Bir rica

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet benim butun aklimdan gecenleri yazmis daha guzel söylenemezdi acikcasi. Burda özel durumlara ve sen surda bence söyle hata yaptin demek abes kacar. Mesaj genele zira genelde tartisma alanlari bu tur kirici ifadelerle dolu nette ama sunu demeden edemeyecegim: Cengiz abi ve Ozan'la iki senenin ustunde özelden yazisiyoruz surekli bu yuzden benim icin özel durum. Daha evvel dedigim gibi hem aklina hem arkadasligina guvenini kazandigin iki insanin böyle yazismasi beni de diger forum eskileri gibi uzdu. Kime niye taraf olacaksin ki? Önemli olan durumu duzeltmege insanlarin kafasini toplamaga yardimci olmak, kimse cocuk degil sen söyle yaptin böyle yaptin diye uyarmak. Butun bunlar özelden yazilip cözulebilirdi en bastan. Hatalar zinciri birbirini tamamladi ve kesinlikle ama kesinlikle istenmeyen laflar edildi adeta köseye sikismis kedi psikolojisi ile. Yahu biraz daha tatli dille ve isimle hitab ederek konusulabilirdi. Ben birisi ile sorunum olunca özelden yaziyorum en iyi yol da bu sanirim.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Daskiran wrote:
Cok geriye gitmeye gerek yok kurallarin nasil isledigini gormek icin. Madem bu kurallar o kadar kesinmis, oyle 9.15'lere falan gerek yok, Sivas - Galatasaray kupa rovans macinda forumdaki bir arkadasin da hatirlattigi gibi penaltilarda GS ve Sivas kalecilerin cizgide nasil durduklarina soyle gozucuyla bir bakin yeter. Cok asiri aciilmamis gerci Sivas kalecisi ama Aykuta gore kendisine bayagi bir avantaj sagladigi kesin. Kabzimalin yaptirdigi gibi Ugurcugum' a ileri geri sardirmadan da farkedilebiliyor pespese izlenince Aykut ve Petkovic :wink:
http://www.ligtv.com.tr/VideoHaber/?r=1&hid=52160

Herkesin Galatasarayli oldugu genelinden yola cikiyorum. Su forumda 3 grup var. Birincisi futbola gercekten vakit ayirip takim dizlislerine, oynadigi sisteme, sakatliklara, PAF takimina, yapilan/yapilmasi gereken transferlere, takimla ilgili haberlere ve diger branslara varincaya kadar foruma katkida bulunan aktif yazar grubu. Ikinci grup benim de icinde bulundugum takimla ilgili ama cesitli sebeplerle foruma yazmayip daha ziyade takimla ilgili gelismeleri takip etmek uzere foruma giren grup (bu yilki tahmin yarismasindan bu grupta ne kadar insan oldugu az cok tahmin edilebilir saniyorum). Ucuncu grup ise maclari cogu zaman takip etmeyen, etse bile astiklari yazilarda futbol konusunda foruma (kendi adima konusuyorum) "Galatasaray" konusunda en ufak bir katki saglamayan ve futbolla ilgili konularda yillar onceki yasadiklari / gorduklerini genelleyerek isitip isitip forumun onune sunan kesim.

Birinci gruptaki aktif yazanlar arasindaki tartisma ve dusunce farkliliklari forumda bazen tansiyonu yukseltmekle birlikte gruba renk katiyordu ta ki bu gruptakiler su hakem konusunda ortak bir paydada bulusana kadar. Ne olduysa ondan sonra oldu gorebildigim kadariyla. Ben sahsen bu foruma yazan ilk gruptaki aktif katilimcilarin su veya bu sekilde sevklerinin kirilarak forumdan uzaklasmalarini ve forumun asil amacindan (Galatasaray) uzaklasip yavan bir hale gelmesini hic istemiyorum. Sahsi kanaatim bahsettigim ucuncu grubun bu forumda agirlikli olarak "Ani/Gezi/Konu disi" bolumune yazmasidir. Umarim bu ucuncu grup bir durum degerlendirmesi yapar. Bu uyarilari benim yapmam aslinda abes bir durum ama isin icine "Staff"lar da girince Gorgen'in de bahsettigi gibi kimse karismak istemiyor. Bu yaziya gelecek satasmalara yanit vermeyecegimi burada bastan belirteyim.

Mehmet
Ben de kendime gelen mesajlari biraz ortaya dokeyim:

Bir kismi malum abuk ve abes yazilar yuzunden bir daha foruma ugramayacagini soyluyor. Bunlardan bir tanesi tane cok sevdigim ve futbol bilgisine cok guvendigim senelerce Turkiye'de amator liglerde futbol oynadigini bildigim bir kardesim. "Abi bu iskenceye dayanamayacagim benim hesabimi siliver" dedi gecenlerde. Silmedik ama kendisi de ortadan toz oldu. Bu genc arkadasim yuzlercesinin bir ornegi. Bu is 1990'li senelere kadar gider. Cimbom.org'a belli insanlarin yazilarini gormemek icin girmeyen, kusmus, asla da ugramayacak yuzlerce insan var.

Bir kismi "ignore this user" yoksay islevinin/fonksiyonunun hayata gecirilmesini rica ediyor. "Seninle ayni staff'de olmak bana zul" diyen ve onuruyla staff'den ayrilan Ozgur H. hala aramizda olsaydi, eminim bir el atar belki de hallederdi. Belki cozum bu. Sahsen surada benim ayri kaldigim gunlerden bana gelen mesajlardan anladigim kadariyla okuyanim cok sukur hatri sayilir sayida var. Onlar da bana yeter. Baskalari dusunsun. Bazilarinin yazilarini bir iki kisi disinda kimsenin okumayacagina ben sahsen eminim.

En son gelen teklif de yeni bir forum acmak.. Evet is o raddeye kadar dayandi... asy.net ornegi aci sekilde onumuzde dururken. Benim sahsen baska forumlarda yazma istegim yok. "Arada buna nasil bulastim nasil kurtulsam?" diye dusunuyorum. Baska forumu neyleyim?

<b>Forum dunyasinin Sabri'leri </b>

Evet Sabri orta yapamiyor, sut cekemiyor ve herkesi kanser yapiyor her mac. Katiliyorum ama benim gibi dusunenleri kanser eden daha beter bir olgu var. Forum dunyasinda da her yazdigiyla yeni bir sahaser yapanlar var. Hani bir futbolcunun ne oldugu ne yapabildigi, neresi iyi neresi kotu 3-5 macta anlasiliyor ya.. Forum dunyasinda da kimin ne kadar futbol bildigi, ne kadar spora yakin uzak, bu isten ne anliyor, kimin muhakeme yetenegi guclu, olculer/deger yargilari nedir, 3-5 yazidan belli oluyor. Kiminin degil futbol, sporla uzaktan yakindan alakasi yok ama forumlarda ahkam kesiyor. Kimi spor yapmis ama futbolu baska sporlarla karsilastiriyor. Kimi hayatinda uc kisiyi yonetmemis, GS gibi devasa bir camiayi yonetenlere giydiriyor. Kiminin colugu cocugu yok, bir evlat yetistirmenin zorlugunu bilmiyor ama askerlik yasina gelmemis insanlara ahlak dersi vermeye kalkiyor. Kimi de hepsini ve arti digerlerini de yapiyor.

Simdi burada duralim... Herkesin herseyi bilme sansi yok. Burasi bir sohbet yeri. Herkes bildigi kadariyla paylassin ki bir seyler ogrensin. Herkesin arada sacmalamaya da hakki var. Herkesin arada hata yapmaya, yanlis yorumlamaya da hakki var. Ayni benim yaptigim gibi. Yaptigimda da "aman Ozan bu ne bicim yorum" diye uzerime cullanildigi gibi. Bu isten anlayanlar her zaman her konuda anlasmak zorunda diye bir kural da yok cunku futbolda ve diger sporlarda bir tane dogru degil bir suru dogru var. Yunanistan gibi oynayip Avrupa Kupasi da alabilirsiniz Brezilya gibi oynayip da. Metodlar, anlayislar farkli. Herkesin sevdigi bir yazara katilmama hakki da var.

Ama bir kisinin her zaman sacmalamaya herkesi kanser etmeye hakki yok.

Ayni Sabri'nin 15 senedir orta yapmayi ogrenememeye hakki olmadigi gibi.

Ozan Ersoy

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ben anlayamiyorum bu yakinmalari, cunku bu forum isleri falan cok gereksiz bicimde buyutuldu, adeta burdan da bir dunya yaratiliyor. Bunlari ustelik kurulu plak gibi surekli de göruyor insan, daha evvel de oldu, eminim baska yerlerde de benzer seyler tekrarlanip duruyor. Kimsenin forum konusunu buyutmesine gerek yok ki bu son derece basit cözulecek birsey: kimse kimseye saygisizlik etmedigi surece herkesin kendini ifade etme hakki var. Birisi futboldan anlamiyorsa birakin anlamasin! Niye böyle kisitlaniyor ki ne gerek var? Hersey kendi akisi icinde gider. Guzel olan farkli stillerdeki farkli görus ve usluplardaki insanlarin yarattigi renklilik. Bunlari dizginlemenin ne alemi var? Demek ki insanlar kendi algilarinin paralelindeki yazilara tahammul edecekler, tersi olunca 'ben artik dayanamiyorum' olacak. Bu insanlarin ifade özgurlugunu kisitlamak olmaz mi Ozan? Kim kime senin söyle yazma benim böyle yazma hakkim var diyebilir? Aklimin almadigi bicimde bir restlesmeler falan oluyor. Yahu biraz gulerek baksak, anlayamiyorum su ölumlu ve her tur dramatik olaylarla kapli yasamda bir de böylesini incir cekirdegini doldurmaz seyi buyutmeyi. Su dedigim cok mu zor: herkesi kurallari asmamak kaydi ile kendi stiline ve yazis akisina birakmak, kimseye karakter bilgi sorgulamasi yapmadan insanca diyaloga girmek ve bundan haz almak. Ben anlayamiyorum bu kadar buyutulecek sorun nedir?

Ayrica bu katki konusunda da sunu söylemek isterim: burda kimse bilimsel yayin yapmaya falan ugramisyor ki bir katkidan söz edelim. Eger bu kadar ciddi konu ise bununla ilgili forumlar da vardir. Oysa burasi biraz gunun yorgunlugunu is arasinda alma insanlarla benzer hoslanan seyleri paylasmak icin var. Mesela ben seninle cazi paylasirken Mert'le veya Mehmet Marsan'la Route 1'deki yolun guzelligini paylasiyorum senin, Alpay'in futbol degerlendirmenizi okurken bir baskasinin farkli yorumu da bazen ufuk acabiliyor konu hakkinda. En azindan ben böyle göruyorum. Daha evvel dedigim gibi saygili olmak herseyin anahtari, hic ummadigin sert bir insani bile kullandigin iki sözcuk degistiriverir ufkunu acar. Ben bunlari yasadim hayatta. Birazda böyle bakalim. Insanlarin sosyal konumu ekonomik durumu, bu hayatta ne kadar basarili/basarisiz olduklari bu kapitalist duzenin insanlari degerlendirilmesindeki tek ölcut olmus durumda. Bir insanin erdemliligini falan kimse umursamaz hale gelmis oysa yapilan en buyuk yanilgilardan biri bu bana göre. Sonucta birbirimizin tatli sohbetine de muhtaciz bu soguk ve mekanik organize duzende.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ozan Ersoy wrote: Sahsi kanaatim bahsettigim ucuncu grubun bu forumda agirlikli olarak "Ani/Gezi/Konu disi" bolumune yazmasidir. Umarim bu ucuncu grup bir durum degerlendirmesi yapar. Mehmet
Ozan Ersoy wrote: Forum dunyasinda da kimin ne kadar futbol bildigi, ne kadar spora yakin uzak, bu isten ne anliyor, kimin muhakeme yetenegi guclu, olculer/deger yargilari nedir, 3-5 yazidan belli oluyor. Kiminin degil futbol, sporla uzaktan yakindan alakasi yok ama forumlarda ahkam kesiyor. Kimi spor yapmis ama futbolu baska sporlarla karsilastiriyor. Kimi hayatinda uc kisiyi yonetmemis, GS gibi devasa bir camiayi yonetenlere giydiriyor. Kiminin colugu cocugu yok, bir evlat yetistirmenin zorlugunu bilmiyor ama askerlik yasina gelmemis insanlara ahlak dersi vermeye kalkiyor. Kimi de hepsini ve arti digerlerini de yapiyor.

