UEFA Avrupa Ligi: Galatasaray - A. Madrid 1-2 (Keita)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Fahrioglu

Re: UEFA Avrupa Ligi: Galatasaray - A. Madrid 1-2 (Keita)

Post by Murat Fahrioglu »

Rijkaard'in sistemi top tutup pas yapabilen oyuncular uzerine kurulmus. Bunun yaninda topsuz alanda bosa cikan kosu yapan oyuncular lazim. Verkaclar ve iyi isleyen ucgenler sistemi isleten ogeler.

Simdi bizde bunlari yapabilecek veya yapan oyuncu su anda pek yok. Sezon basinda bu sistemin iyi isler halinde olmasinda Baros, Kewell ve Arda'nin payi buyuk. Sonra bu roller alisilmis ve isler iyi giderken Elano alindi. O da bu sisteme uyabilecek bir adamdi ama adaptasyon surecinde diger oyucularin da pozisyon degistirmesi nedeniyle sistem cark etti.

Tam Elano da takima isinacak derken, Baros sakatlandi ve sistem yine buyuk darbe aldi. Bu sistemde top tutabilen bos kosular yapan bir forvetin cok buyuk rolu var. Baros gol kacirsa bile rakip defansi cok yipratiyordu. Su anda kadroda boyle bir adam yok. En yakini Jo o da yeterince guclu degil ve alisma suresini asacak derken sakatlandi ve yeniden basliyor.

Ligin en cok gol atan takimi iken, hatta Euro Lig'de de golcu bir takim iken Baros'un sakatligi ile cok kisir bir takima donustuk. Kewell de bu denklemden cikinca maclar izdirap haline geldi. Tek farkla (hatta bazen yarim farkla) mac kazanmaya calistik. Son 5-6 mac bu izlenimleri veriyor. Ozellikle iki Atletico maci ve Besiktas maci. Sonuclar her ne kadar fena degilse de maclari izleyenler ne kadar kabiz ve korkak bir oyun oynadigimizi gorduler. Su anda takimda top tutabilecek adamlar Arda ve Elano. Arda forvet oynadigi icin is Elano'ya kaliyor, o da yalniz kaliyor. Keita topu alip kaleyi dusunuyor bu iyi ama genelde hemen topu kaybediyor. Diger oyuncular birakin ikiyi tek pas yapmaktan aciz. Verkac yok, bos alana kacan yok. Ugur cok kotu, Balta kotu, kanatlar islemiyor. Hos islese de en iyi sonuc orta yapiyorlar, ona da vuracak adam yok.

Her macta ciddi hatalardan gol yiyoruz. Dun yine ilk golde Ugur tutmasi gereken adamin yaninda bile degildi ve golu yedik. Neill onu organize etmesi lazim ama ne kadar anlasabiliyorlar bilmiyorum. Simao geriden kosu yapti topu aldi kahvesini icti ve golu atti. Onunla bir adam gelmesi lazim, gelmezse gelen adami biri tutmasi lazim, Ugur'un tuttugu kimse yoktu yine de gelenlere aldiris etmedi. Ikinci golde bu kez daha fazla hatalar zinciri. Topla gelen adama sanirim Ayhan refakat etti, karsisina cikabilecek Mustafa once hamle yapti sonra geri cekilip nerdeyse buyur rahat pas ver dedi. Forlan topu aldiginda yaninda kimse yoktu, Servet seyirci gibi izleyip calimi yedi adam gostere gostere bize golu atti.

Adamlarin seri paslasmalarina hayran oldum, ne guzel top cevirdiler. Biz ise iki pas yapamadik.

Tek umudumuz, Jo oynamaya devam etsin, Baros da iyilessin ve o bolgedeki gorevi yapsinlar. Arda yerine gecsin. Elano orta sahada top daigitimina devam etsin. Tabii Kewell gelince o nerde oynayacak. Takim kanat adami dolu. Belki 4-3-3'e doner orta sahayi Elano Mehmet Topal ve Arda olarak kurariz, ilerde de Kewell ve Keita kanatlarda Jo veya Baros da onlarin ortasinda oynar. Kenarda da kullanabilecek alternatif olur. Simdiki sorunlardan biri de yedek kulubesinin oturduklari koltugu isitmaktan baska bir ise yaramamasi . Yani isler kotu gidiyor aman bunu oyuna sokayim deyebilecek bir adam yok.

Bundan sonra butun bunlar duzelir mi bilemiyorum. Baros ve Kewell yakinda oynaycak diyorlar, Sabri de oyle ama hem pisikolojik hem de kondusyon olarak ne kadar hazirlar belli degil. Sakatliklari gecti mi onu da bilmiyoruz. Kurulabilecek herhangi 2 veya 3 oyuncu arasindaki paslasma kimyasi belki takima bulasir da yeniden futbol oynamaya baslariz.

