2010 Yaz transfer dönemi

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Mehmet Gorgen
Staff Member

2010 Yaz transfer dönemi

Post by Mehmet Gorgen »

Daha Ocak transfer dönemi biteli 1 hafta olmuşken yeni transfer dönemi ne ola diyen olabilir.

Bence 2010 yaz transfer dönemi bizim açımızdan biraz kısır geçecek ama oldukça zor olacak.

Kiralık oyuncuların caner, Jo ve Dos santos'un durumları.

Jo ve Caner'i alabilirsek bunlara sadece Ali Turan ve Musa çağıran transferleri eklersek GS'ın bence 2 transfer yapması lazım.Belki de 3.

Sabri'nin yedeği olarak Ali Turan oynarsa sağ bekte fazla sıkıntı yaşamayız.

Fakat sol beke Hakan'ın yedeği olarak bir sol bek alınmalı.

Stoperde servet, gmkhan, neill , ve emre güngör bence yeterli. Gerekirse Ali Turan bile stoper oynayabilir.

Ortsahanın Caner'in kalması, musa'nın gelmesi ile yeterli olduğunu düşünebiliriz..

Forvette kewell, baros ve Jo( kaldığını düşünerek) yedek olarak olarak 1 yerli santrafor alınmalı.

Bu da sercan mı olur, Halil altıntop mu olur, eren derdiyok mu olur bilemem ama gelen oyuncunun da yedek olsa bile kaliteli olması lazım.

Açıkçası Eren derdiyok derdimize ilaç olurdu.

Eğer yerli oyuncu alınmayacaksa o zaman dos santos'u yollayıp forvete 4. yabancı oyuncu hakkımızı kullanmak zorunda kalabiliriz.

Forvette 4 kaliteli oyuncu olmaz ise bugünlerde yaşadığımız sıkıntıyı her zaman yaşayabiliriz.

Kısaca yedek bir sol bek ve yedek bir santrafor transferi ile yaz 2010 transfer dönemini bitirebiliriz.

Zaten Jo ve Caner'i almak için hatırı sayılır para ödemek zorunda kalacağız.

Kerem Gulec

Re: 2010 Yaz transfer dönemi

Post by Kerem Gulec »

Bu postun acilmasi cok iyi olmus. Mehmet Gorgen'in yazdiklarina uc asagi bes yukari herkes katilir herhalde ama bence oncelikler daha farkli olmali.

Bence ilk transfer onceligi saglik ekibi olmali. Ozellikle Baros'un durumu oldukca sinir bozucu. Baros bu takimin en atletik, en yirtici futbolcusu ve bence olmazsa olmasi. Golculugunu gectim rakip defansi cok rahatsiz eden ve dengesini bozan bir oyuncu. Sakatliklar olabilir, ancak iyilesme suresinin tahmin edilenin neredeyse uc kati olmasi, ekstra bir ameliyat daha olmasi kabul edilebilecek birsey degil. Ayni sekilde Emre Gungor ve Mehmet Topal'in 2-3 ay oynamayip, dondukleri ilk macta tekrar sakatlanip bi 2-3 ay daha ortaliktan kaybolmalari kabul edilebilecek seyler degil (bu iki arkadasin sakatliklari darbe sakatligi falan degil ustelik). Saglik gorevinin bir diger gorevi de futbolcunun iyilestiginden emin olmak, futbolcuyu sahaya salip deneysel olarak bu isi anlamak degil. Kisacasi en baslarda saglik ekibine yapilan elestirilere supheyle yaklassam da, artik hic guvenim yok ve en kisa zamanda komple bir degisiklik yapilmali. Leblebi gibi padisah yetistiren GS Lisesi'nden cikmis dogru duzgun bir spor hekimi yok mu?

