TSL 20. Hafta:Kayserispor-Galatasaray 0-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ismail Gezer

Re: TSL 20. Hafta:Kayserispor-Galatasaray 0-0

Post by Ismail Gezer »

Biz Nonda'yı 10. haftadan beri aradık taradık bulamadık. Ama isteyen aramaya devam edebilir tabi :D

Takımı genel olarak beğendim. En koktuğum şey, yumuşacık bir takım olmamızdı ama bugün kıran kırana bir maç oldu. Böyle oynadığın zaman aptalca goller yeme ihtimalin azalıyor.

Franco çok kötü toplar attı. Attığın çok sayıda uzun top, Kayserinin hızlı hücumlarına yol açtı. Kısa paslarıda aynı şekilde :D Garipti bugün..

Gio dan birşey olacak mı bilemiyorum ama şu kıtlıkta kendini gösteremezse, geleceği pek parlak değil!

Uğur'u pek beğenmedim..

Caner'e bişey demiyorum, adamın orda iyi oynamasına sevinir, kötü oynamasını normal karşılarım..

Neil çok iyiydi.. Emre Güngör de nihayet eski günlerine dönüyor gibi..

Keita'nın performansı yeterli değildi ama yinede takıma k ve oyuna katkısı tartışılmaz..

Elano fena değildi..

Arda için bişey demek anlamsız. Adam forvet değil, ilerde birşey yapamıyor, geri gelse kime pas atacak?

Topal ve Sarp da fena değildi..

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

10.Haftadan beri yarım yamalak oynatılıp son onbeş dakika adamı haline geitirlen Nonda'yı arayıpta bulamayanlar, Gol krallığı tabelasına baksınlar bir zahmet, orada görürle Nonda'nın nerede, Baros'un nerede ve bilmenicesinin nerede olduğunu.
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Bu akşam en çok sırıtanlar Uğur,Topal,Keita,Santos ve Caner idi bazen de Arda.Bunların çoğunun hatası saha zemininden kaynaklanıyordu,yanlış gibi görünen paslar,top kontrol edememe vesaire.Ama ben Caner'i ayrı tutuyorum.Saydığım adamlar futbol oynamaya çalışırken beceriksizlik veya zemin nedeni ile hata yaparken, Caner'in sorunu mentaldi.

İlk yarıda bomboş pozisyonda Arda'ya atmayıp 2 kişinin içine dalıp çalım yapmayı tercih etti ve kaptırdı.Arda'yı delirtti, beni de...

Defanstan çıkarken önünde,yanında bir sürü müsait adam varken 5-6 kişinin üstünden çapraz,ters kanada uzun oynadı.Ve bunu 3 kere civarında yaptı,daha fazla bile olabilir.

O da yetmedi,daha sonra rakip 10 kişi kaldıktan sonra en az 4 kere sol kanattan çizgiye kaçmış veya kendisinden daha iyi pozisyonda bulunan oyuncular varken,Arda ve Santos gibi 1.80 altında boyu olan adamlara orta yapmayı tercih etti.Özellikle bir pozisyonda Keita çizgide yay gibi gerilmiş pas bekliyordu atmadı,orta yaptı.Kime? Belli değil...
Keita'yı çıldırttı orda,beni de.

Kendimi göstericem diye,kastı da kastı,takım oyununa ihanet etti ve bu beyinsizce denemelerinin hiçbirinde ama hiçbirinde başarılı olamadı.

Haftaya mümkünse oynamasın,herkes kendine oynuyor.
Arda'ya kaptanlık ağır geliyor son zamanlarda,takım üstünde hiç etkisi yok nerdeyse.
Bu tip saçmalıkların olmaması,en azından önüne geçilmesi lazım.Bunları ayarlaması gereken başta rijkaard daha sonra da Arda ve Ayhan gibi isimler.
Servet,Caner,Keita'da ciddi saçmalık var oyun anlayışı anlamında.Keita yeteneği ile sıyrılıyor bunların arasından ama daha önce Servet,bugün de Caner ne kadar bencil ve takıma zarar veren oyuncular olduklarını gösterdiler.

