Champions League 2010-2011

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Alpay Dedeoglu

Champions League 2010-2011

Post by Alpay Dedeoglu »

Bu başlık bana kısmet oldu.

Young boys: 2 -FB :2

Fener çok şanslı idi. Adamların 30 küsur pozisyonu var. 12 kaleyi bulan şut,
3 direkten dönen top, sadece 2 gol. Kazım salakça kırmızı gördü, Santosu hakem görseydi o da görürdü. Bu adamlar gergin, dirayetsiz Türk hakemleriyle bu yıl teröre hazırlar, ayaklar durmuş, çeneler konuşuyor. Emre oyundan çıkarken Aykut Kocamanın elini sıkmamış. Volkan ile rakip kaleci değiştirseydiniz, 8 :0 YB yenerdi. Dünkü Fenerin rezil oyunundan sonra şu kötü espriyi yapmadan duramıyorum.

Young boys:2 Young girls:2
NO ADNANS, NO CRY !!

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Champions League 2010-2011

Post by Cengiz Akgun »

FB Genc Oglanlara SS'da 1-0 yenilerek elenmis. Aykut'un isi galiba Ridvan'inkine benzeyecek. Daum'un ahi cikacak elbette. Ama en azindan Play-off dedikleri Avrupa ligi tek maclardan basliyacaklar. Bakalim yarin bizim is ne olacak?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Aykut'un işi Rıdvan'dan beter olabilir.. Ben fb'nin geleceğinin bizimki kadar karanlık görüyorum :D Onların a.sezgini yok ama azizi var...

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ekonomist Deniz Gökçenin SPoroku sitesindeki FB ile ilgili yazısı:

''Fenerbahçe Spor Kulübü'nün gelir gider tablosu, bilançosu, konsolide bilançosu ve bu bilançolarda Ş. Saraçoğlu Stadı'nın değeri ve kulübün dönem karı ve net özvarlığı ve borcunun miktarı konularını birkaç defa gündeme getirdim! Bu yıl da konu ile ilgili haziran ve temmuz aylarında iki yazı yazdım. Birinci yazı Deloitte sorumluları ile konuşmadan evvel, ikincisi de Deloitte ile konuştuktan sonra. Deloitte uluslararası ve saygıdeğer bir kurum. Kurumun yöneticileri, bana Fenerbahçe Faaliyet Raporu'nda gözüken 31.12.2009 tarihli Fenerbahçe gelir gider tabloları ve bilançoları kendilerinin denetlemediğini, denetimin kulüp içindeki denetim kurulu tarafından yapıldığını, yanlış bir imaj ortaya çıktığını 'açık seçik' söylediler. Geçtiğimiz günlerde Murat Özaydınlı ile beraber basın toplantısına çıkan Deloitte temsilcisi Ömer Bey de bu gerçeği açıkça tekrar etti, söyledi.
Buna karşılık Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nin Türkiye Futbol Federasyonu'na verdiği, UEFA lisansı alma prosedürü için hazırlanan, kamu oyuna kapalı ve gizli, ama detaylı bilgiler içeren bilançonun ise Deliotte tarafından denetlendiği (kurallar zaten emrediyor) gerçeğinin altı çizildi. Ayrıca Fenerbahçe Sportif AŞ adlı halka açık AŞ'nin 2009 mali tablolarının da (SPK kuralları gereği) Deloitte tarafından denetlendiği açıklandı.

Futbol Federasyonu'na verilen gizli ama Deloitte denetiminden geçmiş bilanço da tabiri caizse 'yarım konsolide' bir bilançodur, mesela FB TV mali tabloları orada yoktur, ama diğer bazı bağlı şirketler vardır. Tekrar edelim, bağlı şirketlerin hepsi yoktur, bu nedenle de tam konsolide bir mali tablo denetlenmesinden bahsedilemez. Federasyon UEFA süreci ilerledikçe toplam konsolide bilançoyu talep edecektir, çünkü UEFA talep etmektedir. Örneğin Beşiktaş'ın UEFA lisans sürecinde Beşiktaş televizyonunun konsolide bilançoya katılması talep edildiği ortaya çıktı.

