STSL 23: Rize 1:1 G.Saray

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Biricik

Re: STSL 23: Rize 0:1 G.Saray

Post by Murat Biricik »

Hasan Tezcan wrote:Sizleri bilmem ama ben Veysel'i seviyorum, akilli oyuncu, cok meziyeti olan, ligde cok faydali olacak.

Dk 70.
Telles ve Veysel, her ikiside cok iyi transferler.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Sneijder mutlak golu kacirdi, simdi yerine Sabri girecek.

Dk 80.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Yekta bugun bende varim dedi, GS'da gizli kahramanlar bunlar.

Dk 84.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Umut bir diger pozisyonda Sneijder akillara ziyan goller kacirdilar.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Rizespor penalti kazandi...

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

...ve gol. 1-1

Dk 85.

Muslera'nin ciddi hatasi var.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Simdi cok zor, ama belli olmaz tabii.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Sezon boyunca aptalca puan kaybersen sampilik senin neyine. Kicini yirtiyor defans yapmak icin ama neticede hep gol yiyor. Bir bardak soguk su icsinler artik.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Izzet girdi, Alex'in yerine, simdi Emre Colak girecek Selcuk'un yerine...dk 90...cusunuz artik.

Hasan Tezcan
Site Admin

Re: STSL 23: Rize 1:1 G.Saray

Post by Hasan Tezcan »

Mac bitti.

Bu oyun ile isi zor GS'in, is bitirici degil, neticeye gidemez, insani fitik eder o kadar.

Cengiz Akgun
Moderator

Re: STSL 23: Rize 1:1 G.Saray (Chedjoe)

Post by Cengiz Akgun »

Aaaa bu hafta sampiyon olmusum yarismada. Bu arada bu hiyaragalari ile bu sene sampiyon olmak zor. Yine ara 6 puana cikti. Ulan insan son dakikalarda penaltidan gol yer mi be? Okuz herifler. Selcuk Samli hakli. Chedjoe Bidon'nun yerine yeni golcu oldu cikti. Drogba'ya da artik fazla katirmanin hali yoktu. Yatarak para kazanacagini fikrine kapildigi ortada. Ayiplamiyorum. Bidona bak diyordur soranlara. . Salsinlar gelsin Amerikaya da gorsun hanyayi konyayi. Eboue'yi hakli oarak oynatmamis. Bu arada iyi kaleci denen ve hamen kontrati uzatilsin denen Muslera efendinin marifeti imis penalti. Turkiyede bir tek futolcu olarak yetisen oyuncu kalecidir. Kimler geldi kimler gecti. Turgaylar, Ozcanlar, Necmiler, Varollar, Yasinler falan filan. Onda da bizim hiyarlar kac senedir kaleci arayip Ufuk mufuk Aykut Yakut ile idare ederler. Beceriksiz herifler. FB, BJK, ve TS kac senedir iyi kaleci bulurken Turkiyeden bizim ayilar bir tane cikaramadilar. Ufuk'un hali ortada. Amsalaklik yuzunden yerlerde surundu kac senedir dangalak.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Merhaba,

Geçen gün bir vesile ile girip bir taziye yazdıktan sonra uzun zamandan beri ilk kez foruma göz attım. Uygun görürseniz bu maçlık ve 1 seferlik misafir olacağım.

Ben tuhaf bir şekilde takımı çok beğeniyorum. Bu elbette takımın 18 veya 20 adamının mükemmel olduğu anlamına gelmiyor. Hatta oyuncuları sayısal kodlama imkanım olsa sadece Wesley ve Muslera 1, Melo 0.7 alırdı o kadar. Selçuk, Burak geldikten sonra 0.7'den hızla 0.3'e gidiyor, yenilerden de çok ciddi iki seçenek Veysel ve Telles 0.5'e aday (ayrıca söylemek isterim ki benim gözümde Bruma çok iyi bi futbolcu değil, çok temel sorunları var ve aşamayacak kanısındayım. Keza Semih'in de yerel lig için yeterli olsa da, uluslararası sahada tıkanacağını düşünüyorum.) (Bir ekleme daha yapayım, neden sağ açık olarak kullanılmadığını anlayamadığım Eboue var. Hücum oynasa 0.8 edecek bir oyuncu bence).

Ancak bununla birlikte takıma bir bütün olarak baktığımda bu ligde FB ile konsept oynayan 2 takımdan biri olduğunu öne sürüyorum. FB, Fatih Terim'in idealize ettiği "tepikbol"un daha ihtimamlısını oynuyor. Orta sahada faulü bas, sağdan ve soldan sürekli doldur (şanslarına bunu yapacak Gönül ve Canerleri var) ve Sow ile Webo'ya inen topları içeri tep.

Tabii bu tepikbol, dışarıda Arsenal ve içeride Eskişehir gibi ayağa oynayan takımlara haliyle sökmüyor, nitekim kadro kalitesi yüksek Arsenal elini sallayıp burada 3 atarken, Eskişehir'de Erkan Zengin tek başına FB'yi dağıttı. Bugün sakin ve ayağa top oynayan, akıntıya kapılmayan her takım, bana göre ilkel oynayan FB'yi (akılla) geçer.

Galatasaray ise Mancini ile daha idealist oynuyor. Bence Mancini gerçeğin peşinde. O yüzden de aşırı pragmatik Ersun ve aşırı gazcı Terim sonrasında, ben bu düşünce yapısına ister istemez saygı duyuyorum.

Mancini sürekli b planları ile yaşıyor. Bir b planı hocası. Elinde her daim kartlar; sürekli taktik değişikler yapıyor ve hatta genel stratejide (üçlü defansa geçiş gibi) ciddi oynamalar yapabiliyor. Üstelik bu adam, ciddi bir hoca + yönetim enkazı üstüne geldi; içeride göbek bağlamış ve şirazeden çıkmış oyuncularla başbaşa kaldı (Engin, Amrabat gibi) ama 1 handikapla yani 5 maçta, zor grubu atlattığı gibi, ligde momentumu da bir şekilde yakaladı.

Bu maçta ise hocanın kusurunu görmedim. Futbol dar skorlu oyundur. Deplasmanda 6 net pozisyondan fazlasını bulamazsın, ki biz sanırım bugün 7 bulmuşuzdur. Yani takım gerekli kombinasyonları yapmış, içeri girmiş ama ya kafa sorunu olan veya güç eksiği olan bazı oyuncular maçı decide edememiş (Selçuk mesela ilk devre biterken bir şut attı, sonra belini tuttu; bu bana onun son zamanlarda artık söylenti boyutunu aşan gece hayatı meselesini düşündürdü).

Eğer 3 metreden 3 net golü atamazsan ve takımda rate'i 1.0 olan iki adamından biri çıkıp, diğeri ilk hatasını yaparsa, maç haliyle gider. Ki golde dikkat edin yine temel hata var, Semih topu sürenin önüne girip açıyı kapatacağına son 2-3 metrede birden bire rakipten açılarak, onun alanında ferahlamaya yol açıyor, düşünüp kendini kalecinin üstüne sürmesine merhale veriyor.

Bu maç bize şu yönlerden ders çıkartabilir:

- Kötü Drogba, gizli faydalar sağlıyor. Örneğin bekleri çıkartmıyor, hırpalıyor ve forvette iyi dağıtım yapıyor. Bugün Burak'ın top dağıttığını gören var mı?

- Chedjou, ciddi bir futbol eğitiminden gelme bir oyuncu. Herkes ilk devre onun yaşadığı uyum sorununu çok yanlış yorumladı. Koca sezon yanında aynı adamla 2 maç yan yana oynamamış bir oyuncu olmasına rağmen pozisyon alışları mükemmel. Neredeyse her ciddi maçta ileride boşluk bulup gol atması da temel eğitiminin ve pozisyon bilgisinin kanıtı. Kazanılmaya gayret edilmeli.

- Telles ve Veysel alan açan, yıpratıcı oyuncular. Bana göre Bruma'dan daha derli toplu oynuyorlar. Dağınık olmadıkları gibi, defansa dönüşleri hızlı.

- Umut golcü olamaz, yanında iyi bi golcü varsa, dönen topları atabilir. Veya dağıtım yapabilir. Ama Umut'un iyi oynaması, onun içeriye top atabileceği statik bir adama bağlı. O sebeple Umut ancak Drogba ile oynar. Faydalıdır ama Arif Erdem tarzı biriyle partnerlik yapamaz. Bu maçta olduğu gibi birbirlerini dağıtırlar sadece.

- Burak için ise Murat Biricik'in ilk mesajından kopya yapayım:
Murat Biricik wrote:Burak' in GS' in forveti, Chedjou' nun GS'in stoperi olmadigini bir kez daha gosterdigi mac...
Bence, Chedjou'nun GS forveti olabileceğini, ama Burak'ın stoper bile olamayacağını gösterdiği bir maç :D.

Bu kadar.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ufuk Sezekkaplan wrote:Merhaba,

Geçen gün bir vesile ile girip bir taziye yazdıktan sonra uzun zamandan beri ilk kez foruma göz attım. Uygun görürseniz bu maçlık ve 1 seferlik misafir olacağım.
.
Boyle gelip gitmek olmaz. Madem geldin yine bekleriz. Hele su Chelsea macindan sonra. Gordugun gibi yazan cizen az. Gonul eglendiriyoruz. Ciddi bir sey yok ortada. Bir de bu not isi kac uzerinden. Bir mi tam numara? Onu anlayamadim. Bana kalirsa 10 uzerinden gibi duruyor. Boyle gunluk cikislardan ben biktim. SOyle adam gibi bir seviye tuturu futbol oynayacak bir takim ariyorum. Ama yok. Boyle para gucu ile ittirilip prim adina oynuyorlar ki cok kotu bir aliskanlik.

Sana bir soru daha. Kirk yillik Akaretler caddesi yani (eski Akaret binalarinin oldugu Dolmabahce yolundan Mackaya cikan caddenin adi) ne zaman Suleyman Seba caddesi oldu. Adam hala yasiyor bu bir. Ikinci ne yapis da adi koskoca Akaretler caddesine verilmis. O cadde vakti zamaninda parke tasla doseli idi. Kisin cikilabilsin diye. Ben o caddenin iki yonlu oldugu zamani bilirim. Visnezade parkinin tam karsisinda kosede bir apartman olacak. Simdi is hani olarak kullaniliyormus. Numarsi da 92/3 idi. Bunlari bana niye soruyorsun deme. Senin is yerin de o cadde uzerinde imis galiba. O apartmanda teyzem otururdu. Biraz asagisinda da kucuk bir Akaret evinde BJK klubu vardi. Yoksa bu Suleyman Seba caddesi yeni yapildigi soylenen BJK Klubunun bulundugu Plaza'nin onunden yani Ihlamurdan Mecidiyekoye cikilan yokus mu? Artik Istanbulu unutur gibi oldum da bir kotu oldum.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ufuk uzunca yazmis, ben ise kisa ve öz yazayim...Mancini'nin 'gercekci' futbolu TR'nin cakal takimlarina sökmuyor iste. Her mac böyle ikina sIkIna oynaniyor, rakip takimlara firsat taniyorlar. Bu size hos geliyor ise ne ala, bana da susmak kalir. 'Gercekci' futbolda 30 dakika kaleyi tutmayan sut var ise siz bilirsiniz :-) Kaleye bu kadar uzak oynadigini ilk kez göruyorum. Gol yememek icin herseyi yapti bu adam, mac icinde 4-5 kez taktik degistirmisligi olmustur herhalde, b-plani, c-plani yapsin dursun ama TR ligi burasi, dengesiz, yani adil duzen yok, o vakit bosa kurek cekersin. Ben mi gercekciyim o mu, simdi tartisip durun aranizda.

Bir kerelik olsa da döndugun icin sevindim.

Post Reply