TSL 4.hafta: Ankaraspor-GS 0-2 (Kewell, Nonda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mert Tokman

Re: TSL 4.hafta: Ankaraspor-GS 0-2 (Kewell, Nonda)

Post by Mert Tokman »

Alpay Dedeoglu wrote:Caneri o mevkiye alistirin. Hem savunma, hemde hucum yapiyor , üstelik solak ve ayagina hakim.
Buna katiliyorum - zaten alismasina bile gerek yok - cocugun gercek yeri orasi... gerekli oldugunda Balta sakatsa solbekte oynar... Caner ile hem Ayhan'a hem de Balta'ya alternatif olustu...

Ayhan'in dun arandiginada katiliyorum ama bana gore dunun en buyuk dersi Arda'nin pozisyonuydu... Su anda birakin Elano'yu Kaka gelse Arda'yi orta sahanin ortasindan kesemez... muthis bir performansla oynuyor... dun gosterdi ki su anda yapilacak en kotu is Arda'yi serbestlikten cikarip sol cizgiye hapsetmek olacak.

Elano'nun gereksiz olduguna ise katilmiyorum - daha hazir degil - hazir hale gelsin, uyum surecini atlatsin Elano'ya da cok ihtiyac duyacagiz.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Mert Tokman wrote:
Alpay Dedeoglu wrote:Caneri o mevkiye alistirin. Hem savunma, hemde hucum yapiyor , üstelik solak ve ayagina hakim.
Buna katiliyorum - zaten alismasina bile gerek yok - cocugun gercek yeri orasi... gerekli oldugunda Balta sakatsa solbekte oynar... Caner ile hem Ayhan'a hem de Balta'ya alternatif olustu...

Ayhan'in dun arandiginada katiliyorum ama bana gore dunun en buyuk dersi Arda'nin pozisyonuydu... Su anda birakin Elano'yu Kaka gelse Arda'yi orta sahanin ortasindan kesemez... muthis bir performansla oynuyor... dun gosterdi ki su anda yapilacak en kotu is Arda'yi serbestlikten cikarip sol cizgiye hapsetmek olacak.

Elano'nun gereksiz olduguna ise katilmiyorum - daha hazir degil - hazir hale gelsin, uyum surecini atlatsin Elano'ya da cok ihtiyac duyacagiz.
Mert'e onuna kadar katılıyorum. Arda müthiş formda haftada 20-30 maç seyrediyorum. Onun gibisini şuanda bulmak çok zor. (Dün iftarda beraber maç seyrettiğim eski BJK yöneticisi onun için "Arda ile orgazm oluyorum" dedi. "1 messi 2 de Arda" dedi)Bence şuanda avrupada TOP 10 oyuncular arasında. Kendisine fiyat biçmekte zorlanıyorum.Ama heralde 40 milyon euro'dan aşağı etmez.

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Alpay Dedeoglu wrote:En buyuk ders: Dun takim Ayhani aradi. Bu takimin kalbi Ayhan-Linderoth
tipindeki oyunculardir. Total futbol sen topu kendinde tuttugunda totaldir,
yoksa adisyon tutmaz, hesap denklesmez. Anadolu takimlarinin 2. sinif Turk teknik diraktorlerinin belledigi gibi ''Buyukleri bitirmek icin orta sahani kalabalik tutarak basacaksin ve kendi yari sahanda pres koyacaksin''. Bana gore simdilik fazla luzumsuz gozuken Elano transferi yerine Ayhani-Linderoth u yedekleyecekti GS. Belki Manisaya ne olursa olsun verip, Sezeri almak gerekiyordu. 8 milyona Elano'u alacagina , 3-4 milyona Sezeni, 3-4 milyonada genc yabanci target striker alinmaliydi. Hadi is isten gecti, bari Caneri o mevkiye alistirin. Hem savunma, hemde hucum yapiyor , üstelik solak ve ayagina hakim. GSnin ne sol bekte (Balta, Ugur, Sabri), ne sag bekte (Sabri- Serkan K. -Ugur) problemi var. 5 oyuncu 2 bek icin yeter. Biz FB degilizki takimin atesleme gucu beklere kalmis olsun. Ama en cok asinan ve calisan yeri (Cift yonu cok iyi olan sol önlibero) icin, 1,5 oyuncu ile giremezsiniz. Onun yanindaki hamal sag önlibero icin Mustafa Sarp, baris gibi alternatif var: Mehmet Topal iki mevkii arasinda bir yerlerde. Yani ne kus , ne deve, olsa olsa devekusu.

