FTK: Galatasaray-Sivasspor 1-1 (Ayhan 90)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Bir mac hatirliyorum Chelsea - Besiktas maci. Abramovic yeni almis Chelsea'yi yildiz kim varsa satin aliyor. Lucescu Besiktas'in basinda. Mac 90 dakika Besiktas sahasinda geciyor. Ama o gun Balili yerine Sergen var. Topu topu iki kontratak yapan BJK 2 gol atip maci deplasmanda koparip geliyor.

Bugun bakiyoruz Chelsea hala Chelsea... Gecen senenin CL finalini oynamis takim, BJK ise yerlerde surunuyor.

Turk futbolunda en onemli sey sonuc. O mutlaka olacak. Ama sonuc da sadece yetmez. GS hem iyi oynayacak hem sonuc alacak. Her macta. Bu mantiksizliga mantik yurutmeye calismak abesle istigal. Sonra baska orta nokta bulunamayan soru: Iyi futbol nedir? Kimine gore manyak gibi kosmak, cigerlar patlayana kadar mucadele etmek kimine gore topa hakim olup, sahada saat gibi calisan oyuna hakim olan bir mekanizmayi seyirciye sunabilmek.

Ben sonucun gelecegine inaniyorum. Bu takim cok buyuk aksilik olmazsa sonuc alacak gucte bir takimdir. Bir araya gelip kitlenince, takimda yeterince var olan derinlik, yetenek ve deneyim elbet sonuc cikaracaktir.

Burun kiviranlardan o gunlerde de yorum yapmalarini beklerim... .

Balili olayinda gol yemeyi kaldiramayan bir kac midesizin tepkisi var. Balili oyuna girdi, cit yok, islik belki. 40 dakika sonra gol geliyor 1 dakika bir kac yuz densiz bagiriyor. Sahaya spor yapmaya cikmis sortlu bir adama kufur eden bir kac yuz salak. Kapatsinlar sahayi ne diyeyim... GS seyircisiz de oynar, oynadi. Hatta daha iyi bile oynayabiliyor.

Bu macta bile Meira'ya laf atanlar -ki Meira'nin geldiginden beri en iyi oynadigi mac degildi- Meira konusunda nesnellligini kaybetmis olanlardir benim gozumde.

Ozan Ersoy

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Ozan Ersoy wrote: Bu macta bile Meira'ya laf atanlar -ki Meira'nin geldiginden beri en iyi oynadigi mac degildi- Meira konusunda nesnellligini kaybetmis olanlardir benim gozumde.
Ben de aynısını yazacaktım; daha neler bekleniyor ki Meira'dan?

Geçen sezon (hatta ne geçen sezonu, açın bu sezon başında yazılanlara bakın) Lincoln için yazılanlardan pek farklı görmüyorum açıkçası Meira için yazılanları. İnşallah bir terslik olmaz da seneye de kalırsa Galatasaray'da; bunu daha da açık göreceğiz.

Sabri'nin takımdan gittiği gün bir adak kesmek lazım.

Ugur
the average person thinks he isn't.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Sen bizi sah mat yaptin Ozan, ne gunlerden bahsediyorsun. Kötu
gidisati, yanlisliklari kabul etmeyen, kendi dunyasinda ve kendi
görusu icin yasayan ve savasan insana hesap vermek kolay degil.
Ben ne kadar Meira'yi tartisiyorsam sen o kadar savunuyorsun,
öyle degil mi. Bir mac iyi oynasin, bravo iyi oynadi diyebilecek kadar
samimiyim, icabinda tukurdugumu yalarim...

