Yontulmamislar, Yontulamamislar, Yontulamayanlar

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Yontulmamislar, Yontulamamislar, Yontulamayanlar

Post by Cengiz Akgun »

Her yontulmamis kendisine yontulma firsati verilemeyenlerdir gozumde. Yetistikleri ortam buna elverisli olmayabilir. Kendisi istese de belirli bir kultur ve gorgu kazanmasi ic in yapilacak fazla bir seyi yoktur. Ama bunlar genelde iclerindeki bu ezikligi bildiklari icin ilk firsatta yontulmaya calisirlar. Bu onlar icin positif bir yondur. Genelde toplum da durumlarini goz onune alir ve genelde on yargisiz karsilanip ayiplanmazlar. Kendilerine yardim eli uzatilir ve uzatilmalidir da.

Yontulamamislar ise elinde o kendini gelistrme firsati olsa bile pek buna niyeti olmayanlar, yani hoduklugu kendilerine bir meziyet sanip kendilerini yontulmus sayanlardir. Bunlar icin Turkce de terim uretildi maganda diye. Yani yari hamdirlar. O cigliklerini korumayada inat ederler. Bir bakima bak ben nereden ciktim ve ne oldum asagilik duygusunun disa vurumudur bu durum.

Yontulamayanlar ise malasef kendileri istesede asla yontulamayacak olanlardir. Bunlar icin yapilacak fazla bir sey yoktur. Kalitimsi bir hastalik gibi bu halleri ile yasamaya mahkum olanlardir.

Bu uc tiplemeyi toplum her kesimde gordugumuz gibi futbolda da goruyoruz. Ilk gruptakiler icin umit vardir. Bunlar ufuklari genisledikce ve kultur ile tanistiklarinda bu zayif taraflarini kapatma icin buyuk bir gayret gosterirler. Futbolumuzda da cok fakir ve gorgu bakimindan cok sInIrlI yerlerde yetistikleri halde cok kisa zamanda kendilerini yenilerler. Bir Ertugrul Saglam mesala. Nerden baksaniz gozu efendiliktedir. Kendini cok kisa zamanda gelirtirmesi de bu yuzdendir.

Yontulamamislara malasef en bariz ornek burnumuzun dibindeki Terim'dir. Evet Ingilizce ve hatta Italyanca ogrenmistir. Ama bu turlu gelismeleri pek hazmettigi soylenemez. Kendi agzi ile itiraf da etmistir zaten. Biz yeri geldigi zaman salon efendisi, yeri geldiginde sokak agzinla konusmayi biliriz demistir. Eee boyle para ve sohretin gelmesi ile ne zaman caart diye orta yere edecegini kestirmek zordur. Cig kaldigi yerler hala az buz degildir bu yuzden. Kapi arkasinda ana avrat kufur de eder. Ben kendine bir turlu isinip bu hallerine sempati duyamiyorum malasef. O yuzden kendini hakikaten yetistirmis bir Senol Gunes'i ve Aykut Kocaman'i buna her zaman tercih ederim. Aykut son zamanlarda epey bir zor durum yasadi. Terim GS ile ozdeslemesi yuzunden sevilp sayildigi icin yonetimler tarafindan aranilir bir adam oldugunu kabul ediyorum. Ama artik yontulmasi lazim. Bu eksiklikleri kendine sevenleri tarafindan soylenmeli. Bu kabadayilik onun akli ile "delikanlilik" ayaklari yakismiyor hakikaten. Kalbinin yerinde olduguna eminim. Ama nedense bu halinden gurur duydugu icin bundan fazla yontulmasi zor oldugunu dusunuyorum.

