Adnan Polat ve yonetim kurulu

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Adnan Polat ve yonetim kurulu

Post by Cengiz Akgun »

Hepsi serefsiz bunlarin. Ne haya kalmis ne de utanip sIkIlma. Inanin oruspu diye asagilanan bazen baska caresiz kalmamis felegin sillesini yemis kadinlarda bile bir namus ve iffet anlayisi vardir.

Kalkmis sen istifa et yok sen istifa et kavgasi yapiyorlar. GS'da degerler var bu klup 100 yillardir sani ve serefi ile yasadi GS'liligimi kimseye sorgulatmam diyenlerin bu yaptiklarini gorenler buna nasil razi olabiliyorlar? Nasil yenilip yutuluyor bu. Surda sudan sebeblerle disiplin kuruluna verilenleri gorduk ve duyduk. Bu adamlarin degil istifasi bu klupten ihraci lazim bu ayibin temizlenmsi icin. Ama yapacak olan kim ve kimler derseniz buna verecek bir cevabim yok. Yaziklar olsun.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Efe Tuncel

Post by Efe Tuncel »

turgut uyar wrote: Sanırım ben yeterince açık soramadım.Sorum yukarıdaki iddialarınızın dayanağı nedir?
Ya da sizi böyle düşünmeye sevk eden nedir?

Mesela geçmişte Mehmet Cansun'un Samsunspor'lu Serkan'ın transferi için İstanbul'da
5 milyon dolara anlaşıp, daha sonra Samsun'a gidip 8 milyon dolara alması, hep kafamda
bir soru işareti olarak kaldı.
Elimde somut bir kanit yok ancak kisisel kanaatim bu yonde. Kulup eger duzgun bir denetimden gecerse bu dedigim seylerin bir bir ortaya cikacagina inaniyorum.

Bana neden Suren'i ya da Cansun'u ornek olarak gosterdiginizi anlamiyorum. Adnan Polat icin ne dusunuyorsam inanin onlar icin de ayni seylere yakin seyler dusunuyorum. Cengiz Bey'in de dile getirdigi gibi bunlarin hepsi utanmaz adamlar.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Fatih Altaylı bu sabah habertürkte ADNAN'I DA AL DA GİT diye bir yazı yazmış.
Bağırış çağırış içinde bu konuyu atladık. Bu yönetim giderse Adnan Sezgin de gidecek.
Yani hayırlara vesile olabiliecek bir durum.

Adnan Polat'ın açıklamalarını bu sabah bir daha okudum. Medyanın bazı kesimi Galatasaray taraftarı bu açıklamalardan sonra başkana başka gözle bakmaya başladı gibi naciz haberler yapmaya başlamış. Forumlardan destek mesajlarını cımbızla çıkararak eklemiş.

Velev ki bazı taraftarlarda yumuşama olsada genel görünüm Sivas maçındaki protestoların yoğunluğunun azalmayacağı yönünde. AP Helvacıyı ateşe atmış ama bu kendisini kurtarmaya yetmeyecek.Bu bana iktidarını korumak ve canını kurtarmak için yeniçeri ayaklanmasında vezirini isyancılara parçalatmaya razı padişahları hatırlattı.

Yönetim beraber geldi beraber gider.

Başkanı taraftar seçmiyor sonunda kongre seçiyor. Taraftar seçse Abdürrahim ALBAYRAK'ı açıklar başkan seçmişti bile. Aynı taraftar AA'nın sempatizanı olduğu partinin başkanına tepki vermiş olsada.. Bu da ayrı bir Türkiye tezatı...

İlginç adaylar bekliyorum, ama lütfen son 3 sene içindekiler hariç.Birini diğerlerinden ayrı tutuyorum.

IŞIN ÇELEBİ iyi bir adam, donanımlı, eğitimli.Ama siyasi kişiliği bana endişe veriyor.
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Kim olduklarını bilmiyorum ama dün Bağımsız Galatasaray Taraftarları böyle bir bildiri yayınlamışlar. Daha yeni gördüm. Dün yayınlanmış sanırım.

Bence oldukça iyi olmuş.

BASIN VE KAMUOYUNA DUYURUDUR

15 Ocak 2011 Cumartesi akşamı, uzun yıllardır beklediğimiz yeni stadımıza kavuşmanın heyecanını, gözbebeğimiz Ali Sami Yen Stadını terkedip, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'ya taşınmanın buruk sevincini tattık.

Tarihimizin mihenk taşlarından biri olacak o gecede yaşananları takip eden bazı hadiseler, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın açılış kutlamalarını gölgelemiştir.

Bu sebeple, müşterek olarak Galatasaray Kulübü taraftarlığından başka hiçbir kurum, grup, örgüt, kişi, veya siyasi hareket ile ilişkisi olmayan bağımsız vatandaşlar ve taraftarlar olarak kamuoyuna seslenmeyi görev sayıyoruz.

15 Ocak 2011 gecesi Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın stada girişi anons edildiğinde, taraftarımızın bir bölümü kendisini alkışlamış, diğer bir bölümü de ıslıklamıştır. Söz konusu tepki, medeniyet sınırları içerisinde kalmış, her hangi bir kötü söz içermemiştir. Tepkilerin boyutunun en üst noktaya çıktığı an, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar'ın, merhum başkanımız Özhan Canaydın'ı, geçmiş yönetimlerimizi ve Galatasaray camiasını kabul edilemez bir üslupla eleştirerek, tüm Galatasaray taraftarları, kulüp ve kongre üyelerini ağır şekilde tahrik ettiği konuşmasıdır.

16 Ocak 2011 günü Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Sayın Adnan Polat, protestocuları yönetim olarak "Galatasaraylı kabul etmediklerini" söyleyerek stadyumda bulunan Galatasaray taraftarlarına ağır şekilde hakaret etmiştir. Ayrıca protestocuları emniyet ile birlikte tespit ederek stada almayacaklarını söyleyerek onları tehdit etmiştir.

Yukarıda özetlenen hadiselerin ışığında Bağımsız Galatasaray Taraftarları olarak aşağıdaki tespit ve taleplerimizi kamuoyuyla paylaşırız:

* Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının mevcut ya da muhtemel iktidar organlarını övme, eleştirme ve protesto etme hakları, altında Türkiye'nin de imzası bulunan uluslararası sözleşmeler ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın teminatı altındadır.

* Önemle ifade etmek gerekir ki, siyasi liderler bireylerin gündelik yaşamlarına doğrudan etki eden kararların mimarlarıdırlar ve övgüye de eleştiriye de hazır olmalıdırlar.

* Galatasaray taraftarlarının bu protesto sebebiyle devlet kademesi, medya organları ve Galatasaray Yönetimi tarafından hakarete maruz bırakılmasına, tehdit edilmesine ve baskı altına alınmasına Galatasaray Spor Kulübü ve kamuoyu seyirci kalmamalıdır.

* Söz konusu gecede yapılan protestolar neticesinde ortada kamera kayıtlarıyla tespit edilecek bir suç unsuru ve buna bağlı suçlular yoktur. İstanbul Emniyeti'nin güvenlik kaynakları suçla bağlantılı olmayan eylemlerin tespiti için seferber edilemez.

* Galatasaray Başkanı Adnan Polat ve Yönetim Kurulu üyeleri Galatasaray taraftarlarına karşı yapılan tehdit ve hakaretlere karşı kayıtsız kaldıkları gibi, söz konusu eylemleri gerçekleştirenlerle söylem birliğine giderek bulundukları mevkiye ihanet etmişlerdir. Bahsi geçen şahıslar Galatasaray camiasından ve taraftarlarından özür dilemeli ve derhal istifa etmelidirler.

* Galatasaray Kulübü Kongre Üyeleri , Başkan Adnan Polat ve yönetimini kınamalı, haklarında gerekli disiplin cezalarını uygulayacak süreci hemen başlatarak sorumluluklarını yerine getirmelidirler.

* TOKİ Başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar, haddini aşan ve tahrik edici konuşması sebebiyle tüm Galatasaraylılardan özür dilemelidir.

