Ocak 2010 Transfer gündemi

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Salih Bora

Re: Ocak 2010 Transfer gündemi

Post by Salih Bora »

Yönetim devre arasını transfer yönünden tam bir fiyaskoyla kapatmak üzere.
Bir kere, futbol takımının sorunları üzerine doğru teşhşs koyamamışlar.
Onlar hala sorunun santrfor yokluğundan geldiğini zannediyorlar.
Galatasaray'ın böyle bir sorunu yok. Hadi Nonda'yı geçtik, Kewell İngiltere'de forver oynamadı mı?
Kaldı ki, Keita'sıyla Arda'sıyla bir şekilde hücum gücü var takımın. Tabii etkili kullanılırsa.
Esas sorun orta sahada. Oyunu iki yönüyle oynayabilen, ilk müdahalede güçlü, oyun zekası ve bilgisi yüksek orta saha oyuncuları lazım takıma.
Ne Mustafa ne Topal ne de Barış bu tarza uygun oyuncular.
Linderoth'u artık saymıyorum... Bir Ayhan kalıyor, o da futbolunun son demlerine yaklaştıkça saha içi etkinliği düşüyor.
Bu mevkideki açığı farketmeden, kalkıp santrfor aramanın alemi var mı?
Ve sol beke de oyuncu lazım... Caner'in sol açık'ta daha iyi performans gösterdiğini düşünürsek, onun arkasında Hakan Balta'ya sanırım artık kimse güvenmiyordur. Alpaslan da yollandı.
Umarım bu eksiklikler Yönetim ve Teknik Ekip tarafından iyi görülür.
Yoksa popülizmle işi geçiştirirlerse ikinci yarı bu kadro bizi zor taşır.
AYRILMAZ İKİLİ

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

YOULA herhalde Turkiye'nin en cok kazanan topcularindan biridir yillardir Turkiye'de duzenli olarak bir takimda oynuyor ve maasini aliyor. Simdi de DENIZLISPOR'a gitmis.

http://kralspor.ensonhaber.com/transfer ... porda.html
TRUST GALATASARAY
MGC

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Baros en az 2 ay yok, Kewell sakatlandi, Nonda ise malum
yeri degil ama Keita ne zaman ve ne halde donebilecek Afrikadan belli degil.
Ayrica önümüzdeki yil icin Nonda zaten gidici,
kewellinda kalmasi ise garanti degil,
ben mecburiyetten dolayi uygun görüyorum.
Bir yerli ile gidebilsen iyi , fakat iyi olani cok pahali,
digerleri degmez. Takimin dususu bu yil Barosun sakatlandigindan
itibaren oldu, ayni filmi 2. yari basinda gene yasamayalim.

Sol bek ihtiyacina katilmiyorum. Balta son 2 yildaki mac yogunlugundan
formdan dustu ama bu mevkinin en iyisidir. Neill gelince zaten eski yerine
doner. Son macta gayet iyiydi, demekki toparlaniyor. Bunun yanisira Ugurda gerektiginde o kanadi
fena oynamiyor. Canerin ise orada oynatilmasina karsiyim.Sol önlibero bile olabilir
fakat bek olmasin . Ideali sol acik.

2 yönlü önlibero eksikligine katiliyorum fakat en kotu ihtimalle
iyi kotu Mustafa, Baris, Topal , Ayhan gibi 4 isim var.
Cift yönlü önliberoyu itina edip yil sonuna birakmaliyiz daha cok secenek olur.
Bir tabii unuttugumuz nokta Rijkardin o mevkinin bir zamanlar en iyisi olmasi ve
buna ragmen striker istemesi.

Striker konumunda su anda elimizde sadece yari sakat
oyunda varligi belli olmayan Nonda, yani yarim adam var.
Bence yönetim mecbur kaldi ve dogru yapiyor. Butun takim harika oynar
ama bu santrafor forvet yoklugu puan kaybina yolacabilir.
NO ADNANS, NO CRY !!