Herkesin arada sacmalamaya da hakki var. Herkesin arada hata yapmaya, yanlis yorumlamaya da hakki var. Ozan Ersoy
Burada bir kolaylık olması bakımından forumda yeteneksiz, yetersiz ve Sabri olanların ilan edilmesi ve teşhir edilmesi de mümkün olabilir mi? Şaka olsun diye demiyorum, kimsenin aklında kalmasın diye.

Keza, futbol ile ilgili birşeyler yazarken özgeçmiş hazırlamamızın bir faydası olabilir mi? Hangi sporları yaptık, kaç kişi yönettik, kaç çocuğumuz var gibi.

Saçmalama hakkı kaç tane olacak? Bunun için devre aralarında mesela karne verilebilir mi? Kırık not alanlar ceza için hade bakayım 3 numerolu foruma ani / müzik yazmaya denilecek mi?

Gaz odası da olacak mı?

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Kerem Tezic wrote:Kimsenin forum konusunu buyutmesine gerek yok ki bu son derece basit cözulecek birsey: kimse kimseye saygisizlik etmedigi surece herkesin kendini ifade etme hakki var.

Aklimin almadigi bicimde bir restlesmeler falan oluyor. Yahu biraz gulerek baksak, anlayamiyorum su ölumlu ve her tur dramatik olaylarla kapli yasamda bir de böylesini incir cekirdegini doldurmaz seyi buyutmeyi.
Kerem, "Hocanin dedigini yapin, yaptigini degil" diye mi yorumlayacagiz bu dediklerini?? Yeri gelip, senin de, oyle buyuk bir saygisizlik filan yapilmamisken, olayi kufur noktasina getirip hiddetlendigini gormustum. Konunun detaylarini su an tam hatirlamasam da, eminim ki, o konu da, senden baska birisi icin, "incir cekirdegini doldurmayacak" buyuklukte olabilirdi. Demeye calistigim, burdaki gergin tartismalardan tamamen muafmissin gibi, veya, senin onem verdigin/vermedigin konularin herkes icin ayni olmasi gerektigini varsayarak yazman, kusura bakma, biraz celiskili duruyor benim gozumde.

Ote yandan, bu konu madem canlanmis oldu, sana ve Gorgen'e de tesekkurlerimi ileteyim. Ikiniz birden boyle "dostluk, kardeslik" modunda mesajlar veriyorken, evet, Ozan'a "tekrar hararetlendirme konulari" diye tavsiyede bulunmustum, ama dedigim gibi, madem canlandi, ve benim anlama seklimde oyle cok buyuk bir yanlislik olmadigini onaylamis oldunuz, umarim, hic kendi ustune alinmayip, kendini bir kenara koyanlar, beni siraci filan yapanlar da, artik ustune alinmalari gerektigini anlamis olurlar demis olayim...
Özgür

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Burada bir kolaylık olması bakımından forumda yeteneksiz, yetersiz ve Sabri olanların ilan edilmesi ve teşhir edilmesi de mümkün olabilir mi? Şaka olsun diye demiyorum, kimsenin aklında kalmasın diye.

Keza, futbol ile ilgili birşeyler yazarken özgeçmiş hazırlamamızın bir faydası olabilir mi? Hangi sporları yaptık, kaç kişi yönettik, kaç çocuğumuz var gibi.

Saçmalama hakkı kaç tane olacak? Bunun için devre aralarında mesela karne verilebilir mi? Kırık not alanlar ceza için hade bakayım 3 numerolu foruma ani / müzik yazmaya denilecek mi?

Gaz odası da olacak mı?
Tabii ki. Feyz sizden gelsin, bizler de uygulayalim. Nasilsa hakem dovdurmekten bahseden sendin ;)...

Ozan Ersoy

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Demeye calistigim, burdaki gergin tartismalardan tamamen muafmissin gibi, veya, senin onem verdigin/vermedigin konularin herkes icin ayni olmasi gerektigini varsayarak yazman, kusura bakma, biraz celiskili duruyor benim gozumde.

Ote yandan, bu konu madem canlanmis oldu, sana ve Gorgen'e de tesekkurlerimi ileteyim. Ikiniz birden boyle "dostluk, kardeslik" modunda mesajlar veriyorken, evet, Ozan'a "tekrar hararetlendirme konulari" diye tavsiyede bulunmustum, ama dedigim gibi, madem canlandi, ve benim anlama seklimde oyle cok buyuk bir yanlislik olmadigini onaylamis oldunuz, umarim, hic kendi ustune alinmayip, kendini bir kenara koyanlar, beni siraci filan yapanlar da, artik ustune alinmalari gerektigini anlamis olurlar demis olayim...
Ozgur celiski demissin oysa insan hayatinda celiskiler var, olmayan insan zor bulursun varsa öyle ermis bir kisi göster. Önemli olan insanlarin yaptiklarinin muhasebesini yapip yeri geldiginde dönup geri bakabilmeleri ve bunu degerlendirmeleri ve yaptiklari hatalari sistematiklestirmemeleridir, gerisi istisna teskil eder. Ben burda birkez Ugur'a kufrettim ve yaptigimdan rahatsiz oldum o da bir birikimin sonucu idi, onun dusuncelerine de degil ayrica sorus tavrina kizmistim, ama kendimce dogru bulmadim ve onun muhasebesini yaptim. Ancak ben burda bir kez olsun bir insana yazdigindan dolayi onu incitici konustugumu göremezsin. Nasil bir yaklasimdir bu sen dediklerimin icerigine bakmayip toplam bir kez celallendigim anda söyledigimi hatirlatiyorsun. Benim dediklerimde ne gariplik var? Al oku bir daha. Ayrica öyle bir yaziyorsun ki sanki ben veya Görgen samimice yazmamisiz gibi satir aralarini kurcalamissin. Bu gercekten cok ayip kusura bakma. Sessiz kalip ellerimizi mi ogusturacaktik? Senin bu yazdiklarindan dolayi ben kimseyle cephelesmem burda, hayatimda kimse ile de cephelesmedim tek kisiyi de ne fiziken ne sözlu rahatsiz ettim. Iyi devam etsin bu saygisizca duzey o zaman kimse de ses cikarmasin. Samimice dogru bildigini dostlarina söylemek hakaret degildir sen iki seyi karisitiryorsun.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Keremin neden bu kadar sert yazdigi anlasildi. Bende sasirdim.Isvec virusu felegini sasirtmis, tabii bizim kiytirik Turkiye virusune (Yunan virusleri bile daha iyi) benzemiyor, disiplinli, sert,adami perisan ediyor :-) . Hem kendisini tanidigim ve de ne kadar barıscı ve humanist oldugunu bildigim icin , hem Sultaniden buyugum oldugu icin, hem GS tribunlerinden geldigini bildigim icin, hemde yanilmiyorsam bu forumda bir GS takiminda bir takim sporunda A takim duzeyinde mucadele etmis olan vede ailesinde de bu gecmise ait bireyler barindiran tek insan oldugunuda bildigim icin kendisinin benim nazarinda yeri bambaskadir. Bende saygisi ve kredisi sonsuzdur. Ortak konumuz ve sevgimiz Galatasaray ise , aramizda fiilen gecmisinde bu amaca somut en fazla katkiyi yapmis insan oldugunuda unutmayalim lutfen. Onun icin bir yazdigini elestirirken 2 kere dusunun, bir kere yutkunun vede lutfen klavyenize sahip olun size cok ters gelse bile yazdiklari. O zaten bir sure sonra kendisine ceki duzen verecektir, vardir muhakkak bir sebebi. 25 yildir tanidigim kisi, bundada yanilirsak birakayim artik bu forum islerini.

Sahsen tanisma sansi buldugum insanlarin ayni fikirde olamamanin otesinde, bunu asan daha buyuk catismaya girmesine uzuluyorum. Kafamda bu insanlari yuzyuze ayni masa cevresinde oturtunca bu o kadar sacma geliyorki.

Bence mizahi daha fazla kullanmaliyiz. Ortam zaman zaman yumusatilmali.. Elimizde mis gibi Khalkedon var, the dede var, insert coin Azizsilin var, buyuk Emrah var, dogustan fenerli bucur var, tupcu var, yararlanamiyoruz kardesim bu mis gibi malzemelerden :-) . Verin hakkini bunlarin , forum ahalisi size sesleniyorum.
MGC bu isi yapardida, AL Bundy olaliberi beri bu isleri aksatiyor.

Bu vesileyle Yeni Brinsvikli Mehmet Daskiranin kategorizasyonuna ve bu konudaki goruslerini de begendimi eklemek isterim.

Simdi Ozan yazar , deli misin yatsana saat gecenin biri orada. Virus guzel kardesim virus, ama dandik Turk virusu, nerede o celik gibi Isvec virusleri :-)
NO ADNANS, NO CRY !!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben durup dururken kimseye siraci demedim ki. Olay su:

Kerem Tezic bir iki paragraf karaliyor bir rica filan diye. Arkadan Gorgen gelip o yazidan bir kismi (asagida tekrar verildi) siyaha boyayip ozellikle aciga aliyor ve de "Ne guzel yazmisin" diyor.
Mehmet Gorgen wrote:
Kerem Tezic wrote:Burda baslik acmak adetim degil ama gunun yorgunlugunu atmak biraz da hoslandigimiz seyleri paylasmak icin girdigimiz bu forumda saygi ve sevgi ortaminin hizla kayboldugunu göruyorum. Bazi seyleri hatirlamakta yarar var:
-Kimse bir konuda uzman olmak zorunda degil burda. Ayrica bu ölumlu dunyaya kazik cakmadik, surda birbirimizin yazdiklarindan birsey kapmak ve arada dalgaya almanin keyfi varken bu kadar kirici olmak kimseye birsey vermez.
Ne kadar güzel yazmışsın.
Kerem'in yazdigindan ozel olarak cekilen bu kisimda benim ustume alacagim sey ne olabilir? Burada bugune kadar benim ukalalik edip (hadi hafifletip bilgiclik taslayip diyeyim) kimseye "ulan bilmedigin anlamadigin konularda buralarda yazma bak bu bok boyledir" dedigimi bu yuzden o yaziyi yazan kisiye hakaret ettigim bir yazimi okuyan oldu mu? Google'a filan da bakin isterseniz. Bulamazsiniz. Ondan sonra Gorgenin sarkidan alinti yaptigi yerlere de bir bakiverin. "Bu Dunyada en Bilgin kisi kendini Bilendir" filani da siyaha boyayip goze sokmus. Kusura bakmasin amacim iyi niyetini istismar etmek degil. Evet bir aciklama getirdi eksik olmasin ama bu aciklamadan evvel ben bunlari okuyunca "al sana bir kaya nerene dayarsan daya" gibisinden olmamis mi diye dusunmustum o cevabi yazdigimda kendisine.

Ha sonunda soyletildim ve hakarete karsilik verdim elbette. Bundan gurur filan da duymuyorum. Cunku bu tur agiz dalasinin kazanani kaybedeni yoktur. Insan sonradan keske demeseydim de o seviyeye inmeseydim diyor haliyle. Ama dur durak bilinmeden saldiri butun siddeti ile devam edince insan soylemek istemedigini de soylemek zorunda kaliyor bazen boyle.

Bugune kadar bu kinin nerden dogdugunu da anlamis degilim acikcasi. Butun kabahatim "surada tartistigin kisilare karsi yazdigin yazilarda kisiye hakaretin dozunu kacirdin. Adamlarla tartismiyorsun "admin" sifatini ortaya cikarip atarim satarim diye de tehdit de ediyorsun" demem oldu. Cunku "imlan bozuk, yaptigim arastirmaya tek bir cumle ile cevaplar vermissin, emegime yazik" gibi mazaretlerle burada yazan insanlara saldiri baslamisti. Ne kadar tersdir ki o gunlerden hemen sonra bir vesile ile "sus bir dakika" diye yazdiginda kendisine "host" denilen Ali Gursel yazisi aklima geliyor. Bana burada "GS camiasina saygin yok. Burasi GS forumudur. Insanlar bu amacla buraya toplandilar." diye GS'yi ilgilendiren olaylar hakkinda nasil yazmam gerektigi konusunda tavir koyan Ali'nin bu "host" lafini hos karsilamasi ilginc bir konudur benim icin. Ona nedense benim GS hakkinda yazi tarzim kendisine direk "host" denmesinden daha agir geldi. Yani insanlari anlamak pek kolay degil aslinda.

Dedigim gibi bunlari soyledikten sonra hedef ben oldum. Hic onemli degil. Bundan sonra kaale almayacagim icin sorun belli bir sekilde cozulmus olacak.

