Resmi Siteden haberler

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Resmi Siteden haberler

Post by Cengiz Akgun »

Belki boyle bir konu olursa klupten olaca ciklamalari daha derli toplu izleriz diye dusundum. Sonunda GS maclarinin ozeti konusu cozulmus en azindan ozetlerin GSTV'den verilmesinin izni cikarabilmisler.

http://www.galatasaray.org/galatasaraytv/haber/2994.php

Bir gayretle aynisini resmi site video'dan yapabilirlerse krediyi ustume alip belki benden utandilar diyecegim. Bu arada videoisi pek calismiyor. Lincoln roportajini seyredeyim dedim bir dakika filan anca cikti. Hadi dedik IE'de sorun var bana iyidir diye tavsiye edilen ve yukledigim FireFox ile seyredelim dedik nafile. Ya yuku kaldiramiyor ya da sistemde bir sorun var.
Last edited by Cengiz Akgun on Sat Jan 24, 2009 3:05 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Birisi duydu galiba video isi duzeldi birden.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Re: Resmi Siteden haberler

Post by Ismail Gezer »

Cengiz Akgun wrote: Hadi dedik IE'de sorun var bana iyidir diye tavsiye edilen ve yukledigim FireFox ile seyredelim dedik nafile. Ya yuku kaldiramiyor ya da sistemde bir sorun var.
Demek sorun benim bilgisayarda değilmiş :D

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben bu basin toplantisini seyrettikten sonra da gereksiz buldum. Luzumsuz bir sekilde bu adamlarla yuz goz olunuyor. Bu adamin kafasinin takildigini gordukce ustune gideceklerdir. Brezilya milli takimini dusunmuyorum ama Turk milli takimdan teklif gelirse dusunurum cevabi da ilginc. Yakinda zaten Brezilya ikinci milli takimi olarak cikariz artik Nobre'yi de alirlar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Zoban Raftik

Post by Zoban Raftik »

Galatasaray.org'daki haberleri RSS ile takip edebilirsiniz:
http://www.galatasaray.org/xml/gs.rss

Bu arada artik GS'in mac ozetleri, GSTV'de olacak.
Web haklari Ligtv.com.tr'de oldugu icin, bunlari
Galatasaray.org'dan yayinlamak mumkun olmayacak.
liberta per gli ultras

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Zoban Raftik wrote: ...
Bunu da bir an evvel hal etmeleri lazim.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:
Zoban Raftik wrote: ...
Bunu da bir an evvel hal etmeleri lazim.
Bence halledecek bir sey yok. Galatasaray.org'a ulasabilen yani internet erisimi olan herkes ligtv.com.tr'ye de ulasabilir, ikisi de bedava. Arabaya atlayip 100 km ileriye gitmen gerekmiyor yani. Bu is icin GS kulubunun fazladan harcama yapmasina gerek yok keza .org'un da isletmeciligi Dogan Medya'nin. Yani ozet ve golleri galatasaray.org'a koymak isteseler GS kulubunun mu yoksa Dogan Medya'nin mi ligtv'ye para vermek zorunda oldugunu bilmiyorum.

GS TV ise ayri konu. GS TV Dogan Medya'nin, onu biliyorum, kendi tasarruflaridir. GS kulubunun uzmanligi televizyon istasyonu kurmak ve TV isletmek olmadigi icin yuklu miktara belli bir surelige isim haklarini satmistir. Dogan Medya bu konuda eksik veya yanlis is yaparsa musterilerini yani GS taraftarini memnun edemez, izlenmez, reklam da alamaz. Basit serbest pazar mekanizmasi.

Zoban sen bu isin icindesin. Daha once benzer sorular sordum ama yanit alamadim. GS TV ne kadar para odedi ligtv'ye biliyor musun?

Ozan Ersoy

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ozan Ersoy wrote:... Bu is icin GS kulubunun fazladan harcama yapmasina gerek yok keza .org'un da isletmeciligi Dogan Medya'nin.
Site, son revizyonda Dogan'dan cikti diye biliyorum. Netekim o abuk sabuk e-kolay linkleri filan kalkmis olmustu.

GSTV'nin son mecburi gibi olan degisikliginde (hani yayinin filan birkac gunlugune kesildigi, sonra yeniden "test yayini" moduna dondugu), ne oldu ne olmadi, ben de merak ediyordum aslinda.

Ote yandan, olayin ana fikri acisindan ManU ornegini arastirdim hemen 3-5 dk'da. Adamlarin da var haliyle bir ManUTV'si. Ve gorunuse gore, onlar da Premier Lig maclarini cat diye gosteremiyor. Belli bir gecikmeden sonra gosterebiliyorlar (*). Ve zaten, abonelik sistemli, parali olarak calisiyor, bizim burdaki DigiturkWebTV hesabi, lisansli filan. TR gibi belesci memlekette de, LigTV sitesi bunu, sadece ucretsiz uyelik karsiligi veriyorken, tutup da, GS resmi sitesinin bu icerigi satmaya kalkmasina, pazarlama bolumu gibi birsey varsa, bir tarafiyla guler herhalde... (Zaten, kuluplerin herhalde en buyuk gelir kaynagi olan LigTV'nin bu olayi somurmeye calismasini cok da garip karsilamamak lazim aslinda. Adamlar kimselerin pek begenmedigi ligimizin yayin haklari icin, Avrupa'daki en tepe liglere verilenler seviyesinde filan paralar verdiler/veriyorlar diye biliyorum).

(*)
MUTV wrote:When will I be able to view footage?
Premier League matches staged on Saturday or Sunday are embargoed until Monday morning (00:01 GMT). Monday games are embargoed until Tuesday morning (00:01 GMT). Midweek matches can be shown the following day. All other interviews, news and analysis etc. will be available to subscribers upon publication within MU.tv.
Özgür

Zoban Raftik

Post by Zoban Raftik »

Ozan Ersoy wrote:Bence halledecek bir sey yok. Galatasaray.org'a ulasabilen yani internet erisimi olan herkes ligtv.com.tr'ye de ulasabilir, ikisi de bedava. Arabaya atlayip 100 km ileriye gitmen gerekmiyor yani. Bu is icin GS kulubunun fazladan harcama yapmasina gerek yok keza .org'un da isletmeciligi Dogan Medya'nin. Yani ozet ve golleri galatasaray.org'a koymak isteseler GS kulubunun mu yoksa Dogan Medya'nin mi ligtv'ye para vermek zorunda oldugunu bilmiyorum.
Nisan2008'den beri Galatasaray.org, tamamen kulubun isletmeciliginde devam ediyor. Dogan Online ile anlasma sona erdi. Altyapi, hosting, web programming konularinda Maksimum AS ile partnerlik yapiyoruz, dergi-site ekibi olarak.
GS TV ise ayri konu. GS TV Dogan Medya'nin, onu biliyorum, kendi tasarruflaridir. GS kulubunun uzmanligi televizyon istasyonu kurmak ve TV isletmek olmadigi icin yuklu miktara belli bir surelige isim haklarini satmistir. Dogan Medya bu konuda eksik veya yanlis is yaparsa musterilerini yani GS taraftarini memnun edemez, izlenmez, reklam da alamaz. Basit serbest pazar mekanizmasi.
GSTV de Dogan'dan ayrildi. Suan Florya'da tamamen kendi yapilanmalarini kuruyorlar. Tasinma sürüyor. Studyo zaten vardi orada ama tamamen bagimsiz bir kanal haline geliyor. Mac ozetleri dun itibari ile alindi iste mesela.
Zoban sen bu isin icindesin. Daha once benzer sorular sordum ama yanit alamadim. GS TV ne kadar para odedi ligtv'ye biliyor musun?
Kontakt halindeyim GSTV ile surekli ama acikcasi bu bedel konularinda hic sormadim, konusmadim. Ogrenirsem bilgi veririm. Firsat olmadi bu tasinma hengamesinde, ben de merak ediyorum.

Ozgur Huseyinoglu wrote:Site, son revizyonda Dogan'dan cikti diye biliyorum. Netekim o abuk sabuk e-kolay linkleri filan kalkmis olmustu.
GSTV'nin son mecburi gibi olan degisikliginde (hani yayinin filan birkac gunlugune kesildigi, sonra yeniden "test yayini" moduna dondugu), ne oldu ne olmadi, ben de merak ediyordum aslinda.
Ote yandan, olayin ana fikri acisindan ManU ornegini arastirdim hemen 3-5 dk'da. Adamlarin da var haliyle bir ManUTV'si. Ve gorunuse gore, onlar da Premier Lig maclarini cat diye gosteremiyor. Belli bir gecikmeden sonra gosterebiliyorlar (*). Ve zaten, abonelik sistemli, parali olarak calisiyor, bizim burdaki DigiturkWebTV hesabi, lisansli filan. TR gibi belesci memlekette de, LigTV sitesi bunu, sadece ucretsiz uyelik karsiligi veriyorken, tutup da, GS resmi sitesinin bu icerigi satmaya kalkmasina, pazarlama bolumu gibi birsey varsa, bir tarafiyla guler herhalde... (Zaten, kuluplerin herhalde en buyuk gelir kaynagi olan LigTV'nin bu olayi somurmeye calismasini cok da garip karsilamamak lazim aslinda. Adamlar kimselerin pek begenmedigi ligimizin yayin haklari icin, Avrupa'daki en tepe liglere verilenler seviyesinde filan paralar verdiler/veriyorlar diye biliyorum).
ManuTV guzel ornek, zira su aralar Telekom altyapisi uzerinde GSTV'nin de benzer sekilde nete tasinmasi ve genel olarak GS ile alakali tum online broadcasting kalemleri icin bir calisma yapiliyor. Altyapi sponsoru Telekom oluyor. Bu proje de yakinda duyurulur.

