Elano Blumer Galatasaray'da

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Gökcigdem
Staff Member

Re: Elano Blumer Galatasaray'da

Post by Murat Gökcigdem »

Simdi dusunuyorum Elano herhalde Mustafa Sarp'i kirar, Arda Kewell'in (daha verimli olacagi) kanadina gecer, Kewell Arda'nin yedegi olur (mu) dersiniz?

Ayhan'dan baska -defans agirlikli- Elano'nun arkasindaki kulvarda gelisen rakiplerin ataklarini kesecek (Suat gibi) devamli kosan birisini kadromuzda bilmiyorum? Baris var ben onun caliskanligini cok begeniyorum. Umarim ondan da bir turlu verim aliriz.

Sabri (-+Baris) ile Ayhan'nin sag kanadi defansif anlamda korumalari lazim geldigi icin cok calismalari kosmalari gerekiyor. Ama ilerde Keita insallah etkili olursa Sabri'ninde ileri cikmasi lazim gelmez ve defansa endeksli olur.

Geriden kim top cikaracak onu daha cikartamadim :wink:

------Arda---Baros---Keita-----

--Serdar--Elano----Ayhan-------

Hakan B-Servet---Gokhan----Sabri

------------Franco----------------

Icimdeki bir his 4-3-3 formati degisecek diyor ama hayirlisi bakalim...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Taner wrote:Football: Brazil star Elano joins Galatasaray
30 July 2009
09:34 am GMT
Agence France Presse

Manchester City playmaker Elano has joined Turkish side Galatasaray for an undisclosed fee, the Premier League club confirmed on Thursday.

Brazil star Elano was a fans' favourite at Eastlands when he joined the club from Shakhtar Donetsk two years ago, but he decided to move on after falling out of favour with manager Mark Hughes last season.

"Manchester City can confirm that Elano has completed his transfer to Turkish side Galatasaray," a statement on the club's website announced.

He may have struggled to hold down a regular place in the City team this season after Hughes's spending spree on the likes of Carlos Tevez, Emmanuel Adebayor and Roque Santa Cruz.

The 28-year-old, who is believed to have cost Galatasaray around eight million pounds, scored 18 goals in 80 appearances for City.
Bu yazilanlar hicte iyiye alamet degil ozellikle taraftarin sevgilisi olarak iki sene once MC'ye katilip Hugh'es gozunden dusmesi konusu yani. Yeni bir Lincoln faciasi olmasin da.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Mert Tokman wrote:Sevgili Murat -

Hatirlarsan orta sahaya istedigim futbolcunun tarifi olarak Pirlo'yu gostermistim. Milan Pirlo'nun Ancelotti'yi takiben Chelsea'ye gitmesi ihtimali uzerine Pirlo'nun yerine Elano'yu alacakti.

Haberleri asagidaki linklerde...

http://www.notiziarioitaliano.it/?sezio ... colo=14343

http://www.ilsussidiario.net/articolo.a ... colo=32346

http://goal.com/en/news/9/england/2009/ ... ano-report

Yani Pirlo olmasada - GS, en azindan Milan'in gozunde "the next best thing"i almis oldu :)

Bu arada verilen para icin hayiflananlara soyluyorum --- Milan bu adam icin 8 milyon pounddan (euro degil) baslayip 14'e kadar cikmis ama Pirlo Milan'da kalinca transferden vazgecmisler. Yani onumuzdeki sene Pirlo'yu kaybederlerse bu adamin tekrar pesine dusmeleri ve bizim bu adamdan 100%'e varan miktarda kar etmemiz cok mumkun.
Gorgen de senin belirtigin gibi bu elemanin ortada oynayacagini tahmin ediyor. Ben farkli dusunuyorum. Ban gore sag ic de oynayacak. TD mizin ilk etapta 4-3-3 triangular midfield denilen formati deneyecegini dusunuyorum. Arda ve Elano orta saha agirlikli, Kewell, Baros ve Keita onlerinde oynayacak gibi duruyor. Bu son derece ofansif ve oynamasi zor bir oyun duzeni. Bizim kadro yapisina bakildiginda neredeyse 4-1-5 gibi duruyor.

Defansa yakin on libero, onunde sagda elano solda Arda ve uclu forvet hatti, bu formati bir sure israrla deneyecek tahmin ediyorum. PAF ta yeni bir yapilanmadan bahsediliyor. Bakalim PAF lar nasil oynayacak?
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Hasan Tezcan wrote:Benim keyif aldigim yok, nedeni transferin Ingiltere kaynakli olmasi. Bu sahisin menajeri kim acaba, yapilan diger transferler ile bir alakasi var mi? Haldun Ustunel orada mi dogdu, orali mi? Yakinda Lucas Neil'i alip getirir.