Elbette yukari donulup Kerem'in yazdiklarindan al bunlari ustune al diyecek cikacaktir. Ben kusursuzum demiyorum. Insanlari isteyerek ya da istemeyerek kizdirdigim oluyordur. Ama surada yazip cizenlere kisisel kin ve saldirilarla huzuru bozmaya calistigimi kimse iddia edemez.
Last edited by Cengiz Akgun on Fri Feb 13, 2009 3:55 am, edited 4 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Kerem Tezic wrote:Ozgur celiski demissin oysa insan hayatinda celiskiler var, olmayan insan zor bulursun varsa öyle ermis bir kisi göster. Önemli olan insanlarin yaptiklarinin muhasebesini yapip yeri geldiginde dönup geri bakabilmeleri ve bunu degerlendirmeleri ve yaptiklari hatalari sistematiklestirmemeleridir, gerisi istisna teskil eder. Ben burda birkez Ugur'a kufrettim ve yaptigimdan rahatsiz oldum o da bir birikimin sonucu idi, onun dusuncelerine de degil ayrica sorus tavrina kizmistim, ama kendimce dogru bulmadim ve onun muhasebesini yaptim. Ancak ben burda bir kez olsun bir insana yazdigindan dolayi onu incitici konustugumu göremezsin. Nasil bir yaklasimdir bu sen dediklerimin icerigine bakmayip toplam bir kez celallendigim anda söyledigimi hatirlatiyorsun. Benim dediklerimde ne gariplik var? Al oku bir daha.
Keremcigim, benim senin soylediklerinde ana fikir olarak katilmadigim bir yer yok. Keske herkes birbirine saygisini korusa, guzelce yazabilse. Ama o Ugur'la olan yazismalarinizdan hatirladigin uzere, bu her zaman olamiyor:
- Bazen yazili olan seyin, Alpay'in dedigi hesap, ayni masada karsi karsiya olmaya gore, dusunceleri, duygulari cok daha kisitli sekilde aktariyor olmasindan,
- bazen de, kisilerin onem verdigi seylerin, degerlerinin bir hayli farkli seviyelerde olmasindan,
yazan, saygili normal uslupla yazdigini dusunuyor ama, karsisindakinin algisi hic de oyle olmuyor.

Benim orda, "bak iste, sen boyle celiskili bir insansin, bu yaptiklarin forumun kayitlarinda var" filan gibi bir amacim yoktu. Sadece demek istedigim, bir yandan, bu dedigin ortami saglamak cok kolaymis gibi yaziyorken, aslinda o "kolay" seyi bazen kendinin bile yapamiyor olmasiydi. Burda ne sana kisisel bir suclama, ne de eskileri deseleme derdi var. Sadece ve sadece, "cok kolaymis gibi ortaya koydugun sey, aslinda, pratikte, o kadar da kolay degil"... demeye calisiyorum.
Ayrica öyle bir yaziyorsun ki sanki ben veya Görgen samimice yazmamisiz gibi satir aralarini kurcalamissin. Bu gercekten cok ayip kusura bakma. Sessiz kalip ellerimizi mi ogusturacaktik? Senin bu yazdiklarindan dolayi ben kimseyle cephelesmem burda, hayatimda kimse ile de cephelesmedim tek kisiyi de ne fiziken ne sözlu rahatsiz ettim. Iyi devam etsin bu saygisizca duzey o zaman kimse de ses cikarmasin. Samimice dogru bildigini dostlarina söylemek hakaret degildir sen iki seyi karisitiryorsun.
Burda buyukce bir yanlis anlasma olduguna eminim. Ben hic bir sekilde sizlerin samimice yazmadiginizi filan soylemeye calismadim. Araya fitne-fesat sokma, cephe yaratma derdinde de olmadim ama, sizin bu yazilarinizi, ricanizi, Cengiz Akgun ustune almamakta, sanki siz bunlari sadece Ozan'a yonelik yaziyormussunuz gibi tepki vermekte devam ediyor olunca, bunu vurgulamaya, aciga cikarmaya calisiyordum. Sizin isteginiz ortayaydi, ikisine birdendi, ben oyle anlamistim yazilarinizi. Ama Akgun hep kendini kenara ayirip, "bu ricalar bosa gider" gibisinden yorumlar yapiyor olunca, iki olasilik kalmisti 2 onceki yazimda yazdigim gibi: Ya ben yazilarinizi yanlis anlamistim (yani siz tek tarafa yonelik yazmistiniz, ortaya degildi), ya da Akgun kendini kenara ayirmakta yaniliyordu. Bunu cozmeye calisiyordum.

(Korkarim ordaki "dostluk, kardeslik" ibaresini tirnak icine almamdan, dalga gectigim anlami filan cikmis ama, oyle degil. Oyle olsa, Ozan'a "ortam sakinliyorken, bosver gonderme/ertele yazini" diye tavsiyede bulunmazdim)

Cengiz Akgun wrote:Evet bir aciklama getirdi eksik olmasin ama bu aciklamadan evvel ben bunlari okuyunca "al sana bir kaya nerene dayarsan daya" gibisinden olmamis mi diye dusunmustum o cevabi yazdigimda kendisine.

Elbette yukari donulup Kerem'in yazdiklarindan al bunlari ustune al diyecek cikacaktir. Ben kusursuzum demiyorum. Insanlari isteyerek ya da istemeyerek kizdirdigim oluyordur. Ama surada yazip cizenlere kisisel kin ve saldirilarla huzuru bozmaya calistigimi kimse iddia edemez.
Butun derdim buydu benim de zaten. Kendini kenara ayirivermek yerine, o bir yerlere dayanacak olan kayadan, kendine de pay bicmen gerekiyor diye dusunuyordum, sonunda anlasmis olduk sanirim...
Özgür

Mehmet Sönmez

Post by Mehmet Sönmez »

Bu Forumda çok az yazsamda yine de çoğu zaman burada açılan nerede ise bütün konuları okumuşumdur.... Burada gerçekten çok iyi niyetli, karakterli insanlar düşüncelerini paylaşıyorlar. Bana göre büyütülecek hiç bir şey yok, konular belli, yazanlar da zaten belli bundan dolayı olayları sportif açıdan görmek lazım. İnsan ne olursa olsun herşeyi tek başına bilemiyor yada herşeyi tek başına yapamıyor belki bizi insanlar olarak bazı ''yabani hayvanlardan'' ayıran başka bir nokta... O yüzden biz istesek de istemesek de hayatımızda diğerlerine, eğer bu yerküre üzerinde yaşıyorsak'' iyi'' davranmak zorundayız! Çünkü onlara ihtiyacımız var.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Izleyeniniz olmustur unlu Damdaki Kemanci filmini ya da tiyatrosunu. Orada Gelenek isimli bir sarki var. O sarkida gelenegin ne oldugunu anlatiyor bas roldeki Topol (Tevye). Is geneklerin ne kadar guzel calistigini anlatmaya geldiginde soyle bir diyalog geciyor:

(Tevye)
"Ve aramizda, bizler gul gibi geciniyoruz. Elbette, bir zamanlar at satip katir vermisti o ama artik onlarin hepsi gecti. Artik basit, huzurlu ve harmony icersinde yasiyoruz ve..."

