SUPER FINAL 2.Hafta GALATASARAY - FB 1-2 (Selcuk)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Burak Ayyildiz

Re: SUPER FINAL 2.Hafta GALATASARAY - FB 1-2 (Selcuk)

Post by Burak Ayyildiz »

* Dün olanlar akıl dışı; pozitif bilimin açıklayamayacağı cinsten
* Fenerin bunu taktik olarak kurgulamış olması mümkün değil, ben büyük bir takımın rakibi karşında bu kadar aciz kaldığına daha önce şahit olmadım.
* Seyrettiğim en iyi Galatasaray oyunlarından biriydi.
* Tribünler çok coşkuluydu ama takım kadar iyi değillerdi. Takım tribünlerden daha serin kanlıydı.
* Play-off uydurmacası doğası gereği, lider bitirene pranga bağlayan ama öteki taraftan ölüyü dirilten bir sistem. Bana sürpriz olmadı...
* Takım psikolojik bir yıkıma uğramaz, hırsına hırs eklerse şampiyon oluruz.
* Düğümün son maça kalmadan çözüleceğine inanıyorum.
* Geceleri belki uykumu kaçıyor ama beni sokağa başı dik çıkarttığı için bu takımın/camianın bir taraftarı olmaktan gurur duyuyorum...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

FB'ye karsi yine cok iyi oynayarak yenildik ama Arena'da gurur duyduk. Belki bu tur sozlerle teselli bulup acinizi hafifliyordur. Kimbilir? Yalniz Sukru Saracoglunda sadece yenmeyecekler ustune ustluk bir araba da sopa atacaklar. O zaman da bahane hazir zaten. Hakem, Federasyon, ve FB seyircisi.

[

Erkin babadan sevgilerle.

Arkasi gelmez dertlerimin biktim illallah
Biri biterken öbürü de baslar vermesin Allah
Böyle gelmis böyle gidecek korkarim Vallah
Yok mu çaresi dostlar fesuphanallah

Alemin keyfi yerinde yine masallah
Bize de bir gün kader güler güler insallah
Böyle gelmis böyle gidecek korkarim Vallah
Yok mu çaresi dostlar fesuphanallah

[
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Image

Yuksel Gunal

Post by Yuksel Gunal »

Cengiz Akgun wrote:FB'ye karsi yine cok iyi oynayarak yenildik ama Arena'da gurur duyduk. Belki bu tur sozlerle teselli bulup acinizi hafifliyordur. Kimbilir? Yalniz Sukru Saracoglunda sadece yenmeyecekler ustune ustluk bir araba da sopa atacaklar. O zaman da bahane hazir zaten. Hakem, Federasyon, ve FB seyircisi.
Cok ustun oynayip yenilmis olmamiz birakin teselli etmeyi, aksine uzuntumu artiriyor. Dun roller degisik olsa, Fener gibi oynayip yensek sevinmezdim, Fener gibi oynayip yenilsek de cok uzulmezdim. Takim mukemmele yakin bir sezon gecirdi. Sampiyon olamasalar da, Kadikoy'de yine yenilseler de, dunku ikinci yari gibi oynadiklari surece ben bu takimi destekleyecegim ve izlemekten zevk alacagim.
Yuksel Gunal

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Manyel nasil yapilir? Soyle. Yenilgiye karsi bahane gosterme konusunda bu laflari edeceksin

“Ne kendim gösterdim, ne de başkasının bahanesini kabul ettim. Futbol şansıymış, talihsizmişiz... Futbol şansı 15 pozisyondan birini atmamayı mı getiriyor? Bu pozisyonlarda kendimizi hiç mi eleştirmeyeceğiz? Onun yanından bile geçmiyorum. Atamazsanız, yiyeceksiniz, futbol şansı diye bir şeyi kabul etmiyorum. Bu yıllarca bizim ürettiğimiz savunma mekanizmalarımızdan birisi. Kaybettik, o kadar”

Ama bunlari da soyleyeceksin bu yukardaki laflari soylemeden.

“Üç puanı aldılar. (eksik. 3 puani seni sahanda yenip aldilar ve arayi 2 puana indirdiler. Artik sen de oyuncularinda diken uzerinde) Kendi oyuncularımı da kutluyorum, hiçbir zaman beraberlik düşünmeyip, oyunun her türlü altından kalkmaya çalıştılar, olağanüstü de oynadılar. Tek eksikleri çok yakın mesafeden topu içeri atamamaktı. Kaybettik diye böyle oynayan bir takıma kalkıp bir şey diyecek hâlim yok açıkçası. Son yıllardaki en tek taraflı derbi oldu herhâlde, ikinci yarı için söylüyorum özellikle. O yüzden onlara da kızamıyorum, kime kızacağım kendime kızayım bari”

Yani ortada bir kayip var. Yensen elini sallayip sampiyonluga gidiyorsun. Beraberlik bile iyi sonuc. Ama yenilmissin iste; ortada kabahat ve suclu da yok. Kader utansin. Kime kizacaksin ki? Kendisine mi kizsin yani?

Manyel konusunda ustune yok. 6-0 mactan sonrada fatura benim demisti ama GS ustune kabus gibi cokmustu. Simdi ise bari kendime kizayim diyor. Kime kizacak? Aykuta mi? Agzinla da soyluyor hem de bak boyle.

"Neticede Fenerbahçe ile oynuyorsunuz, kaç tane pozisyon bulacaksınız ki? Futbol, bunun için güzel bir oyun herhâlde. İlk yarı sadece Necati'nin 3-4 tane pozisyonu var."

Ne yapmis Necati o uc dort pozisyonda. Volkan'a topu nisanlamis. Sen ne yapmisin ikinci yarida. Yine Necati ile cikmissin ikinci yariya. Baros nerde 78. dakikaya kadar? Yaninda kuzu kuzu oturtmussun adami. Ha diyecen ki guvenemiyorum. O zaman ona gore tedbir alacan. Birak kirmiziyi Baros sari gosrdugu anda GS'da son macini oynadigini hissedecek iliklerinde. Dustugunde top gibi ziplayip ayaga kalkacak elini kolunu hakeme filan sallamadan. Boyle Nejati, Sabri, Engin, filan gibi kendine manevi ogullar secersen cok husrana ugratirsin bunca taraftari. Kendine bir ceki duzen versen artik. Bak Aykut'a Alex filan dinlemedi aldi oyundan. Soktu oyuna Stoch'u o da ativerdi sana. Dineldin kaldin. Evet futbol boyle guzel bir oyun. Ezdik eziyoruz derken kamyonun altinda kaliveriyorsun birden. Hadi bakalim cepten yiyorsun yine.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Ne çekiyorsak şuursuz, panikçi, oyun zekası düşük oyunculardan çekiyoruz biz.
Fener kadrosunda bu tip oyuncu yok. Bizde geçmiş senelere kıyasla azaldı ama halâ biraz var.
Necati bunlardan biri.
Galatasaray'daki ilk dönemini, sonra Antalya yıllarını gözünüzün önüne getirin... Kritik maçlardaki "dönüm noktası" diyebileceğimiz pozisyonları cömertçe harcayan, gol vuruşunu düzgün yapamayan bir adam bu. Neden böyle olduğunu bilmiyorum. Ama gerçek bu.
Kadıköy'de yenildiğimiz maçlarda asgari 2-3 gol kaçırırdı. Keza İnönü'de penaltı kaçırmak dahil her türlü lüzumsuzluğu yapardı.
Ve yolu yine G.Saray'a düştü... Arena'daki BJK maçı (3-2), Saracoğlu'ndaki FB maçı (2-2) ve dünkü maç... Yine ktirik anlarda, "At ve bitir maçı" dedirten anlarda işi bombok ediyor.
Başka bir örnek: Aydın.
Son haftalardaki çıkışına rağmen oyun zekası ve temel futbol yeteneklerini kullanma becerisi olarak yetersiz bir görüntüde.
Dün kaçırdığı gollere bakın...
Soldan Engin'in ortasına Volkan'ın sağına doğru köşeye zımbalayacağı yerde, Volkan'ın olduğu yere vurdu, sevimsiz herifi kahraman yaptı.
Bir dakika sonra ise Elmander'in yerden pasında sol ayak dışıyla dağlara taşlara vurdu.
Bir de Sabri var... Anlatmaya gerek yok, senelerdir yaşıyoruz. Oyuna girer girmez 30 metreden şut çekip Volkan'a şov yaptırıyor.
Bu üçlünün yanısıra Engin gibi topu ayağına yapıştıran, ne zaman nerede ayağından çıkaracağını öğrenmek istemeyen bir adam.
Bunlar bizim kanserimiz işte.

Semih'in gollerde yaptığı müdahale hataları facia. İkinci golde Ujfalusi'nin Stoch'u arkaya kaçırmasına ise fazla kızmıyorum. Ağı bir oyuncu. Genelde zekasıyla kapatıyor açığı. Bu sefer Stoch faka bastırdı.
Emre de etkisizdi.
Fatih Terim şunu anlamıyor: Orta sahanın kenarlarında kanat oyuncularının bulunmadığı, 4 klasik orta göbek oyuncusu ile bol paslı ve rakibi göbekten delmeli oyun, kapanan rakiplere karşı handikaptır.
Sağ kanat sadece Eboue'ye teslim. Sol kanat, yarım oynayan Hakan Balta'ya. Onların önlerinde kimse yok. Çünkü Emre ve Engin toplu oyunda hep ortaya doğru yöneliyor.

Başka bir sorun: Üzerimizde kazanma baskısı olan bir maç oynadık. Puan tablosunda rahat konumda olmamıza karşın, FB'ye son yıllarda olan kötü talihimiz, bizim oyuncuları FB'ye karşı her maçı final havasında çıkmaya zorluyor.
Eller ayaklar birbirine dolaşıyor, yumuşak vurulması gereken toplara abanılıyor, saçma sapan şeyler yapılıyor...
Bu sezon bu türlü zaafların azaldığı bir gerçek. Ama demek ki sıfırlanmamış.
Sıfırlanması için kadrodaki beyinsiz oyuncuların mutlaka ayıklanması lazım.
Melo, bütün kusurlarına rağmen, soğukkanlı oyunuyla, inatçı ve diri mücadeleciliğiyle göz dolduruyor.
AYRILMAZ İKİLİ

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ah Cengiz abi ah yardin beni aksam aksam Erkin Babanin sarkisi ile. Cuk oturuyor bu sarki. Yalniz is Kadikoy'e kkalirsa benden soylemesi, su sarkiya hazirlanin cunku kuzu kapama yapacaklar.
http://www.youtube.com/watch?v=2zQEeDliNx0

Bu arada MGC nerelerde, atesli atesli yorumlar yapiyordu, usuttu mu acaba? :lol:

Asil rezalet olen taraftar. Kimse deginmemis, stadin kapanmasi lazim. Sen maca para verip bilet alanin can guvenligini saglayamiyorsun devlet parasi ile 50 bin kislik stad yapsan ne olur? Ibo'nun O sole mio'yu anirmasindan farki kalmaz iste en temel guvenligi saglayamadiktan sonra.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem kanima dokunuyor bu acizlik. Herifler klup ve camia adina buyuk bir trauma gecirdikleri halde egilip bukulmeden gelip yenip gidiyorlar. Senin yumurta topuk ise maval okuyor. Dort sene ust uste sampiyon oluyorsun hem de son sene onune cikan hatiri sayilir Avrupa takimlarini icerde disarda yenip UEFA kupasini aliyorsun ama bu heriflerin onunde dizlerinin bagi cozuluyor yere bakiyorsun. Yetti gari. GS tarihinde bu adamlara bu kadar boyun egmedi su son 15 senedir egdigi kadar. Bu kadar mi karniniz bok dolu be. Ondan sonra soyle oynadik boyle oynadik muhabbeti. Asagilik kompleksi geldi. Tribunden onbir adam indirsinler artik madem oyuncu motive edmiyorlarsa.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Zafer Yazici

Post by Zafer Yazici »

Aklımın almadığı bir şey var.
Fenerbahçe 5 puan önde olsa biz kadıköy'e gitmiş olsak Fenerbahçe bu kadar ofansif oynarmıydı?Avantajlı olan Galatasaray ofansif oynayanda Galatasaray.Golü yiyorsun anladık.Ama hasbel kader frikikten çakmışsın beraberliği yakalamışsın.Neden saldırmaya devam ediyorsun belliki fener son 15 ya da 10 dakika galibiyet için deli danalar gibi saldıracak eli mahkum o zaman birebir ha tata 3 bir hzılı kontratak bulma şansın yüksek.Ame tersi oldu adamlar 2 ye 2 yakaladılar çaktılar golü işi bitirdiler.
Bence Fatih Terim intihar etti.Bundan sonra şampiyonluk işi biraz zor.Fener bir ihtimal trabzonda belki puan kaybeder.Öünkü bu galibiyet ölüyü canlandırdı motivasyonu arttırdı.
Ha Kadıköy'de bir şey olurmu artık zannetmiyorum 5 puan öndeyken baskıyı kaldıramayı ayakları dolaşanlar arenada kadıköyde 2 puan farkla ve yenildikleri zamanda şampiyonluk gidecek baskısı ile nasıl oynar tahmin edemiyorum.
Son söz Galatasaray seyircisine Kadıköy2de 2-2 lik berberliği şampiyon olmuş gibi kutlamak önemli değil.
malum HATİCE değil NETİCE önemli.Futbol'da altın kural " ATAMAYANA ATARLAR" futbolda kuralllar değişir ama değişmeyen tek kural budur.
Galatasaray bir yasam bicimidir..
Galatasaray sabrın sembolüdür.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

1-1'den sonra galibiyet için saldırmak bence çok anormal değil.
Futbolcuların psikolojisini anlayabiliyorum.
Birincisi, yenersen fark 8'e çıkacak ve neredeyse şampiyonluğu ilan etmiş olacaksın. Ve Selçuk frikikten çaktıktan sonra maçın momentumu öyle bir elimize geçti ki, 5 dakika içinde 4 pozisyon yakaladık. Üç puanı koparmamız işten değildi.
Kuş avcumuzun içine konmuşken, onu tutmaya çalışmak hata değil. Aksi hata olurdu. O zaman eleştirmemiz gerekirdi.
İkincisi, karşımızda yıllardır Kadıköy'deki derbilerde seri yapmış bir rakip var. 2001'den bu yana bize karşı 10 galibiyet, 2 beraberlik almışlar...
2001'den önceki dönemde de durum pek farklı değil.
Üstelik Fener'e karşı en hazin maçlar da Fatih Terim döneminde oynanmış.
Dolayısıyla hem Hoca'da hem futbolcularda Fener'e karşı "işlerini bitirelim" duygusu hakimdi.
Bu duyguyu pek rasyonel bulmayabilirsiniz. Ama empati yapmak gerekiyor.
Doğrusu ben pek fazla eleştiremiyorum.
AYRILMAZ İKİLİ

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

"Golden sonra saldirmaya devam ettik, cok one ciktik, geriyi bos biraktik - onun icin yenildik - kapanip beraberlige yatsaydik daha iyiydi"

Arkadaslar, yedigimiz ikinci gole bir daha bakin lutfen... FB ani bir kontra atakla defansi onde yakalamadi ki yukaridaki bu sozleri sarfediyorsunuz... yenen gol Volkan'in kaleci degaji ile basliyor, bir seken top, defansin bir yanlis pozisyon almasi, Stoch'un cabuklugu ve bizim kalecinin biraz zamanlama hatasi ile birlesince kicimizin ustune oturuverdik.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Avusturya'da bir otel odasinda gergin bir bekleyisten sonra internette skoru gordum.
Totem tutmadi :D Olsun bugune kadar tutanlara sayalim.

Oncelikle kazaninca neredeyse sampiyonluga kostugumuz bir maci kaybetmenin acisini hepimiz en derinden yasadik. Bu sadece FB ye kaybetmekle tanimlanamaz. Bir senelik emegin heba edilmesi soz konusu.

FB ye karsi kazanmayi bilmek yada akilli oynamak bizim cok iyi yaptigimiz bir sey degil. Zaten istatistiklerde bunu soyluyor.

Cok bariz gol pozisyonlarini gole ceviremezseniz cezalandirilmaniz kacinilmaz. Olay pas yapmak sut atmak yada dogru pozisyon almak ta degil sadece..

Herkesin bir gorusu var, kimisi 1-1 den sonra takima bir orta saha oyuncusu daha al maci beraberlige kitle yada yavas yavas ikiyi ara kimi baska yorumlar yapmis.

Ben derim ki ayni futbola devam. FB su anki teknik yapisi ile son 4 macinda 4 yapamaz. Muhim olan su, biz onumuzdeki iki maci kayipsiz atlatabilir miyiz biz buna bakmaliyiz.

Ortada bazi gercekler ve istatistikler var. Asil kilit mac bu hafta aslinda. Trabzonu yenersen cok guclusun. Sen yen ve bekle...

Maca gelince olmamasi gerekenler oldu ama oldu ve bitti.

FB sonrasi her mac zor olur hele hele deplasmanda daha zor olur.

Bu zorlugun ustunden gelmemiz lazim.

Bu duruma kendimiz geldik ve ustesinden de kendimiz geliriz. Ilk 20 dakika sonrasi Kadikoydeki 2-2 lik macta oyunu domine eden bir Galatasaray vardi.Sonucta adim kadar iyi bildigim ve inandigim bir sey var. Sportif acidan biz cok daha iyi bir takimiz.

SIKINTI YOK.

ACI VAR MI ACI ?

Var :D
TRUST GALATASARAY
MGC

Post Reply