TSL 14. hafta:BURSASPOR GALATASARAY 1-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

TSL 14. hafta:BURSASPOR GALATASARAY 1-0

Post by Cengiz Akgun »

Bu mac Cuma gunu. Bursa Ataturk stadinda gecen sene rezil olmustuk. Bu sene daha iyi bir sonuc alinacagini saniyorum. Bu haftaki musubet etki edecektir. Ertugrul da kendi gostermek icin epeyce risk alacaktir. Bundan faydalanilacak. GS'in artik su FB fobisini ustunden atip kendine gore oynamaya calismayi ogrenmeli. Bunu Frank ogretemez.

Nonda gibi habenegaya fanteziye gitme su topa adam gibi vur degilse gelecek sene yoksun haberin olsun denmesi gerek. Dun kacirdigi golleri U17'de oynayan forvet kacirmaz.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Omer K. KOCAOGLU

Re: TSL 14. hafta:BURSASPOR GALATASARAY 27.11.2009 TSI: 20:00

Post by Omer K. KOCAOGLU »

Mac cuma gunu Cengiz Abi...Gerci yazdigin tarih cuma gununun tarihi.
SIkIntIlI bir hafta sonuna hazir olun derim ben.
UEFA Kupasi,Super Kupa,Engelsiz Aslanlar 2 Kez Avrupa, Dunya ve Kitalararasi Sampiyonu ,Avrupa Bayanlar Basketbol Sampiyonu

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Omer K. KOCAOGLU wrote:Mac cuma gunu Cengiz Abi...Gerci yazdigin tarih cuma gununun tarihi.
SIkIntIlI bir hafta sonuna hazir olun derim ben.
Duzelttim. Elim surcmus.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Aydin Köseoglu

Post by Aydin Köseoglu »

2001-2002 Sezonu, Cuma günü oynadigimiz Burasa deplasmani, sonuc: 5-0 Bursa lehine 8)

Son seneler Teksas bize alerji yapiyor :P

Aceba tarih tekkerrür eder mi? :twisted:

Kalin saglicakla

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Lig lideri olacakken Manisa onunde kendi sahamizda berabere kalmak bana agir geldi.

TD'imiz madem takima "killer instict" ic gudusunu tam monte edemedi, alsin bu 5-0 yenilgisinin mansetlerini her bir oyuncunun soyunma odasindaki dolaplarina assin.

Phil Jackson Lakers'i hic konusmadan bogle motive ediyormus, bakalim bizimkilere nasil yaklasmak lazim :wink:

Murat Gökcigdem
Staff Member

Resmi siteden verilen habere gore Rijkaard esinin rahatsizligi yuzunden Hollandaya gitmis. Yarin takimin basinda Neeskens olacakmis.

Seckin Tascioglu

Post by Seckin Tascioglu »

Takim cok kotu, dosdogru bir tane atagimiz olmadi, pas hatalari asiri fazla.
Ilk yari 0 - 0, Bursaspor cok iyi pres yapiyor, ve net olmasada bircok pozisyon uretti.
Fenerbahcenin ve Besiktasin hayallerinin bittigi yerde, Galatasarayin gercekleri baslar.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Re: TSL 14. hafta:BURSASPOR GALATASARAY 1-0

Takimimiz cok kotu. Insan yenildigimiz takimi tebrik etmek ister ama adamlar resmen sokak kabadayilari,

El alem Fenerbahcelisip kavga cikarip oyuncularimizin sinirini bozmayi ogrenmisler. Sabri, Arda, Servet hatta en sakin oyuncumuz Balta ilede kavga cikarmaya basardilar.

Neeskens ne yapsin onunde "tribal mentality" ile dolu futbolcu cift daliyor. Turkiyede normal bogle seyler. Hakem utandi da kirmizi kart cikarabildi.

Sabri iki ayagi ile yere bastigina sukretsin. Bursali onun ayagini nasil cift dalarak kiramadi tibbi bir mucize.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bursalilar bir iki kafa kirsalarmis ya elleri degmisken. Bu sahtekarlarda hic utanma ve sIkIlma kalmadi. Bu hafta BJK altina dusecekler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Takimda epey bir dusus var, hem kotu oynuyoruz hem gol atacak gibi gorunmuyoruz. Defans da devamli acik veriyor. Bunlarin disinda, Murat abinin de yazdigi gibi tum takimlar bize karsi nasil oynayacaklarini ogrenmis. Tum oyuncularimiza olumune giriyorlar, her pozisyonda sakat verecegiz diye korkuyor insan. Bundan oyuncular de etkileniyor. Sert oyunu bir kenara koyarsak bile, rakipler taktiksel olayi da cozmusler, yani nasil oynadigimizi hangi oyuncumuzun ne yapcagini ezberlemisler. Keita'ya hep cift kademe, Arda'ya sert faul (butun mac dayak yedi Arda). Kewell'e yakin markaj ve gureste puan alacak hareketler, kunde falan attilar adama. Kapanan takimlara karsi zorlaniyoruz diyorduk, artik her takim bize kapanarak oynuyor, ortayi kalabalik tutuyorlar, ara pasi gecmiyor (gerci veren de yok zaten). Oyunu kanatlara zorluyorlar, ya da biz oraya gidiyoruz, sonra da orta yapmaya zorluyorlar, kafa vuracak adamimiz olmadigi icin ya kaleci aliyor ya da onlar uzaklastiriyor. Bu 4-3-3 olayini takim oynayamiyor, zaten bunu oynaycak adam yok. Bosu bosuna yan cizginin yaninda 3 adam yigilip kaliyor, bosuna kosu yapip bir halt yemiyorlar, orta alan bos kaliyor rakip orda piknik yapip top kapinca kontraya cikiyor. Zaten bize karsi kapanip sert oynayip kontra yapinca kesin galip geliyor takimlar en azindan bir beraberlik cikariyorlar. Bu olayi Turkiye'deki her takim cozmus. Avrupa liginde ise bunu birtek Graz yapmisti ve onlar da nerdeyse bizi yeniyordu. 1-0 onu gectikten sonra 2-0 hevesine dusunce biz golu kontradan atmistik mactaydim hatirliyorum. Bir takim bu kadar tahmin edilir olmamali, alternatif plan yok, hatta herhangi bir plan yok gibi. 4-3-3 veya 4-2-3-1 hikaye takimda forvet bile yok, maca zaten 3 tane cizgi adamini forvete koyarak basladik ve Kewell ve Keita cizgilerde kaybolurken Arda'nin Omer'den falan dayak yemesini izledik. Neskens ve Rijkaard normal futboldan anliyor olabilir ama Turkiye'deki dayakbol cok daha farkli, daha cok dayak yiycez gibi gorunuyor. Zaten biz Kibris'ta bir macta yenilince dayak yedik deriz, artik gercekten de dayak yiyoruz. Sabri'nin verilmis sadakasi varmis hala daha ayaginin nasil kirilip kopmadigini anlamadim. Bir de canice kayip vuran adam hakeme topa mudahale ettigini soyledi, vurdugu zaman top coktan ayaktan cikmisti. Ama tabii adamlara boyle alistirmislar, bizim oyunculara vurmak serbest.

Oyuncu bazinda da cok kotu durumlar var:

Balta artik bitmis, kac mactir olumlu hicbir hareketini gormedim, basit paslari bile veremiyor.

Elano bosuna butun duran toplari harciyor, Sabri cekse daha iyi olur deycegim aklima bile gelmezdi ama artik o duruma geldi. Oyun icerisinde de uzun toplarin hepsini rakibe atiyor, kisa paslar da 2 metreden oteye olanlari yerini bulmuyor. Adam da gecemiyor, sut da atamiyor. Ne kadar kotu oldugunu anlatacak cumleler bulamiyorum, buluyorum da yazsam ayip olacak.

Keita kapali defanslara karsi hicbirsey yapamiyor, tum oynadigimiz takimlar da boyle ve cifte kademe yiyor, bu da degisecek degil. Onu kullanmayi da becerecegimizi sanmiyorum. Kendisi de dukkani kapattim havasinda ve artik ne koy ne kasaba olur, mahalle bile olmaz.

Kewell cabaliyor ama yalniz kaldi, caresizlikten o da sacmaliyor.

Arda ne yapacagini bilemiyor, cirpinip duruyor tekme tokat dayak yiyor. Sinirine de hakim olamiyor, bir ara cok sikayetten sari kart gordu. Her an atilabilir diye korktum.

Nonda piknik havasinda, oyuna girdi gezindi durdu. Acayip biriki kafa vurdu, topa vurmayi unutmus ne sut kalmis ne kafa.

Bayram gunu icin karardi, gordugunuz gibi hic umut gormedim takimda. Bunlari kimse de toparlayamaz. Takimin kimyasi bozuldu ya da bozuktu ama sezonu erken acmanin avantaji ile biraz idare ettik millet kimyamizi ogrenince boyle oldu. Devre arasi ne olur bilemem takimin nesini duzeltecekler, 11 adam da alacak halimiz yok herhalde. Pozitif bir sey goren varsa yazsin da biz de bilelim. Siradan bir takim olduk, hatta o bile degil siradan takimlarin bile bir oyun karakteri olur biz de o da yok.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Macin son 20 dk sini seyredebildim.

Maci seyredenlerden bir bilgi rica edecegim. Ilk 70 dk boyunca orta sahada oynayan uclunun ( Sarp, Topal, Baris) Linderoth un gorev aldigi D.Bakir ve Manisa maclarindaki gibi topu kovalayip 18 icinde pozisyon yarattigi firsat/firsatlar oldu mu? (D.bakir macinda 1, Manisa macinda 2 pozisyon var)

Elimizde bana gore uc tane orta sahanin gobeginde oynayacak eleman var; bu pozisyonu en iyi oynayacak eleman Linderoth, sonra form durumlarina gore Topal yada Sarp. Baris orta saha direnci dustugu zaman orta sahada sag icte gorev alacak duz bir eleman. Orta uclunun ne saginda ne solunda surekli oynayabilecek bir oyuncumuz var.

Takim bocaliyor ve oyuncular bayagi sinirli/asabi. Teknik heyetimize guveniyorum.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Oyuncularin ozellikle Arda ve Keita gibilerin dayak yemeleri pas veremeden isi calima dokmeleri. Hucuma nasil kalkilacagi calisilmis bir plan ve program dahilinde olsa bosa kacana topu verebilseler rakip neden bu kadar kolay yaklasip bunlara fiziksel girisebilsin. Arda koca kafasi ile Hasan Sas bozmasini boyle sindirdin mi sonuc bu. Iyi futbolcu kendini bu sekilde marke ettirmez. Etmeye kalkani oyundan dusurur. Nedeb Sivas ve diger Anadolu takinlari Avruata ciktiklarinda dort bes tane yiyorlar saniyorsubuz. Bu gidisle cok dayak yiyecekler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Kabul edelim, hepimiz yanıldık. Aldandık.
Galatasaray taraftarları olarak kendi kendimizi kandırdık.
Kadromuzu üstdüzey muhteşem bir kadto sandık... Yanılmışız.
Neden yanılmışız diyorum? Sayayım.
Geriden oyun başlatma özürü defans oyuncuları bizde.
Hücuma katkıda bulunmaktan habersiz ortasaha ön liberolar bizde.
İleri çıktı mı geri dönemeyen, geride olduğunda da kademe yapamayan sağ bek bizde.
Sezon başından beri Sefiller'i oynayan sol bek bizde.
Türkiye'nin en ağır defans tandemi bizde.
Bütün duran toplarda ileri çıkan fakat bir tanesine bie doğru kafa vuramayan stoperler bizde.
Topla deparı olmayan, topsuz alanda kılını kıpırdatmayan "yıldız" hücumcular bizde.
Bu gerçekleri şimdi değil de 3 ay önce görebilseydim keşke... Hayıflanıyorum...
Dikkat ediyor musunuz, Teknik Ekibimizin takıma ekstradan kattığı hiçbir şey yok.
Nasıl kazanacağız maçları? Yediğimiz golden bir fazlasını atmamız lazım. Çünkü her maç en az 1 gol yiyoruz. Garanti.
Hücum'la Defans arası müthiş bir kopukluk var.
Söylediğim gibi, Keita-Kewell-Arda çağın futbolcusu değiller. Hadi Keita bir şekilde idare ediyordu, 3 maçlık cezası bitip de sahalara döneli beri o da sukoyverdi.
Arda Şaş çabuk düşünen ve çabuk oynayan bir oyuncu değil. Ancak Türkiye'de yıldızlık taslar.
Mustafa Sarp'a bakıyorum, dünyanın en rölantici futbolcusu... Bir tane ileriye pas atılmaz mı? Bir kez olsun inisiyatif alıp da ileriye oynanmaz mı?
Bizim ortasahamız rakibe ilk müdahale'de de kötü.
Artı, Hücum'la Defans arasındaki geniş mesafe bir türlü kapanmak bilmiyor. 4-3-3 sistemi de yaraya çare olamadı.
Dünkü maçta en az 10 kere kontratak yedik.
Kontratak yiyoruz yemesine de, geriyi boş bırakan arkadaşlar ileride bir işe yarıyor mu? Yok... Bal yapmayan arılar.
Peki Neeskens yaptı? Tuttu, santrforsuz takım çıkardı. Gerçi bu sistemde Nonda oynasa bile sahada kaybolurdu ya...
Kısacası, yokuş aşağı gidiyoruz.
Mart ayında büyük deprem bekliyor kulübü.
AYRILMAZ İKİLİ

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Yukarda yazilanlarin hemen hemen hicbirine katilmiyorum.

"Olduk, bittik, geberdik" diye bir sey yok.

Kimsenin fikrini degistirmek gibi bir amacim yok, herkez bilirki amacim insalarla Galatasaray konusup eglenmek, mutlu olmak.

Dun Galatasaray kostu mucadele etti, ama kotu oynadi, hucumda pozisyon bulamadi ve kaybetti. Manisa macinda ise cok posizyon buldu ama atamadi. Son 3 4 mactaki orta saha ile 1-0lik 2-1 lik sonuclar normal. Takim hala pas yapiyor, ama pozisyona giremiyor, cunku kale sahasina yakin varyasyonlarda problem var. Defans oyuncularinda hamle eksikligi var, ama o kadarda kotu degil. Futbolculardaki oynama sevki ve kondusyon ise gecen sene ile karsilastiralamaz bile.

Icimdeki Galatasaray olgusu beni ben yapan seydir. Ama bir gercek suki Galatasaray futbol takimi ne su anki futbolcularindan daha iyi futbolcular alabilir, nede daha iyi bir teknik hoca ve teknik kadro getirebilir.

Kendimiz kandirdigimiz nokta Galatasaray'in bize buyuk beklentiler vermesi degil, bizim Galatasaray'dan olan beklentilerimiz. Artik biliyoruz, bir takimin cok iyi oynamasi icin ayni takim ve hoca ile en az 2 yil gecirmesi lazim. Dunyanin her yerinde bu boyle. Barcelona olmak icinse 15 senelik bir futbol mentalitesi. O zaman icinde 100 lerce 7 yasinda bir cocuk 17 yasina kadar 10 sene ayni sistemde ayni mentalitede oynayacak. ve o zamanda bu yuzlerce cocuktan yedeklerde dahil 10 tane superstar cikicak. Tabi mali yapi yerinde olucak ve herseyin basinda bir deha oluca Dahada otesi Bir tane Barcelona var, oda Chealse disinda dunyadaki her takimla yedek takimi ile 10 macindan 9 unda dalga gecer (Bkz. Barcelona - Inter).

Ister elenor degil, isterseniz assagilayin, sahtekar deyin, yalanci deyin, duzenbaz diyin, Galatasaray Elano'dan daha iyi bir orta saha oyuncusu alamaz. Elano ismi, Galatasaray Futbol Takimi isminin ne yazikki ustundedir. Keitadan daha iyi kanat oyuncusu, Kewell dan baros'tan nonda'dan daha iyi forvet, servetten daha iyi stoper, su anki sabriden ve Hakan baltadan daha iyi sag ve solbek ALAMAZ. Arda'dan daha buyuk bir turk oyuncu cikartamaz. Ustune usluk Elano'dan daha cok isine saygili brezilyali bulunmaz. Hem alman egitiminden, hemde buludunu mezhepten dolayi. - Elano "Isa'nin atletleri mezhebinden", ve bu adamlarin icksi, gecesi falan yok. Adam isini isa adina yaptigi icin, en iyisini yapmak onun icin sadece para icin bir arac degil, dini bir gorev.-

O assagilanan, yazarlarin yorumcularin ben bile oynarim dedigi milli takim, her sene oldugu gibi bu senede favori. Biz ise yokuz. Bir baska kendimizi kandirdigimiz nokta bu.

1 tek sey daha iyi olabilir, oda stad, oda zaten yapiliyor.

Bu yuzden takim yoneticileri taraftar degil profesyonellerden olusmali. Cunku taraftarin sabri yok.

Futbol'un paramatrelerinden habersiz bir sekilde 30 senedir galatasarayi seyretmekten dolayi sahip olunan taraftar tecrubesinden dolayi " keita, elano, hadi size eyvallah" derseniz eger, 30 sene oncesinde kalir takim.

Bundan daha iyisini yapamiyacagina gore Galatasaray Futbol takimi, sabirla beklemekten baska hicbirsey yapilamaz.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem

Murat Gökcigdem
Staff Member

Murat Biricik wrote:Macin son 20 dk sini seyredebildim.

Maci seyredenlerden bir bilgi rica edecegim. Ilk 70 dk boyunca orta sahada oynayan uclunun ( Sarp, Topal, Baris) Linderoth un gorev aldigi D.Bakir ve Manisa maclarindaki gibi topu kovalayip 18 icinde pozisyon yarattigi firsat/firsatlar oldu mu? (D.bakir macinda 1, Manisa macinda 2 pozisyon var)
Sevgili adasim, Bursa macinda soz konusu uclunun ben ofensde etkinliklerini goremedim. Topal bir kere uzakttan bir sut denedi top cok kotu bir sekilde disari gitti. Ikinci yarida Bursa her ne kadar geri cekildi ise bu uclu cok calismasina ragmen maca agirliklarini koyamadiklarini dusunuyorum.

Yanlizca bir pozisyonda Mustafa Sarp uzak direkte musait bir durumda kafa vurdu ama top kalecilerinin kucagina gitti.Elano Topal'in yerine girdi oda bir kac kez milimetrik paslarina ragmen oyunu acamadi. Kenarda Ayhan ve Linderoth duruyordu. Girseydiler diyemiyorum ama bu macda defansimizi biraz cok hantal buldum.

Post Reply