TSL 10. hafta: FB-GS 3-1 (Balta)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Maç nasıl biter?

Poll ended at Mon Oct 19, 2009 11:42 pm

FB kazanır
13
34%
Berabere biter
6
16%
GS kazanır
19
50%

Total votes: 38

Cengiz Akgun
Moderator

Re: TSL 10. hafta: FB-GS 3-1 (Balta)

Post by Cengiz Akgun »

Bunlar guya Gezer'in agzindan. GS yonetiminin nasil bir gaflet icinde oldugunun gostergesidir. Adam bize karsi yapilan bir harekt degildi. Bize kufur etmiyorlardi. Kufuru yiyen GS'lilardi. Tasta kazara haekm arkadasin basina geldi. Atanin amaci hakemi vurmak degildi demis. Mustehaktir. Daha boyle cok oraya gidilip kafa goz yarilip donulecek. Sen hakkini aramaz isen Gezen cam tas kirilacak diye maci oynatir. Sahaya cikmazsin. Cikmaman cin TV ekranlarina yansimiz olay var. hakemin kafa yarilmis ve Acibadem'den doktor gelip dikis attirmi Gezer. sana da cik oyna diyor. Bu sahada guvenligi saglamadigin takdirde bu takim sahay acikmaz. Cikarsin ve maci bitirirsin. Ya tek tek guvenlikle konusup bu sahaya birak tasi havadan kus boku dusse bu maci iptal ederim Aziz efendiye soyleyin diyemez isen kendin bilirsin. Oyuncuma gelecek en ufak bir naylon bardakta takimi sahadan cekecegim diyecek halin yoksa adami boyle samaroglanina cevirirler. Gerci FB onunde tel tel dokulmussun ayri bir mesele. Zaten hukmen yenik sayilsan da 3 tane gol yaziyorlardi. Hic olmazsa baros saglam kalirdi.
FENERBAHÇE- Galatasaray maçı öncesi karşılaşmayı tatil etmediği için eleştiri yağmuruna tutulan hakem Bünyamin Gezer, HÜRRİYET’e konuştu. Gezer, “Vicdanım çok rahat. Öyle rahat ki, çok büyük olayları önlediğim kanaatindeyim” dedi.
İşte Bünyamin Gezer’e yönelttiğimiz sorular ve işte Gezer’in yanıtları..
SORU: Hocam maçı niçin tatil etmediniz?
GEZER: Müsabaka için ısınmaya çıktık. 25 dakika boyunca saha içindeydik. Bize ne küfür edildi, ne de bir cisim atıldı. Evet bir takım cisimler sahaya atıldı ama;
1- O cisimler bize yönelik değildi.
2- Oyuncuları etkileyecek konumu yoktu.
3- Yardımcı hakemim için Acıbadem Hastanesi’nden doktorlar geldi. Travma geçirmediğini, çabuk tedavi edebileceklerini ifade ettiler. Ben de defalarca sordum;
- Hocam iyi misin..
- Hocam maça çıkabilir misin...
SORU: Ne yanıt verdi?
GEZER:Her defasında iyi olduğunu söyledi. Tansiyonunu ölçtürdüm. Karşılaşmalar için bize verilen bir talimat var. “Adil, eşit ve güvenlikli bir otam yoksa maçı iptal edin” derler. Burada herhangi bir oyuncu sakatlanmadı. Deplasman takımının güvenliğini etkileyecek bir ortam yoktu. Ve yardımcı hakem hastenelik olmamıştı.
SORU: Ama ya hakeme gelen cisim.
GEZER: Münferiden yapıldı. Çünkü bizi etkileyen olumsuz şart yoktu. Bize küfür edilse, bize yönelik bir eylem olsa tamam. Ama yardımcı hakemim müsabakaya çıkamasa, beyaz bandaj ya da fileyle sahaya çıksa tatil ederdim. Kaldı ki bilinci son derece açık bir şekilde devam etti.
SORU: Soyunma odasında ne düşündünüz?
GEZER: Şimdi soruyorum. Bunu kendi kendime de sordum çünkü. 50 bin kiyi o stada gelmiş. Maçı tatil etsem binlerce insan protesto yürüyüşü yapacak, camlar çerceveler indirilecek.
SORU: Maça devam kararını hem de hakem, hem de bir polis memuru olarak verdiniz galiba.
GEZER: Tabii ki o durumda var. Düşünün 3 cana mal olsa ne olurdu? Müsabaka oynanırken o cisim atılsa ve hakemin kafasına gelse, hem televizyon başında, hem de stattaki herkes maçı niçin tatil ettiğimizi görecekti.
Oysa bu olayda sadece TV’den izleyenler gördü. TV’den maç izleyenlerin yüzde 80’i son 5-10 dakika da ekran başına geçer. Tatil etsem, ekran başındakiler bir şey görmedikleri için anlayamayacaklar. Oysa bu olay müsabaka içinde olsa, “Fenerliler attı” diyecekler ve taraftarlarına kızacaklardı.
Ve niye tatil kararı verdiğimi anlayacaklardı.
Şimdi soruyorum ortada gözükmeyen ve neredeyse kimsenin anlamadığı bir olayda tatil kararı verilmesi doğru mu? Benim vicdanım o kadar rahat ki.. Çok büyük olayları önlediğim kanaatindeyim.
SORU: Soyunma odasına girdiğinizde kimlerle temas kurdunuz?
GEZER: O anda tek düşüncem yardımcı hakemle ilgili bilgi almaya çalışmaktı. Karşılaşmayı oynatayım mı, oynatmayayım mı? Bu kararı ben verdim. Elbette birtakım girişimler olmuştur. Gözlemci, temsilci... Ama benim önceliğim yardımcı hakemin durumuydu.
Şimdi okuyorum, yorumları dinliyorum, insanlar “Federasyondan talimat aldı, maçı oynattı” diyorlar. Biz yardımcı hakemim ve ekibimle karar verdik. Sadece cisimle yaralanan yardımcı hakemime değil, diğer arkadaşlarıma da sordum. “Etkilendiniz mi?” diye.
SORU: Siz etkilendiniz mi?
GEZER: Ben etkilenmem. Sadece arkadaşımın kanını görünce şoke oldum. Çünkü beklemediğimiz bir olaydı. Ama o şoku çabuk atlattım. Birkaç saniye sürdü o kadar. Kaldı ki daha sonra maçı yönetirken hakemi siz de gördünüz. Belli bile olmuyordu yarası.
SORU: Maça konsantre olabildiniz mi?
GEZER: Ben kesinlikle maça konsantre olduğumu düşünüyorum. Bakın o kadar sağlıklı bir derbi oynandı ki. Çok kötü başlayacak bir derbiydi ama sağlıklı bitti. Hatta bazı futbolcularla kucaklaştık. Bugün hiçbir Galatasaraylı, Fenerbahçeli biriyle kavga etmedi. Ben Maraş gibi küçük bir ildeyim. Burada herkesi birbiriyle şaka yaparken gördüm. Biz bu ortamı sağladık. Düşünebiliyor musunuz, bir taraf karşı tarafa saldırsaydı. Allah korusun birkaç cana mal olsaydı. Hesabı kim verecekti? Bazı kararları verirken bazı şartların oluşması lazım. Benim düşündüklerimi sağduyulu insanların da düşünmesi de lazım. Futbolcu kardeşlerimin hepsi bana güveniyor.
SORU: Nasıl dile getiriyorlar bunu?
GEZER: “Görmedim kardeş” deyince, hepsi anlayış gösteriyor. “Tamam hocam biz sana inanıyoruz” diyorlar. Ben hayatım boyunca gördüğümü çaldım. Mesela Ayhan maçta bana itiraz etti. Maçtan sonra özür diledi. “Olur böyle şeyler Ayhancığım” dedik.

Bana laf gelsin emniyete asla

SORU: Şimdi K.Maraş’a döndünüz. Maçla ilgili ne tür tepkiler aldınız?
GEZER: Siz aramadan az önce çok üst düzey bir emniyet yetkilisi aradı. Benimle gurur duyduğunu söyledi. Başarımın devamı diledi. Ben sahada polisliği düşünmem. Saha içinde hakemim çünkü. Ama emniyeti temsil ediyorum. Bana laf gelsin ama emniyet teşkilatına laf gelmesin.
SORU: Futbolcular maçın tatil edilmesi yönünde bir şey söyledi mi saha içinde.
GEZER: Hayır hayır hiç gelmedi. Sabri mesela... “Hocam hiçbir şey yok problem etmeyin” dedi.

Dürüstlüğüme inanıyorlar

GEZER: Çağırdım, “sakın ola bir daha bunu yapmayın” dedim. İdarecilerine de söyledim. İnsanlar şimdi, “İki kişiyi gördü, atamadı.. Maça başlamamalıydı” diyorlar. Ben tam o anda yardımcı hakemimin kafasına bakıyorum. Bir-iki saniyelik süre içinde belki de bakar kör oldum. Bakın ben Fenerbaçe maçından sonra (Beşiktaş PAF takımı ile çıkarız demişti) Beşiktaş’ın Sivas maçına hakem olarak çıktım. Küme düşme söylentilerinin yoğunlaştığı dönemde ilk Bursa- Beşiktaş maçına çıktım. Bu maçların hepsine karşı hazırlığımı yaptım. Bu maçta ise seyirciler pozitif. 20-25 dakika boyunca küfür yok. Hatta bağırıyorlar, “Senin dürüstlüğüne inanıyoruz” diye.. “Ortadan çal hocam” diye..
Yani ortam gayet iyi.. Ama bir anda olay gelişti. Tam bir şok. Birkaç saniye sürdü gerçi ama... Soyunma odasına girdikten sonra, yardımcı hakem için doktorlar “ufak sıyrık” deyince rahatladık.

İKi GÖRÜŞ

Mehmet AĞAR
(DP eski Genel Başkanı)
Son derece doğru bir karar verdi
HER şeyden önce maçı iptal etmemesi doğru bir karardır. Bünyamin Gezer bu kararı alırken hakem kimliğinin yanında, polis kimliğini de ön plana çıkarmıştır.

Ercan SAATÇİ
Polis kimliğiyle öne çıktı
DOĞRU karar alınırken Bünyamin Gezer’in polis kimliğinin öne çıktığını ve bunun da iyi bir şey olduğuna inanıyorum. Polis olması bu konuda farklı bir öngörüde bulunabilmesini sağladı.

Sarvan: Gezer’e telkinde bulunmadık

MHK Başkanı Oğuz Sarvan, Bünyamin Gezer’in kendisine tanınan yetkiyi kullandığını söyledi. Sarvan, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Oyun kuralları kitabının ilgili maddesi, maçın başlatılması ve devam etmesi yetkisini tamamen hakeme vermişti. Gezer kişisel inisiyatifini kullanmıştır. Kendisine hiçbir kuruldan, herhangi bir telkinde bulunulmamıştır.”
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

sevgili arkadaslar...

Macinda gorduk, oncesinide biliyoruz, simdi olanlarida... En son "Arda fenerde olsa oyanayamaz" haberi ile taclanan bir gelisim.

Turkiyenin uluslar arasi duzeyde en pahali oyuncusu hakkinda bir mac kotu oynadi diye neler deniyor.

Bu islerin nasil isledigini Alpay abi bir kac kere anlatti, bunu Galatasaray yoneticileride biliyor, o yuzden sikin 1 2 sene daha disinizi, cark doner bizim lehimize.

Benimde mizacimi biraz acmam, aciklamam gerekiyor, ozellikle bu konuda ama hepimiz yorulduk bu mactan, o yuzden acmiyacagim.

Yukarda Ercan Saatci'nin ismini gordum, irkildim. Herkez biliyordurda bilmeyenler icin soyleyeyim, Ercan saatci Galatasaray'li lari Pkk'liara benzetmistir 2-1 yendigimiz 2 sene oncesi kupa maci sonrasi. Esat yilmaer Hurriyet spor yayin yonetmeni ve gazeteciler dernegi baskani oldugu zaman. Bir probramda sormuslardi, cok buyuktu cunku olay, kivir kivir kivirmisti acz icinde; tam yakisir sekilde.

2 sininde adi bu forumda gecemeye yakismaz bana gore.

Bu arada Hasan Bey'in Elano hakkindaki dusuncelerine aynen katiliyorum. Elano Lincolden kat kat buyuk bir kariyere ve profesyonellik anlayisina sahip bir oyuncu. Buraya uymazsa bizim kaybimiz , bizim hatamiz our sadece.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Bu Galatasaray endeksli insanlara en iyi yanit Ligde sampiyon olup Avrupada da
elimizden gelebildigi kadar basarili olmaktir.

Alpay'in bize Kasimpasa semtini aciklamasi hatirliyorum. Bizi bu yada o sekilde tahammul edemeyen kitleye en agir cevap bundan sonra alinacak basarilar olacaktir.

Selim Ugur

Post by Selim Ugur »

Ilk once sahadan cekilme konusundan baslayayim..

Karsilarinda bir Avrupa takimi olsa ve bu takimin yoneticileri "can guvenligimiz yok oynamiyoruz burada" deseler, ilk basta AY sahaya cikar 1 parmagi ile butun yapilanlari durdurur. Ama karsilarinda ezeli dusmanlari Galatasaray olunca isler degisiyor. Turkiye'de bu yapilanlar icin alacaklari en fazla 1-2 mac seyircisiz oynama/saha kapatma + gostermelik para cezasi olunca sonuna kadar gaza basiyorlar..

Galatasaray'a gelince.. Bizim yoneticimiz "bu durumda sahaya cikmiyoruz, bir macin oynanacagi sartlar olusmuyor, can guvenligimiz yok" deseler ve takimi sahadan cekseler, alacagimiz sonucu size simdiden soyleyeyim: Hukmen Maglubiyet..

Hatirlarsaniz bu futbol teroru zamaninda Trabzon'daki maclarda Trabzon-Fener arasinda olurdu. Fenerin hocasi Otto Baric'i tribunden atilan taslarla yere yiktilar, adamin kafasi patladi, o zamanin baskani Ali Sen takimi can guvenligi olmadigi icin sahadan cekti.. Sonuc aciklandi FB Hukmen Maglup..!! Trabzon'lular alt tarafi tas attik, magnumla mi vurduk ki herif bu sekilde kivraniyor, artist lan bu hoca deyip Baric'in seyirciyi tahrik ettigini soyluyorlardi :)

Fener hakli oldugu yerde hukmen maglup oldu.. Neden? Cunku o zamanlar Fenerin lobisi bugunku kadar guclu degildi, simdi ayni seyler olsun isler degisir ve degisti de.. Trabzon'daki maclar yine cetin geciyor ama hersey saha icinde, A.Y. Trabzon'u resmen sindirmis durumda, cunku butun ipler onun elinde.. Federasyon, MHK hepsi onun agzindan cikacak olan lafa bakiyorlar. MHK baskani Oguz Sarvan, gozlemcilerin baskani Kemal Dincer (hani Saracoglunda sahaya bicak atildiginda iceri girip bicagi pardesusunun icine saklayip cikan adam), bunlarin hepsi Aziz'in adami.. Adam utanmasa federasyona Selcuk Yula'yi atayacak.

Gecen hafta FB Antep'e yeniliyor, AY Antep valisini fircaliyor neymis adam sevinmismis, nasil sevinirmis.. Diger tarafta Istanbul Valisi keske Fenere baskan olsam diye beyanat veriyor adam her hafta SS'de.. Eski Genelkurmay Baskani GS galibiyetinden sonra tribunde nerdeyse halay cekecek. Kimseden cit yok..

Cunku Turkiye'de bu isler guc dengesine bakiyor. Adam acik acik soyluyor hem sahada hem de saha disinda calisiyoruz diyor. Cunku guc onlarda.. Adamlar devlet ile icice, asker ile icice.. Yoneticilerin nasil ihale aldiklari biliniyor, ama kimse cikip bir sey diyemiyor, cunku biliyorlar ki karsilarina cikani 2 gunde alasagi edecekler. Nihat Ozdemir'in hakkinda sorusturma acildi, ne oldu, hic bir sey..

Karsimizda bu sekilde bir kurtlar sofrasi var.. Adamlar cogu yere ele gecirmis, legal-illegal demeyip herseyi kendilerine cekiyorlar, ondan sonra bunlarin karsisinda basari bekliyorsunuz..

Iste bu yuzden herseye ragmen ben Galatasaray'i basarili buluyorum. 2000'den bu yana Lucescu, Gerets ve son olarak Cevat Hoca ile alinan sampiyonluklarimiz var, hepsi altin degerinde.. Hepsinde de sampiyon olmayalim diye inanilmaz seyler yaptilar ama takim inandigi icin onune cikan butun engelleri devirdi.

Sonucta adamlar ne kadar saha disinda guclu olsalar da karsilarinda yonetim, futbol, taraftar ucgeni icinde inanmis bir Galatasaray camiasi oldugunda bu camiaya karsi kafa kafaya oynuyoryuz her zaman.. Ismi duyulmamis futbolcular ile Lucescu donemindeki sampiyonlugu, Gerets zamaninda rekor puanla aldigimiz sampiyonlugu, hocamiz olmadan Cevat Hoca ile aldigimiz son sampiyonlugu gozlerinizin onune getirin bir.. O zamanlarin hepsinde takimda inanilmaz bir ruh ve inanmislik vardi, onumuze gelen herseyi yiktik gectik.. Simdi ise maalesef bu kivamda degiliz, asiri derece profesyonel cikiyoruz maclara, ki Galatasaray hic bir zaman bu sekilde basariya ulasmamistir. Almis oldugumuz her sampiyonlugu tirnaklarimizla kaziya kaziya almisizdir.

Bu durumu birilerinin Rijkaard'a anlatmalari lazim.. Adam Turkiye'de bu isler nasil donuyor haberi yok.. Olaya son derece profesyonelce bakiyor ama is bu kadarda kalmamasi lazim.. Rijkaard hirsi olmayan ve sakin bir insan, isimi yaparim takimi hazirlarim gerisini onlar yapacak diye dusunmemesi lazim.. Futbolcu onu bu sekilde sakin gordugunde bu sahadaki mucadeleye yansiyor.. Bu hirs ve istek oncelikle onda olmali ki butun oyuncular bu kazanma azmini sahaya yansitsin, su anda karsimizdaki rakibi alt etmek icin elimizdeki tek silah bu cunku..

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Bunyamin Gezer'e niye sormamislar, sahada oynayacak deplasman takiminin guvenligini saglamak da hakemin gorevi degilmidir diye. Keita'nin gozunu morarttiklari zaman da herhalde onun icin pek onemsemedi cunku hedef hakemler degildi. Boyle sacma bir aciklama ben daha once duymadim. Ozuru kabahatindan buyuk.

