Metin Kurt Vefat Etmis

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Metin Kurt Vefat Etmis

Post by Cengiz Akgun »

Cok ama cok uzuldum. Ben onlarla buyudum. Lise yillarimda onlarin sayesinde digerleri ile dalga gectim. 1970-1976 yillari arasi GS da oynamis. Galiba PTT'den gelmisti,. Uc sene ust uste sampiyon olup dorduncuye giderken bir Bolu macinda Emin Cankurtaran gibi bir FB baskanin ayak oyunlari ile durdurulan efsanevi GS takiminda B. Mehmet, K. Mehmet, Bulent Under, Muzaffer Sipahi, Gokmen ve Yasin Ozdanaklar'in arkadasi 7 numarali Metin Kurt. Brian Birch'un Turkiye gelip kondisyon ne demek ogretip gosterdigi bir kusakti. Topu cizgiye paralel surerdi. Hatta rakibinin sagindan atip solundan cizginin disina cikip one attigi topu yakalardi. Metin Oktay'dan sonra GS'li Metin diye akla gelen bu adi sereflendiren adam solcu diye yaftalanmisti. Yaptigi ise futbolcu'nun futbol iscisi oldugnu savunup sendika kurarak futbolcu haklarini her uygar insan gibi aramakti. 64 yasinda imis. Dedigim gibi cok uzuldum cunku oldukca gencti aramizdan ayrilmasi icin. Allah rahmet eylesin. .

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galer ... id=155&p=1
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Re: Metin Kurt Vefat Etmis

Post by Hasan Tezcan »

Allahtan rahmet, yakinlarina sabir diliyorum.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Lakabi “kominist” olan Metin oynadigi ve daha sonrasinda sporcu haklari konusunda bas kaldirmis birirydi. Gunun idaresi vakitsizce Metin’I Kayseriye postalamis, orda oynarken tek basina bizi kupadan eledigi macdaki hirsini hic unutmayacagim. Daha takimda oynarken Gokmen, B. Mehmet ve bir kac daha onemli oyuncuyu ayartip Trz’ye karsi kupa finaline cikmamislardi. Genc takim takviyeli GS 0-1 in rovansini 1-0 alarak penaltilarda kupayi kapmisti. Son penaltiyi takimda ilk ve son kez oyniyan uzun boylu bir genc takim oyuncusu atmisdi.

Cok duzgun biriydi, Topragi bol olsun.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Asirlardir bu zihniyet degismemis. Onun icin Aziz Yildirim'lar filan FB ozgun bir sey degil. Asagilik islere gelince hicbir farklari yok. Gozlerini kirpmadan gozden surmeyi cekerler. Su basket isinde basa neler geldi. Yemisler boku icmisler suyu bir de zeytinyagi gibi uste cikacaklar Ilkhan bir yere gidemez diye utanip sIkIlmadan. Metin Kurt kominist olur elbette bunlarin gozunde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ilkhan vakasi 20 sene once olmazdi. 3 buyukler aralarinda birbirlerinin oyuncularina teklif goturup fiyat artirmama anlasmalari yaparlardi. Hakli olarak Metin gibiler buna isyan etmislerdi. Anlatigim Trz kupa maci olayinda butun ileri gelen futbolculara fix ucret odenecegi aciklanmisti. Metin ve digerlerinin isyanida buydu. Gerci bir Metin'in basi yanmisti.

Taraftarlarin Metin'e karsi hic tepki gostermemeleri geride kalan tek guzellikdi.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Aferin resmi siteye. Bas sayfaya oturtmuslar. Biraz daha bilgi verebilirlerdi nerde dogmus kariyeri nerede baslamis nerde bitmis gibi. Biliyorum cok sey istiyorum cunku boyle bilgiler yok ellerinde. Ugrasmakta istemezler.

Insallah cenazesi de hizmetine yarasir bir bicimde yaparlar. Metin Oktay kadar uzuldum bu kayiba desem yeridir. Severdim cunku. Karakterli adam bulmak o kadar az ki bu memlekette. Radikal'de birisi bir seyler yazmis hakkinda. Lefteri kaybettigimizde vicdani duygularimizdan bir seyler de kaybettik. Simdi Metin'i kaybetmekle adalet konusunda kayibizmi var. Yerleri dolmuyor malasef filan demis.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cocuklugumun idolu idi, az bucuk hatirliyorum cunku cok ufaktim ama sagdan kopar giderdi. Ailecek de ailesini taniyorduk ve sadece futbolculugu ile degil aydin kisiligi ve erdemli olmasi ile gonlumde taht kurmustu. Futbolculari orgutlemege ve sendikali yapmaga kalkinca bizim klup kendisini solcu diye surdu ve Kayseri'ye gecti Enver ile. Topragi bol olsun, hani temiz insanin karakteri yuzune yansir denir ya iste oyle bir hos insan. Keske boyle insanlar dunyada cogunlukta ollsalar.
http://www.odatv.com/n.php?n=devrimci-s ... 2408121200
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Az evvel babam aradi ve cenazeye gidecekmis. Gercekten bu bilincte degil futbolcu insan kalmadi artik ortalikta. Kendi meslekdaslari daha fazla para icin gozu doymamis bicimde atmadiklari taklalar kalmazken cizgi Metin kendi meslekdaslarinin haklari icin mucadele etti.
Altattaki klip Metin icin yapilmis ve cok guzel gercekten. Bu dunya ancak boyle Metin gibi insanlarla yasamaga deger. Acaip mutlu olurdum bu dunyada, boyle insanlar cogunlukta olsa ama ayni alttaki klipteki gibi bu insanar azinlik, yalniz ve bu insanlarin degeri bilinmiyor. Altakki klipteki resimlere bakin, guzel ve genc yastaki olgun karakteri nasil da yuzune yansiyor insanin.
http://www.youtube.com/watch?v=0zJfzUiH ... ture=share
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Metin Kurt oynarken ben ilkokuldaydim, hayal meyal hatirliyorum.Agabeylerim futbol stilini begenirlerdi o zaman.Futbol kariyerinden sonra da faydali calismalarda bulunmus.
Allah rahmet eylesin, mekani cennet olsun.
Konsantrasyon
Concentration

Yuksel Gunal

Post by Yuksel Gunal »

Cocukken gittigim bir kac macta izledigimi tam net olmasa da hatirliyorum.

Kesmeseker grubu, gecen sene cikardiklari CD'yi Metin'e adamisti. Kapaginda Metin'in milli takim formali bir fotografi var. Sarkilardan birinin adi "Metin Kurt Yalnizligi":

http://www.youtube.com/watch?v=0zJfzUiHyww

Bu CD ile ilgili bir roportajini dinlemistim, oradan bir alinti: Brian Birch, Metin'in sag kanatta cizgiye yakin durmasini istermis. Anadolu takimlarinin oyunculari da bazen Metin'e gelip -herhalde bu stile alisik olmadiklarindan- "Metin abi, sen niye taa buralarda bekliyorsun" diye sorarlarmis. O da tribunu gosterip "halka yakin olmak icin" diye gulerek cevap verirmis. Huzur icinde yatsin.
Yuksel Gunal

Post Reply