Hazirlik Maci: Galatasaray - Berlin Turkiyemspor

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Mert Tokman

Hazirlik Maci: Galatasaray - Berlin Turkiyemspor

Post by Mert Tokman »

Kadro...

Ufuk
S. Kurtulus - G. Zan - Semih - Caglar
S. Eyilik - Musa - M. Sarp - Okan Derici
Anil - Batdal

kimlerin kadrodan cikarilacagini belirleyici bir hazirlik maci olacak galiba...

Alpay Dedeoglu

Re: Hazirlik Maci: Galatasaray - Berlin Turkiyemspor

Post by Alpay Dedeoglu »

NO ADNANS, NO CRY !!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cok disli bir takim bulmuslar antreman icin canim. Fabrikalarda isci kardeslerimizi cikarsalardi ya paydosdai. Bu arada Zan'i kadroda tutmanin her sene 750 bin Avro mu ne verilmesi gerektigini hep birlikte gorduk.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Yeri garanti 8-10 futbolcuyu kadroya almayıp diğerleri denenen ve 5. lig türklerden oluşan Alman takımını 2-1 yendi. Karmakarışık , ne oynanıyor belli değildi.

Beğendiklerim:

Okan Derici: Bu çocuk iyi . En çok dikkat çeken oyuncu oldu. 39 numara ile oynuyor, memleket kontenjanından kendisini korumaya aldım . Bu arada Alman altyapı, ile türk altyapı eğitiminin farkını bir defa daha gördük.

Semih: Gökhan Zanın ayağındaki topa girmesi sonucunda golü yedik. Adamın suçu yoktu.
Ben beğendim, müdahaleleri iyiydi. Direnirse ve kendine bakarsa değil Zanı, Serveti bile kesebilir. Şu anda orta göbekte en seri hamlesi olan oyuncu gibi gözüktü.

Çağlar: Sol bekte Hakan Baltanın tercih edilecek olması büyük bir insanlık dramı.

Serkan: sağbekin yedeğinin yedeği olur normalde fakat sende sadece Sabri var.
Öyle olunca idare ediyor. Volkan Şen takasında Bursa için düşünülüyor.

Yekta: Çırpındı fakat dağınık oynuyor.
-----------------------------------
Stancu çok yanlız kalıyor ve takımdan dışlanmış. Yazık , çok yazık.Romanya ligi gol kralını harcıyoruz.
Gene bu ırkçı türklük damarımız tutuyor.

Mehmet Batdal'a, Aydına, Emre Çolağa, Sarpa, zana dayanamadım.

Ayhan çok yavaşlamış. Üzüldüm. Musa ve Anıl şaşkındı, fikir edinemedim.

Kaleci Ufuk gene güven vermiyor. Genç kaleci eray daha iyiydi. Aykutla_Ufuk yollansa eksiklik hissedilmez.

Ceyhun çok lüzumsuz transfer gibi duruyor.
NO ADNANS, NO CRY !!

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Macin genel yorumu al gulum ver gulum... Cok zayif (Alman 5. ligi) bir rakip karisisinda GS cok vasat gozuktu... maci klasik 4-4-2 dizilisi ile oynadik... oyunun ucte ikisi kaleci ve defans 4lusu arasinda yapilan hazirlik paslariyla gecti - bunda bile cok basarili oldugumuz soylenemez. Orta sahada oyunu ileri forse edebilen bir oyuncu olmamasinin etkisi buyuk tabii. Forvet oyunculari ozellikle ilk yari hic beslenmediler - bu yuzden gol pozisyonlarimiz minimal oranda kaldi. Attigimiz ikinci gol tamamen kaleci hediyesi - Okan'in uzakta kavisli vurdugu serbest atista tuttugu topla geri geri adim atip golu yapti kaleci :oops:

Tek tek degerlendirmek gerekirse ki bu mac bunu yapmak daha dogru...

Kale:

Ufuk (ilk yari) gelen tek yan ortayi cikti ve basariyla aldi - cizgide kalmamis olmasi sevindirici (sevindigimiz seylere bak)... karsi karsiya kaldigi pozisyonda ise golu yedi... bunlar haricinde bir klae onune bir sandalye koyup cay icebilirdi.

Eray (ikinci yari) hic top gelmedi galiba... Ufuk kadar hazirlik paslarinada dahil olmadi.

Sag bek:

Serkan Kurtulus butun mac oynadi. Ilk golu atti ama toplm da vasata ancak ulasti. Bu kadar zayif bir rakip karsisinda hucuma daha cok destek vermesi gerekirdi. Onundeki sag acik oyuncularla iletisimi/uyumu iyi degil. Su anda Sabri'ye yedeklik edecek baska oyuncu olmadigi icin takimda kalir gibi gozukuyor ama yurt icinden daha iyi bir alternatif bulunur diye dusunuyorum ben - Orhan Sam'i kaptirmamak lazimdi.