* Protesto eden Galatasaray taraftarlarına medya aracılığıyla ve alenen ağza alınmayacak küfürler ve hakaretler savuranlar, onları "nankörlük", ve "teröristlik" ile itham edenler hakkında gerekli yasal işlemler Galatasaray Kulübü ve taraftarlarınca müşterek olarak başlatılmalıdır.

* Bağımsız Galatasaray Taraftarları olarak, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın Galatasaray Kulübüne kazandırılması adına çalışan herkese sonsuz müteşekkiriz. Emeği geçen bütün kişiler ve kurumlar teşekkürü ve saygıyı hak etmektedir.

* Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nin yapımıyla ilgili, tarafımızdan teşekkürü öncelikle hak edenler, stadın her köşesine emeklerini harcayan işçilerdir. Stadın yapımına ilişkin katkısı olanlara teşekkür edilirken hayatlarını kaybeden işçilerin anılarına saygı sunulmamış olması üzüntü vericidir.

* Tüm Türkiye'yi defalarca gururlandırmış, ülkenin adını tüm dünyaya duyurmuş kulübümüz, bu tesisleri ve çok daha fazlasını sonuna kadar hak etmiştir. Camiamızın, bu tesisle ilgili hiçbir kuruma veya şahsa en ufak bir borcu yoktur. Unutulmamalıdır ki; Galatasaray Spor Kulübü, arazisi son derece değerli olan Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Stadyumu üst kullanım hakkı ile birlikte Seyrantepe'deki yaklaşık 384 dekar arazinin 264 dekarlık üst kullanım hakkından feragat etmiştir. Bu arazilerin ihalelerinden devlet ciddi bir kazanç sağlamıştır ve sağlamaya da devam edecektir.Ayrıca bu kazancın yalnızca bir bölümü Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın yapımı için ayrılmıştır.

* Konumu ne olursa olsun, hiçbir kişi veya kurum Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın Galatasaray'a kazandırılmasını kişisel bir lütuf olarak gösteremez.

* Bu tesislerin Galatasaray Spor Kulübü'ne söz verildiği gibi teslim edilmesinin, şartnamelerle belirlenmiş taahhütlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesinin sonuna kadar takipçisi olacağız.
TRUST GALATASARAY
MGC

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Kim olduklarını bilmiyorum ama dün Bağımsız Galatasaray Taraftarları böyle bir bildiri yayınlamışlar. Daha yeni gördüm. Dün yayınlanmış sanırım.

Bence oldukça iyi olmuş.

BASIN VE KAMUOYUNA DUYURUDUR

15 Ocak 2011 Cumartesi akşamı, uzun yıllardır beklediğimiz yeni stadımıza kavuşmanın heyecanını, gözbebeğimiz Ali Sami Yen Stadını terkedip, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'ya taşınmanın buruk sevincini tattık.

Tarihimizin mihenk taşlarından biri olacak o gecede yaşananları takip eden bazı hadiseler, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın açılış kutlamalarını gölgelemiştir.

Bu sebeple, müşterek olarak Galatasaray Kulübü taraftarlığından başka hiçbir kurum, grup, örgüt, kişi, veya siyasi hareket ile ilişkisi olmayan bağımsız vatandaşlar ve taraftarlar olarak kamuoyuna seslenmeyi görev sayıyoruz.

15 Ocak 2011 gecesi Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın stada girişi anons edildiğinde, taraftarımızın bir bölümü kendisini alkışlamış, diğer bir bölümü de ıslıklamıştır. Söz konusu tepki, medeniyet sınırları içerisinde kalmış, her hangi bir kötü söz içermemiştir. Tepkilerin boyutunun en üst noktaya çıktığı an, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar'ın, merhum başkanımız Özhan Canaydın'ı, geçmiş yönetimlerimizi ve Galatasaray camiasını kabul edilemez bir üslupla eleştirerek, tüm Galatasaray taraftarları, kulüp ve kongre üyelerini ağır şekilde tahrik ettiği konuşmasıdır.