Şimdi yalnızca iç denetimden geçen bilanço konusuna değinelim. Bilindiği gibi tüm 'büyük' kulüplerimiz gibi Fenerbahçe de gelir gider tablosunda genelde ziyan yazar, ziyanlar da birikir, bu nedenle bilançoda da özvarlık erir, eksi özvarlık durumu ortaya çıkar, borç da dev hale gelir. Böyle bir durumda her Türk spor derneği ve şirketinde olduğu gibi Fenerbahçe Spor Kulübü derneğinde de bazı mali yaklaşımlar gerçekleşmek zorunda idi. 2009 yılı sonu faaliyet raporundaki sadece iç denetimden geçmiş kayıtlarda (Deloitte denetimi olmayan) kısa vadeli borç 41 milyon TL kadar ve uzun vadeli borç 385 milyon TL, yani toplam 425 milyon TL olarak gözükmektedir. Bu borçların vadesi, para cinsi, faiz, vade, kur gibi özellikleri ve teminatları da açıklanmıyor. Ama bilançonun toparlanması sürecinde bilançoyu pozitif özvarlık durumuna getirmek için bir adım atıldı. Saraçoğlu Stadı ve arazisi Fenerbahçe'nin değildi, stadı uzun vadeli kiralamış olan kulüp üst kullanım hakkına sahipti, 30-40 yıl kadar daha kullanacaktı. Kulüp sadece üst kullanım hakkına sahip olduğu stada, kendi beyanına göre, ama üyelerine detay bilgileri de vermeden, 100 milyon dolar ek inşaat yaptığını söyleyerek bilançoların yapısını değiştirdi. Fenerbahçe Kongre üyelerine dağıtılan Fenerbahçe Spor Derneği faaliyet raporu incelendiğinde bir muhasebe kaydı ile kulübe ait olmayan stadın 2008 faaliyet raporunda 79 milyon TL, 2009 faaliyet raporunda da 158 milyon TL değerde varlık olarak kayda geçildiği görülüyor. Yani 2009 faaliyet raporunda geçen yılın iki misli ve yüzde yüz artan büyük bir gayrimenkul değer artışı (kabaca da toplam yüz milyon dolarlık bir artış bu !) görülüyor. Bu 'açıklamasız muhasebe kaydı' ne? Bilançonun pasifindeki eksi özvarlık, 152 milyon kadar ve 'özel fon' adı ile eklenen toplam gayrimenkul değer artışı sonucu, artıya çevriliyor. Fenerbahçe kendine ait olmayan stada yaptığı geçmiş inşaat masrafını önce 2008 yılında bilançoya varlık diye yazmış. 2009 yılında da stat değerine kabaca yüzde yüz zam yaparak, bir değer artış fonu yaratmış ve kulübün dev boyuttaki eksi özvarlığı da artıya dönmüş. Benzer değer artışları tüm varlık kalemlerinde var. Kriz ortamında varlık değerlerinin düştüğü ülkemizde, Fenerbahçe'nin varlıkları üç rakamlı değer artışı sağlamış! Büyük geçmiş yıl zararları sonucu 2009 faaliyet raporunda özkaynak toplam değeri eksi olacak iken, bu muhasebe kaydı sonucu toplam 152 milyon TL sabit varlık değer artışıyla özkaynak, artı 84 TL değerine yükselmiş oluyor.

Bizim edindiğimiz bilgilere göre Fenerbahçe kamuya ait statta bulunan uzun vadeli üst kullanım hakkının ilerde getireceği gelirleri kendisi tahmin etmiş (?) (veya bir başka kuruma tahmin ettirmiş), çünkü Deloitte tahmini yapan taraf değil. İlk yıl bunları 'cost basis' yani maliyet esasına göre bilançoya yazmış. Son yılda ise değerlendirme kuralı değişikliği yapmış ve 'present discounted value' yani halihazır ıskonto edilmiş değere çevirmiş ve değeri yükseltmiş. Tekrar söyleyelim, uzun vadeli gelir tahminleri ve ıskonto haddi seçimi Deloitte tarafından yapılmış veya denetlenmiş değil. Özetle Fenerbahçe kulüp üyelerine dağıtılan 2008 ve 2009 faaliyet raporlarında gözüken, Deloitte tarafından denetlenmemiş spor derneği bilançosundaki değer artışının hesabı, tahmini gelirler ve kullanılan ıskonto haddi, dernek üyelerince bilinmiyor. Bizce Fenerbahçe bu hesabın detayını, kullanılan gelir tahminlerini ve seçilen ıskonto oranını, yani tüm hesap metodunu kulüp üyelerine ve sportif taraftaki AŞ'nin halka açık olması nedeni ile ve konsolide bilanço verilme mecburiyeti nedeniyle de, kamu oyuna açıklamak zorunda. Kulüpten bir açıklama bekliyoruz.

