TSL 19. hafta: Galatasaray-Kayseri 1-1 (Nonda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

Burak Fenercioglu wrote: Telefonla konusup sozlessen bu kadar olmaz.
Bunun boyle oldugundan adim gibi eminim.
Gecen hafta yazmistim, Lig TV'nin Sivas'i o olmazsa Trabzon'u sampiyon yapma istegi hayli fazla.
Gorunen koy kilavuz istemez.
Hakemlerde yillardir suren buyuk takimlara karsi olan ezikliklerinden oturu buna alet oluyorlar.Hoslarina da gidiyor.
Icin icin oh olsun demiyorlarsa ne olayim.
Kimse demiyor sampiyonluklar 3 takimin tekelinde diye.
Ancak, boylesi olmaz,
UEFA Kupasi,Super Kupa,Engelsiz Aslanlar 2 Kez Avrupa, Dunya ve Kitalararasi Sampiyonu ,Avrupa Bayanlar Basketbol Sampiyonu

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Bu hafta seyrettiğim Bursaspor-Fenerbahçe maçında Emre Belözoğlu'nun rakibine attığı kasıtlı tekmeye kırmızı kart gösteremeyen zihniyetteki hakemlerin yönettiği ligde, bu akşam Selçuk Dereli'nin yaptıkları hata değil ancak ve yalnız programlanmış kasıt olabilir.

Lincoln'ün ne ilk pozisyonunda ne de ikincisinde sarı kart gerektirecek bir durum olmadığını bildiği halde görevini mükemmel bir şekilde yerine getirmiş, resmen Galatasaray'ı oyundan düşürmüş ve moralini bozmuştur. Galatasaray üzerine oynanan oyunlar olduğu çok açık. Şampiyon yapılmak hatta potaya bile yaklaştırılmak istemiyoruz. Ben bu Selçuk Dereli'nin bu sene yönettiği Fenerbahçe maçlarının hiçbirisinde bu kadar korkusuz ve pervasızca maç yönetebildiğini hatırlamıyorum.

Ayrıca şunu da söyleyeyim. hataları tek taraflı değildi bunu da belirtmek lazım. Her ne kadar Galatasaray'ın canını yakacak kadar bariz olmasa da Kayseri'nin nizami bir veya iki pozisyonunda yanlış kaldırılan bayraklarla pozisyonlar kesildi. Ancak şu var, özellikle ve bilerek Lincoln'ü oyundan attı ki dengeleri istediği gibi Galatasaray'ın aleyhine bozabilsin diye.

Ben bu hakemlerin kanından ve insanlığından şüphe ederim; artık yeter yani bir ay içinde kaçıncı rezilliğiniz bu...
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

FIFA 2008/2009 Oyun Kuralları

Kural 13. Serbest Vuruşlar

İhlaller ve Cezalar

Eğer bir serbest vuruş sırasında rakip oyuncu topa gerekli mesafeden daha yakınsa:

- Vuruş tekrarlanır.

Kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılan serbest vuruş

Eğer, top oyuna girdikten sonra, vuruşu yapan oyuncu (elle oynaması hariç), top başka bir oyuncuya değmeden önce topa ikinci kez dokunursa:

- İhlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 13, Serbest Vuruş Pozisyonu),

Eğer, top oyuna girdikten sonra, vuruşu yapan oyuncu başka bir oyuncuya dokunmadan önce bilerek topla elle oynarsa:

- İhlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 13, Serbest Vuruş Pozisyonu),

- Eğer ihlal, vuruşu yapan oyuncunun ceza alanı içinde olmuşsa bir penaltı vuruşu verilir.

http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/TFF/Ligler OyunKurallari-2008-09.pdf

----------------
Kural 5. Hakem

Yetki ve Görevleri

Hakem

- Oyun kurallarını uygular,
- Oyunu, yardımcı hakemler ve varsa dördüncü hakem ile işbirliği içinde yönetir,
- Kullanılan her topun Kural 2'de belirtilen özelliklere uygun olup olmadığını kontrol eder. Vesaire...

----------------

Kural 12. Disiplin Cezaları

İhtar Verilecek Haller

Eğer bir oyuncu, aşağıdaki yedi ihlalden birini yaparsa ihtar verilip sarı kart gösterilir:

- Sportmenliğe aykırı davranıştan suçlu ise,
- Hakeme veya hakemin kararlarına sözle veya hareketle itiraz ederse,
- Oyun kurallarını devamlı ihlal ederse,
- Oyunun tekrar başlamasını geciktirirse,
- Oyun bir köşe vuruşu, serbest vuruş veya taç atışı ile tekrar başlarken
gerekli mesafeye açılmaz ise,
- Hakemin izni olmaksızın oyun alanına ilk kez girer veya tekrar girerse,
- Hakemin izni olmaksızın oyun alanını kasıtlı olarak terk ederse (...)

----------------
Kural 5'ten başlamak lazım zira önemi şu: Elinizde birden fazla metin varsa (TFF Yönetmelikleri / Hakemlere Uygulanan Sınav Yönetmeliği/ Uygulama Soruları vs) ve bunlar arasında çelişki varsa, uygulanması gereken metin FIFA oyun kuralları metnidir.

"Hakem oyun kurallarını uygular" derken kastedilen yegane kurallar bütünü, FIFA kurallarının yazıldığı metindir.

Bunu tespit ettikten sonra FIFA Oyun Kuralları madde 13'e dönersek bu konumun tek ve basit bir yaptırımı olduğunu, başka da bir seçenek içermediği görülüyor. Basitinden, bu eylemin karşılığı: Vuruşun tekrarlanması...

Oyuncunun "oyunun başlamasını geciktirmek" gerekçesiyle sarı kartla cezalandırılması akla gelebilirse de burada oyun başladı.

Belki pozisyon öncesinde, topu geç veren Emre Aşık'a sarı kart verilebilirdi, o bu tarife bir ölçüde giriyordu denilebilir. Ama oyun hakem düdüğü ve hakem ayarlaması olmadan rakip oyuncu tarafından başlatılmışsa, burada oyun başlamıştır. Ben buna müdahale edersem, hakemin oyunu durdurup, nizami düdükle ve mesafe ayarı yaparak oyunu tekrardan başlatması lazım.

Bunca yıldır maç seyrederim her maçta en az 1-2 kere olani çok sık raslanan bir pozisyondur bu (oyuncunun vuruşu aniden kullanması ve araya birinin girmesi) bir kere sarı kart verildiğine tanık olmadım bugüne kadar. FIFA kuralı da hakemin ayarlamasından önce başlatana avantaj sağlarken buna engel olmayı da cezalandırmamak üzere oluşturulmuş.

-------------------------------------------------------------

Maçla ilgili şunu söylemek isterim.

1. Futbolcular bugün cansiparane ve onurlu mücadele ettiler.

2. Yayıncı Kuruluş, Federasyon ve Hakem Teşkilatı bu sene Galatasaray'ın önünü kesmek için işbirliği içinde. Bu komplo teorisi değil. FB her an yarıştan kopabilir, her an Aragones'in bileti kesilebilir. Beşiktaş'ın hali ortada...

Suni bir rekabet yaratmak için Sivas ve Trabzon üzerine promosyon yapılıyor. Galatasaray aleyhine yapılan bu engelleme de FB ile aranın açılmasını önlüyor.

İlk devredeki FB maçından bu yana sistemli bir engelleme var. Altay maçı dahil son 5-6 maçtır sürekli kırmızı kart, verilmeyen penaltılar ve aleyhe kullanılan takdir hakları...

Hakem bugün verdiği kararları inanarak verseydi, Baros'un üstüne kanlı ellerini sürmesini yalayıp yutamazdı. O sahne hakemlik camiasının yüzkarasıdır.

3. Hakemleri ve yayıncı kuruluşu bir tarafa bırakırsak bugün 2 kurum bana göre rezil olmuştur:

Bir. Galatasaray Yönetimi.

Haftalardır bu takıma rakipleri kasaplık yapıyor, medya irin kusarak davranıyor, yayıncı kuruluş Goebbels propagandası yapıyor. İzlemedim ama eminim sarhoş Erman bu hafta 220 promil yorumlarında aslında Kayseri'nin hakkıın yenildiğini savunuyordur.

Bu maçta devre arasında Haldun Üstünel'in ve Adnan Sezgin'in saha içine inmesi ve tehdit savurmaları lazımdı. Öyle "evinden aldırırım" demekle olmuyor o işler. Göremedik daha neyi aldırdığınızı.

İki. Seyirci.

Koskoca bir 2.yarı uğultu altında geçti. 60.dakikadan sonra ses çıkmadı. Nerede hakem düdük çaldıkça yuhalamalar, nerede rakibi ıslıkla baskı altına almalar, nerede baskı, nerede yoğunlaşma. Belediyespor'un seyircisi kadar ses duymadım ben bugün tribünde.

Hiç değilse biri sahaya girip hakemin kafasını patlatsaydı, 10 maç ceza alır, eminim 9'unu kazanırdık. En büyük hizmet de bu olurdu. ASY seyircisi bugün takıma maç kazandırmak için hiçbirşey yapmadı.

--------------------------------------------------------------------------

Yönetim Federasyonla, MHK ile konuşur mu bilmem. Ama ben olsam önce yayıncı kuruluşun patronu Mehmet Emin Kararmhmet'e giderdim, şunları söylerdim:

Bu ligin 2 asli unsurundan biri benim...Diğeri FB.

Bir sarhoş yüzünden ticari işbirliğimiz bitecek. Sürekli benim aleyhime yanlı yayın yapıyorsunuz. Siz patron olarak bu yanlılığın ve doğuracağı sonuçların galiba farkında değilsiniz. Ancak televizyonunuz için elli kuruş tüketim ve reklam potansiyel olmayan Sivas'ı ve Trabzon'u bu kadar yüceltmeye devam ederseniz, sözleşmemizi tek taraflı feshedeceğim.

Ekonomik kriz içindesiniz. TV'nini bırakın, gazetenizi bile ayakta tutmakta zorlanıyorsunuz. Benim maçımı yayınlarken kazandığınız paralar, bana her zamankinden çok ihtimam göstermenizi mecbur kılıyor.

Sizden bir talebim var, sonuç alamazsam 10 gün içinde Doğan Grubu ile görüşmeye başlıyorum. Onlar da Federasyona yeni ihale için baskıya başlayacak bu zamana kadar benim maçlarımı kimse yayınlayamayacak.

Biliyorsunuz ki Türkiye'de hukuk sistemi ağırdır, beni dava etseniz, sözleşmeye aykırılık iddia ederim, bilirkişi, itiraz, temyiz derken 2011'de davanız biter. Kazansanız bile, bu sürede mahrum kalacağınız gelirlerden batarsınız. Ki Türkiye'deki ticari dava bilirkişilerinin çoğu Galatasaray'lıdır tabii bir de davanızı kaybetme riskiniz olacak.

Talebim, Erman Toroğlu'nun kovulması ve bahsi geçen programın formatının değişmesidir. Benim haklarımı açıkça kayıracak taraflı yayın istiyorum. Adaletli yayın da istemiyorum açıkçası kayırılmak istiyorum. Çünkü maç arasında reklamını aldığınız otomobillere Sivas'lılar değil İstanbullular biniyor, benim taraftarım biniyor; yılda size 3-4 milyon $ bütçe veren Unilever'in ürünlerini Migros'tan benim taraftarım alıyor. Falanca havayolları, benim taraftarımın sizi seyretmediğini bilirse reklam vermez. Mevcut kontratını de derhal fesheder. Tıpkı benim gibi.

Üstelik benim maçımı FB'lisi, BJK'lisi, üst gelir grupları seyrediyor. Size ayda şıu kadar üyelik bedeli Trabzon ve Sivas kahvehanelerinden değil, İstanbul'dan, benden geliyor; inanmazsanız ölçüm yaptırın.

Sonuç alamazsam kısa bir süre sonra basın toplantısı yaparak taraftarımdan LİG TV aboneliklerini iptal etmelerini isteyeceğim. Beni severek dinleyeceklerdir. Zaten hepsi ajite durumda ve benden icraat bekliyor. Bunun söylentisi bile seni batırır. Doğan grubunun akbaba gibi seni nasıl takip ettiğini biliyorsun. bana destek vereceklerdir. Bu şartlarımı da seve seve kabul edeceklerdir.