16 Ocak 2011 günü Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Sayın Adnan Polat, protestocuları yönetim olarak "Galatasaraylı kabul etmediklerini" söyleyerek stadyumda bulunan Galatasaray taraftarlarına ağır şekilde hakaret etmiştir. Ayrıca protestocuları emniyet ile birlikte tespit ederek stada almayacaklarını söyleyerek onları tehdit etmiştir.

Yukarıda özetlenen hadiselerin ışığında Bağımsız Galatasaray Taraftarları olarak aşağıdaki tespit ve taleplerimizi kamuoyuyla paylaşırız:

* Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının mevcut ya da muhtemel iktidar organlarını övme, eleştirme ve protesto etme hakları, altında Türkiye'nin de imzası bulunan uluslararası sözleşmeler ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın teminatı altındadır.

* Önemle ifade etmek gerekir ki, siyasi liderler bireylerin gündelik yaşamlarına doğrudan etki eden kararların mimarlarıdırlar ve övgüye de eleştiriye de hazır olmalıdırlar.

* Galatasaray taraftarlarının bu protesto sebebiyle devlet kademesi, medya organları ve Galatasaray Yönetimi tarafından hakarete maruz bırakılmasına, tehdit edilmesine ve baskı altına alınmasına Galatasaray Spor Kulübü ve kamuoyu seyirci kalmamalıdır.

* Söz konusu gecede yapılan protestolar neticesinde ortada kamera kayıtlarıyla tespit edilecek bir suç unsuru ve buna bağlı suçlular yoktur. İstanbul Emniyeti'nin güvenlik kaynakları suçla bağlantılı olmayan eylemlerin tespiti için seferber edilemez.

* Galatasaray Başkanı Adnan Polat ve Yönetim Kurulu üyeleri Galatasaray taraftarlarına karşı yapılan tehdit ve hakaretlere karşı kayıtsız kaldıkları gibi, söz konusu eylemleri gerçekleştirenlerle söylem birliğine giderek bulundukları mevkiye ihanet etmişlerdir. Bahsi geçen şahıslar Galatasaray camiasından ve taraftarlarından özür dilemeli ve derhal istifa etmelidirler.

* Galatasaray Kulübü Kongre Üyeleri , Başkan Adnan Polat ve yönetimini kınamalı, haklarında gerekli disiplin cezalarını uygulayacak süreci hemen başlatarak sorumluluklarını yerine getirmelidirler.

* TOKİ Başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar, haddini aşan ve tahrik edici konuşması sebebiyle tüm Galatasaraylılardan özür dilemelidir.

* Protesto eden Galatasaray taraftarlarına medya aracılığıyla ve alenen ağza alınmayacak küfürler ve hakaretler savuranlar, onları "nankörlük", ve "teröristlik" ile itham edenler hakkında gerekli yasal işlemler Galatasaray Kulübü ve taraftarlarınca müşterek olarak başlatılmalıdır.

* Bağımsız Galatasaray Taraftarları olarak, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın Galatasaray Kulübüne kazandırılması adına çalışan herkese sonsuz müteşekkiriz. Emeği geçen bütün kişiler ve kurumlar teşekkürü ve saygıyı hak etmektedir.

* Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nin yapımıyla ilgili, tarafımızdan teşekkürü öncelikle hak edenler, stadın her köşesine emeklerini harcayan işçilerdir. Stadın yapımına ilişkin katkısı olanlara teşekkür edilirken hayatlarını kaybeden işçilerin anılarına saygı sunulmamış olması üzüntü vericidir.

* Tüm Türkiye'yi defalarca gururlandırmış, ülkenin adını tüm dünyaya duyurmuş kulübümüz, bu tesisleri ve çok daha fazlasını sonuna kadar hak etmiştir. Camiamızın, bu tesisle ilgili hiçbir kuruma veya şahsa en ufak bir borcu yoktur. Unutulmamalıdır ki; Galatasaray Spor Kulübü, arazisi son derece değerli olan Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Stadyumu üst kullanım hakkı ile birlikte Seyrantepe'deki yaklaşık 384 dekar arazinin 264 dekarlık üst kullanım hakkından feragat etmiştir. Bu arazilerin ihalelerinden devlet ciddi bir kazanç sağlamıştır ve sağlamaya da devam edecektir.Ayrıca bu kazancın yalnızca bir bölümü Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın yapımı için ayrılmıştır.