Elano Arda ile oynarsa hem yumusak bir takim oluyor, hemde Ardayi sola itiyorki Arda yeni yeri ortada daha uretken. Keita ile ise daha uyum saglayamadi. Elano gorunen odurki Keitanin ve Ardanin yedegi. Keita ve Elano , her ikiside kendine oynuyor havasinda. Baros cok kotu cok forumsuz ama, Keita ile ikisi karsi takimi yorup,
gol icin gardi dusmus hale getiriyor Elanodan farkli olarak. Bunun disinda onlarin oyun stiline gore kendini sekilllendiren rakip, 2 degisiklikle alllak bullak oluyor. Yani onune top bekleyen ve saha sola deli danalar gibi deplase olan ama kopuk olan Barosa gore sekillenen ve yorulan rakip, sirti donuk ve son adamla cizgide oynayip, buldumu cakan hava hakimiyeti olan bir adam gelince gumluyor.Sol tarafta, gene tek tek adam gecen, cok hamleli, ve inisyatif Arda yerine, kendini unutturan ve top geldiginde kaleye donuk ( en olumlu isi tek hamlede yapan Kewell'i cozemiyorlar. Delen gecen atletik ve hizli Keitayi kesmek icin sagda 3er 5 er kumelesmeye alisirken, dar alanda donen ve hizlanan , araya ve arkaya pas atan Aydinda sasiriyorlar.
Alpay, iyi guzel yazmissin. Bazi dediklerine de katiliyorum. Ama bu kadar detayli yorum icin erken. Diger bazi arkadaslarin da yazdigi gibi Topal'in da Elano'nun nerdeyse daha ilk maclari. Ikisi de fizik olarak tam hazir degil. Arda ilk defa ortada oynadigi zaman da bircok kisi burasi yeri degil solda daha verimli demisti. Biraz sabir gosterince simdi ortada daha verimli denildi. Elano Brezilya milli takiminda cok daha rahat ve etkili oynuyor, serbest vuruslari bile daha etkili cunku herkes nereye kosacak biliyor. Keita bile daha oturmamis durumda. Yani bu adamlar degiserek oynayip birbirlerine alisip daha cok verimli olacaklar. Bununla birlikte iki yonlu bir on libero da tabii cok faydali olurdu ama boyle adam bulmak cok zor. Bir de butun bu adamlarin Super lige ve Rijkaard'in da boyle tur rakiplere alisma sureci var. Bunlar cok uzun surmez. Elimizde herseye ragmen cok zengin bir kadro var ve su anda her mactan sonra uzun uzun analiz yazabiliriz ama biliyorum ki bir sonraki macta bu yazdiklarimizin tam tersinin de olmasi mumkun. En azindan eski yillara gore simdilik daha iyi bir istikrar var ve henuz detayli yorum icin bence erken.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ben bu sene GS'i bir kez izledim o da kendi sahamizda 4-1 kazandigimiz macti. Hani su Elano'nun uzaktan gol attigi mac. O macta da daha evvel GS'i izledigim bazi maclarda da Ayhan hakkindaki dusuncelerim bizim Mert ve Alpay'inkilere tamamen ters. Bende mi bir terslik var bilmiyorum cunku Barca'ya nasil gider dedigim Ibra da dun ilk 11'de oynayip gol atmis. Fakat Ayhan bana gore tam anlamiyla el freni ve seyrederken illet oluyorum adeta. Bunda ileri oynama mefhumu yok topu alip geri donmekten baska birsey yapmiyor. Kabiliyetli oyuncu ama yeri kesinlikle on libero degil. Asil yeri forvet arkasi ya da orta sahanin solu. On libero oynadigi surece takimi baltalar. Topal ve Sarp (iste cok begendigim oyuncu) on liberoda buyuk kazanc. Elbette Elano icin konusmak erken ama benim tahminim bu 7-8 milyon euro'nun altinda kalinacak gibi. Bu transfere gerek yoktu. Tabii yanilabilirim ama GS'in aradigi oyuncu degil gibi geldi. Obur sagda oynayan arap (eskilerin komik buldugum deyimi ile) ise dangul dungul ama is yapacagina inaniyorum. Benim asil guvencem takimin emin ellerde olmasi. Bu kadar iyi bir teknik ekibi nasil sectiler ve getirdiler inanamiyorum dogrusu. Bana gore takimin defansi ve orta ikili yillarca milli takimin iskeletini olusturacak. Sabri'ye cok kisi laf ediyor ama fizik gucu ust duzey Avrupa takimlarinda oynayacak duzeyde. Bizim Linderoth bu sezon da yatacak mi boyle? Yahu iki sezondur yatarak dunyanin parasini aldi. Buna icim aciyor. Onun yerine oynayacak tonla adam var gondersinler hemen.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Ben bu sene GS'i bir kez izledim o da kendi sahamizda 4-1 kazandigimiz macti. Hani su Elano'nun uzaktan gol attigi mac. O macta da daha evvel GS'i izledigim bazi maclarda da Ayhan hakkindaki dusuncelerim bizim Mert ve Alpay'inkilere tamamen ters. Bende mi bir terslik var bilmiyorum cunku Barca'ya nasil gider dedigim Ibra da dun ilk 11'de oynayip gol atmis. Fakat Ayhan bana gore tam anlamiyla el freni ve seyrederken illet oluyorum adeta. ...
Sen ne zaman futbolu ogrendin diye sana da soracaklar sonra. Ayhan'a laf etme. Ayhan'i oyle oldugu gibi seveceksin.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Sende terslik var derim eger Sultanili bir buyugume saygisizlik olmayacaksa. :-)
Bir gidiver fiyordlarda 10 kiloluk somon avla, bol oksijen alacaksin, birde ustune fumesini yersin, bol fosfor, nasil rahatlayacaksin, nasil da anlayacaksin Ayhanin futbolunun degerini :-)) . Hem fiziki olarak mucadele edeceksin, hemde en kalabalik yerde en dogru pasi atip, en cokta top kapmaya calisacaksin. Bazen bir kendi etrafinda donus veya vucut calimi, oylesine laf olsun diye atilan pastan iyidir. Ilerisi dolu veya musait degilse, ya yana pas verirsin yada bosalana kadar pozisyon yayaratirsin. El freni olan Tugaydi, ama o da gitti ayakta tutma suresini kisaltti, 40 yasina kadar top oynadi Ingilterede. Ayhana kotu demek, Xaviye, Suat Kayaya da vs.. kotu demektir. GS'ye gelen son 7-8 hoca kendisinden vazgecemedi. Her yil duzenli olarak 40-45 macin ustune cikiyor, son 2-3 yilin pas sayilarinda ve yuzdelerinde lider. Olmadigi maclarda GS cok zorlaniyor. Istatıstikler bunu soyluyor.

Kerem Tezic wrote:Ben bu sene GS'i bir kez izledim o da kendi sahamizda 4-1 kazandigimiz macti. Hani su Elano'nun uzaktan gol attigi mac. O macta da daha evvel GS'i izledigim bazi maclarda da Ayhan hakkindaki dusuncelerim bizim Mert ve Alpay'inkilere tamamen ters. Bende mi bir terslik var bilmiyorum cunku Barca'ya nasil gider dedigim Ibra da dun ilk 11'de oynayip gol atmis. Fakat Ayhan bana gore tam anlamiyla el freni ve seyrederken illet oluyorum adeta. Bunda ileri oynama mefhumu yok topu alip geri donmekten baska birsey yapmiyor. Kabiliyetli oyuncu ama yeri kesinlikle on libero degil. Asil yeri forvet arkasi ya da orta sahanin solu. On libero oynadigi surece takimi baltalar. Topal ve Sarp (iste cok begendigim oyuncu) on liberoda buyuk kazanc. Elbette Elano icin konusmak erken ama benim tahminim bu 7-8 milyon euro'nun altinda kalinacak gibi. Bu transfere gerek yoktu. Tabii yanilabilirim ama GS'in aradigi oyuncu degil gibi geldi. Obur sagda oynayan arap (eskilerin komik buldugum deyimi ile) ise dangul dungul ama is yapacagina inaniyorum. Benim asil guvencem takimin emin ellerde olmasi. Bu kadar iyi bir teknik ekibi nasil sectiler ve getirdiler inanamiyorum dogrusu. Bana gore takimin defansi ve orta ikili yillarca milli takimin iskeletini olusturacak. Sabri'ye cok kisi laf ediyor ama fizik gucu ust duzey Avrupa takimlarinda oynayacak duzeyde. Bizim Linderoth bu sezon da yatacak mi boyle? Yahu iki sezondur yatarak dunyanin parasini aldi. Buna icim aciyor. Onun yerine oynayacak tonla adam var gondersinler hemen.
NO ADNANS, NO CRY !!

