SL 7. Hafta: Karabükspor-Galatasaray 2-1 (Baris)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: SL 7. Hafta: Karabükspor-Galatasaray 2-1 (Baris)

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Gulec wrote:
Cengiz Akgun wrote:Ferhunde Rijkaard ayak ustu bir yalan daha bukmus mactan sonra. Adi bundan sonra Ferhunde bundan sonra.
Entellektuel derinlik ve keskin zeka dedikleri bu olsa gerek.
Futbol forumunda entellektuel pozu ile bu isi bu kadar ciddiye almanin zarari buyuk. GS'lilik yasam tarzi demek yerine Frank'i Ferhunde yaptim. Bu kadar basit yalan soylemesi bir Batili icin hakikaten hem garip hem de ayip. Boyle seyler sark kurnazlarinin isidir genellikle.

Servet'i ara sira kendine getirmek icin dinlendiriyorum demek yerine milli maca hazirliyorum demesi uzerine Yenikoy'un kasabi babindan Florya'nin Berdusu da diyebiirdim. Ki Del Bosque boyle yalana filan hic tenezul etmedi idi. Aklima bugunlerde seyrettigim Yaprak Dokumundeki abartilan karakterler geldi. Devamli yalan soyledigi halde etrafindakileri kandirmayi basaran Ferhunde mesela. Arkasindan daha gecenlerde kendisi 3 yillik yeni kontrat teklif ettim diyen Delnan Ednan da ben de bir Sevket cagrisimi yapti. Ha br de adam dalgasini geciyor tezinde olanlar da olacaktir. Olabilir elbette ama bu kadar maasla biraz pahali oluyor boyle dalga gecirilmek.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Murat Biricik

Re: SL 7. Hafta: Karabükspor-Galatasaray (1 Ekim Cuma - 20:0

Post by Murat Biricik »

Alpay a doyurucu yazisi icin cok tesekkurler. Her soruya cevap bulabileceginiz icerikte.

Bu kadar kotu bir sezon planlamasi yapabilen yonetimin Seyrantepe Stadi icin yaptigi/ yapacagi tercihlere cok temkinli yaklasiyorum. Cok degil gectigimiz Mart ayinda yasadigimiz Genel Kurul oncesinde yonetimin yaptigi sunum ve bilgilendirme toplantilarini hatirliyorum ve dort ay sonra yapilanlar ile kiyasliyorum ( futbol yonetimi/futbol transferleri ile ilgili konulari kasdediyorum). Umarim Seyrantepe surecinde boyle bir hayal kirikligina ugramayiz. Futbol da Haldun Ustunel yonetim disi kaldi, stad surecinde parlayan yildiz ise Isin Celebi. Ben neme lazim simdiden Sn. Isin Celebi ye tesekkur edeyim. Olmaz dedigimiz bir dizi abuk sabuk isin oldugu bir donem icindeyiz.
Last edited by Murat Biricik on Sat Oct 02, 2010 9:46 pm, edited 1 time in total.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Karabuk eze eze yenmis.

Mert nasil olduysa yapilan hareket topa diye penalti degil demis. Gec kalip onundeki adama vucutla bindirip bir de onune ayagini atarak celme takmanin topa degdi diye cezasi olmayacaksa futbol iyice kolay bir oyun olur. Topa degemese ne olacakti peki? Topa degdigi icin degemese verilecek faul ya da penalyi bosa mi gidecek? Hakem ayni numarayi ceken Ali Turan'a da ceza sahasi disinda faul calmis. O da topa degdim diye ituraz etmis.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Cengiz Akgun wrote:
Kerem Gulec wrote:
Cengiz Akgun wrote:Ferhunde Rijkaard ayak ustu bir yalan daha bukmus mactan sonra. Adi bundan sonra Ferhunde bundan sonra.
Futbol forumunda entellektuel pozu ile bu isi bu kadar ciddiye almanin zarari buyuk. GS'lilik yasam tarzi demek yerine Frank'i Ferhunde yaptim. Bu kadar basit yalan soylemesi bir Batili icin hakikaten hem garip hem de ayip. Boyle seyler sark kurnazlarinin isidir genellikle.

Servet'i ara sira kendine getirmek icin dinlendiriyorum demek yerine milli maca hazirliyorum demesi uzerine Yenikoy'un kasabi babindan Florya'nin Berdusu da diyebiirdim. Ki Del Bosque boyle yalana filan hic yenezul etmedi idi. Aklima bugunlerde seyrettigim Yaprak Dokumundeki abartilan karakterler geldi. Devamli yalan soyledigi halde etrafindakileri kandirmayi basaran Ferhunde aklima geldi. Arkasindan daha gecenlerde kendisi 3 yillik yeni kontrat teklif ettim diyen Delnan Ednan da ben de bir Sevket cagrisimi yapti. Ha br de adam dalgasini geciyor tezinde olanlar da olacaktir. Olabilir elbette ama bu kadar maasla biraz pahali oluyor boyle dalga gecirilmek.
Entellektuel pozu mu :lol: okudugunu anlamada problem var sanirim. Gidip konu disina yazdiklarina bakarsan bir cagrisim yapar belki. Gerci hata kismen benim. "Entellektuel derinlik" ve "keskin zeka" laflarini tirnak icinde yazsaydim daha iyi olurmus. Belki Kerem Tezic'in cekici biraz da kendimize vuralim onerisi bir cagrisim yapar.

Bir de bir iki paragraf Rijkaard'a neden Ferhunde dedigini anlatmissin o da ayri bir vahim. Fakat gercekten keskin bir zeka varmis isin arkasinda onu ben kacirmisin kusura bakma takip edemedim o diziyi, bir dahaki bolumden katiliyorum izleyici kitlesine. Aslinda Elano'ya neden Elanor dedigini merak etmiyor degilim. Brezilya dizisi olabilir diye dusunuyorum. Erkeklere kadin isimleri takmanin eminim baska bir sebebi yoktur zaten.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cengiz Akgun wrote:
Kerem Gulec wrote:
.. .

Entellektuel pozu ile kendimden bahsetmistim. Senin sinirlerin fena bozulmusa benzer. Ben senin neye tas atmak istedigini gayet guzel anladigim icin buranin gazete kosesi degil forum oldugunu o yuzden de entellektuel yazi yazarak kitleleri etkileme niyetimin ve iddiamin olmadigi soylemek icindi o laf.

Ferhunde'yi anlamadigini gordugum icin aciklamada bulundum. O da bosa gitmis. Elanor demissin. Nerde kendisi simdi? Yabanci evde rahat edemeyen taze gelinlerin yaptigi gibi babasinin evine donmus Brezilya'ya diye duydum da. O'na Elanor konusunda hic haksizlik etmedim. O aksine her gecen gun benim hakliligimi kanitladi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bu takımda, hatta klupte önemli değişiklikler yapılması lazım. Karabük gibi lige yeni çıkmış bir takıma 10 pozisyon vermiş bir GS yeniden kümede kalma mücadelesine döndü demektir. Tedbir alınmazsa bu işin sonu kötü.

Futbolcularımız karaktersiz, kişiliksiz ve gerizekalı. Bunun dışında kalan biri varmı diye düşünüyorum, aklıma kimse gelmiyor.

Rijkard'a inancım kalmadı. Zaten takıma faydası yoktuda toz kondurmaya kıyamadık. Tabi kendisi batılı bir profesyonel olduğu için adam gibi çekip gitme ihtimali yok. Zaten ben bi tane batılı teknik direktörün, ben başarısız oldum deyip karakterli bir duruş sergiediğini hatırlamıyorum. O duruş saf ve zavallaı türk hocaların kaderi..

Yönetim'e laf etmekten bıktım, ne halleri varsa görsünler.. Yeni stadı konserler doldurma kabilinden düşüncelere daha ciddi kafa yoruyorlardır artık...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

GS'ya verilen penalti konusunda penalti ile nereden baksan alakasi yoktu deniliyor. Ben profesyonel hakemligi birak amator hakemlik bile yapmadim. Yukarda videosu var macin yandan arkadan onden cekilmis. Hakem olayin arkadan topa degildi mi degilmedi mi (gordugunu pek sanmiyorum) tartismmasina luzum gormeden penaltiyi caliyor. Yan hakemin bayrak kaldirmadigini saniyorum cunku futbolcular onu sahit gostermeye calisiyorlar. Simdi soru su? Eger Neil topa degmese idi buna penalti yok diyenler ayni goruste olacaklar mi idi. Kosan adama yandan kalca atip onune ayagini uzatiyorsun. Dusmesin atlasin ustunden efendim diyeniniz de var mi? Bu arada begendigim Ridvan da topa degdi top yon degistirdi penalti degil diyor. Ama benim sorumun cevabi degil topa degip degmemek. Degemeseydi yaptigi o kalca koyup onune ayak uzatmasi penalti yaratacak mi idi?

Ikinci olay ise bunun benzerini Ali Yuran yaptiginda da faul vermesi. Hatta ondasari kartta cikariyor. Itiaz etti diye mi bilmiyorum. Ama o da topa degdim diyor.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:GS'ya verilen penalti konusunda penalti ile nereden baksan alakasi yoktu deniliyor. Ben profesyonel hakemligi birak amator hakemlik bile yapmadim. Yukarda videosu var macin yandan arkadan onden cekilmis. Hakem olayin arkadan topa degildi mi degilmedi mi (gordugunu pek sanmiyorum) tartismmasina luzum gormeden penaltiyi caliyor. Yan hakemin bayrak kaldirmadigini saniyorum cunku futbolcular onu sahit gostermeye calisiyorlar. Simdi soru su? Eger Neil topa degmese idi buna penalti yok diyenler ayni goruste olacaklar mi idi. Kosan adama yandan kalca atip onune ayagini uzatiyorsun. Dusmesin atlasin ustunden efendim diyeniniz de var mi? Bu arada begendigim Ridvan da topa degdi top yon degistirdi penalti degil diyor. Ama benim sorumun cevabi degil topa degip degmemek. Degemeseydi yaptigi o kalca koyup onune ayak uzatmasi penalti yaratacak mi idi?

Ikinci olay ise bunun benzerini Ali Yuran yaptiginda da faul vermesi. Hatta ondasari kartta cikariyor. Itiaz etti diye mi bilmiyorum. Ama o da topa degdim diyor.
Hakem yorumunda gelismenin sirasi onemli saniyorum Cengiz abi. Defansci once topun yonunu degistirip sonra rakibe temas ediyorsa penalti verilmiyor genelde - ama once rakibe temas edip onun dengesini bozup sonra topa mudahele ediyorsan o zaman penaltiyi caliyorlar. Topa hic mudahele edemeden sadece rakibin dengesini bozucu bir temas varsa o zaman hic yorum yapmaya gerek kalmiyor zaten.

Penalti karari bana gore yanlis yorum - ama ayni zamanda karar vermesi zor bir durum - dogal bir hakem yanlisi - cok daha kotu hakem kararlarini en yuksek seviyelerde defalarca gordum.

GS eger penaltiyi tartisip, yenilgiyi hakeme yuklemeye calisiyorsa cok buyuk yanilgi icindeler demektir. Bu yenilginin sorumlusu hakem veya yanlis penalti degildir - o penalti verilmeseydi GS kaybetmenin bir yolunu bulacakti yine.