Digiturk, zamaninda goller - goruntulerin online olarak kullanimi konusunda hakikatli bir bedel istemisti kulupten. (Digiturk, goruntuleri nette kendi dagitma karari alana kadar, 2002 ikinci yarisindan 2006 ikinci yarisina kadar Galatasaray.org'da bizzat 4 yil bu materyalleri sunmustuk) Mantik olarak Galatasaray.org'un saglam bir gelir modeli olmadigi icin bu maliyet karsilanamadi. Digiturk acikcasi pek de derdi satmak degildi, cunku onlar bu malzemenin ratingini sadece kendileri kullanmak istiyorlar hakli olarak. O yuzden yillik 150bin-250bin$ arasinda bir mebla istenmisti ki bu Turkiye'de online materyal konusundaki telif icin asiri yuksek bir rakam.
Turkiye'de henuz icerigi bedellemenin, icerigi satmanin mumkunati yok. Hersey beles gozu ile bakiliyor. Interneti boyle algiliyoruz.
Bu yukarda bahsettigim Telekom altyapili proje de is Manutd'in yaptigi yola sapacak, online mecra da artik zamanla 2000'lerin basindaki "content is king" akimina geri donuyor. Icerik kiymetlenecek ve TR'de de icerige para odemek zorunda hissedecek kullanicilar. Ki taraftar sadakati en yuksek kullanici kesimidir, verir bu bedeli.
liberta per gli ultras

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Zoban Raftik wrote:Galatasaray.org'daki haberleri RSS ile takip edebilirsiniz:
http://www.galatasaray.org/xml/gs.rss
Sagolasin Zoban. Mac Mailime koydum. Super oldu.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Zoban Raftik wrote: Nisan2008'den beri Galatasaray.org, tamamen kulubun isletmeciliginde devam ediyor. Dogan Online ile anlasma sona erdi. Altyapi, hosting, web programming konularinda Maksimum AS ile partnerlik yapiyoruz, dergi-site ekibi olarak.
Zoban verdigin yanitlar icin cok tesekkurler. Cok ilginc seyler ogrendik (en azindan ben ogrendim). galatasaray.org'un tamamen kulubun isletmeciligine gectigine sevindim. Simdi bundan sonraki hedef bu siteyi para kazandiran hale getirebilmek olmali.
GSTV de Dogan'dan ayrildi. Suan Florya'da tamamen kendi yapilanmalarini kuruyorlar. Tasinma sürüyor. Studyo zaten vardi orada ama tamamen bagimsiz bir kanal haline geliyor. Mac ozetleri dun itibari ile alindi iste mesela.
Cok ilginc. Benim bildigim 6 milyon Euro gibi bir paraya DM'ya satilmisti GS TV haklari. Bu anlasmanin suresi mi bitti, yoksa "siz bu isi yapamiyorsunuz cekilin kenara" mi dendi, dendiyse DM'ye geri para odendi mi ya da DM "bu iste para yok, zararina isletecegimize biz kapatiyoruz ya da isterseniz sizin olsun" mu dediler? Bilgin dahilinde bizi de bilgilendirirsen sevinirim. Kulubu zor duruma sokacak kadar ayrintili bilgi vermene gerek yok tabii.