* Konumu ne olursa olsun, hiçbir kişi veya kurum Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın Galatasaray'a kazandırılmasını kişisel bir lütuf olarak gösteremez.

* Bu tesislerin Galatasaray Spor Kulübü'ne söz verildiği gibi teslim edilmesinin, şartnamelerle belirlenmiş taahhütlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesinin sonuna kadar takipçisi olacağız.
Alisamiyen.net 'ten 62 kişi para toplayıp metni hazırlayıp bastırdık abi. Bayağı hızlı gelişen bir olay oldu. Tepki geç kalmasın diye hemen Cuma'ya yetiştirmeye çalıştık. Maddi destek 62 kişiden geldi ama ezici çoğunluk da manevi desteğini verdi. Alisamiyen.net fazla kalabalık bir yer o yuzden pek yazmıyorum ama böyle işlere de kalabalık olmak yarıyor tabii.
Eren Gumrukcuoglu

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

TEK YUMRUKLAR BİRLEŞİP SOKAĞA İNMİŞ..

http://www.haber3.com/islik-protestosu- ... -15236.htm

hey allahım ne günlere kaldık. Buugünü de gördük ya artık hayatta herşey olur.

Bakarsınız fb tek yumruğu destek için arenaya gelir gs tek yumruğuna destek varir.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gorgen wrote:TEK YUMRUKLAR BİRLEŞİP SOKAĞA İNMİŞ..

Bakarsınız fb tek yumruğu destek için arenaya gelir gs tek yumruğuna destek varir.
NTV'de GS'in eski sag acigi Metin Kurt'un basinda oldugu Futbol Emekcileri sendikasi bu isin arkasinda. Ben Metin'i severdim. 1973'de son bulan sampiyonlularmizdan sonra Terim'le bereber GS gelenlerden. Sol gorusleri yuzunden futbolculugu pek uzun surmedi herhalde. GS'dan sonra kaybolup gitti. Persembe aksami NTV ana haberde Can Dundar ile
bir soylesi yapti. Tek Yumruk organizasyonu ile olan bir baglantimiz var ve bu yeni degil. Turkiyede unutulmus futbol emekcilerinin haklarini aramamizda birlikte hareket ediyoruz ve bunun icinde sadece bir klubun degil butun kluplerin taraftarlarindan yardim bekliyoruz. Son olanlar bardagi tasirmistir. Futbolun icinde zaten siyaset var o yuzden simdi de bu siyaset taraftarlarin ustune yurume curetini gosterir bir duruma geldi. Taksime hep beraber yuruyecegiz ve Tek Yumruk altinda toplanmis spor sever kardeslermizi bunlara ve klup yonetimlerine yem ettirtmiyecegiz dedi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Cengiz Akgun wrote:
Mehmet Gorgen wrote:TEK YUMRUKLAR BİRLEŞİP SOKAĞA İNMİŞ..

NTV'de GS'in eski sag acigi Metin Kurt'un basinda oldugu Futbol Emekcileri sendikasi bu isin arkasinda. Ben Metin'i severdim. 1973'de son bulan sampiyonlularmizdan sonra Terim'le bereber GS gelenlerden. Sol gorusleri yuzunden futbolculugu pek uzun surmedi herhalde. GS'dan sonra kaybolup gitti. Persembe aksami NTV ana haberde Can Dundar ile
bir soylesi yapti. Tek Yumruk organizasyonu ile olan bir baglantimiz var ve bu yeni degil. Turkiyede unutulmus futbol emekcilerinin haklarini aramamizda birlikte hareket ediyoruz ve bunun icinde sadece bir klubun degil butun kluplerin taraftarlarindan yardim bekliyoruz. Son olanlar bardagi tasirmistir. Futbolun icinde zaten siyaset var o yuzden simdi de bu siyaset taraftarlarin ustune yurume curetini gosterir bir duruma geldi. Taksime hep beraber yuruyecegiz ve Tek Yumruk altinda toplanmis spor sever kardeslermizi bunlara ve klup yonetimlerine yem ettirtmiyecegiz dedi.
Bana nedense olanlar ve olacaklar hayra işaret etmiyor gibi.
Devrimci galatsaray taraftarı olursa karşısında ülkücü faşist GS taraftarı da olur.Hatta kürtçü Galatsaray oluşumu falan da duyarız.

Yarın hanımı ve 2 çocuğu hatta kayınbiraderi alıp maça gidiyorum. Umarım garip oluşumların kurbanı olmayız. Bu oluşumlar GS takımını destekleyeceğine yakında statta birbirlerine girerse şaşırmam. Birileri bunu ateşliyor.Birileri de piyon olacak.Açıkçası maça gelen çoluk çocuk bu siyasi ayaklarla çok kolay kullanılabilecek öğeler.

Adam gibi gidip takımı desteklemek problem olacaksa ne ben nede çocuklar bir daha maça falan gitmeyiz.

Harun Demirci

Post by Harun Demirci »

olabilecek en kötü şey böyle taraftar gruplarının oluşması. Tek gerçek var oda galatasaray. Umarım yarın bir gün stad bunların yüzünden karışmaz. Daha önce hem fb de hemde bjk de defalarca bu gruplar arasında kavgalar çıkmıştı.

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Harun Demirci wrote:olabilecek en kötü şey böyle taraftar gruplarının oluşması. Tek gerçek var oda galatasaray. Umarım yarın bir gün stad bunların yüzünden karışmaz. Daha önce hem fb de hemde bjk de defalarca bu gruplar arasında kavgalar çıkmıştı.
Tek yumruk tribun grubu olmadiklarini sadece Galatasaray taraftar grubu oldugunu, ve herhangi bir tribun organizasyonu ile alakalari olmayacaklarini acikladilar kac kere. Korkulacak birsey yok.
Eren Gumrukcuoglu

Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

Bu tek yumruk denen grup adına sözcü olarak geçen gün televizyona çıkan arkadaşı seyrettim. Söylemleri, bir taraftar grubu sözcüsünden daha çok yeni bir sol fraksiyonun öncüsü olduğu izlenimi uyandırdı. Sürekli olarak emeğe, sosyalizme yapılan vurgular falan. Arkadaş herhalde tribünlere yeni bir soluk getirecek, bir spor kulubu taraftar grubu kurulması istendiğini unutmuş gibi geldi bana. Meclise daha çok gider o konuşmalar. Belki doğru hislerle ama çok yanlış söylemlerle başladılar, bence çok yanlış bir yoldalar bu şekliyle.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Harun Demirci wrote:olabilecek en kötü şey böyle taraftar gruplarının oluşması. Tek gerçek var oda galatasaray. Umarım yarın bir gün stad bunların yüzünden karışmaz. Daha önce hem fb de hemde bjk de defalarca bu gruplar arasında kavgalar çıkmıştı.
Epeydir yazmamistim ama bu son gelismenin bu forum tarafindan yeterince kavranmayisi dikkatimi cekti. Bunu ukala anlamda degil de anlasilmasi zor bir durumun kavranamayisi olarak yorumlamanizi umarim.

Son otuz yildir toplumu pencesine almis olan "kimlik" siyaseti dagiliyor. Bu siyaset bicimi toplumu boylamasina yani kadin/erken, zenci/beyaz, entel/gerzek, dinci/dinsiz, taraftar/degil, vs, vs, seklinde bolmeye calismakta.

Oysa toplum gercekce elinde sermaye olanlar ile elinde sermaye olmayanlar diye bolunmus durumda. Yani ekonomik sinif cercevesinde; yani enlemesine bolunmus durumda. Kadinin da zengini ve fakiri var, erkegin de. Zencinin de var, beyazin da. GS'linin de var, FB'linin de. Zengin adam milyonlarca dolar odeyerek uzaya turist olarak giden adama kiskanclikla bakarken, fakir adam nefretle bakiyor.

Ciddi krizler doneminde bu gercek butun kabakligiyla ortaya cikiyor her zaman. Su anda olan durum da bu. O nedenle GS/FB/BJK taraftarinin enlemesine birlesme atilimi onemli bir gelisme.

Dunya capinda otuz yildir surmekte olan goz boyama siyaseti catirdamakta. GS/FB/BJK taraftarlarinin bu sekilde birlesmeye yonelmesi ya da en azinda o yonde egilim gostermesi bir doga konunundan baska bir sey degil.

Keyfini cikartmaya calisin derim. Orta sinifin elemanlari olarak burada yazan bir cok kisi kendisini enlemesine bolunmekte olan toplumun ya alt ya da ust kismini (istemeye istemeye de olsa) desteklemek konumunda bulacak. Yani bu orta sinif ortadan cart diye yirtilacak. Kimbilir bu site de belki toz duman olup buharlasacak. Ya da bugunku kimligi ile alakasiz bir ortama donusecek. Bu surec cok yavas gerceklestigi icin ne zaman o noktaya gelinecegini tahmin etmek zor ama o noktayi tahmin etmek kolay.

Soyle bir donup dunya goz atin, ne demek istedigimi gorursunuz... 2008 krizi ile yeni bir doneme girildi. Kabugundan cikip yeni dunyaya merhaba diyebilenler icin yeni ufuklar soz konusu. Digerleri icin ise kafayi duvara vurarak acitmak soz konusu. Adnan bey de bu girdabin icine dustugunu anlayamadigi icin kafasi karisti ve konumunu hemen belli etti. Caylakligi ortaya cikti. Eee tabii otuz yillik bir sinif kibirligi var kaninda. O ne yapsin!

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Murat,
şu konuda haklısın ben mesela eğer bir sınıf ayrımı olacaksa heralde orta sınıfta sayılırım. Sen diyorsun ki bir alt bir de üst sınıf olacak, orta sınıf kalkacak/yokolacak. Ben de diyorum ki orta sınıft bir yere kaybolmaz. Bir yerde boşluk varsa birileri o boşluğu doldurur.

Ortanın solunu, ortanın sağını görmüş bu millet ortayı yoketmez. :D

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gorgen wrote:Murat,
şu konuda haklısın ben mesela eğer bir sınıf ayrımı olacaksa heralde orta sınıfta sayılırım. Sen diyorsun ki bir alt bir de üst sınıf olacak, orta sınıf kalkacak/yokolacak. Ben de diyorum ki orta sınıft bir yere kaybolmaz. Bir yerde boşluk varsa birileri o boşluğu doldurur.

Kapitalism'de catirdilar var. Bu Kuresellesme Bullshit'i orta sinifi hizla eritip yoksulluk sinirina yigmaya basladi. Bu arada tek tuk bir vole vurup zengin sinifina gecenler var ama deve de kulak. Amerikali Michael Moore'un Capitalism: A Love Story adli bir filmi var. Durum ayan beyan ortada.

http://www.michaelmoore.com/
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz Akgun wrote:
Mehmet Gorgen wrote:Murat,

Kapitalism'de catirdilar var. Bu Kuresellesme Bullshit'i orta sinifi hizla eritip yoksulluk sinirina yigmaya basladi. Bu arada tek tuk bir vole vurup zengin sinifina gecenler var ama deve de kulak. Amerikali Michael Moore'un Capitalism: A Love Story adli bir filmi var. Durum ayan beyan ortada.

http://www.michaelmoore.com/
Orta sinif ekonomik olarak kutuplasiyor elbette (%1-2'si yukari gerisi asagiya dogru) ancak bu kutuplasma siyasi olarak ifadesini nerede bulacak o onemli. 1920'lerin Almanya'sinda bu durum ifadesini Nazi yonetiminde bulmustu. Eger 1933 secimlerindeki oy dagilimina bakarsak cok belirgin bir cizgide oylarin dagildigini ve orta sinifin ezici cogunlukla Nazi'lere, isci sinifinin ise Sosyal Demokrat ve Komunist Partiye oy verdigini gorururuz.

Orta sinif bugun genelde kucuk sermaye ve ust burokratlardan olusmakta. Orta sinif yoksullasinca dogasi geregi genelde hincini alt siniflardan alma egilimi gosterir (yukaridaki ornekte uzaya giden turiste, bir gun ben de yapabilecem diye ozlemle bakar cunku). Bu durum ozellikle kriz donemlerinde cok belirginlesir. Mesela isciler greve gidip de bir sirketin hisse senetlerine darbe vurursa, averaj bir orta sinif elemanin bundan hoslanmayacagini ve isciyi ac gozlulukle suclayacagini rahatlikla soyleyebiliriz (bkz Obama yandaslari).

Hersey yasanip bittiginde, toplumdaki ciddi kutuplasmaya parallel olarak kutuplasan ve uc noktalara kayan siyasetin orta sinifa sunacagi sadece iki secenek kalir: fasizm ve sosyalizm. Yani iktidar kavgasi veren, ekonomide etkili iki temel sinifin (lokavt yapabilen buyuk sermaye ile grev yapabilen isci sinifinin) liderligi arasinda secim yapmak durumunda kalir orta sinif. Isci sinifi siyasi olarak cok guclu bir goruntu cizerse orta sinifin fasizme yonelme sansi bir nebze azalir. Zira orta sinif, gelecegi her ne kadar yukariya bagimli gorunse de yukaridakilerin yenilecegini anladigi anda dumenini asagiya cevirmekten kacinmaz.

Elbette bu her orta sinif eleman boyle davranacak demek degil. Gecmiste en ciddi isci sinifi liderleri orta siniftan cikmis. Yani her orta sinif eleman kaypak degil. Prensip sahibi ve ozverili olanlari da egitimli olmasinin da avantajini kullanarak isci sinifina yol gosterme becerisini gosterebiliyor.

GS/FB/BJK taraftarlarinin ic gudusel olarak birlesme egilimi gostermeleri iyiye isaret. Ama eminim karsilarina orta siniftan bilmis insanlar cikip "evladim bu yol iyi yol degil, yakinken geri don" diyecektir. Tipki su anda Tunus'ta oldugu gibi. Ama zaman oyle bir zaman ki halkin bu zerzeklikleri dinleyecek takati yok artik. Turkiye'de bundan nasibini alacak elbette. Alttan alttan kayniyor heryer.

Michael Moore'un filmini gordum. Bu adam ya bu islerden hic anlamiyor ya da saf. Bence her ikisi birden. Bu derece buyuk olaylara bu kadar yuzeysel bakma becerisini gostermesi inanilir gibi degil. O nedenle Sarah Palin iktidara gelirse kelleyi kaptiracaklarin basinda geliyor.

Bu arada iki tane kuresellesme var: ekonomik kuresellesme ve siyasi kuresellesme. Ekonomik kuresellesme aslinda cok iyi bir sey cunku ekonomik olcek arttikca uretim maliyeti duser ve bundan herkes fayda gorur (normal kosullarda). Siyasi kuresellesme ise kapitalistlerin elinde dogal olarak somuru aracina donuyor. En iyi bildikleri sey bu. Ama sonunda da zaten kuresel olarak birlesemiyorlar. Cunku kapitalizm ulusal bir sistem. (Siyaseti kuresellestirebilecek tek bir guc mevcut o da uluslararasi isci sinifi.) Iste yine 1930'lardaki korumaci politikalara dondunler ve dunya ekonomisi yakinda ellerinde patlayacak (bunun varacagi yer dunya savasi). Ama umurlarinda degil. Ekonomiyi sadece borsa olarak gorduklerinden, dunyadan haberleri yok. 2008 krizi sadece bir uyari idi. Mesela 2007 rakamlari ile bakarsak, $55 trilyonluk kuresel gelir ile $196 trilyonluk kuresel borcu kapatmak icin butun insanlik gelirlerinde her yil %5 indirime gitse bile 70-80 yil surecek bir kemer sikmayi gerektiriyor. Buna faizler ve ulkeler arasindaki esitsizlik hesaplari dahil degil. Buna ne can dayanir ne de canan!

Ileride sadece GS/FB/BJK tarftari degil Barca/GS/Man Utd/Milan taraftari da birlesirse hic sasirmayin.

Post Reply