NBA Sampiyonlugu (Turkolu)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

NBA Sampiyonlugu (Turkolu)

Post by Cengiz Akgun »

Bu sene sampiyonluk savasi Orlando Macig ve LA Lakers arasinda gececek. Dun aksam Orlando favori diye gosterilen Clevland Caveliers (su anda Dunyanin en iyisi sayilan LeBron James'in takimi) 6. macta 4-2 seriyi alarak eledi. Bu maclarin buyuk bir kismini seyrettim. Bundan once dalga gectigim Hidayet Turkoglu bayagi basarili bir seri cikartti. Gerci bundan onceki Boston serisinde de iyi idi. Adam artik iyice olgunlasmis. Sayi uretiminde takimin ucuncu adami gibi gozukse de "clutch" diye adlandirilan (debriyaj anlamina gelir) kritik anlarda ortaya cikip attigi ucluk sayilarla hem seyredenlerin hem de maci anlatanlarin dikkatini cekti. Faul atislarini da duzeltmis. Yuzdesi yukselmis. Orlando'nun yilzdizi Dwight Howard denen center'lari. Hidayet ilk beste basliyor ve koc'u bizim Knicks eski kocu Jeff VanGundy'nin kardesi. O da bizimkini seviyor. Adi Turkolu. Turkolu asgi Turkolu yukari gidiyor. Arada sirada Hido lafi da geciyor.

Orlando serisinin sonunda maclari veren TNT kablo istasyonun sunucu kadrosundan sadece eski basketci Charles Barkley (Chucky) Orlando'ya Lakers onunde sans verdi. Ayni laflar Clevland serisinin baslangicinda da soylendigi icin ben de Chucky gibi dusunup gonlumde Orlando'nun sampiyon olmasi yatiyor. Murat Gokcigdem alinmaz herhalde. Hidayet'in de bu sene NBA yuzugu takmasi hakki diye dusunuyorum. Iyi oynuyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

Milli takima gelmemek icin ettigi danslari unutmadim.
Geldiginde de cikardigi huzursuzluklari...
Isim bile olmaz...Insallah rengi bozuk Lakers siler, supurur...
UEFA Kupasi,Super Kupa,Engelsiz Aslanlar 2 Kez Avrupa, Dunya ve Kitalararasi Sampiyonu ,Avrupa Bayanlar Basketbol Sampiyonu

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Omer K. KOCAOGLU wrote:Milli takima gelmemek icin ettigi danslari unutmadim.
Geldiginde de cikardigi huzursuzluklari...
Isim bile olmaz...Insallah rengi bozuk Lakers siler, supurur...
Dogrudur dediklerin ama Lakers'in bunca sampiyonluktan sonra bir yenisini eklemesine gonlum razi olmaz. Orlando alsin derim.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Cengiz agabey,

Bende Kerem gibi Galatasaray'dan ve Ligden o kadar sogudum ki, kendimi tamamen Lakers'a verdim.

Lakers playofflarda bir usagi bir yukari performans gosterdi ama son Denver deplasmani gorunmeye degerdi dogrusu...

Yanliza Orlando beni bayagi urkutuyor. Boston'i Boston'da bir yenilgiye ugrattilarki hala aklimda.

Kim kimi tutacak hala soru isareti ama bizim kagit uzerinde uc avantajimiz var:

1) Ilk iki mac Los Angeles'de (biliyorsunuz format 2-3-2) yani Disney world'a bir kere gidicegiz ogle zirt pirt Amerika'nin bir yanindan obur yanina gidis yok...Home court'u bir kullanabilirsek diyorum.

2) Tecrube: adamlar umarim Finals baskisi altinda acemice hatalar yaparlar...

3) Phil Jackson. ben bu adama hayranim yanlizca bu sene playoffs'larda karsi tarafi cozup kendi takimini bir turlu en ust derece hazirlayamadi diye dusunuyorum. Hazirlayinca da gorduk son iki Houston maci ve son DEnver maci. Tamamen basketball kilinigi seyredildi.

