TSL 4.hafta: Ankaraspor-GS 0-2 (Kewell, Nonda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: TSL 4.hafta: Ankaraspor-GS 0-2 (Kewell, Nonda)

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:
Cengiz Akgun wrote:
Mert Tokman wrote:Rijkaard takimi ilk yarida begenmedigini - ikinci yari ise takimin normal oyununu oynayip degerli bir 3 puan aldigini soyledi.

Bunun nedenlerine hic girmedi...
Neden acaba? Nedenlerini kotu oynadik diye gecistirdi. Herhalde uyumsuzluk oldugunu soylemek istemiyor.

Dogrusunu yapiyor - kimseyi hedef olarak gostermemesi dogru...
Yeni oyuncularimiz daha yererine oturmadi filan diye acsa kim ne diyebilir. Omer Sabri'ye bozulmus. Bence Frank daha bos konustu. Hicbir sey soylemedi. Sabri de iste her zamanki gibi konsantre olamadik iyi oynamadik filan diye bos konusmasina konustu ama bence Frank'den daha iyi idi bos konusma konusunda.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Erman delirdi. Baros'un dusurulmesi konusunda Mert'in hatta sari bekleyip kirmizdan atilmasi gerekir dedigi pozisyonu istedi. Ben gobek atti sandim megerse o da degilmis. Baros icin emek hirsizi deyince Sansal ile papaz oldu. Doberman hakli bu konuda. Baros bu boku her zaman yiyor ama. O yuzden hakem olsam gozum uzerinde olup yuzde ikiyuz emin olmasam bu herife ne penalti ne de kritik yerde frikik calarim acikcasi. Gecen sene elle duzeltip attigi gol de vardi. Alleme soylerken iyi de kendi pisligimizide ayni sekilde kinamamiz lazim. Emek hirsizi lafina Sansal fena bozuldu ama bence Erman hakli birader. Burada spor olsun diye degil ekmek parasi icin top oynuyorsun. Adami orda nehak yere attirsan mac cezasi yiyecek para cezasi olacak. Ayiptir yahu. Iyice gozume antipatik gelmege basladi bu pis hareketleri.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Baros'un pozisyonda faul yokmus - Baros kendini atmis... Baros beni de kandirmis :oops: ama... hakem de faulu verdi - eger orada faul olduguna kanaat getirdiysen - stopere ikinci sariyi vereceksin - kirmizidan atilacak...

Eger Baros'un kendini attigini gorduysen - o zaman faul maul yok Baros'a sari var... Kuddusi belliki emin degildi - kendini kurtarmaya bakti...

Eren Akkan

Post by Eren Akkan »

Şu takımda Ayhan dışında defans-hücum arasındaki alışverişi yapabilecek bir adam daha yok mu acaba? Ayhan'ın bir yedeği olmadığı için bugün çok kötü oynuyor gibi gözüktük ve ilk yarı sürekli ileri top şişirdik, 5 sene önceki Hakan Şükür futboluna döndük.

Keita takıma bazen uyum sağlayamamış gibi, ancak müthiş yetenekli, alakasız yerlerde topu ayağına yapıştırıp 2-3 kişiyi ekarte edebiliyor.

Elano şu anda Lincoln'den daha etkili gözükmüyor, ama bir Alex potansiyeli var.

Sabri'de geçen sezona göre çok ilerleme var, ilk kez Uğur'u kesebileceğine inanmaya başladım. Ancak Sabri'yi adam eden Rijkaard, bir de Uğur'u denese acaba neler olur...

İlk yarı Balta'nın kanadı delik deşikti, rakip teknik direktör Lucescu çakallığındaydı, defansımızın zaaflarını bayağı iyi çözmüş. Bugün değil 3 puanı, 1 puanı rakibin forvetlerinin beceriksizliği sayesinde aldık.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Eren Akkan wrote:Şu takımda Ayhan dışında defans-hücum arasındaki alışverişi yapabilecek bir adam daha yok mu acaba? Ayhan'ın bir yedeği olmadığı için bugün çok kötü oynuyor gibi gözüktük ve ilk yarı sürekli ileri top şişirdik, 5 sene önceki Hakan Şükür futboluna döndük.
....

Ne yazik ki bugun Topal (hala sakat filan ise orasini bilemem) tamamen gozumden dustu. Zaten oyle ahim sahim bir oyunu gorememistim. Gecen sene Avrupa Milli takim sampiyonasinda fena degildi. Onu haci gozler gibi bekliyordum su Ayhan isi hal olsun diye. Yanilmisim. Koyun olmadigi yerde Keci'ye Abdurrahman celebi derler misali ben de Ayhan'a fit olacagim galiba. Cok uzgunum malasef.

GS Keita ve Elono'yu ayni anda alacagina ortaya soyle oyun kurabilecek hem defansa hem de ofansa cikacak bir adam almali idi. Bugun gorduk ki ikisi Ankaraspor onunde bile sirritti. Yarin bu isin Avrupa ligi var FB maci var BJK maci var. Herkez oyle kurbanlik koyuna donmus Ankaraspor gibi olmaz. Bugun biraz disli olarak ortadan yuklesenler patir patir gidecektik.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Çok ciddi aksaklıklarımız sürüyor. Bu maç bunun sinyallerini verdi. Teknik ekibimizin gereken dersleri çıkaracağını umuyorum.
Rijkaard'ın bir takıntısı, bazı oyuncuları oynatarak kazanmayaa çalışmak.
Örneğin sahada yok'ları oynayan, kelimenin tam anlamıyla tel tel dökülen, her aldığı topu ezen, fiziksel açıdan güçsüz Baros'a çok ciddi sabır gösteriyor.
Buna karşın, oyun zekası ve vizyonu en geniş oyuncumuz, sıfırdan pozisyon yaratan, topu en iyi saklayan ve aktaran Keita'ya kementi attı ve kenara aldı.
Bunlar bir yana...
Hocamız öncelikle orta saha ikilimizin hücumlara çok katkı yapmadığını görmeli ve bu sorunu çözmeli.
Ayrıca ileride kaptırılan toplarda takım halinde geri dönmede büyük sıkıntılar çekiyoruz.
Savunmamızın arasına atılan toplar problem.
Takımın çoğu oyuncusu da yorgundu bugün... Elano çıkana kadar sol çizgiye hapsolan Arda olsun, Elano olsun, Mehmet'le Mustafa olsun, top ayaklarında değilken hareketli oynamıyorlar. Boş alana koşu yapmıyorlar. "Top bana gelsin" diyorlar.
Kewell girdi, o da sol çizgiye hapsoldu.
Sabri'nin abuk sabuk çıkışları ve akıllara ziyan ortalarını saymıyorum bile...
Ama en önemlisi, etik problem.
Baros her kendini yere atışında, hakem kanar da faul verir diye korkuyorum. Elim yüreğime gidiyor. Galatasaray haram faul kazansın istemiyorum. Baros ise hep bunu yapıyor.
Galatasaray'a yakışmaz.
AYRILMAZ İKİLİ

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Salih Bora wrote:Çok ciddi aksaklıklarımız sürüyor. Bu maç bunun sinyallerini verdi. Teknik ekibimizin gereken dersleri çıkaracağını umuyorum.
Rijkaard'ın bir takıntısı, bazı oyuncuları oynatarak kazanmayaa çalışmak.
Örneğin sahada yok'ları oynayan, kelimenin tam anlamıyla tel tel dökülen, her aldığı topu ezen, fiziksel açıdan güçsüz Baros'a çok ciddi sabır gösteriyor.
Buna karşın, oyun zekası ve vizyonu en geniş oyuncumuz, sıfırdan pozisyon yaratan, topu en iyi saklayan ve aktaran Keita'ya kementi attı ve kenara aldı.
....
Frank aptal degil. Nonda'yi buradan ben goruyorum o hergun onlarla. Nonda'ya guvenilmedigini bildigi icin Baros ile cikiyor. Bugun Keita'da vizyon filan yoktu. Tamamen gosteriye dayali ve kendini bosu bosuna yoran bir stili var. O yuzdende en onemli gol pozisyonunda topu kaleciye nisanladiginda ikisininde oyundan alinmasi gerektigini gordu. Frank olayi cozmus de simdi ne yapacagim diye kara kara dusunuyor. Arda goruldugu gibi kanat oyuncusu degil. SIkIsIp kaldi ilk yari. Elano'da degil Kewell de degil. Keita kanat oyuncusu onunla Sabri anlasiyor ama bugun cok bencildi. Bosuna o kadar enerji tuketti. Frank'in ona cevabi burasi sirk degil adam gibi golunu at ondan sonra varyete yap dedi anladi ise. Ben pek anladigini sanmiyorum. Alininca disari surat bir karis oturken kendi kendine soyleniyordu.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Cengiz abi, "sirk eğlencesi" dediğin anları izlemek bile ne büyük bir ayrıcalık Türk sporseveri için.
Galatasaray'ın ilk yarıda buluştuğu tek tük pozisyonlara bir bak... Hepsinde Keita'nın yaratıcılığını, Keita'nın kalitesini, Keita'nın imzasını göreceksin.
Oyunun çizgide tıkandığı anlarda Arda gibi bireyselliğe kaçmak yerine topu o çizgi hapsinden çıkartıp pozisyon hazırlıyor.
Az şey değil bu.
AYRILMAZ İKİLİ

