlere?
Sivas sezonun diğer maçlarını Antalya'da oynuyor ama onlar da bu maçlığına geldiler di mi Sivas'a Cengiz abi? Alışmak diye bir şey yok; hangi takım daha teknik falan onun ayrımı yok. Havuzda top oynasak benle Lincoln arasında teknik açıdan fark kalmıyor; ikimiz de aynı yerde oynamamıza rağmen. Bu kadar düz düşünmek ancak zorlayarak olur herhalde.

O yüzden mesela Güney Amerika'daki yüksek rakımlı şehirlere deplasmana gelen takımlar zorluk çekmiyor, herkes aynı sahada oynuyor çünkü.

Kapattığı köşe meselesine ise hakkaten değinmek istemiyorum, kapattığımız köşe buysa Allah kapatmadıklarımızdan korusun.

Ugur
the average person thinks he isn't.

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Ugur Sahin wrote:
Cengiz Akgun wrote:
Sivas nerde oynadi? Saha sartlari onlara da ayni. Buzsa buz suysa su. 10-11 dersen bunu Umit dusunsun. Suya vurdu bilmem ne oldu. Gecen BJK macinda Delgado'ya da olmus. Yapmayacaksin boyle hirboluklari.

Niye Sivas'i tebrik etmek zor geliyor sizlere?
Sivas sezonun diğer maçlarını Antalya'da oynuyor ama onlar da bu maçlığına geldiler di mi Sivas'a Cengiz abi? Alışmak diye bir şey yok; hangi takım daha teknik falan onun ayrımı yok. Havuzda top oynasak benle Lincoln arasında teknik açıdan fark kalmıyor; ikimiz de aynı yerde oynamamıza rağmen. Bu kadar düz düşünmek ancak zorlayarak olur herhalde.

O yüzden mesela Güney Amerika'daki yüksek rakımlı şehirlere deplasmana gelen takımlar zorluk çekmiyor, herkes aynı sahada oynuyor çünkü.

Kapattığı köşe meselesine ise hakkaten değinmek istemiyorum, kapattığımız köşe buysa Allah kapatmadıklarımızdan korusun.

Ugur
Soldan orta geliyor, sagdan adam gelisine vuruyor, top direge carpip giriyor.

Soldan gelen ortada kaleci yakin diregi kapar. Uzak direk, yani burda golun oldugu direk, kapatilmayan kosedir.

Tabii bunlar mantikli bakarsan. Insanda kotu niyet oldumu, o golu bacak arasida gorur.

Fraud yazdi bunlarin hepsini, 50 sene evvel. Supriz degil kimse icin.

NOT: ALLAH SAKATLIK VERMEDI. YARINDA DOGRU ANTREMAN YAPILIRSA KAZASIZ ATLATTIK. GOZUMUZ AYDIN.
Last edited by Ozgur A. Boztepe on Sat Jan 24, 2009 5:34 pm, edited 1 time in total.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

GS'in gecen sene bence Konya macini oynamamsi lazimdi, bu sene bu stada da PAF takimi gibi bir takimla cikmasi.

Bu oyun futbol degil. Her ne ise, Sivas cok guzel oynuyor, hatta bu oyunda Avrupa sampiyonu falan olabilirler, bence bugun Barca'yi da yenerlerdi, Manchester'I dan bunun icin tebrik etmek lazim ama bu oyun futbol degil.

Hakemler konusunda Ploat'in bir seyler yapmasi lazim diyecegim ama onunde yumruk sallayan adama sari gosterip, yan hakeme su geldi diye kirmizi cikaracak kadar zavalli bir hakem guruhunun nesi duzeltilir, maalesef eldeki malzeme bu, ya oturup ciddi ciddi yabanci hakem icin baski olacak ya da bu gariplere katlanilacak.

Umit Karan hakkinda yillardir burada yazdiklarim ortada, bugun o pozisyonda haksizliga ugramis dahi olsa usenmeyen arkadaslar maci izleyip kirmizidan once ayagina gelen 10 topu ne yapmis saysinlar. Sonuca sasirmayin. Bu adam GS'dan ayrildigi gun de ben bir kutlama duzenleyecegim.

Neyse, sakatsiz atlatmak iyi, GS'in bundan sonra bu tip saha kosullarinda macin ertelenmesini ya da Ege'y falan alinmasini talep edip, talep kabul edilmezse PAF takimiyla cikmasi lazim.