Darisi Orlando'nun basina!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Taner wrote:Cengiz agabey,

Bende Kerem gibi Galatasaray'dan ve Ligden o kadar sogudum ki, kendimi tamamen Lakers'a verdim.
..
Kim kimi tutacak hala soru isareti ama bizim kagit uzerinde uc avantajimiz var:
Dun mactan sonra konusuyorlarda Hidayet ile Kobe eslesecek diyorlardi. Gerisini hatirlamiyorum. Lakers'i bu sene hic seyretmedim Kobe disinda kimler var bilmiyorum. Gordugum bir sey varsa Orlando cok genc ve cabuk bir takim. Hucumda cok iyi birlesip tek guc oluyorlar. Birbirleri ile iyi anlasiyorlar yani. Soylendigine gore Lakers da uzun adam bollugu varmis. Kisa adamlari oynatmak zorundalar Orlando'nun hiz temposuna ayak uydurmak icin dediler. Kagit uzerinde Clevland'da Orlando'dan ustun gozukuyordu. L. James yetmedi. Normal maclarda sene icinde Orlando her iki maci da rahatlikla almis Lakers'a karsi. Chucky bunu soyleyip durdu. Kusura bakma ama bu Boston Laker arasinda uzun zamandir gidip gelen sampiyonluga birazda guneyden birileri alsin artik. Knicks gibi supruntuler yuzunden NBA maci seyretmiyordum kac senedir. Orlando serileri zevkle seyrettim. Hidayet iyi oynuyor. Ilk dafa Hurriyet ve Milliyetin devamli savurdugu Hido Orlando'yu kurtardi zirvalari soylene soylene dogruluk kazandi. Adamlarin Clevland'da overtime ile yendikleri 106-105'lik ucuncu galibiyet macini Hidayet'in son saniyeler icindeki uclugu ile aldilar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Murat Taner wrote: .....
Lakers playofflarda bir usagi bir yukari performans gosterdi ama son Denver deplasmani gorunmeye degerdi dogrusu...

Yanliza Orlando beni bayagi urkutuyor. Boston'i Boston'da bir yenilgiye ugrattilarki hala aklimda.
Muratcigim,

Lakers taraftarlarinin korkmasi gereken Denver serisinde Lakers'in dustugu haller. Denver'de bir Anyhony var, baska bir numara yok. Lakers seriyi 4-0 kapamasi gerekirken anca 6. macta kendilerinden bekleneni verebildiler. Kadro farkini goz onune alinca Lakers'dan beklenen zaten o oyundu.

Eger Jackson bunlari yoluna getiremezse Orlando serisinde sonlari hic hayirli degil. Howard kendini kontrol edip faul problemi yasamadikca Orlando cok iyi bir takim. Adam pota altini tek basina halledip cabuk top dolastirip yuksek yuzde ile sut atabiliyorlar. Yedekleri cok faydali hadlerini bilerek oynuyorlar.

Her seye ragmen kadro olarak Lakers favori ama Howard'a pas yollarini kesemezlerse tersi olabilir.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Dwight Howard tek kelime ile muthesem bir atlet.

Zamanlamasi, kas kuvvetine karsi onu durduracak kimsemiz yok :cry: Gasol (ki bence son derece akilli bir basketbolcu) onu durdurucak kuvveti yok. Andrew Bynum'u hic saymiyorum.

Adam bizi pota altinda yiyip bitirecek ama onlarinda Kobe'yi tutucak adamlari yok.

Image

:wink:

Lakers icin hic kolay olmayacak ama umarim Kobe Olympics'den Dwight Howard'in zayif yonlerini biliyordur. Hidayet bize zorluk verirse cok uzulurum ama cunku eger yenilirsem akilli bir adama yenilmeyi tercih ederim. Lakers onu Kings'den iyi taniyor acik birakmamak lazim.