Beni bu yaziyi yazmaya zorlayan ise su GS takimina diger takimlarda yaptigi hayvanliklara ragmen kabul edilen ve tahminimce bu saaten sonra yontulamayacak olan Engin olayi. Pek sevmedigim halde arada sirada kendisine su yazdiklari konusunda katildigim Hincal Uluc bu konu hakkinda bugun soyle yazmis GS baskanindan olan istegini.
H. Uluc wrote:Galatasaray Başkanı'ndan..
Engin adlı şahıs, Galatasaray Formasına layık değildir. Geçen yıl da ayni utanç verici olayları sahnelemişti. Yaptığı çirkinlikler yanına kâr kalınca, daha açılış maçında değişen bir şey olmadığını, tersine, daha da azdığını, daha da şımardığını gösterdi ve Galatasaray'a bir kere daha ihanet etti. Onu derhal kovun. Kovun ki, o formayı tüm giyenlere ders olsun, bir daha hiç kimse bu çirkinliklere kalkışmasın!..
Aysal efendi kendisine hocamizin verecege rapora gore gerekli ceza verilecek demis Engin icin. Ulan daha ne raporu bekliyorsun be adam. Gozun kor mu senin? TV ekraninda sahada Cuneyt Cakir'in bogazina sarilisi ile kendisini saha kenarina almaya calisan GS yardimci antrenorlerinin elinden kurtulup agzindan kopuk sacarcasina galiz kufurler ile 4. hakeme yakalasa yumruklayacak halini gormedin mi? Daha ne raporu bekliyorsun. Malum yontulamamisin mactan sonra "olayi gormedim (utanmadan yalan da soyluyor. Hadi Cakir'a saldirisini gormedin. 4. hakeme senin onunde saldirdi. Onu da mi gormedin.). Gorunce geregini yapacagiz. Ama Engin gunahi sevabindan cok olan bir oyuncumuzdur. Silin atin demek kolay. Kendisini kazanmak gerek" dedi. Hadi futbolcuyu kurtlarin onune atmak istemedi diyelim. Ama bunun tam boyle olmadigini hepimiz biliyoruz. Engin'de kendinde olan bu yontulmamisligi gormekte. Yani bir nevi onu anliyor. kedi de Engin kadar olmasa da buna yakin seyleri yapmis. Bunu delikanlilik kabul etmis bir kere.

Engin ve Batuhan Karadeniz gibi tipler takim takim dolasip yaptiklari igrencliklerden bir turlu vaz gecemeyen "yontulamazlar." Daha kac kere sans verilecek bunlara. Kestirmesi cok guc. Senol Gunes'e Bursa da Turkiye kupasini kazandiktan sonra seyircileri karsi yaptiklarini gordugunde "olu evinde dugun olmaz" dedirtmis, Riza Calimbay'i Eskisehir'de kanser etmis gozu itlikte olan bu adami "ben adam ederim" diyor bizim yontulamamis. Dedigim gibi kendi de boyleydi zamaninda. Ama Engin ve Batuhan gibilerinin icinde yok. Silin atin demek belki en son care. Ama Aysal, sen bu takimin patronusun be adam. Terim'in yapacagi belli. Ustune ortecek yine. Cagir Terim'i ve kendisine gerekeni soyle; de ki sabrimiz tasti ve son sansi bu. Gerekli para cezasi verecegiz. Kendisi ile konustuktan sonra bana yolla. Sikica da tembihle ben konusurken agzini acmasin. Cunku hersey o anda biter. Ona derhal bir basin toplantisi duzenlemesi konusunda yardimci ol. Butun hakem ve futbol camiasindan ozur dileyip bunun son vukuati olacagina dair soz vermesini istiyorum. Bundan sonra onu hakemin yaninda tartisirken gormeyecegim. Karsi futolcu kafasini kirsa bile kalkip ustune yurumeyecek bir daha. Kendisine kesilen ceza parasinin bir kismi ile bir terapist tutun. Bu Ofke Yonetimi konusunda duzenli bir tedaviye girsin diyecek kapasitesi yok mu bu Aysal'in. Bu kadar capsiz mi bu adamlar yahu?

Ben Engin Baytar'in (kendisini tedavi icin hakikaten bir baytara ihtiyaci var) adam olacagini hic sanmiyorum. GS'yi Avrupada da bu sekilde rezil eder. Ama yukarda soylediklerim yapilirsa son bir sans daha verilebilinir. Cunku normal durumda kendinin iyi bir insan oldugunu soyleyenler az buz degil. Ama bu haliyle Kucuk Hakan ve bizim Hasan Sas'i cok gerilerde birakti. K. Hakan'in atilmasi ile 2-0'dan 2-2 gelen yoksa 2-0 yenildigimiz mi idi bir Avrupa maci hatirliyorum ben (Slavia mi idi ne idi). Evvelsi gunu FB iyi bir gununde olsa o ana kadar ustun oynamasina ragmen yine her zamanki gibi bir hezimeti daha yasayacakti. Engin Baytar boyle bir sikintiya degecek bir adam midir?