Stoperler:

Gokhan Zan butun mac oynadi. Bildiginiz gibi... mac icinde istikrarsiz. Bazen bakiyorsunuz tecrubesi ile iyi bir alternatif olacak diye dusunuyorsunuz sonra yedigiiz golde Semih'i bloke edip dusurmesiyle yaptigi hatayi 16 yasinda gencler yapmazdi diye dusunuyorsunuz. Umidimiz Ujfalusi'nin sakatlanmadan bir sezon gecirmesi boylece Zan tribunden seyreder maclari ancak.

Semih Kaya butun mac oynadi... Gencler arasinda ben bu takimda forma bulurum - dakika alirim tarzinda oynayabilen iki oyuncudan biriydi. Tabii rakip zayifti - defansa cok is dusmedi ve yedigimiz golde Gokhan Zan'in gazabina ugradi ama kendine guvenini sahaya yansitti ve gorevini layiki ile yaoti.

Sol bek:

Caglar butun mac oynadi... titrekti... kendine guveni yoktu... hele ilk yari geride hazirlik paslari ile top cevrilirken 2-3 defa az daha topu rakibe veriyordu... kisa gidiyor paslari... ikinci yari biraz daha hucuma cikti - cizgiye indi Emre Colak'tan aldigi paslarla ve oceri top kesti. Aslinda kendine guveni yerine gelir ve onunde anlasabilecegi (ikinci yaridaki Emre gibi) bir adamla oynarsa yararli olacak - su an icin Balta'ya alternatif hala.

Sag acik:

Ilk yari Okan Derici bu pozisyonda basladi sonra Musa sag aciga gecti. Ikiside etkili olamadi. Arkalarindaki sagbekle uyumlari yoktu. Hadi cok genc Okan ilk defa GS formasi giydi heyecanliydi diyelim ama Musa bir senedir bu takimda - ben hicbir gelisim evya pririlti gormedim. Altay'i o kadar izleyipte bu cocugu gorup Okay Yokuslu'yu goremeyenler nasil scout ben anlamadim. Musa bence gidici... en azindan kiralanir.

Ikinci yari Yekta gecti bu bolgeye... vasatti... benim beklentilerimin altindaydi... kritik noktalarda pasi cikarmakta gec kaliyor - cabuk davranamiyor... o bir-iki saniyelik fark gol pozisyonun gelisip gelimemesi arasindaki fark oluyor. Bu haliyle yedek klubesine cakili kalir - kendini gelistirmek zorunda. Sag aciktansa sag ic bolgede daha basarili olur.

Sag ic orta saha:

Ilk yari Mustafa Sarp burada oynadi. Bildiginiz gibi. Kacak - %80 geriye oynuyor. Dripling sifir. 2-3 defansin gerisine uzun top atti - birini sag ucta Serkan kapip gol yapti - onun haricinde oyuna katkisi minimal ki bu kadroda tecrubeli olarak insiyatifi eline almasi gereken adamdi. Sarp gitmesi gerekenlerin basinda geliyor.

Ikinci yari bu bolgeye Ceyhun gecti. Fena degildi. Uzun bacaklari ile tarzi Mehmet Topal'i andiriyor. Hucum yonu kisitli ama teknigi Topal'dan iyi... Potansiyeli olan bir cocuk - kendini gelistirirse GS iyi bir oyuncu kazanir.

Sol ic orta saha:

Ilk yari Musa burada basladi sonra Okan Derici ile yer degistirdi. Okan bu bolgeye gecince biraz daha etkili oldu ama daha coook firin ekmek yemesi lazim.

Ikinci yari Ayhan oynadi. Tecrubeli ve oyunu ileri forse edebilen bir orta saha oyuncusunun arada birde olsa oyuna ne kadar etki edebilecegini gosterdi. Elinden geldigi kadar ileri dogru oynamaya calisti. Bence alternatif olarak takimda kalmasi yararli.

Sol acik:

Ilk yari Serdar Eyilik bu bolgedeydi ve cok silikti. Arkasinda Caglar gibi etkili olabilecek, tecrubeli bir oyuncu olmasina ragmen o kanadi isletemedi. Saniyorum Serdar'da kiralik gider.

Ikinci yari Emre Colak ben bu takimda oynarim diyen ikinci genc olarak gozuktu. Iyisi-kotusu her hali ile Arda'yi andiriyor. Soldan yaptigi ataklar, yaptigi ortalar, Caglar'la nispeten daha iyi anlasmasi ve onu utilize etmesi, arada bir ice kat edip yolladigi derin paslar ve sutlar hep Ardavari iyi hareketler ama bazende aynen yine Arda gibi cabuk gelisen bir atagi kendi ekseni etrafinda donup kendi kendine attigi calimla durdurup rakibin defansa yerlesmesine yol aciyor. Kotu aliskanlanliklarindan vaz gecirilebilirse seneye GS Arda'yi istedigi rakama satar yerine Emre'yi koyar - oyun kalitesinden de bir gram kaybetmez.

Forvetler:

Ilk yarida oynayan Anil Dilaver ve Mehmet Batdal icin yorum yapmak zor cunku hic beslenmediler. Dogru durust bir uzun top bile atilmadi cocuklara. Defansif acidan yaptiklari pres yeterince uyumlu/yardimlasmali degildi - etkisiz ve gostermelikti. Ikiside takimda kalmak adina bir katki saglayamadilar.

Ikinci yarida Aydin ve Stancu forvet oynadilar. Ilk yaridaki ikiliye gore biraz daha hareketli ve istekliydiler ama GS seviyesinde forvet oyunculari mi derseniz - bu kadar zayif rakip onunde bile cok etkili degillerdi - bence hayir.

Anil, Batdal, Aydin, Stancu dortlusunden bir tanesi onumuzdeki iki hafta icinde kendini biraz daha on plana cikarirsa takimda kalir. Digerleri gonderilirler.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Alpay Dedeoglu wrote: Okan Derici: Bu çocuk iyi . En çok dikkat çeken oyuncu oldu. 39 numara ile oynuyor, memleket kontenjanından kendisini korumaya aldım . Bu arada Alman altyapı, ile türk altyapı eğitiminin farkını bir defa daha gördük.
Emre Colak ve Ceyhun haricinde hemen hemen ortusuyoruz Alpay.

Ozellikle Alman altyapisi konusunda sana 100% katiliyorum. Dun 6 Turklu Alman U17 milli takimi dunya kupasi yari finalinde ev sahibi Meksika'ya 87. dakikada yedigi golle 3-2 yenilip elendi ama o muthis bir mac cikardilar...

Bence GS'in yapabilecegi en iyi transfer su anda Stefan Freund gibi Turk cocugunu nasil yetistirilmesi gerektigini cok iyi bilen, onlara Alman oyun disiplinini asilayacak ve Almanya'da yetisen 15-17 yas arasi Truk cocuklari takip ettirip onlari A2 takimina transfer ettirebilecek kontaklari olan birini getirmek olurdu.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ben çok uzun yazmadığımdan ötürü
ikisi konusunda çelişmişiz gibi durmuş.
İstersen biraz detay verelim.

Emre Çolak: Sahadaki Emre Çolak , Serdar Eylik ve Okan Derici ortak bir özelliğe sahip.
3'de sol ayaklı orta saha oyuncusu. Önemli fark Okanın diğer ikisinden en az 1-2 yaş küçük olması ve Almanyada alt yapı eğitimi alması. Diğer ikisinin ise profesyonel lig tecrübesi çok daha fazla. Ama gördükki oyun görüşü Okanın daha iyi.
GS alt yapısı ya kısa boylu zayıf kendi kendine çalım atan varyete futbolcu, veya Aydın/Serdar gibi düz fuleli oyuncu yetiştiriyor. Halbuki Okan daha komple ve oyun sahasının tamamına daha hakim, taktik oyun bilgisi daha fazla. Bu yüzden ben Emre Çolak'ı çok tutmuyorum.

Ceyhun: Trabzondan hatırlıyorum. Defansif orta saha oyuncusu, uzaktan iyi şut atar, defansa çok gömülür.
Colman-Selçuk ikilisinin arkasında yedek kaldı. Biz Ceyhunun 2 gömlek üstü olan Mehmet Topal ve Canayı yolladık. Şu anda Ceyhun Hüseyin Cimşirin bir model üstü. O bölge için fazla uzun ve zayıf. O zaman bu adamı niye aldık biz? Üstelik birde aynı bölgeye bir yabancı daha alacağız ki Kallstromden bile iyi olacak. Üstelik bu maçta o bölgenin adamı Musa mevkisinde oynayamadı. Rizeye yollanan Cumhur'u denemedik bile. Alınmasını o yüzden biraz lüzumsuz buluyorum.

Kısaca her ikisi bireysel olarak iyi oynadılar fakat GSnin etkin oyununa uymayan oyuncular.
NO ADNANS, NO CRY !!

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bugünki maç için:

http://www.trgoals.tv/ch3.html

Post Reply