Neyse bence hersey biraz Phil Jackson'a kaliyor Orlando'nun dediginiz gibi hizli ve acik oyununu iyi sutlarini onleyici bir taktik gelisterebilirse iyi olur.

Cengiz agabey, NY Knicks'in en koyu taraftari Spike Lee galiba Lakers taraftari oldu

:wink:

Cengiz Akgun
Moderator

Re: NBA Sampiyonlugu (Turkolu)

Post by Cengiz Akgun »

Boyle daha olmadan Lise'den filan toplarsan adami boyle olur. LeBron James guya nir numarali basket oyuncusu Dunya klasmaninda. Ama Orlando eleyince seninkini fitilenmis. Malasef boyle oluyor. Olgunlasmayinca bu dunyayi ben yarattim diyorlar. Dun Yahoo'da guzel bir yazi vardi. Kendisini Michael Jordan ile karsilastirmis. Benim deyimimle bok olmadan koktun daha dun bir bugun iki ustelik getirdigin sampiyonlukta yok. Iki senedir kisa dustu burnun yere duserken diye de alay etmis yazan.

Celtics ile Lakers arasinda kotu kan dedikleri vardi. Ama bu kadar degildi. Hatta bir yerde Magic Johnson nefret etmemize ragmen birbirimize saygimiz vardi. Aslinda trash talk dedikleri bir parcasifir bu isin. Bu yuzden saha icinde ve disinda da pek konusmadim Larry Bird ile ama sonradan cok iyi arkadas olduk. Onunla ayni yoreden cikmanin bir kaynastirmasi var. Gerci ikimizi karsilastirip birbirmize dusmemeiz icin cok ugrastilar ama hicbir zaman salonda cirkinlik olmadi veya baslamadan bitti demisti.

Dunku okudugum yazida yazar LeBron Pistons'daki Iseah Thomas'a benzetmis. Pistons ust uste sampiyon oldugunda Bulls devamli tebrik etmis. Ama Bulls bunlari eleyip Sampiyonluga giderken Iseah takimi sahadan cekmis. Bir tek Joe Dumar's tek basina gidip teker teker Bulls oyuncularini ve MJ'yi tebrik edip kucaklamis. Insanlik sportmenlik bunu gosterir LeBron sen de ogreneceksin bunlari demis yazar. Malasef sana bunu ogretecek ne Caveliers takiminin sahibi ne de yonetimi ne de koc'lari var. NIKE'i ve NBA'yn Stern'i de bos ver. Korkundan odleri patliyor cunku su anda senin borun otuyor ve ise beyim ise diyorlar sana demis adam. LeBron bu sene hur olup kendine takim bakacakmis ya da Clevland'in binicilari donlarini dahi satarak elde tutmaya calisacaklar. Cunku disariyi test etmeden kontrat imzalamam demis bile. Knicks'e gelme ihtimali yuksek diyorlar ama sanmam. Hala Knicks elinde yuksek kontratlar var. Stefan Marlburry zor saldilar. Kac milyon dolar havada uctu gitti.

O yazi yerine yine olayi konu alan baska birkac yazi buldum. Amerikan basinin olaya bakis acisini gosteriyor.

http://news.yahoo.com/s/ap/20090601/ap_ ... topstories

http://www.explorernews.com/articles/20 ... 152970.txt

http://seattletimes.nwsource.com/html/n ... cation=rss
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Haklisiniz. Yanlizca bu sezonun playoff hakemleri Oguz Sarvan'nin muthis hakemlerini hic aratmiyorlar. Bosu bosuna verilen technical fouller, lane violations, goz onunde yapilan foullere duduk calmayanlar. Birde butun acilari gorsun diye uc hakem goreve geirtiler.

Cengiz agabey, LB'nin tebrik etmemesi yeni bir sey degil. Bizim Kobe'de 2004 senesinde karsi takimi tebrik etmedi.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Taner wrote:Haklisiniz. Yanlizca bu sezonun playoff hakemleri Oguz Sarvan'nin muthis hakemlerini hic aratmiyorlar. Bosu bosuna verilen technical fouller, lane violations, goz onunde yapilan foullere duduk calmayanlar. Birde butun acilari gorsun diye uc hakem goreve geirtiler.

Cengiz agabey, LB'nin tebrik etmemesi yeni bir sey degil. Bizim Kobe'de 2004 senesinde karsi takimi tebrik etmedi.

Biliyorum yeni bir sey olmadigini ama bunlar guzel seyler degil kendileri kaybediyorlar. Bir Magic Johnson, bir Larry Bird, bir Kerim Abdulcabbar, bir Michael Jordan'in attigi tirnak bile olamayacaklar her ne kadar koyunun olmadigi yerde keci gibi Abdurahman celebi olduklari halde bunlar. Kim olursan ol ne kadar iyi olursan ol kazanmak kadar kaybedince kabullenmeyi ve karsindakini gerekeni yapmayi bilmek bir kucukluk degil buyukluk simgesi. Ben kazanmaya alismisim kaybedince neden el sIkayIm dersen kici ile gulerler adama ve yenildiginde daha acikli duruma dusersin.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Orlando Magic , bence bu sezonun hücum gücü en yüksek takımı.Ellerinde hücumda farklı
taktikler deneyebilecek,farklı özelliklere sahip oyuncular var ve yüksek sayı yüzdesi ile
oynuyorlar.Lakers defansı önümüzdeki maçlarda nasıl bir performas gösterecek merak
ediyorum.Bence bu finalin galibini Lakers'ın defanstaki performası belirleyecek.

Orlando Magic'in en kötü yanı ise defansı, en son maçlarda izlediğim kadarıyla defansta
doğru düzgün organize olamıyorlar ve pek de üzerinde çalışmamışlar gibi gözüküyor.
Takım içerisinde hem iyi defans yapabilen pek oyuncu yok.İyi hücum yapanlarda defans
yapmayı pek sevmiyorlar.Bu yüzden Lakers sayı bulmakta pek zorluk çekmeyecek gibi
duruyor.Seride her iki takımında 100 sayıyı geçtiği maçlar seyretme olasılığımız yüksek.

Hidayet bu sezon hücumda boş adamları iyi görüyor ve güzel asistler yapıyor.Kendini bu
anlamda cok geliştirmiş.Bu oynadığı mevkideki oyuncular için çok aranan bir özellik.
Fakat hala sayı yüzdesini artırması lazım ve içeriye yaptığı dribbling'lerden zor pozisyonda
bile olsa sayı ile dönmesi lazım.İşte o zaman Hidayet'te bir NBA yıldızı olcaktır.Faul
atışlarındaki yüzdesi ve üçlük sayıları değerlendirebilmesi zaten iyi yönleri.Dwight howard'
lada çok iyi anlaşıyorlar.Her maç en azından bir kez alley hoop denemeleri oluyor.

Bazen maçın başlarında denediği bir iki sayı girişiminden başarısızlıkla döndüğü zaman
morali bozuluyor ve maç içerisinde pasif bir oyun sergiliyor,risk almaktan kaçınıyor.
Bütün Galatasaray'lıların çok yakından bildiği Hakan Şükür sendromunu yaşıyor.:)
Hakan oynadığı dönemde eğer bu sorunun üzerine gidip kendini geliştirseydi ve iyi bir
golcü olsaydı.Futbol tarihimize Avrupa'da yıldız olmuş ilk Türk oyuncu olarak geçebilirdi.
Oysa o bunun üzerine gitmek yerine ben golcü değil asist oyuncuyum diyerek işin
kolayına kaçtı ve Türkiye'nin yıldız oyuncusu olarak kaldı.Bizim oyuncularımız bu özgüven
eksikliğini nasıl giderecek bilmiyorum.

Umarım Hidayet önümüzdeki maçlarda takımına en çok katkıyı sağlayacak oyunculardan
biri olur ve o yüzüğü parmağına takar.Belki Mehmet Okur o yüzüğü daha önce takan ilk
Türk basketbolcu olmuştu ama sanırım Hidayetin takımına yapmış olduğu katkıyla içimize
daha sinecek bir zafer olacak.

Murat Gökcigdem
Staff Member

turgut uyar wrote:Umarım Hidayet önümüzdeki maçlarda takımına en çok katkıyı sağlayacak oyunculardan biri olur ve o yüzüğü parmağına takar.
Umarim tak(a)maz...

Bir Turk vatandasini NBA'de sampiyonluga oynarken yerden yere vurmak istemezdim ama ne yazikki benim takimima karsi oynuyor. Galatasarayimda beni cok uzdugu icin kendisine acimiyacagim.

Sometimes Hedo, sometimes Hedon't!

Ama dediginiz gibi ikinci ve FL'daki maclarda mutlaka performansi daha verimli olacaktir.

Umudum Lakers'in daha iyi defans oynayip bu adamlari hemen yenip evlerine yollasin ki Hidayet bey tuttugu koyu takimin tesislerinde daha iyi dolassin :|

Image

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Dun Kobe cosmus.Yine is seyahati icin guney LA'deyim. Dun gece butun TV spor programlarinda Kobe goklere cikarildi, Bu arada yanlis duymadi isem DH yirmi alti bir isabetle oynamis ki burada buna "man-handling" diyorlar. Boyle gider mi orasini bilemem ama dun LA basini biz Cleavland seyisleri degiliz ayaginiz yere bassin diyordu.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Hidonun yetistigi zamanlardaki Efesin alt yapisindan oturu Mirsad, Mehmet Okur, Ender
Hidayet vs gibi adamlar hep FBli oldu. O zamanlarki basketteki GS dominasyonuna bir cevapti belki. Simdi goruyorlar alt yapisindaki FB yuvalanmasinin sonunu. Ulker ile FB birlesince basariya hasret kaldilar.

Hidayeti ben her zaman İkoncan Kutluay, Donuk zekali Mehmet Okur,Terbiyesiz Mirsad vs den ayri tuttum cunku iclerinde oyunun her yonunu ve pozisyonunu oynayabilecek komple tek oyuncuydu, ayni zamandada takim oyuncusuydu. Hidayet ile ilgili enteresan nokta kendisine bu alt yapiyi kazandiran hocasiydi.(Galiba Cavusoglu Lisesinde idi, veya Efes alt yapida) Ismini simdi unuttum, fakat enteresan nokta gencliginde erkek bir basketbolcu iken, alt yapi kocu olduktan sonra ameliyatla kadin olmus bir kisiydi. Sahsen gordum, 1.90 ustu, kasli, kalin sesli uzun sacli bir kadin. Hidayete emegi cok olmasina ragmen, onun pek vefali olmadigi, belkide bundan utandigi icin onu unuttugu soylenmekte. SOylenen baska seyde Hidayetin boyle komple basketbolcu alabilmesi icin oldukca OLDUKÇA sabirli ve ozverili emek verdigi idi. Cok iyi bir alt yapi kocu oldugu soyleniyor, ismini unuttum.
NO ADNANS, NO CRY !!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Dun normal surede son 4 saniyede Hidayet'in guzel pasini atamayan caylak yuzunden uzatmalara kalinan macta Magic ikinci kez yenildi. Bence yazik oldu. benim bir zamanlar alay ettigim Hidayet maci kurtaracak adam rolunde. Kendini iyi gelistirmis. Ama malasef bu seriden cikmalari cok zor. Lakers kan kokusunu almis vaziyette.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply