SL 4. Hafta:Galatasaray-Gaziantepspor 1-0 (Kewell)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Hasan Tezcan
Site Admin

Re: SL 4. Hafta:Galatasaray-Gaziantepspor 1-0 (Kewell)

Post by Hasan Tezcan »

90+4 oynanacak.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Cengiz abi beyinsizler takimi demeden önce bastakilere bakmalisin. Balik bastan kokar derler. Isik göruyormusun, bu takimi adam edecek sahis?

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Sahada dizilis ile uygulama arasinda farki göruyormusun. Defansin siritmasi, oyuncularin saskin bakkal gibi sahada dolasmasini buna bagliyorum. Dizginleri kacirdigi asikar. Yönetim desen kendi havasinda.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Mac bitti bu ara....Gencler de maci almis 2:1...

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ikinci yarinin basindaki bir 15-20 dakika kanatlar canlaninca pozisyonlar ve gol geldi - Kewell'in cikmasi ile de takim kabuguna cekildi skoru korumaya oynadi - zar zor becerdiler ama yazik dogrusu - boyle can cekisir gibi son 15-20 gecirmek - karsindaki Barcelona degil...

Emre Girici

Post by Emre Girici »

Aydin ve Sabri'nin oyuna girmesiyle sag kanadi toparladik ve takim top oynamaya basladi. Ancak rahat rahat alacagimiz maci Kewell/Pino degisikligiyle tekrar riske soktuk. Pino sag kanadi oldurdu, sola kaydirilan Aydin hicbir sey yapamadi.

Misimovic'in takima faydali olacagini dusunuyorum. Ayaga top oynayan yaratici bir oyuncu. Pas atmadan once ekseni etrafinda 3 defa tur atan oyun kuruculardan degil. Arda'yla beraber iyi bir kimya yakalarsa orta saha canlanir.
Emre Girici

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:Cengiz abi beyinsizler takimi demeden önce bastakilere bakmalisin. Balik bastan kokar derler. Isik göruyormusun, bu takimi adam edecek sahis?

Ben o serefsizler icin soyleyecegimi soyledim Hasan. Var mi baska soyleyebilecegim? Her turlu hakareti yaptim bu yastan sonra kufur mu edeyim? Ama benim dememle olmuyor. Ortada Divan ve Somya var ama kimseden bu heriflere siz ne yapiyorsunuz yahu demedikten sonra taraftar da koyun gibi bu maclara gelip bu herifleri ve bu futbolculari onurlandirdiktan sonra benim yapabilecegim, soylecegim hicbir sey yok artik. Frank icin de soyledim soyleyecegim. Yazik o da tam bir palavra cikti. Vakit dolduruyor. tazminatimi verin gideyim diyor iste artik otesi yok bunun. Ne isigi? Safiye Ayla'nin tas plakla soyledigi Makber gazelindeki gibi "her yer karanlik" diye haykirmak lazim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Bu arada Insua'yi begendim - hem defansta hemde ofansta vardi... iyi transfer...

Misimovic icin yargi hakkimi ileriki haftalara saklayacagim...

Pino ancak +2'de yer alir --- takim 2 farkla one gectigi zaman kontra pozsiyonlar yakalamak icin oyuna sokulacak bir adam... luks yani...

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Ben insanlarla aynı maçı mı izledim tam anlayamadım...

Takımdaki ortasahalardan bile çok daha iyi topla oynayan,oyun kuran, kafa toplarının çoğunu alan,ikili mücadelelerde iyi Neill'e kazma deniliyor,Bir başkası çıkmış İnsua yavaştı falan gibi birşeyler söylüyor, Elano isteksizmiş, Misimoviç bişeymiş...

Dün takımın en iyileri İnsua ve Neill idi.Misimovic de ilk maçı nedeni ile biraz sırıttı ama asla kötü oynamadı.Lincoln repertuarı var Mis(gibi)ovic'te...3-4 kere Ayhan'a ciddi paslar attı ama, bu maç sonunda Ayhan'ın ne yapıp yapamayacağını öğrenmiştir.
Arda takıma geri dönünce,arkasında Insua ve yanında Misi olunca bakalım neler olacak.

Insua için ayrı parantez açmak lazım.Sabri'nin ve M.Sarp gibi oyuncuıların öğreneceği çok şey var bu çocuktan.Öncelikle hızlı bir oyuncu kesinlikle.Top sürme yeteneği de iyi. Bunun dışında hem defansta hamleli ve pozisyon bilgisi var hem de atağa gayet iyi katkı yapıyor ki bu daha ilk maçı.Ben çok beğendim...