Ikinci oncelik defansif orta saha olmali. Hala Mehmet Topal'la bu isin yuruyecegine inanan var mi? Bence Mustafa Sarp Mehmet Topal'dan bir iki gomlek ustun, yine de benim aradigim lider ozellikli bir oyuncu. Ornegin herkes Barcelona'nin ne kadar duzgun goze hos gelen futbol oynadigindan bahsediyor. Ben sahsen en buyuk kredilerden birini Yaya Toure'ye veriyorum. Takim arkadaslarina bagirip cagiriyor, rakibi gerekince biciyor sindiriyor, hatta rakiple itisip tartismaktan kavga etmekten kacinmiyor. Sezon oncesi hazirlik maclarinda her mac sari karti var adamin, tamamen kazanmak ve savasmak uzerine kurulu futbol felsefesi. Her takim sporunda boyledir, bazi oyuncular vardir maglubiyeti kabul etmez ve sonuna kadar savasirlar, ve ayrica sorumluluk alirlar diger oyunculari da ateslerler. Aynen bu tip bir oyuncuya ihtiyacimiz var bence. Futbolun psikolojik yonunu yabana atmamak lazim, hem kendi takimi uzerinde hem rakip takim uzerinde etki olusturuyor bu tip futbolcular. Maalesef bizdeki sorumluluk alan oyuncularin savasma niteligi yok, az birsey savasanlarin da sorumluluk alacak hali yok. Bir de Servet gibi hem sorumluluk alan hem savasanlar var ki, insan icinden sorumluluk almasin diye dua ediyor. Bu sene de sampiyonlar ligine giremezsek, bu kadar transfer bu kadar harcama nasil karsilanacak aklim almiyor. Bence Caner'e 1M, Jo'ya da 3-4M dan fazla para verilmemeli bonservis icin. Santos ise tam bir soru isareti.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Onumuzdeki senenin kadrosunu dusunurken Carusca'yi unutmiyalim. Bildigim kadariyla hala bizim oyuncumuz.

Biraz once Estudiantes-San Lorenzo macinin ilk yarisi bitti. Veron ve 10 numarayla Carusca Estudiantes'de oynuyorlar. Veron cok formda gozukuyor. Carusca ayni beceriksiz hareketlerine devam ediyor. Nasil bize fizikman ezildiyse ordada ayni, yerden kalkmiyor. Ustune birde hayalarina tekme yedi.

Mac 2-0 Estudiantes'in galibiyetiyle bitmis.

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Önümüzdeki yıl için sol bek, orta saha ve forvet alınması lazım.
Özellikle de güçlü ayağı sol olan adamlar seçilmeli takımda sol ayaklı Hakan Balta,Caner,Santos ve Kewell var.
Bunlardan sadece Hakan Balta'nın takımda kalma garantisi var diyebiliriz.Geri kalanlar muamma.

Sezon sonunda başta Ayhan,Emre Aşık hatta Barış da gönderilebilir.Bunların yanında Servet de satılabilir.Normal şartlarda 28-29 yaşında birisi, değişebilir mental açıdan,ben o değişmez geyiğine inanmıyorum söz konusu oyuncuda biraz zeka varsa.
Son 2 yıldır her hafta halısahada oynuyorum,şu 2 senede oynadığım futbol arasında dağlar kadar fark var.Yaşımda 29.Bi zahmet işleri bu olan adamlar da kendilerini geliştirebilirsin, roket imalatı yapmayacaklar sonuçta...

Mustafa Sarp yaşını almış olsa da "öğrenebilen" bir yapıda,zeki bir oyuncu ama Servet mental yapısını değiştiremez.Çok geç kalınmış.Topla olan ilişkisi küfür eder gibi, defanstan top çıkartırken, topa "ben senin...." dediğini duyar gibi oluyorum izlerken.

Bu yüzden stoperler Ali Turan,Neill,E.Güngör(sakatlanmazsa) olur belki Servet kalır.
Önem sırasına göre türk santrafor,Sol bek ve defansif açıdan kuvvetli ama bir yandan da pas verebilen,"2 yönlü" bir orta saha oyuncusu almamız gerekli.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

1-)Sabri buyuk bir ihtimalle bonservissiz olarak yurtdisina gidecek.
Emreyi, Okani, Arifi, Sukuru yollayan mekanizma onuda
muhtemelen Italyada bir klube yollayacak. Belki FBye bile gider,
cunku artik yol acildi. Disari giderse tahminen basarisiz olacak
elinizi ayaginizi opeyim, ben bu klubun cocuguyum deyip geri alinacak,
sonra takimda ikilik yaratip IBBye ve Kasimpasada kariyerine devam edip,
biraktiktan sonra, televizyonda yorumcu olup, ''GS Klubunun ne kadar
vefasiz oldugu, yabancilarin kayirildigi '' falan soyleyip ocunu ?! alacak. Yani ellinci defa ''Deja vu'',biz bu filmi gormustuk muhabbeti.

2-)Kewel'da muhtemelen gidecek cunku hala imzalamadi. 3 cocuklu aile
gel diyor, otesi berisi yok.

3-)Jo sakatlandi, dondugunde Barosla zor rekabet eder, optionu pahali olur her halde,
olup olmayacagi belli degil. M.City'e bagli.

4-)Arda ve Servet iyi bedele satilabilir. Orada Ahmet Bulut faktoru var.
Arda evlilige ve Ingilizceye hazirlaniyor.

5-) Emre Asik ve Ayhan mac basina , dusuk bedelle yedek olarak tutulmali.
Ilk 18e zor girerler,ama 25 icin durmalilar

Gelelim alinacaklara:

1-)Santos hayal kirikligi ama Elano bile yeni yeni kendini buldu.
Rijkard alinsin derse alinacak , baska yolu yok.

2-) Tandeme Ali Turhan bilumum sucukcuculari bagirttira, bagittirtira geliyor. Sagbek, libero tamam.Ugurda zaten kadroda .

3-)Altayli Musa geldi.

4-) Santrafora en az bir oyuncu. Bir Almanci, bir yabanci olabilir.

5-) Sol bek lazim. Volkan Yamana haksizlik yapildi. Es-Es teki performansini begeniyorum.

6-)Cok enerjik, oyunun iki yonunu oynayan bir siyahi on libero iyi alternatif.

7-)Caner alinmali.
NO ADNANS, NO CRY !!

Mehmet Sönmez

Post by Mehmet Sönmez »

Trabzonspor da oynayan Ceyhun Gülselam bizim defans ta cok rahat oynayabilecek bi oyuncu... Adami nasil kacirdilar ellerinden anlayamiyorum!

1,92 boyunda defansin her yerinde oynayabilen, özellikle de FC Bayern München gibi almanya nin en iyi alt yapisi olan takimda yetismis bir oyuncu...

Ve ayrica milli takim icin ilerde vazgecilmezlerin arasina girerse hic sasmayin.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Gelecekler kadar gidecekler de çok önemli olacak bu transfer döneminde.
Sol bek eksiğini, ön libero eksiğini haftalar önce söylemiştik.
Bizi santrforsuzluktan ziyade ortasahamızın ve defansımızın noksanlıkları yakıyor.
Bunun yanı sıra, sağ bek menkiinde güvendiğim Uğur'un ne yazık ki beni hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebilirim.
Önemli olan hem yönetimin hem teknik ekibin takım hakkında doğru teşhisler koyması.
AYRILMAZ İKİLİ

Yunus Isik

Post by Yunus Isik »

yok agabey, ben 4-3-3 sevmedim, 4-4-2 istiyorum, FR ya böyle oynatsin yada gitsin, cünkü büyük td olabilir ama bize uymadigini gösterir o zaman.

ilk onbir soldan saga söyle olabilir:
Franco - x, Ali Turan/Emre Güngör, Neill, Ugur/Sabri - Arda, Topal, x, Elano - Kewell, Baros

hakan baltayla ve servetle bu is olmaz, servet satilsin hakan kalsin ama ondan daha iyi birisi alinsin ve Türkiyede böyle birisi olmadigi icin buraya yabanci bir oyuncu almaliyiz. Yaw FR hollandali degilmi, yokmu oradan gözüne kestirdigi genc ve iyi bir oyuncu?

orta sahada Topalin önüne bir on numara sart ama lütfen bresilyali olmasin. zaten bu dizilisde sadece bir Türk oyuncu oynatabiliriz burada cünkü alti yabanci oynatmis oluyoruz. en iyi opsiyon bence Volkan Sen olur.
Keita malesef 4-4-2 de sag kanatta oynayamaz cünkü cok offensiv, dünya kupasinda iyi performans sergiliyecegine eminim, 10 milyona satarsak kaar yapmis oluruz. Elano milli takimindada oynadigi gibi sag kanatta oynasin.

önde Barosun arkasinda Kewell oynayabilir, son vuruslari cok iyi ve Barosun savunmayi yipratmasiyla büyük is yapar ve yapmasida gerekiyor, eger yapmicaksa niye kontratini fes ettirmediki bir oyuncu daha alabilelim. Kewellde 4-4-2 de sol kanatta oynayamaz hem zaten orasi Ardanin yeri.

iki yabanci hakkimizida savunmanin ortasina ve forvete kullanmaliyiz, ayrica orta sahada cok yönlü ve forvete fizigi güclü birer Türk oyuncusu alinmali.

yani
gidecekler: Servet, Emre Asik, Ayhan, Keita
gelecekler: yabanci sol bek, Ali Turan, Türk ve yabanci stoper, Volkan Sen, cok yönlü Türk orta saha oyuncusu, Türk ve yabanci güclü fizikli forvet

Caner Ardanin yedegi olurum ve seneye Ardanin gidisine kadar kendimi gelistiririm diyorsa alinsin, yetenekli ama kafasinda problem var.

forvet icin FC Portsmouthun mali krizde olmasindan dolayi Aruna Dindaneyi alabiliriz veya almanyada düsecek takimlarda oynayan ama iyi futbolcu olan bir kac tane eleman alabiliriz, mesela Freiburgtan Idrissou, Hannoverden Ya Konan.
savunma icin Ömer Toprak alinabilir mesela, 20 yasinda ama cok iyi savunmaci. Eger sol beke yabanci alinmayacaksa, Berlinin düsmesi halinde Raffael alinmali, cok süper bir on numara ve savasmaktanda kacmaz veya Freiburgtan Banovic, takimin beyni sanki.

yapilabilecek cok sey var ama lütfen sansasyonal transfer yerine yararli transfer yapilsin, gördük Haldun agabey yapabiliyorsun ve taktir ettik ama artik yeter, lütfen.
ve ne olur 4-4-2 ye geri dönelim, bu bizim oyun sistemimiz, baskasiyla olmaz.
aslan her zaman aslandir

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Yunus Isik wrote:
forvet icin FC Portsmouthun mali krizde olmasindan dolayi Aruna Dindaneyi alabiliriz veya almanyada düsecek takimlarda oynayan ama iyi futbolcu olan bir kac tane eleman alabiliriz, mesela Freiburgtan Idrissou, Hannoverden Ya Konan.
savunma icin Ömer Toprak alinabilir mesela, 20 yasinda ama cok iyi savunmaci. Eger sol beke yabanci alinmayacaksa, Berlinin düsmesi halinde Raffael alinmali, cok süper bir on numara ve savasmaktanda kacmaz veya Freiburgtan Banovic, takimin beyni sanki.

yapilabilecek cok sey var ama lütfen sansasyonal transfer yerine yararli transfer yapilsin, gördük Haldun agabey yapabiliyorsun ve taktir ettik ama artik yeter, lütfen.
ve ne olur 4-4-2 ye geri dönelim, bu bizim oyun sistemimiz, baskasiyla olmaz.
Moralini bozmak istemem ama bu dediğin yabancı oyuncular (Ömer toprak hariç) GS'ı şuanki duurmundan 1 adım öteye taşıyabilecek oyuncular değil. Özellikle keita, elano, baros,kewell vs kaliteli oyuncularla kıyasladığımızda geriye doğru gidiş olur.Bence yeni stad ve büyük hedefler için daha kaliteli oyuncu almak hedeflenmeli.

