IYI KI VARSIN FENERBAHCE

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Ali Gursel wrote: 40in Yanlis Tarafindan Ali
Galatasaray sevgisi yaninda ortak bir yanimiz daha varmis :-)
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Serif Halimler wrote:Polemige gerek yok, sayilari koyalim ortaya Lincoln'e de haksizlik etmeyelim :
...
Isin kolayina kacip polemigi yapan sen olmussun Serif. Adam ilk yari sakat idi. Madem oraya kadar gittin biraz da bir iki sene oncesine de bir bakaydin ya. Gecen sene 14 gol atip ucuncu ondan onceki sene 19 golle ile gol krali. Lincoln gecen sene attigi gol sayisi ise sadece 5. Bu arada soyleyeyim Alex'in bu sezon ligde attigi gol sayisi oynadigi 12 macta 5.

Alex'in FB'ye katkisi ortada. Lincoln ise hala daha somun pehlivani. Takim iyi oynadiginda iyi kotu bir gunde ben mac aldirdigini daha gormedim. Sen gordun mu? Gordunse su mac dede hatirlayim biraz.
Last edited by Cengiz Akgun on Tue Jan 20, 2009 2:35 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:Isin kolayina kacip polemigi yapan sen olmussun Serif. Adam ilk yari sakat idi. Madem oraya kadar gittin biraz da bir iki sene oncesine de bir bakaydin ya. Gecen sene 14 gol atip ucuncu ondan onceki sene 19 golle ile gol krali. Lincoln gecen sene attigi gol sayisi ise sadece 5.

Alex'in FB'ye katkisi ortada. Lincoln ise hala daha somun pehlivani. Takim iyi oynadiginda iyi kotu bir gunde ben mac aldirdigini daha gormedim. Sen gordun mu? Gordunse su mac dede hatirlayim biraz.
Nonda'yi, bir maci birak, bir pozisyonda asmistin, o kofte de seni hakli cikaracak bir performans gosterdi sonrasinda ne yazik ki. Aman diyim, bu guzel nazarini, Lincoln'den uzak tut!

Hakimliginizi de yapayim bu arada: Bu sezon icin, Lincoln, (nerdeyse her macta Aragones tarafindan 70 dk oynatilmadan cikarilan) Alex'i 3-4'e katlar. TR'de gecirdikleri toplam zamanda, ortalama katki anlaminda da, Alex Lincoln'u ayni sekilde katlar. Ama zaman gectikce, Lincoln'un bu orani dengeleyecegini dusunuyoruz, umuyoruz, trend bu sekilde giderse, ve kem gozlerden uzak kalirsa...
Özgür

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Hakimliginizi de yapayim bu arada: Bu sezon icin, Lincoln, (nerdeyse her macta Aragones tarafindan 70 dk oynatilmadan cikarilan) Alex'i 3-4'e katlar. TR'de gecirdikleri toplam zamanda, ortalama katki anlaminda da, Alex Lincoln'u ayni sekilde katlar. Ama zaman gectikce, Lincoln'un bu orani dengeleyecegini dusunuyoruz, umuyoruz, trend bu sekilde giderse, ve kem gozlerden uzak kalirsa...
Hakime hakeme luzum yok ki. Adam bu durumda bile ligde 5 tane gol atmis vaziyette. Lincoln'den iki eksik yani.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Nonda'yi, bir maci birak, bir pozisyonda asmistin, o kofte de seni hakli cikaracak bir performans gosterdi sonrasinda ne yazik ki. Aman diyim, bu guzel nazarini, Lincoln'den uzak tut!
...
Gorunen koy belli idi Nonda da. O kacirdigi golu atamadiktan sonra neyi atacakti ki zaten. Nazar oh aman ne kadar iyi cok iyi filan derken olur. Burada "Jinx"dedikleri hurafe yani. Kotuye nazar degmez. Ha diyecenki simdi Lincoln cok iyi gidiyordu da bu sozlerin zerine bozuldu filan olury eski Lincol haline donerse. Daha dur yahu dun bir bugun iki. Soyle alip aparsin cekip koparsin u adami yere goge sigdirmadan once. Bakma daha simdiden eline kaptanligi filan verdiler ama ben pek bunu kaldiracagini sanmiyorum Malatya macindaki o kotu halinde bile mactan cikarken seyircilere donup alkis malkis ayagi ile destek istiyordu. Yani kotu oldugunun farkinda bile degildi. Garip bir hali var. Insanin biraz kendine guveni olur.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:
Ozgur Huseyinoglu wrote: Hakimliginizi de yapayim bu arada: Bu sezon icin, Lincoln, (nerdeyse her macta Aragones tarafindan 70 dk oynatilmadan cikarilan) Alex'i 3-4'e katlar. TR'de gecirdikleri toplam zamanda, ortalama katki anlaminda da, Alex Lincoln'u ayni sekilde katlar. Ama zaman gectikce, Lincoln'un bu orani dengeleyecegini dusunuyoruz, umuyoruz, trend bu sekilde giderse, ve kem gozlerden uzak kalirsa...
Hakime hakeme luzum yok ki. Adam bu durumda bile ligde 5 tane gol atmis vaziyette. Lincoln'den iki eksik yani.
Senin bu yazisma stilin, adami sinir etmeye birebir, ne kadar alisilsa da!? :) Polemik yaptigini soyledigin Serif Hocamin yazisindaki asist sayilarini niye eklemedin ki, tutup gol sayilardindaki durumu konusunda polemik fikrinden vazgecip de bana karsi arguman olarak getiriyorsun madem... Neyse, isime donem...
Özgür

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Son derece gereksiz, hic bir yere varilmayacak bir tartisma. Tabii ki Alex'in Fener'e verdigini Lincoln daha bize vermedi, ama bu vermeyecegi anlamina gelmiyor elbette. Cengiz Agabey seviyor boyle insanlarin damarina basmayi, bosverin gitsin. Asil benim anlamadigim Alex ne oynadi da bu kadar begendin Cengiz Agabey. Maci ben de izledim, attigi korner disinda bir marifetini goremedim, hele Lincoln'un son zamanlarindaki performansla kiyasladigimda. Neyse, ben de simdi bu aptal tartismaya girmeyeyim...

Ozan, sen de baska baslikda Alex'e utanmadan laf etmissin. Halbuki "Fener adamini bulmus, is bitmis" diye yazan sendin. Yani sen de anlamiyormussun bu isten, o ortaya cikti :) Gulucugu koyayim da, bir de Ozan'dan nasibimi almayayim sonra.

Bu arada Guiza'nin atamadigi golde, defansin belini kirmasi fena degildi, kendi standartlarinda... Asil beni Deniz Baris'in geri donmesi endiselendiriyor, ama Milli takim icin faydali olabilir.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Bu tartisma cocuklarin " benim babam senin babani döver" tartismasina benzemesin sakin.
Alex'in yetenekleri ve yaptiklari ortada, gecmiste yaptiklari Lincoln'ün gecmiste yaptiklarindan daha fazla, ama fiyati da öyle Lincoln'ün hemen hemen iki kati.
Alex'in FB'de oynadigi sürede FB iki kez Süper Lig sampiyonu oldu, 2005 ve 2007 de.
2006 ve 2008 de biz Sampiyon olduk, Lincoln sadece 2008'de oynuyordu.
Bu sezon itibariyla Alex'in FB'ye katkisi, Lincoln'ün GS'ye katkisindan daha az. Bu sezon icinde oynadiklari mac sayisi ve oynama süreleri birbirinin neredeyse ayni.
Alex FB'de 4 sezondur oynuyor ve onlara cok sey verdi.
Lincoln'ün GS'ye verecegi seyler de var, 4 sezon sonra neler verip neler veremedigini tekrar tartisacagiz.
Simdi yazacagim cümle tartisma yaratacak cinsten.
Benim izledigim FB Süper Lig maclarinda hakemler Alex'e yapilan müdahalelerde cok kolay faul caliyorlar, özellikle gecen sezon Lincoln icin tam tersini gördüm. Bu sezon hakemlerin faul degerlendirmelerinde bir dengelenme görüyorum.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Gene olay Lincoln cokmu matah, aLex bu kadar is yaptı basitligine cekilince konusmadan edemiyorum. Ne ictiyse bende ondan istiyorum diye provokatif tarza yanit verdikten sonra Alex'in gelmesinin nelerin göstergesi olduguna bakalim:

1-) Alinan sporcular, oynatilmak istenen sistem ve hoca arasindaki uyumsuzluk devam edecektir. Alex-Semih-Guiza uclusunden ikisi oturtulacak, oturtulan kisi sorun olacak, forvette ise yalnizlik devam edecektir.

2-) FB kabul etmistirki onun yerine ona yakin ayarda baska bir latin getirmekten acizdir. Problem kendi iddia ettiklerine gore para olmadigina gore bir beceri noksanligidir, acizliktir. Birde tabii herseye ragmen imaj eksikligi. Bu acizlik ise Khalkedonyada onarilmaz yaralar acmakta. Musteri para verdi, kombine aldi, forma aldi, hep ayni adamlar var sahada. Bagdat Caddesi musterisi her sezon gardrop yeniler, alisik degildir eskileri giymeye.

3-)Ozanin anlattigi gibi Alexin ilerleyen yasla birlikte dusen performansinin yanisira kronik bir fitigi vardir. Eskiden tahammul ediyordu, fakat benden bundan sonra bu kadar fedakarlik edecegini sanmiyorum. Alex senede 20 bilemdin 25 mac oynar.

4-) Brezilya ekolu cift kasarli agbilerin onderliginde devam edecek. Alex ve Roberto Carlosun oldugu yerde Avrupa mantalitesi islemez.

5-)Yaptiklari genclestirme harekatinin gostermelik oldugu ortaya cikmistir. FBnin komple bir jenerasyon degisikligine acil ihtiyaci varken (En az 100 milyon dolarlik bir operasyon) yapilanin sadece gunu kurtarmaya yonelik oldugu goruldu.
NO ADNANS, NO CRY !!

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Alpay Dedeoglu wrote: Alex-Semih-Guiza uclusunden ikisi oturtulacak, oturtulan kisi sorun olacak,

...........

Eskiden tahammul ediyordu, fakat benden bundan sonra bu kadar fedakarlik edecegini sanmiyorum. Alex senede 20 bilemdin 25 mac oynar.

Bu ikisi sanki çelişkili geldi bana, Alex hem oturunca sorun oluyor hem de fedakarlık etmek istemiyor, 20-25 maç oynar kısmı yani.

Adam oynamak mı istiyor yoksa kenarda oturmaktan memnun mu?

Semih, Güiza ve Alex'in üçünü oynatmak bence de zor (bizde de Arda, Lincoln, Kewell ile benzer bir problem var, ama sadece benzer, aslında farklı bir durum). Hele buna bir de Deivid eklenince neredeyse mecburi iki ön libero lazım, ama o zaman sol kanadı boş bırakmak gerekiyor.

Semih bence kesilemez, Güiza paradan kesilemez, iş kalıyor Alex'i kesip düz 4-4-2 oynamaya ama Alex ile sözleşme yenilenmiş, adamın sahada olunca yaptıkları da ortada.

FB bence bu sezon bu durumu idare ederek şampiyon olmaya çalışacak. Bizim gördüğümüz zaaflar çoğu Anadolu takımı karşısında sırıtıp problem olmayacak zaaflar. Yani Semih-Güiza ve Alex üçü de oynar, maç başına 2-2.5 gol atarlar, karşıdaki rakiplerinin çoğu da defanstaki zaaftan faydalanmaz.

FB'de gerçek değişim seneye olacaktır, sanırım Alex seneye yollanır, Aragones'in istediği takım kurulur, tabii bu seneki sonuca bağlı olarak.

Ali
Ridicule is the only weapon which can be used against unintelligible propositions.--Thomas Jefferson

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Sizin gibi hukukcu bir arkadasimizin (sahsim gibi 40in yalnis tarafinda olan)
klube oturtulmasi sorun olacak ifadesinin, yedek kalmayi sorun yaratacak ibaresinden farkli oldugunu farkedebilmesi lazimdi. Kastettigim kamuoyu oturtulmasini sindiremeyecek ve surekli polemik konusu yapilacak anlamindaydi.
NO ADNANS, NO CRY !!

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Alpay Dedeoglu wrote:Sizin gibi hukukcu bir arkadasimizin (sahsim gibi 40in yalnis tarafinda olan)
klube oturtulmasi sorun olacak ifadesinin, yedek kalmayi sorun yaratacak ibaresinden farkli oldugunu farkedebilmesi lazimdi. Kastettigim kamuoyu oturtulmasini sindiremeyecek ve surekli polemik konusu yapilacak anlamindaydi.
Wallahi doğru, farklı konular.

Ama Alex bence seneye yollanacak.

Bu arada bir tekahüt forumu kursak mı? :lol:

Bu arada Şerif bey, Alex hakemlerin saygısını kazandı bence, ilk geldiği yıllarda o da çok tekme yiyordu hakemlerin aldırmadığı, Lincoln şu anda o saygıyı kazanmakla meşgul.

Ali
Ridicule is the only weapon which can be used against unintelligible propositions.--Thomas Jefferson

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Ali Gursel wrote:
Alpay Dedeoglu wrote:Sizin gibi hukukcu bir arkadasimizin (sahsim gibi 40in yalnis tarafinda olan)
Bu arada bir tekahüt forumu kursak mı? :lol:

Ali
Siz otobuse de indirimli binersiniz simdi :lol:

Valla Alex-Lincoln kiyaslamasi ilginc olmus.
Ikisininde cok ozel kabiliyetleri var.
Alex FB'nin herseyi
Lincoln ise Volkan'in kanlisi

Lincoln konusunda on yargilarimi bir kenara atali cok oldu
UEFA'da iki tur daha cikarsak iste o zaman cok ciddi bir yazi yazabilirim

Alex'in avrupa maclarindaki performansi beyaz kagit gibi
Hocaya sinav sonu piskince verilen bos kagitlar gibi

Turkiye liginde orta karar bir brezilyali basarili olabiliyor birakin ilahlastirlmayi,

Asil er meydani avrupa kupalari
Ben o konuda Lincoln'den umutluyum, sanki oarada daha bir istahli oynuyor.
TRUST GALATASARAY
MGC

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Cengiz Akgun wrote:
Senin bu yazisma stilin, adami sinir etmeye birebir, ne kadar alisilsa da!? :) Polemik yaptigini soyledigin Serif Hocamin yazisindaki asist sayilarini niye eklemedin ki, tutup gol sayilardindaki durumu konusunda polemik fikrinden vazgecip de bana karsi arguman olarak getiriyorsun madem... Neyse, isime donem...
Adasim, ben senin yerinde olsam bir biopsi yaptirirdim. Allah korusun Cengiz bey'le dialogun sonuclari kotu olabilir. Girmemek lazim spekulasyona.

Kusura bakma Fortis Kupas'indaki cezalarin dagiliminda yanlis bilgilendirmisim seni. Statu OSS gibi her sene degistigi icin insanda kafa birakmiyorlar.

Alex benim Turkiye liglerinde son 2 3 senede en begendigim oyuncudur. Yuksek oyun zekasi, ve rakamlari ile. Ikinci forvet olarak cok basarili olmustur.

Lincoln ise ikinci forvet degil, oyun kurucudur. Shalkeden once Alex gibi 2. forvet oynadi ama ununu kazandigi, Almanyanin en iyi ortasaha oyuncusu secildigi donemlerde ve bizde hep oyun kurucu oynadi.

Pozisyonu farkli iki oyuncudan bahsediyoruz. Alex'in isi asist yapip gol atmak. Lincoln'un isi oyun kurmak, asistten onceki pasi vermek, oyunu acmak, diger arkadaslarini asist yapicak pozisyona sokmak, ondan sorna gol ve asist yapmak.

Ben Alex tipi oyunculari daha cok severim sahsen, O yuzden Hakan- Arif arkasinda oynayan hagiden cok, Jardel arkasinda 2. forvet oyniyan Hagiyi seyretmek bana daha cok haz verir.

Fakat, gercekler benim hislerim degil. Kariyere bakildiginda Lincoln'un kariyeri, Alex ten ustun. Shalke'nin butcesi, vizyonu, avrupada basarilari Fenerbahce'den fazladir. Yani Shalkeden gelen Lincolnun kariyeri, Galatasaray'da yaptiklarina bakmazsizin Alex'ten iyidir.

Alex'in milli takim kariyeri cok basarilidir, ama, copa Americada oyniyan brezilyalilarin cokluguna bakinca, Shalkenin en onemli oyuncusu olmak, brezilyanin 2. veya hatta 3. 11inde olmaktan daha onemlidir.

Bence Alex yine ayni Alex. Belinindeki problem daha cok etkiliyecektir onu suphesiz, yedek klubesinde beklemek vs gibi Alpay abinin yazdiklarina katiliyorum. Ama arkasinda topu ileri forse edebilicek bir orta saha ve onu anlayan bir hoca ile, Alex oynadigi maclarda basarili olur. Alex'in basarisi icin topu ilerde oynamak lazim, Ayni Umit Karan gibi.

Lincoln "delikanli" degil, "kabadayi" degil. Oyuzden bir cogumuz ona isinamiycagiz.

Lincolnun ilk yari performansina gelince, defansa yaptigi katki, takimi ateslemesi ve oyun kurmasini; 2.il gorevi olan gollere ve asistlere eklersek (ki yurtdisi kaynaklarda asist rakami sadece ligde 14 tur , hem wikipedia, hemde transfermarkt.de); Lincoln son 5 senenin en basarili futbolcusudur, ilk yarilar baz alindiginda.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Cengiz Akgun wrote:
Ilk sene yatti. Sunun surasinda 10 kusur haftadir iyi bir performans gorduk. Malatya macindaki halini gordun. Yine "trying to crank the good old Evinrude" durumunda. Fizyotrapist de cabasi. Evinrude deniz motorudur bilmeyenler icin. Iyidir de biraz nazikdir. Kictan takma boyle nazlaninca cekersin cekersin almaz. Orasi burasi diye ugrasana kadar aksam olur. Zorlanmaya hic gelmez. Johnson ya da Mercury'i tercih ederimdim sahsen. Insallah yanilirim elbette.

Aleks kac senedir FB'ye epey seyler verdi. Dedigim gibi sakat makat olmasin attigi frikikler yeter. Karsi takim ceza sahasi civarinda adam indirmekten korkar vaziyette. Bu bile yeter bazen. Bize gelince yaslak yaslak devirip yatiriyorlar. Lincoln'un Frikiten attigi kac gol var? Ha cift vurusu frikik sandigini saymayin sakin.
Alex'in en son ne zaman frikik attığını ben hatırlamıyorum, fenerlilerinde hatırladığını sanmıyorum. Ama (diğer) duran toplarda hala etkili...

Fizyoterapistinin parasını Lincoln kendi ödüyormuş (havadır'a göre). Doğruysa, bu konuda eleştiride bulunmak anlamsız olur.

Malatya maçındaki hali önemli değil, hemde hiç değil. Sivas maçlarındaki hali önemli olacak.

Post Reply