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Salih Bora wrote:Yönetim devre arasını transfer yönünden tam bir fiyaskoyla kapatmak üzere.
Bir kere, futbol takımının sorunları üzerine doğru teşhşs koyamamışlar.
Onlar hala sorunun santrfor yokluğundan geldiğini zannediyorlar.
Galatasaray'ın böyle bir sorunu yok. Hadi Nonda'yı geçtik, Kewell İngiltere'de forver oynamadı mı?
Kaldı ki, Keita'sıyla Arda'sıyla bir şekilde hücum gücü var takımın. Tabii etkili kullanılırsa.
Esas sorun orta sahada. Oyunu iki yönüyle oynayabilen, ilk müdahalede güçlü, oyun zekası ve bilgisi yüksek orta saha oyuncuları lazım takıma.
Ne Mustafa ne Topal ne de Barış bu tarza uygun oyuncular.
Linderoth'u artık saymıyorum... Bir Ayhan kalıyor, o da futbolunun son demlerine yaklaştıkça saha içi etkinliği düşüyor.
Bu mevkideki açığı farketmeden, kalkıp santrfor aramanın alemi var mı?
Ve sol beke de oyuncu lazım... Caner'in sol açık'ta daha iyi performans gösterdiğini düşünürsek, onun arkasında Hakan Balta'ya sanırım artık kimse güvenmiyordur. Alpaslan da yollandı.
Umarım bu eksiklikler Yönetim ve Teknik Ekip tarafından iyi görülür.
Yoksa popülizmle işi geçiştirirlerse ikinci yarı bu kadro bizi zor taşır.
Yönetim transfer politikası ve metodunda çok başarılı, belki de en başarılı oldukları alan bu. Nokta atış yapıyorlar, görece maliyeti düşük ve standardı belli oyuncuları getiriyorlar. Bunların içinde Keita, Elano, Baros gibi her an yüksek pazarda değerine satılabilecek oyuncular olduğu gibi, bir yerli oyuncudan çok daha düşük maliyetle getirilen Lucas Neill de var.

Sorun golcü. Zira forvette sayılan oyuncuların tamamı top taşıma özellikleri çok yüksek olan oyuncular. Buna karşılık topu kaleye döndürüp vurabilecek bir tek Baros var.

Nonda genel sakatlığı nedeniyle sürekli idman yapamıyor. Vuruşları o yüzden güçsüz.

Arda iyi bir pasör ama golcü değil. Kewell her 2 sezondur gollerini, içeride Baros kat ettiğinde dönen topları soldan beslediği için atıyor. Klasik bir golcüden çok, bir golcü sayesinde dağılan defansın gaplarindan yararlaniyor.

İlk devre sonunda santrfor oynadığı maçlarda hem Baros'un yerinde verimli olamadı hem de onun bindirip en az sezon başına 10 gol attığı sol iç, bomboş kaldı.

Orta sahada da sayılan oyuncuların oyunu 2 yönüyle oynamadığı nereden çıktı? Ayhan-Elano-Mustafa Sarp (takımda en hızlı top kullanan adam) ve hatta pas özürlü görülmesine rağmen adam basma konusunda fundemanteli en güçlü olan adam Barış'ı bence fazla küçümsüyoruz.

İlk yarıda takımın orta sahadan ileri top taşıma sorunu olmadı.

Sorunu topu kaleciden orta sahaya ulaştıramamak oldu. Yenilen gollerin ağırlığı topun hızlı çıkartılmaması ve defansın alan tutmayı bilmeyen adamlardan kurulu olması.

İkinci temel sorunu da striker bir adamının olmadığı maçlarda kaçan onlarca gol oldu.

Solbek konusunda da eksik yok, burada Hakan Balta ve yerine göre Caner oynadığı gibi sağ ayaklı Uğur ilk devre solbek oynadığı 4-5 maçta hata yapmadı.

Rijkaard'ın Galatasaray dergisinde verdiği bir mülakat var ve orada Victor Valdes'in nasıl top kullandığına dair çok güzel analizleri var. Daha üstün nitelikleri olmasına rağmen sırf bu yüzden Cech'i tercih etmeyeceğini anlatıyor.