Terim'in karbon kopyasi olan Aybaba Batuhan'i alin ben adam ederim diemis ve BJK geri almis bu iti. Eeee yontulamamistan cok ne var ulkemizde, hele futbolumuzda. Surpriz olmaz boyle seyler.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Sönmez

Re: Yontulmamislar, Yontulamamislar, Yontulamayanlar

Post by Mehmet Sönmez »

Cengiz abi malesef yazdIgIn her cümlende haklIsIn :| MacI seyrettim ve bu Engin in yaptIklarI gercekten yutulur cinsten degil, durup dururken hakeme küfür edilir mi? TV basIndaki bir cok seyircilerde, hangi takImI tutarlarsa tutsunlar, ki cogunluklarI oruc tutuyorlardIr! bu olaylarI rahat görmüslerdir, ama kendileri de kesinlikle hakeme, oyunculara, teknik direktörlere küfür etmislerdir.
Biz böyle bir milletiz malesef, oruc tutarIz, küfür ederiz, hakemi dögeriz yada dögmeye kalkariz.... sonra da yaptIgImIz eylemlerde de kendimizi son derece haklI cIkarIrIz. ArtIk Türkiye de hersey mübah olmus gibi gözüküyor, gündüz oruc tutarIz, aksam da küfür ederiz!

Ben sunu acIk ve üzülerek söylemek istiyorum, 2006 dünya kupasI play off isvicre ye karsI oynadIgImIz macI unutamIyorum ve dünya ya feci sekilde rezil olmustuk, basImIzda da terim efendi vardi ve hic ders almamIs gözüküyor! simdi soracaksInIz terim ne yaptI?

Engin ne yapsa zaten Fatih Terim bana sahip cikar mantIgIyla oynuyorsa ki ben bu tez e son derece inanIyorum! Bu yüzden burda engin efendinin yontulmasI cok zor. Bana göre verilen para cezalari cok mantIksIz, adam gelecek sefer 2 katInI kazanIr ee ben anladIm bu cezadan? Ceza vereceksen 1 sene oynayamama cezasI ver, bakalIm bunu ikinci defa yapabilecekler mi böyle engin gibi oyuncular. GS engine ne cezasI verecek cok merak ediyorum....

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Bugunlerde futbol benim icin biraz geri plana itilmis gibi olsada bir kac satir karalamak istedim.

Engin'e bence TFF 10-12 mac arasi bir ceza verecek. Devreye UEFA'dan birileri girmis. Dolayisi ile UEFA'nin altin cocugu CAKIR'a yapilan bu saldiri bos gecilmeyecektir. Rekor bir ceza gelirse beni sasirtmaz.

Galatasaray FT tarafindan yonetilmiyor. Aysal hocamizin rapory felan desede akli fikri parada olan bir isadami. Engin'e mac basina 15.000 EURO odeniyor ( http://www.galatasaray.org/futbol/futbo ... /10870.php )

Dolayisi ile alacagi cezadaki mac sayisi carpimi kadar para kesilmesi zaten kadroya giremeyecegi icin aslinda bir ceza degil. Normal bir durum.Yani klubun verdigi bir ceza degil.

Yillik 400.000 Euro sabit ucretinde bir seyler yapilmasi lazim ki adini ceza koyabilesin.

Adam asmaya cok merakli bir milletiz. Yukarida Cengiz Abinin dedigi gibi basin toplantisi son derece basarili bir PR calismasi olurdu. Cikar Hakemden, takim arkadaslarindan, rakip takimdan (bunun FB olup olmamasi hic onemli degil) ve seyircilerden ozur dilemesi bazi seylerin duzelmesi konusunda bir umut olurdu.

Haaa Turkiye'de boyle seyler duzelir mi? Tabiki hayir. Ama Galatasaray olarak bir tavir koyardin ortaya. Ileriki yillarda Galatasaray'a gelecek yerli futbolcularin (genelde yabancilar boyle bir cilginlik yapmazlar, cunku onlar icin aslolan kazanacaklari paradir) secimlerini yaparken bu kriterin oldugunu bilmesi onemlidir.

Engin Baytar'in yada o yasta birinin karakterinin degismesi cok kolay degil, imkansiz demiyorum ama cok mumkun degil. Onumuzde bir Emre Belozoglu ornegi varken hele.. Adam FB ye gidince mi bozuldu sizce ?

Sonuc olarak bir hata yapilmistir cezalandirilmalidir ama asilmamalidir.
BJK ye gittigini hayretle okudugum Batuhan ilk demecinde " beni para bozdu " demis.

Gercegi kabul etmekte bir baslangictir bana gore,
O'nun da onunde bir ikinci altin firsat bu.

Umarim O da iyi degerlendirir.

Bizim takimdan gitmesi gereken o kadar cok adam var ki, karakter olarak olmasa da futbolu ile Engin bunlarin en kotusu degil.

Belki bir musibet bin nasihattan iyi atasozu bir kez daha kendini dogrular.
Bizimde umudumuz bu ...
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Sönmez

Post by Mehmet Sönmez »

Mehmet Gurdal Cetin wrote: Adam asmaya cok merakli bir milletiz. Yukarida Cengiz Abinin dedigi gibi basin toplantisi son derece basarili bir PR calismasi olurdu. Cikar Hakemden, takim arkadaslarindan, rakip takimdan (bunun FB olup olmamasi hic onemli degil) ve seyircilerden ozur dilemesi bazi seylerin duzelmesi konusunda bir umut olurdu.

Haaa Turkiye'de boyle seyler duzelir mi? Tabiki hayir. Ama Galatasaray olarak bir tavir koyardin ortaya. Ileriki yillarda Galatasaray'a gelecek yerli futbolcularin (genelde yabancilar boyle bir cilginlik yapmazlar, cunku onlar icin aslolan kazanacaklari paradir) secimlerini yaparken bu kriterin oldugunu bilmesi onemlidir.

Engin Baytar'in yada o yasta birinin karakterinin degismesi cok kolay degil, imkansiz demiyorum ama cok mumkun degil. Onumuzde bir Emre Belozoglu ornegi varken hele.. Adam FB ye gidince mi bozuldu sizce ?

Belki bir musibet bin nasihattan iyi atasozu bir kez daha kendini dogrular.
Bizimde umudumuz bu ...
sevgili Mehmet adasIm, adam asmak adIna benim yazImI kastediyorsan, sanIrIm ben yanlIs yazdim! Ben kimseyi burda asmak anlamInda demedim. Engin sahanIn icerisinde milyonlarca insanIn seyrettigi bi ortamda hakemin gIrtlagIna saldIrdI... ben bu olayI malesef cok kötü görüyorum ve yani üstünden öylece gecilmesi cok zor durum. AsIlmasIn, cok dogru, ama Türkiye sartlarInda en az 1 sene oynamama cezasI verilmesi lazIm ki, bir daha böyle bir olayI hic bir oyuncu yapamasIn... yani senin de söyledigin gibi burda ne emreler gecti böyle olaylarda ama durum onu gösteriyorki hic kimse ders almamis...

Mehmet Gurdal Cetin

Yok senin yazinla ilgili soylemedim, manupule edilen basinda bu yonde cok haber var.
Daha once verilen cezalarin tahkimde kac maca dusuruldugu ortada... Forma rengine bakmadan konusuyorum.
TRUST GALATASARAY
MGC

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Engin hata yapmistir, ama bence hatanin yapildigi ortami gözardi ediyorsunuz. Mac sonrasi bir yönetici cikiyor "sana o dudugu verenin..." diyor, onu kim men etsin, veya cezalandirsin söylermisiniz bana? Engin'in sapitmasina söyle anlam veremiyorum, kanimca bu ligi, kupayi ve takimlari fazla ciddiye aliyor :-D Önumuzde ki sezon cok seylere gebe.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bu gune kadar o kadar olay oldu, bu olayi bu kadar vahim yapan ne acaba, soruyorum sizlere.

http://live.sporx.com/futbol/superlig/g ... Q291491SXQ

Mehmet Sönmez

Post by Mehmet Sönmez »

