Ziraat Turkiye Kupasi:GS-Antalya 3-2 (Elano, Emre, Caner)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Fahrioglu

Re: Ziraat Turkiye Kupasi:GS-Antalya 3-2 (Elano, Emre, Caner)

Post by Murat Fahrioglu »

Hasan Tezcan wrote:...
Keita, böyle devam ederse isi zor. Takim icinde takim. Bu hali TS'da oynayan topcuyu hatirlatiyor (ismi simdi aklima gelmiyor).
...
Yattara'yi diyorsun herhalde Hasan.

Dediklerine katiliyorum. Sen de diger bircok arkadas da durumu iyi analiz etmis, birsey eklemeye gerek yok.

Bu arada dunku macta Ugur ve Arda da sakatlanmis, Ugur darbeye bagli Arda ise zorlamaya bagli bir durum. Ikisi de iki gun tedavi gorup tekrar degerlendirilecek diye yaziyor resmi site.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote:Simdi bu Jo filan donsun ve Bebe Ruhi gibi iyi cikmaz ise ne olacagini kestirmek o kadar zor degil. Hem Jo uERFA'da da oynayamayacak. .
Yahu ben gene karistirdim bu Jo dediginiz adam Bebe Ruhi degil mi? Gio kim Jo kim? Tam ben disardayken oldu bu transferler galiba. Gecen hafta sakatlanan Bebe Ruhi dedigimiz Dos Santos öyle degil mi? O zaman Gio kim? :lol:
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Nezih Gunal

Post by Nezih Gunal »

Dos Santos, Bebe Ruhi ve Gio ayni kisi, Meksikali ve sakat degil. Jo Brezilyali ve sakat olan.
Üzülmegi bırak , yasamaya bak.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

GS'in sakata gelmesinden korkuyorsunuz anlasilan ;-)

Haldun Ustunel ne demisti hatirlayalim...
.
.
.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:GS'in sakata gelmesinden korkuyorsunuz anlasilan ;-)

Haldun Ustunel ne demisti hatirlayalim...
.
.
.
Ne demisti? Oyle cok seyler soyleniyor ki kale (ya da kaale) alinacak gibi degil.

Bu arada Kerem'e aciklamis Nezih bey. Bebe Ruhi'nin adi Giovanni Dos Santos. Ben Bebe Ruhi diyorum. Millet Gio diyor. Gio aslinda ABD'de bir zamanlar pazarlanan Chevy'nin de az benzin yakankucuk bir arabasi. Gio Metro diye Suzuki lisansi ile yapiliyordu galiba. Eski Alman VW tosbaga fikri yani. Yani bu herife Gio denmesi de yerinde aslinda.

Jo'da boy var. Daha ne oldugunu ben bilemeden sakatlandi cocuk.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Arda da sakatlanmis. Buca, Denizli Belediye, Antalya derken takimin yarisi gitti. Siz daha hala Turkiye kupasini savunun. Yakinda Avrupa da kalmayacak bu yuzden.

Hem Avrupa hem ligde iddiali olan bazi buyuk kulupler kupa maclarinda eleniyorlar. Real Madrid bunu cok sik yapiyor mesela.

Sebebi acik, kupa maclarinda cok sakatlik oluyor. Kaybedecek fazla bir seyi olmayan kucuk takimlar bu eleme usulu maclarda olumune oynuyorlar. Bir de Turkiye gibi cekememezligin zirvede oldugu Turk insanini da ekleyin. Anadolu'lu oyuncu "fizikse fizik, teknikse teknik, ne eksigim var su beberuhi'den. O 3 milyon dolar aliyor, bense 30 bin" diyip basiyor tekmeyi.

Kupada devam edip etmemenin bir getiri-goturu (cost-benefit) analizi kulup ve hoca tarafindan yapiliyor mu cok merak ediyorum.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Levent Guntay wrote: Hem Avrupa hem ligde iddiali olan bazi buyuk kulupler kupa maclarinda eleniyorlar. Real Madrid bunu cok sik yapiyor mesela.
...
GS Real Madrid mi? GS'in belki de tek sansi olabilirdi Avrupada olabilmek icin o kupayi almak gelecek sene.

Arda'yi kim dogramis? Soylenene gore yuku kaldiramamis. Sinemaya gitmesini biliyor. Otursun biraz agirlik calissin.

Bence GS ligden filan cekilsin. Harlem Globetrotters gibi kendine Beylerbeyi'ni secip gosteri maclari yapsin. Lig agir geliyor. Harlem de kendine Washington Generals bulmus hokkabazlik icin oynuyor.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Bende birşey karalayayım dedim.

1- Elano takımda insiyatif almışa benziyor. Dünya kupası yaklaştıkça formu da gittikçe artıyor.Hem onun hem bizim için çok iyi. Ama Rijkaard onu 60'ta çıkarıyordu.Dün gördüm ki 80'den sonra gücü kalmıyor.
3-Lucas Neill hakikaten alınabilecek en iyi defans oyuncularından biriydi. Çok iyi ve yararlı bir transfer olduğunu gösterdi.

4- Gio dos santos tam fos. Takımda sakat yabancı olmasa kontejana takılır oynayamazdı.
5- Caner orta saha sol kanatta hakikaten iyi.Orta yapmasını topa vurmasını biliyor.

6- Kaleye kim geçse nedense beğenmediğim bir çok tarafını görüyorum. Leo franco, ufuk ve aykut'ta malsesef eleştirilecek çok yön var.

7-Santrforsuz olmuyor.Arda orada oynayacağına hiç oynamasa da olur.

8-Keita o kadar saçma topa vurdu ki boş pozisyonda kontrol yapamayıp topu taca atması falan.Biran acaba sahaya sarhoş mu çıktı diye şüphe ettim. Bence çok kötü top oynadı.

9-Mustafa'nın bazı pozisyonlarda(kaçan gol pozisyonlarında) üzüntüsünden kahrolmuş arabesk tavırları beni deli ediyor.Profesyonel oyuncu biraz daha olgun olmalı.

Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Levent Guntay wrote:Arda da sakatlanmis. Buca, Denizli Belediye, Antalya derken takimin yarisi gitti. Siz daha hala Turkiye kupasini savunun. Yakinda Avrupa da kalmayacak bu yuzden.

Hem Avrupa hem ligde iddiali olan bazi buyuk kulupler kupa maclarinda eleniyorlar. Real Madrid bunu cok sik yapiyor mesela.

Sebebi acik, kupa maclarinda cok sakatlik oluyor. Kaybedecek fazla bir seyi olmayan kucuk takimlar bu eleme usulu maclarda olumune oynuyorlar. Bir de Turkiye gibi cekememezligin zirvede oldugu Turk insanini da ekleyin. Anadolu'lu oyuncu "fizikse fizik, teknikse teknik, ne eksigim var su beberuhi'den. O 3 milyon dolar aliyor, bense 30 bin" diyip basiyor tekmeyi.

Kupada devam edip etmemenin bir getiri-goturu (cost-benefit) analizi kulup ve hoca tarafindan yapiliyor mu cok merak ediyorum.
Geniş kadro kuracaksın o zaman sakatlıklardan bu kadar korkuyorsan. Türkiye ligindeki kasapların varlığını inkar etmiyorum ama Arda darbeye bağlı sakatlanmadı, bütün o tepkiye rağmen Jo'nun aslında nasıl sakatlandığı da malum...

R.Madrid dışında başka büyük takım örneği var mı? R.Madrid bile ilk maçı deplasmanda yedek takımla farklı kaybedip Bernabeu'da as takımla kazanmasına rağmen yeterli gol atamayıp eleniyor son yıllarda...

Barcelona geçen sezon 6 kupa birden aldı, katıldığı bütün turnuvaları kazandı. Man. United 3 senedir kupayı kazanıyor. İtalya'da Roma ve İnter kazanıyor son yıllarda kupaları...

Geçen sezon kupa finalini Fb yerine ligi daha alt sıralarda bitiren Bursa veya Kayseri oynasaydı bu sene Avrupa'da yoktuk. Avrupa'ya 5 takım gidiyor. Şampiyon ve 2. olan takım Şampiyonlar Ligine, Kupa şampiyonu ile ligde 3. ve 4. olan da Uefa'ya gidiyor. Kupa şampiyonu Bjk Şampiyonlar Ligi'ne gittiği için onun hakkını Fb aldı. Fb aynı zamanda ligi 4. bitirdiği için de onların Uefa hakkı bize geçti.

Kupadan bugüne kadar 1 milyon dolar kazandık. Turu geçip, yarı final ve finaldeki 3 maçı da kazanıp kupayı alsaydık 2.5 milyon dolar daha alacaktık. Cost-benefit analizini buyrun yapın... Hiç zannetmiyorum ve ummuyorum ama olur da bu sene de ligi 5. bitirip bu kez Avrupa'ya gidemezsek onun kaybettirdiklerini de analizinizde dikkate alın lütfen...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Macin tekrarini izliyorum. Dikkatimi ceken bir olay Necati'nin golleri attiktan sonra ne eski takim arkadaslarina ne de tribunlere karsi yaptigi bir terbiyesizlik var. Her zaman ki gibi yuzugunu opuyor. Ben takdir ettim. Bir guzel nanik cekse kim ayiplayabilirdi bunca olandan sonra. Kumasi iyi biri idi. Kaldiramadi baska. Kendini duzeltmesi icin sans verildi idi. Feldkemp'in gazabina ugramisti.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Gene yorumlar sonuca gore yapilmis. Ilk baslarda herkes sinirle onune gelene bindirmis, daha sonra 4. ve 5. sayfada biraz sakin kafayla daha mantikli yazilmis.

Lucas Neil ve Elano begenilmis (daha alay konusu olduklari yazilar forumda ikinci sayfaya bile dusmemisken).

Gio, Ruhi Bebe almis agzinin payini, ayni Elano'nun aldigi gibi bir kac hafta once, alay konusu olmus. Adamin Barcelona'da kac tane macini izlememis olsam ben de giydirecegim, iyi oynamadi cunku su ana kadar. Ama cok bilen forum sakinleri olarak 2-3 hafta sonra 180 derece donecegimizi tahmin ediyorum.

Arda ve Keita da nasiplerini almislar. Onlarin ne bok olduklarini zaten biliyoruz, yakinda gene goklere cikaririz.

Caner konusu ilginc, belli gicikliklar olusmus. Solbek olmayip hayati boyunca sol acik ve neredeyse forvete yakin oynayan adami solbek oynatinca bunlar oluyor. Bir topu direkten donmus, diger zor pozisyonda sutu gol olmus solbekin saci uzun olmamali ve dovme yaptirmamali.

Necati'yi geri alma fikri ortaya atilmis. Cok dovmesi var, bize yakismaz deyip kapatalim o konuyu :) Hadi kapatmayalim, devam edelim. Ilk golde beles gol atiyor, ayrica ilk gol gayet yenebilecek, kornerden gelen bir gol. Emre Colak'in kaptirdigi pozisyonda arkasindaki adamla 15m fark varken, fark kapaniyor, kaleciye attigi calim falan kotu. Sarp penalti yaptiririm korkusuyla iyi sarj yapmamis, yoksa onu da atamayacak. Bizim dertlerimize deva olacagi konusu komedi. Tamam, bir zamanlar benim de cok sevdigim, iyi bir oyuncuydu, ama artik son kullanma tarihi gecti. Ama Hakan Sukur'u alsak bir suru gol atabilir, benden soylemesi. Nonda ya da Hakan Sukur'den biri alinmali!

Biraz futbolu zevk almak icin izlemek lazim, hersey sonuc degil. Kupadan elendik, ama su oyun kotu degil, bu da guzel. Neil kotuydu, alinmamaliydi iyi oldu. Kewell tahta bacak idi, mac kurtarir oldu, sonra sakatlaninca hayirsiz oldu. Gio ve Emre Colak o kadar celimsiz ki, top oynamalari yasaklanmali (Messi ve Arda celimsiz sayilmazlar, sadece gotten bacaklar, onlara sorun yok). Keita muhteseeeemdi, simdi sorumsuz, savrugun teki.

Biraz rahat olun, takima guvenin, keyif alin ve bunun iyi bir gecis donemi olmasina izin verin. Daha once bu gecisi tamamlayamadik Skibbe ve Feldkamp ile. Birakalim da bu ekip isini yapsin. Her maci, her kupayi kazanmamiz mumkun degil. Once iyi bir takim olalim, sonra belki kazaniriz. Biraz sabir lutfen!

P.S. Bu yazidan once birsey icmedim. Kimseye bireysel giydirmek degil amacim, ortaya bir yazi yaziyorum, kimse alinmasin. Hos bu yazinin birsey degistirmeyecegini, huylunun huyundan vazgecmeyecegini de biliyorum (ben de dahil)...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Mehmet Bey,

Ben kendi yazdıklarım adına konuşayım,Caner,saç ve dövme hakkında...

Caner'in yüksek potansiyeli olmasına rağmen,21 yaşında,GS gibi büyük bir fırsat kapısı olan bir kulüpte, kendisine verilen sol bek oynama görevini layıkı ile yapmak istememesinden dem vurdum o mesajımda.

Yani o zaman tüm yetenekli bekler (Roberto Carlos,Dani Alves vs) işlerini bırakıp Caner gibi yapıp,forvet hattına "terfi" olsunlar.Çünkü Caner tipinde adamların kafasında (mesela Sabri) defans oynamak,defansif düşünmek hakarete eş değerdir.Kendilerini o kadar yetenekli görürler ki, defanstan top çıkartmak,koşarak arkadaşının açığını kapatmak,oyunun yönünü değiştirmek,paslaşarak çizgiye inip orta kesmek gibi işler
hammaliye gelir.Neden 3 kişiyi çalımlayıp gol vuruşu yapmak varken bunlarla uğraşsın ki Caner?

Beni kızdıran olay, bunu fırsat bilip kendini geliştireceğine ve en önemlisi, oyunun değişik bir yönünü Rijkaard gibi bir adam ile öğrenip bundan keyif alması gerekirken, yaptığı bencillikler beni bunları yazmaya mecbur bıraktı.

Dövme ve saç uzatma konusu da gayet açık.İşin gösteriş kısmı daha çok ilgilendirdiği için bir öneriydi kendisine.Görevlerinin bilincinde olmayıp kritik maçlarda egosuna bürünüp show yapacaksa bunun yeri burası değil,karşı taraftır.

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Arda bu macta dizlik ile oynadi. Mac gunu bir rahatsizligi vardi yani. Bunu bile bile cikip oynayarak cok buyuk risk aldi. Simdi A. Madrid macinda oynama ihtimali dusuk saniyorum.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Mehmet Çırakin yazisina katiliyorum.

Gelelim benim yorumlarima.

1-)Ilk yenen korner topunda kale direginde adam olmamasi
affedilir gibi degil. Eger kaleciysen serbest vuruslardaki pozisyon dagilimindan
sorumlusun. Bu Aykutun problemi.
Mahalle macinda bile kaleci bagirir diregi tut, adamini birakma falan diye.
Elimizde olan 4 kaleci arasindan (Leo, Aykut, Orkun, Ufuk) arasinda
su anlik performansi ile en iyisi olan Orkun'u yolladik, diger 3unu elimizde tuttuk.
4'u arasinda benim en kotu profili oldugunu dusundugum ,
Aykut kaledeydi. Leonun aile problemi ne ise duzeltilsin.
Ispanyada bu kadar kotu degilde, belliki uyum problemi var.
Eger bir adam kariyerinin sonunda baska ulke takimina 4 yillik imza attiysa ailesini yanina alip,memleketini unutup uyum saglayacak. Mondide boyle yapti, Taffarelde.
Ufuktan ise gelisme sansi bulamayacagi icin endiseliyim cunku Nezihi antrenman hocasi, gelistirme hocasi degil. Gecmiste gorduk.
Hollandali veya Alman kaleci antrenoru tutulup kisisel antrenman yaptirilmali.
Hicbir sey yapamiyorsan Karadaga Simovicin yanina yolla yada Italyaya Taffarelin yanina yolla.

2-) Dos Santos'un alinmasi hata degil. Bu bir firsatti. Bu yarim donemde
oynatilmaktan daha ziyade, bonservis opsiyonu kapmak icin alindi. Uzun vadeli bir yatirim.
Rijkard istedi. Ayrica Meksika milli takiminda oynamasina ragmen, unlu bir Brezilyali oyuncunun cocugu. Yani kelle kagidi olarak Meksikali ama uyrugu Brezilyali.
Gozumuzun bebegi Ardanin
yakalayamadigi trasferi genc yasta yakalamis, Barcelonaya transfer olmus, ustelikte
hakederek oynamis bir adam. Daha ulke olarak o genc yasta , oyle buyuk bir takima oyuncu yollamisligimiz yok, alinmasini niye elestiriyoruz?
Burada elestirilecek 2 nokta su:
a-) Kanat elemani bol oldugu halde
hazir olmadan takima konmamaliydi. Diger yeni transferleri
hazir olmadan takima koymayan (ornek Elano..) Rijkard burada biraz subjektif davrandi.
Belliki cok sey bekliyordu.. 2 mactir eksik oynatiyor.
Kaldiki gozuken Santosun eksikligi mac eksikligi degil,
antrenman ve guc eksikligi.
b-)Rijkard bu adami aldiracakken , klubun hafizasina sahip insanlar
''Biz Guney Amerikadan gelecek vaadeden teknik oyunculari aldik,
Pinto, Carusca gibi, fakat bunlar Turkiye sartlarina uyumsuz ve celimsiz kaldilar,
bu asinin tutmama ihtimali yuksek, illede alicaksan ve uzun vade dusunuyorsun
guclendirmeye basla'' demeliydiler.