Bir parantez de Servet'e...
Bu kadar eleştiriden sonra hala topu oyuna sokma konusunda sıkıntılı ve düzelmeyecek gibi.Ciddi bir kendine güven ve panik sorunu var veya futbol oyununu
bilmiyor. Topu oyuna sokma dediğimiz de: top gelmeden hemen önce ne yapacağı kararını verecek, vücudunu buna göre ayarlayıp beklere ve ya orta saha oyuncularına aktaracak alt tarafı ama biraz baskı gelince topu şişiriyor veya taca gönderiyor. Tüm bunlara rağmen defanstan çıkan her top nerdeyse Servet ile başladı bu maçta.Bu görev kesinlikle
Neill'in olmalı, Servet oynayacaksa topla asla oynamamalı.Rakibi hırpalasın,kafa topu alsın, defans yapsın yeter...

Geçen seneden beri takım gibi oynayamama durumunun en büyük sorumluları Ayhan,M.Sarp orta sahası ve ısrarla bunları oynatan Rijkaard'dır.

Sağolsun Ayhan kendini parçalıyor ama olmuyor işte, maç boyunca 5 kere falan kayarak müdahale etti ama sadece 1 veya 2 kere rakibe-topa değdi,
gerisi boşuna yerde kayma eylemi ve sonucunda rakibini kaybetme... Tabii bir de meşhur pas hataları var Ayhan'ın.Ama özveri ile mücadele etmediğini
kimse söyleyemez.Senelerdir 1.ligde top oynayan biri Ayhan ve yakında bırakacak, ama yeni yetme Mustafa Sarp ve benzeri adamlardan daha hırslı.

Sarp'ın oyun karakteristiğini anlamak mümkün değil."Ön libero" değil, oyun kurucu değil,kanat değil, sağ-sol iç değil, değil de değil...
Defansif orta saha... Top mu keser? kayarak müdahalesi mi vardır nedir ben anlayamadım.Arada bir rakibi çizgiye kovaladığını ve kornerlerde arka
direkte attığı 2-3 gol var gördüm bu güne kadar o kadar.Ben sıkıldım artık rakibe eskort etmesinden,takım defanstan çıkmaya çalışırken, pas almayıp rakibin arkasına
"boş" koşular yapmasından. Potansiyelini kullanır umarım.

Dün dikkatimi çeken başka bir konu da Elano'nun oyundan alınmasıydı. İkinci yarı Aydın ve Pino gibi kontratak oyununa uygun iki adam oyuna girdi ama onların önündeki boşluklara uzun top atabilecek tek adam Elano oyundan alındı.Eğer bir sakatlık veya yabancı sınırlamasınan dolayı alınmadıysa böyle bir değişikliği anlamak mümkün değil.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Dunku futbol adina oynanan rezaletten ozet.

Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Oynana futbol kötüydü. Ama iyi oynayıp kaybetmeye tercih ederim şu anki durumu. Zaten kaybettiğimiz maçlarda dünden çok daha iyi top oynadık.

Hala kesinleşmiş, kaynaşmış, alışmış ve alışılmış bir ilk 11'i olmayan bir takımız. En iyi oyuncumuz Arda ve yokluğunu çok hissettik Antep karşısında.

Sorunun temel sebebi, orta saha ve forvet hattının yeterli pres yapamaması. Daha kötüsü, top ayağımızdayken de doğru dürüst paslaşamadık. Oysa maç kazanmak ve iyi oynamak için bunlardan en az birini çok iyi yapmak gerekir diye düşünüyorum.

Dün yine Ufuk'u beğendim. Güvenilir bir kaleci olduğu kanaatindeyim. Takım iyi giderse onunda performansı artar, stresi azalır. Bizde rakiplerimiz gibi, ikinci kaleci kim olsun, 3. kaleci kim olsun gibi lüks dertlere düçar oluruz :D

Kewell'ın hırsını takdir ediyorum ama eskisi gibi sakin olmasında fayda var. Ama bu takıma hırsıyla önderlik edecek birileride lazım! Kart görmediği sürece...

İnsua'yı beğendim, işimize yarar. Mükemmel oynamadı ama iş yapar.

Ali Turan da oynadığı sürece eskisinden daha iyi ve gayretliydi.

Misimoviç'ten birşey görmedik. Çokda süpriz olmadı. Şimdilik kafaya takmıyoruz..

Elano için konuşmakta zorlanıyorum. O yüzden bişey demeyeceğim :D

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Bir takımda Arda, Misi, Elano, Kewell hatta Baros ve Pino bir arada oynarsa,
takım savunmasında sorun var demektir. Şampiyon takımda bir tek Hagi tolere edilip (ki onunda da ofansif mücadelesi ve ofansif koşuları vardı) arkasına kuduz gibi koşan Suat, Emre, Okan, Ümit, Ünsal falan vardı. Önlerinde de pres delisi Hakan Sukur.
Bu kadar çok savunma yapmayan, topun arkasına geçip pozisyon alamayan, oyunun tek tarafını oynayan lejyoneri Rijkard'a verip hadi total futbol oyna demek aptallıktır. Rijkard'a 24 tane 20 yaşın altında gelecek vaadeden
futbolcu vermek daha mantıklıydı. Şimdiki kadroylada bir halt olmayacak nasıl olsa,
bu şekilde hiç olmazsa gençlerle iyi bir alt yapı bırakılırdı.
Ayhan ve Sarp'a koca orta sahayı teslim edemezsiniz.
Ayhanın yaşı 34 ve orta saha dinamosu olmasını bekliyorsunuz. Zaten bir açık oyuncusundan devşirme ve fiziği yeterli değil, sürekli boğuşma için ,Sarp ise dogru yerde bulunuyor,
fakat doğru hamleyi yapamıyor. Sadece doğru yerde bulunabildiği için Rijkard onu tutuyor
ki Türkiyede bulduğu en iyi malzeme bu.

Ayrıca belli olmuştur ki Lincoln, Misi , Elano gibi çok maliyetli transferlerde hem yanlışlık,
hem kötü niyet , hemde şahsi çıkar (sırf maddi değil) vardır. 3 kere üst üste yapılan bu yanlışlığı açıklamanın yolu yoktur.

Ufuğa, Neil'e, Kewell'a, Barış'a, Ayhan'a, Sarp'a acıyorum. Malum tepişmelerin dışında kalıp oyunlarını oynuyorlar bütün iş ahlaklarıyla iyi kötü yapabildikleri kadar..

Bunun yanısıra diğer sorun takımda Ahmet Bulutun menajerliğni yaptığı topçular.
Yeniçeri düzeninin devamı, antrenör devirmeye kalkan, takımda rezalet oynayıp veya sakat numarası yapıp
milli takımda iyi oynayan, yabancı klüplerden aptal fakslarla bile sürekli dışarıya transfer manipülasyonu yapıp kafaları karıştıran bir düzenin ürünleri. Buna klübün Genel Kongresinin yada Divan Kurulunun radikal bir şekilde müdahale edip Ahmet Bulut ve türevlerini kulüp içine sokmamalı.

Yani koskoca bir camia Adnan Sezgin ve Ahmet Bulut arasına mı sıkışmalı?
Adnan Polat gibi o makama artık bizlere üzerek ve hayal kırıklığına uğratarak
hafif kalan bir başkan oldukça bizim dramımız devam eder.

Bir satırda Bünyamin Gezer'e. Bu işi artık bırakması lazım. Bu adamın hakem olduğu her maç GS sakat verir. Sertliğe tanıdığı prim daha da yüzsüzleşerek (nedense GS aleyhine) devam ediyor. Gene zorlaya zorlaya Anadoludan prematüre sampiyon çıkarın, o da böyle 4 tane yeyip otursun oturduğu yere.
Yaşasın Türk futbolunun marka değerini arttıran Bünyamin :x
Baros ve Kewell'ı sakatlamaya yönelik hareketler vardı. Israrla kırmızıyı çıkarmadı. Kewell'a çıkardığı kart bir felaketti. Artık Kewell'in itirazları referans noktası niteliğinde.
Muhakkak hakem karnesine eksi olarak geçiyor.
Bu arada yanına hala yerli danışman almayan Rijkardı tebrik ediyorum. Bünyamin Gezeri bilen teknik adam Canayı muhakkak oynatırdı.
NO ADNANS, NO CRY !!

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:Olaya su acidan da bakabiliriz :-D

http://www.sabah.com.tr/SabahSpor/Spor/ ... imiz_dondu
Baliga gitsin Delnan Ednan hazir sansi donmusken. Okuz gordum ama bu kadarini gormedimdi ben hayatimda. Bunlari laf diye soylemis eger soyledi ise.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Söylemis mi acaba?

Post Reply