Arzu ederlerse Turkiye'de futbolu yari buz yari su sahalarda tekmelere kart gosterilmeyen ama yan hakemin ustune su sicradi diye kirmizi cikarilacak guresimsi bir ruh hastaligina cevirebilirler.Ama GS bunun icinde yer almasin, bizim bugun oynanan oyunda bransimiz yok der ozur dileriz. Ne bileyim bizim ata sporu gurestir ama gures milli takimini jole ya da camur guresine yollamiyoruz. GS'in da bu maclara cikmasina gercekten luzum yok, beyin cerrahlarina tarlada karpuz toplatmaya benziyor Arda, Baros falan bu sahada mac yaptirmak.Skibee'ye Baros'u cikarttigi icin tebrikler, ayni piriltiyi luzumsuz maclarda diger as oyunculari icin de gosterir umarim.
Ali
Ridicule is the only weapon which can be used against unintelligible propositions.--Thomas Jefferson

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Bizimki kadar sacma sapan bir lig'de bu kadar sacma sapan bir liderlik maci olmasi yakisti. Sahanin yarisi buz, yarisi gol. Oyuncular yere dusmemek icin birbirlerine azicik abandiklarinda her sey'e ilk yari boyunca faul calip topun 30 saniye oyunda kalmasina izin vermeyen, sonra ikinci yari hic bir seye faul calmayan bir orta hakem, bilet alip tribun'de futbol izlemeyi bile hakki olmamasi gereken, tam dayaklik bir yan hakem.

Mactan sonra Bulent Uygun "Anadolu tarihinde kimse bu isler yapmadi daha once" dedi. Bir dayaklik kisi daha. Ne yaptin acaba, anlatsana. Sen 6 defa sampiyon olsan dahi Anadolu'da yapilmamis birsey yapmis olmazsin. Azicik bak tarih kitaplarina sonra konus. Trabzon'un formasindaki yildizi herhalde arma'nin parcasi saniyor. Her neyse.

Bu isgence gibi gecen 34 haftalik Sampiyonlar Ligi on elemesini gecer, gercek futbol oynamaya onumuzdeki eylul umarim baslariz...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Gokcigdem wrote:Herkezin gordugu gibi Sivas topsuz anlarda gereksiz sekilde sert ve "cheap shots" yaparak bizimkileri oyundan dusurmek istediler. (Bknz. ilk yarida Hakan Baltaya ve Umit'e yapilan hakareketle!)
...
Ben saat yedi'den once uyanmama ragmen su ilk yari oynansin diye ilk yariyi seyretmedim. Bu durumdan haberim yok Ikinci yarida zaten 10 kisiler dedilerse bilmiyorum. Ama ikinci yarida fal sayisina bakilirsa GS ondedir. Sezer'e Yaser'in yaptigi filan ortada.

Umit simdi konusuyor buza yaptim hareketimi ustune su gelmis falan filan diyor. Hakem Umiy'in kafasinin icinden ne gectigini bilmiyor. Bunu kendine yati diye yorumladi. Ben geldigim de bu pozisyon defalarca gozukuyordu. Umit ben yan haemin kararina da itiraz etmedim diyor. Acidan da olabilir yuzunden dusen bin parca kalkip buza suya tekme atip yan hakemi islatiyor. Burada oturup mahkeme kurulup sahit dinlenecek hal yok. Adam bunu ayni delgodo'nun bana kart gostermedin ona niye yok diye tarzanca anlatmasindaki yanlis anlasmaya dayaniyor. Ama bunu yapmayacaksin. Ben sahsen hakeme kabahat bulmuyorum. Kim olsa bunu kendine yapilmis sanabilir.

Ha Carlos yatiginda hakem yagmur yagdi dedigindeki olay bu hakemleri baglamaz. Eger Umit bunu hakeme donuk yapsa cezasi kirmizi kart ise hakem bunun amacini sorgulayacak degil. Ortada yapilan bir hareket ve bunun sonucunda islatilmis bir yan hakem var.

Bir de Ugur herhalde Sivas bu sahaya alisik. Saha sartlari ayni dememe buradan itiraz ediyor "duz mantik" diye. GS da gidip antremani buz pateni yerinde yapsin. Ne diyeyim yani.
Last edited by Cengiz Akgun on Sat Jan 24, 2009 5:55 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Gokcigdem wrote:
Ilk yarida deplasmanda benim gozlemledigim olay Bursa Eskisehir ve bunlar gibi takimalrin bize asiri motivasyon olmalari. Bence Skibbe asiri motivasyon olmus bu takimlara karsi takimimizin "intensity" derecesini yukari cikaramiyor.