Alkışlar Neill ve Emre Güngör'e.

Ali Kaya

Post by Ali Kaya »

Takımı genel olarak beğendim. Özellikle ilk yarının son 15-20 dakikası ve 2. yarının
genelinde iyiydik. Arda, Neil, Emre Çolak ve Keita ile 4 tane çok net pozisyonumuz var.
Rakibe de fazla şans vermedik.

Emre Güngör ve Neil çok iyi anlaştılar. Geriden top çıkarma sıkıntımız oldukça azalmış
durumda. Özellikle Neil rakibin pres yaptığı durumlarda topu gerek pas ile gerekse kendi
götürerek gayet iyi oyuna sokuyor. Emre'nin de pas yüzdesi Servet'ten kat kat iyi. Hem
de ileri (fazla) top şişirmiyor. Bu ikili devam etmeli.

Bence en önemli sorunumuz Arda, Caner ve biraz da Keita gibi adamların basit oynamak
yerine zoru tercih etmeleri. Bunların gereksiz çalım denemeleri insanı gerçekten deli
ediyor. Önlem almak lazım.

Dün Mehmet Topal'ı beğendim. Dikkat edin Topal hep ileri oynamaya çalışıyor. Uzun bir
aranın ardından bugün ilk 11 başladı, yine de fazla sırıtmadı. Mustafa Sarp ile de iyi
anlaşıyorlar.

Antalya ve Madrid maçlarına da aynı 11 çıkmalı. Belki Keita forvete alınıp Arda forvet
arkası ve Elano sağ açık oynayabilir.

Ali Kaya

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

GS in kalan zorlu yada zemini bozuk deplasmanlari:
BJK, TS, Eskisehir, Manisa, Sivas. Son macimiz GB ile Ankara da.

Bunlardan kirmizi ile isaretlediklerimi FB ilk yari yada ikinci yari oynadi. Bir tek hirpanabilcekleri deplasmanlari ASY. Bir ihtimal Manisa. Top FB nin elinde ve fikstur avantajlari cok iyi. GS in bundan sonra yapacagi deplasman maclarindan tulum cikarmasi lazim.

Gectigimiz sene Meira bu sene Nonda. Itiraf etmeliyim Dos Santos un bu kadar formsuz ve etkisiz olabilecegini zerre kadar tahmin etmemistim. Bu eleman bu kadar kotu degil,ama bize Gorgen nin dedigi gibi 2. Carrusca donemini yasatiyor.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Planimin ilk kismi tamam, Emre G. ve Neill beraber stoper oynamaya basladi, simdi bir de Servet forvete gecerse super olacak :wink:

Servet yedek kalma olayinda hocasini hakli bulmus, ozellikle son macimda cok kotuydum demis. Antalya rovans macinda yine Emre G. Neill ikilisini gorebiliriz.

Antremanda bos kaleye bol bol gol atsin bizimkiler hani aglarla tekrar hasir nesir olmak icin, hatta Leo'yu kaleye koyup calisabilirler. Tekrardan gol atmayi ogrenmek lazim!

Ercan Dumlupinar

Post by Ercan Dumlupinar »

Dos Santos bu kadar acimasiz olamayin, ihtiyac olmasa bu herif zaten yedek oturacakti hazir olana kadar. Ayni maci bende seyrettim, takimdaki hazir oyuncular sanki cok iyi oynadi. Birtek Emre Gongur Neil ikilisi iyi idi oda Emre'nin ilk yari ayaginin altindan gecen topu gormemezlikten gelirsek. Takim savunmasi gecen maclara gore bence duzelmis. Sarp herzamanki gibi elinden gelenin en iyisini fantazi yapmadan basit oynayarak yapiyor, keske Baris'da Sarp gibi oynasa. O zaman orta sahada ne Mehmet Topal'a nede Ayhan'a ihtiyac kalmayacak. Galatasarayda, oyuncunun takim arkadasini cezalandirma hastaligi var gibi, Keita verilmeyen paslar gercekten kotu idi, Caner solda - Arda sag tarafta. Elano'ya gelince o takim iken toplari onda toplanmali Topal bu gorevi yapabilecek oyuncu degil. Tamam sakatliktan yeni cikti ama zaten 3 mac oynasin gelecek 3 mac sakat.