TFF'ye ve dolayısı ile UEFA'ya verilen yarım konsolide ( FB TV yok) ama gizli gelir gider tablosu ve bilançolarda, bizim tahminimiz, UEFA kuralları çerçevesinde daha yüksek bir kısa vadeli borç gözükecek, özkaynak miktarı da daha düşecek, çünkü konsolide kayıtlarda geçmiş ve cari ziyan çok daha büyük çıkacak. Bu tahminin yanlış çıkması ancak Fenerbahçe'nin kemer sıkması ile mümkündür, o da zor. Dikkat edilsin, Galatasaray benzer nedenlerle çok büyük bir kemer sıkma operasyonu geçiriyor, mali yapıyı düzeltmek için! Fenerbahçe basın toplantısı yapıp, basın mensuplarına soru sorma hakkı vermeden toplantıdan kaçacağına; basın, dernek üyeleri ve kamuoyuna açıklama yaparak biraz işlerin detayını anlatsa daha iyi olur. Son olarak da ekleyelim. Stadın değerini arttırmak öz varlığı geçici olarak arttır, ama stadı satamayacağınıza göre nakit değeri olan bir işlem de değildir. Kaçınılmaz gerçek, sonunda kemer sıkılacağıdır! 'Şeffaflık' acilen gerekiyor! ''
NO ADNANS, NO CRY !!

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Kepaze olmaya devam,sirk maymunları...

Hakem yabancı olunca üst üste 3 maçı da yaptığı çirkefliklerden 10 kişi tamamladılar.

En sevdiğim geyik, Aykut yeni bir sistem deniyor, 3 maçta üstüste 10 kişi.
3-3-3 dizilişini deniyor geyiklerine neden oldu.

Umarım bunlar playoff'u geçip uefa'da gruplara kalıp orda elenirler.Biraz haftada 2-3 maç,yorgunluk,sakatlık yaşasınlar,bunun yanında belki 3-5 ülke puanı kazanırlar.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Kavm-i necip sipor icraa ediyor
http://haber.gazetevatan.com/alin-sunla ... 286/5/Spor
Bence Avrupa kupalarina bosuna katiliyoruz, olmuyor iste isterse dunya yildizlarini getirin takimlarimiz ilk turda yolcu abbas oluyor. Zorla olacak is degil, yakinda Orta Dogu varken ordaki turnuvalar daha cok yakisir (ayni sey dunya ve Avrupa sampiyonalarina katilmaga calisan milli takim icin de gecerli olmuyor iste 50 senedir katilmisligin bir kez). Ha futbolculari falakaya yatiran Kaddafi'nin oglu ha ustteki sahis, ha ulkeyi yoneten lise mezunu böyyuk devlet buyugu. Aralarinda ne fark var? Ait olmadigin zihniyetle takim sporunda duelloya tutusmak senin neyine. Katar, Libya, BAE, Iran falan takimlari ile kapis belki sansin olur. Yoksa gelir iste böyle adi sani duyulmamis kucucuk bir ulkenin taninmamis takimi seni samar manyagi yapar ya da Norvec'in balikci takimi, kalecisi balik dukkanini kapatip maca ciktiktan sonra seni hem karda kista hem yaz sicaginda samar manyagi yapar. Bu ulkeye 80 kusur sene önce hemen her alanda bilinc evrimi gecirtip degistirmege calisan dehayi ise kavm-i necip okumus cahili, okumamis cahili, marsksisti, libosu, dincisi, diskoda kic kiviran Istanbul zibidisi ile beyinsel olarak benimseyemedi, bu yuzden bu bati gomlegi bize bol geliyor. Nacizhane saptamam bu yonde gunahi bana ait. Buyuklerimin gozlerinden kucuklerimin ellerinden öperim.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

FB'ye Young Boys'tan sonra is your mother well ?? ciksin :)
Bize de Maribor.. Slovenya iyi olur bu sefer giderim gibi geliyor.

CL 'in bu turlari cok SIKICI ve endise verici. Bursaspor gobegini kasiya kasiya seyrediyor olanlari. 5 Milyon Euroluk Fenerium gogus reklami geyigi cok iyiydi :)
TRUST GALATASARAY
MGC

Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Fener'i eleyen Young Boys 3-1 onde Totenham onunde. Ilk yari bitmek uzere