Vizyon konusuna gelince, gecen sezon dunyanin parasini akitti, takim ligi 5. bitirdi. Finalden döndugu bir mac yok, 0 cekmis bir takim. Fiyasko transferler diye gördugum, Meira (Allahtan elden cikardilar), Tobias, Kewell...ve önu kesilen bircok oyuncu (Aydin, Emre Gungör vesayre)...sakatlardi demeyin, oynaymazlardi. Vizyonlari su, ne pahasina olursa olsun yabanci oyuncuya yatirim yapmak, ne yatirim ama.

Hosgeldin Blumer, alman ismi sanki...
Hem ingiltere'de oynamis, hemde Alman soyadi, Nazi falandir bu Elano allah bilir. 2. dunya savasi sonrasi cok SS subayi kacti Arjantin'e Brezilya'ya. Direk sorguya cekmek lazim, Neo-Naziler turk evlerini yakarken sen nerdeydin diye... :)

Bende her "beyaz" adam ulkesine gittigimde bacaklarimda bir gucsuzluk hissediyorum, kutuklesiyorum git git gide. Elano iki sene kalmis ama cok kutuklesmemistir. :)

Ailesi alman asilli, o yuzden soy adi alman.

Elano bu takimda Xavi posizyonunda oynar demedi demeyin.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem

Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

Kalite transfer. Cok sevindim.
Rijkaard umarim adaletli davranir ve hakedene forma verir.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Bu Beylerbeyi kazigina bende deginmistim. Bazi eski yoneticiler yoneticicilik oynamak istediler.
Seyircisi yok, kendisi uzak, bir arazisi var o kadar.

Elanoru biraz seyrettim.

Birincisi: Sag burun dıs vuruslarini her sekilde yapiyor. Duran top, hareket halinde, vole, yerden , havadan , caprazdan, karsidan, duserken. Hepside miknatis gibi kalecinin sagina, doksan civarina veya direk yanina gidiyor.

Ikincisi: Ceza sahasina arkadan girip kafa ve plase golleri atiyor. Orta saha oyuncusuna gore cok kafa golu var.

Ucuncusu: Ozelikle sag kanata cok guzel milimetrik uzun top atiyor. Keita ile pas koprusu kurulursa cok iyi.

Dördüncüsü: SERBEST VURUSLARDA TOPUN BASINA GECTIGINDE Hagi gibi elini beline koyup bir topa birde kaleye bakiyor. Serbest vuruslari etkili.

Besincisi: Kosuyor, didiniyor, Aysegul gibi kolay devrilmiyor ama cok fazla prese gelemiyor ve de MGCnin iddiasina gore mac seciyor.

Altincisi: Sag ayak kullaniyor. Sol ayakla pek takilmiyor.

4-2-3-1 de barosun arkasindaki 3 lunun ortasinda oynar.
Last edited by Alpay Dedeoglu on Wed Aug 05, 2009 1:08 pm, edited 1 time in total.
NO ADNANS, NO CRY !!

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Alpay iyi olmayan tarafi ne bu oyuncunun, kendisini hic izlemedim...
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

Bizim ligdeki yontulmamış kalaslar 2 tane okkalı tekme savuştursunlar, Elano'nun da süngüsü düşer. Oynayacağı varsa da oynayamaz adam. Aynı risk Keita için de geçerli. Çok süratli olduğu söyleniyor, baktılar ki tutamıyorlar at bir dirsek çaktırmadan yahut arkadan hafif bir çelme olsun bitsin. Oynamayı değil önce oynatmamayı düşünen fakat onu da edebiyle yapmayan topçuların olduğu liglerde estetik yönü de güçlü oyuncuların ayakta kalmaları ve/veya takımlarına beklentilerin ötesinde randıman vermeleri çok güç. Keşke Şampiyonlar liginde olabilseydik diye hayıflanmıyorum değil, sırf bu yüzden. Duran top meselesine gelince; siz hiç merak etmeyin Sabri kardeş iteleyerek her topun başına geçer, Elano da ne olduğunu anlamaz bile. Arif'in top kullanmak isteyenleri eliyle ittikleri zamanları unutmadık daha. Teknik direktörün bu konularda kesin tavrını ortaya koyması lazım yoksa saç baş yolmaya devam edilir. Frank De Boer Galatasaraya bir şey vermemiştir ama duran topları iyi kullanan bir oyuncuydu. Oynadığı dönem tek top kullandırıldığını hatırlamıyorum. Örnekler çoğaltılabilir.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Hasan Tezcan wrote:Alpay iyi olmayan tarafi ne bu oyuncunun, kendisini hic izlemedim...
Hasan seyrettigime ve okuduklarima gore:

1-)Mac seciyor. Gitmememezlik etmiyor, fakat buyuk maclarda daha iyi oynuyor.

2-) Brezilya Milli Takiminin gediklisi. Milli maclar, turnuvalar ve Christmas derken iskaladigi maclar olacak.

3-) 28 yasinda. 3 milyon euro/yil ucreti var. 4 yillik sozlesme 7 milyon euro bonservis verilecek. Bu yastan sonra bonservis alip elden cikarmak zor gibi gozukuyor. Yaparsak onumuzdeki yil, bilemedin, ondan sonraki yil yapariz . O zamanda kalici bir adam olmaz. Yoksa elde kalir. O zamanda maliyeti 5 milyon euro/yil gibi olur. Boyle olunca beklentide cok yuksek olur.

4-) Her teknik beyaz brezilyali gibi orta saha icin ,biraz yumusak kalir. (Lincoln kadar degil, bu adam ayakta kaliyor, faka bizde cok hayvan var ve hakemler ezdirecek adami).
Kaan Önem Keita da durur demis ama Keita kuvvetli ve omuzuyla yukleniyor.

5-) 5 milyon euro/yil para alan bir central offensive midfielder icin fazla sag ayakli.

6-) Arda ile ikisi biraz cakisacak gibi. Zor takimlarla oynadiginda orta sahada defansif zaaf baslar. Hele bir önlibero eksiltip Keita-Arda-Alano-Baros- Kewell diye cikarsak cok gol yeriz, intihar olur. Bu adam Kewell-Keita-Ardadan bir tanesini yedek oturtur, ki bu Kewell olur gibi , ama o da cok yararli adam, Serdar-baris-Nonda-Serkan C.- filani saymiyorum.
NO ADNANS, NO CRY !!

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Murat Taner wrote: Geriden kim top cikaracak onu daha cikartamadim :wink:

------Arda---Baros---Keita-----

--Serdar--Elano----Ayhan-------

Hakan B-Servet---Gokhan----Sabri

------------Franco----------------

Icimdeki bir his 4-3-3 formati degisecek diyor ama hayirlisi bakalim...
Murat abi izin verirsen ben bu konudaki dusuncelerimi soyliyeyim...

Dunku macta Arda'nin playmaker'ligini ve Elano'nun takima katilisini dusunursek bana Rijkaard'in onunde birkac secenek var gibi geliyor...

Secenek 1. Arda ve Elano'yu ayni anda playmaker olarak kullanmak... O zaman orta saha ve ileri uc soyle olusacak...

------------- Topal --------------
----- Elano --------- Arda --------
Keita ---------------------- Kewell
------------- Baros --------------

Bu secenegin avantajlari:
1- Elano ve Arda gibi iki ozel oyuncunun yaratici yeteneklerini ayni anda kullanabilip rakibin birinden birini cift markaj altina almasini onlemis olmak
2- Topal'in boyle bir sistemde en verimli sekilde oynamasi... Topal'in birkac roportajini dinledim ve bunlarda tek basina on libero oynamayi tercih ettigini soylemisti. Topal fizik-kondusyonu yuksek, cok kosup her yere yetisen, rakipten top calarken uzun bacaklarindan faydalanan (orumcek lakabi buradan geliyor), topu caldiktan sonra basit oynamasi gereken ozelliklere sahip. Rolunu bu ozelliklere gore kisitladiginiz zaman daha cok verim aliyor TDler. Ama iki onlibero oynandigi zaman, Topal kesicilik gorevini paylastigi gibi geriden oyun kurma gorevininde bir bolumunu ustlenmek zorunda kaliyor. Iste o zaman bocalamaya ve top kaybi yapmaya basliyor Mehmet, cunku topu caldiktan sonra basit oynamak yerine - yaratici ve fakat daha riskli paslara yoneliyor - bu paslari atabilmek icin Mehmet'in ne top teknigi (ayaginin dumeni) ne de oyunu okuyabilme, cabuk dusunup/cabuk gorup/cabuk davranma kabiliyetleri yeterli. Boyle olunca verimi dusuyor. Topal Makalele tarzi tek on "stoper" adami...
3- Arda dilediginde Kewell ile yer degistirebilir...
4- Gole en yakin 5 adamimiz bir arada oynayabilir boyle bir diziliste ve sadece bu 6'liya bakildiginda (alternatifler dusunulmediginde) kadroya cok uygun gozukuyor.

Dezavatajlarsa...
1- Topal'in alternatifi boyle bir diziliste yok. Kimse onun kadar kosup heryere yetisemez. Gayret gosteren olabilir belki ama ayni verimi vermez. En yakini aslinda Baris olur ama Baris kendini daha "yaratici" yerlere layik goruyor - Baris'in kendi kabiliyetleri hakkindaki algilari ile gercekler arasinda bayagi bir fark oldugunu dusunuyorum. Gerceklerle yuzlestigi gun boyle bir sistem icinde daha verimli bir oyuncu olabilir.
2- Elano ve Arda'nin da arkalarindaki alternatiflerle arasinda cok farklar var... Mustafa ve Ayhan orta sahaya direnc kazandirir ama playmaker'lik acisindan cok fark olur. Emre Colak ise saniyorum fizik/kuvvet olarak henuz hazir degil bu seviyeye.
3- Keita henuz tam anlami ile uyum saglamis gozukmedi - biraz daha isinmaya ihtiyaci var.
4- Kewell'a full time adam olarak guvenilebilir mi? Ama Serdar son 30'larda girip Kewell'in sene boyunca orada idare etmesini saglayabilir.

Secenek 2. Elano'yu playmaker yapip, Arda'yi eski yeri kanada kaydirmak. O zaman soyle dizilecekler...

----- Baris* --------- Ayhan ------
------------- Elano --------------
Keita ----------------------- Arda

* Baris yerine kalirsa Linderoth tercihim aslinda ve tabii Mustafa veya Topal'da burada tercih edilebilir.

Avantajlar...
1. Iki defansif yonu kuvvetli oyuncuyla orta saha daha direncli olur - ustelik Baris ve Ayhan'in ofansif ozellikleri Topal'a oranla biraz daha gelismis oranda.
2. Arda ve Elano ayni anda gole yakin oynayabiliyor ve Arda sol acigi seviyor.
3. Kewell'a full time olarak guvenmek zorunda kalmiyoruz - Arda veya Keita cezali/sakat olursa fazlasi ile guvenebilecegimiz bir alternatif olmus oluyor - bunun yanisira yedekten girip maci cevirebilecek bir adam da olmus oluyor.
4. Gecen iki senede Lincoln "varken" uygulanan sistem bu - dolayisi ile takim buna alisik.
5. Hem Keita hem de Arda cizgiye inmeyi seven adamlar - Kewell bunu yapmiyor. Ortalar cizgiden geldiginde gol sansi cok daha yuksek oluyor.

Dezavantajlar...
1. Topal gibi onemli bir oyuncu boyle bir sistemde daha verimsiz oynuyor ve buyuk ihtimalle yedek kalacaktir
2. Rakipler Elano'yu cift adamla markaj altina alabilir.
3. Baris ve Ayhan yeterince ceza sahasi icinde bulunup orada cogalmamiza katki yapmiyorlar.
4. Ne Arda ne de Keita Kewell kadar iyi golcu degiller.

Secenek 3. Elano'yu defansin hemen onunde oynatip - topun defanstan hucuma gecmesini hizlandirmak.

----- Elano --------- Ayhan ------
-------------- Arda --------------
Keita --------------------- Kewell

Yukarida sayilan avantaj ve dezavatajlara ilave burada ki onemli soru Elano'nun kapasitesinden yararlanabilecegimiz en iyi yerin burasi olup olmadigi.

Senin tercihin hangi secenek olur dersen - bilmiyorum derim :?:

Senede 3-4 milyon euro kazanan Rijkaard -karari o versin :D

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ayhan hala mi bu takimda direk oynayacak! Yaziktir gunahtir onca verilen paraya. Bir de Sabri olayi var sag bekte. Tam Asil'in topugu gibi. Arda ise kanatta eziliyor. Dun ilk yari iki metre genisliginde koridorda basi dondu. Kapan yakalnmis far gbi idi. Ne zaman ortaya cikti o zaman adam gerekn paslari verdi. Ayni sey sabri icin e gecerli. Bu adamin yeri sag acik. Iste o kadar. Bunu sag bek yaptiniz mi Avrupada her macta sagdan bir gol yenir. Bu olayda israrin sebebi nedir. Ugur oynayabilecekse oynasin iste. Yoksa Mustafa Sarp'a para harcanincaya kadar buraya bir adam bulamadilar koca Turkiyede. Fatih Akyel de bir matah degildi ama iyi kotu idare ediyordu.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Ayhan hala mi bu takimda direk oynayacak! Yaziktir gunahtir onca verilen paraya.

