Bir rica

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Bir rica

Post by Kenan Atak »

Burda baslik acmak adetim degil ama gunun yorgunlugunu atmak biraz da hoslandigimiz seyleri paylasmak icin girdigimiz bu forumda saygi ve sevgi ortaminin hizla kayboldugunu göruyorum. Bazi seyleri hatirlamakta yarar var:
-Kimse bir konuda uzman olmak zorunda degil burda. Ayrica bu ölumlu dunyaya kazik cakmadik, surda birbirimizin yazdiklarindan birsey kapmak ve arada dalgaya almanin keyfi varken bu kadar kirici olmak kimseye birsey vermez. Bu hirlasma maalesef ulkemizdeki benim gördugum tum platformlarda gecerli. Bunu anlamakta gucluk cekiyorum, senelerdir birbirlerini taniyan insanlar hemen her alanda o kadar agir laflarla konusuyorlar ki birbirlerine aman diyorum dudagim ucukluyor yazilanlari söylenenleri gördukce. Bu yuzden hemen her alanda akintiya karsi kurek ceker gibi ayni yerde sayiyoruz. Onu nasil dersin bunu nasil dersin demek yerine karsisindakinin varligina deger verip anlatmaya calistigin seyi saglam argumanlarla, olgularla ve akil suzgecinden gecirip özellikle saygili bir tonda anlattin mi karsindaki insan da bunu kaale alir elbet. Birbirimize karsi hassas olalim derim. Eger bu kadar kirici olursak forumun ipi kopar bir sure sonra. Yahu herkesin bir baskasindan ögrenecegi sey var su hayatta. Biraz da böyle baksak. Anlamiyorum neden ufak seyleri bu kadar takiyoruz. Ustelik konustugumuz seyler insan gercekliginin yarattigi olgular yani son derece subjektif ve kesin dogru bu diyemeyecegimiz seyler. Bir de yasca bizden buyuk insanlar genelde saygi ve anlayis beklerler. Onlarin da hatalari olur elbet ama yas ilerledikce insan hassaslasiyor, iki cift tatli laf, hal hatir sorma bekliyor bunu da hatirlayalim derim.

* Hah bu arada su Sivas GS'i normal hava ve saha sartlarinda madara ederse kacacak delik arayin derim duduk makarnalari :D Sivas'ta yendi buz dediniz, ASY'de madara etti, sahada maydanoz var, ruzgar karayelden esti dediniz, yenilen pehlivan gurese doymazmis.

** Su Meira'yi elimde kagit kalem Hasan'la beraber izleyecegim gene cekeceginiz var, bu Meira'dan ne bag olur ne bahce onu da pesinen söyleyeyim. :lol:
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu isin rica ile filan olmadigini sen de gordun ama yine de yazmak zorunlulugu hissetmissin. Ama zamanina yazik olmus.
Last edited by Cengiz Akgun on Tue Feb 03, 2009 3:24 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Re: Bir rica

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Kerem Tezic wrote:Yahu herkesin bir baskasindan ögrenecegi sey var su hayatta. Biraz da böyle baksak. Anlamiyorum neden ufak seyleri bu kadar takiyoruz. Ustelik konustugumuz seyler insan gercekliginin yarattigi olgular yani son derece subjektif ve kesin dogru bu diyemeyecegimiz seyler.
Katiliyorum. Insanin, bir fikir alisverisinde, karsisindakine saygi gosterip, sundugu argumanlari tartmasi, degerlendirmesi, ondan birseyler ogrenebilmeye calismasi cok onemli. Ama subjektif konulari bir yana birak, gayet acik/bilimsel olan, materyal olan seylerde bile, sunulan verilere deger verilmediginde, senin de benim de istedigimiz, karsilikli sosyal iliskide bulunan insanlarin arasinda olmasi gereken saygiya, buyuk golge dusuyor maalesef.
Özgür

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Kerem Tezic wrote:Bunu anlamakta gucluk cekiyorum
Bunu basarmanin tek yolu var. O da tartisma sirasinda insanlarla degil fikirlerle tartisabilmek. O zaman insanlara degil, fikirlere gonderme yapilir, insanlar degil fikirler on plana cikar, savas bile acilsa insanlara karsi degil, fikirlere karsi savas acilir.

Bu tabii ki iki yonlu. Fikrine elestiri alan kimse, kendi kisiligine yonelik olmadigini anladigi ve bu guven icersinde tartistigi surece, bu elestirileri kisilestirmemekle ve 'uzerine alinmamakla' yukumlu. Rekabete girmeden tartismakla yukumlu.

Bizde bunu cok gormenin nedeni Turkiye'de kapitalist devrimin henuz tamamlanmamis olmasi Kerem. Daha dogrusu, kapitalizmin orijinal devrimci niteligini yitirmis olmasi. O nedenle biz de hala koyluluk var. Ne kadar okul egitimi alsa da bizim insanimiz, farketmiyor o nedenle. Temel kultur koylu kulturu. O nedenle ne rekabeti dogru durust yasayabiliyor Turk halki ne de fikirleri kisilerden ayirt edebiliyor. Gelismis ulklerdeki kapitalist kulturun insanliga kazandirdigi en onemli katkilardan birisidir bu 'sehirlesme' kulturu. Bu olay soyut bir olay degil, toplumlari degistiren gercek bir olay. Ve sadece ilerici devrimler ile mumkun olabilen birsey. Tipki kapitalizmin ilerici doneminde gerceklestirdigi gibi.

Elbette bu sansa sahip olan ulkeler iki elin parmagini gecmez. Daha sonra Turkiye gibi ulkelerin kapitalizmini ezerek gelismelerini engelleme surecini baslatan da onlar.

Belki sans eseri (tarihi kaza olarak) orada burada baska sekilde evrimlesmis toplumlar gorulebilir ama sistematik olarak bakinca durum bundan ibaret.

O nedenle Cengiz'in dedigi gibi rica ile filan olmaz. Senin 'o ulkelerin' forumlarina yazilman gerekebilir yani :)

Elbette butun bu dediklerim kisilerin kendilerine ceki duzen vermemesi icin ozur degil.
Last edited by Murat Kara on Tue Feb 03, 2009 1:14 pm, edited 1 time in total.

Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

Bu forumdaki kadar insanların birbirine saygı ve sevgi ile yaklaştığı bir forum daha bilmiyorum ben. Bilen varsa söylesin oraya gidelim :lol: Şaka bir yana çok ciddiyim. Aktif yazar sayısı kargaşaya mahal vermeyecek kadar makul bir düzeyde ve bununla beraber yazarlar oldukça nitelikli yazıyor. Hemen her kullanıcının yazıları takip edilebiliyor rahatlıkla yani. Karşıt görüşler var, çatışan fikirler var. Daha ne olsun? Kızgınlıklar, bir anlık öfkeler de yalnızca bu forumun değil hayatın tuzu biberi. :wink:

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Kaan Önem wrote:Bu forumdaki kadar insanların birbirine saygı ve sevgi ile yaklaştığı bir forum daha bilmiyorum ben. Bilen varsa söylesin oraya gidelim :lol: Şaka bir yana çok ciddiyim. Aktif yazar sayısı kargaşaya mahal vermeyecek kadar makul bir düzeyde ve bununla beraber yazarlar oldukça nitelikli yazıyor. Hemen her kullanıcının yazıları takip edilebiliyor rahatlıkla yani. Karşıt görüşler var, çatışan fikirler var. Daha ne olsun? Kızgınlıklar, bir anlık öfkeler de yalnızca bu forumun değil hayatın tuzu biberi. :wink:
Sen yurt disinda yasamamis olmalisin Kaan. Hic de senin dusundugun gibi 'hayatin tuzu biberi' olmak zorunda degil bunlar. Bu tuz biber muhabbeti biz Turklerin caresizlikten uydurdugu bir masal.

Ha bak bu forumun seviyesinin baska yerlerden yuksek oldugu kesin. Ama yuksek var yuksek var!

Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

Evet ben maalesef İstanbul'da yaşıyorum. :D Ama şartlar uygun olursa yurt dışında yaşamayı düşünüyorum, burada kalmak istemiyorum, bunu bir kaç kez yazdım daha önce. Şimdi beklenen Klasik türk olarak cevap verseydim ben sizin bu yazınıza : ne demek istiyorsun kardeşim sen, yurt dışında yaşamayadığım için beni ne hakla suçlarsın ? sen oradasın diye hava atmana da gerek yok derdim. Ya da buna benzer bir reaksiyon olurdu. Bunu bu şekilde algılayıp diyecek adam da çok, siz daha iyi bilirsiniz. Kerem Abi'nin her yazısında dile getirdiği ve sonuna dek haklı olduğu şey de bu zaten. Benim sözünü ettiğim kızgınlık bir ölçüde kabul edilebilir olan kızgınlıktı. Anlık, fevri bir çıkış gibisinden. Sanırım meramımı anlatamadım. Umarım bu daha açıklayıcı olmuştur. Kusuruma bakmayın yine de.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Kaan Önem wrote:ne demek istiyorsun kardeşim sen, yurt dışında yaşamayadığım için beni ne hakla suçlarsın ? sen oradasın diye hava atmana da gerek yok
:lol:

Elbette cikip yurt disinda yasarsan Turk olmaktan kurtulursun demek istemedim :)

Gelismis ulkelerdeki averaj insanin bu konularda daha duyarli oldugunu soylemek istedim. Ote yandan her yerde her turlu insan da var tabii. Mesela gerektiginde Avrupa'nin en gelismis ulkelerinden biri olan Almanya'da bir Hitler bulmak hic de zor olmuyor.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Kerem Tezic wrote:Burda baslik acmak adetim degil ama gunun yorgunlugunu atmak biraz da hoslandigimiz seyleri paylasmak icin girdigimiz bu forumda saygi ve sevgi ortaminin hizla kayboldugunu göruyorum. Bazi seyleri hatirlamakta yarar var:
-Kimse bir konuda uzman olmak zorunda degil burda. Ayrica bu ölumlu dunyaya kazik cakmadik, surda birbirimizin yazdiklarindan birsey kapmak ve arada dalgaya almanin keyfi varken bu kadar kirici olmak kimseye birsey vermez.
Ne kadar güzel yazmışsın.
Ama Sivas konusunda sana katılmıyorum.

ASY'deki maçta hakikaten rüzgar bir tuhaf esmişti. Rüzgar ters esip İstanbul'un boğaza dökülen pis derelerinin kokuları sahaya doğru gelince(ki bunda şehrül eminin kadir abimizin hiç suçu yoktur ) bundan bizim oyuncular kötü etkilendi. Rakip zaten bu kokulara alışık olduğundan onları etkilemedi ve bu yüzden yenemedik. Bu benim yorumum değil maraton gibi bilimsel proğramlarda seyrettiğim bir açıklamadır. :lol:

Bu arada sayın arkadaşlar,Benim şahsi bir problemim var.
Futbolu çok seviyorum ama Sabri'nin şutlarını görünce delleniyorum. Bir psikologa falan mı gitsem mi acaba?Benzer rahatsızlığı olan var mı? Çaresi var mıdır bu rahatsızlığın?
Yoksa Sabri futbolu bırakana kadar bu problemim devam edecek mi?