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Alpay Dedeoglu wrote:El freni olan Tugaydi, ama o da gitti ayakta tutma suresini kisaltti, 40 yasina kadar top oynadi Ingilterede.
Tugay'in Tugay oldugu gunleri, yani Suat ile oynadigi, ve GS'in bana göre bir atilim icinde oldugu dönemi hatirlamiyorsun galiba. Ayhan onun yaninda bana göre bir hic, her hususta. Tugay TR'ye gelmis gecmis en iyi oyunculardan. Tugay yollandigi sene takimda siritiyordu evet ama TD (Fatih Terim) ona bazi maclar kilit görev verecek kadar guveniyordu. Bek oynadigini hatirlarim mesela...siritiyordu cunku oynadigi takim UEFA sampiyonu olmaya aday bir takimdi, ve oldu. Ayhan geldigi ilk seneler ne kadar oynadi arsivlerde görursun. Kendisi alternatifsiz diye önem kazandi ve bunu sen dahil herkes biliyor. Ben cok iddiali konustum sezon basinda, dedim alternatif bulundugu gun Frank onu yedeklere oturtacak. Bugun ona alternatif var, sezon ilerledikce herkes görecek.
Ayhana kotu demek, Xaviye, Suat Kayaya da vs.. kotu demektir. GS'ye gelen son 7-8 hoca kendisinden vazgecemedi. Her yil duzenli olarak 40-45 macin ustune cikiyor
Gelen yabanci taslarla oynamak istemez genelde, isim yapmis oyunculari bir baslangic olarak sahaya surer. Buna kötu transfer, sakatliklar ve akabinde alternatifsizligi eklersen yazdigin tablo cikar ortaya.
son 2-3 yilin pas sayilarinda ve yuzdelerinde lider. Olmadigi maclarda GS cok zorlaniyor. Istatıstikler bunu soyluyor.
Istatistiklere bakmadim, dogrudur...ama istatistikler ofansif pas orani, veya ileriye atilmis paslar orani hakkinda birsey söyluyor mu?
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Eren Akkan

Post by Eren Akkan »

Ayhan bu takım için yeterli kalitede mi değil mi o bir tartışma konusu tabi, ancak onun tarzında (ya da bahsi geçen Tugay, Xavi, Suat, ....) oyuncu eksikliği asıl sorun. Mesela, Ayhan'ın maç içinde yaptığı sola kayarak Arda'ya Balta'ya destek verme sezgisi bu iki oyuncuda yok. Veya topu ayağında tutabilme becerisi... Yani belki uç örnek olacak ama, Arda'yı stopere koymak gibi oluyor Sarp veya Topal'dan ofansif olarak verim almaya çalışmak. Yani, oyuncuların kalitesi değil, tarzlarında sorun var.