Hasan Tezcan wrote: Mac sonrasi bir yönetici cikiyor "sana o dudugu verenin..." diyor, onu kim men etsin, veya cezalandirsin söylermisiniz bana?
Fenerbahceli bir yöneticinin böyle bir söz söylemesi burda bir türk insani olarak, cok utandIrIcI, yüz kIzartIcI bi durum olarak görüyorum. Böyle sözleri söyleyenleri kim cezalandIrsIn sorusu, cok yerinde! Sagduyulu Fenerbahce taraftari olan seyirciler siddetle karsI cIkmalarI lazIm...
Ama hepimiz biliyoruz ki Fener taraftarlarInIn cogunlugu elma ile armut u birbirine karIstIrIyorlar.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ne kadar da cabuk tufaya geliyorsunuz birader? Bunlar masa basi haberleri yahu. Daha neler artik. FB'ye ceza veremeyen UEFA isini gucunu birakti Engin Baytar'la ugrasiyor demek. Hic gulesim yoktu yahu.

Evet TFF okkali bir ceza verecek. 5 maci gecmez. Eger GS insanlari kelek sayip zaten oynamadigi icin alamayacagi mac basina parayi ceza diye kabul ediyorsa yarin Engin Baytan Aysal'in kafasina da sicar. Yok zaten 400 bin avro senelik para alan Engin'in kaybi 5 mac TFF cezasi yuzunden bir de 5 maclik GS cezasi ile zarari 150 bin avro olursa (yani 10 kere 15 bin avro) o zaman ceza ceza olur.

Batuhan'a gelince dun bir yerlerde okudum. Neden pas vermiyorsun dediklerinde "pas vereyim de gol krali mi yapayim" demis bir adam bu andavalli. BJK'a mubarek olsun. Cok yararli olur BJK'a hakikaten. Tepe tepe kullansinlar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Viyana'nin gobeginde yontulamazlari gordunuz mu? Hayvanlar sahada deli dana gibi dolaniyor. SIkIldIlar. Milli takim denilen saskalozlar 2-0 yenik ilk bes dakikada 2 gol. Yahu bu maci anlatan dangalaklar da yontulamamislar. Herif yalaklandikca yalaklaniyor Kanalturk ekraninda ve Vural ile Hakeme giydiriyorlar. neden sari cikarmamis neden kirmizi ile atmamis. Bu ayilar boyle olunca futbolcu ne yapsin..

Hollanda oyacak. Ben simdiden soyleyeyimde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Programda yer alan Muhittin Bosat'in macin hakimine, Cuneyt Cakir'a sahip ciktigi kadar sahip cikmasini beklerdim, ama olmadi. Engin'e yuklenirken agzindan salyalar akiyordu :-D "Burasi "patagonya" ulkesi degil" dedi ama "patagonya" ulkesine yakisir program yapiyor, farkinda degil. Ayni programda Engin Verel yer aldi ustelik, gözlukleri ile muhtesemdi :-D

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

TFF den sonra kulupler birligide buyurmus :-)

http://live.sporx.com/futbol/superlig/k ... Q291686SXQ

Tam komedi, dedim ya bu sene cok gulecegiz.

Mehmet Gurdal Cetin

Son yillarda cezasiz yada sakatsiz bir FB macimiz olmadi diye hatirliyorum. Emre Belozoglu Baros'u bicti adam sezonun buyuk kismini oynayamadi, Elmander bir kere sakatlandi, hemen hemen her mac sonrasi ceza aldik. Engin Baytar okuz bildigin okuz ona bir lafim yok . 11 mac ceza vermisler, acaba adamin yakasina yapacagina s*tti*gimin zencisi dese daha az mi ceza alirdi acaba ? Hayir daha once boyle oldu da o yuzden soruyorum :D
TRUST GALATASARAY
MGC

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Aklimdan gecmedi degil, 3 mac verdiler, indirimli degildi sanirim. Ustelik UEFA'nin da pek ilgisini cekmemisti ;-)

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yine kantarin topuzu kacmis. Itiraz edeceklermis. Bence herhalde 5 iner. 11 nereden cikmis. Niye 11 de duz hesap 10 degil mesela,
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply