Olağanüstü mali kurul (Borç konsolidasyonu yetkisi)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply

9 Temmuzda borç yapılandırma yetkisi verilsin mi?

a) Evet verilsin.
4
40%
b) Hayır verilmesin.
1
10%
c) Sınırlı, şartlı ve daraltmış olarak verilsin.
0
No votes
d) Bu işi yürütecek mali komite ve profesyoneller değişmedikçe verilmesin.
5
50%
 
Total votes: 10

Alpay Dedeoglu
Posts: 1923
Joined: Wed Oct 23, 2002 4:14 pm

Olağanüstü mali kurul (Borç konsolidasyonu yetkisi)

Post by Alpay Dedeoglu »

Ünal Aysal kulübün borcunu açıkladı

16:20 | 08 Haziran 2011

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, göreve gelmelerinin ardından kulübün sportif ve mali durumunu incelemeye aldıklarını belirterek, mali tablonun sıkıntılı olduğunu ve olağanüstü mali genel kurul yapılması gerektiğini söyledi.

Galatasaray Adası’nda gerçekleştirilen olağan Divan Kurulu Toplantısı’nda üyelere hitap eden Ünal Aysal, uluslararası mali denetleme kuruluşu Ernst&Young firmasıyla çalışmaya başladıklarını ifade ederek, "Yaptığımız incelemeler sonucunda konsolide toplam borcumuz 300 milyon dolar civarında. 150 milyon dolarlık banka kredi borcumuza karşılık ise 750 milyon dolar civarı teminat verilmiş. Bu, banka teamüllerinin çok üzerindedir" dedi.

Galatasaray’ın Spor Toto Süper Lig yayın hakkı, Türk Telekom sponsorluk geliri, forma reklamı ve 3 sezonluk bilet gelirlerinin temlik altında olduğunu açıklayan Aysal, olağanüstü mali genel kurul yapılması mecburiyeti olduğunu belirterek, "Bu durumda ne transfer yapılabilir, ne de mevcut yükümlülükler karşılanabilir. Olağanüstü mali genel kurul yapılması şarttır. İlk olarak 2 Temmuz’da, çoğunluk sağlanamazsa da 9 Temmuz’da genel kurulu toplantıya çağıracağız" diye konuştu.

Aysal, kısa vadeli çözüm alternatifleri üzerinde duracaklarına işaret ederek, şunları kaydetti: "Talep edilecek yetkiler, 2011 yılı bütçesinin revizyonu, mevcut kredilerin yeniden yapılandırılması, 150 milyon dolar civarındaki banka kredilerinin 1 yıl ötelenerek 4 yıla, mümkünse daha uzun zamana yayılması, teminatları azaltarak yüksek faiz yükünden kurtulunması ve kurumsal yapının işler hale getirilmesi, kredilerin de tek bir çatı altıda çok daha az maliyetle birleştirilmesi. Bu konuyla ilgili kredilerin tek çatı altıda birleştirilmesi çalışmaları gerçekleştirilecek duruma gelmiştir. Genel kurula sunmaya hazır durumdayız. Ayrıca, gecikmiş borç stokunun süratle finansmanı için borçlanma talebi istenecek. Mevcut borç yapılandırması için, bankaların elinde bulunan yüzde 38 oranındaki kulüp hissesinin, tekrar alınmak üzere satılması veya teminat gösterilmesi gerekebilir. Yapacağımız işler günü kurtarmaya dönük değil, kulübümüzü düzlüğe çıkartma amaçlıdır."


Kusura bakma başkanım, ama ben bu yetkinin verilmesinden yana değilim eğer planınızı açık açık söyleyip, detaylı ve rakamlı somut birşey ile gelmezseniz. Eğer bu duruma düşme sebeplerinden , AIG ve diğer borçlanma hareketlerine yol açan Ebru Köksal ve Sinan Kalpakçıoğlunu yönetim içinde tutup bu konularla ilgili yetki veriyorsanız, benim oyumda olumsuzdur. Bu insanlar geçmişte GS'yi yıllık dolar bazında %49 borçlandırma kararını bile aldırıp uygulamışlardır. Aynı zamanda (Basında okuduğum kadarıyla) Faruk Süren ve Erol Aksoyunda komitelerde rol oynamasını şiddetle protesto
ediyorum. Milyonlarca taraftarı olan ve UEFA kazanmış bir klübün 10 yıl gibi kısa zamanda
300 milyon dolar borçlandırılması birilerinin görevini kötü yaptığı anlamına gelirki
( söz konusu klübün devlete vergi borçları tıpkı diğer türk klüpleri gibi
büyük oranda silinmesine rağmen) bu yanlışlar yüzünden senelerdir GS belini doğrultamamaktadır.
Sizi Belçika'dan Türkiyeye getirirken bunlara engel olun diye başkan yaptık,
buna yol açan aynı insanları daha çok yetkilendirin diye değil.
Ayrıca borç paniği yaratılıp Riva arazisinin alelacele değerlendirip
yanında arazi kapatmış insanlara rant yolu açılmasına karşıyım.

Madem Ernst Young ile çalışıyorsunuz, bir 10 sene öncesine gidip
detaylı bir mali denetim yaptırın vede ondan sonrada sonuçları görün.
Sonra bakın sorumlular kimler çıkıyor?. Bu borçlandırma yetkisi filmini daha önce gördük.
Elbet amacım GS'yi iş yapamaz hale getirip kilitlemek değil,
ama geleceğinide tehlikeye atmak istemiyorum.
300 milyon dolar borç için birilerinin çok çok yanlış şeyler yapmış olması gerekiyor.

Ismail Gezer
Posts: 6299
Joined: Thu Mar 30, 2006 6:35 pm
Location: Alisamiyene 10 dk
Contact:

Re: Olağanüstü mali kurul (Borç konsolidasyonu yetkisi)

Post by Ismail Gezer »

Aysal, istediği yetkiyi oy çokluğuyla almış...

Post Reply