Yazının tümünü okuduğunuzda da aslında "go home" denilecek kadar işi ayağa düşürdüğümüz Rijkaard'ın futbolu bir bütün olarak ne kadar iyi bildiğini ve ciddiye aldığını görebiliyoruz.

Bence herşey yolunda, dayanırsak, 10 yıla damga vururuz.

Yönetimin sadece sağlık ekibi ve sistemi hakkında ciddi çalışma yapması lazım.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ufukcum ayni seyleri ayni anda dusunup ayni anda yazmisiz,
fakat sen benden daha iyi ve daha detayli ifade etmissin.
NO ADNANS, NO CRY !!

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Alpay, merhaba. Hakikaten aynı anda ve benzer şeyler yazmışız.

Sevgiler.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

"Nokta atislarin" hangisi tuttu bu gune kadar, nasil bir basari kazanilmis, gecen seneyi de gözönune alirsak?

Ha öyle ha böyle transferler "curuk" cikti bana göre. Neden mi...sakatliklar listesine bir göz atmaniz yeter. Tobias, Kewell muzmin sakatlar, Milan bir sansizlik yasadi, kontrati dondurulmaz ise o da bir kayip sayilir. Keita luks oyuncu görunumunde, kendi dunyasinda bir bakima. Kim kaldi geriye? Unuttuklarim da vardir.

Yönetime nokta atislarin gercekten maliyeti dusuk mu? Aldiklari maasi gösterdikleri verimi gözönune alirsak.

Bu gune kadar nispeten olumlu buldugum transferlerin basinda yerli oyucular geliyor, ve Milan Baros. Keita da olabilir ama o biraz kendi dunyasinda sanki. Digerleri ise curuk elma.

Lucas Neilllll'i görecegiz.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Image

GALATASARAY'DAN BİR BOMBA DAHA!..

Galatasaray günlerdir sürdürdüğü forvet arayışında mutlusona ulaştı ve Everton'da forma giyen Brezilyalı yıldız Jo'yla kesin olarak anlaşmaya vardı.

Uzun süredir İngiltere'de bulunan Futbol Şube Sorumluları Haldun Üstünel ve Murat Yalçındağ , hem genç forvet Jo'yu hem de kulübünü ikna etmeyi başardığı, hatta bonservis opsiyonu Galatasaray'da olmak üzere kiralık olarak sözleşme yapıldığı ve Brezilya'lı futbolcunun bu hafta sonu İstanbul'a getirileceği bildirildi.

Sarı - kırmızılı takım kiralık olarak anlaşmaya vardığı Jo 'nın dışında bir İngiltere Premier Ligi'nde forma giyen bir başka golcü futbolcuyla daha ilgilendiği anlaşmaya varıldığı taktirde Nonda ile yolların ayrılacağı öğrenildi.

Bu arada geçen sezonun ortalarında Manchester City'den Everton'a kiralık olarak giden 22 yaşındaki golcü futbolcu izinsiz olarak ülkesine gittiği için Everton kulübü tarafından 1 Ocak 2010'da kadrodışı bırakılmıştı. 2008 yılında CSKA Moskova'dan Manchester City'e transfer olan Jo için İngiliz Kulübü 24 milyon euro bonservis bedeli ödemişti.

Sakatlığı nedeniyle 12 Aralık'tan beri forma giyemeyen Brezilyalı futbolcu Everton'da oynadığı 26 maçta 5 gol kaydetti. Brezilya milli takımında da görev alan Jo , sezon başında Manchester City'e dönmüş ancak Tevez , Adebayer ve Santa Cruz gibi önemli futbolcuları transfer edilmesi üzerine oynama şansı azaldığı için yeniden Everton'a kiralanmıştı.

