Barca olabilmek

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Cengiz Akgun wrote:BJK-FB macindan sonra Ugur Boral ve Selcuk'la soylesi yapan soruyordu ne hissediyorsununuz bu tip maclari gorunce diye onlarda asagi yukari ayni seyi soylediler. Bu adamlar yildiz filan olmalarina ragmen sorumluluk alip bir baskasinin hatasini kapamak icin ellerinden geleni yapiyorlar. Aramizda farkda bundandan doguyor filan gibi laflardi. Bir futbol takiminda 11 kisi var. Az buz degil. Bir takimin tek vucut gibi oynamasi icin bu takimda oynayanlarin bunu anlamasi lazim. O yuzden de yukarda bazilari ile girdigim sacma sapan Lincoln tartismasinin cevabi da bu aslinda. Sorumluluk alacan. El rolunde isen bazen ayak isini de gorecen.
Insiyatif ve Takimdaslik.

Insiyatif sahibi oyuncu Turk futbolunda az. Cunku bize okulda insiyatif sahibi olmak degil, Memur olmak, bir kutunun icinde dusunmek ogretiliyor. O kutuyu sorgulamak Dogu memleketlerindeki devletin isine gelmez, ve ogretilmez.

Ancak Arda gibi ozel insanlarda insiyatif olur. Gs takiminda Hasan -Top benim vermem- Sas disinda son senelerde insiyatif sahibi oyuncu nadir hatirliyorum.

Hakan Sukur'un vardi ama gucu ve hizi yetmezdi.
Umit vardi teknigi yetmezdi.
Kewell var ilk yari yapar ikinci yari nefesi yetmez.
Umit Davala vardi insiyarif sahibi onuda Milan aldi.

Bu seneki takima kadar is yapabilicek bir takimimiz olmadigi icin, her insiyatif alan zaten tek basina kalir birsey yapamazdi.

Takimdasligi, ve arkadaslarinin aciklarini kapatmayi ben buyuk maclar disinda Galatasarayda uzun zamandir gormuyorum.

Cengiz Bey'in dedigi gibi forma opmekle olmuyor o isler.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Eren Akkan

Post by Eren Akkan »

Ozgur A. Boztepe wrote: Takimdasligi, ve arkadaslarinin aciklarini kapatmayi ben buyuk maclar disinda Galatasarayda uzun zamandir gormuyorum.

İlla ki insiyatif alacak oyuncunun 10 numara, ya da bir şekilde takımı hücuma kaldıran adam olarak tanımlamayacaksak, Servet'i atlamayalım bu noktada. Aynı şekilde seveni var sevmeyeni var, ama Ayhan da belki bir Arda kadar olmasa da maç içinde insiyatif almaya çalışan, kapasitesini maddi&manevi hep zorlayan futbolculardan biri. (istikrar taraftarı biri olarak Lincoln konusunda ise yüzde yüz katılıyorum size.. )

Zaten tüm takım insiyatif almaya çalışırsa olay bi süre sonra ego savaşlarına döner.
Bence tek tek kadroya bakınca şu anda lider-memur ayarı (Lincoln dışında) iyi tutturulmuş durumda, ancak tüm takımın başında lider olmayınca ne yazar? Bu kıvamı tutturacak adamlar teknik direktör ve yönetimdir.

Benzer şekilde, bir projede ister dünyanın en iyi mühendislerine sahip ol, adam gibi planlama yapıp adam yönetimini beceremezsen, proje elinde patlar. Bu sene Galatasaray futbol takımında olduğu gibi...
Ozgur A. Boztepe

Eren Akkan wrote:
Ozgur A. Boztepe wrote: Takimdasligi, ve arkadaslarinin aciklarini kapatmayi ben buyuk maclar disinda Galatasarayda uzun zamandir gormuyorum.