Bu ulkede hem ileriye donuk pas atabilip hem de oraya buraya kosturacak adam yok iste... Kor topal bir Emre Beloz, bir Ayhan, biraz Ugur Inceman, biraz Selcuk Inan, biraz da Mehmet Topuz var. Ayhan bunlar icinde Emre ile beraber yine daha iyisi. Her sezonun yarisini sakat gecirip, Ayhan 1 alirken kendisi 3.5 milyon euro alan Emre Beloz'u tercih etmezsin herhalde. Mustafa'yi aldilar iste her iki yonude oynar diye hali belli... Ya Emre Colak kuvvetlensin diye bekleyeceksin veya parayi bastirip Nuri veya Hamit'i alirsan ancak kesebilirsin oyle kesebilirsin Ayhan'i (cift DM li sistemde) - veya orayada yabanci alip baska yerden fedakarlik yapacaksin.
Bir de Sabri olayi var sag bekte. Tam Asil'in topugu gibi... Bu adamin yeri sag acik. Iste o kadar. Bunu sag bek yaptiniz mi Avrupada her macta sagdan bir gol yenir. Bu olayda israrin sebebi nedir. Ugur oynayabilecekse oynasin iste.
Ister Rijkaard/Neeskens'in sihirli eli degdi deyin ister Ugur nefesini ensesinde hissetti deyin - ama Sabri duzeliyor. Sadece rolunun gereklerini yaptigi ve fazladan islere burnunu sokmadigi zaman Sabri iyi... ama Ugur tam kuvvetlensin yine de kesebilir Sabri'yi.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Mert Tokman wrote:Senede 3-4 milyon euro kazanan Rijkaard -karari o versin :D
Mert, dusuncelerini cok guzel ifade etmissin, ellerine saglik.

Dedigin gibi sabirla bekliyecegiz. Umarim en yakin zamanda takim rayina oturur ve bizde keyifle Galatasarayimizi izleriz.

Ben bu sezon takim, yonetici ve taraftar olarak bu isin ve sporun temellerine inmemiz lazim geldigine inaniyorum.

Gecen sene kestirmeceden sohret olup aninda sonmus veya sinifta kopya cekip sinifta kalmis gibi bir his kaldi icimce.

Gecen sezon bana Antalya, Hacettepe, Kocaeli ve Eskisehir yenilgileri cok ama cok agir geldi :|

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Emre Belez konusunda Tanri GS'i korudu. FB'nin oldu ve ne kadar guzel de oldu. Tercih etmem elbette. Ama su Elano, Arda, Kewell/Topal varken cikartmeyin Ayhan'i sahaya. Ayhan Kewll yorulunca filan girsin. Topal da orumceklik yapsin. Kewell'de biraz geri kosuversin. Cikarmayin su adami ilk aksamdan sahaya.

Sabri de sag acikta oynasin. Dun ne guzel golunu de atti. Nasil sagdan yilan gibi kaydi ve topu onunde bulur bulmaz da cakti. Bir iki ortasini da yapti. Daha ne istenir bu adamdan bilmem. O da ikinci yari diri olrak girsin. Ama adamin onune 30-40 metre geri kosmasi icin yol koyarsaniz kaciracaktir adamini sag bek oynayacaksa. Bosu bosuna korleniyor.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Biz degil, Rijkaard cikaracak Ayhan'i sahaya... Burada da ayni muhabbet devam edecek.

Asil ben Rijkaard'in Baris'i mutlaka kesecegini dusunuyorum. Cunku pas orani yuksek oyunculari tercih edecek buyuk ihtimalle. Ayni sekilde, Emre Gungor de daha iyi bir kesici olmasina ragmen Gokhan Zan'in yerini alamayacak, cunku dan gun top sisiren cinsten. Gokhan Zan belki de defansimiz icinde su anda en fazla bakarak, ileri yerden top cikaran oyuncumuz. Meira da bu ozelliginden dolayi alinmisti. Ama simdi silik Skibbe yok, Rijkaard'in Baris ve Emre Gungor'u yedek soyundurup, Gokhan Zan ve Ayhan'i banko oynatacagini dusunuyorum.

Sabri ise daha degisik bir konu. Bence de Sabri sag acik, ama bu sistemde sag acik/sag bek kavramlari zaten birazcik birbirine karisiyor. Bknz. Alves ve Ramos.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Post Reply