Yani isin kolay, iyi gunde, kötu gunde hep sen hakli olacaksin...
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

"GALATASARAY'A YAKIŞMADI"
Sivasspor Basın Sözcüsü Fikret ünsal, Ali Sami Yen Stadyumu'ndaki Fortis Türkiye Kupası Çeyrek Finalinin ilk ayağında ancak uzatmalarda beraberliği yakalayabilen Galatasaraylı futbolcuların agresif hareketlerini böylesine büyük bir camiaya yakıştıramadıklarını belirtti. Ünsal," Cumartesi günü sahamızda oynadığımız lig maçında 2-0 gibi net bir skorla Galatasaray'ı yenmemize rağmen 3 gündür Galatasaray yönetimi tarafından kopartılan amansız fırtınanın hakemlerimizi ne kadar etkilediğini de bu maçta açık bir şekilde gördük. Futbolun dışında boks, karate, judo gibi spor dallarında görülen tüm hareketleri büyük bir beceri ile yapan Galatasaraylı futbolcuların sadece 3 sarı kartla cezalandırılmaları da hakemlerimizin ne kadar etki altında kaldığının en büyük göstergesidir." dedi.

hem suçlu hem güçlü diye buna derler herhalde....
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Soner Özaltındere wrote:Sivasspor Basın Sözcüsü Fikret ünsal
... Futbolun dışında boks, karate, judo gibi spor dallarında görülen tüm hareketleri büyük bir beceri ile yapan Galatasaraylı futbolcuların sadece 3 sarı kartla cezalandırılmaları da hakemlerimizin ne kadar etki altında kaldığının en büyük göstergesidir." dedi.

Herifcioglu benim lafimi calmis yahu. Ulen, tamam, Emre'nin Bilica'ya hareketi kirmizi kartlikti (ki, aslinda, Emre cirkefligi, M.Yildiz'a yaparken, "aslinda bir sekilde Bilica ile eslesmeleri mumkun olsa da, hesabi ona kesse" diyordum (*), o da duydu beni, bir parca kesmis oldu), ama, insafin kurusun be adam. Japonya'ya nurtopu gibi iki tanecik atom bombasi atan ABD'nin, "ama onlar da Pearl Harbor'i kotu vurdu" filan gibi savunma yapmasina benziyor bu, yuh!

(*) Nispeten sakin yapim vardir, boyle "dise-dis, goze-goz" modunda filan olmam pek ama, bu adamin bizimkileri deli eden hareketlerine bir dikkat edin bundan sonraki maclarda. Ilk hamleyi yapiyor, pozisyon bir sekilde ölüyor, sonra hep, ve de itinayla bir ek hareket daha yapiyor (tekme salliyor, vs.). Umit'i, Arda'yi ligde deli eden buna benzer bir hareketti, dunku macta da en az 2 ayri kere gordum ayni hareket bicimini.
Özgür

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Hasan Tezcan wrote:icabinda tukurdugumu yalarim...
Bundan 5 sene once Zlatan Ibrahimovic'in bir videosunu buraya koyup, cok mukemmel bir golcu oldugunu soyledigimde; Ibrahimovic "Hali saha futbolcusu" demistin. Acaba simdide ayni seyleri mi dusunuyorsun diye merak ettim.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Soner Özaltındere wrote:Sivasspor Basın Sözcüsü Fikret ünsal
... Futbolun dışında boks, karate, judo gibi spor dallarında görülen tüm hareketleri büyük bir beceri ile yapan Galatasaraylı futbolcuların sadece 3 sarı kartla cezalandırılmaları da hakemlerimizin ne kadar etki altında kaldığının en büyük göstergesidir." dedi.

Herifcioglu benim lafimi calmis yahu. Ulen, tamam, Emre'nin Bilica'ya hareketi kirmizi kartlikti (ki, aslinda, Emre cirkefligi, M.Yildiz'a yaparken, "aslinda bir sekilde Bilica ile eslesmeleri mumkun olsa da, hesabi ona kesse" diyordum (*), o da duydu beni, bir parca kesmis oldu), ama, insafin kurusun be adam. Japonya'ya nurtopu gibi iki tanecik atom bombasi atan ABD'nin, "ama onlar da Pearl Harbor'i kotu vurdu" filan gibi savunma yapmasina benziyor bu, yuh!

(*) Nispeten sakin yapim vardir, boyle "dise-dis, goze-goz" modunda filan olmam pek ama, bu adamin bizimkileri deli eden hareketlerine bir dikkat edin bundan sonraki maclarda. Ilk hamleyi yapiyor, pozisyon bir sekilde ölüyor, sonra hep, ve de itinayla bir ek hareket daha yapiyor (tekme salliyor, vs.). Umit'i, Arda'yi ligde deli eden buna benzer bir hareketti, dunku macta da en az 2 ayri kere gordum ayni hareket bicimini.
Dün Sivasspordan bir oyuncuydu kim olduğunu hatırlamıyorum ama bizim yarı alanımızda tam korner bayrağı dibinde topu yerde yatarken saklamaya çalışan Sabri'den almaya çalışırken Sabri'nin yüzüne doğru bir tekme salladı ki akıllara zarar; yanında da hemen yan hakem var üstelik. O harekete nasıl kart göstermediler hala düşünüyorum, çözemiyorum. Yanlışım varsa hatırlayanlar düzeltsin, Sabri'nin bir yerine gelse resmen dümdüz edecek bir tekmeydi.

Sivas'ın,sebebini bilmiyorum ama, Galatasaray'a çok ayrı ve farklı bir şekilde motive olduğunu anlıyorum. Hem oyundan hem maçtan sonra verilen demeçlerden. Fakat hala şunu savunuyorum; dün ilk golü biz atmış olsa idik o maç en az üç farklı biterdi. Amacı gol atmak olmayan bir takım için her geçen dakika kazanç iken, galip gelmek için oynayana eziyet oluyor.

Sivas, kendi evinde de böyle oynayacaktır mutlaka, hatta daha da rahat oynayacaklar doğal olarak ama orada ilk golü biz bulur isek görün o zaman faciayı. Herhalde tadından yenmez bir maç olur nasıl kol bacak kırarlar tahmin edebiliyorum. O günü de sabırsızlıkla bekliyorum açıkçası, çünkü onlara orada yeneceğimizi biliyorum.
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Celal Gürcüoglu wrote:
Bundan 5 sene once Zlatan Ibrahimovic'in bir videosunu buraya koyup, cok mukemmel bir golcu oldugunu soyledigimde; Ibrahimovic "Hali saha futbolcusu" demistin. Acaba simdide ayni seyleri mi dusunuyorsun diye merak ettim.
Hali saha oyuncusu evet. Beckhamda oldugu gibi iyi pazarlamasini yapiyorlar
super oyuncu diye.

Isvec milli takiminda ne kadar basarili tartismaya aciyorum, bence son derece
basarisiz. Temposuz, oyunda kaybuluyor...neyse bana ne Zlatandan.

Celal Gürcüoglu

Hasan Tezcan wrote:
Celal Gürcüoglu wrote:
Hali saha oyuncusu evet. Beckhamda oldugu gibi iyi pazarlamasini yapiyorlar
super oyuncu diye.

Isvec milli takiminda ne kadar basarili tartismaya aciyorum, bence son derece
basarisiz. Temposuz, oyunda kaybuluyor...neyse bana ne Zlatandan.
Kusura bakma ama eger Zlatan'i begenmiyorsan, Meira'yi begenmen deveye hendek atlatmaktan daha zor :)

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Cevap bekleme, cunku ne alaka diyorum ;-)

Celal Gürcüoglu

Hasan Tezcan wrote:Cevap bekleme, cunku ne alaka diyorum ;-)
Ya adam Italya'da yilin futbolcusu secilmis. Dunyada gorulmemis goller atmis. Hala da atiyor. Dunyanin en buyuk kuluplerinde oynamis. Hala da oynuyor. Sen bu adami begenmiyorsun, sonrada biz senden Meira'yi begenmeni bekliyoruz. Meira defansin Zlatan'i degil. Yani sen cok cok iyi bir golcu olan Zlatan'i bile begenmiyorsan, cok cok iyi bir defans oyuncusu olmayan Meira'yi nasil begeneceksin. Ama tukurdugumu yalarim lafina pek inanasim gelmiyor, tekrar kusura bakma ;) Bilmem anlatabildim mi?

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ugur Sahin wrote:
Geçen sezon (hatta ne geçen sezonu, açın bu sezon başında yazılanlara bakın) Lincoln için yazılanlardan pek farklı görmüyorum açıkçası Meira için yazılanları. İnşallah bir terslik olmaz da seneye de kalırsa Galatasaray'da; bunu daha da açık göreceğiz.

Ugur
Ugur duygularini paylasiyorum ama bu ornekle bile Meira'ya haksizlik yapildigini dusunuyorum. Lincoln'un alinma sebebi goz onune alindiginda yani "oyun kursun, hucumu orta sahadan saldirip gol ve asistle desteklesin diye alindi" diye dusunuldugunde ve gecen sene "bunun ne kadarini becerebildi?" diye bir degerlendirme yapildiginda Meira ile karsilastirilamaz. Lincoln 6. haftadan 30. haftaya kadar neredeyse yoktu. Yatti. Avrupa kupasi maclarinda etkisizdi. Isteksiz, sakat, kirmizi kart her sey vardi. Gecen seneki elestirilerin cogu hakliydi. Ondaki potansiyeli bilenler savundular, cok tekme yedigini soylediler ki dogruydu bu, gerisi "sallayin satin gitsin" dedi. Sonuc malum. Bu sene en onemli oyuncularimizdan biri.

Meira savunma yapsin atak futbolunu geriden yonlendirerek hucuma destek versin diye getirildi. Bu sene yanilmiyorsam yine Arda-Servet'le beraber takimda en fazla forma giyen adam. Emre Gungor ortada yok Euro2008'den beri. Servet sakatlandi yerine Asik oynadi hep Meira vardi. Orta sahada Topal-Baris sakatlandilar yine oraya Meira monte edildi iyi kotu bir is cikardi. Savunmada bazi maclarda isteksiz/yorgun gozuktu ama ozellikle deneyimiyle ikinci yarida cok onemli adamlarimizdan biri olacaktir.

GS geriden olumlu top cikaramazsa cabuk ataga kalkamaz. Gecis oyunu dedikleri transition game bozulur. GS geriden top cikaramazsa kendi sahasina hapsolabilir. GS geriden olumlu top cikaramazsa orta sahasini daha cok yorar. GS'in bugunku oyununda cok onemli bir payi var. Meira olmasaydi Sivas'a karsi top bizdeyken oynadigimiz dunku oyunu oynayamazdik. Benfica-Hertha maclari bu sekilde guzel oyunla kazanilamazdi.

Bremen'e karsi mesela Topal-Emre G. oynadi tandemde. GS maca cok hizli basladi, ilerde hucum pres yapip 2 top kapip golleri buldu. 20 ila 70 arasinda kendi sahasina hapsolmus GS tek kale oynayan bir Bremen vardi. Bunun en onemli nedenlerinden bir Topal'in Gungor'e Gungor'un Topal'a onun da beklerden birine verip sisirdigimiz toplardi. Eger geriden iyi cikabiliyor olsaydik, rakip sahaya yerlesebilir en azindan oyunu orta sahaya yikabilirdik. Ama cikamadik, top onlarin orta sahasiyla bizim defans arasinda gidip geldi. Bizimkiler sisiriyor, Bremen kapiyor 3 pasta bizim kaleye geliyorlar. Topu kapiyoruz tam cikacagiz orta sahaya kisa pas yapiyoruz adamlar kapiyorlar hop yine ayni terane. 50 dakika baski altinda oynadi takim.

Meira onemli, saglam guvenilir adam. Arada agir kaliyor ama Emre Asik'in FB macinda yaptigi hatayi asla yapmadi mesela (KK golu). Veya Servet'in Kharkiv macindaki hatasini. 10 senelik bundesliga ve 53 maclik Portekiz milli takimi deneyimi elbet onumuzdeki 3-4 ayda cok yararli olacaktir. Ben ilk yarida degerlendirme yapsam beklentilerimiz 10 puan ise 7 verirdim Meira'ya. Ikinci yari performansini 8-9'a cikaracagini umit ediyorum.

