STSL 2.Hafta:Besiktas-G.Saray 3-3 (Elmander,Umut,Selcuk(P))

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Hasan Tezcan
Site Admin

Re: STSL 2.Hafta:Besiktas-G.Saray 3-3 (Elmander,Umut,Selcuk(

Post by Hasan Tezcan »

turgut uyar wrote:O pozisyonun dışında Elmander'in ceza sahası içinde düşürüldüğü pozisyon da bariz penaltı.Rakibin müdahalesi çok az da olsa ceza sahası içinde.Kimsenin bu pozisyondan da bahsettiği yok.
Dogru, o pozisyona da penalti calabilirdi ama calmadi iste :-) Neyse arkadaslar, biz önumuzde ki Bursaspor macina bakalim. Zorlu rakip, BJK takimindan daha guclu bir kadroya sahipler bana sorarsaniz.

Pozisyonlar hakkinda Markus Merk ne söyledi bilmiyorum Cengiz abi, cunku programa bakmadim. Programin tekrari vardir sanirim.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote: ...Pozisyonlar hakkinda Markus Merk ne söyledi bilmiyorum Cengiz abi, cunku programa bakmadim. Programin tekrari vardir sanirim.
Keske olsa. Varsa da ben bilmiyorum. Benim Ridvan'in NTV'de 100% futbolun kayidi var. Oradan tekrar izlenebiliyor. Malum Guntekin ile programi yaptigi icin (o da BJK'li) kafayi Burak'in penaltisina takmislar. Baska bir sey konusmuyorlar. Ridvan profesyonellik hayatiminda ben de bir iki kere boyle haksiz penalti kazandirdim takimima dedi. O yuzden futbolcuya fazla bir sey soyliyemem dedi demesine ama Burak'inki biraz fazla oldu diyor. Daha cok hakem bozulmuslar.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Muhittin Boşat, Hamit'e yapılan faul'ün de penaltı olması gerektiğini yazmış bugün.
Dün pozisyonları yorumlayan Yılmaz Vural da bir kanalda aynı tespitte bulunmuştu.

"Gelelim Pazar akşamı oynanan Beşiktaş-Galatasaray derbisine damgasını vuran hakem kararlarına.

Oyunun ilk yarısının ilk dakikalarında, Beşiktaş ceza alanı içinde kaleci Cenk, top ile ilerleyen Hamit’e
doğru yerden kayarak ve kontrolsüz bir şekilde müdahalede bulundu ve Hamit’in sol ayağına
çarparak bu oyuncuyu düşürdü.

Bu ihlalin sonucunda Galatasaray lehine bir penaltı kararı vermesi ve kontrolsüz müdahale için de
kaleci Cenk’e sarı kart göstermesi gereken hakem Bülent Yıldırım bunların ikisin de yapmayarak
önemli iki hatayı bir arada yaptı.

Galatasaray’ın Umut ile kazanmış olduğu ikinci gol öncesinde ise top, Umut'un sol eline çarptı, kasıtlı
bir el ile oynama söz konusu değildi ve hakemin devam kararı doğruydu.

Pozisyonun devamında ise top gol çizgisini geçmişti ve yardımcı hakem Cem Satman’ın doğru tespiti
ile Galatasaray ikinci golünü kazandı.

Müsabakanın en çok tartışılan pozisyonu sonrasında verilen penaltı kararı ile de Galatasaray
kazandığı penaltıyı gole çevirerek beraberliğe uzandı.

Bu pozisyonda rakip ceza alanı içine girmek için koşan Burak rakibinin kendisine yönelik herhangi bir
ihlali olmamasına rağmen tipik bir Burak Yılmaz düşüşü ile hakemi aldattı ve takımına bir penaltı
kazandırdı.

Hakem Bülent Yıldırım da bu kararı verirken deneyimine yakışmayan ve maçın skorunu da etkileyen
bir hata daha yapmış oldu."

http://www.medyaspor.com/yazarlar/futbo ... im-3088185

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Eski hakem Selçuk Dereli penaltı doğru karardı diye yazmış bugün.

"Görünen o ki, penaltıyı yardımcı hakem Erdinç Sezertam verdirdi. Bu pozisyonda Escude’nin sol
ayağıyla Burak’ın sol ayağına bir müdahalesi var. Pozisyon faul. Ancak asıl tartışılması gereken
pozisyonun içeride olup olmadığı. Temas olduğunda Burak‘ın vücudu ceza alanı çizgisi üzerinde ancak
temasa maruz kalan ayağı çizginin dışındaydı. Ancak oyuncunun bedeni çizginin üzerinde ve çizgi de
ceza alanı sayıldığı için penaltı kararı doğruydu.

Burak’ın düşüşü her ne kadar abartılı gibi görünse de bu süratle ilerleyen bir oyuncuya yapılan temas
onu bozar."

http://skorer.milliyet.com.tr/selcuk-de ... efault.htm

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Selcuk Dereli'yi ben de okudum. Markus Merk Avrupada sayili hakemlerden bir idi ve Alman. Yani GS, BJK, hatta FB gibi takintilari olmadigini sandigim yabanci bir emekli hakem. O yuzden onun yorumuni bizim Erman'in, Ahmet'in, ve diger eski Turk hakemlerden daha degerli gibi. Adam'in bir on yargisi yok. Gayet de guzel yarumlar yapiyor, rast geldigimde goruyorum. Dunku maci seyredemedim. Gorduklerimden de birsey anlasilmiyor. Burak'in kendini birakmasi belli ama.