Galatasaray'ın kiralık larak anlaşmaya vardığı Jo dışında bir İngiltere Premier Ligi'nde forma giyen bir başka futbolcuyla daha ilgilendiği ve her iki futbolcunun transferinin de gerçekleştirilebileceği ileri sürüldü. Yöneticilerin haftasonuna kadar transferi bitirerek İstanbul'a dönmeyi planladıkları da kaydedildi.

MARATON.COM.TR ÖZEL

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Mehmet kendi yorumun ne olacak, bir bilgin var mi?

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Jo tipik kabilliyetli ama problemli Brezilyali, bari Lincoln geri gelsin.

Crouch devamli klup degistiren, topa kafa vurmakdan baska bir sey yapamayan garip bir futbolcu.

Kapi kapi dolasip forvet ariyacaklarsa Emil Hesky'i bir denesinlar. Hareketli, saglam, kafa vuran, sut atan, devamli ilk 11 cikmak istiyen bizim icinideal santrafor. Fiyatida yukardakilere gore daha uygun, riski daha az.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Marsan ustune basmis benden once. Tipik bir Lincoln seruveni daha. Adamin yaptiklari tipkisinin aynisi. Kiralik olmasi belki bu konuda bir savunma ama Nonda gibisine iki uc mac oynadi diye 3 senelik imza attiran hem noktali hem de virgullu atis yapan cinsten adamlar bunlar. Elanor'a arkadas fetirmek icin yaptilar herhalde.

Leylegi transfer etme isteklerindeki sebeb ise Liverpool'da iken bize birkac tane dosemesindendir. Severler boyle kendilerini dudukliyeni almayi. Skibbe'de boyle getirilmisti hatirlayiverin..
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Mehmet Marsan wrote:Jo tipik kabilliyetli ama problemli Brezilyali, bari Lincoln geri gelsin.

Crouch devamli klup degistiren, topa kafa vurmakdan baska bir sey yapamayan garip bir futbolcu.

Kapi kapi dolasip forvet ariyacaklarsa Emil Hesky'i bir denesinlar. Hareketli, saglam, kafa vuran, sut atan, devamli ilk 11 cikmak istiyen bizim icinideal santrafor. Fiyatida yukardakilere gore daha uygun, riski daha az.
Bende Jo hakkında aynı şekilde düşünüyorum. Fakat crouch gelirse faydalı olacağını umuyorum. Tercihim herzaman crouch olur.

İleride bir kule olması fena olmaz di mi :D

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ersen Martin daha kariyerli degil ama Crouch dan daha iyi olduguna inaniyorum :-) Öyle bir forvet istiyorsak tabii...

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ne Crouch'u yahu. Hic haz etmem kendisinden.

Jo denen adamin 24 milyon euro'ya M.City'e transfer oldugunu
biliyorsunuz herhalde.. Yarım sezon 800K kiralama ve de sezon sonu 8 milyon K satin alma
opsiyonlu oldugu soyleniyor. Bana gore kotu tarafi
A. Madrit karsisinda oynatamiyoruz kendisini cunku daha once Avrupa kupasinda forma giymis.
1.90 boyunda genç bir golcu ve olmadimi almayacaksin, baglayiciligi yok.

Gorgen , Jo'ya karsi Crouch dedin ya ben ne diyeyim sana artik:-))
NO ADNANS, NO CRY !!

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Alpay Dedeoglu wrote:Ne Crouch'u yahu. Hic haz etmem kendisinden.

Jo denen adamin 24 milyon euro'ya M.City'e transfer oldugunu
biliyorsunuz herhalde.. Yarım sezon 800K kiralama ve de sezon sonu 8 milyon K satin alma
opsiyonlu oldugu soyleniyor. Bana gore kotu tarafi
A. Madrit karsisinda oynatamiyoruz kendisini cunku daha once Avrupa kupasinda forma giymis.
1.90 boyunda genç bir golcu ve olmadimi almayacaksin, baglayiciligi yok.

Gorgen , Jo'ya karsi Crouch dedin ya ben ne diyeyim sana artik:-))
Jo'nun yasi 23, boyu 1.89 kritere uyuyor derhal alinsin. :D

Post Reply