Yine de dilerseniz pazarları 19.00-21.00 arası Sivas - Denizli maçlarını 5.000 aboneye verin. Süreniz, 10 gün.

Ben size kazandırıyorsam, siz bana kaybettirmeyeceksiniz. Win Win olacağız. Arada kimin lost olacağını yukarıda size anlattım.

----------

Tabii bu bir hayal, olmayacak duaya amin.

Yönetimimiz maalesef iktidar (muktedir) değil. Sadece iyi transfer yaptı ama onu koruyacak hiçbir önlemin peşinde değil.

Kıçı kırık bir hakem camiası ve yayıncı kuruluş tarafından bu kadar ezilmek, ancak güçsüzlükle açıklanır. Bu kadar güçsüzsek bırakalım Sivas şampiyon olsun.

Şair ve pehlivan hocaları bile bizim başkanımızdan daha çok konuşuyor ve sözü daha çok dinleniyor...

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Herkes kabahati kendinde arasin. Sezon basindan beri hakem konusu ortada, yonetim ne yapiyor bilmem ama belli ki GS 11 kisi mac bitiremeyecek. Lincoln'e falan neden para veriyoruz adam sahada tutmuyor.

Adnan Polat'in en onemli sinavi onunde. Ya iceriden birsey yapamali, hicbirsey yapamiyorsan 8-10 adam tut, bir daha ilk kirmizi kartta sahaya dalip hakemin agzini burnunu dagitsinlar. GS ceza alir, 5 mac kapanir saha, GS icin 5. Olmus 9. Olmus onemi yok, belli ki birinci ikinci yapmayacaklar, sezon gitmis ama bir getirisi olabilir.

Ertesi sezon maclar baslarken hakemlere siritarak yanlis yaparsan agzin burnun kirikla da kurtaramazsin denir. Esekler sopadan anlar, bu adamlarin anlayacagi dil de bu.

Erman'I falan bosverin, problem iceriden.TS stadinda girdiler de ne oldu?

Cok yazik, takim kuruyorsun, dayak tekme yiyorsun, tekmeyi atan adamlardan daha cok kart goruyorsun,tekmelere kart cikmiyor, hakemin ustune su gitti, topun onunde durdu diye hicbir macin 11 kisi bitemiyor.

Yapin Sivas ya da Trabzon'u sampiyon ya da her kimse arzunuz ama bari bizi alet etmeyin.

Seneye Turk takimlarinin CL maclarina kadar futbol izlemiyorum, onlari da komedi niyetine seyredecegim.

GS'in bu sene sampiyon olamayacagi belli oldu, sezonun kalanini degerlendirmek lazim, mesaj yollamak icin firsat yani.

Ali
Ridicule is the only weapon which can be used against unintelligible propositions.--Thomas Jefferson

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ali Gursel wrote:Herkes kabahati kendinde arasin. Sezon basindan beri hakem konusu ortada...
Kendinde kabahat aramak bu mu :-) Adnan'lari göreve cagiralim, cantalarla
maclara gitsinler, federasyona rest ceksinler simarik cocuklar gibi. Bu
gidisle "samar oglani" olmaya aday butun camia. Aglamayin, sizlamayin
derler, haklilarda...BJK'lilar cikar yillardir sampiligimizi elimizden aldiniz
diyebilir kontra cevaben, 7-0 lik akillarda...kimse dusenin haline acimaz
ulkemizde. Onun icin basimiz dik durmasini bilelim, bahane aramiyalim.
Sorunlara care var.

Bugun maci aliyordu takim, gerisi fasa fiso. Alsalardi hakemin ustunde
bugun herkes o kadar odaklanmazdi...ben sahsen o kadar kötu mac
yönettigine katilmiyorum...ve evet Kayser'nin 2 penaltisi verilmedi gercekten.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Suraya bir mac yorumu okumak icin geliyoruz tek okudugumuz hakem soyle, saha boyle. Tamam anladik hakemler kotu, sahalar berbat, GS'ye garez var! Macta ne oldu?

Yilbasindan beri oturup GS'nin uc macini seyrettim acaba gercekten durum boyle mi diye. Alakasi yok! Kayseri macini seyretmedim ama artik seyretmeden karar vermemeyi ogrendim. Eskiden buraya gelir, az cok bir fikir edinirdim. Ne yazik ki bu mumkun olmuyor artik.

Kusura bakmayin ama burasi tam bir fanatik forumuna donmus. Nazik fanatiklik ile kaba fanatiklik arasinda hic bir fark yok. Bir iki kisi kalmis akli basinda, baktigini goren. Gerisi fareli koyun kavalcisi masalindaki gibi bir yasam tarzi benimsemis.

Elbette kaliteli yorum yapmak zahmet gerektiren bir sey. O nedenle isin kolayina kacip hakem, saha, vs. ile isin icinden cikmak cazip gelebilir. Ama sonuc itibari ile kendi dunyanda kalip, analiz yapma yetenegini kaybetme tehlikesi var.

O kadar ki yorumlar GS yonetiminin adam tutup agiz burun dagitmasina kadar vardi. Rakip oyuncular icin de soyunma odasina bir gaz odasi yapsin o zaman, dus aliyoruz diye saf saf oraya giren rakip oyuncular cikamasin bir daha. Bu mantigin varacagi yer orasi.

Eskiden neden GS'li gutbolcular herseye itiraz ediyor seklinde tavirlar olurdu burada. Onlarin fanatikligine karsi cikilirdi. Hakemler daha objektif bir sekilde degerlendirilirdi.

Evet nostalji oldu biraz...

Kerem Gurdol

Post by Kerem Gurdol »

Murat Kara wrote:Suraya bir mac yorumu okumak icin geliyoruz tek okudugumuz hakem soyle, saha boyle. Tamam anladik hakemler kotu, sahalar berbat, GS'ye garez var! Macta ne oldu?