Evet, bizim yoneticiler mudahale edebilirdi ama bence bu onlarin gorevi olmamali, deplasmanda oynuyorsan senin guvenligini hakem ve polis saglamali, bu durumda hakem zaten polisti, ama herhalde polis talimatlari da oyle eger polise saldiri yoksa halki korumaya gerek yok :shock:

Cengiz Abi sucu bir turlu bizde ariyor, sucumuz yok da degil, ama sucun buyugu nerde acikca belli. Simdi cikacak olan cezalardan da belli olacak. Biz ne yapmistik da 5 mac seyircisiz oynadik? Sahada adam mi vurmuslardi yoksa hakemlere tecavuz mu edilmisti. FB icin 1 mac ceza bahsediliyor, Besiktas niye 1 mac seyircisiz 1 mac da yabanci sahada oynamisti? Bence bizim yapacagimiz birsey yok, bunlari duzeyine inmemek lazim, cabuk hirsiz misali hepsi de. Hangi devirde yasiyoruz da kendi guvenligimizi kendimiz saglayacagiz. Saniyorum bu cok eski bir felsefe.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz abi sucu bizde aramiyor yapilmasi gerekeni söyluyor. Bakin arkadaslar gidin arsivlerde 5-10 senedir her Kadiköy maci sonrasi yazilanlara, hep ayni seyler, 5-10 sene sonra gene ayni seyler yazilacak. Altini cizerek söyluyorum bu ulkede hic bir kisi ve kurum hakkini aramiyor. Yapilan tek sey var yakinma ve aglama. Boyle oluncada ayni seyler devam ediyor. Trafik kazalarinda hep ayni sebeplerden insanlar öluyor, bozuk yollar, surucu hatalari vs 30-40 senedir, yapilan tek sey vah vah allah rahmet eylesin. Hic bir sey olaylardan, olgulardan elde edilen bilgi birikimine gore guncellenmiyor buna gore de eylem belirlenmiyor. Burda yapilacak tek ama tek sey vardi. Takimi cekmek! Bir arkadas ustte diyor ki 'hukmen yenilirdik'! Yahu zaten her gittigimizde 3'ten asagi yemiyoruz, kalbura dönuyoruz bir de ustune klube her tur hakaret ediliyor her cesit saldiri yasaniyor, sinirler bozuluyor (asil dertleri lise aslinda, GS'li olup da lise kompleksinden kuduranlar da var zaten, bizim lise bu ulke insanina batiyor maalesef) adamlar her rezaleti yapiyor ustune bir hafta boyunca davul zurna esliginde gerdan kiriyorlar. Takimi cekme de degil ben bir adim daha gidiyorum. Kadiköy deplasmanina ne seyirci ne oyuncular gitmez her mac 3-0 kaybedilinir. Zaten akli basinda insanlarin umurunda degil FB'e yenilmek. Hepimizin istedigi takimin daha guzel bir futbol ve cok daha disli rakiplerle kendini asmasi. Bunun yeri de Edirne-Kars arasi degil. Bunun yeri Edirne hudutlari disinda basliyor. FB ile oynanan maclarda tek bir madde sahaya atilmayacagi ve normal sportif kosullarda oynanacagi garantisi verilmeden o modern ahirda takim sahaya surulmez. Iste bu kadar. Yok iste boyle pazulari sisirip, beyin hacimlerini 'morartmaya geliyoruz' diye yazarak mercimek duzeyine dusurulup oraya gidilmege devam edilirse bu olanlar sittin sene yasanir. Taaa ki insanca sportif kosullarda oynana kadar.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Burak Ayyildiz

Post by Burak Ayyildiz »

48 saat sonra kendime yeni yeni geliyorum. Mac gecesi hic uyuyamadim, döndüm durdum yatakta. Elbette Fener'e kaybettigimize cok üzüldüm ama beni daha cok rahatsiz eden o aksamki oyunun adil bir oyun olmamasiydi. Pazar aksami yaratilan ambians bana yillar önceki bir TV reklamini hatirlatti: Ünlü futbolcular (Zidan, Del Pierro vs.) görsel efektleri son derece ürkütücü bir mekanda canavarlara karsi oynuyorlardi. Canavarlar ünlü futbolculari bicerek geliyorlar, türbündeki canavarlar da cosuyor vs. vs. Lafin özü sahanin icinde olan sertlikler ve sahaya atilanlar yeterince igrencti fakat beni esas dehsete düsüren tribünlerdeki kin ve nefretin derecesiydi. Herseyin cikis noktasi da bu zaten!

Bugünkü Galatasaray nefretinin/kininin tohumlari yillar önce ekilmeye baslanmistir. Aziz Yildirim ve ekibi (sadece Ugur Dündar ve Atilla Kiyat haric; lakin onlar da Aziz'e pek kisa bir süre dayandilar) ektikleri nefret tohumlarini yesertmek icin var gücleriyle calismislardir. Cünkü tipki Aziz Yildirim'inki gibi totaliter iktidarlar nefret ve korku ile beslenir. Bu yeni birsey degil, tarih boyunca böyle olmustur. Aziz Yildirim iktidari da Galatasaray düsmanligi ve nefreti üzerinden beslenmektedir. Basin ve medya da bu sürecte Aziz Yildirim'in histerisine canak tutmustur; Murat Abi'nin dedigi gibi cirkef sokak kadini ile egitimli avukati ayirt etmeyi basaramamistir. Bunun icin caba bile sarfetmemistir. Cünkü böylesi isine gelir; cünkü kavga aksiyondur, tiraj yapar, seyirci ceker. Türkiye'nin en popüler gazetesinin spor sayfasinda fanatik damatlar ve Meric Tunca gibi meczuplar yazi yazip Türkiye'nin futbol gündemine yön verebilmislerdir...Liste uzar da gider.

Pazar günkü nefret arenasinda futbol oynamak mümkün degildi. Bundan sonra da olmayacak. Benzerini Ali Sami Yen'de yapmaya kalkinca da, yine gerilecegiz, istedigimiz topu oynayamayacagiz, sonrasinda öfkelenen taraftar küfür edip, eline gecirdigini saha atacak ve bu isten zararli cikan yine biz olacagiz.

PEKİ NE YAPMALI?
-GS camiasinin her bireyi inanilmaz hirslanmistir. Bu hirs, kontrolsüz bir öfke seline de dönüsebilir ve bundan en büyük zarari biz görürüz. Bu enerji (tabiiki yönetim tarafindan takim ve taraftar üzerinde) benzeri görülmemis bir motivasyon unsuru olarak kullanilmalidir; bunun metodlari üzerine kafa yorarak düsünülmeldir. Nasil yaparlar bilmiyorum ama kolay bir is degil.
-Yine sistematik bir sekilde kamuoyu olusturulmalidir: Fenerli futbolcular, AY, Sükrü Saracoglu stadi, fener taraftari üzerine dikkat cekilmeli; federasyon, medya (ulusal/uluslararasi), Süper Lig'deki diger takimlar nezninde cok ciddi bir kamuoyu olusturulmalidir. Bugüne kadar olanlar öyle mercek altina alinmalidir ki Fenerbahce stadina cikan hakemin Fener lehine hata yapma korkusundan artik dizleri titremelidir.
-Fenerbahce ve olaylara karisan futbolculari (Baroni ve Blica) maksimum cezalari almalidir.
-Intikamlarin en büyüyü bu sene Avrupa liginde basarili olup Süper Lig kupasini kaldirmaktir. Fenere kesilebilecek cezalarin en büyügü budur.
-Ancak yaratilan bu kamuoyunu sürekli kilabilmek icin, ASY'de sahaya tek bir su sisesi attirmayacak, küfür ettirmeyecek bir otokontrol mekanizmasi kurulmalidir. Belki de bu hepsinden daha zordur.

Yukarida basettigim, camiada birikmis bu muazzam hirs/enerji bu sekilde sel olup denize gitmesin, akarken de önce bize zarar vermesin. Bu enerjiyi akilli bir sekilde elektrige/motivasyona cevirelim.
Ancak bu hic de kolay birsey degildir. Kapsamli bir planlama ve saglam bir kararlilik gerektirir.

Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

"Genc Takimlarimizdan Gelen Oyuncular" basliginda yazilan bir yoruma cevap yazdim ama sanirim bu baslik daha uygun.
Selcuk Samli wrote:Bugunlerde basinda,fazlasiyla,Arda tartisiliyor.Disardan baktigimda,kendisini biraz sinirli goruyorum;saha icinde ve disinda daha sakin olmaya gayret etmeli.Kendine Emre Belezoglu'nu degil,Ergun Penbe'yi ornek almali.

Futbolunda da,ulusal maclardan sonra,bir dusus oldu.Ne oldugunu bilmiyorum ama bir problem(ki var gibi gozukuyor) varsa onlem alinmali ,yardim edilmeli.Yoneticilerimiz ozellikle Arda konusunda cok hassas olmali.Basin tarafindan yipratilmasina kesinlikle izin verilmemeli.
Anladigim kadariyla (macin ilk yarisini dogru duzgun izletyemedim) Rijkaard FB macinda onu kotu oynadigi icin degil, olmasi gereken yerde, sol kanatta yapmasi gerekenleri yapmadigi icin oyundan aldi. Sol kanatta degil Elano'nun oldugu bolgede oynamak istedi. Bu da cogu zaman Hakan Balta ve Ayhan'in uygun durumda pas verecek oyuncu bulamamalarina, geri pas ve pas hatalari yaparak elestirileri uzerlerine cekmelerine yol acti. Hakan Balta'nin sol kanatta yardimlasacak, pas verecek oyuncu bulamamasi sorunu Kewell'in girmesiyle de devam etti. Rijkaard, Zupper lige uygun tuccar antrenor mantiginda olsaydi "B planina gecip" daha 1 dakika once kornerden gol attirmis Arda'yi oyunda tutabilirdi.
Arda'nin ortaya gecerek kendince daha iyi kaptanlik yapmak istemesi, dolayli olarak Elano'nun da dislanmasina yol aciyor. Dunyanin en iyi oyun kurucusunu da getirseniz, takim onu kabul etmez, uygun pozisyonda pas atmazsa, o oyuncu surekli mac eksigi varmis gibi oynamak durumunda kalir. Serbest vurusta Ayhan'la olan diyaloglari cok urkutucu, ilk gordugumde yanlis anladigimi dusunmek istedim cunku oyuncular arasinda boyle bir iletisim varsa o takimin takim olmasi mumkun degil.
Arda'nin kaptanligi bu kadar ciddiye almasina gerek yok, kimse ondan Metin Oktay olmasini beklememeli. Takim oyunu icerisinde kendine verilen rolu en iyi sekilde yapmaya konsantre olmali, ve takim ici gruplasmalar yuzunden Lincoln'u kaybedisimizde yasanan hatalarin Elano icin de tekrarlanmamasi icin her turlu onlem alinmali.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Benim bu işle ilgili aklima bir tek şey geliyor. Oradaki ortam düzelene kadar,
onumuzdeki yilhiç taraftar yollamayip ayni şekildede SamiYene FBli alinmayacagini soyleyip
Papazin Cayirina savunma ve genç takim ağırlıkli gönderip (Aslari yollamayarak),
ilk 20 dakika sert futbol oynayip 5 kişi kirmizi kart alip
hükmen 3-0 yenik ayrilmak. Kavga , dövüş yapmadan sert girerek.
Onlar orada GS'yi humiliate (kucuk dusurmek) etmeyi istiyorlar, o kombinelere o kadar parayi sirf bunn icin veriyorlar,
bunlari içlerinde birakip kaale almamak en dogru hareket olacaktir.
FB nefret ekonomisine ancak boyle comak sokulabilir.
''Gencler kendini göstermek istedi,
cok heyecanlandilar'' falan dersin. Baska turlu duzelecegi yok.

Bugun NTV, Hürriyet, Fanatik, Radyospor hepsi ceza kuruluna verildigi haberini vermisler.
Ama hepside tek bir agizdan '' Otoriteler FBye 1 mac ceza verilmesi bekleniyor'' diye
ayni cümleyle eklenti yapiyor. Yani Aziz, Ertugrul Özkök, Yakup Yilmaz, Ferit Şahenk, Sadettin Saran telefon görüşmesi yapip (Belki bir alt yöneticileri arasinda böyle bir ag var)
kamuoyu olusturuyorlar. Reklamcilar baskani Sardan ve Doğan Grubunun en kuvvetli damadi Yalcindagin kardesi yönetim kurulunda , ama gene bir ise yaramiyor.

Simdi yazacaklarimin cok tepki cekecegini biliyorum fakat isin su kismida var. GSnin sanssizliklarindan biri de baskaninin Alevi olmasi(Hakketmedigi veya layik olmadigi anlaminda soylemiyorum, aksine takdir ederim). Bu bir Türkiye gercegidir(Alevi değilim). Bu kesim yüzyillardir her türlü haksizliga ugratilmistir ve buda artik olagan (Militer gucun, cemaat yapisinin ve sermayenin birlesebildigi yegane konulardan biri) sayilmaya baslanmistir .Birde buna GS'nin kesinlikle icine AKP'yi almama refleksi (FB Ulkerle birlesti, Cihan Kamer ve Topbasin oglu yönetimde, BJK ise Abdulkadir Aksunun oglunu baskan yapmak uzere) eklenince GS su anda otorite ve Türkiyeyi yoneten unsurlar tarafindan haksizliga ugratilmaya daha cok aciktir. Birde buna batililik ve entellektüellik boyutunun getirdigi nefret ve kiskanclik eklenirse daha cok anlasilir.GSnin tek kozu Türkiyenin hala en buyuk taraftar grubuna sahip olmasi ve bu kitlenin icinde AKPnin esas ve samimi tabaninin bulunmasi. Gerek Gul baba gibi ruhani bir kurulus hikayesine sahip olmasi, gereksede cemaatci futbolculara zamaninda her baskiya ragmen gosterilen tolerans ve destek bu destegi guclu kilar. Galatasaray gerek geneli gerekse bu tabani harekete gecirip baski unsuru haline getirip su stad isine oncelik vermelidir. Sabir, sabir, sabir.. Biz oyunumuza bakalim, Rijkardi koruyalim, su sistemi yerlestirelim, Avrupada basarili olalim.

Fakat burada tehlikeli bir boyutta var. GSliler su anda haksizliga ugradiklari icin isyan halindedir. Benim en son macta gordugum sey ise tribunlerin artik daha siddet yanlisi ve isyankar oldugudur. Yonetim ne yaparsa yapsin, polis ne kadar karsi cikarsa ciksin, Ali Sami Yende gelecek FB macinda buyuk teror olacaktir. Cok buyuk bir birikim vardir ve bu patlayacaktir. Su saatten sonra kimse engel olamaz. Belki arada bir kupa maci olur ve orada burada yeneriz , biraz bu birikim bosalir.
NO ADNANS, NO CRY !!

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Alpay Dedeoglu wrote:Ayhanin yasi 32, son 5-6 senedir ortalama 30un üstünde mac oynadi.
Hemde en mücadeleli pozisyonda. Yeni sakatliktan cikti, yavas yavas düzeliyor.
ıste 3-5 oynamadi, nasil takim tikandi. Dün orta sahada inisyatif alan bir tek o vardi.
Toplam kosmadada ilk 3te. Daha ne yapsin?
Ne yapmadigini defalarca dile getirdim. Elano ile didismesin mesela (free-kick pozisyonunda oldugu gibi), ayaginda top tutmasin, oyun kurucu görevini ustlenmesin, calisiyor gözukmesin (kör degilim göruyorum yapmacik mucadelesini). Hangi ikili mucadeleyi kazanmis bu gune kadar, yerlerde surunuyor. Yere dustugu vakit, hakeme ve rakip oyuncuya bulasiyor. Korner kullanmamasini istiyorum...kisa kornerleri sevmedigimden, artik demode oldu. Free kick kullanmasin.

Yasi, veya verdigi 5-6 senelik emegi kimsenin gözunu boyamasin. Futbolda bugun var dun yok...ayrica gecmiste ne kadar katkisi oldu tartisilir.

Bakin Lincoln'u yolladik, simdi Elano'nun basini yemeye calisanlar var. Adam kac mac oynadi, hangi maclarda sans verildi. Ben Elano iyi veya kötu demiyorum, adam takima daha isinmadi ve bos bir adam degil. Bir oyuncuyu bu kadar cabuk silip atmayin. Sizler ve yönetim bunu yapiyorsa takim arkadaslari ona neden mesafeli davranmasin. Bu onun isini daha da zorlastirmaz mi? Futbolcunun ruh halini anlamak zor, neticede insan. Biraz erken, demek istedigim bu. Ayni söz Arda icinde gecerli. O da zor bir dönemden geciyor. Takim olarak bunun ustunden gelecekler.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Murat Fahrioglu

Elano ile Ayhan tartisti ama aralarinda gecen bagrismanin dudak okuma ile olsa bile neler dendigini bilen varsa bizimle de paylassin eger mumkunse.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Fahrioglu wrote: ...
Cengiz Abi sucu bir turlu bizde ariyor, sucumuz yok da degil, ama sucun buyugu nerde acikca belli. Simdi cikacak olan cezalardan da belli olacak. Biz ne yapmistik da 5 mac seyircisiz oynadik? Sahada adam mi vurmuslardi yoksa hakemlere tecavuz mu edilmisti. FB icin 1 mac ceza bahsediliyor, Besiktas niye 1 mac seyircisiz 1 mac da yabanci sahada oynamisti? Bence bizim yapacagimiz birsey yok, bunlari duzeyine inmemek lazim, cabuk hirsiz misali hepsi de. Hangi devirde yasiyoruz da kendi guvenligimizi kendimiz saglayacagiz. Saniyorum bu cok eski bir felsefe.
Koca kafa Arda itilmeyi bahane edip aradan birkac dakika sonra jetonu yeni dusmus gibi Christiano'nun ustune giderek suca ortak oluyor. Bu sadece ben soylemiyorum GSTV'sinde Cuneyt Tanman da soyluyor. Bir kaptana yakismayacak sekilde olayin bir diger tetikcisi rolunu oynuyor. Aslinda bu olayin sonunda seyirci sahaya atilanlarla GS'in eline oynuyorlar. Hakemin kafasi yarildigi noktada is aslinda bitmisti. GS yonetimi once federasyon gozlemcisine sonrada ne hakem heyetine bu sahada guvenlik saglanmadigi takdirde maca cikmayacaklarini soylemesi yetip artacakken sen hicbir sey yapmiyorsun. Eger boyle bir sey yapilsa idi hakem o zaman basi yarilan benim yardimcim size bir sey olmadi kafa yapisinin pahaliya mal olacagini anlar ona gore tedbirini alirdi. Ikinci ihtar da "milyon avroluk futbolcumun atilan herhangi bir madde ile kilina zarar geldiginde kaptana sahadan cekilme emrini verdik ona gore" dedin mi artik yapilacak is belli olurdu. Keita yerde iken evvelden de yazdigim gibi sahanin ortasinda kumelenir hakeme bakarsin bak bakalim Keita'ya sari cikartabiliyor muydu o zaman? Kalecinin gozune tutulan laser'e daha gelmedim bile. Bunlari yapamadigin takdirde seni orada boyle esek sudan gelinceye kadar benzetirler ve eze eze yenerler arkadan boyle sizlanirsin bir mac mi kapatacaklar iki mac mi diye. Eline firsat gecmis iste. Yenilecegin de gupe gunduz ortaya cikmis artik. Hukmen maglup olsan ne yazar? Zaten iki haftadir ucten asagi gol yemiyorsun.

Yine gelecek sene bu kafa ile gitsinler oraya aynisi olacak. Ha demiyorum ki ASY'e iti kopegi doldurup evvelsi sene yapilanlari tekrarla diye. En azindan FB'yi mazlum durumuna dusrur ve kendi zavalligini ortaya korsun. Zaten Aziz sana yaptirtmaz bunlari. ceker takimini sahadan. Beyin olmayainca bunu yine ASy'de yapacaklar. Bir de ustune ustluk ASY'de de yenileceksin bu kafa ile.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Ne yapmadigini defalarca dile getirdim. Elano ile didismesin mesela (free-kick pozisyonunda oldugu gibi), ayaginda top tutmasin, oyun kurucu görevini ustlenmesin, calisiyor gözukmesin (kör degilim göruyorum yapmacik mucadelesini). Hangi ikili mucadeleyi kazanmis bu gune kadar, yerlerde surunuyor. Yere dustugu vakit, hakeme ve rakip oyuncuya bulasiyor. Korner kullanmamasini istiyorum...kisa kornerleri sevmedigimden, artik demode oldu. Free kick kullanmasin.

Yasi, veya verdigi 5-6 senelik emegi kimsenin gözunu boyamasin. Futbolda bugun var dun yok...ayrica gecmiste ne kadar katkisi oldu tartisilir.

Bakin Lincoln'u yolladik, simdi Elano'nun basini yemeye calisanlar var. Adam kac mac oynadi, hangi maclarda sans verildi. Ben Elano iyi veya kötu demiyorum, adam takima daha isinmadi ve bos bir adam degil. Bir oyuncuyu bu kadar cabuk silip atmayin. Sizler ve yönetim bunu yapiyorsa takim arkadaslari ona neden mesafeli davranmasin. Bu onun isini daha da zorlastirmaz mi? Futbolcunun ruh halini anlamak zor, neticede insan. Biraz erken, demek istedigim bu. Ayni söz Arda icinde gecerli. O da zor bir dönemden geciyor. Takim olarak bunun ustunden gelecekler.
Ayhanin gecmiste oynadigi yada senin deyiminle oynar gozuktugunun tartisimi soyle olmali. Adam en az 7 yildir bu takimda. Bu sure icinde bir araba dolusu TD ile calistik. Yonetim bazen senede 2 ayri TD ile bile calisti. Gorev alan tum TD ler saglam oldugu surece ona forma verdi. Onlar bu isten anlamiyor olabilir, TD leride beyenmiyor olabilirsin. Var olan gercek ondan iyisinin elde olup olmadigi. Bu mevki icin Linderoth (yine basa donduk :mrgreen: ) dusunuldu. Adam top oynamadan sakatlandi. Sozlesme o veya bu sebepten ne askiya alindi nede fes edildi. Bu mevkiye takviye sart bu bir gercek. Takim pres yediginde oyunu acacak adam YOK. Bu yuzden geri geri gidiyoruz. Geri pas, yan pas. Ikinci golude boyle yedik zaten. Alpay yazmis zaten takim hem yumusak ve bir o kadarda duz oyunculardan kurulu. Dert Ayhanin yetersizligi ise neden alternatif dusunulmez bunu yonetime sormak gerek. Yine hala sol bek bakiyorlar ve beni kahrediyorlar. Gokhanin yerine Popescu tipinde/stilinde biri lazim. Olsunki adam gibi geriden oyun kurabilelim. Ortada Ayhanin yerine biri lazim. Mevcut kadroda ona alternatif tek futbolcu muzmin sakat Linderoth ikincisi yok. Barisinda bu isi basaracagina inanmiyorum. Iki futbolcu takimin cevresini degistirir. Sorun Elanonun kalitesi degil, oynadigi bolgede oynayabilecek yiginla adamin olmasi. Sirf kariyerli, Brezilya milli takiminda diye dusunulmemeli. Ona verilen paraya orta sahanin gobegine iyi bir adam alinsa sende bu Ayhan niye sahada diye sikayet etmene gerek kalmiyacak. Kisaca adam kotu degil. ihtiyacimiz olan mevkinin adami degil.
Sinirlenmemek icin gazete okumayi birakmam gerek. simdide tasi Galatasaraylilar atti demeye baslamislar. Aziz amcasida bir Saracoglu rezaletinden sonra buna benzer bir laf soylemisti. Ne demisler imam osdurursa, cemaat sicabilir. Onun icin kizmamam gerek ama elde degil. Basindakiler hic sormuyorlar 70 milyonluk ulkede en baba gazete 500,000 tiraji canak, comlek vererek anca buluyor neden ???

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Keşke elimizde kadıköyde oynadığımız maçlarda bugüne kadar kaç sarı,kaç kırmızı kart
yediğimizi,Fenerbahçe'ye kaç sarı,kaç kırmızı kart gösterildiğini,lehimize ve aleyhimize
kaç penaltı verildiğini yada tartışmasız penaltı olduğu halde kaç penaltımızın verilmediğini,
penaltı olmadığı halde Fenerbahçe'ye kaç kez penaltı verildiğini,ofsayt olmadığı halde kaç
golümüzün iptal edildiğini,Fenerbahçe'nin ofsayt olduğu halde kaç golünün verildiği ile
ilgili bir istatistik olsa(son oynadığımız maçta Fenerbahçe'nin ofsayt olan bir golü,penaltı
olmayan pozisyondan bir penaltı golü,bize gösterilen 4 sarı,1 kırmızı kart(Ki herkesin
hem fikir olduğu Galatasaray'dan çok Fenerbahçe'nin daha agresif ve rakibe basan,zaman
zaman çıldırtan bir oyun ortaya koyduğu) Fenerbahçe'ye ise göstermelik bir sarı kart
çıkmış.Daha verilmesi gereken faullerden ve rakibe sağlanan avantaja bırakmalardan
bahsetmiyorum bile).Bu kadar aleyhimize hakem facialarının olduğu maçlarda ne aldığımız
skorun ne de oynadığımız oyunun önemi olmasa gerek.

Maçta Lig tv kameramanının boynuna isabet eden votka şişesinden sonra Erman Toroğlu
bile insafa gelip ilk defa yansız bir yazı yazmış.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/127 ... =83&gid=61

Hakemlerin bir yerlerden baskı altında olduğu o kadar belli ki, yardımcı hakemin başının
yarılıp onlarca dikiş atıldıktan sonra sırf göze batmasın diye kanamayı durdurması
için (beyaz) pansuman yada sargı bezinin konmaması.Kameraman zoom yaptığında bile
dikiş atılan yerin hala kanadığı görülüyordu.

Böylesine organize olmuş bir tezgahta,Galatasaray yönetimi ne federasyon gözlemcisine,
ne hakem heyetine gidip takımı sahadan çekmekle tehdit etseydi, kimsenin onları
takmayacağı aşikardı.Zaten yönetim güvenlik nedeniyle başka bir araçla stada gelmek
zorunda bırakıldığı için geç gelmiş ve yaşanan olayları görememiş.Zaten Türkiye'de işler
eğer kulüp başkanlarının ne kadar cazgır ve çirkef olmasıyla hak aranan bir seviyeye
geldiyse o zaman bu ülkede TFF'nin ve MHK'nin görevi nedir?Başkaları varsın saha dışı
kirli tezgahlarla maçları kazanıp bununla kendilerini tatmin etsinler bizde dürüst ve
namuslu insanlarla isterse her sene yenilelim önemli değil.

Murat Fahrioglu

Cengiz Akgun wrote:
Murat Fahrioglu wrote: ...
Koca kafa Arda itilmeyi bahane edip aradan birkac dakika sonra jetonu yeni dusmus gibi Christiano'nun ustune giderek suca ortak oluyor. Bu sadece ben soylemiyorum GSTV'sinde Cuneyt Tanman da soyluyor. Bir kaptana yakismayacak sekilde olayin bir diger tetikcisi rolunu oynuyor. Aslinda bu olayin sonunda seyirci sahaya atilanlarla GS'in eline oynuyorlar. Hakemin kafasi yarildigi noktada is aslinda bitmisti. GS yonetimi once federasyon gozlemcisine sonrada ne hakem heyetine bu sahada guvenlik saglanmadigi takdirde maca cikmayacaklarini soylemesi yetip artacakken sen hicbir sey yapmiyorsun. Eger boyle bir sey yapilsa idi hakem o zaman basi yarilan benim yardimcim size bir sey olmadi kafa yapisinin pahaliya mal olacagini anlar ona gore tedbirini alirdi. Ikinci ihtar da "milyon avroluk futbolcumun atilan herhangi bir madde ile kilina zarar geldiginde kaptana sahadan cekilme emrini verdik ona gore" dedin mi artik yapilacak is belli olurdu. Keita yerde iken evvelden de yazdigim gibi sahanin ortasinda kumelenir hakeme bakarsin bak bakalim Keita'ya sari cikartabiliyor muydu o zaman? Kalecinin gozune tutulan laser'e daha gelmedim bile. Bunlari yapamadigin takdirde seni orada boyle esek sudan gelinceye kadar benzetirler ve eze eze yenerler arkadan boyle sizlanirsin bir mac mi kapatacaklar iki mac mi diye. Eline firsat gecmis iste. Yenilecegin de gupe gunduz ortaya cikmis artik. Hukmen maglup olsan ne yazar? Zaten iki haftadir ucten asagi gol yemiyorsun.
Iyi guzel diyorsun Cengiz abi de, her mac basinda deplasman takimlari bu dedigin hamleleri yapmaya gerek gormesin diye federasyon hakem yaralanirsa maci tatil edin demis. Yani otomatik bir olay. Bu dediklerini yapsaydik da birsey olmazdi, minarenin kilifi hazir. Tabii takimi sahadan ceker hukmen maglup olurduk diyorsun ama. Boyle bir hareketin cezasi da sadece bu macta hukmen maglup olmak mi? Onu biliyormuyuz. Bak bakalim belki de bizi de ikinci lige dusururlerdi. Dediklerinde tamamen haklisini haksizsin demiyorum ama boyle maclarin oncesi yonetimlerin, hakemin ve oyuncularin satranc hamlelerine donmemesi lazim. Zaten boyle birsey yapabilecek yoneticilere sahip degiliz ve bunun etkili olacagindan da emin degilim. Bak FBliler Keitaya suyu GSlilar atti demis, Bunyamin yan hakemin basini yaran zaten GSlilara atilmisti bize saldiri yok dedi. Ben de Keita yumrugu turbunlere salladi yanlislikla Carlos'a vurdu deyebilirim.

Bir de dikkatini cekerim bizim aramizdaki demokratik hava FBlilerde yok biz kendimizi de elestiriyoruz sadece burda degil genel olarak ama FBliler tek yumruk halinde hala maddeleri biz atmadik, hakem iyiydi biz cok guzel oynadik pisligi siz yaptiniz hatta bir penaltimiz verilmedi diyor. Adamlarin yuzune tukursek yagmur yagar saniyorlar, oyunculari da ayak kirip ben dokunmadim diyor her faulden sonra hakemi dovecek gibi hakli pehlivani oynuyorlar. Yani amacim bir mac iki mac ceza alacaklar falan degil. Goreceksin bu kayirma cifte standard bu sezon daha ne derecelere varacak. Bugun Buca macinda yine bariz bir penalti verilmedi, Ahmet Cakar yorumluyordu o bile soyledi ama zaten ona gerek yok cok barizdi. Biz kotu oynuyoruz falan filan ama hakkimizi versinler, kurallari uygulasinlar da biz kendi icimizi hallederiz.

Post Reply