Aynı şekilde yetenekleri tartışılmayacak olan Elano'nun da ben fazla lüks olduğunu düşünüyorum. Onun yerine Ayhan'ın mevkiinde oynayacak bir oyuncu alınmış olsa daha iyi olabilirdi.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sevgili Alpay, kaba istatistikleri yorumlamak yaniltici olabiliyor. Mesela Ayhan hangi maclarda oynamis, o donem takimin form durumu nasilmis, hangi mevkide oynamis, takim hangi sistemde oynamis vesaire gibi bir yigin faktoru kontrol etmedigin zaman yaniltici sonuclara varabiliyor insan. Futbolu iyi bilenler ustte saymadiklarima onemli olabilecek faktorleri de katabilirler. Dedigim gibi kotu bir oyuncu degil ama yeri on libero degil bence. Yeri ortanin solu veya (özellikle) forvet arkasi. Belli donemler buralarda oynadi cok basarili oldu. Ozellikle dikkat ettim takim ataga kalkarken top kendisine gelirse atak baslamadan bitiyor ve sac bas yolduruyor. Bu Elano milli takim oyuncusu mu? Ben ismini hic duymamistim gelene kadar. Demek millet bu yabanci maclari falan da 90 dakika izliyor ki gelince muthis transfer dediler. Gerci son yillarda gelen nerdeyse tum oyuncular icin bu dendi. Ayrica Aydin da gozume cok daginik gozuktu. Ama benim hosuma gidenler orta saha önunde oynayan Sarp ve bizim tandemle Sabri ve Ugur oldular. Tandem biraz ustune calisilirsa eski United tandemi gibi olabilir. Takimin gol varyasyonalri cok fazla. Futboldan keyif alan ve light taraftar oldugum icin bu takimi izlemege deger buluyorum. Teknik kadro cok iyi, potansiyel var. Yedek takim ise Turkiye liginde sampiyonluga oynayacak duzeyde. Bana gorse 2000'deki takimin duzeyini bile kisa surede gecebilir bu takim cunku teknik kadro cok daha iyi. FB, BJK falan cok hafif kaliyorlar bu GS'in yaninda.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Aradim aradim sonunda buldum... Dun Sabah gazetesinde vardi bu istatistikler...

http://www.sabah.com.tr/Spor/2009/09/01 ... durulamadi
Ayhan'ın yeri doldurulamadı

01.09.2009

Üç maçta oynadığı 191 dakikada ileri 64 pas yapan Ayhan'ın yerindeki Topal-Sarp ikilisi 37'de kaldı

Galatasaray'da iyi futbolla kazanılan ilk üç lig maçının gizli kahramanlarından olan Ayhan Akman, sakat olduğu için başkentte yoktu. Ayhan üç maçta toplam 191 dakika oynadı. Ayhan, bu sürede 173 kez topla buluştu, 137 isabetli, 13 isabetsiz pas yaptı. İsabetli paslarının 64'ü ileri doğruydu. Dün toplam 180 dakika görev alan Mehmet Topal-Mustafa Sarp ikilisi 129 kez topla buluştu. 106 isabetli, 15 isabetsiz pas yaptı. 37 isabetli pasları ileriyeydi. Ayhan 191 dakikada 33 top çalmıştı. Topal-Sarp ikilisi 180 dakikalık toplam sürede 21 top çaldı.
Ayhan bunu uc macta yapmis diyebilirsiniz ama Ayhan 270 dakika degil 191 dakika oynamis - yani toplam oynanan sure sayilari birbirine neredeyse esit...

Toplam hemen hemen ayni surede Ayhan 64 ileri pas yapmis, Topal ve Mustafa 37... ki tek tek bakildiginda buyuk ihtimalle Topal 37'nin en az 25'ine sahiptir - Mustafa belki 10-12...

Hadi dakikalari ve toplam sayilari bir yana birakalim isi yuzdeye vuralim... Ayhan'in isabetli paslarinin %47'isi ileri dogru - Mustafa ve Topal'in isabetli paslarinin %35'i ileri dogru... Yani Mustafa ve Topal Ayhan'dan cok daha fazla yana ve geriye oynuyor - ustelik ayni sure icinde daha az top kapiyorlar (ki bu beni de sasirtti).

Ayhan superstar falan degil ama rolunun oyuncusu - o rolu bugun GS'da daha iyi oynayacak saglam bir adam yok - ancak saglam bir Linderoth belki kesebilir Ayhan'i... Yada gider Nuri'yi alirsiniz Dortmund'dan ancak o zaman Ayhan yedek klubesine gider.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Bu arada benim Mustafa Sarp'i begenmedigim icin bunlari soyledigimi dusunenler icin gittim birde bunlari buldum (bugun cok vaktim var galiba) :)

Bakin ta iki yil evvel neler demisim Mustafa Sarp icin...

viewtopic.php?f=2&t=4099&p=59742#p59742 - son cumle...

viewtopic.php?f=2&t=4099&p=59820#p59820 - 3. paragraf...

viewtopic.php?f=2&t=4078&p=60039#p60039

Iki sene evvel Huseyin Cimsir'in milli takimda on libero oynadigi donemde FT'nin bir de Mustafa'ya bakmasini istemistim... FT GS'a gelince daha yeni kesfetti Mustafa'yi...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben de bir Ayhan dusmani degilim. Iyi oynarsa bu takimin kazanci olur. Sevinirim. Ama benim gordugum seyler istatistikler ne der bilmiyorum ama diyelim ki herkesden cok pas yapiyor olsun. Olabilir. Yuzde 67 mi 64 mu her neyse ileri pas yapiyormus. Bence Ayhan'in yaptigi paslarin yuzde 60 civari (o da iyimser olarak) yan ve geri pas. Ben Ayhan'in 20 metre onunde kacan adama ara pasi verirken ya da diklemesine pas verip pozisyona soktugunu goremedim. Verse bile isabetli degil. Ya arkasina ya da cok onune dusuyor. Hucuma kalkan adam topu alinca bu isabetli sayiliyorsa ayip denen bir sey var. Pozisyon gecmis onunu kapatmis oluyorlar. (Kac mac seyrettin derseniz de iyi kotu firsat buldukca seyrediyorum. Butun UEFA elemelerini seyrettim. Bir iki hazirlik maci da dahil. bunlarin hepsinde Ayhan oynadi. TV pencesesinden gosterildigi kadar Ayhan'a da ozel olarak odaklaniyorum).

Topal'i acik soyleyeyim son gordugum Ankaraspor macinda begenmedim. Ondan cok daha fazla seyler bekliyordum. Yani su anda Ayhan'dan iyidir diyemem asla. Insallah ikisi de duzelir ve ikisinin de iyi maclarini seyredip bu takima faydali olduklarini goruruz. O zaman ilk tebrigi de ben yapacam.

Bu arada Ayhan'in hircinlik olayinda buyuk bir adim atarak kendini duzeltigini memnuniyetle goruyorum ve takdir de ediyorum. Boyle seylerin yarardan cok zarar getirecegini gorup anladi hem kendi hem de klup acisindan. Bravo!
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bende aynı haberi aradım aradım bulamadım :D
Çünkü bir köşe yazısı diye kalmış aklımda.
Gerçi haberin kendi içinde çelişkileri var. Bir kişinin 3 maçtaki istatistiğiyle 2 kişinin 1 maçtaki istatistiklerinin toplamını kıyaslamak mantıklı birşey değil. Bu istatistiklere atılan golleride ilave etsek, Sarp birinci olur. Sezon sonunda Topal 1-2, Ayhan 0-1 Sarp 5-6 gol atmış olacaktır diye tahmin ediyorum ben mesela.

Yine sabah gazetesinde pazartesi günü dehşet bi analiz vardı. Yazılanlar doğru diyemi yoksa hayal kurmamıza yardım ediyor diyemi beğendim bilmiyorum ama çok güzeldi.
Yazının orijinali burda:
http://gayin-sin.net/2009/08/31/bir-fut ... #more-1413

Ben Sarp'ın Topal ve Ayhan arasında biryerde olduğunu düşünüyorum, Teknik ve fiziki mücadele açısından. Dolayısıyla orta ikilinin Sarp-Ayhan veya Sarp-Topal şeklin olması gerektiğini düşünüyordum ama son maç bu düşüncemi sarstı. Gerçi karar vermek için henüz erken. Balta'nın formsuzluğu ve ön saftaki oyuncuların kötü performansı bu ikilinin başarısız damgası yememesi için sebep teşkil edebilir. Bunu zaman gösterecek.

Mert Tokman wrote:Aradim aradim sonunda buldum... Dun Sabah gazetesinde vardi bu istatistikler...
Ayhan'ın yeri doldurulamadı
01.09.2009
Üç maçta oynadığı 191 dakikada ileri 64 pas yapan Ayhan'ın yerindeki Topal-Sarp ikilisi 37'de kaldı

Galatasaray'da iyi futbolla kazanılan ilk üç lig maçının gizli kahramanlarından olan Ayhan Akman, sakat olduğu için başkentte yoktu. Ayhan üç maçta toplam 191 dakika oynadı. Ayhan, bu sürede 173 kez topla buluştu, 137 isabetli, 13 isabetsiz pas yaptı. İsabetli paslarının 64'ü ileri doğruydu. Dün toplam 180 dakika görev alan Mehmet Topal-Mustafa Sarp ikilisi 129 kez topla buluştu. 106 isabetli, 15 isabetsiz pas yaptı. 37 isabetli pasları ileriyeydi. Ayhan 191 dakikada 33 top çalmıştı. Topal-Sarp ikilisi 180 dakikalık toplam sürede 21 top çaldı.