Yilbasindan beri oturup GS'nin uc macini seyrettim acaba gercekten durum boyle mi diye. Alakasi yok! Kayseri macini seyretmedim ama artik seyretmeden karar vermemeyi ogrendim. Eskiden buraya gelir, az cok bir fikir edinirdim. Ne yazik ki bu mumkun olmuyor artik.

Kusura bakmayin ama burasi tam bir fanatik forumuna donmus. Nazik fanatiklik ile kaba fanatiklik arasinda hic bir fark yok. Bir iki kisi kalmis akli basinda, baktigini goren. Gerisi fareli koyun kavalcisi masalindaki gibi bir yasam tarzi benimsemis.

Elbette kaliteli yorum yapmak zahmet gerektiren bir sey. O nedenle isin kolayina kacip hakem, saha, vs. ile isin icinden cikmak cazip gelebilir. Ama sonuc itibari ile kendi dunyanda kalip, analiz yapma yetenegini kaybetme tehlikesi var.

O kadar ki yorumlar GS yonetiminin adam tutup agiz burun dagitmasina kadar vardi. Rakip oyuncular icin de soyunma odasina bir gaz odasi yapsin o zaman, dus aliyoruz diye saf saf oraya giren rakip oyuncular cikamasin bir daha. Bu mantigin varacagi yer orasi.

Eskiden neden GS'li gutbolcular herseye itiraz ediyor seklinde tavirlar olurdu burada. Onlarin fanatikligine karsi cikilirdi. Hakemler daha objektif bir sekilde degerlendirilirdi.

Evet nostalji oldu biraz...
Bir cok GS'li icin Kayseri maci 29. dakikada dondu kaldi. Buna kizginligidir insanlarin hakem hakkindaki tepkisi. Dogrudur GS maci alsa belki hakem bu kadar konusulmayacakti, ama gene de Lincoln'ü atisi gercek GS'lilar tarafindan kolay kolay unutulmayacakti. Hakemi tartismak, gerceklerden uzaklasmak GS'i ileri götürmez. Ancak hakemlerin son dönemdeki haleti ruhiyesi benim gibi bir cok GS'linin da kafasini cok karistirdi. Gene de hakeme konsantre olup kendi yanlislarimizi görmemezlik etmemeliyiz. Bu mac 29. dakikadan itibaren ortaya cikarmistir ki GS'nin Lincoln'süz bir oyun plani yoktur. Ya devre arasinda BJK'nin yerine Yusuf'u biz alip cakma Lincoln diye idare edecektik o yokken ya da en ideali iceriden yani genclerden birini oraya monte edecegiz. Kim varsa artik. Veyahut tamamen farkli ama gene efektif, takimin ofansif yapisina uygun, oyun kurucusuz bir oyun planina gececegiz.

Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Hakem konusmak yerine mac yorumu okumak istiyorum,
fakat hakem macin önüne gecince, istenmese de hakemi konusmak zorunda kaliyoruz.
Hakem bir macta 1 veya 2 veya 3 hadi 4 ciddi yanlis karar verir, normal karsilariz.
Fakat bu macta o kadar yanlis karar oldu ki, hakemi konusmamak mümkün degil.
Ilk 70 dakika hemen tüm yanlislari GS aleyhine oldu.
Sonlara dogru kendince "denge kurmak" düsüncesiyle Galatasaray'i da kayirmaya calisti.
Halbuki buna gerek yoktu, yanlislik baska bir yanliskla düzeltilemez.
Bu macin sonucuna hakemin dogrudan etkisini kimse reddetmez herhalde.
Sari-Kirmizi veya dogrudan kirmizi ile sahayi erken terketmesi gereken oyuncular o kadar coktu ki, aklimda kalanlar.
1. Kayseri defansinda oynayan Eren kardesimiz
2. Kangele
3. Emre Asik sarisi oldugu halde topa elle müdahale ettigi icin.
Fakat uyduruk iki sari ile Lincoln ?
----------mac yorumu---------
70 dakika kadar 11 kisiye karsi 10 kisi oyna, maci 1-0 önde götür ve genelinde maca hakim ol.
Mac boyunca onca tekmeye ve faule maruz kal ama sen yine de oyununu oynamaya devam etmeye calis.
Son dakikada gercekten sansiz bir gol ye ve 1-1 berabere kal.
----------mac yorumu sonu------------

Fakat senin taraftarin hala kendi takimi ile ugrassin, enteresan!
Bu futbolcular daha ne yapsin.
Rakip daha iyi oynasin maci alsin, tebrik edelim ve Sezarin hakkini Sezara verelim.
Herkesin gördügünü tekrar herkese izah etmek zorunda olmak salakca bir durum.
Ayni oyun hakkinda ayni takim taraftarlarini farkli görüste olmasi baya acayip.
Akilma enteresan bir deyim geliyor :
Basarisiz olanlarin bahaneleri vardir, basarili olanlarin ise vizyonlari"
Bizim icin kötü hakemler, kötü saha bahane olamali, fakat onlari dile getirmekten de cekinmemeliyiz.
Benim vizyonum su :
Bir Mayis aksami saat 20:45 olur, ve ..........
Last edited by Serif Halimler on Sun Feb 08, 2009 3:25 am, edited 4 times in total.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Benim anlamadığım hakemleri neden konuşmayacak mışız burada?Türkiye liginde oyunun kalitesini, oynanabilirliğini, zevkini, tadını,tuzunu herşeyini hakemler belirliyor? Maçın zaten konuşulacak bir tarafı kalmamış ki, nesini konuşacağız. Olsa olsa Kayseri iyi oynamadı da yenilmedik diyebiliriz ancak.

Dünyanın neresinde hangi hakem kuruluşu oyuna bu kadar çok müdahele ve oyunun seyrine etki ediyor? Böyle saçma sapan kartlar gösterip de hangi bahanenin arkasına sığınılabilir? Sen zaten sahaya ideal kadrosunu bile çıkaramayan bir takımın önemli bir adamını saçma kartlarla oyundan at, sonra da gel sen hatayı takımda ara, hakemde arama. Ben hatayı, hata böyle olursa tabii ki hakemde ararım.

Türkiye liginde siz hakem hatalarına rağmen herkesi takır takır top oynayarak yenecek bir kadro kurmak için Ronaldinho'ları Kaka'ları mı getireceksiniz? Güldürmeyin allahaşkına...Bu ligde kalitenin yükselememesinin tek sebebi hakemlerdir.

Galatasaray, lig sonunda bir puan farkla şampiyonluğu kaçırırsa bunda hakemlerin etkisinin olmadığını kim iddia edebilir.
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ben sadece bu maca bakarak yorum yapmiyorum. Hakem veya saha konusulmasin da demiyorum. Isteyen istedigini konusur.

Sadece belli bir suredir forumun kalitesi uzerinde rol oynayan bir egilime parmak basiyorum. Boyle egilimler bir kisinin yazdiklariyla filan olusmaz. Zaman icersinde, yavas yavas olusur. Ve insanlar farkinda olarak yada olmayarak ayni telden calmaya baslarlar.

Kanimca boyle bir egilim olusmus durumda.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Golleri ve kirmizi kart pozisyonunu az once YouTube'dan seyrettim. Ilk sari karti gormedim ama ikincisi bariz sari kart. Lincoln topa 3 metre mesafede iken hamle yapiyor. Topu elle yada ayakla kesmesi farketmez. Hamle yapmasa oyun durmayacak. Mahalle maclarinda bile bu durumda oyuna tekrar baslanir. Oyun bozucu adamala da dalga gecilir yada pis pis bakilir.

Hakemin uyari ile gecistirmesi dogru olmaz bunu cunku bariz bir sari kartlik durum var.

Macin genis ozetini nereden seyredebilirim?

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Murat Kara wrote:Golleri ve kirmizi kart pozisyonunu az once YouTube'dan seyrettim. Ilk sari karti gormedim ama ikincisi bariz sari kart. Lincoln topa 3 metre mesafede iken hamle yapiyor. Topu elle yada ayakla kesmesi farketmez. Hamle yapmasa oyun durmayacak. Mahalle maclarinda bile bu durumda oyuna tekrar baslanir. Oyun bozucu adamala da dalga gecilir yada pis pis bakilir.

Hakemin uyari ile gecistirmesi dogru olmaz bunu cunku bariz bir sari kartlik durum var.
Forumun kalitesini belirleyen daha ciddi eğilim bence bu "adamın gol dedi"lerdeki adam olma merakı. Objektif bakıyorum tadı vereyim derken Erman Toroğlu foruma üye olmuş gibi yazılar okunuyor.

2 sayfa olmadı herhalde; hakemlere sınavda yapılan yazılı soruyu koydum, cevabını da yazdım. Mahalle maçında biz öyle oynarız falan demedim; direkt sınavdan örnek verdim. (Ki bilen bilir Pro Evolution Soccer serisinde R1+L1e aynı anda basarsanız faul olunca, oyunu hızla başlatmak için. o durumda rakip 2 metreden bile araya girip topu alabilir. Elin Japonu dahi çözmüş işi.)

Bir de scan edilmiş halini koyayım, belki daha inandırıcı olur:

Image
Image

Ugur
the average person thinks he isn't.

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

çok adetim değil ama ekşisözlükte eliada nickiyle mazruf arkadaş çok güzel yazmış:
soz zamanlarda adet edindigimiz uzere bu mac hakkindaki nacizane yorumumuza da cesitli alintilar yaparak baslayim; konular ilerledikce lazim olacak.

"kayserispor ile 3 ayda 3 mac oynayan galatasaray, sivasspor'a gelene kadar, hayatinda yemedigi dayagi kayserispor'dan yemistir. bunlardan en talihsizi, 09 kasim 2008 fenerbahce galatasaray maci'ndan hemen sonra oynanan ve hakemler ile cok ve luzumsuz muhatap olduklari yonunde tum kamuoyunca kulaklari cekilen galatasarayli futbolcularin, bundan sebep mac boyunca hic seslerini cikartmadiklari, yedikleri tekmelere karsilik diger bileklerini uzattiklari 13 kasim 2008 galatasaray kayserispor maci olmustur."

"kimse kusura bakmasin, bu futbol anlayisi, ne taktik, ne imkan kisiti, ne bok, ne pusur ile aklanabilir; bu futbolun ovulur ya da hos gorulur hicbir yani olamaz. puani, turu, kupasi, sampiyonlugu muhim degil; galatasaray seyircisinin ve tum futbolseverlerinin ellerinden, fenerbahce'nin 2006-2007 sezonu kadrosundan sonra kurulan, en zengin kadroyu arkasina yaslanip seyretme zevki alinmistir. bu kadro her maci kazanmak zorunda degil, bu kadro sampiyon olmak zorunda da degil, ama ligdeki bu igrenc futbol anlayisi, koca kadroyu tuketti, seyredemiyoruz bile. galatasaray bugun sahaya 16 kisi cikti yahu, bundan daha otesi mi var? bugun baris'in sakatlandigini biliyorsunuz; yarin duyacaksiniz esas bombalari, "sivasspor macindan sonra agrilari dinmeyen x kayserispor maci kadrosuna alinmadi" diye. bir de kayserispor macindan sonra seyredin siz ortaligi; 100 spor yazarina sorsaniz "turkiye'de en genis kadro kimde?" diye, 100'unden de adini alacaginiz galatasaray bordeaux karsisina 11 cikartamayacak neredeyse. bu oynananin artik futbolla alakasi kalmamistir; spor taniminin da sinirlarini zorlamaktadir."

(bkz: sivasspor/#15311599)

simdi bir sivasspor maci sonrasindaki florya gunlugu'ne bakalim.