2-) Mustafa Sarp'in üstünde cok yük var. Ardanin üstünde skor ve liderlik yükü gözükmekler beraber bu aralar perfonmansi dustu, fizik ve taktik yük tamamen Mustafa Sarpta. Yanindaki Topal iyi futbolcu olmakla beraber edilgen olarak faal,
inisyatif alma ve etki etmede zayif kaliyor.
Ustelik Mustafa Sarp en cok forma giyen adam, ve yipranan adam.
Yaptigi islere bakalim?
Orta sahada kesicilik ve mucadele ,
orta sahada oyun kurma,
ileri ucta surpriz golcu,
geri dortlude ise defansa kademe, birde ustune mactan sonra akli basinda maci yorumlama ki (demekki kafasinida yoruyor taktik olarak)
diger oyunculardan cok daha basarili bu konuda.
Mac icerisinde bakiyoruz orta sahada kaptigi top ve faullerinin ustune
2 gol pozisyonuna girmis, ilk yedigimiz golde rakip etkili kafayi vuran adami engelliyememis,
ancak bozmus, onun kafasida direge gelmis, 2. golde ise orta saha elemani oldugu icin
defans oyuncusu gibi topla kale arasina girme onceligi olacagina,
orta saha oyuncusu gordugu topa direk obur taraftan almaya kalkinca ekarte olmus.
Sormak lazim o zaman? Rakip takimin en etkili kafa vuranini tutmak onda,
kaleciyi gecen Necatiye tek yetisebilen o, pigmeler guruhu forvetin kafa ustunlugunu
saglama gorevi onda. Ama yeter bir oyuncuya bu kadar yuklenilmez.
Onumuzdeki yil Rijkard biraksa, Avrupaya goturecegi ilk adam ne Ardadir, ne Kewell,
direk Mustafa Sarptir. Topala daha cok inisyatif aldirilmali, yada daha komple bir onlibero
ainmali. Adam catlayacak, bu kadar cok hayati gorev binince o da hata yapiyor tabiiki.

4-) Ben hala Barisa santraforda gorev verilmeli derim. Kanatta ve forvet gerisinde o kadar teknik adam olmasina ragmen,
hucuma yerlestirecek sirti donuk santrafora ihtiyac var. Cizgiye inidgi halde keislen ortalardan ve olusan karambolden yararlanacak birine ihtiyac var.

Son 2 macla FB'yi ve GS'yi kiyaslayin. Sizce kim bir ust tura cikmayi haketti?
Skora degil, oyuna bakalim ve de sabir gosterelim.....
Last edited by Alpay Dedeoglu on Fri Feb 12, 2010 3:36 pm, edited 1 time in total.
NO ADNANS, NO CRY !!

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cirak'in bu yazisi uzerine iki kere dusundum titreyip kendime geldim ve mutlu oldum, su an Stockholm'un ortasinda -5 derecede davul zurna ile halay cekiyoruz Hasan'la beraber, mendili o salliyor. Bir de Ayhan kadroya girerse keyifler gicir olacak. Buyuk Kaptan gibi sinema kapatacagim hatta Lalezar pavyonu kapatip cengi oynatacagim, insaf be birader benim de tatil hakkim var robotmuyum. Emre Colak da olacak bekleyin biraz daha genc, pisecek kadayif olacak ve daha iyi olacak dunya futbolunda kendinden soz ettirecek. Takimin taktihi (futbol bilen buyuklerimden izin alip, noter tastikli yaziyorum bunu) 1-2-1-1-1-2.5-1.5 olmali, bu konu fevkalade onemli ustune 24 saat kafa patlatmak gerekli. Futbol yorumu ciddi is, futbol ise fevkalade ciddi bir mesele, bu yuzden bundan sonra yorum yazdiktan sonra forum noterine basvurup noter tastikli yorum yapmak gerekecek. Tabii bundan evvel bir futbolu bilenler komitesinden de izin almak lazim cunku dedigim gibi futbol fevkalade önemli bir konu.
Last edited by Kenan Atak on Fri Feb 12, 2010 3:39 pm, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Post Reply