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Salih Bora wrote:Cengiz abi, "sirk eğlencesi" dediğin anları izlemek bile ne büyük bir ayrıcalık Türk sporseveri için.
Galatasaray'ın ilk yarıda buluştuğu tek tük pozisyonlara bir bak... Hepsinde Keita'nın yaratıcılığını, Keita'nın kalitesini, Keita'nın imzasını göreceksin.
Oyunun çizgide tıkandığı anlarda Arda gibi bireyselliğe kaçmak yerine topu o çizgi hapsinden çıkartıp pozisyon hazırlıyor.
Az şey değil bu.
Futbol bana gore yerini bulan paslarla guzel olan bir oyun. Oyunun dusturu cok basit. Kendini degil topu kosturacaksin. Bu is bu kadar kolay aslinda iyi bir takim oyunu oynayanlar icin. Oyle bir iki kisinin kisisel marifeti ile saga sola calim (Gyrating Madina) belki baziniza cok hos geliyor. Bu oyunu guzel yapan ise atilan gol. Bu sayi arttikca verdigim para helal olsun deniyor.

Keita'nin kumasi yerinde. Yetenegini ispat etmesine luzum yok. Bugun yine ben oynuyorum ben atacagim diye ugrasti durdu. Sonunda bombos kaldigi anda kalecinin ustune vurdu. Ne yapayim ben simdi onca haybeye polimi? Halbuki kendini bu kadar helak etmese (Kewell'i gordun. Adam sadece beyni ile bu isi hal etmis. Nerede duracagini gordu. herkez uyurken golunu atti). Ne calim var nede bosuna yapilmis hareket. Cok duydum ben golcu futbolcularin ben gol atmadan atacagim gou gorur gibi olur ona gore bosa kacarim dediklerini. Kewell ki golcu bir adam degil ama tak diye girer girmez bir iki cabadan sonra kilidi aciverdi. Hangisi makbul dersen ben Kewell gibi oynayani tercih ederim. O yuzden de Hasan Sas'i da turmazdim. Su calim isidir Turk futbolunu batiran. Pas vermeyi marifet saymadiklari icin adam 10 metre uzakta olursa pas veremez geri doner ya da yan pas yapar. Istatistiklerde de gol atan kadar o golu attirana paye verseler bak nasil oluyor. Bunlar Frank ve Hollandanin oynadigi futbola ters seyler. Adamin agzini bicak acmiyordu mactan sonra ilk yari dokulduk diye.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Omer K. KOCAOGLU wrote:3-4 dakika konus..Hicbir sey yok...Bombos laflar...
Bravo Sabri'ye, iste tecrubeli futbolcu. Bu tur gazetecilere böyle demec yakisir.

Mac bence ortada bir mac degildi, GS'in hakimiyeti altinda gecti. Bu mac Sabri kötu oynamasinin yaninda defansin hava toplarinda zorlandigini bir kez daha görduk. Orta saha biraz daha saglam gözuktu ama seri paslasmayi bir turlu gerceklestiremediler. Bu yuzden pozisonyona girmekte zorlandilar. Milan bu mac daha da yanliz kaldi. Arda ve Keita yeterince destek vermediler, veremediler...ama takimin havasina gene de diyecek yok. Bu sene sahaya cikarken maci kafada aldiklari her hallerinden belli.

Böyle bir macta Ugur'u görmek isterdim. Sabri'nin toplari daglara taslara atmasi beni sinirlendirdi, o eski Sabri gibi oynadi. Mustafa Sarp kim ne derse desin ilk onbirin degismez adami. Ayhan'i arayanlar Ayhan'i bu sistemde daha guclu bir takima karsi görecek ve burun kiviracak, bundan eminim. Frank'in ideal onbirinde onun yeri olmadigina inanmak istiyorum. Mustafa, Baris ve Mehmet arasinda tercih yapacaktir ilerde.

Mehmet iyi degildi ama kötu de. 2. yari daha faydali oldu. Ilk devre normalden fazla pas hatasi yapti, ama bu dedigim gibi butun takim icin gecerliydi. Nitekim Frank mac sonra "kötu oynadik, cunku takim gibi oynamadik" dedi. Bu ayni zamanda Elano icin yaptigi yorum.

Degisiklikler yerindeydi, coaching also. Orta uclunun saha icinde rotasyon yapmasini cok yerinde buldum, derde care olmasa da.

Takim umut veriyor, emin ellerde gözukuyor. Kadro iyi degerlendiriliyor...Harry'in gercekten cok firin ekmek yiyip guclenmesi gerekiyor.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Hasan Tezcan wrote:
Omer K. KOCAOGLU wrote:3-4 dakika konus..Hicbir sey yok...Bombos laflar...
Harry'in gercekten cok firin ekmek yiyip guclenmesi gerekiyor.
:lol:

Heri Kivil dusmani seni :lol:
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Image

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Mehmet beni birak gol öncesi mac speaker i ne diyor onu dinle :D ..cok top ile bulusmamis.

Adama takmis degilim, guclu olmasini istiyorum. Oyun icinde kayboluyor, sonra aldigi maas ciddi bir rakkam, hakkini vermesini istiyorum. Su an iyi bir yedek olur kanimca.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Ali Kaya

Post by Ali Kaya »

Maçta iyi olmadikları düşünülen Mehmet Topal ve Elano fizik olarak hazır değiller.
Yanılmıyorsam bu maç ilk 11 başladikları ilk maç. Yukarıda birisi yazmış, Elano takıma
alışıncaya kadar solda oynayabilir. Şu an Arda orta sahanın ortasında daha verimli. İlk
yarıda Topal ve Sarp'a rağmen orta sahanın bu kadar dirençsiz olmasının bir sebebi
Elanon'un (fiziki) yetersizliği idi.

Ali Kaya

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

En buyuk ders: Dun takim Ayhani aradi. Bu takimin kalbi Ayhan-Linderoth
tipindeki oyunculardir. Total futbol sen topu kendinde tuttugunda totaldir,
yoksa adisyon tutmaz, hesap denklesmez. Anadolu takimlarinin 2. sinif Turk teknik diraktorlerinin belledigi gibi ''Buyukleri bitirmek icin orta sahani kalabalik tutarak basacaksin ve kendi yari sahanda pres koyacaksin''. Bana gore simdilik fazla luzumsuz gozuken Elano transferi yerine Ayhani-Linderoth u yedekleyecekti GS. Belki Manisaya ne olursa olsun verip, Sezeri almak gerekiyordu. 8 milyona Elano'u alacagina , 3-4 milyona Sezeni, 3-4 milyonada genc yabanci target striker alinmaliydi. Hadi is isten gecti, bari Caneri o mevkiye alistirin. Hem savunma, hemde hucum yapiyor , üstelik solak ve ayagina hakim. GSnin ne sol bekte (Balta, Ugur, Sabri), ne sag bekte (Sabri- Serkan K. -Ugur) problemi var. 5 oyuncu 2 bek icin yeter. Biz FB degilizki takimin atesleme gucu beklere kalmis olsun. Ama en cok asinan ve calisan yeri (Cift yonu cok iyi olan sol önlibero) icin, 1,5 oyuncu ile giremezsiniz. Onun yanindaki hamal sag önlibero icin Mustafa Sarp, baris gibi alternatif var: Mehmet Topal iki mevkii arasinda bir yerlerde. Yani ne kus , ne deve, olsa olsa devekusu.

Elano Arda ile oynarsa hem yumusak bir takim oluyor, hemde Ardayi sola itiyorki Arda yeni yeri ortada daha uretken. Keita ile ise daha uyum saglayamadi. Elano gorunen odurki Keitanin ve Ardanin yedegi. Keita ve Elano , her ikiside kendine oynuyor havasinda. Baros cok kotu cok forumsuz ama, Keita ile ikisi karsi takimi yorup,
gol icin gardi dusmus hale getiriyor Elanodan farkli olarak. Bunun disinda onlarin oyun stiline gore kendini sekilllendiren rakip, 2 degisiklikle alllak bullak oluyor. Yani onune top bekleyen ve saha sola deli danalar gibi deplase olan ama kopuk olan Barosa gore sekillenen ve yorulan rakip, sirti donuk ve son adamla cizgide oynayip, buldumu cakan hava hakimiyeti olan bir adam gelince gumluyor.Sol tarafta, gene tek tek adam gecen, cok hamleli, ve inisyatif Arda yerine, kendini unutturan ve top geldiginde kaleye donuk ( en olumlu isi tek hamlede yapan Kewell'i cozemiyorlar. Delen gecen atletik ve hizli Keitayi kesmek icin sagda 3er 5 er kumelesmeye alisirken, dar alanda donen ve hizlanan , araya ve arkaya pas atan Aydinda sasiriyorlar.
NO ADNANS, NO CRY !!

Post Reply