Hos Bursa Eskisehir bizi yendikten sonra ondan bundan 4 yiyip yerinde kaliyor ama...
Murat abicim bu uc takimin da sahasi rezalet. Bu bir benzer nokta. Ikincisi ucu de kasap havasi oynuyor. GS'in bunlarin oyununa ayak uydurmaya calismasi sacma olur. GS Avrupa'da basari istiyorsa, teknik olarak oyun seviyesini asagiya degil yukariya cekmek zorunda. Hizli atak yapma, topu kaldirmama, tek top, pasa dayali oyun, topu dolastirma, rakibi kosturarak yorma, oyuncularin teknigini daha da gelistirme vs.

Skibbe "arkadaslar unutun butun sene basindan beri size anlattiklarimi. Sivas'la oynuyoruz. Topu kaldiracagiz, sisirecegiz, dan dun oynayacagiz, tekme atacagiz, sert oynayacagiz, yerde mudahaleleri fazlalastiracagiz" deyip antrenmanda bu yonde calisma yaptiramaz ki butun hafta boyunca. Bu GS takiminin su andaki bunyesine ters duser. Yapamazlar zaten. Sivas mac boyunca cayir cuyur yerde mudahale, tekme tokat, hersey var bir tane sari kart yoi. Bizimkiler ikinci yari sinirlenip "bir iki tane biz de yapalim" dediler hemen sari kartlari yediler. Doldur takima Ismail Gulduren, Tjikuzu, El Saka, Huseyin Cimsir gibi adamlari, o zaman "intensity" artar ama GS'in amaci karda buzda Sivas'i yenmek mi?

Bir de sunu da dusunelim. Bu takimda Lincoln yok, Kewell yok, Meira yok, Topal-Baris-Balta-Emre-Sabri-Ayhan hepsi var. Daha kimi sokacak Skibbe fiziksel oyunu arttirmak icin ben bilmiyorum. Kim var kenarda Makalele mi, Essien mi, Emerson mu?

Sivas sampiyon olsa ne olacak? Avrupa puanlari 0'a yakin. Dorduncu torbadan girecekler. Orada boyle suya tekme savurdun falan diye cart kirmizi karti gosterecek hakem de yok. Her mac 3'er 4'er tane yiyip rezil olup gelecekler. Belki 2-3 sene onceki Canaydin'in kurdugu limenotali takimlar da boyleydi ama bu son takim oyle degil. Bu takim Barcelona'ya da gider oynar, Milan'a da belki gidecek oynayacak. Belki yenemeyecek ama iyi top oynayacak.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Sat Jan 24, 2009 5:55 pm, edited 1 time in total.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kalecinin durdugu yer sol kale diregine oldukca yakin. Topun oraya gittigini de gormesi gerekiyor. Top kale diregine vuruncuya kadar takip etmediyse ben ne yapayim. Ha Desanctis ile Emre'nin hali de ortada Mehmet'in atamadigi golde, direk kalecilik yapti yine.
Last edited by Cengiz Akgun on Sat Jan 24, 2009 5:57 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cengiz Akgun wrote: Bir de Ugur herhalde Sivas bu sahaya alisik. Saha sartlari ayni dememe buradan itiraz ediyor "duz mantik" diye. GS da gidip antremani buz pateni yerinde yapsin. Ne diyeyim yani.
Bunu astigimda Ugur'un aciklamasini gormemistim bile. Herhaldesi kalmamis.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kemal Bakircioglu

Post by Kemal Bakircioglu »

Bizim icin kotu sonuc oldu ama beklenmedik bir is degil. Sivasspor'u bir turlu tuttamadim, hocalarindan midir, mesela Kayserisporun oyunu ozellikle uc buyuklerle maclarini begeniyorum. Camiada beklenen Bordo tur maclari, bunlar arasinda istenmeyen sonuclar olur, futbolcularda da sakatlanma korkusuda muhakkak hakim. Arda, Baros topa giremedi butun mac. Kupa macini bekliyorum.
Kemal Bakircioglu

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bu maçla ilgili olarak Skippe'nin eleştirilecek bir tarafı yok. Lincoln olsa duran toplar çöpe gitmezdi diye düşündüm ilk yarı ama, adam sakatlansa bilmem kaç maç riske girecek. Bu maçın tek suçlusu kişisel öküzlüğünden ötürü Karan'dır. Sivas'a oranla daha sağlam top oynuyorduk herif çıkana kadar. Bir maçıda hakeme bulaşmadan bitirsin artık, eşşek kadar adam oldu! Emre Güngör'ün eşşekliğinide yeniden yadetmiş olayım. Onunda katkısı var!