"dün oynanan sivasspor karşılaşmasında sağ baldırına darbe alan shabani nonda, tedavisinin ardından yenilenme antrenmanına katıldı."
"ümit karan sağ ayak baş parmağında oluşan hemotom nedeniyle takımdan ayrı olarak yürüyüş yaptı."
"dün oynanan sivasspor karşılaşmasının ilk yarısında sol uyluk arka adalesinde zorlanma oluşan ve maçı tamamlayan fernando meira, sağ ayak tarak kemiğine aldığı darbe sebebiyle ödemi bulunan mehmet topal, sağ ayak tarak kemiğine darbe alan hakan balta ve sağ ayak bileğine darbe alan mehmet güven tedavilerinin ardından dinlendirildi."
"dün oynanan sivasspor karşılaşmasında dizine darbe alan barış özbek’in kontrolleri bakırköy acıbadem hastanesi’nde devam ediyor."

http://www.galatasaray.org/...l/florya/haber/3091.php

"bakırköy acıbadem hastanesi’nde yapılan ayrıntılı tetkik ve kontroller sonucunda sol uyluk arka adalesinde zorlanma tespit edilen fernando meira ve sivasspor karşılaşmasında sol dizinin dış yan tarafına aldığı darbeye bağlı olarak kemik ve yumuşak doku zedelenmesi tespit edilen barış özbek’in tedavilerine de sağlık merkezinde devam ediliyor.

shabani nonda, sağ baldırına sivasspor karşılaşmasında aldığı darbe nedeniyle yapılan tedavisinin ardından salonda fizyoterapistler eşliğinde çalıştı."

http://www.galatasaray.org/...l/florya/haber/3101.php

galatasaray icin, sivasspor macinin faturasi budur; kayserispor macinin faturasini bilahare yazariz. zaten anlasilan o ki, artik bunlari duzenli olarak yazmak zorunda kalacagiz, cunku bazilari 100 kere soylenmeksizin neden sikayetci oldugumuzu ve neye isyan ettigimizi anlamayacaklar. eren gungor'un bugun milan baros'u, neredeyse kendisini sakatlama pahasina, tutma anlayisinin sakatligini, onu bu anlayisla oynamasini telkin ederek sahaya surenlerin yanlisligini ve kendisinin maci birakin sari kartla, neredeyse faulsuz bitirmesindeki yanliligi anlamayacaklar. bugun sahayi sekerek terk etti milan baros; belki 3 gun antrenman yapamayacak. herkes, haftasonu ya da haftaici sahaya kac kisi cikartildigina bakip, "kadro fena degil" diyor; peki soyle bir tabloda galatasaray nasil bir hazirlik yapabiliyor; bunun farkinda olan var mi? haftasonuna futbolcuyu yetistiriyorsunuz; guzel, ama haftaici bu oyuncuyu teknik/taktik kac idmana sokabildiniz; bunu soran var mi?

mac sonu muhabir soruyor hakemden sikayet eden baris ozbek'e: "hakeme cok itiraz ettiniz; neden?"; baris cevapliyor: "biz bu macta hakeme hic itiraz etmedik...". hakikaten, eren gungor zulmu altinda inim inim inleyen milan baros haricinde, bu macta kimi, neye itiraz ederken gordunuz? ama muhabir bunu soruyor; burada yazan pek cok kisi gibi, ezberden konusuyor. iyi, diyelim ki, galatasarayli futbolcularin adi cikmis dokuza, bir daha inmez sekize. benzer sekilde, galatasaray'in da adi cikmis dokuza, bir daha inmez sekize; cunku "herkes galatasaray'a amiyane tabirle "oh" olduğunu belirtiyor ve bunu söylerken dile getirdikleri argümanlar ise bu sezon galatasaray lehine özellikle ilk yarı boyunca yapılan hakem hataları"... oysa bakin, herkesin "oh olsun" dedigi ilk yarinin bilancosu ne diyor?

"sonuca etki eden kararlardan en çok karlı çıkanlar, 4’er puan fazladan alan sivasspor ile kayserispor oldu. galatasaray 1 puan artıda, fenerbahçe ise dengeli. beşiktaş’ın kaybı sadece 1 puan."

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/10656493.asp

ezberden konusuyorsunuz... evet, futbol oyle, "bu gol/penalti/kart verilmediginden mac kaybedildi" denilebilecek lineer bir sey degil, ancak "oh olsun" diyenler de ayni bu incelemedeki kriterlerle hareket ettiklerinden, gonul rahatligiyla tekrar edebiliriz ki, ezberden konusuyorsunuz... tablonun altindaki aciklamalara bakarsaniz, galatasaray'in fazladan puan almasina sebep olan hatalar arasinda, 4 gol attigi maclari dahi goreceksiniz; cunku kriter olarak alinan cogunca macin "kirilma ani" diye tabir edilen anlarindaki skor. peki yarin gazeteleri actiginizda, bu macin kirilma anini hangisi olarak bulacaksiniz? ben soyleyeyim; lincoln'un atildigi ani... lincoln atildiktan sonra, eger atilmasi haksizsa, o saatten sonra selcuk dereli 10 tane kayserispor penaltisini vermese yine de galatasaraylilar'a yaranamaz; cunku bir kez o dakikaya kadar topuyla tufegiyle gelen galatasaray'in hucum etkinligini azaltmis, yaratici ve pozisyon saglayici oyuncu sayisini bire dusurmus, ustelik haftaici 120 dakikalik bir harpten cikan takimi, kayserispor gibi, sert, diri bir takim karsisinda 10 kisi birakmistir; hem de 60 dakika. o yuzden, sonrasinda selcuk dereli'nin kayserispor'a cektirdigi "benden daha fazlasini beklemeyin; kendi gobeginizi kendiniz kesin" demekten baskaca bir sey degildir; kayserispor da son dakikada kendi gobegini kesmistir; mesele bu kadar basit.

lincoln'un atilmasina sebep olan kartlara gelirsek, pilottan agir cekimde, net bir sekilde lincoln'un ayagini rakibine taktigi gozukuyor, ki sevgili erman toroglu da ozellikle o goruntuyu istiyor. biz de hemen burada erman torogluculuk oynayalim; "eger bu pozisyonu agir cekimde izlersek, yanlis yapariz"; hele o acidan seyredersek daha da buyuk yanlis yapariz. tam selcuk dereli'nin gordugu pozisyondan yapilmis bir cekim varken, erman toroglu ozellikle pilottan alinan goruntuyu istiyor. cunku, selcuk dereli'nin acisindan, hele bir de normal cekimde izlersek, saga dogru acilmakta olan topu, sag ayagini saga dogru acarak dokunmak suretiyle, kaleye dik ilerleyecek bicimde duzelten lincoln'un, artik yere basmis oldugu bu ayagini, kayserisporlu oyuncudan nasil kurtaracagini izah edemeyiz. oysa ki, pilottan ve agir cekimde, "lincoln ayagini takmis" deyip, yedi cihani kandirmamiz mumkun; erman toroglu da aynen bunu yapiyor. ayni sekilde kayserisporlu oyuncunun da yere bastigi sag ayagini o saatten sonra rakibinin onunden cekebilme, yani kurtarabilme sansi yok; kisacasi bu pozisyonda penalti da, hakemi aldatma da yok. ama lincoln yiyor sari karti.

ikinci sari kart pozisyonunda ise, "acele kullanma"nin tanimi konusunda uzlasamadigimiz goruluyor. erman toroglu ise, "acele kullanma"nin taniminda uzlasmamak icin kivraniyor. bir ara agzindan, sansal buyuka "kart vermese bir sey diyebilir misin?" diye sorunca, "diyemezsin" diye kaciriyor. cunku, "acele kullanma"nin tanimi, faul dudugunun calinmasindan sonra kac saniye gectigi ile ilgili degildir; atisi kullanacak olan oyuncunun, hakemin hakemligine basvurmayi isteyip istememesi ile ilgilidir. bunun dogrulugunu su basit soruyu cevaplandirarak test edebilirsiniz; acele olmayan vurus nasil kullanilir? sadece hakem "bekle" dediginde, degil mi? defans baraj kurmaya ve kaleci de baraji yonlendirmeye ugrasirken, atisin kullanilmasi sonucu kaleye giren kac top gordugunuzu bir dusunun; oyuncu, ozellikle hakem "bekle" dememisse, "9.15 olmasa da olur; ben bu mesafeye raziyim" deyip insiyatifini kullanmissa, henuz baraj kurmaya calisan ve 9.15'te durmayan oyunculari topun bunlardan birine carpmasi halinde cezalandiramazsiniz. hakem "bekle" dememistir, oyuncu atisin saglikli yapilabilmesi icin hakemlik istememis, aksine firsattan istifade etmistir, ama bu esnada, bir baraj kurabilecek kadar oyuncu toplanacak zaman da gecmistir; bu yine de "acele kullanmadir" ve bu halde kullanilan atis, atisin yapilmasini kasten engelleyen bir oyuncu soz konusu degilse, topa 9.15'ten daha yakin bir oyuncudan geri donerse, atis tekrar edilmez, oyuncu ceza gormez. kisa ve oz; oyuncunun hakemlige ihtiyac duymaksizin yaptigi atis, "acele kullanma"dir. bu pozisyonda, kayserisporlu oyuncu, uzerinden yil bile gecse, atisa kullanmak icin hakemlige ihtiyac duymamistir ve bu yuzden atis "acele kullanma"dir. eger degilse, lincoln'un olmasi gereken yeri tayin etme, yani atisin saglikli yapilmasini saglama, selcuk dereli'nin gorevidir. selcuk dereli saglikli yapilma sartlarini yerine getirir, ancak atis yapilmadan lincoln bu sarti bozarsa, sari kart gormelidir. fakat, gerek kayserisporlu oyuncunun, gerek selcuk dereli'nin tavri bu atisin "acele kullanma" seklinde icra edildigine isaret etmektedir. bu acidan bakarsak, acele atista, lincoln atisi kasten engellese dahi, karsilasacagi en buyuk yaptirim uyaridir. halbuki lincoln bunu da yapmamistir; kendisi toptan uzaklasirken, kayserisporlu oyuncu guvenle atisi yapabilecek imkani bulduguna kanaat getirerek, atisi arkadasina pas olarak kullanmis ve lincoln geri donerek araya girmistir. bunun yaninda, topu oyuncunun uzerine vurmak suretiyle, "hocam bana atis yaptirmiyor" imaji da yaratilabilir, ancak ne kayserisporlu oyuncu icin boyle bir durum soz konusudur, ne de bunun karsiligi sari karttir. sonucta selcuk dereli, ne kendisinin "ben bu atisin hakemiyim", ne de kayserisporlu oyuncunun "bu atis icin hakem gozetimine ihtiyacim var" dedigi, bu "acele kullanma"da, atisi kasten engelledigi icin de degil, atistan sonra topu caldigi icin, lincoln'u uyarmamis, ikinci sari karttan oyundan ihrac etmistir.

galatasaray'in rakipleri vakit gecirmek icin binbir takla attiginda, hakemlerce defalarca uyarilan kalecilere** 90+'larda "lutfen" sari kart gosterilirken, de sanctis'e, hic uyarmaksizin, 83. dakikada, vakit gecirmekten sari kart verilmesine ise hic girmiyorum; 90. dakikaya kadar yaptigi kurtarislar cok batmis ya da selcuk dereli'yi, kayserispor'un kalan zamanda kendi gobegini kesemeyecegine dair bir panik havasi sarmis olmali.

neyse, her hafta bir digerini izliyoruz. milan baros'u her hafta bir baskasina dovdurup, kendisine kufrettiginde, kart isareti yaptiginda, kanini formasina sildiginde, oyundan atamayan hakemleri izliyoruz. bilmiyorlar mi; gormuyorlar mi? "adamin agzina sictirdik, bari canini almayalim" deyip, oyunda tutuyorlar. bir takimin beline kazmayla vurup felc ettikten sonra, "bak bunu da sopaliyorum" deyip, kendilerinde adaleti sagliyorlar; eyyamcilik yapiyorlar. halbuki bilmiyorlar mi, "oyun duzeni" denilen bir sey var; bilmiyorlar mi, iki taraf arasinda adalet boyle saglanmiyor, aksine ikisi de adaletsizlik hissi icinde kivraniyor. su mac adam gibi yonetilse nasil olurdu sonuc bilemeyen kayserispor taraftarina yazik degil mi? buyrun; ben macin 29. dakikasinda skora etki edildigini dusunuyorum, aksini dusunen, "elli turlu biz yine en az 1 puan alirdik" diyecek kayserispor taraftarinin beni ikna edebilmesi mumkun degil bu saatten sonra; neden mac rayinda gittiginde sonucun ne olacagini gostermeyip, "milan baros, emre asik atilmaliydi, iki penaltimiz da verilmedi" sozlerine mahkum ediyorsunuz ki insanlari?
the average person thinks he isn't.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ugur Sahin wrote:Forumun kalitesini belirleyen daha ciddi eğilim bence bu "adamın gol dedi"lerdeki adam olma merakı.
Iyi o zaman siz hakem, saha, vs, muhabbetine devam edin... Butun sinav sonuclarini filan arastirin, bulun getirin biz de ogrenelim. Hakemlerin kariyerleri boyunca uc bes kere karsilacaklari durumlarda bir saniyede verdikleri kararlarda yaptiklari hatalar gundem olustursun.

Konu kimin hangi macta dogru ya da yanlis karar vermesinden cok, mac izlenirken takilan gozlugun renginin iyi secilememesinde gibi geliyor bana. Her macta hatalar oluyor, herkese oluyor. Iste Trabzon'a bir kac hafta once Eskisehir macinda yapilan haksizlik sonrasi, bu hafta yapilan 'kiyaktan' bahsediliyor. Uzun vadede bu olaylar yuzde 5 kasitsa yuzde 95 raslanti halbuki.

Pembe gozluk secmeyecegim diye kara gozluk secmek gerekmiyor. Yok mu bu isin bir ortasi?

Biz bu arada 'futbol oynanmadan' maclarin oynandigini, takimlarin elendigini, vs isitiyoruz burada. Futbol oynanmadigina gore yorumu da olmaz elbette. Hakemler zaten berbat, neyini yorumlayacaksin oyunun. Bir de oyle sahalar var ki memlekette hic sorma. Federasyon geri zekali ve taraf tutuyor. Rakip oyuncularin hepsi art niyetli, GS'li oyuncu gorunce kirmizi gormus bogaya donuyor. Rakip TD'ler bu bogalari GS'nin uzerine salarken ozelikle kimin ayak bilegine nasil girilecegini inceliyor.

Kusura bakmayin ama insanin zekasina tecavuz etmekten baska bir sey degil bunlar. Bunu gorebilmek icin objectif olmaya gerek yok. Gidip biraz su serpin yuzunuze, sonra gelip tekrar deneyin demek geliyor insanin icinden.

Mesela Sivas'ta oynanan iki Sivas maci icin yapilan yorumlar gecen Ekim ayindan beri yapilan yorumlarla ayni kefede. Hakem, saha, vs. Ben o iki maci da seyrettim ve burada yazilanlar ile macin kendisi arasinda epey bir fark oldugunu kesfettim. Bu da benim gozlemim! Isteyen deger verir isteyen vermez.

Ben sasiyorum sahsen bu kadar fanatik sekilde mac seyredince nasil oluyor da gicik olup mac seyretmeyi birakmiyor insan. Insanin sagligi bozulur yahu. Ben kendi adima, seyrettigim Sivas maclarindan cok keyif aldim (evet yenildik ama her iki mac da mucadele acisindan guzel ve heyecanli maclardi. Ayrica son Sivas macinda mactan onceki goruntuler guzeldi. Mac sirasinda da her iki takim kendi gucleri cercevesinde mukemmel mucadele ettiler. Sivas gercekten kendi capinda guclu bir takim olmus. Gecen yilki gibi kendine guvensiz bir halleri yok.)

Ha bu arada bu yazdiklarimi GS karsitiymis gibi algilayanlar var. Ben katilmiyorum bu goruse. Hakem hatalari var mi var, kotu sahalar var mi var, GS bunlardan etkileniyor mu, evet, baska takimlar etkileniyor mu, evet, bunlardan etkilenenler ardindan aglasiyor mu, evet, aglasmak dogru mu?

a. Hem de nasil. Yoksa nasil rahatlayacagiz?
b. Sacmalama lutfen. Hakemler ligin icine etti gormuyormusun. Zaten sahalar da berbat.
c. Sen ne diyon ulen! Vampir kan emer bizim hakemler hak-emer. Yanimizda tahta put tasiyalim onlar aglasin. Hakemenlere olum!
d. Dogru degil ama baska muhabbet yok ki! Futbol yok futbol!
e. Bir sure uzuntuden dolayi aglamak dogru olabilir ama hep beraber oturup aglasmak dogru degil.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Kara wrote:
Kusura bakmayin ama burasi tam bir fanatik forumuna donmus. Nazik fanatiklik ile kaba fanatiklik arasinda hic bir fark yok.
Sen kimsin ki burada begenmedigin yazilari yazanlari fanatiklikle sucluyorsun? Ben bu baslikta yazan 5-6 yazari bizzat okuduklari okullara, calistiklari sirketlere, ciktiklari kizlara, eslerine, ailelerine kadar taniyan biriyim. Hepsi hem Turkiye'de hem yurtdisinda olabilecek en iyi okullardan mezun, hepsi pirlanta gibi insanlar. Hepsi is hayatlarinda basarili, bazilari aile babasi, degil fanatiklik bir karincayi ezmeyecek kadar bariscil, sadece cevrelerindekilere degil tum insanliga bir katkisi olanlar. Onlardaki ozgecmis senin hayalinde bile olamayacak kadar derin, basarili. Dunya gorusleri seninkinden cok daha genis. Madem onlar da ofkeli, demek ki sabir taslarini catlatan bir olay var. Insanlari suclamadan once ilk once bir oturup da dusunuver.

Sen bu gune kadar ne verdin ki bu foruma? Akilda kalan hangi yazin var? Gercek ismiyle bile yazamayan korkagin tekisin. Futbol ve spor hakkinda ne bilirsin de ahkam kesersin? Ikinci pozisyon bariz sari kartmis. Hadi ordan !!! Ugur'un astigi belgeye yanit olarak utanmadan "iyi o zaman siz hakem muhabbetine devam edin" diyecegine "oyle mi, pardon ben yanlis biliyormusum" desen en azindan adam yerine koyulurdun.

Madem begenmiyorsun forumun son halini, caresi basit. Gelme ve golge etme o zaman.. Arkandan "murat kara nerede yahu" diye baslik atilip atilmayacagini, atilsa bile hangi iki kisinin cevap verecegini ogrenmis olursun.

Ozan Ersoy

Post Reply