(oradan birisi)
"At idi o"

(bir baskasi)
"Katir idi"

(koro halinde)
at idi
katir idi
at idi
katir idi
Gelenekler, gelenekler...gelenekler
Gelenekler, gelenekler...gelenekler

Burada Kerem'in yukarida bahsettigi celiskileri ve cekismeleri gormek mumkun. Bu celiskilerden kurtulabilmek icin savasin kasvetli ortaminda, kucuk bir koyde geleneklerin arkasina saklanmayi deneyen koylulerin hikayesini anlatiyor film. Ancak filmin gucu, o gelenekleri acimasizca parcalayan zamanin gelismeleri karsisinda, geleneklerin acizligini ortaya dokerek bu celiskilerin bireyler uzerinde ne tur celiskilere yol actigini betimleyebilmesi. Genc kizlar cop catana gitmiyor, gorucu usulu evlenmeyi kabul etmiyorlar, vs, vs.

Yukaridaki satirlar bu cabanin sevimli yanini fakat ayni zamanda ozunu ortaya dokmekte. Camurla gunes sivanamiyor.

Elbette filmin en etkileyici yanlarindan birisi ise o kadar negatif kosullar altinda koylulerin insanliklarini yitirmeden, geleneklerini yavas yavas terkederek, demokratik aliskanliklar edinmeye baslamalari. Ali'nin deyimi ile o "naif" koyluler, ele gune insanlik dersi veriyor filmde.

Zaten filmin batida o kadar tutulmasi da bu yuzden.

Simdi bu nereden mi cikti? Bilmem nedense oyle aklima geldi iste :) cimbom.org da bu koyluler gibi "at idi", "katir idi" muhabbeti ile bogusuyor. Ancak bu filme olan benzerlik orada bitiyor ne yazik ki! Bunun boyle olmasi gerekmiyor elbette.

Isanligini yitirmek "uyaniklik" olarak algilandigi surece hic bir sey cozulmez. Herkes baskalarini kendisi gibi sanmaya devam eder.

--------------------------------------------------------------
(Tevye)
"And among ourselves, we get along perfectly well. Of course, there was the time when he sold him a horse, but delivered a mule, but that's all settled now. Now we live in simple peace and harmony and..."

(1st Man)
"It was a horse."

(2nd Man)
"It was a mule."

(Chorus)
Horse!
Mule!
Horse!
Mule!
Tradition, tradition... tradition
Tradition, tradition... tradition

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote: Ne kadar tersdir ki o gunlerden hemen sonra bir vesile ile "sus bir dakika" diye yazdiginda kendisine "host" denilen Ali Gursel yazisi aklima geliyor. Bana burada "GS camiasina saygin yok. Burasi GS forumudur. Insanlar bu amacla buraya toplandilar." diye GS'yi ilgilendiren olaylar hakkinda nasil yazmam gerektigi konusunda tavir koyan Ali'nin bu "host" lafini hos karsilamasi ilginc bir konudur benim icin. Ona nedense benim GS hakkinda yazi tarzim kendidine direk "host" denmesinden daha agir geldi. Yani insanlari anlamak pek kolay degil aslinda.
Yahu ben nasıl yine karıştım bu olaya? :lol:

Cengiz, Ozan'ın bana söylediği hoşt ya da höst lafını (İngilizce klavye sağolsun hangisidir bilmem) hoş :lol: doğru bulmadım. Ozan'ın her yazdığını da doğru bulmuyorum, hatta bir sürü konuda birbirimize giriyoruz Skibbe'den Özhan Canaydın'a, Hakan Şükür'den FB'nin gücüne(tartışma anlamında ama sadece). Bunun dışına çıktığımız tek yer bu hoşt lafı oldu. Okuyup nasıl olduğunu anladım, Ozan aynı paragrafta önce bana bir cümle yazmış, ardından Hakan Şükür'e hitap edip "adam sus biraz" demiş. Bu ikisi net ayrılmadığı için ben ikinciyi de üzerime alınıp, Ozan sen sus dedim. O da hoşt (höst) demiş. Sen orada Ozan'a müdahele ettin, bunun için de hala müteşekkirim. Ben de Ozan'ın çıkışını fazla sert bulmuştum, sen de bana destek verdin. Ama günün sonunda herkesin bir yanlış anlama deyip geçebileceği bir meseleydi, öyle olmalı.

Senin yazılarında eleştirdiğim (Ozan ile birbirinize yazdığınız kırıcı şeyleri saymıyorum, çok üzücü ve olmaması gereken şeyler bana sorarsan, bir yanlış anlamadan kaynaklanmıyor, devam ediyor ama benim burada bahsedeceğim o değil), zaman zaman Kerem'e de yazdığım iki eleştiri var:

Kerem'inki: İfade özgürlüğü sınırsız bir özgürlük değil. Yeri, zamanı ve şartları olan bir özgürlük. Ben bir Türk sanat müziği konserine gidip elektro gitarımı çıkartıp bir hüzzam şarkının ortasında gitar solo yapıp, sonra da herkese yahu müsaade edin, kendimi ifade ediyorum, ifade özgürlüğümü kullanıyorum diyemem. Çok bariz ve de saçma bir örnek ama meramımı anlatıyor. İnsanlar oraya TSM dinlemek için gitmiş, bunu yapma haklarım benim her aklıma gelen yerde elektro gitar ile kendimi ifade etme hakkımın üzerinde olmalı.

Burası GSlıların yazıştığı bir GS forumu, ana konusu futbol. Bir maç başlığının içinde Papua Yeni Gine mutfağı hakkında bilgi alışverişi yersiz kaçar (ha, bazı durumlarda yazışanların arzusu ile oraya da gidebilir ama bu sürekli olamaz).