Her neyse, GSTV'nin kulube gectigine sevindim. Daha iyi is yapacaklarini ve karin tamaminin GS'a kalacagini bilmek sevindirici. Bundan sonra gunahi da vebali de onlarin oluyor.
Kontakt halindeyim GSTV ile surekli ama acikcasi bu bedel konularinda hic sormadim, konusmadim. Ogrenirsem bilgi veririm. Firsat olmadi bu tasinma hengamesinde, ben de merak ediyorum.
Iyi olur..
Digiturk, zamaninda goller - goruntulerin online olarak kullanimi konusunda hakikatli bir bedel istemisti kulupten. (Digiturk, goruntuleri nette kendi dagitma karari alana kadar, 2002 ikinci yarisindan 2006 ikinci yarisina kadar Galatasaray.org'da bizzat 4 yil bu materyalleri sunmustuk) Mantik olarak Galatasaray.org'un saglam bir gelir modeli olmadigi icin bu maliyet karsilanamadi. Digiturk acikcasi pek de derdi satmak degildi, cunku onlar bu malzemenin ratingini sadece kendileri kullanmak istiyorlar hakli olarak. O yuzden yillik 150bin-250bin$ arasinda bir mebla istenmisti ki bu Turkiye'de online materyal konusundaki telif icin asiri yuksek bir rakam.
Turkiye'de henuz icerigi bedellemenin, icerigi satmanin mumkunati yok. Hersey beles gozu ile bakiliyor. Interneti boyle algiliyoruz.
Bu yukarda bahsettigim Telekom altyapili proje de is Manutd'in yaptigi yola sapacak, online mecra da artik zamanla 2000'lerin basindaki "content is king" akimina geri donuyor. Icerik kiymetlenecek ve TR'de de icerige para odemek zorunda hissedecek kullanicilar. Ki taraftar sadakati en yuksek kullanici kesimidir, verir bu bedeli.
Evet bunlari ben biliyordum. Hatta Ozgur'den once Mr. Cekic'le tartisirken ManU'nun websitesi'nin nasil 40 Euro bedelle gol ve ozet goruntulerini taraftarina sattigini burada ilk ben yazdim. Ingiltere'de mac yayin haklarinin 1.7 milyon poundla Sky Sports'a satildigini, ozet goruntulerinin de sadece BBC'de oldugunu onlarin da 300 milyon pounda satin aldigini yazdim. Buyuk bir olasilikla ManU da Sky Sports'a buyuk miktar veriyor sonradan taraftarina bu goruntuleri sitesinden pazarliyor. Ama tabii o "bana ne bbc, sky, manu, gs'indir bu goruntuler, boyle anlasma yapmislarsa onlar bu kenef yoneticilerinin sucudur" falan fismekan gibi cevap vermeye devam etti her zamanki duvar modunda.

Neyse... Yukarda yazdiklarina getirebilecegim yorum GS taraftarinin para verip GS.org'dan ozet ve gol seyredebilmesi icin

1) Ligtv.com.tr'de bu gollerin bedava olmamasi gerekir. Taraftar sadik falan degil, belesi her zaman tercih eder. Bence bizim taraftarda ekonomik olarak kulubu destekleme istegi, bu isin ancak boyle yurutulebilecegini kavrama duzeyi Avrupa'daki ManU gibi kuluplerin taraftarlariyla ayni degil.

2) Ligtv.com.tr'den daha iyi icerik ve hizmet olmasi gerekir. Sadece goller degil, ozetler, onemli anlar da olmali. Ve hizli olmali. GS.org'un bu konuda avantaji var. Ligtv butun maclardan sorumlu. GS.org sadece haftada bir mactan sorumlu. Yani kapsama alani daha az oldugu icin server kapasitesi, broadband kapasitesi gibi teknik sorunlarin masraflari daha az olacaktir.

Ozan Ersoy

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Maclarin yayin hakkini satiliyor ondan sonra belli bir sure yayin kurulusunun belli bir sureden sonra ozet verme yukumlulugu var. Bu da atla deve degil. Belli bir sure gectikten sonra klup kendi macinin golunu ve ozetine sahp. Yapilan anlasma ozel olarak bu hakki verirsen elbette agzin acik bakarsin. GSTV'de isi duzelten kendi web sitesinde duzeltmeli. Kimsenin gidip Ligtv'ye filan uye olup sonra mail kutusunu sacma sapan seylerle doldurtmaya yanasmaz. Ben o yuzden ligtv sitesine ugramiyorum. eskiden uydurma bir e-mail ile uye olmustum uyandilar. Ugrasmaya deger bulmuyorum. GS klubude kalkip ozeti mozeti ya da gol goruntulerini web sitesinde satmaya kalkarsa avucunu yalar. Butun kazanc google orneginde oldugu gibi reklam uzerine olmali.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

GS TV'nin Şubat ayı başında Digitürktte yayına başlayacağı söyleniyor.

kaynağım bu site değil tabi ki
:lol:
http://tr.wikipedia.org/wiki/GS_TV

Post Reply