Umarım bu maç acılı bir sürecin başlangıcı olmaz!

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Skibbe "Batı Avrupa'da hiçbir yerde böyle sahada maç oynanmaz."

Az demis. "Geri kalmis bir ulkede oyuncularimiz yarisiyor. Malesef yapacagimiz bir sey yok. Turkiye dunyanin ilerlemis ulkelerinden biri degil bunun cirkinligi de arada boyle kendini gosteriyor. " gibisinden bir sey dese ses getirir. Belki utanirlar da bir sey yaparlar.

Umit Karan "Öncelikle şunu söyleyeceğim. 13 senedir 1.Lig'de top oynuyorum hiçbir hakeme küfretmedim. Bugün de küfretmedim. Ben orda topu kaybetmenin üzüntüsüyle buza tekme attım ve hakem de bana kırmızı kart gösterdi. Ben orda buzun üzerinde kaydım, acımdan buza tekme attım. Bu sahalarda oyun oynamak kolay değil. Ama ne oldu neden kırmızı kart gördüğümü anlamadım. Açıkçası bir açıklama bekliyorum.

Yan hekeme de sordum, ben sana küfür ettim mi diye sordum hayır dedi ama üzerine su gelmiş. Herhalde öyle bir şey. O pozisyonda benim hakemle bir işim yoktu. Orta hakem yan hakeme uymak zorunda. Ne konuştular bilmiyorum ama dediğim gibi bir açıklama bekliyorum. "

Hakem "Saha şartlarında kimsenin sakatlanmaması en önemli olan olay. (hass...r) Ümit'in bir faul beklentisi nedeniyle yan hakeme söylediği çirkin söz nedeniyle kırmızı kartı gösterdim. Küfür ettiğini söyledi."

Dedigim gibi kufur etti deyip isin icinden ciktilar. Bu ligde olay yan hakemlerde bitiyor. Offside, penalti, cizgiyi gecti mi gecmedi mi, kirmizi kart her bir seyde varlar. Orta hakemler gibi goz onunde olmadiklari, isimleriyle bilinmedikleri icin de her turlu dolap yan hakemler araciligiyla bitiriliyor, yaptiriliyor. Esas maşa yan hakemler. Bugun sadece kirmizi kartta degil bu hakem ilk golde de batirdi GS'i. Bir cok offside'i gec caldi. Balili koluyla duzeltti 10 metre otede Mehmet Topal kolunu kaldiriyor orta hakem caldi, yoksa yan hakem vermeyecekti. Bariz offside 4-5 saniye sonra kaldiriyor bayragi. Arda bir ara elleri yukari acti sonra da alkisladi bravo diye, pis pis bakiyor yandan. Hakem degil sanki gardiyan, futbolcuya degil sanki 20 kisi kesmis demir parmakliklar arkasindaki caniye bakiyor it. Boyle surattan bir tiksinc, pislik akiyor.

Ozan Ersoy

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Galatasaray daha iyi takim olsada biraz yumusak kaliyor.
Bundan sonra yillarda amac oyun kalitesini dusurmeden fizik gucunu
yukseltmek.

Kotu saha mactan evvel bu kadar GS tarafindan dile getirilirse on yargiyla, urkek, gidiliyor ve sartlaniyor takim. Bence birsey soylemeden olabildigince yedek agirlikli bir takim cikarmak lazim. Ben Semihi, Mehmet Guveni, Serkani beklerdim mesela. Arda , Baros, Ayhan o sahanin adami degil, yeride degil zaten.

Eger federasyon boyle sahada bilincli olarak maci oynatip , hakemleride sertlige ve sindirmeye canak tutuyorsa GSnin yapacagi teksey var: Milli takima olabildigince az adam vermek. O oyuncularin cogu Milli Takimin yani federasyonun da oyunculari ve kendi oyuncusunu koruyacak GS. Konyada ayni salakligi yapmasalardi, Ugur Ucar Milli Takimda Dunya sampiyonasinda takir takir oynardi. Sivas, Bursa, Konya karmasini cikar o zaman Cek milli takiminin karsisina. En ufak bir morlukta bile vermeyeceksin oyuncunu.

Unutulan nokta Sivasin antrenman sahasini alttan isitip, futbol sahasini isitmamasi. Bu kotu niyet. Daha oncesinde onlem alinmamasi kotu niyet.
Bu benim avantajim, buzda oynarim, karsi takimi sindiririm. Iyide kardesim bu oyunun tarifi yapilmis ve olusmasi gereken fiziki kurallar tarif edilmis. O saglananamis iste. Tromsoye mesela Norvecte sogukta
mac yaptirmiyorlar, maclari daha sicak bir kentte yapiyor.