Bu arada sunu da ekleyeyim. Meira'nin gol atmasi lazim ;)

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Thu Jan 29, 2009 12:04 am, edited 1 time in total.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Celal Gürcüoglu wrote:
Hasan Tezcan wrote:Cevap bekleme, cunku ne alaka diyorum ;-)
Ya adam Italya'da yilin futbolcusu secilmis. Dunyada gorulmemis goller atmis. Hala da atiyor. Dunyanin en buyuk kuluplerinde oynamis. Hala da oynuyor. Sen bu adami begenmiyorsun, sonrada biz senden Meira'yi begenmeni bekliyoruz. Meira defansin Zlatan'i degil. Yani sen cok cok iyi bir golcu olan Zlatan'i bile begenmiyorsan, cok cok iyi bir defans oyuncusu olmayan Meira'yi nasil begeneceksin. Ama tukurdugumu yalarim lafina pek inanasim gelmiyor, tekrar kusura bakma ;) Bilmem anlatabildim mi?
Meira beklenenin aksine takima önemli katkisi olursa mesela...ama ihtimal
vermiyorum. Bu gune kadar ilk 5e giremedim oyunuyla. Hatta bircok mac
takimi baltaladi. Defansimiz Meirasiz daha ahenkli.

Celal Gürcüoglu

Ozan Ersoy wrote: cok tekme yedigini soylediler ki dogruydu
Ben katilmiyorum bu goruse. Gecen senekinden ne fazla ne az tekme yiyor bence. Ama bu sene daha bi saglam basiyor ayagi yere. Daha dengeli. Daha istekli. Hatta yanlis hatirlamiyorsam bir yerde okudum gecenlerde. Lincoln gecen senede ayni tekmeleri yiyordum ama bu senede daha kuvvetliyim gibisinden birseyler demis. Bu demecten oncede bunu dusunmustum. Insan kendine daha iyi bakinca kus gibi oluyor. Hatirlarsan bahsetmistim sana. Haftada 3-4 kez spora gidiyordum. Sabahlari kalktigimda zimba gibiydim. Sporu aksattim son bir kac aydir. Resmen vucudum kalkmiyor sabahlari.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Soner Özaltındere wrote:Dün Sivasspordan bir oyuncuydu kim olduğunu hatırlamıyorum ama bizim yarı alanımızda tam korner bayrağı dibinde topu yerde yatarken saklamaya çalışan Sabri'den almaya çalışırken Sabri'nin yüzüne doğru bir tekme salladı ki akıllara zarar; yanında da hemen yan hakem var üstelik. O harekete nasıl kart göstermediler hala düşünüyorum, çözemiyorum. Yanlışım varsa hatırlayanlar düzeltsin, Sabri'nin bir yerine gelse resmen dümdüz edecek bir tekmeydi.
Hatirladim ben de. Baris'ti sanirim yerde yatan, Sivasli da siyahi oyuncuydu, Diallo muhtemelen. O pozisyonda ruhunu teslim etmemis olunca Baris, bayagi sevinmistim, cunku dedigin gibi Sivaslinin tekmeyi savurusu "gavura vurur gibi" modundaydi, ve, isabet etse, yerde olan Baris'in her turlu torun-torba derdini ortadan kaldirirdi gibi gorundu cekimden.

Simdi elemanin roportajini da izlemis oldum LigTV'den. Direk mizansen ayarlanmis, masanin ustune filan guller konulmus, eleman direk basin bildirisi verir moddaydi, duzgun duzgun cumleleri kurmus, arada editlenmis filan. Vicik viciklik, sadece TD'lerinden kaynaklanmiyor demek ki... Yahu, deyin ki, "Biz Sivas olarak sert bir oyun stili benimsiyoruz, sari kart sayimiz o acidan boyle kuvvetli rakip karsisinda cok anormal degil, ama, GS'in da daha cok kart gormesi lazimdi", opup basimiza koyalim. Tutup da, senin oyuncun orda ayagiyla Baros'un bobreklerini alma operasyonuna girisiyorken, lafin icin "judo, boks" katarsan, anca bir tarafimla gulerim ben de...
Özgür

Post Reply