Şimdi çok önemli bir nokta: Bunu kim belirler (Ali dedi diye mi yani)? Bence cevabı bence buranın yazışanları olmalı. Ama bu her zaman işlemiyor, çünkü yazışanlar birine bir uyarıda bulununca bu kabadayılık, zorbalık falan gibi algılanıp iş inada biniyor. Haftalardır forum ikili çekişme yazıları ile doluyor, bırakıp gidenler oluyor, hakaret oluyor vs.

Halbuki tek yapılan (bence yapılması da gereken) bir topluluğu meydana getiren insanların bu topluluğun işleyişi, kuralları konusunda birbirlerine görüş vermeleri, bu kabadayılık değil zorbalık değil. Ben geçenlerde Kerem ile bir-iki satır özelden yazıştım, belli ki bir araya gelsem zevkle konuşacağım 150 tane konu var, hatta bunlar bu forumun değişik başlıkları altında (yolculuk, anı, konu dışı vs. zaten yazılıp konuşuluyor, bence gayet de başarılı bir uygulama, ben seninle (Cengiz yani) atıştığımın 2-3 gün sonrası Florida seyahatnameni okuyordum, en ufak bir sorun duymadan, zevk de alarak) ama buranın ana konusu futbol ve GS. İnsanlar buraya esas olarak bunun için bakıyorlar.

Şu "futbol önemli bir konu değil, GS önemli değil" muhabbeti maalesef beni bayıyor. Burası GS ile ilgili futbol forumu, müsaade edin neye istiyorsak önem verelim. Zaten önem verdiğimiz için buradayız tanım itibariyle, diğer konularda da yukarıda yazdığım gibi zaten arzu eden yazışabiliyor.

Gelelim senin yazdıklarına Cengiz. Lütfen burasını şahsına bir saldırı olarak alma, ben sadece kendi fikrimi yazıyorum, maksadım hedef göstermek değil, sana saldırmak değil, linç değil, buranın havası ile ilgili yorumlar, gözlemler. Kimse bana katılmaz, ben de bunu anlar dikkate alırım sonuçta. Ama sen de lütfen bu tepkileri kaale al.

Ben senin yazdıklarında neredeyse her zaman bir GS'ı aşağılayan, yapılan hiçbir şeyi beğenmeyen, her işte kusur arayan bir hava görüyorum. Bu bazen foruma kendini kaybedip fanatikleşmeme yolunda katkı yapsa da çoğu zaman insanları sinir eden (hele zaten üzgün oldukları anlarda), yahu ben bunları Antu'da da okurum, burada ne işi var bu yazının dedirten bir tatta oluyor. Örnek verip konuyu uzatmak istemiyorum. Ayrıca burada kimsenin her yazdığı yerinde olmuyor, kimse neden yanlış yorum yaptın derdinde olamaz. Ama senin yorumlarında sürekli bir olumsuzluk var. Bir konuyu isabetsiz yorumlamaktan ziyade "ben kararımı verdim, bu Arda aşağılık bir adam, şimdi her başlıkta girip bir laf sokacağım, kah NBA basketbolcuları ile karşılaştıracağım, kah yorgun denince dalga geçeceğim ama illa aşağılayacağım tadında. Adam GSlıların sevgilisi, bir sürü maçı kendi başına almış, milli takımda da burada da yırtınmış (tabii bazı maçları bazı hareketleri kötü de olmuştur) ama senin her yazdığın olumsuz birader. Arda yorgun denince Arsenal üç günde bir maç yapıyor diyorsun, sana getirip Arsenal'in üç gün arayla yaptığı ve tamamen farklı iki 11i asıyoruz, sen hala Arda'nın üstünü örtün diye dalga geçiyorsun.

Ama veriler söylediğini birebir yalanlıyor.

Söylediklerini veri ile destekleyemez isen, hatta birisi çıkıp iddianın 100% aksini gösteren bir şey asarsa buraya, ondan sonra sen hala yazdığında ısrar edersen o zaman bunu nasıl değerlendirsin insanlar?

Bu bana objektiflik tadı vermiyor. Bir kere yapılmış bir yanlış gözlem gibi de değil. Bu foruma belli bir görüşü (ve de forumun çoğunluğuna aykırı gelen bir görüşü) zorla empoze etmek, ben kararımı verdim, veri önemli değil, ısrar edeceğim inadı gibi geliyor.

Burası futbol bilgisi ölçme yeri değil, bilgi yarışması da değil. Tabii ki herkes görüş yazmalı, aksi düşünülemez bile. Ama bir görüş yazıldığında birisi gelip yazılan görüşe karşı UEFA kurallarından alıntı yaparak karşı görüş belirttiğinde, ilk yazılanın yanlışlığını bir şekilde ortaya çıkardığında, bunun cevabı "teşekkür ederim bilgilendirme için, ben yanılmışım" olmalı. Ohh, ne güzel koydu Kharkiv mealinde postlar bana burada garip geliyor, kusura bakma, objektiflik değil bir inatlaşma, kendi doğru bildiğini zorla empoze etme gibi görüyorum. Buna uyarı yapılınca da kendini savaş açılmış hissediyorsun, tüfek asmalar, asmamalar falan, ne oluyor, yazıyoruz şurada.

Bir örnek vereyim: Benim şahsi görüşüm bu forumda GS-Kayseri maçının ardından "GS yumuşak takım kurdu, Türkiye'ye uygun değil" tipi bir yorum bence problemi yanlış yerde gören ama futbol kökenli bir yorumdur (Alpay idi yanılmıyorsam), beni düşündürür GS hakkında. Ama "oh olsun o Lincoln pezevengine, alsın kırmızıyı, yatar şimdi iki hafta daha" bence futbol kökenli yorum değil ya da rakip takımların forumlarına uygun futbol kökenli yorum (bunu kimse yazmadı hatırladığım, meramımı anlatmak için örnek veriyorum).

Aynı şekilde benim ölçülerimde Sıvas'ın sahasının ilk maçtaki hali, hakemlerin son maçlarda GSlılara çıkarıp rakibe çıkarmadığı kartlar futbol için kabul edilemez olaylardır. Buna karşı "Türkiye'nin şartları böyle, GS buna göre takım kurmalı" gibi bir yorumu düşünürüm ama "saha herkese aynı, oynasınlar, hakemler de doğru atıyor bizim eşekleri" özellikle de yazanın her yorumu böyle GSlılar hep haksızdır tadında ise, bence pek tartışılacak bir yorum değil, kimse kusura bakmasın, havamda isem bununla dalgamı da geçerim.