Sistem ve kadro yapisi birbirine uymuyor - sisteme cok uyugun bir kadro bile kursalar bunun sert futbol oynanan bu ligde basarili olacagini zannetmiyorum. Goze guzel gelen cok pasli matmazel futbolunun temsilcisi Arsenal bu hafta sert ve kaleye direkt inen basit futbolun temsilcisi Chelsea'ye 2-0 maglup oldu yine... Sonuc vermeyen bir ideolojinin pesinden kosturuyoruz.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:
Hakem yorumunda gelismenin sirasi onemli saniyorum Cengiz abi. Defansci once topun yonunu degistirip sonra rakibe temas ediyorsa penalti verilmiyor genelde - ama once rakibe temas edip onun dengesini bozup sonra topa mudahele ediyorsan o zaman penaltiyi caliyorlar. Topa hic mudahele edemeden sadece rakibin dengesini bozucu bir temas varsa o zaman hic yorum yapmaya gerek kalmiyor zaten.

Penalti karari bana gore yanlis yorum - ama ayni zamanda karar vermesi zor bir durum - dogal bir hakem yanlisi - cok daha kotu hakem kararlarini en yuksek seviyelerde defalarca gordum.

GS eger penaltiyi tartisip, yenilgiyi hakeme yuklemeye calisiyorsa cok buyuk yanilgi icindeler demektir. Bu yenilginin sorumlusu hakem veya yanlis penalti degildir - o penalti verilmeseydi GS kaybetmenin bir yolunu bulacakti yine.

Sistem ve kadro yapisi birbirine uymuyor - sisteme cok uyugun bir kadro bile kursalar bunun sert futbol oynanan bu ligde basarili olacagini zannetmiyorum. Goze guzel gelen cok pasli matmazel futbolunun temsilcisi Arsenal bu hafta sert ve kaleye direkt inen basit futbolun temsilcisi Chelsea'ye 2-0 maglup oldu yine... Sonuc vermeyen bir ideolojinin pesinden kosturuyoruz.

Biliyorsunuz Turk hakemleri oldukca horlandiklari halde onlarin yaptiklari hatalari yapan Avrupali hakemlerde var. Dedigim gibi adamin dusmesi onune uzatilan ayak ve kalca darbesi yuzunden ama adam dusmeden Neil topa degiyor. Bilmiyorum hakem seminerinde ne soyleniyor. Emenike kendini cuval gibi yere birakmiyor. Dusmesinde Neil'in haraketinin etkisi var. Sirasi onemli ise topa hamle belki biraz daha once yapilmis olabilir. Hakem teretdutsuz penalti noktasini gosterdi. Ve hakem aynisini bir kere daha Ali Turan icin yaparak boyle topa degecem diye rakibe vucut sarji ve onune ayak uzatilmasina izin vermedi. Kendi icinde en azindan celiskili degil.

GS'in hali icler acisi olsada dakika bir gol bir ile geriye dusuyorsun. Eger penalti hatali ise en azindan Karabuk'un o kadar kacirmasina ragmen skora bakarak maci belki 1-1 bitirme durumu olacakti. Bu bir mazaret degil.belki. GS gecen sene Avro Liginde de boyle tartismali bir penalti verildi. Ozetlerde Karabuk'un yaptigi transferlerle daha iyi bir takim sahaya cikardigi da belli.

Bu gidisle bu teknik ekibi Ocaktan sonra goremeyebiliriz. Ah su tazminat isi eli kolu bagliyor. Bu seneden vazgecildi bari gelecek sene icin en azindan yeni bir TD ile en az yarim sezon calismanin faydasi gorulecektir.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Evet, iki kişi aynı topa, hareket halinde yönelirken, defans oyuncusu hareket halinde ilk önce rakibe, aynı hareket bütünü içerisinde topa da dokunursa faul verilmiyor. Forvet oyuncusu topla defans arasına girmiş kabul ediliyor. Hakemin görememesi normal karşılanabilir fakat orada tam karşıda kabak gibi duran yan hakem var, üstelikte top bariz yön değiştiriyor. Bütün hakem yorumcularının üstünde penaltı değil diye birleştikleri ender bir karar oldu. Bu gerizekalılar hakem kurslarında aynı tipte yüzlerce pozisyon seyrediyorlar, konuyla ilgili bir sürü telkin yapılıyor kendilerine . Yani artık bunun otomatiğe bağlanmış olması gerekiyor. Affedilir bir hata değil.
Ali Turanın pozisyonunda direk faul var. İkisi aynı değil. Bu yanlış penaltı kararından sonra tepkilerden dolayı hakem (Bu arada Kewell birşeye ısrarla itiraz ediyorsa, muhakkak bariz hakem hatası var, böyle bir baskı oluşturabiliyor) yediği haltı anlamış izleyenlerin yorumuna göre ,dengelemek için rakip ceza sahasında pozisyon kollamış ama bizimkilerin gol atmakla alakaları olmadığından pek oraya girmedikleri için olmamış.

Ne kadar erken haksız penaltı moral bozucu olsada , mazeret değil.Kötü oynuyorlar ve ortada sistem yok.

Uzun vadede hak veriyorum bu pas futboluna. Arsenal, Barcelona, Ajax ve diğer bazı ispanyol takımları falan sistem dahilinde daha az yorularak, daha çok maç yapıp , başarılı olup, bol oyuncu satarak stadlarını dolduruyorlar. Endüstriyel futbolda ayakta böyle kalınıyor. Arsenal çok başarılı olmasada kar eden ender klüplerden.
Bunu bir nevi üretimde verimi artırma olarak görmek lazım basitçe.
Belki 10 sene, belki 20 sene sonra, belki de türk tipi kazanmaya aykırı olduğu için hiçbir zaman göremeyeceğiz bu pas (total) futbolunu. İlk önce Skibbe denedi, olmadı, sonrada Rijkard. Türkiyede stadlar, hakemler,medya, kamuoyu, spor anlayışı daha elverişli bir duruma gelse bile ,GS yönetim organizasyonu ve stratejik icraat ekibi o kalibrede olmazsa , olacak gibi olmuyor.
(Hala Cevat Hocanın ve Bülent Ünderin niye uzaklaştırıldığını hala anlamış değilim. Egosu olan
ben yöneteceğim diyen insanlar değil,sessiz sedasız gösterişsiz işini yapan tam danışman insanlar. Adnan Sezgin yalnız otorite ve karizmaya değil,
klüpte uzun kalana ve bilgili tecrübeli insana da karşı )
Bu yüzden de ısrarla tabii total futbol veya pas futbolu oynatılmak istense bile bunun pasif temsilcileri bulundu Adnan Sezgin'in otoritesini sarsmasın diye. Efendi , kılıbık Skibbe ve budizme meyilli Rijkard yumuşak bulunduğu için getiriliyor yoksa total futbol falan sadece kulaga hoş geliyor son moda olarak görülüyor kamuoyu aldatılıyor Adnanlar tarafından. Mesela total futbol için bir Cruyff, yaşlı kurt Ten Cate (Benim aklıma gelenler bunlar, muhakkak başkalarıda vardır daha yaşlı ve oturaklı) falan gibi daha oturaklı adamlar bulunmuyor takımın başına. Aynı Sinan Engin döneminde Beşiktaş'ta, okumuş, aklı başında insanların Ümraniyeden uzaklaştırılması gibi, Adnanların karşısında hep yumuşak adamlar bırakılıyor. O yüzden herkes rahat olsun Fatih Terim falan gelmez. Eğer öyle olursa ,ilk iş Adnan Sezgini sopayla kovalamak olur FT'nin.

Seyirci nasıl protesto etmiyor dersen, Adnanlar işi biliyor, tribün lideri reisleri ayarlamışlar, onlarda baskıyla isyanı önlüyorl. Şu reisler ve ultraslan da başka bir kanayan yara GS'de. Saldır Galatasaray gibi uyutan şeyi yüzlerce tekrarlayan,ve de arabesk saçmalıklar nasıl takımı motive eder bilmiyorum.
Mert Tokman wrote:

NO ADNANS, NO CRY !!

Post Reply