Eren Gumrukcuoglu

Re: Yan pas geri pas

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Ayhan'in yanlis yerlerini elestiriyorsunuz ben de Ayhan'i oyununu yavaslatici buluyorum ama yan ve geri paslari yuzunden degil. Yan ve geri paslar olmazsa olmazlardir ve harikadirlar. Ama onlarin da bir zamanlamasi var. Ayhan ara sira bu isi geciktirerek geveleyerek yapiyor, herkes gibi ben de kiziyorum. E bi de o kadar gevelemenin uzerine o pas yana veya geriye gidince milletin agzinda Ayhan cok geri oynuyo agbi sakizi cigneniyor. Aslinda cok muhimdir yan ve geri paslar karsi defansin dengesini bozmak ve arkadan Third Man Release yapmak icin.

Size soyle soyleyeyim: Bir atak dusunun, herkes ileri pas yapiyor: 5 pastan fazla yapamazsiniz (eger bu paslar 10 metreden kisa mesafede degilse.) Veya soyle bir atak dusunun 10 pas yapiliyor ama bu paslardan sadece 2si teoride ileri oynanmis gibi gorunuyor. ( on libero kanada aciyor capraz bir ileri pasla ) Geri kalani sadece yan pas. Hatta gol pasi da geri pas!!! cizgiye inip penalti noktasina cikariliyor. Bu ikinci sikkin gol olma ihtimali daha fazla. Biraz vaktim olunca aslinda cizimler yapip gostermek isterim. Demek istedigim elbette eger ceza yayi onunde geri pas yapilirsa herkes gibi ben de kufrederim; ama kanatta veya santra yuvarlagi etrafinda geri ve yan pas yapildiysa "kusura bakmayin futbolun gerekleri bunlar" gibi geliyor. Neyse umarim buradan baska baska tartisma konulari da cikar. Haydi kalin saglikla...
Eren Gumrukcuoglu

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Biraz konu disi olacak Cek basinina gore dun Baros baba olmus.

Cek milli takimina katilip katilmayacagi dusunulunurken oglu Patrika(?) dunyaya gelmis.

Kendisini tebrik eder ogluna Galatasaray formasi altinda bol bol gol gostermesini dilerim.

Z Baroše je táta. Oslaví syna Patrika výhrou?
(jap, fis)
194 words
3 September 2009
Mladá Fronta Dnes
14
Czech
(c) 2009 Mladá Fronta DNES, Newton IT s.r.o. All rights reserved

Praha -Milan Baroš už je u fotbalové reprezentace.

Jako táta.

Útočníkovi Galatasaray Istanbul se v úterý ráno narodil syn Patrik.

„Skvělá zpráva, všichni jsme rádi za Milana. Určitě bude mít čistou hlavu a bude nažhavený na fotbal,“ řekl obránce David Rozehnal za reprezentační spoluhráče, kteří na Baroše čekali od pondělního srazu.

Národní tým čeká nesmírně důležitý zápas na Slovensku, který se hraje v sobotu v Bratislavě (živě vysílá ČT 2 od 20.30). Baroš má být jednou z českých zbraní, protože v turecké lize ukazuje formu. Navíc se k týmu znovu po 14 měsících připojil i kanonýr Jan Koller, jenž by měl s Barošem vytvořit úderné útočné duo.

Jenže Baroš zprvu v domluveném termínu nedorazil. Místo toho s manželkou Terezou odjel do porodnice. Kdyby se porod zkomplikoval, logicky by hrozilo, že 27letý útočník zůstane v Istanbulu. Malý Patrik se narodil bez potíží a jeho otec včera vpodvečer přistál v Praze. „Všechno je v pořádku,“ řekl a proběhl ruzyňskou letištní halou. Spěchal do Štiřína, kde je národní tým ubytován. Dnes by měl trénovat v Kunicích a odpoledne vyrazí s ostatními na Slovensko.

Post Reply