GS'da bence tutmayan tek transfer Gio dos santos oldu.Biraz da kaleci leo franco'yu katabiliriz.

Yunus Isik

Post by Yunus Isik »

bilemiyorum ama bizim mali durum bundan sonra 7,8 milyon euroluk transferlere izin verirmi? ben her hafta bundesligayi seyrederim ve düsmemeye oynayan takimlardan gözüme bu oyuncular takildi. bundesligadaki oyunculari kücümsememek gerek bence, ernstin besiktasin sampiyonlugunda verdigi katki ortada mesela.
yildiz oyuncu demek illada üst düzey katki demek degilki, bir ribery yildizmiydi bize geldiginde? bence düsünme seklimizi bir gözden gecirmemiz lazim. yildiz yetisdirebiliriz, riberyden mesela cok para kazanabilirdik, yönetim hatasi olmasaydi. merak etmiyorumda degil, onu bize kimin bulupda getirdigini...
aslan her zaman aslandir

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Aman sakın Haldun yine dışarılara gidip "büyük isim" avına girişmesin.
Çabalarını takdir ediyorum, aldığı futbolcular da genellikle çok iyi oyuncular ama bütün bir transfer politikamızı "büyük isim transferi"ne angaje etmek doğru bir yöntem değil.
Örneğin, Jo ve Dos Santos çok kaliteli oyuncular. Ama bir Neill'in savunmayı derleyip toplaması, organize edişi, takım oyunu açısından çok daha getirisi olan bir transfer olduğunu belli ediyor.
Devre arasında ben sık sık ön libero ve sol bek eksiğimizden bahsetmiştim. Ne yazık ki her geçen maç bu öngörülerimin haklılığını kanıtlıyor.
Alınan oyuncu kim olursa olsun, öncelikle "takım oyunu"na disipliniyle katkı sağlayacak, ayrıca oyun zekası ve oyunu okuması güçlü oyuncular gelmeli bu takıma.
Bir Fabian Ernst gibi.
Arda ve Keita'yı ele alalım... Mesela Keita, bizim takımı Harlem Wizards zanneden bir arkadaş. Varyete yapacağım diye kaptırdığı topların haddi hesabı yok. Arda'nın oyun zekasının altdüzey oluşu ile yeteneklerini verimli bir hale dönüştürememesi de düzelecek gibi gözükmüyor.
Sabri ve Servet... Biri sadece hızıyla, öteki sadece fiziki üstünlüğüyle top oynayan iki isim. Onun dışında yetenekleri kısıtlı. Zeka hak getire.
Galatasaray nasıl oynamalı?
Hücumda ve orta sahada korakor pres yapan, oyunu geniş alana yayan, topsuz alanda hareketli, boş alanları değerlendiren, savunmadan hücuma en kısa sürede topu aktaran bir takım olmalıyız.
Ve altyapı organizasyonumuz da gençleri bu doğrultuda eğitmeli. Genç oyuncuların fundamentalini bu doğrultuda geliştirmeli.
Bir yeniden yapılanma olmalı Galatasaray'da... Olası yöneticisi de, olası hocası da, olası futbolcusu da bu istikamette biçimlenmeli.
Total futbol filan diyoruz ama, sanki Türkiye'de biraz "nazlı gelin" futbolu gibi oluyor pratikte bu total futbol denilen şey. Belki de Rijkaard'ın kafasındaki sistem, Türkiye için uygun olan bir sistem değil.
AYRILMAZ İKİLİ

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Anladığım kadarıyla Hollandanın 2.lig takımı Go Ahead eagles takımınnın hocası seneye Galatasaray'a gidecek oyuncusu Halil Çolak yerine de santrafora adam almaları gerektiğini söylemiş.

Şimdiden yaz transferlerinin bir kısmı netleşmiş oldu

1- Ali Turan (Kayseri) defans
2- Musa çağıran (Altay) orta saha
3- Halil Çolak (Go ahead eagles) forvet

http://www.voetbalprimeur.nl/site/nieuw ... elers.html

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

2. Yaser vakası mı :D

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Ismail Gezer wrote:2. Yaser vakası mı :D
Halil Colak ikinci Yaser vakasi olmayabilir. Ikinci ligler pek cok buyuk ulkede oldukca rekabetci ve cok kaliteli. Ustelik fundemental futbol egitimi Hollanda'da cok ust duzey. Ustelik ayni dili konusabilecegi Rijkaard'in elinde komple bir futbolcuya donusebilir. Tek endisem 88 dogumlu ve 22 yasinda. 2008'de 20 yasindayken bile hala Twente genc takimindaymis. Seyredenler varsa yorumlarini okumak isteriz.

Yaser'in temel futbol egitiminin bastan sona eksik oldugu apacikti. Sahada nerede ne sekilde durmasi , nereye kosmasi , ne zaman kime pas vermesi gerektigini hic bilmiyordu.

Yunus Isik

Post by Yunus Isik »

bir kac mesac önce gönderdigim mesaca ekleme yapmak isterim.
gidecekler arasina elanoyuda katarsak toplam 20 mio. euro girer giden oyunculardan kasamiza ve bu parayla genc, savasci ve zeki bir takim kurabiliriz ama isim almak yerine planli transfer yaparak.

elimizi cabu tutarsak Ali Turani aldigimiz gibi yazin kontrati bitecek olan bazi yararli olabilecek futbolculari daha alabiliriz:
- Andre Moritz, 23 yasinda ve bu ligde en beyendigim orta saha oyuncularindan birisi
- Mehmet Yildiz'in, degeri sakatlik nedeniyle baya düsdü ama bu tip bir oyuncu bize lazim ve neler yapabildigini biliyoruz
- Beto, o kadar genc degil ama kumasi iyi ve büyük takimda oynayabilecek kapasitede bir forvet
- Vinicius, 25 yasinda, IBBnin defans oyuncusu, bremende oynayan naldoya cok benziyor oyun stili ve defanstan topu iyi cikariyor, tam bize lazim olacak tipte bir oyuncu
- Hamit Altintop'u ne yapip almaliyiz, bize ilac gibi gelir, dün sampiyonlar liginde takiminin en iyilerindendi, hadi haldun agabey görim seni ;)
- Kuranyi, lincolnu alan onuda alir, bu sezon 17 golü var, tam bir golcü

kontrati bitmeyen ve satin almamiz gerek bir kac oyuncuda:
22 yasindaki Serdar Kurtulus'u, 23 yasindaki Orhan Sam'i ve 22 yasindaki Volkan Sen'i toplam 9,10 mio. euroya alabiliriz.
almanyadan 20 yasindaki Ömer Toprak'i 5 mio. euroya ve berlinin düsmesi halinde kesinlikle kacirmamamiz gereken 25 yasindaki oyunkurucu Raffael'i ve Hakan Sükür tipinde futbol oynayan 24 yasindaki Ramos'u toplam 9,10 mio. euroya alabiliriz.

bazilarini beyenmeye bilirsiniz ama yildiz olarak nitelendirilen jo, dos santos ve elanoyuda gördük, isime bakmayalim artik ve havaalanindan oyunculari krallar gibi karsilamayi birakalim akli selim olalim taraftarlar olarak...

edit: bizi gecen sene uefadan eleyen Guerrero'nunda kontrati bu yaz bitiyor, 26 yasinda ve dört bes yildir almanya liginde iyi isler yapiyor, 4-4-2 de ikinci golcü olarak isimize cok yarar, süper bir transfer olur.
zaten daha öncede istedigimiz Källström'ün ve blackburndan Pedersen'inde (Tugay bir el atsa bu is olur gibime geliyor) kontratlarida bitiyor, ortasahamiza ilac gibi gelecek iki oyuncu... ama bizim yöneticiler bunlari görürmü bilemem.

evet cok oyuncu saydim ve dahada sayabilirdim ama ne yapalim, bizim oyunculardan, bir kaci haric, hayir gelmez.
aslan her zaman aslandir

Post Reply