Eger forvetsiz oynuyor ve elinde teknigi yuksek oyuncular varsa, gol atmak icin kenarlar yerine gobekten saldirmalisin. Kenar adamlari cizgide zaten kayboluyor, ortalari alacak forvet yok. Turkiye liginde gobekte oynayan oyuncular zaten yavas oyuncular ---Fenerbahce ve Galatasaray defense oyunculari bu sekilde.

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ercan Dumlupınar'a kesin katılıyorum. Dos Santos'a gelene kadar Arda, Keita ve özellikle Caner çok şahsi oynadılar ve takım oyununu katlettiler. Takımın arkası düzelmişken şimdi ön tarafında pas vermeme ve kendine oynama hastalığı başladı.

Diğer taraftan daha geleli 10 gün olmamış adam için bu kadar ağır yorum yapılması haksız. Ve herşeye rağmen kale ağzından kaçan da 4 net gol var.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Geri tandem sahaneydi. Ligde herkesi gol yagmuruna tutmus olan Cangele-Makukula
ikilisinin canini okudular. Gungor kendini toplamis Ali Turhan ve Neil ile birlikte.
Ugurda iyiydi, guzel kademe yaptilar.
Son 2 senedir gordugum en iyi tandemdi. Formsuzluk olmadigi surece Servet oturtulmali.
Neil icin soylediklerim cikti. Makukula'ya diklenecek kadar yurekli. Ileri cıkislari ve paslari
iyi. Haybeye yere yatmiyor, rakibi koselere itiyor.

Defansta Caner olmuyor, Baltaya muhtaciz. Franco ise belirgin bir hata yapmadi,
fakat guven vermiyor.

Ben Mehmet Topali cok begendim. Cikmasi yanlisti. Herhalde yoruldu, dustu oyundan.
Sarp gene gorunmeyen isleri yapti.

Santos cok kotu. Bu adamin Rijkardin tedrisatindan gectigine inanamiyorum. Ne yer tutma, ne kolektif anlayis. Barcelonada ogrendiklerini unutmus bu cocuk. Fizikte zayif, simdilik sut yok.

Ardanin ek forvet olmasi iyi bir fikir degildi. Elanoyu Antalya macinda begenmistim, fakat dun silikti. Keitada oyle boyle katkiyi yapiyor. Cok top kaybediyor ama katkisi daha fazla.
Adamlarin sol tarafini hem hucumda , hem savunmada bitirdi.

Milan zamanlarinda mac zora girdiginde, rakip oyunu kitlediginde, hocasi, Rijkardi, Van Bastenin yanina yollardi. Gullit gitmezdi, Rijkard giderdi. Acaba diyorum kendi ile ayni konumda olan ve fizikleri benzeyen Baris veya Sarptan biri mi santrafor oynamali? Sarp orta sahada cok onemli oldugu icin ben Barisi gecici olarak santraforda degerlendirirdim. Ayni Umit Davala , Cuneyt Tanman gibi.. Baris topla sakar olmasina ragmen sut ve kafa fundematali cok iyi, sirti donuk oynayabilir. Bence denenmeli.
NO ADNANS, NO CRY !!

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Alpay'in dedigi hic fena fikir degil, Baris iyi bir golcu olabilir. Teknigi cok iyi degil ama iyi kafa vuruyor ve kale onunde buldugu pozisyonlardan bu yil 3-4 golu var. En azindan defansi yipratip Gio, Arda, ve Keita'nin bosluklara kacmasina yardim edebilir.

Tabii bunun Rijkaard'in aklina gelme ihtimali var mi bilmiyorum. Buyuk ihtimal bu mac Arda'yi kenara cekip Gio'yu CF oynatacak. Elano aslinda yine olumlu seyler yapmaya basladi ceza alani cevresinde heyecan yapmasa gol da atacak. Serbest vuruslari hala cok kotu, onlardan azat edilse belki iyi olur. Caner daha iyi kullaniyor.

Bir diger arkadasin da dedigi gibi kanatlardan oynamak bize yaramiyor cunku hedef adam yok, hatta takimda hic CF yok, buna Baros da dahil. Hepsi forvet yani veya arkasi adamlar. Bu adamlarla da gobekten ve yerden oynanir, verkaclar ve ara paslar ile. Bunun olmasi icin oyuncular arasi iyi bir kimyaya ve beraber yasanan oyun tecrubesine gerek var. Zaman ve sabir lazim ama bizde ikisi de yok.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Fahrioglu wrote:Alpay'in dedigi hic fena fikir degil, Baris iyi bir golcu olabilir. Teknigi cok iyi degil ama iyi kafa vuruyor ve kale onunde buldugu pozisyonlardan bu yil 3-4 golu var. En azindan defansi yipratip Gio, Arda, ve Keita'nin bosluklara kacmasina yardim edebilir.
....
Baris yerine Servet forvet dusunulse daha iyi olur. Boyu posu ve gol atma arzusu Baris'a oranla cok daha iyi. En azindan defansi kilitlemesi konusunda Baris'tan iyidir.

Bu Servet'den gecici olarak santrafor fikrini ilk defa burada duymuyorum. Bunu soyleyenler var. Nedenlerine de bakinca Kewell defansta oynayabilmis ise Servet neden santrafor olmasin. Kornerden zamaninda attigi birkac gol gozumun onune geliyor. Defanstan cikip bunu yapiyordu. Fiziki gucu buna elverisli. Sektirdigi carpip donen toplari oburleri tamamlarlar pekala. Arda gibi ne boy ne pos olan adami oraya koymanin anlami ne. Kaybolup gidiyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Türk futbol tarihinde böyle ilginç değişimler var geçmişte. Raşit Çetiner FB'den bize santrfor geldikten sonra Özkan Sümer onu sağbek yapmış, çok da başarılı olmuştu. Cüneyt de Raşit gibi santrforluktan defansa gelen bir örnektir.

Aklıma Derwall döneminde bize Edirnespor'dan gol kralı olarak gelen Muhammed geliyor, sonra hep orta saha oynamıştı. Beşiktaş'lı Ertuğrul Sağlam orta sahadan -Scala'nın son döneminde- stopere geçen bir örnek (bu son deneme pek başarılı olmamıştı gerçi).

Bu konudaki en tipik örneklerden biri de Adanademirspor'dan Galatasaray'a santrfor olarak gelip kariyerini Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi liberolarından biri olarak yapan Fatih Terim'dir.

Defanstan çıkıp golcü olanların sayısı daha az, ben bildiğim en iyi örnek sağbek Ali Gültiken, Gordon ondan 1 senede gol kralı yaratmıştı.

Santrforların defans oynaması -ya da tersi- iyi sonuçlar verebilir. Fizikli bir defans oyuncusu hücumu forse edebiliceği gibi (hayır Servet değil), hücum triklerini bilen bir forvet de defansta erken hamle yaparak mental avantaj kullanabilir.

Bence oynasaydı futbolunun son döneminde Hakan Şükür'den iyi bir stoper olurdu. Gol atmakta zorlanan, ama çok koşan, pres yapan, maç içinde konsantrasyonun kaybetmeyen ve acayip hava topu alan bir adamdı. Defansın ortası onun liderlik vasıfları için de uygundu, ayrıca kornerlerde sürpriz golcü olarak gidebilirdi falan filan.

Alpay'ın fikri geliştirilebilir. Bana bu sene kendini ceza sahasında unutturarak attığı sürpriz gollerle, disiplinli oynaması ile Mustafa Sarp daha iyi bir aday gibi geliyor. Barış daha sarsak ve çok düşüyor, bizim hakemlerle iletişimi de iyi değil.

Bir diğer aday Ayhan olabilir. Antep'ten Beşiktaş'a forvet arkası gelmişti, top tutan, şut atan adamdır kendisi, bu haliyle ceza sahası içinde diğerlerinden daha kötü olmaz derim.

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Barış,M.Sarp ve Cem Sultan bu mevkide oynayabilir ancak Servet ve Ayhan'ın bu işi kesinlikle yapabileceğini sanmıyorum.