Yunus Isik

Post by Yunus Isik »

hakeme yüklenirsek yanlis yapmis oluruz bence, canerin posisyonunda avantaca birakti cünkü caner posisyonunu kayip etmedi ve kaleciyle karsi karsiyayken bir vurus yapti ve topun havalanip kaleye yönelmesi yine bir kac saniye gecmesine sebep oldu, bu da penalti sansimizi iyce yok etti. kale arkasindaki hakemin elle oynamayi görmemesi mümkün degil ama sonra elle oynayan oyuncuya sari kart verilmesi gerekiyordu herhalde. caner posisyonunu kayip etseydi o zaman hem penalti hem kirmizi kart olacakti. sacma biraz ama kurallar benim bildigim kadar böyle.

avrupa liginden elenmemize fazla üzülmedim cünkü zaten yönetimin avrupa liginde oynayabilcek bir forvet almadigindan hazirlikliydim buna, hic ama hic süpriz olmadi. yönetimi kutluyorum, planlari isliyor, artik lig sampiyonluguna konsantre olabiliriz, o da olmasa...
aslan her zaman aslandir

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Moral bozacak bir durum yok. Zaten forvetsiz oynayan bir takım, bir de Elano'nun oyundan çıkmasıyla zaten şansımız çok azalmıştı. Canımız sağolsun. Takım dün canla başla oynadı. Arda muhtesşemdi. İnsiyatif aldı, çabaladı, asist yaptı. İzlerken gururlandım. Caner'in yaptığı hakikaten saçma sapan bir hareket ama maç uzatmaya gitseydi de ben galip gelebileceğimizden kuşkuluydum.

Maçta benim açımdan tek olumsuz nokta seyirciydi. Bu nasıl bir Galatasaray taraftarı. Çoğu zaten sus pus, sonrasında yapılan tezahürat da aslında şarkı söyleme şeklinde. Hiç bir ateşleyici yönü yok.

Atletico Madrid kadro yönünden çok üstün olduğunu ortaya koydu, özellikle ikinci yarı Elano'nun çıkmasından ve takımın yorulma işaretleri göstermesinden sonra ortaya çıktı. Seneye Şampiyonlar Ligi'nde ne yapacağız onu düşünmemiz lazım artık.
Tan Erten

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Penaltı pozisyonun devamında gol gelseydi, penaltı verilmemesinin bir anlamı olabilirdi ama gol gelmeyince penaltı vermeliydi. Neticede bu anlık bir olay ve pozisyon bitince penaltı çalınması garip olmazdı. Kural'ın ne olduğunu bilmiyorum ama bu bana mantıklı geliyor.

Caner için söylenecek tek şey: Daha öğrenecek çok şeyi var. Aptallıklarına katlanılmasının tek sebebi yetenekli olması!

Hakem'in nasıl bir yönetim gösterdiğinin bir diğer kanıtıda Elano'nun pozisyonu. Yok böyle aptal bir kural! Ayaklarının bir tarafı topa çarpıyorsa ne yaparsan yap diye şapşal bir kural yok! Madrid'linin bir ayağı topa giderken diğeri doğrudan Elano'nun bileğine vurdu ve sonuç: Bilekte kısmi yırtık! Peki hakem müsveddesi bu pozisyonda ne yaptı? HİÇ!

Servet'in gideceği söyleniyor. İsabet olur. Ben Emre Aşık'ı merak etmeye başladım!

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Rijkard'a mactan önce sordular, ''forvet yok, orta sahadan birini forvet yapip,
Ardayi biraz geriye çekip daha fazla yararlanmazmıydınız ? ''diye.
O da şöyle dedi'' Olabilir fakat fakat bu bireysel oyuncularla ilgili bir karar değil, formation'la ilgili. Arda orada oynayinca sahadaki herkes pozisyonunda ne yapacagini biliyor,
takim düzgün oynuyor'' dedi. Başka bir deyişle takimin orta sahasinda hem forvetligi becerecek, hemde forvet oyuncusundan benim beklediğim işleri öğrenip yapacak oyuncu yok demek istiyor Rijkard. Antrenmanda bunlari deneyip ,
istedigi sonucu alamadiğini, A-2 takiminin forvetlerinde gözü tutmadığı sonucuna varıyorum bu soylediklerinden. Tabii bu tespiti devre arasında Üstünelle paylaşıp, Nondayi yollanip , Avrupa kupasında oynayamayacak Jo ve formsuz Santos'u almadan evvel belirtmesi lazimdi. O yapti bu tespit belki ama Ustunel bildigini okudu. Finansal olarak dogru bir hareket, belkide mali yönü burada bu agirlik kazandi.

Elano cikana kadar GS'nin oyunu iyiydi. Hic pozisyon vermeden 4 pozisyon yaratti GS ve top kontrolunu karsiya verip etkili atak yapti. Sahayi iyi parsellediler. Bir Avrupa kupasi macinda , degeri senden fazla olan bir Ispanyol takimina karsi, bir devrede girilen 4 pozisyona karsi, hic pozisyon vermemek iyidir . Hele Ardanin kacirdigi gol pozisyonunu Guiza FBde kacirsaydi,kiyamet kopardi mesela. Ama Elano sakatlaninca bizim cark coktu. Ayhan ne yazikki bitmis artik, yönetimle sürtüşmesinden sonra toparlanamadı bir türlü.Onlarda ise Servetin ortadontik mudahalesi ile agzi dagilan Agueronun cikmasi ve Forlanin girmesi ile driplingle degilde, duvar pasiyla girmeye basladilar bizim 18'e ve basarili oldular.

Ozelikle hakemlerinin sicili kabarik olan Italyadan, bircok sorusturmaya ugramis ama kesin hukum giymemis, top class olmayan bir adamin verilmesi bir hata. GSnin bu anlamda a class bir hakem verilmesi konusunda agirliginin olmasi lazimdi.
Cizgi hakeminin kacirdigi pozisyon skandal..
Hakem kotu ve yanliydi fakat her seye ragmen GS tur atlayabilirdi. Elanonun yere ters basmasi ile yasadigi sakatlik ibreyi terse dondurdu.

Dunun iyileri Arda, Elano, Leo Franco, Ugur, Neil idi.

Eskiden bir inanis vardi. Sampiyonluk istiyorsan takim yas ortalamasi en az 28 olmali diyeki bu hala Turkiyede mevcut anlayis. Ama Avrupanin kalburustu takimlari bu ortalamayi dusurduler ozelikle Ferguson ve Wenger. Sebebide ortalama 10-12 km /mac tempolu kosup , sezonda en az 50 mac yapmak icin genis ve genc bir kadroya ihtiyac var. Turkiyede sorun alt yapidan ozellikle fizik ve taktik eksikligi ile geliyor oyuncular. Anadolu takimlari zirveyi zorluyor falan diyorlar ama 3 tane Avrupa kupasi mac oynayinca darmadagin oluyor kagittan kaplanlar. Iste Sivas kume dusecekti neredeyse.
NO ADNANS, NO CRY !!

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Her takdir hakkını A.Madrid'den yana kullanan, bizi sarı karta boğan ve kendisine 10 metre, yardımcı hakemin 2 metre önünde yerde elleriyle topla oynayan oyuncunun görmezden gelen hakem müsvettelerine laf söylememek aşırı iyi niyet ve saflıktır bence.Yenilgiyi hakeme bağlamıyorum ama direkt sonuca etki edecek hatalar yaptı dün gece hakem görüntüsündeki şaklaban.Elano'nun biçilmesi de cabası...

Servet'in Agüero'ya faul yaptığı pozisyonda kırmızı kartın söz konusu olduğunu sanmıyorum,Servet yerde topla oynamaya çalışırken Agüero da yerlerde,bir mücadele esnasında tesadüfen gelmiş bir darbe.

Caner hakkında bozuk zeminde oynanan Kayseri maçında patlamıştım, ciddiyetsizliği,bencilliği ve beyinsizliği ile.Ondan sonra ilk Madrid maçında yaptığı saçmalıklar,Beşiktaş maçındaki oyunu,sonrasında da dün yaptıkları...
Galatasaray seviyesinde oynayacak bir oyuncunun "yetenekli" olması asla yeterli olmamalıdır.Öncelikle futbol zekasına ve sosyal zekaya sahip olmalıdır ki, türlü beyinsizlikler yapıp takımı yakmasın.

Caner'in bu eksikliğini üstüste görüp ısrar edilmesi Rijkaard'ın sorumluluğu ve hatasıdır,aynı durum Arda için de geçerli.Kaç maç santrofda oynatıldı ve takımın durumu ortada.Arda dün gece bir kere kanada geçti,orta yaptı (pas aslında,şişirme yok)
ve golü bulduk.Bu çocuk daha bu sezon başında kanattan 10 numara pozisyonuna geçti,sonra da santrafor oldu.

22-23 yaşındaki adamı futbol tanrısı yerine koyarlarsa olacağı bu. Bu kadar değişikliği kaldırmadı bünyesi.Kaleye de geçseydi bari.

Adnan Polat ve arkadaşları,Rijkaard, bunlar hep güzel insanlar,daha iyilerine sahip olacağımızı sanmıyorumGS başında kalmalarını isterim ama biraz daha öngörü sahibi olmaları gerekiyordu.