------------------------------------
Hayat Bayram Olsa
--------------------------------------

Şu dünyadaki en mutlu kişi
Mutluluk verendir
Şu dünyadaki sevilen kişi
Sevmeyi bilendir

Şu dünyadaki en güçlü kişi
Güçlükten gelendir
Şu dünyadaki en bilgin kişi
Kendini bilendir

Bütün dünya buna inansa
Bir inansa
Hayat bayram olsa
İnsanlar el ele tutuşsa
Birlik olsa
Uzansak sonsuza

Şu dünyadaki en olgun kişi
Acıya gülendir

Şu dünyadaki en soylu kişi
İnsafa gelendir

Şu dünyadaki en zengin kişi
Gönül fethedendir

Şu dünyadaki en üstün kişi
İnsanı sevendir

Bütün dünya buna inansa
Bir inansa
Hayat bayram olsa
İnsanlar el ele tutuşsa
Birlik olsa
Uzansak sonsuza

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gorgen wrote:
Hayat Bayram Olsa
--------------------------------------

...
Memedim Sabri isini anladikta bu siirin bazi yerlerini siyaha boyarak ciddi mesajlar vermisin. Yerini bulacagini sanmam ama hadi bakalim oyle olsun. Aslinda sarki idi bu galiba 1970'lerde calinan.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Cengiz Akgun wrote:Memedim Sabri isini anladikta bu siirin bazi yerlerini siyaha boyarak ciddi mesajlar vermisin. Yerini bulacagini sanmam ama hadi bakalim oyle olsun.
"Yerini bulacagini sanmam" derken, "ben kendimi bilirim, boyle seyleri kaale almam, beni etkilemez" anlaminda mi soyluyorsun, yoksa, burda yapilan bu ricalarin, isteklerin, hic seni ilgilendiren tarafi da olamayacagindan, baskalarina yonelik oldugundan emin oldugun icin mi? :)
Özgür

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet ben ayni sendromu Cihan'da yasadim sayesinde futbolu izlemeyi biraktim. Cihan topu alip drippling yapip cektigi sut taca gittikten sonra baston yutmus gibi dik bir gövde ve gevis getiren inek gibi görev bilincinin memnuniyeti icinde yerine dönerken Uzun Ozhan abi (Allah uzun ömurler versin) ayaga kalkip afferim evladim Cihan cok centilmen bir oyuncu clap clap clap diye alkisladigi an benim bu is icin sinirlerimin saglam olmadigini hissettim. O sendrom bugune dek surdu. Mesela sizler en son macini TV'den izleyip burda goooool diye ayaga kalkarken ben ne yapiyordum biliyormusun? Internette köpekbaligindan kaynaklanan yaralama ve ölum istatistiklerine tek tek bakiyordum. Hatta olaylarin gectigi yerleri Google Earth'den bir bir buldum. Beni en cok etkileyenler 2. dunya savasindaki olaylar oldu, mesela savas gemisi vuruluyor yaklasik 400 kisi suya atliyor, bunlardan 30-40'i sag kaliyorlar gerisi butun gece köpekbaliklari tarafindan yeniyor. Iste hayattaki en buyuk kabuslarimdan biri. Diyelim ucagim okyanusun ortasina zorunlu indi veya gemi batti ve biz orda kurtarma bekliyoruz o karanlik sularda, onun psikolojisini dusundum absurt absurt. Bu google earth'de muthis yerler buldum adeta bana dunyayi gezdiriyor, Kanada'nin en kuzeyinden, Patagonya ve Tasmania adasina ve pasifikteki atollere kadar her yere bakiyorum. Resmen muptelasi oldum.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Cengiz Akgun wrote:Memedim Sabri isini anladikta bu siirin bazi yerlerini siyaha boyarak ciddi mesajlar vermisin. Yerini bulacagini sanmam ama hadi bakalim oyle olsun.
"Yerini bulacagini sanmam" derken, "ben kendimi bilirim, boyle seyleri kaale almam, beni etkilemez" anlaminda mi soyluyorsun, yoksa, burda yapilan bu ricalarin, isteklerin, hic seni ilgilendiren tarafi da olamayacagindan, baskalarina yonelik oldugundan emin oldugun icin mi? :)
Ya farkinda degilsin ya da tursucunun sahidi siraci rolundesin. Ben bana yapilan ricalari kaale almaz olur muyum hic. Zaten ozel olarak rica etmelerine de luzum yoktu cunku kararimi o yonde vermistim ama bana hem acik hem de ozel olarak yapilan ricalari kaale alip bundan sonra bana burada hirlayani, benimle dalasmak icin firsat kollayani asla kaale almayacagimi, gormemezlikten gelecegimi, ve muhatap olmayacagimi tekrar edeyim o zaman.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Cengiz Akgun wrote:Ya farkinda degilsin ya da tursucunun sahidi siraci rolundesin. Ben bana yapilan ricalari kaale almaz olur muyum hic. Zaten ozel olarak rica etmelerine de luzum yoktu cunku kararimi o yonde vermistim ama bana hem acik hem de ozel olarak yapilan ricalari kaale alip bundan sonra bana burada hirlayani, benimle dalasmak icin firsat kollayani asla kaale almayacagimi, gormemezlikten gelecegimi, ve muhatap olmayacagimi tekrar edeyim o zaman.
Ok o zaman, ben de o ricacilardan (Kerem ve M. Gorgen oluyor herhalde oncelikli olarak) bir ricada bulunayim: Ozelden bana, ya da isterlerse burdan soyleyiversinler lutfen, "bu ricalarimizda, Cengiz Akgun'e yonelik bir kisim yoktu, daha cok/sadece(?) 'ona hirlayanlara/onunla dalasanlara' yonelikti" diye, ben de hem onlarin bakis acisini daha iyi anlamis olayim, hem de, daha onemlisi, kendi yazilari cozumleme degerlerimi/kriterlerimi gozden gecireyim...
Özgür

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Ok o zaman, ben de o ricacilardan (Kerem ve M. Gorgen oluyor herhalde oncelikli olarak) bir ricada bulunayim: Ozelden bana, ya da isterlerse burdan soyleyiversinler lutfen, "bu ricalarimizda, Cengiz Akgun'e yonelik bir kisim yoktu, daha cok/sadece(?) 'ona hirlayanlara/onunla dalasanlara' yonelikti" diye, ben de hem onlarin bakis acisini daha iyi anlamis olayim, hem de, daha onemlisi, kendi yazilari cozumleme degerlerimi/kriterlerimi gozden gecireyim...
Kendi adıma konuşayım.

Ben tartışmalarda tek taraf olduğunu düşünmüyorum. Sözüm herkese kimse hariç değil ben dahil.Burada isim vererek yazmak ancak sorunları büyütür.Gereği de yok.

Kısaca kimse kimseyi bir hiç uğruna kırmasın. Hepimiz koca koca adamlarız. Açıkçası bazen birisinin diğer kişiye yazdığı yazıyı okuyunca ben üzülüyorum.Yine bir hır çıkacak diye.İçindem sırf tartışmaları önlemek için bu yazıları hemen silmek geliyor. Ama bu da çözüm değil ki.

Burada herkes nasıl yazması gerektiğini forum kurallarını benden daha iyi biliyor. Benim buradakilere birşey öğretmem haddime değil.Birçok kişi pm'lerle benden müdahale etmemi ve taraf olmamı bekliyor. Ama TARAF olsam ne değişecek ki. Çok sevdiğim OZAN'a birşey söylemeye hakkım olmadığını düşünüyorum.. Ha keza forumda benden çok daha eski ve tecrübeli Cengiz abi'ye ne söyleyeyim. Başkaları olsa belki birşey deme hakkım olabilir fakat bu kişilere ben birşey söyleyemem.Sadece hiçbirşey birbirimizi kırmaya değmez diyebilirim.

Ben herşeyi zamana bırakıyorum.

Zaman geçtikçe herkes kendini daha iyi gözden geçirip doğruyu bulacaktır.

Lütfen bunu etliye sütlüye karışmama meselesi olarak algılamayın sadece yangına körükle gidip ufak bir tartışmayı daha da büyütmek istememek olarak algılayın.

Özgür'üm senin yazıları çözümleme değerlerini gözden geçirmene gerek yok. Sen herşeyi öyle iyi anlayıp analiz ediyorsun ki senin zekana hayran olmamak mümkün mü? Sen anladın onu :lol:

Post Reply