TSL 11. hafta: Galatasaray 2-Sivasspor 0(Nonda & Kewell)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selim Ugur

Re: TSL 11. hafta: Galatasaray 2-Sivasspor 0(Nonda & Kewell)

Post by Selim Ugur »

4-2-3-1 vs 4-3-3 dizilisleri ile ilgili daha once burada konusmustuk. Rijkaard'in sezon basinda oldugu gibi bu macta 4-3-3'e geri donusunu son derece olumlu buluyorum.

Bu mactaki dizilis ile Kadikoy'de oynasaydik, ortaya koydugumuz oyun daha farkli olurdu, neyse artik olan oldu..

Baris- Mehmet Topal Ve Mustafa Sarp orta sahasi bugun Sivas'a nefes aldirmadi. Daha Linderoth gelecek ki Buca macinda son yarim saat, bu macta da son 15 dakika oynadi. Mac eksigini uzerinden attigi zaman orta uclude banko isim olacaktir.

Linderoth- Baris ve Mustafa Sarp'li bir orta saha ortaya cok direncli bir takim cikartacaktir.

Maca gelirsek.. Dun maca gittim, macin detayli yorumu ve cektigim resimleri forumla paylasiyorum:
http://galatasarayantreman.blogspot.com ... r-2-0.html

Davut Gerçekcioğlu

Post by Davut Gerçekcioğlu »

Linderothun özellikle takım futboluna katacağı çok şey var. Futbolu basitleştirerek oynayan oyunculardan biri, bu özelliği bizim orta sahada gereksiz yan pas, geri pas ve topu oyalama gibi yanlışlarımızı giderecektir. Umarım devamlılığı sağlanır.

Dinamonun hocası oynadığımız maç öncesi yapılan röportajda adeta yaramıza tuz bastı. galatasarayın defanstaki problemleriyle ilgili bir soruya "çok zayıf bir defansları var'' dedikten sonra espri yaptığını söyleyip ardından ''defans oyuncuları milli takımın defans oyuncuları'' sözleri sanırım sadece Galatasarayı değil, Türk futbolunu da iğneler nitelikteydi. Teşhis koymadan tedaviye başlanamaz, yönetim ve teknik heyet nedense teşhis koymaktan kaçıyor. topu geriden oyuna sokamıyoruz, rakip ataklarda pozisyon alamıyoruz. durum böyle olunca kadroda revizyon yapmak yerine yediğimizden fazlasını atarız prensibini benimsiyoruz .

Son olarak da Arda hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Yıllarca ülkemizde yetişen yetenekli oyuncuların belli bir aşamaya geldikten sonra sönüp gitmelerini izledik. Arda manisadan ilk geldiği yılda her maç ağzımıza bir parmak bal sürerdi, oynar , oynarken zevk alır ve izleyenlere zevk verirdi. Şimdi o tadı alamadığımız konusunda sanırım herkes hemfikir. Arda o zamanlar şu an kazandığının yanında esamesi bile okunmayacak paralara aklında sadece futbol oynama ve bunda başarılı olabilme gayesiyle terliyordu sahada. Şimdi ise Arda çok farklı yerlerde, bundan iki yıl öncesine kadar herkesin sevdiği sempatik çocuk büyük bir değişim geçiriyor. Aslında ardanın karakteri ve olaylara bakış açısı 2 yıl öncesiyle aynı, aynı olmayan şey daha çok para, daha çok şöhret ve daha büyük sorumluluklar. Ardanın çevresinde gelişenler ardayı yönlendirmeye başladı. 22 yaşında bir çocuk Arda. Hala kişiliğinin tam oturmadığını varsayarsak, onu kanatlarının altına alacak, doğruyu yanlışı gösterecek birilerine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda sanki FT edaları estirir gibi havalar sezdim ve çok üzüldüm. Onun sonu da E. Belözoğlu gibi olacaksa tez vakit gitsin avrupaya, kendini kurtarsın, dünya futbolunda kalıcı olmak adına.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Gollerin daha iyisi var mi bilmiyorum. benim buldugum bu.

Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Blog'ta gittim, okudum güzel yazi.
4-3-3 te takimin yumusakligi gidiyor fakat
gol sayisi ve top kontrolu azaliyor.
Ama oyun bandinin daraltilmasi, bloklar arasi baglanti
ve takim sertligi icin harika.
Kazandikca problem yok.
Fakat soyle bir sorun var.
Rijkard bu kadroyu mecburiyetten yapti.
Sakatlar ve eksikler geri gelince nasil olacak?
Acmak gerekirse
Baris-Mehmet- Sarp uclusunde hepsi sag ayakli ,
sol tarafta belki Caner takviyesi olur.
Yedek icinse Ayhan-Linderoth ve Serdar var.
Bu tamami cift yonlu ve cok eforlu oynayacak
orta saha icin ise bu hem nitelik, hem devamlilik , hemde nicelik
olarak yetersiz yedekleme.

Ileri 3lu icin ise Keita-Aydin-Elanor-Arda-Nonda-Baros-Kewell-Serkan Calik var
bu oyuncularin hic biri cift yonlu orta sahada oynayamaz.
Bunlarin arasinda 3 kisi secersin, 2si yedek olur, 3 kisi tribune cikar,
kıyamette kopar. Arda-Baros -Keita sahada ,Aydin-Nonda-Serkan Calik tribune, Kewell-Elanor yedege duser ve kiyamet kopar. Sayi olarak yeterli belki ama
nitelik ve ego olarak cok siskin.

Esasi 4-3-3 te olmuyor gene , 4-3-2-1 koc basi formasyonu oluyor.
Yani
Keita-Arda
Baros
oluyor. Buradaki sorun , Ardanin artik ortayi bellemesi ve solu pek istememesi
ve de Keitanin tam cizgiye gecmesi. Yani:
Zan Servet Balta
Sabri Polat
Sarp
Baris
Keita Arda
Baros

gibi rot balansinda ve orta saha top kontrolunde
problem olan bir takim oluyor. Orta sahada esit saha paylasimli
baklavada problem oluyor
Zaten arkada sol ayakli orta saha elemani olmayinca, Arda'da geri gelmeyip
ortaya kayinca problem basliyor sol tarafta. 10 numara gazi
vermek yanlisti sene basinda bence Ardaya.
Selim Ugur wrote:4-2-3-1 vs 4-3-3 dizilisleri ile ilgili daha once burada konusmustuk. Rijkaard'in sezon basinda oldugu gibi bu macta 4-3-3'e geri donusunu son derece olumlu buluyorum.

Bu mactaki dizilis ile Kadikoy'de oynasaydik, ortaya koydugumuz oyun daha farkli olurdu, neyse artik olan oldu..

Baris- Mehmet Topal Ve Mustafa Sarp orta sahasi bugun Sivas'a nefes aldirmadi. Daha Linderoth gelecek ki Buca macinda son yarim saat, bu macta da son 15 dakika oynadi. Mac eksigini uzerinden attigi zaman orta uclude banko isim olacaktir.

Linderoth- Baris ve Mustafa Sarp'li bir orta saha ortaya cok direncli bir takim cikartacaktir.

Maca gelirsek.. Dun maca gittim, macin detayli yorumu ve cektigim resimleri forumla paylasiyorum:
http://galatasarayantreman.blogspot.com ... r-2-0.html
NO ADNANS, NO CRY !!

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Her ne kadar 4-3-2-1 gibi görünse de,eldeki oyunculara göre esas ideal diziliş 4-1-2-3 şekline olmalı.Özelliklede Topal ve Linderoth'un özelliklerini göz önüne alırsanız.Bu adamlar 4'lü defansın önünde tek başına verim alınan oyuncular,bunun üstüne ofansif oyun anlayışı için de formasyon bu olmalı gibime geliyor.
Geri dörtlü ve ileri üçlü için pek sıkıntımız yok,tek derdimiz orta 3 lü...

Bu durumda ;

----Sabri----Zan----Servet-----Hakan

----------Linderoth(Topal)----------

--(Arda)Elano-----------Sarp(Barış)--

--Keita-------------------Arda(Kewell)

--------------Baros-----------------

Şeklinde bir diziliş işimizi görecektir.Linderoth ve Topal'ın top çalma ve uzun top atma kabiliyetleri yüksek.Topal toparlandığında kalitesini tekrar gösterecektir.İyi dönemlerinde en fazla koşan oyuncularımızdı,ideal ön liberolar bence.Bunların yanında yine defansif özellikleri güçlü ve süpriz çıkışları olan Sarp'ta bu dizilişte yer bulur,Barış da Sarp'ın yedeği olur.

Burada kafa karışıran iki isim var Elano ve Ayhan.Ayhan'ın klasik özelliği istikrarsızlık ki,bu yaşta bir oyuncu için çok büyük handikap,düzelme şansı çok az.Çok ciddi top kayıpları ve gol yediren isabetsiz pasları (direkt rakibe) var.Elano'da ise oyun iştahı ve defansif müdahale eksikliği var.Bunlar hallolursa problem kalmaz.

Daha önce Sarp-Topal-Elano yanyana oynamıştı diye hatırlıyorum.Ancak bu iki isim beraber oynadığında formasyon daha çok 4-2-3-1 gibiydi.Topal'In veya Linderoth'un tek başına olması gerektiğini savunuyorum.Bu durumda orta üçlü de 1 defansif (Topal,Linderoth),1 çift yönlü(Sarp,Barış) ve 1 ofansif(Elano,Arda) oyunuc ile kurulmuş olur.

Post Reply