İlla ki insiyatif alacak oyuncunun 10 numara, ya da bir şekilde takımı hücuma kaldıran adam olarak tanımlamayacaksak, Servet'i atlamayalım bu noktada. Aynı şekilde seveni var sevmeyeni var, ama Ayhan da belki bir Arda kadar olmasa da maç içinde insiyatif almaya çalışan, kapasitesini maddi&manevi hep zorlayan futbolculardan biri. (istikrar taraftarı biri olarak Lincoln konusunda ise yüzde yüz katılıyorum size.. )

Zaten tüm takım insiyatif almaya çalışırsa olay bi süre sonra ego savaşlarına döner.
Bence tek tek kadroya bakınca şu anda lider-memur ayarı (Lincoln dışında) iyi tutturulmuş durumda, ancak tüm takımın başında lider olmayınca ne yazar? Bu kıvamı tutturacak adamlar teknik direktör ve yönetimdir.

Benzer şekilde, bir projede ister dünyanın en iyi mühendislerine sahip ol, adam gibi planlama yapıp adam yönetimini beceremezsen, proje elinde patlar. Bu sene Galatasaray futbol takımında olduğu gibi...
Kavram kargasasi oluyor sanirim. Soylediklerine katiliyor servet ve ayhanla ilgili. Galatasarayda elinden geleni nerdeyse butun oyucular yapiyor. Kosuyor didiniyor, bazen gereginde fazla yapiyor bunu aklini kullanmadan.

Insiyatif ise ayri birsey. Kewell'in degisiklikler sonrasinda libero kalmayan takimda, ona kimse soylemeden liberoya gecmesmesi insiyatif.
Icimdeki korku bir isyan
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Bu aksam Hiddink'in Barcelona'yi baskili belki SIKICI bir futbol ile durdurmaya calisacagini tahmin ediyorum.0-0 her iki takima da yaramayan bir skor.

Bugun tek macli bir final havasinda olacak.Real macinin bu macta bir olcu olacagina inanmiyorum.Real cok sert bir takim degil.Chelsea ada futbolunun yabancilar ile bezenmis bir temsilcisi.Aslinda yabanci cok ama hizli ve sert ada futbolu oynuyorlar.

Chelsea cephesinden cok kart goren olabilir.11-11 oynanacak bir mac olmaz gibi geliyor.

Barcelona'nin avantaji, Messi'ye iki uc kisi bassalar bile Iniesta Xavi gibi muhtesem oyuncularinin olmasi.Her an skoru degistirebilen adamlar yildizliklarini unutup tek vucut takim futbolu oynuyorlar.

Karsilarinda takir takir Terry-Lampard-Essien ve Anelka olacak.Ben Drogba'yi ilk 11'e almayacagini dusunuyorum.

Dramatik bir penalti serisi istemiyorum.Ne olucaksa 90 dakikada bitsin.Hayatimda seyredecegim en iyi 90 dakika olmasada en heyecanli 90 dakika olabilir.

Program soyle;

-Masa donatilacak
-Hanim-cocuk ikinci bir emre kadar evden yada odadan uzaklastirilacak.
-Yaprak dokumu yapimcilari ve kanali Dogan serefsizine kufredilecek :D
-Buzlu bardaktan servis edilecek buz gibi bira ,baharatli taco, kabuklu fistik, antep fistigi, findik ve macin sonuna dogru yenmek uzere cekirdek.
-Pride of London CFC yazili , aslan logolu (Chelsea'ninde sembolu aslandir) atkimiz koltugun ucuna ilistirilecek
-Mactaki elemanları aramak icin telefon basucumuzda olacak, macin devre arasinda bizim sarhos ingilizlerin yorumlari alinacak.(Buyuk ihtimal, The George 'ta yada Sofa So Bar'da zikkimlanip giderler, simdi cok ozendim. AK. :x )

Yuruyun Abramovic'in aslanlari !! :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Bu aksam Hiddink'in Barcelona'yi baskili belki SIKICI bir futbol ile durdurmaya calisacagini tahmin ediyorum.0-0 her iki takima da yaramayan bir skor....
Evladim nazar degdirecen. Ben de Chelsea'nin almasini istiyorum. Adamovic Futbol'a zarar veriyor filan gibi savsatalar beni ilgilendirmiyor. Sanki Barcelona para bakimindan Adamovic'ten geri kalirmis gibi.

Barcelono senelerdir alip duruyor boyle kupalari. Nedense ezici bir gucun karsisinda oburunu tutuyor insan. Davut Goyat'a (ya da Arabcasi Yalut) karsi olayi gibi. Ama isleri zor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Ben de bu kadar güzel futbol oynayan takım hakkındaki "temennileri" hayretler içinde okuyorum.Bir yandan zevkle Barça'yı izlerken diğer yandan da yenilmesi/elenmesi isteniyor.Dün gece ben bu istekleri ManU için diledim.Arsenal ilk 6-7 dk. harika bir futbol oynadı,bir golle dağıldılar,yazık oldu.Chelsea,ManU gibi takımlar mı hükmetmeli acaba futbola,anlayamadım ben rahatsızlığı? Arsenal-Barca finalini tercih ederdim ama umarım finali Barca-ManU oynar ve o "Sir.Ferguson" denilen ağzı sakızlı şahıs,çingene Ronaldo ile alır boyunun ölçüsünü.
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Bastir Barca! Seni seyretmek bir zevk, bir mac daha seyrediriz finalde...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kolay degil Barca olabilmek. Hersey bitti derken 1-1 ile finaldeler.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozgur A. Boztepe

Inesta 90 a attig zaman golu, gozlerim doldu.

Barca taraftari degilim, Real'i severim ispanyada. Macta aslinda Chealse'nin hakki idi, hakemde 3 penaltilarini vermedi, bir suru gol kacirdi, hic pozisyon vermedi.

Ama hem cok guzel hemde altin kalpli bir kadin gibi sevdirdi Barca hepimize. Asik etti kendine. Sacini supurge etti bizi mutlu etmek icin. Maradonlarin, Garincahalrin, Bestlerin, Hagilerin, Cruyfflarin kalmadigi, futbolun sanatcilarin degil atletlerin oynadigi bir oyun oldugu gunumuzde bir topla nasil sanat yapildigini gosterdi. Cimene elinde topla cikan her cocugun gozunu kapatiginda beyninde tekrar tekrar oynattirdi butun guzelliklerini, idol etti kendini ve kalbimizi kazandi. Iste onun icin doldu gozlerim.

Suphesiz onlarsiz bir SL finali, asik veyselin sevgilisinden ayrilisini anlattigi bir turku kadar acikli olurdu hepimiz icin.

Maca gelince hakem'in norvecli degil Turk olduguna eminim. Cogunlukla Chealse aleyhine inanilmaz hatalar yapti. 3 Cheasle penaltisi vermedi, Barcaya kirimizi yanlis faul yok cunku, ayni hareketi Messiye verdiler faul vermedi. Bu ceza alanina yakin faulleri ve penaltilari vermeyen adam orta sahada her temasi caldi. Ermanin akrabasi herhalde.

Alves hastalanmis herhalde, Sabrii boyayip alves diye cikarmislar. Nefes var ama her orta yukardan disari cikti.

Barcanin ilk kaleyi tutan sutu gol oldu. Pique inanilmaz bir defans oyuncusu, Hiddink su anda dunyanin en iyi hocasi, bu tartisilmaz.

Finalde Alves ve Abidal yok. Marques sakat. Solda Sylivinho oynarda sagda kim oynar bilmiyorum...

Muthis bir final bizi bekliyor.

Daha oncede soyledim simdide soyluyor, Messi dunyanin en iyi oyuncusudur, ama Barca messinin 3 adam gecerek atti gol degil, Etonun ara pasinda xavinin iniestanin atti goldur.

Hepimize hayirli olsun.
Icimdeki korku bir isyan
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Post Reply