Bir sahada maç yapılıp yapılamayacağı sahanın iki tarafa da aynı olup olmamasıyla belirlenmez. O zaman her sahada maç yapılır, hatta su dolu büyük bir yüzme havuzunda da yapılır, çünkü o da iki tarafa da aynıdır. Sahada maç yapılıp yapılamayacağı zeminin FIFA/UEFA'nın belirlediği futbola uygun olup kriterlerini yerine getirip getirmediği ile belirlenir. Buna cevap amma uzattınız (yahu ben buraya bunu yazışmaya geliyorum, kim neyin ne kadar uzadığına nasıl karar veriyor) ya da ağlamayın, herkes aynı sahada oynuyor olamaz. Bu yorumların burası açısından bir kıymeti yok maalesef (bence).

Ha, forum genel olarak bu ikinci yorumu da istiyorsa, ben kendim ona uymak zorundayım, sonunda eywallah derim, kendi irademi forumun genel arzularına karşı empoze edemem.

Çok uzattım ama herkese bir tavsiye: Eğer mümkünse eski yazılan kötü sözleri unutun (buna kendimi katmıyorum, yok böyle bir kırgınlığım kendi adıma). İkili düelloları bir yana bırakalım. Yine mümkünse buranın genel arzularına kulak vererek yazalım, kaynak vererek, bilgi paylaşarak yazan kişilere (kendimi bunlardan saymıyorum) biraz saygılı olalım illa kendi argümanlarımızda israr etmek yerine.

Ali
Ridicule is the only weapon which can be used against unintelligible propositions.--Thomas Jefferson

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Alpay'ın dün çok güzel bir yaklaşımı vardı, kendi adıma onu uygulamaya çalışacağım. Bireysel polemiklerden çok dış dünyadaki neşe uyandıran konulara girmek bu foruma girme amacımızla da uyumlu. Buraya keyif için giriyoruz.

İnsanların birbirlerinden çok uzak olması da gerilimi forse ediyor olabilir ve yine Alpay'ın dediği gibi bir masada oturup makara yapacak adamların burada gerginleşmesi cidden yazık.

Ayrıca Gürdal beyin göreve çağrılması da iyi bir çözüm. En son bir fuarda cır cır olmustu gerçi, motoru topladıysa değerli katkılarını zevkle bekleriz...

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sunu anladim ki gereksiz sekilde nedenlerini koyarak bir ricada bulunmusum, oysa kurallar az ve öz ve burdaki tartisma dengesini tutacak nitelikte, koca adamlar bir cuval incirin icine edecegiz yoksa. Bana son derece net gelen su kurallari bir daha koyuyorum herkesin gözune. Ben dahil hemen herkesi bunlara uymaga cagiriyorum. Kimse ama kimse forumun yargici degildir. Yargiclik hangi kritere göre belirlenecek? Önerim su: kurallari bir daha koyuyorum ve politik tartismalarin da (her ne kadar sasilacak sekilde politik tartismalar olgunca gitse de) kaldirilmasini sadece spor konulari bir de kultur, sanat, gezi, bilim ve felsefe'nin oldugu, politikanin olmadigi ayri bir konu (ki var) altinda alttaki kurallara herkesin uymasini (kendim de dahil zira argo kullandigimin farkindayim her ne kadar argo son derece hafif kalsa da hakaret ve kucumsemelerin yainda) öneriyorum. Bu kurallar cok yalin ve guzel bicimde hersey dusunulerek yazilmis. Bunlara herkes uydugu muddetce konuyu uzatmaya gerek yok. Cok samimice bunlara uymayacak insanin kendiliginden burayi bir sureligine birakmasini öneriyorum. Bizim temel sorunumuz ikinci ile dörduncu maddeler özellikle (yani kirici olmak, asagilama vs.). Bunlara uyan herkes kendini özgurce ifade edebilir. Falanca oyuncunun kondisyonu dusuk demek, hakem kurali dogru yorumladi falan gibi önermeler kural ihlilali degil göruldugu gibi. Bu kurallara uymamak hem kendimize saygisizlik zira verdigimiz söze uymuyoruz, hem bize burda tartisma imkani yaratan burayi kendi imkanlariyla yillarca ayakta tutan insana saygsizlik. Hemen hepimiz bunlari deldik artik delmeyiz sanirim.
Politik konular ise her ne kadar burda sorunsuz gitse de kamuya acik ve Turkiye gibi tartisma kulturunde olgunluk sinavini gecememis bir yerde riskler iceriyor. Dedigim gibi sanat, gezi, bilim, felsefe ise olmali diye dusunuyorum. Bu kadar acik kurallara kimsenin itiraz yok sanirim. Herkesi aklini basina almaga davet ediyorum. Bu kadar potansiyeli olan insanlara bu sekilde bir ortam yaratmak yakismiyor. Isim vermeden veya vererek dusunceleri ile alay etmek kucumsemek de yakismiyor. Benim gözumde de pek cok kisinin kredibilitesi var, insanlari silip atmak benim icin söz konusu degil fakat cok ama cok yanlis seyler ve inat yapildi son zamanda, ben bunu anlamakta gucluk cekiyorum.
-----------------------------------------------------------------------
Kufurlu ve terbiye disi mesajlara yer yoktur.
Forum uyelerine, baska kuluplerin takimlara ve onlarin taraftarlarina tahrik edici kisisel satasmalardan kesinlikle kacinilmalidir.
Forumun huzuru icin, baska kuluplerin web sayfalari ve forumlarindaki yazismalarin listemize yansitilip cephe yaratilmasindan kacinilmalidir.
Forumda politik, dini inanc, irk ve cinsiyet konularinda yorumlar yapmak yasaktir. Kirici, asagilayici, yalan, siddet ve kin dolu mesajlara listemizde yer yoktur. Hic bir sekilde reklam yayinlanamaz.
Forumda kar amaci guden calismalar ve konulara yer verilmez.
Bilgi aktariminda uluslararasi tescil hukukuna uyulmalidir.
Yukaridaki kurallar disinda, cimbom.org admini forumun huzurunu ve seviyesini bozacak her turlu davranisa mudahale etme hakkina sahiptir.

Post Reply