UEFA Cup GS - Bordeaux 4-3 (arda(2),kewell, Sabri)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Alpay Dedeoglu wrote:
Murat Kara wrote:
Cengiz Akgun wrote:Bu arada satranc oynayanlar yavas yavas ortaya cikiyor.
At stratejisi kuvvetli olanlarin elinde cevher, fil ise taktiksel olarak guclu olanlarin elinde cevher.

:)
Ayni sey degilmi en azindan kelime olarak??? Gerci yillar once okudugum management kitabindaki piramitte ayri ayri belirtilmislerdi . Target ,Goals, strategy, tactics, falan diye ayrilmislardi ama satranca somut bir sekilde uyarliyamiyorum.
Yok degil! Cok kaba bir sekilde soylersek, bir amaca (goal) ulasmak icin secilen yonteme genelde strateji deniyor. Bu stratejiyi uygulamak icin yapilan hamlelere de taktik deniyor. Taktik eline gecen firsata gore sekillenebilir, strateji ise daha filozofik bir dusunce tarzi gerektirir.

Mesela amac GS'yi marka yapmak ise strateji dunya takimi olmak olabilir. Bunun icin taktik SL'yi kazanmak olabilir.

Amac SL'yi kazanmaksa strateji savunma oynayarak 1-0'larla isi goturmek olabilir bunu yapmak icin de Avrupa'nin en iyi savunmasini kurma taktigi gudulebilir.

Amac mac kazanmaksa strateji hucum futbolu oynamak olabilir, taktik ise 3-5-2 olabilir.

Satrancta amac kendi Sah'ini kaptirmadan rakip Sah'i almak. Bunun icin gerekli olan strateji cok dusunmek, sabirli olmak ve birden fazla tuzagi ayni anda kurmak olabilir. Taktik ise piyonlari feda ederken buyuk taslara pozisyon avantaji getirmek olabilir.

Genelde At hamlesini hesaplamak zordur ve sabir ister. At'in 5 hamle sonra nerede olacagini kestirmek ve bunun uzerine plan yapmak Fil'e gore daha zor. Stratejik kafaya sahip yani buyuk resme bakarak oynamayi becerebilen fakat bu arada derinligi kaybetmeyenlerin elinde At cok tehlikeli bir silaha donusebiliyor. Fil ise sadece beyaz veya siyah karelere hapsolmus mizrak gibi. Ama firsatini bulursa igne gibi sokuyor.

Aritmetik olarak bakilirsa ikisi de hemen hemen 'esit'. Ama icinde bulunulan duruma gore pek esit sayilmazlar. O nedenle strateji icin icine girince aritmetik ve duz mantik calismiyor.

Bordo maci icin elimizde Lincoln Ati ve Baros Fili var dersem cok da yanilmam sanirim :) Lincoln'e vezir-i-azam diyenler olacaktir ama su andaki hali ile vezir-i-azap adam.

Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

Ne yazıkki tam maç bittiği sıralarda eve dönmüş olacağım, ve ilk iş cimbom.org'dan sonucu öğrenip yorumlara bakacağım.
Ozan'ın yorumları da buradan okumak isterdim ama geçmişteki gibi kişisel sataşmaların yaşanmasını da asla istemiyorum. :(

Hiçbir anlamı olmadığı halde bir kadro kurayım da neşemizi bulalım :)

Code: Select all

De Sanctis
Barış  Meira  Emre A.  Hakan
Arda  M. Topal  Ayhan  Kewell
          Lincoln                
              Baros
Kewell sağ kanada geçerse Barış'a (veya orada kim oynayacaksa) yardıma gelemez ve çok zorlanırız. Kocaeli maçının kaderini en çok etkileyen pozisyonlardan biri olan 2. gol öncesi Kewell sağ kanada geçmişti ve pozisyon oluştuğunda savunmanın sağ tarafı Konya Ovası gibiydi.
Kewell veya Arda'dan biri etkisiz kalır, savunma yapamazsa çok gecikmeden Sabri'yle değiştirilir. Tribünden yediği küfür kısa bir zaman sonra tekrar ayrılmak üzere aklını başına getirmiştir.
Bu arada Sabri demişken, ana sayfada "Sabri: Özür diliyorum" başlığıyla verilmiş bir video var. Videoyu izlediğimde aslında "Kötü oynadık, özür diliyoruz" dediğini gördüm. Yani kendince takımı temsilen konuşuyor. Bunun "özür diliyorum" başlığıyla yayımlanmasını ben "yönetimden Sabri'ye mesaj" olarak algıladım.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Eray,

Ben Sabri'yi GSTV'de seyrettim.