Servet'te en ufak bir top tekniği olmadığı gibi,futbol ve "duygusal" zekası zayıf.Arkası dönük top almak isterken kendisini marke eden defansçılara top indirecektir büyük ihtimal.Araya koşu,alan boşaltma, bir forvetin yapacağı hiçbir atraksiyonu yapacağını sanmıyorum.

Ayhan'da hava hakimiyeti ve zamanlama sorunları gırla.Herhangibir ortaya kafa atamaz,hızlı ve güçlü değil.Futbol zekası ise Servet'in 3-4 katıdır ama yine de yeterli değil.

Bu isimler arasında eğer Cem Sultan kadroya alınmayacaksa ( bu durumda bile alınmayıp yerine Servet falan deniyorsa altyapıda ne amaçla tutulur anlamıyorum )

M.Sarp ve Barış bence ikisi de uygun.İkisinde de 2 ayağa hakimiyet mevcut ama Sarp'ın topa vuruş tekniği,Barış'ın da hızı ön plana çıkıyor.Zeka olarak Sarp kesinlikle daha önde.Arda ve Sarp kendi mevkilerinde oynasın bence,alternatifleri onların yerini dolduramıyor.Bu durumda Cem veya Barış mantıklı görünüyor ama FR Arda'yı oynatacak diye düşünüyorum.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Gol atma meselesi ciddi bir sorun haline geldi. Devşirme bir forvet mi uydurulur, yoksa yeni planlar mı bulunur bilmiyorum ama bu kısırlık bir şekilde sona erdirilmeli.

Arda ceza sahasında pas alması gereken değil, topla oraya girip pas atması gereken adam. Zamanında Aydın da forvette denendi, Arda'nın bu halinden daha kötü değildi. Bu konuda birşeyler yapılması lazım...

İkincisi, Gio takıma katkı sağlayacak durumda görünmüyor pek. Kendisinin II.Carrusca vakası olduğunu düşünmeye başlamadım henüz ama şartlar onun adaptasyon sürecini sabırla beklememizi zorlaştırıyor. Bizim biraz acelemiz var. Kısacası ilk 11 için hazır değil..

Şubat sonuna kadar sakatlardan hiçbirinin yetişemeyeceğini varsayarak, eldeki futbolculardan gol atmayı becerebilen bir kadro çıkarmak lazım.

Sadece Balta ve Sabri'nin dönmesi bile alternatif zenginliği için yetiyor...

Bence forvet için en ideal isim Keita. Topa iyi vuran, ayağındaki topu kolay kaptırmayan, süratli, fiziği sağlam bir adam.

Balta sağlam olsaydı, Caner sol kanatta Arda sağ kanatta, Keita ilerde gayet güzel iş yapabilirdi...

Tabi Keita'yı forvete koyunca ona kim top taşıyacak diye bir sorun çıkıyor ortaya..

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Bu Servet'ten forvet fikri gecince aklima geldi, GS Lisesi'nde yatililigimiz zamaninda ilk kez kizlar yatiliya gecmisti Beyoglu'na (sanrim Edebiyat kolu idi) yatakhaneleri ayiran bir kapi vardi, bizim yatakhande dev bir agac govdesinden yapilma kutuge benzer birsey bulup 20 kusur kisi kutukle öbur kapiya taaruz etmistik ama kapiyi ne yapmislar ki kiramadik. Iste bu Servet'i o kutugun yerine koydum soyle bir geriden gerilip her korner atisinda rakip kaleye yuklense kendisi ile beraber 4-5 kisiyi de rakip kaleye sokar, arkadan takviye forvet bindirmesi ile bosta kalan forvetlerimiz golu bulur. Tam benim sevdigim forvet tipi. Bununla kafa kafaya tokusan bir daha kendine gelemez. Ben tuttugum takimda boyle adamlar istiyorum, oyle Bebe Ruhi, Ayhan, Arda gibi adamlarla takim cok sönuk ve sIkIcI oluyor. :lol: Tandem de super Emre ve Avusturalya'li adeta bicerdöver gibiler.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Post Reply