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Bursa Valencia onunde 4-0 maglup. Bir de Omonia'ya bakin. Gecen sene Atletico Madrid bu sene Getafe'ye kok sokturdu. Kolay kolay gol yemiyorlar, oyuncularinin yarisi da altyapidan. Yazik olsun tum turk takimlarina.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ben bunu defalarca dilimde tuy bitene kadar söyledim. Iki sene evvel de Sivas icin helal be Sivas'a deniliyordu Belcika takimindan orda 5 yerler burda 1-1 biter butun sehir davul zurna ile atilan tek gol icin oynar diyordum. Bursa icin de ayni seyleri dedim. Ancak anneler liginde timsah yuruyusu yaparlar. Turk futbolu Avrupa'nin en kötuleri arasinda dedigimde bana kizanlar her defasinda bu gercek suratlara carpiyor iste. Hale bakin TR liginde 4 mac 4 galibiyet, sonra Valencia önune cik kendi sahanda dumduz ol. Iyi ki gol atmamislar yoksa o tek gol icin tum sehir davul zurna ile gumbede gumbede oynardi. :lol:
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Anadoludan şampiyon çıkarıldı, başımız göğe erdi.
Oğuz Sarvan dururken Toroğlunu yollayıp mara değerinide yükseltik zaten futbolun.
4. leventte merkez dururken manasız İstinyeye o çirkin yapıya milyon dolarlar verip taşındıkmı
hele dünya şampiyonu oluruz artık. Hu ha dev adam, maddi manevi dev adam,
prim, ev isteyen adam hey hey, hey hey.
Biz ertuğruldan bir 8-0 beklerdik, hayırlısı Manchester'a,
sever o İngiltereyi . Ayrıca o saha kenarındaki alışılmış saldırgan çirkin hallerini
artık dünyada gördü. İşte bu yüzden basın toplantısında
Valencianın antrenörü konuştuktan sonra bütün yabancılar Ertuğrulu beklemeden
çıkmış gitmiş. Biz buna Türkçemizde adamına göre muamele diyoruz.

GS maçında yaptıkları hiç bir şey üretmeden
sadece bekleyen oyun bozan
sertlik yapan , hakem etkileyen futbolu (GS daha
şanslı, organize , tamam ve konsantre olsaydı gene 4lük olurdu o maç) ,
Valenciaya yaptılar, adamlar 4' ledi, daha da atardı.
Madem kendi sahanda karşılıyorsun, bari en iyi kontratakçın Sercanla başlasana.
Yok ego sorunumuz var , Sercan konuştuğu için cezalandırılacak.
2 tane yeniyor, Valencia hafif geri çekilip alanı daraltıyor, Sercan giriyor.
Büyük klüplere sallayanlar , acaba beğendilermi Nunez ve Insua transferlerini.

Bir çuvaldızda bize . Takımda herkes gçrevini yapıp koşarsa, Mehmet Topla ne kadar
iyi oynuyor olumlu gözüküyor. Onun için boşuna sallıyorsunuz Ayhana , Sarp'a,
BArış, Canaya. Adnan Sezgin ve Polat dünkü maçı izlemişlerdir umarım.
NO ADNANS, NO CRY !!

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Kerem Tezic wrote:Ben bunu defalarca dilimde tuy bitene kadar söyledim. Iki sene evvel de Sivas icin helal be Sivas'a deniliyordu Belcika takimindan orda 5 yerler burda 1-1 biter butun sehir davul zurna ile atilan tek gol icin oynar diyordum. Bursa icin de ayni seyleri dedim. Ancak anneler liginde timsah yuruyusu yaparlar. Turk futbolu Avrupa'nin en kötuleri arasinda dedigimde bana kizanlar her defasinda bu gercek suratlara carpiyor iste. Hale bakin TR liginde 4 mac 4 galibiyet, sonra Valencia önune cik kendi sahanda dumduz ol. Iyi ki gol atmamislar yoksa o tek gol icin tum sehir davul zurna ile gumbede gumbede oynardi. :lol:
Kerem iyi ki "serefli maglubiyet" yasamadik demeye getiriyorsun galiba, katiliyorum :-)
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Rubin Kazan - Barcelona maçının hakemliğini Cüneyt Çakır'ın yapacağı açıklandı.
Sonunda Türk hakemliği uluslararası düzeye bir elemanını çıkarma başarısını gösterdi. Darısı Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası gibi daha büyük organizasyonlara...
Türkiye'de hakemlik denince ya Kuddusi gibi silik insanlar ön plana çıkıyor, ya da Bünyamin gibi sahte kabadayılar.
Cüneyt Çakır'ın hakemliği bu iki tipe kıyasla çok daha dengeli. UEFA da iyi hakemi ödüllendiriyor.
AYRILMAZ İKİLİ

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bursa bugun yine yan geldi. Rangers 13 yildir ilk defa kendi sahalarinda $L maci kazandilar. Macin sonunu biraz izledim. Eveleme geveleme idi ama Bursda da onlari Bursa da yenebilecek durumda. Bu arada Cuney Cakir'da barcelona'ya ters gelmis Kazan'i yenememisler. 1-1 bitmis mac. Belki tencere olsaydi kolay olacakti.

Bu Valencia'nin Bursa kaplicalarinda tellaklara sirtini ovdurdugu durumdan goruntuler.

Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cus be kardesim. Dört mac oynadin galibiyetin 0, attigin 0, yedigin 9 ve grup sonunculugunu garantiledin. Bu isler davul zurna ile iskender kebapcisinin önunde sampiyooon diye gredan kirmaga benzemiyor. Hale bakin! Bu ulkede iyi gununde bir GS olmadikca Turk takimlari Avrupa'da bir halt yiyemez.

Post Reply