"bu boku hepimiz yedik, Galatasaray'i bu durumdan cikartacak da bizleriz"
mesajini aldim. Bu tarz laflari daha once cok duyduk , gercekleseni de oldu.

Ben yarin aksami Galatasaray'in Bordo'yu eleyecegine inananlardanim.

Ama o turun gerisi yok.Lig de bitti benim gozumde.

Hocasiz yada Cevat Hoca ile mi devam etseydik
Ben hala ekrana bakiyorum :roll: :D
TRUST GALATASARAY
MGC

Bahri Unlu
Staff Member

Post by Bahri Unlu »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:
..Lig de bitti benim gozumde.
11 ay oncesinden 31 Mart 2008'den
pespese 2 yazi diyorum sana recete olarak.
gunde 2'ser defa 3 ay boyunca cinekopla alinabilir.
baska da bi sey demiyorum sana :)
Dejavuya abone etcen bizi :)

http://www.cimbom.org/forum/viewtopic.p ... &start=152

veee...

http://www.cimbom.org/forum/viewtopic.p ... &start=168
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari

Mehmet Gurdal Cetin

Bahri Unlu wrote:
Mehmet Gurdal Cetin wrote:
..Lig de bitti benim gozumde.
11 ay oncesinden 31 Mart 2008'den
pespese 2 yazi diyorum sana recete olarak.
gunde 2'ser defa 3 ay boyunca cinekopla alinabilir.
baska da bi sey demiyorum sana :)
Dejavuya abone etcen bizi :)

http://www.cimbom.org/forum/viewtopic.p ... &start=152

veee...

http://www.cimbom.org/forum/viewtopic.p ... &start=168
:lol:

Bu sefer beni kurtaracak bir FB'de yok karsimda
TRUST GALATASARAY
MGC

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

istedigim ama bu kadro olmaz, bulent 4 4 2 oynatir takimi.

----------De Sanctis-----------

sabri---topal----meira---balta

---------baris-----ayhan-------

--------------ARDA-------------

Lincoln-------------------Kewell

-------------Baros---------------

Ardanin deco'nun bolgesinde oynamasinin yararli oldugunu dusunuyorum.
Lincoln sag acik oynarmi, bence oynar. Lincoln yer tutatark defans yapan biri, bu yuzden sag acikta oynayabilir bence.

Bulent'e ne kadar inansamda, mac 3 gun oncekinden daha zor mac.

Bu takimin yildizi ve kaptani Arda Turan dir.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Bari sarikanat'a upgrade et, Sabri ancak oyle cekilir. Bir nevi sa-sa olayi
yani.

Cemaat futbolcu eskileri sasirtici sekilde Bulente destek verdiler.
Bir nevi esek degiliz ya takim arkadasiydik olayi, veyahut bugun Bulente gorev veren yarin bizede gorev verir maksat elleri alissin ongorusu, veya iceriden bilgi alir, programda satariz
plani , bilemem tabii. MGC Sen gonlunu refah tut, Sabri biz derken
takim oyuncularini kastetmiyordur, cunku biz olamiyor bir turlu, macta solo atiyor assolist gibi. Kendi yuce bir sahsiyet oldugu icin cogul bile betimliyor olabilir kendini.
NO ADNANS, NO CRY !!

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Temayuller geregi Ayhan ve Emre Asik dururken,
Arda olamaz. Bana gore bu aksamki Takim:

De Sanctis
Serkan (sas) Asik Topal Balta(Volkan)
Sabri Ayhan Baris Arda
Lincoln Baros

Tabii Baltayi stopere , Topalida orta sahayada cekip,
Barisi saha cektiktan sonra bizleri Sabri iskencesinden kurtarabilir.

Ozgur A. Boztepe wrote:istedigim ama bu kadro olmaz, bulent 4 4 2 oynatir takimi.

----------De Sanctis-----------

sabri---topal----meira---balta

---------baris-----ayhan-------

--------------ARDA-------------

Lincoln-------------------Kewell

-------------Baros---------------

Ardanin deco'nun bolgesinde oynamasinin yararli oldugunu dusunuyorum.
Lincoln sag acik oynarmi, bence oynar. Lincoln yer tutatark defans yapan biri, bu yuzden sag acikta oynayabilir bence.

Bulent'e ne kadar inansamda, mac 3 gun oncekinden daha zor mac.

Bu takimin yildizi ve kaptani Arda Turan dir.
NO ADNANS, NO CRY !!

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Alpay ve Özgür Beyler acaba neden 2 stoper görevinde Aşık ve Meira yerine Topal ve Balta gibi adamları koyma gereği hissettiniz merak ettim.Bu "Refakatçi Meira" sıfatı herifin üstüne yapıştı yapışacak heralde.Ben de kıl olmaya başladım adama.Bir kere kendini topun önüne atsın,efanstan iyi top çıkartabiliyor ama 1.görevi stoperlik ise iyi bir stoper değil...

--------De Sanctis--------

Barış----Meira----Emre A.----Hakan

Arda----M. Topal----Ayhan----Kewell

--------Lincoln--------

--------Baros--------

Şeklinde sahaya çıkarız bir aksaklık olmazsa ve yeneriz.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Meira savunmaMA adami. Almanyada cok iyi olabilir, Ronaldoyu sunu bunu iyi marke etmis olabilir. Fakat Turkiyeye geldiginden beri , ben cok klasim, cok teknigim, Lincolnle 2 varyete yaparim, GSTV ceker , sonra sabah aksam sirk cambazi gibi yayinlar, ben superim, turk oyuncularda bana kil zaten, ama Allahtan kek bir Alman antrenor var, yumusacik, hic kendimi kasmadan
riske atmadan, 1 oynayaip 5 yatarim,bu boyle 40 yasina kadar gider, paramida tikir tikir alirim, guzel iklim, Lincolnle iceride disarida alemlere akarim, kek bu Turkler havasina girdi.

Bulent Korkmazin savunma anlayisini gozonune getirin, sonra da Meirayi. Zaten hatirladigim kadariyla galiba onun icin''Alinmasi lukstu'' diye bir beyani olmus. 6 milyon bonservis teklif ediyor Ruslar, hemen yarin gitsin.

Tabii sunu bilemem, belki ona denmistirki eger disari gitmek istiyorsan, Servet ve Emre gelene kadar adam gibi oyna, biraz yuregini koy ortaya, yoksa cile cekersin.
NO ADNANS, NO CRY !!

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Eray Tunç wrote:Ne yazıkki tam maç bittiği sıralarda eve dönmüş olacağım, ve ilk iş cimbom.org'dan sonucu öğrenip yorumlara bakacağım.
Ozan'ın yorumları da buradan okumak isterdim ama geçmişteki gibi kişisel sataşmaların yaşanmasını da asla istemiyorum. :(

Hiçbir anlamı olmadığı halde bir kadro kurayım da neşemizi bulalım :)

De Sanctis
Barış  Meira  Emre A.  Hakan
Arda  M. Topal  Ayhan  Kewell
          Lincoln                
              Baros
Eray - senin de sevdigin 4-3-2-1'i deneyebilir kaptan Bulent. Gencler de kaldigi kisa surede pek takip edemedim ama Bursa'yi 4-3-2-1'e yakin oynatti...

Yanilmiyorsam Bursa'da kaleci Vega; geri dortlu Cihan, Omer Erdogan, Egemen, Ismail Gulduren; orta da Mustafa Sarp, Bekir Ozan, Simuloski; onlarin onunde Pancu ve Sinan Kaloglu; en onde de Herve Tum seklinde oynatiyordu. Sonra Pancu sakatlaninca Volkan Sen'i oynatmaya baslamisti onun yerine ve Sinan'i biraz daha ileri cikarip 4-4-2 ye donmustu.

Yani senin sezon basinda istedigin 4-3-2-1 simdi gerceklesebilir...

Morgan
Sabri-Emre-Meira-Hakan
   Baris-Topal-Ayhan
     Lincoln-Arda
        Baros
Kewell bu durumda disarida kalabilir veya o oynar Lincoln disarida kalabilir - ve yedeklerde oyuna girip akisi degistirebilecek bir silah olmus olur.

Bulent'in oynatacagi oyunu merak ediyorum - o yuzden bu maci mutlaka izlemek istiyordum ama ancak ilk yarim saati seyredip sonra derse gidecegim.

Umit ediyorum aslanlar iyi oynayip kaptan Bulent'e iyi bir hosgeldin hediyesi verirler... hem Bulent hem de takim icin yarin ki sonuc hem ozguven ve hem de icerden ve disaridan saygi kazanmak icin cok onemli. Kotu bir skorda Bulent'e sadece kisa donemde idare edecek birisi olarak bakilir.

Can Ergun

Post by Can Ergun »

4-3-2-1 dizilişi bu kadro yapısına daha uygun bir seçim olur.Forvet arkası oynayabilen 3 adamımız var Lincoln-Kewell-Arda. Bunun yanında defansif orta saha bakımından da Topal,Ayhan,Barış M.Güven hatta Meira ve Hakan B. bu pozisyonu becerebilen adamlar.Dolayısıyla oyuncularımızın özelliği doğrultusunda bu diziliş daha uygun olabilir.Takım bu şekilde daha geride defans yapar belki ama forvet arkası oynayan adamların üzerindeki defans yükü azalmış olur ve hücuma daha çok katkı sağlayabilirler (Messi ve Ronaldinho'lu Barça bu şekilde oynuyordu diye hatırlıyorum),ayrıca 1 oyuncu değiştirerek 4-2-3-1'e ve 4-4-2'ye dönülebilir.

----Sabri(Serkan?)---Meira---E.Aşık---Hakan

------Barış----Topal----Ayhan----

-------Arda-----Lincoln(Kewell)----------

------------Baros------------

Bakalım neler olacak...

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Can Ergun wrote:Alpay ve Özgür Beyler acaba neden 2 stoper görevinde Aşık ve Meira yerine Topal ve Balta gibi adamları koyma gereği hissettiniz merak ettim.Bu "Refakatçi Meira" sıfatı herifin üstüne yapıştı yapışacak heralde.Ben de kıl olmaya başladım adama.Bir kere kendini topun önüne atsın,efanstan iyi top çıkartabiliyor ama 1.görevi stoperlik ise iyi bir stoper değil...

--------De Sanctis--------

Barış----Meira----Emre A.----Hakan

Arda----M. Topal----Ayhan----Kewell

--------Lincoln--------

--------Baros--------

Şeklinde sahaya çıkarız bir aksaklık olmazsa ve yeneriz.
Servet'in yoklugunda defansa cabuk bir adam lazim. Emre gungor' de sakat olduguna gore tek orda oynayabilicek cabuk adam Mehmet Topal kaliyo.

Bulent'in oynatmak istedigi sistem belli, onumu oynaticak yoksa riske girmemek icin eski sistemimi bilmiyorum, ama benim yazdigim sistemde oynatmiyacagini biliyorum. Ve kafasindaki sistemein 4 1 2 1 2 oldugunu biliyorum.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem

Mehmet Sönmez

Post by Mehmet Sönmez »

Bu bizim Bülent Korkmaz Lincoln u genel olarak darıltacak gibi geliyor, keşke bugün oğlum kuzum yavrum sen bir tanesin falan diye omuzunu sıvazlasa da adam hiç olmazsa sezon sonuna kadar ilk yarıda ki performansından hiç olmazsa yarısını bile gösterse çok sevineceğim.... Hadi bakalım gene de umutsuz değilim bugün!

Mehmet Gurdal Cetin

Galatasaray seek Bordeaux retribution
www.uefa.com
http://www.uefa.com/competitions/uefacu ... index.html

Having dismissed their coach at the start of the week, Galatasaray AŞ will hope to avoid yet more disappointment against FC Girondins de Bordeaux when the clubs' UEFA Cup Round of 32 contest concludes in Istanbul.

• Galatasaray dismissed German coach Michael Skibbe on Monday in the wake of a humiliating 5-2 Süper Lig home defeat against second-from-bottom Kocaelispor. The 43-year-old said: "Galatasaray was an important chapter in my career and I would have liked to see that adventure finish with a happy ending. We couldn't establish a solid defensive formation and that stopped us achieving what we wanted."

• The new man in charge is 40-year-old former Galatasaray defender Bülent Korkmaz, who played for the club from 1984 to 2005, and then coached Kayseri Erciyesspor, Bursaspor and Gençlerbirliği SK. However, Cevat Güler is officially the club's coach as Korkmaz does not have the appropriate licence.

• The two sides drew 0-0 in the first leg of their tie this season, having met twice in the 2006/07 UEFA Champions League group stage, with their first fixture - and the teams' only previous meeting in Turkey - ending 0-0 in Istanbul.

• The lineups for that game on 12 September 2006 were:

Galatasaray: Faryd Mondragón, Stjepan Tomas, Rigobert Song, Necati Ateş, Hasan Şaş (Cihan Haspolatlı, 76), Saša Ilić (Mehmet Topal, 76), Junichi Inamoto, Ferhat Özturun, Sabri Sarıoğlu, Arda Turan, Ümit Karan (Hasan Kabze, 61).

Bordeaux: Ulrich Ramé, Franck Jurietti, Jean-Claude Darcheville (Lilian Laslandes, 85), David Jemmali, Johan Micoud, Wendel, Julien Faubert, Pierre Ducasse, Florian Marange, Marc Planus, Marouane Chamakh (Edixon Perea, 85).

• In the pair's second Group C meeting of that year's UEFA Champions League, Alejandro César Alonso, Lilian Laslandes and Julien Faubert all scored for Bordeaux prior to Arda Turan's dismissal for the visitors. Galatasaray, then coached by Erik Gerets, grabbed a 73rd-minute consolation via Junichi Inamoto.