TV'larda nedense hala tutuklari takimin dudugunu calanlarin bu yorumculuk islerinde parsayi kaptiklari ortada. FB eger cok kotu durumda degilse Ridvan biraz daha gercekci oluyor, Gokmen'de bazen dogruyu soyleme durumunda. Erman'in uc buyuklere ister istemez garezi var. Zaman zaman dogrulari soylese de kantarin topuzunu cogunda kaciriyor. Ahmet Cakar ama arada sirasada Cakamaz ise isin sansasyonunda. Herkez A derken o B demek istiyor ki farkli olsun ve tartisma hatta kavga ciksin. O yuzden Markus Merk'i bunlara tercih ederim bu konuda.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Yurtdışında olup (spor gazetelerinin yada gazetelerin spor bölümlerini mecburen sadece
gazetelerin internet sitelerinden takip etmek durumunda olanlar için) gazeteleri orjinal
formatında okumak isteyenler için medyaspor sitesi güzel bir imkan sunuyor.

http://www.medyaspor.com/gazeteler/

Yazıların kimi bölümleri bazen ufak boyutta kalıyor olsa da firefox'da control ve + tuşları ile
büyütmek münkün.

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Cengiz Akgun wrote:
Hasan Tezcan wrote: ...Pozisyonlar hakkinda Markus Merk ne söyledi bilmiyorum Cengiz abi, cunku programa bakmadim. Programin tekrari vardir sanirim.
Keske olsa. Varsa da ben bilmiyorum. Benim Ridvan'in NTV'de 100% futbolun kayidi var. Oradan tekrar izlenebiliyor. Malum Guntekin ile programi yaptigi icin (o da BJK'li) kafayi Burak'in penaltisina takmislar. Baska bir sey konusmuyorlar. Ridvan profesyonellik hayatiminda ben de bir iki kere boyle haksiz penalti kazandirdim takimima dedi. O yuzden futbolcuya fazla bir sey soyliyemem dedi demesine ama Burak'inki biraz fazla oldu diyor. Daha cok hakem bozulmuslar.
Maraton'u kaydetmistim az once izledim, Merk'in yorumlarina ben de saygi duyarim, o pozisyon icin top eline carpti ama Hilbert sanki elini cekmeye calisirken carpti dedi ve konuyu hemen gectiler. Ben iki uc kez izledim elini gobek hizasina kaldirip dirsegi disari cikariyor ve topa hamle yapiyor bence bariz penalti ama ben de Emre sikayet edene kadar ve agir cekimde gorene kadar farketmedim. Yani nasil Burak'in pozisyon ciplak gozle ilk bakista penalti gibi gorunuyorsa bu da ayni sekilde penalti olarak gorulmeyebilir.

Mac boyunca hakemin insiyatifleri hep Besiktas icin kullandi, penaltiyi da zaten o vermedi yan hakem verdirdi. Besiktas hic hakemden yakinmasin.

Hasan'in dedigi gibi Besiktas bu sene "zor durumdayiz" olayini epey kullanacak.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Fahrioglu wrote:
Maraton'u kaydetmistim az once izledim, Merk'in yorumlarina ben de saygi duyarim, o pozisyon icin top eline carpti ama Hilbert sanki elini cekmeye calisirken carpti dedi ve konuyu hemen gectiler. ...
Alman iltimasi gecmistir.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

:-D Beyaz TV de "Derin Futbol" var su an, meraklilara duyurulur. Bakin sabaha kadar guleceksiniz.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Durun ya...TV8 de Telegol var :-D Tam takim oradalar ustelik.

Ooooooooooooooo Selim Soydan bey oradaymis...GS sike yapti, hakem gördu calmadi diyor. Diyor degil de demeye getiriyor aslinda...

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ziya Sengul'un fikra anlatmasini bekliyorum :-D

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Hile yapmak sporun ve sporcunun icindeymis, cok dogal karsiliyor...Selim Soydan.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:Hile yapmak sporun ve sporcunun icindeymis, cok dogal karsiliyor...Selim Soydan.
Doberman Selcuk Dereli'yi nasil sorguya cekti. Yan hakemle ortak misin? Bulent'le arkadas misin? Bunu onun iyiligi icin sormus aslinda.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Mehmet Sönmez

Post by Mehmet Sönmez »

Cengiz Akgun wrote: Markus Merk Avrupada sayili hakemlerden bir idi ve Alman.
Markus Merk, Almanya da mükemmel bir hakem, cok efendi birisi olarak sayIlan bir insan. Ama alslInda simdiki alman kültürüne uymayan bir insanlik yapisi var adamIn...

Cengiz abi, birisinin sIrf alman diye, cok iyi bir insan, güvenilir olduguna kanaat getirmek cok yanlis olsa gerek ki, bende bu konuda cok kere, burda Almanya da yanIlgIya vardIm!

Tabiki bu sadece almanlar icin gecerli degildir, belki türkler, amerikalilar, fransizlar vesaire, versaire.
Bu baska bir konu :D

Post Reply