Vefa Istanbulda bir Semt adi mi?

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Vefa Istanbulda bir Semt adi mi?

Post by Cengiz Akgun »

Dun gazetelerde gordum. BJK'in Rustu gelmeden once iyi ve oldukca basarili bir kalecisi vardi. Fevzi. Milli takima kadar yukseldi idi ama Rustu'den pek fazla yer bulamadigi icin pek oynayamadi. Neyse Rustu FB'den tekmeyi yiyince (istedigi parayi vermediler cunku yaslandi diye. Yani vefa gostermediler) BJK pat diye ustune atladi ve FB'nin yillarca emekciligini yapan Rustu kavga gurultu BJK'li oldu. Olan da Fevziye oldu bu arada. Yedegi kaldi. Sonunda da BJK'tan ayrildi elbette ben buna layik degilim diye. Anadolu takimlarina gitti. Dun gazetelerden ogrendigime gore hicbir yerde dikis tutturamamis. Severek (hatta evlenmesine karsi cikan kiz tarafini ikna etmek icin ilac icip intihar tesebbusunde bile bulunmus pezevenk) evlendigi kadindan borclari yuzunden ayrilmis. Karisi ile kendinin ustunde olan Istanbuldaki iki ev gitmis. Kucuk cocugunun velayetini kadinin ustune devredip bosanarak isin icinden siyrilmis. Yani kadinin ailesi hakli cikmis bu ipsizle evlenmesine karsi cikmakla. Derken Muglada zengin bir tuccarin kizini ayartmis ve onunla evlenmis. Ondan da bir cocuk yapmis. Ama Fevzi bu. Akillanacak mi? Yine acayip borclanmis. Zengin tuccar kizi ve baba enayi mi oburu gibi, tutup bunu mahkemeye verip bosanma davasinin yaninda tazminat davasi da acmislar. Sonunda kadina kucuk cocugu icin 150 bin TL nafaka adi altinda tazminat odemeyi (aylik taksitlerle odemek uzere elbette) kabul etmis ve bosanmislar. Fevzi elbette bu parayi bir sure odedikten sonra benim param yok diye yasa yatinca tuccar baba ve kizi bu iti mahkemeye verip alacagi haciz yolu ile almaya kalkmislar. Yine haciz korkusu ile baslangicta biraz odemis ve faizi ile borc buyumus elbette yine 17 aylik kismini odemeyip yasa yatinca bu sefer artik savcilik direk bu itin yakalanip hapsine karar cikartmis. Dun gidip Foca'da mi Fethiye de mi nerde ise teslim olmus. Uc aylik hapis cezasi icin hapse yollanirken gazetecilere "bana koca BJK sahip cikmadi. Hapislere dustum bir hayir sever ciksada su borcumu odese. Ben bunun altinda kalmam" filan diye laflar etmis. Icimden iyi olmus hergeleye. Uc ay az bence soyle bir iki sene atsalardi iceriye demistim. Bugun baktim gazetelerde Pascal Nouma'nin onderliginde para toplanip Fevzi itini hapisten cikarmislar. Icimden lanet olsun dedim. Fevzi gibi insan musveddesine boyle bir iyilik yapilir mi? Iyilik yapilacak onca garip Allahin sillesini yemisler dururken elinden milyonlar gecmis bu ite para verenler gazetelere konu olmak icin yaptilar muhakak. Pascal Nouma dedigin adam da ayni yolun yolcusu zaten. O yuzden Turkiyede otlaniyor. Baska yerde olsa onun hali de Fevziden iyi olmazdi zaten. Yani hic surpriz olmadi bu itin baska bir ite yardimi olayi bana.

Iste Turk milletinin beyinsizligi. Gazeteler durumu bildigi icin Fevzi magdur gosteriliyor. Fevzi gibi adi bir herife iyilik yapanlar kahraman. Ya ilk hanimi ya ondan yaptigi o kucuk (simdi lise cagindaki) cocugun hali. Bunlara para yardimi yapilmis mi? Yok elbette. Fevzi bu olaydan ders alir mi. Kalibimi basarim ki almaz. Yine kimbilir kimin basini yakacak teres.

Iste boyle bizim cocugumuzdur, bizim hocamizdir diye zevzeklenenlerin yaptigi isler bunlar. Vefa sadece semtin adi degilmis filan diye bugun Hurriyet baslik atmis. Degil milyonum milyarim olsa Fevzi denen serefsize bir kurus verirsem ondan daha asagilik olayim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Re: Vefa Istanbulda bir Semt adi mi?

Post by Hasan Tezcan »

Elma ile armut arasinda ki farki gözardi etmemek lazim. Vefa borcu demek bir bakima adam kayirmaktir, gecmiste bunu Haldun Ustunel ile yasadik...öte yadan bazen insanin hakkini da vermek lazim, bu bir bakima vefa borcu olarak sayilir.

Fevzi olayi sov, Pascal Nouma'nin projesi...eski takim arkadasi diye. FT'in maruz kaldigi haksizliklar ile hicbir alakasi yok...bunu dusunuyorsan dusuncem böyle.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Sadece Nouma degil, Fevzi'ye FT'de arka cikmis bugun... Imza toreninde yaptigi roportajda bak ne demis...

"Ekibimiz aynı ekip. Hamza hoca ve Alper hocanın kalması şartıyla diğer şartları milli maçın ardından sayın Yıldırım Demirören ile görüşeceğiz. Geç kaldığımız bazı yaptırımları rötarlı olarak gerçekleştireceğiz. Ekibe yeni arkadaşlar da katılacak. Fevzi Tuncay için gerekeni yapacapım. Sadece Fevzi için değil daha başka arkadaşlar için de bunu yapacağım."

Yani bu mal herif simdi milli takim alt yas gruplarindan birisinde kaleci antrenoru olacak buyuk ihtimalle.. bununla da kalinmayacak - ortalik ta baska ne kadar futbolu biraktiktan sonra hicbir boka sap olamamis adam varsa toplanip milli takim kadrolarina eklenecek. FT'den de boyle bir babalik beklenirdi zaten... kendisinin boyle tiplere ne vefa borcu varsa :roll: Vedat Inceefe next...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:Elma ile armut arasinda ki farki gözardi etmemek lazim. Vefa borcu demek bir bakima adam kayirmaktir, gecmiste bunu Haldun Ustunel ile yasadik...öte yadan bazen insanin hakkini da vermek lazim, bu bir bakima vefa borcu olarak sayilir.

Fevzi olayi sov, Pascal Nouma'nin projesi...eski takim arkadasi diye. FT'in maruz kaldigi haksizliklar ile hicbir alakasi yok...bunu dusunuyorsan dusuncem böyle.
Kafan o kadar Terim'e takilmis ki her seyden nem kapar oldun Hasanim. Su yukarda onun adini bile anmadim ve ise karistigindan haberim yoktu. Ama Mert yazmis iste. Hic bir sekilde surpriz olmadi benim icin. Fatih Terim de ayni yolun yolcusu idi. Ama her zaman ki gibi dort ayak ustune dusup bugunku karisini Mujde Ar'i filan pavyonlarda kovalarken buldu. Hani kadin vezir de eder rezil de dedikleri gibi bu cok iyi aileden gelme oldugu soylenen kulturlu, egitimli, ve asil kadin cekip cevirmese idi o Adana dayisi kelaynak bugun Fevzi gibi surunuyor olacakti. Buna adim gibi eminim. Kadinin babasi Allah bilir bileklerini kesebilirdi kiz bunu eve koca namzedi diye getirdiginde. Fevzinin sansizligi burada iste. Karsisina Terim'in karisi gibi bir kadin cikmamasi. Degilse Fevzi de bugun hatiri sayilan Fevzi Tuncay olurdu. Kadin Terim'e daha futbol oynarken aile hayatini ogretti. O da esek degil ya itlikten bir yarar gelmeyecegini gordu. Iyi kotu aklini onune aldi bugunku Terim oldu. Herseyini o kadina borclu aslinda. Bak bugun nasil sirkatini soylemis. Boylelerinin halinden en iyi o anlayacak. elbette. Kendinin de vaktiyle dusebilecegi durumu ap acikligi gormus iste Fevzi'de. Aslini inkar edene haramzade derler. Turk futbolunu kurtaracak adam bu iste. Alt yapidan adam yetistirecek de dort dortluk futbolcu yapacak adam bu. Dikkat edin. Iyice inceleyin, dinleyin, ve dediklerini iyice de anlayin. O yuzden bugune kadar yapamadi ya. Soyledigimde kiziyorsunuz. Cikardiklari ortada. Yapamaz. Bu kafa ile bu isi kalici olarak asla yapamaz. Arda bile bana yetismemde en buyuk yardimi yapan en cok yararlandigim diye Manisda iken (o begenilmeyen) Ersun Yenal'i gosteriyor. 4-4-2'yi en sonunda Hiddink bana ogretti dedi. Daha ne desin herif? Terim'in elinden gecenler ortada ve futbolda yapacagi devrim de ortada. Vedat Inceefe ile, Fevzi Tuncay'la, Hasan Sas'la yeniden hazirlaniyor. Yatirim yapacagi, yaninda besleyecegi adamlar bunlar. Var mi iclerinde adam denecek biri? Hadi Hasan Sas'in fazla bir yamuklugunu gormedim diyelim ama ondan futbol adami olup yetistirici biri olmasini beklemek mucize olur mucize. Kalli elindeki dudugu herifin kafasina atti be. Daha dundu. Adama sorarlar ne bekliyorsunuz daha diye Terim'den? Yillik, gundelik, mevsimlik kalici olmayan basarilarla idare edeceksin. Egrisi dogrusuna gelirse yani kuralarda sansin yaver giderse UEFA ya da Dunya kupasina katilacaksin, gelmezse onumuze bakacagiz diyecek sen (bu genel anlam da sen, yanlis anlasilmasin) de onune bakip seyini goreceksin. Baska hicbir sey olmaz. Benim de bu konuda soyleyecegim bu madem konu Terim'e geldi yine.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Saka gibi, arabalara bin, hatunlara bin, mekanlara git ye ic senden para almasinlar, hayat sana guzel sonra bi gun essekten dus, yana yakila bagir yok mu beni kurtaran diye :)

Bu yuzden oglani GALATASARAY yada BURSASPOR futbol okuluna degil TOFAS Basketbol Altyapisina verdim.

O direge kafayi vurmayaydin iyiydi be Fevzim :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=6Vy98mclosU
TRUST GALATASARAY
MGC

Post Reply