• The two clubs also met in Group H of the 2007/08 UEFA Cup, a match Laurent Blanc's Bordeaux won 2-1 at the Stade Chaban-Delmas. Former Blackburn Rovers FC and AS Roma striker Shabani Nonda struck first from the penalty spot for coach Karl-Heinz Feldkamp's Galatasaray, only for second-half goals from Fernando Cavenaghi and Marouane Chamakh to turn the scoreline on its head.

• The lineups in Bordeaux on 25 October 2007 were:

Bordeaux: Ulrich Ramé, Florian Marange, Benoît Trémoulinas (Wendel, 75), Matthieu Chalmé, Souleymane Diawara, David Jemmali (Marc Planus, 28), Fernando (Alou Diarra, 61), Johan Micoud, Pierre Ducasse, Fernando Cavenaghi, Marouane Chamakh.

Galatasaray: Orkun Uşak, Rigobert Song, Servet Çetin, Barış Özbek (Mehmet Topal, 72), Volkan Yaman, Tobias Linderoth (Serkan Çalık, 86), Uğur Uçar (Marcelo Carrusca, 78), Arda Turan, Hasan Şaş, Shabani Nonda, Ümit Karan.

• Bordeaux have now played a total of six competitive games against Turkish sides and their record reads W2 D3 L1. Since a 3-2 home defeat by Fenerbahçe SK in the first round of the 1985/86 European Champion Clubs' Cup, they have gone five matches unbeaten against Süper Lig clubs.

• Galatasaray's record in 16 European games against French opposition reads W5 D4 L7. Their seven home matches against Ligue 1 sides have ended W3 D3 L1.

• Bordeaux coach Blanc faced Turkish opponents only once during his playing career, the former France defender netting one of his 16 senior international goals in Les Bleus' 4-0 friendly win over Turkey on 9 October 1996 in Paris. Galatasaray coach Korkmaz was on the losing side that day in his only international game against France.

• Korkmaz played in nine games against French opposition with Galatasaray, scoring once, with his record reading W4 D1 L4. Five home games against French sides gave him the record, W3 D1 L1.

• Bordeaux defender Franck Jurietti and Galatasaray forward Nonda were team-mates at AS Monaco FC between 2000 and 2003. They played together in a 4-2 UEFA Champions League group-stage win against Galatasaray on 25 October 2000, a game in which Nonda scored Monaco's fourth goal.

• Jurietti is suspended for the game in Istanbul while team-mates Chamakh, Souleymane Diawara, Yohann Gourcuff, and Wendel are also within a booking of being banned, as are Galatasaray's Emre Aşık, Fernando Meira, Milan Baroš and Lincoln. The away side's Matthieu Chalmé is available again after a one-match suspension.

• Galatasaray have recorded W2 D3 L2 in their last seven European matches at home.

• This match will be Bordeaux's 100th in the UEFA Cup.

• Galatasaray's only UEFA club competition penalty shoot-out ended 4-1 in their favour against Arsenal FC in the final of 1999/00 UEFA Cup. The match had ended 0-0 after extra time.

• Bordeaux have been involved in two penalty shoot-outs in UEFA club competition. They beat FC Dnipro Dnipropetrovsk 5-3 on spot-kicks after a 2-2 aggregate result in the 1984/85 European Champion Clubs' Cup quarter-finals, and lost 6-5 on penalties at 1. FC Lokomotive Leipzig after their 1986/87 UEFA Cup Winners' Cup semi-final ended 1-1 overall.

• Galatasaray are one of six sides in the UEFA Cup who qualified for Europe this season as domestic champions. The others are R. Standard de Liège (Belgium), Olympiacos CFP (Greece), Aalborg BK (Denmark), FC Shakhtar Donetsk (Ukraine) and FC Zenit St. Petersburg (Russia).

• Bordeaux, runners-up in France in 2007/08, qualified for the UEFA Cup Round of 32 as the third-placed side in UEFA Champions League Group A. Galatasaray, for their part, came second in UEFA Cup Group B.

• Baroš is Galatasaray's top European goalscorer this season with four, while fellow former Liverpool FC team-mate Harry Kewell has two.

• Gourcuff's two-goal haul made him the only Bordeaux player to score more than once in the 2008/09 UEFA Champions League group stage.

• The winners of this tie will meet NEC Nijmegen or Hamburger SV in the Round of 16 on 12 and 18/19 March, playing the second leg at home.

Hamburg'ta kalinacak yer ariyorum :D
TRUST GALATASARAY
MGC

Post Reply