Geçen yıl stopersiz kaldık,bu sene santraforsuz.Asla Nonda olsaydı edebiyatına girmeyeceğim,Nonda varken 10 kişi oynuyorduk zaten.Ama aynı mevkide (sol-sağ kanat ) Arda,Kewell,Keita,Caner,Sabri şans verilirse Elano gibi birçok adam varken takımın
tek forvetini gönderip,ne yaptığı belli olmayan ve takıma bir katkısı bulunmayan Gio'nun alınması hatadır.Gio yerine UEFA'da oynayabilecek yerli-yabancı bir forvet alınsaydı,Nonda'nın adını kimse anmazdı ama şu an malesef anıyoruz.

2 sene üst üste bu kadar para harcayıp,kadro sıkıntısından dolayı eleniyorsak
biraz düşünmek lazım...

Takımın bu duruma nasıl tepki göstereceğini önümüzdeki haftalarda göreceğiz, Pazar günkü maçı görmeden umutsuzluğa kapılmak için bir neden yok.

Haziran'da, hiçbirşey olmayacağını defalarca kanıtlayan Caner,Ayhan,Barış,Servet,Aykut,yüksek maliyetinden dolayı Jo, ve malesef M.Topal'a güle güle demenin zamanı gelmiş olacak. M.Sarp,Gio,Emre Güngör ise aday adayları.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Can Ergun wrote:Haziran'da, hiçbirşey olmayacağını defalarca kanıtlayan Caner,Ayhan,Barış,Servet,Aykut,yüksek maliyetinden dolayı Jo, ve malesef M.Topal'a güle güle demenin zamanı gelmiş olacak. M.Sarp,Gio,Emre Güngör ise aday adayları.
Takimda kim kaldi :-D
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Can Ergun wrote:
Haziran'da, hiçbirşey olmayacağını defalarca kanıtlayan Caner,Ayhan,Barış,Servet,Aykut,yüksek maliyetinden dolayı Jo, ve malesef M.Topal'a güle güle demenin zamanı gelmiş olacak. M.Sarp,Gio,Emre Güngör ise aday adayları.

Takimda kim kaldi :-D
Her sene yeni takim kuralim yani. Sonrada niye istikrar yok, borclarin ustune yeni transferlerle binen yeni borclar nasil odenecek diye hayiflanmakta cabasi. :roll: :roll: :roll:

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Maç sonrası biraz duygusal bir mesaj atmışım ama Caner,Ayhan,Barış,Servet,Aykut'un takıma katkılarından veya neden kalmaları gerektiğini anlatırmısınız?

Bu isimler dışıdakileri de aday olarak söyledim.

Ayhan ve Aykut'un durumları belli.Aykut'un kaçıncı hocası ama hala alamadı birinci kaleciliği,Ufuk da var elimizde.Ayhan hakkında birşey söylemiyorum bile.

Servet'in toplu oyundaki ve hamlelerdeki yetersizliği yaptığı iyi işlerden daha fazla etki ediyor takıma.Barış'ın da yeterliliği tartışılabilir,sert futbolu ve hızı bazen fayda sağlasa da,bu takımın hedefleri için yeterli değil.Yaşından ötürü gelişebilir diye umud edenler olsa da futbol zekası yerlerde.Sabri'nin gösterdiği gelişimi gösterse yeterli kalması için.Ama becerebileceğini sanmıyorum.

Caner'in seneye takmda kalması için ödenmesi gereken 3M euro gibi bir rakam var ve buna değeceğini sanmıyorum.Kaç maçtır üstüste yaptıklarını formsuzluk,yanlış yerde oynatılma vesaire ile açıklanamaz.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Can Ergun wrote:Caner'in seneye takmda kalması için ödenmesi gereken 3M euro gibi bir rakam var ve buna değeceğini sanmıyorum.
Bence 3M euro eder, Caner gibi oyuncu TR de pek yetismiyor. Zamaninda Okan vardi, akibeti malumunuz. Sahip cikilirsa cok iyi olacagina inaniyorum. Allahin yabancisina bilmem kac milyon euro vereceklerine Turk oyuncusuna yatirim yapsinlar daha akillica olur kanimca. Caner iyi oyuncu, kalibi iyi, ona gaz ve akil lazim.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Futbolun adaleti yok!

Dun oynanan A. MAdrid-Valancia macinin ozetlerini youtubedan seyrettim. Bizim macda ki penalti pozisyonuna benzer bir pozisyon oldu.

Macda Valancia'li oyuncu ceza sahasi icinde yere dusup topa eli ile mudahale ediyor, orta hakem oyuna devam ettiriyor, 4. hakem oyuna mudahale edip penalti ve kirmizi kart verdiridi. On kisi kalip 1-0 yenik dusen Valencia maci 4-1 kaybetti.

Post Reply