Hakem soyledi Umit Karan yardimciya kufur ettigi icin oyundan atilmis. Umit, Meira ve Aydin su kadroda dusunulmemeli artik.

Yapilacak is burada kupa macinda fark atip, 2 .macta yedek takimla cikip oyle vurulmaz bilege buz ustunde ,boyle vurulur demek
NO ADNANS, NO CRY !!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Umit buza diye kufur etmistir. Allah bilir bunu yan hakem niyetiyle de demistir. Boyle cinlikleri gayet rahatliklar yapar. Yan hakemin GS yendirmesi icin gereken bir garezi ya da Umit'e olan kisisel bir dusmanligi oldugunu mu iddia ediyor sunuz burada? Bunda sasilacak bir sey yok. Hakem Umit'e mi inanacam yan hakemime mi dedi. Ayni bana sariydi kirmizi degildi dedigimde hakimin "polise mi inanacam sana mi? Polis'in sana ozel bir garezi oldugunu sanmam icin hicbir gosterge yok. O amme (bak bakayim sozluge simdi) gorevi yapiyor" demesi gibi. Ne denebilir buna? Hicbir sey. Simdi sariyi gorunce gaza degil frene basiyorum. Gecerim demiyorum.

Umit, Sabri, Ayhan hep bu tur seyleri yapacak kapasite ve karakterde. Boyle yenilen hurmalar gelir adami tirmalar. Hakan Sukur olsa ayni iddiada bulunamazlardi. Cunku kufur filan etmezdi, buza bile.

Hadi bakalim. Yeterince ona buna bok atildi yine. Ikinci yari gordugum Sivas hakki ile bir alibiyet aldi. Soru su idi. Sivas 10 kisi kalsa bizimkiler 11 kisi 2 tane atabilirler mi idi diye. 0-0'i korumak baska bu sahada karsinda 10 kisi kalsa bile 2-0 yenmek baska. GS ikinci yariya 0-0 basladigini da unutmayin. Rakip sahada bir puan bir puandir diye oynayabilirdi pek ala.
Last edited by Cengiz Akgun on Sat Jan 24, 2009 7:01 pm, edited 3 times in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:Umit buza diye kufur etmistir. Allah bilir bunu yan hakem niyetiyle de demistir. Yan hakemin GS yendirmesi icin gereken bir garazi oldugunu mu iddia ediyor sunuz burada? Bunda sasilacak bir sey yok. Hakem Umit'e mi inanacam yan hakemime mi dedi. Ayni bana sariydi kirmizi degildi dedigimde hakimin "polise mi inanacam sana mi? Polis'in sana ozel bir garezi oldugunu sanmam icin hicbir gosterge yok. O amme (bak bakayim sozluge simdi) gorevi yapiyor" demesi gibi. Ne denebilir buna? Hicbir sey.

Umit, Sabri, Ayhan hep bu tur seyleri yapacak kapasite ve karakterde. Boyle yenilen hurmalar gelir adami tirmalar. Hakan Sukur olsa ayni iddiada bulunamazlardi. Cunku kufur filan etmezdi, buza bile.

Hadi bakalim. Yeterince ona buna bok atildi yine. Ikinci yari gordugum Sivas hakki ile bir alibiyet aldi. Soru su idi. Sivas 10 kisi kalsa bizimkiler 11 kisi 2 tane atabilirler mi idi diye. 0-0'i korumak baska bu sahada karsinda 10 kisi kalsa bile 2-0 yenmek baska. GS ikinci yariya 0-0 basladigini da unutmayin. Rakip sahada bir puan bir puandir diye oynayabilirdi pek ala.
Hakemi taniyor musun? Yok. Belki yan hakemin Umit pislikse lagim cukuru gibi karakteri var. Belki kufur bile yok yalan. Biliyor musun? Hayir... Sacma sapan sekilde attilar Umit'i iste. Adamla konusmadi bile. Buza kufur etse ne olur etmese ne olur? Premier lig, La Liga, Seria A kufur girla gidiyor. Puta muta, fafancula, fuck off surusune sepet. Futbol ligi mi egitim kurumu mu?

Ilk yariyi seyretmemissin. Eger Sivas'dan bir kisi atilsaydi GS Sivas'i rahat yenerdi, 2 degil 3-4 tane atardi. GS eksik kalan rakiplere bu sene hep fark atti. Buna Besiktas da dahil.

Ozan Ersoy

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

NO ADNANS, NO CRY !!

Locked