Colin Kazım GS'da..

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Fahrioglu

Re: Colin Kazım GS'da..

Post by Murat Fahrioglu »

Ozan Kaya wrote:Yahu git isine dedim birisine Kazim'dan bahsedince. Kazim kadar tas yagsin baslarina...
Mehmet Gorgen wrote:''Ben sporcunun gereksiz, ahlaksız ve bonservisi elinde olanını severim'' Adnan Sezgin

Muthis... hemen facebook'a koyuyorum...
Dun bunu gazeteye de koymuslar, butun GS forumlarindan bu konuda toparlamalar basligi altinda.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ben kesinlikle transfer etmezdim ama çok çok zorlayıp iyimser olmak istiyorum.
1-) Çocuğu oluyor. Aklını başına toplar biraz belki.
2-)Milli takım performansı belli bir seviyenin altına hiç düşmedi. FBde gamsızlığı ile delirtti milleti.
3-)Hasan Şaş, Hagi gibi topu bilen adamlar Kazım tutar diyor.
4-)Bize karşı oynadığı maçta ilerideki tek forvet performansını beğenmiştim.
Dağıtmıştı GSnin defansını, çok boğuşmuştu. Bizim elimizde şu an forvet olarak sakat Baros, leylek Batdal, çaylak Anıl, açıktan bozma istikrarsız Kewell
açıktan bozma Pino var. Şu anki haliyle Kewell hariç hepsinden iyi.
5-)Sağ açık oynarsada, alternatifleri olarak Serdar Özkan, Pino, ve Aydın var. Milli takımda bu üçündende iyi oynadığını gördük.
6-) FBde Brezilyalılar vardı ve daha alaturka takım. GS'de ise daha Avustralyalılar, iyi ingilizce konuşan Baros, Insua, Ayhan, Cana gibi adamlar ve babasının arkadaşı antrenör yardımcısı Tugay var. Daha rahat adapte olabilir.
7-)İlk milli takıma çağırıldığında İngilterede iken 18 yaşında falan, Türk takımlarından GS'ye sempatisi olduğunu hatırlıyorum ki aynı zamanda Milli Takımada çağıran Fatih Terim.

Çokta sert eleştirmeyelim , yarım hemşehrilik kontenjanı olduğu için forumdaki Kıbrıslı arkadaşlarımızı gücendermeyelim. :-)
NO ADNANS, NO CRY !!

Murat Fahrioglu

Alpay Dedeoglu wrote: Çokta sert eleştirmeyelim , yarım hemşehrilik kontenjanı olduğu için forumdaki Kıbrıslı arkadaşlarımızı gücendermeyelim. :-)
Sağol Alpay zaten futbol genleri Kıbrıslı Türk annesinden gelmiş kötü huylar Jamaikalı babasından :D

Fenerbahçeye gelmeden önce annem Galatasaraylı demişti! :)

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben 1978-1988 arasi bayagi uzak kaldim. Simdi soyle bir soru sorayim. GS'in FB'den alipta hayrini gordugu hicbir oyuncu oldu mu?

Gormedim ama duydum. Bizim zamanimizda pek fazla arada futbolcu satisi olmazdi. Olanlarin cogu da GS'in elinden kacirdiklari olmustur. Benim zamanimda GS'in eline Arda'dan bile genc gelen Engin (Cingen) vardi FB'ye kaptirilip arkasindan bakilan. Sonra ruyamda gorsem hayra yormayacagim paytak Mehmet'i yollamisiz. Derken Tanju isi var. Adamlar aldilar mi armutun iyisini almislar. Ha birde almak isteyip alinamayanlar var. Cemil ve Ridvan gibi.

Benim yine gormedigim FB'den guya kacirillan bir Hasan Vezir var. Vezirligini FB'de birakip bizde rezil olan. Arkadan guvercin taklali diye Israilli Revivo'yu hatirliyoruz. Biz de karga taklasi bile atamadi idi. Simdi de Kare kazim. Hadi bakalim.

Biride BJK'tan yedigimiz kaziklari saysin. Aslinda BJK atmadi biz kendimiz isteye isteye yedik.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Murat Fahrioglu

Fener'den aldigimiz bize katki yapan aklima ilk Ilyas geliyor, Rasit ondan daha eskidir o da iyiydi. Kisa boylu yine Ilyas turunde bir de Arif vardi. Hasan Vezir bir nebze katki yapmisti. Daha var galiba ama simdi bunlar aklima geliyor.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ilyas ve Rasit bunlar benim icin siyah delik zamanina karsi geliyor. Ilyas Tufekci mi idi adi. Alamanyali. Rasit icinde iyi seyler duydum ama galiba GS geldiginde FB'de yildiz mildiz degil idi. Dedigim gibi hic bir fikrim yok. Gemi ile gelen gazetelerden aklimda ne kaldi ise o zamanlar onu biliyorum ve Ilyas'in aslinda FB'de basladigini bilmiyordum..
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Efe Tuncel

Post by Efe Tuncel »

Adnan Polat'in basi goge ermistir. Nerede bir ahlaksiz karaktersiz onu transfer ediyor. Emre Belozoglu'nu getirmeye calisti, Okan Buruk'u bir sekilde getirdi. Yazilanlara gore Fatih Altayli'yi da az daha getiriyormus da Canaydin onlemis.

En sonunda Kazim'a Galatasaray formasini giydirdi. Bu aksam proteste edildi diye yarin etikten sundan bundan bahseder, hic utanmasi yok.

Efe Tuncel

Post by Efe Tuncel »

Hincal Uluc guzel giydirmis. Aslinda giydirmemis, dogrulari soylemis.
li Sami Yen Stadı kupa maçıyla birlikte kapılarını açılmamak üzere kapattı. Nice zaferlere ve tabii ki hüzünlere ev sahipliği yapan Ali Sami Yen Stadı'nı nasıl hatırlayacaksınız; unutamadığımız bir anınız var mı?
Ben Ali Sami Yen'in açıldığı gün oradaydım. Ankara'dan özel olarak açılışta bulunmak için gelmiştim. Bu açılış günü Ali Sami Yen'in tarihi gibiydi. Türkiye-Bulgaristan milli maçı vardı. Hüzünler ve sevinçler bir arada yaşandı. Harika bir hava, tribünler tıklım tıklım dolu. Herkes ayakta...
Herhalde stadın seyirci rekoru kırılmıştır.
Fakat sonra bir sosisçinin gaz ocağının patlamasıyla bir panik yaşandı, yüzlerce insan yaralandı, İstanbul felaket bir gün yaşadı. Ondan sonra da Ali Sami Yen kapandığı güne kadar çok büyük coşkulara, çok büyük hüzünlere sebep oldu. Unutulmaz maçlar seyrettik orada.
Ama giderek fanatizm değil, holiganizmartınca maç seyretme keyfi kalmadı.
Ali Sami Yen'in basın tribünü aşağıda, oradan maçın doğru dürüst seyredilmesine imkan yok. O yüzden ben yukarıdan VIP tribününden, parayla kart alıp seyretmeye başlamıştım. Ama gördüm ki VIP tribünü aslında bu ülkenin en eğitimli, en sosyal insanlarının olduğu yer.
Maç başlarken doktorlar, profesörler, yargıçlar, mühendisler, savcılarla oturuyorsun. Daha yarım saat geçmeden bunların hepsi gidiyor, gözü dönmüş holiganlar, her türlü küfür, kıyamet, bağırma çağırma... Böyle olunca maça gitmek benim için zevk olmaktan çıktı.

2000 yılında "Artık tribünde kimse beni göremez" diye de yazdım. Her şeyden evvel bu bir oyun. Dünyanın bütün dillerinde karşılığı oyun. Fransızlar "Jue" diyor, "Oyun", İngilizler "Game" diyor, "Oyun". Buna karşılık iş oyun olmaktan çıkıp, dostlar birbirine girmeye başlayınca, hatta Galatasaraylılar birbirine girmeye başlayınca, başka kulübün taraftarı olanların seninle beraber yan yana maç seyretmesine imkan kalmayınca, maça gitmek benim için zevk olmaktan çıktı. "Bundan sonra biz maçlarımızı Trabzonlu'su, Fenerli'si, Beşiktaşlı'sı yan yana evde seyredelim" dedik, o günden bu yana da Ali Sami Yen'e gitmedim.
Açılış maçında yer aldığım için kapanış maçına gitmeyi düşünüyordum, sembolik bir maç çünkü... Ama Adnan Polat ile aynı çatı altında maç seyretmeye tahammül edemeyeceğimi hissettiğim için iptal ettim. Ali Sami Yen'e gitmeyeceğim, Arena'ya da gitmeyeceğim.
Adnan Polat, Galatasaray'ın başında olduğu sürece Galatasaray'ın hiçbir etkinliğine katılmayı düşünmüyorum.

PARALI ASKERLER TUTTULAR -
O eski günlerdeki fotoğraflara baktığımızda takım elbiselerle, rakiple kol kola maç izlendiğini görüyoruz. O günlerden rakibin yüzde beşine bile tahammül edemediğimiz bugünlere nasıl geldik? 'Modern, çağdaş' insan denilirken, 'İlerlemişlikten' bahsedilirken niye hâlâ tribünlerde kan dökülüyor?
İşi yozlaştıranlar yönetimler oldu. Yönetimler tribünlerde kendi lehlerine bağıracak ve de aleyhlerine bağırılmasını önleyecek paralı askerler oluşturdular. Bunlara hem maaş verdiler, hem de bedava bilet verdiler. Böylece çeteler tribünlere sızdı.
Dünyanın her kulübünün fanatik taraftarı vardır. Fanatizm, hayrandan gelir; fanatizm başka bir şey, holigan başka bir şey... Ve fanatik taraftar genelde o kulüple özdeşleşmiştir. Umudunu, sevincini o kulübe bağlamış, genelde toplumun alt kesimlerinden, fakir insanlardır. Onun için büyük mutluluktur, takımının kazanması. Bu insanlara kale arkaları çok ucuz fiyatlarla verilir ki gelip seyretsinler, bağırsınlar, çağırsınlar...

İşte Liverpool'un o meşhur seyircisi, KOP tribünü kale arkasında... Ama bizde bu holiganlar, kulüp başkanlarının ve yönetimlerinin verdiği bedava biletlerle numaralıya ve kapalıya yerleşti. Numaralı ve kapalıda aslında parasıyla, sevgilisiyle maça giden seyirci var.
Şimdi sen kız arkadaşınla maça gitmişsin, yanında kafalı dumanlı, hap mı almış, içki mi içmiş belli olmayan bir herif bağırıyor çağırıyor. İstesen de istemesen de seni de bağırmaya zorluyor. Hatta yanındaki kızı 'bağırsana' diye taciz ediyor, saçını çekiyor. Bir daha gider misin?
Kulüp başkanları ve yönetimleri tarafından numaralı ve kapalıya yerleştirilen holiganizm, iyi seyirciyi statlardan kaçırdı. Kötü seyirci, iyi seyirciyi kovdu. -Güneş'in tam da bu görüntüye uygun düşen bir sözü vardı. TSYD'nin Antalya seminerinde, "Eskiden zenginler fakirleri izliyordu, şimdi fakirler zenginleri izliyor" dedi. Aynen öyle...

SAHAYA ÇIKMAYA UTANIRIM
-Ali Sami Yen'in kapanışı nedeniyle organize edilen efsaneler maçının kadrosunda Terim ve Denizli'nin yer almaması dikkat çekiciydi. Ayrıca UEFA Kupası'na uzanan kadro da 5 kişi ile temsil edilecek.
Bu tamamen Adnan Sezgin'in tezgahladığı bir maç. Galatasaray'ın gizli yöneticisi Adnan Sezgin. Adnan Polat kukla!..
Galatasaray böyle bir şey yapacaksa, yaşayan en tepedeki iki teknik direktörü görevlendirir. Derwall hayatta olmadığına göre Fatih Terim'e der ki 'Sen kırmızı takımın teknik direktörüsün, Mustafa Denizli ya da Feldkamp'a sen de sarı takımın teknik direktörüsün... Siz kendiniz seçin takımlarınızı, ilan edin, aynı oyuncuda çatışırsanız yazı tura atın, ne yaparsanız yapın...' Böyle olsaydı herhangi bir dedikodu, herhangi bir çirkin laf ortaya çıkar mıydı? Mustafa Denizli'nin seçtiği takım ile Fatih Terim'inseçtiği takım çıkar oynardı. Bunu bile beceremediler, yüzlerine gözlerine bulaştırdılar.
Böyle bir anısal gösteri maç pis bir dedikodu gösterisine dönüştü. Ben o formaları giyeceklere çok şaşıyorum, ben olsam utanırım. Böyle bir ortamda o formayı giyip, o sahaya çıkmaya utanırım. Ama işte Adnan Sezgin yönetince Galatasaray'ı böyle oluyor.

GOL ATTI KAHRAMAN OLDU
-Galatasaray'ın Fenerbahçe'den Colin Kazım'ı transfer etmesi tepkileri de beraberinde getirdi. Siz Kazım'ın transferiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?
Yüzkarası... Galatasaray'ı yöneten zihniyetin ne olduğu Kazım transferiyle ortaya çıktı. Adnan Polat, Galatasaray'ın Fenerbahçe'nin çöplüğü olduğunu ilan etti. Çöplük...
Kazım, milli takımda oynayan bir oyuncu. Böyle bir futbolcuyu Fenerbahçe serbest bırakıyor. Bir an evvel kurtulmak için serbest bırakıyorlar.
Niye? Fenerbahçe'nin milyonlarca borcu var. Her kuruşa muhtaç. Buna rağmen Kazım'ı bedava bırakıp, kovdu ve Galatasaray balıklama atladı.
Bu ayıp Adnan Polat'a da Adnan Sezgin'e de yöneticilerine de yeter. Ama Galatasaray'da tepki gösterecek adam yok. Galatasaray medyası da on para etmez, Galatasaray yönetim kurulu da on para etmez, Galatasaray kongresi de on para etmez. Bunlar yürekli insanlardan olsaydı, cesaret edemezlerdi Kazım'ı almaya... Aldılar oynatıyorlar, işte bir de gol attı, adam kahraman oldu!.. 'Aslan Kazım, yaşasın Kazım!' Tepki gösterdiler ama taraftara da güvenmiyorum. İki tane maç oynasın, kazansın ben göreyim!

FATİH'İ, EMRE'Yİ ALMAK İSTEDİ
-Polat, hocalarının isteğiyle Kazım'ı transfer ettiklerini, sorumluluğun Hagi'ye ait olduğunu söyledi.
Kulübün bir stratejisi, bir ilkesi olmaz mı, her şeyi hocaya bırakmak doğru mu?
Galatasaray'ın etiklerini Hagi bilir mi? Bilse son maçında hakemin suratına tükürür müydü? Bunu bilecek olan Adnan Polat, Adnan Sezgin. Ama Adnan Polat bu... Palavra; bakma sen! Fatih Akyel'i almaya kalkmadı mı? Emre'yi almaya kalkmadı mı? Ama o zaman Galatasaray'da güçlü isimler vardı "Halt etme" dediler. Şimdi kendi başta halt ediyor! Şimdi 'Halt etme' diyecek kimse yok. -Necati transferi de garip geldi bana... Belli nedenlerle gönderdiğin bir futbolcuyu geri almak ne kadar doğru? Denize düşen yılana sarılır. Fatih Tekke'yi de alırlar, Mutu'yuda alırlar, Gökdeniz'i de alırlar. Yani adı şikeye karışmış, kokaine karışmış, adı oraya buraya karışmış ne kadar ucuz adam varsa hepsini alırlar. Çünkü 'Galatasaray'ın etiği' diye bir şey kalmadı.

Murat Fahrioglu

Cengiz Akgun wrote:Ilyas ve Rasit bunlar benim icin siyah delik zamanina karsi geliyor. Ilyas Tufekci mi idi adi. Alamanyali. Rasit icinde iyi seyler duydum ama galiba GS geldiginde FB'de yildiz mildiz degil idi. Dedigim gibi hic bir fikrim yok. Gemi ile gelen gazetelerden aklimda ne kaldi ise o zamanlar onu biliyorum ve Ilyas'in aslinda FB'de basladigini bilmiyordum..
Evet, Ilyas Tufekci. Simdi bir kanalda yorum falan yapiyordu galiba. GS'li olarak kaldi. Rasit de oyle. Rasit saniyorum bize kariyerinin sonbaharinda geldi ama yine de basarili oldu, FB'de de basariliydi. Ilyas daha erken bir yasta geldi, FB'de iken de milli takimda oynamisti yanlis hatirlamiyorsam. Emre Belozoglu gibi abartmadilar ama gercekte GS'li olduklari biliniyordu.

Kazim da dun gece golden sonra armayi optu, sonra da ben hic FB armasini opmedim, ailemin tumu GS'li zaten demis o da Emre taktigi uyguluyor, ama ben FB'ye gelmeden ailesinin GS'li oldugunu biliyordum, biz de istemistik ama alamamistik FB'ye gitmisti.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

GS'in FB ve BJK'nin coplugu oldugu dogru. Ama Hincal kendine baksin. Esek kadar koca adam bir suru palavra ustune uydurdugu duzmece komplo planlari adi altinda taraftari kiskirtirken aklina holiganlar gelmiyordu ama.

Adnanlar hakkaten rezil herifler. Dunku ASY kapanis programinda migdem bulanip seyretmeyi yarida kestim. Ali Kirca;nin filan siir okumasi tugu diktirmisti cunku.

Akli basinda olan GS'li o stadin acilis macinda bu zevzekleri onurlandirmamak icin gitmez. Ama malasef dolduracaklar o stadi. Ustune br de sirtlarina filan alirlasa tadindan yenmez.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Cengiz Akgun wrote:GS'in FB ve BJK'nin coplugu oldugu dogru. Ama Hincal kendine baksin. Esek kadar koca adam bir suru palavra ustune uydurdugu duzmece komplo planlari adi altinda taraftari kiskirtirken aklina holiganlar gelmiyordu ama.

Adnanlar hakkaten rezil herifler. Dunku ASY kapanis programinda migdem bulanip seyretmeyi yarida kestim. Ali Kirca;nin filan siir okumasi tugu diktirmisti cunku.

Akli basinda olan GS'li o stadin acilis macinda bu zevzekleri onurlandirmamak icin gitmez. Ama malasef dolduracaklar o stadi. Ustune br de sirtlarina filan alirlasa tadindan yenmez.
Cengiz abi sen begeniyor musun begenmiyor musun Kazim'i?
Eren Gumrukcuoglu

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Eren Gumrukcuoglu wrote: ...
Cengiz abi sen begeniyor musun begenmiyor musun Kazim'i?
Kesin bir sey soyleyecek kadar kendisini izlemedim. FB'de yerinin degismez adami olamadi. Kazim sayesinde FB aldigi mac var mi desem buna pozitif cevap verebilecek kac kisi var.

Evvelsi gun Sekerspor macindaki oynadigi oyun bir kistas olamaz. Gerci disini tirnagina takmis bir hali vardi. Digerlerine gore daha canli idi. Bunu inkar etmesem de bunun FB'den yollanip gururun kirilmasina bagliyorum. GS taraftarinin kendisini istemedigini de biliyor. Formayi armayi opmesi benim sulalem GS'li demesi bu gli gli yapma isinden dogma. Buna suphemiz yok.

Sakatlanma durumu filan az oldugu dogru ama adamin disiplinsizligi ortada. Kazim'a guvenip maca cikmak zor. GS'da bu disiplinsizlik durumunu devam ettirebilecegi bir ortam ise FB'den daha fazla. Keske aklini onune alip bu durumu kendine verilen son sanslardan biri olarak gorse. Ama kafasinin bu kadar calismadigini iddia eden cok adam var.

Neyse Amerikalilarin dedikleri gibi benim icin daha Juri toplantida yani "jury is out" Kazim icin. FB macinda iyi oynar bir de gol atarsa o zaman begenirim. Ha pesin hukumlumuyum diye soruyorsan, ben yukarda sordugum soruyu genel olarak tarihi olarak FB'nin attigini alinmasinin hep kotu oldugunu gormemden. Ilyas Tufekci belki istisna olabilir. Rasit'in durumunu da pek bilmiyordum. Gorduklerim FB'nin GS'in elinden catir catir oyunculari formlarinin zirvesinde iken almasini buna karsilik GS'in kapi disari edileni alip elinde patlamasi ile sacmalamasi agirima giden. Yine boyle bir seye taniklik etmek istemedigimden olaya hala suphe ile bakanlar arasindayim.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply