Galatasaray 2016-2017

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Selcuk Samli

Galatasaray 2016-2017

Post by Selcuk Samli »

Evet basligi actim.Ilk once futbol subesi hakkinda bir seyler yazmak istiyorum. Ben td konusunda ne gelismeler var bilmiyorum; basinda surekli bir seyler yaziliyor, hangisi dogru anlamak mumkun degil.Bence mantikli olan en gec Nisan ayinin basina kadar bir hoca ile anlasilmasi. Gelip takimi hemen calistirmaya baslamasi bence cok da onemli degil.Gelecek sezon basinda da goreve baslayabilir. Yalniz oyuncular hakkinda daha once karar vermesi gerekecek. Kim gidecek,kim kalacak? Kullanicagi butce de kisitli olacak; su oyunculari istiyorum, alin deme luksu pek olmayacak.

Ben oyuncular hakkinda fikirlerimi yazayim. Bence bu takima hava toplarinda etkili iki tane stoper, bir defansif orta saha,bir de forvet lazim.Ikinci bir forvet,ve bir kanat oyuncusu da alinsa iyi olur da maddi durum imkan verir mi bilemem.En onemli sorun da o. Parayi nereden bulacaksin?

Takimdan bazi oyuncularin ayrilmasi gerekecek. Hamit'in sozlesmesi bitiyor, o ayrilacak zaten. Emre'nin de sozlesmesi bitiyor, ama durumu ne olacak bilmiyorum.Son macta istekli gordum, ama sezonun geneline yayamiyor bunu.Tarik'in kesinlikle baska bir takima gidip futbol oynamasi ve kendini bulmasi gerekiyor. Denayer zaten kiralik, ve oyunu beni fazla buyulemedi; ayrilmasinda bir sorun gormuyorum.Takimin iki tane genc denebilecek ve potansiyeli olan stoperi var: Semih ve Koray. Ben Semih ve Koray'in da ,bir sene kiralik olarak surekli oynayip, form tutmalarini ve geri donmelerini mantikli buluyorum. Stoperlerimiz Aurelien, Hakan, ve iki yeni transferimiz olmali. Sol bek icin Telles'in geri donmesini mantikli buluyorum. Eger donerse sol kanadi da daha etkili kullanabiliriz. Tabii GS'a donmeyi hic istemiyorsa o zaman bonservis parasini getirmesi lazim gelecek. Ama geri donmesi ilk tercihim ve istegim olur.Olcan ve Lionel de var, solda problem yasamayiz. Sag bekte ise Martin ve Sabri'yi yeterli goruyorum. Orta sahadan Jose'yi de baska bir takima kiralayabiliriz.

Bruma hakkinda kararsizim. Gonlum bonservisinin cerez parasina satilmasindan yana degil. Geri donecek olursa katki vereceginden suphem yok.Ama katki ne duzeyde olur onu kestiremiyorum.

Ayrilacak oyuncular butcenin bir kismini belirleyecek.Bir de sermaye artiriminin dusunulmesi gerekiyor.
Oyuncu tavsiyelerimle devam edecegim...
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Galatasaray 2016-2017

Post by Cengiz Akgun »

Selcuk Samli wrote:Evet basligi actim.Ilk once futbol subesi hakkinda bir seyler yazmak istiyorum. Ben td konusunda ne gelismeler var bilmiyorum; basinda surekli bir seyler yaziliyor, hangisi dogru anlamak mumkun degil.Bence mantikli olan en gec Nisan ayinin basina kadar bir hoca ile anlasilmasi. Gelip takimi hemen calistirmaya baslamasi bence cok da onemli degil.
...

Bence onemli TD goreve baslamasi. Hemen bir TD bulmalilar en azindan uzun sure yardimcilik gorevi yapacak biri bile olur. Boylece kimler gidecek kimler kalacak adam gorur ve karar verir. Yazin bu is yapilmiyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Selcuk Samli wrote: ...Ayrilacak oyuncular butcenin bir kismini belirleyecek.Bir de sermaye artiriminin dusunulmesi gerekiyor.
Oyuncu tavsiyelerimle devam edecegim...

Bu sermaye artimi konusunu daha oncede actin, Selcuk. Bana pek olasi gelmiyor. Degilse her batmakta olan sirket sermaye artimi icin basvurur. Borsalar buna izin vermiyor genelde. Aysal bunu yapti ve basi belaya giriyordu. Ne oldu bilmiyorum. Cunku elinde hissesi olanlar zaten piyasada degeri dusen hissenin bir de sermaye artimi adi altinda iyice sulandirilmasina hakli olarak karsi cikiyorlar. Sermayeyi yeni hisse senedi olarak artiriyorsun. Gelip klubun icinden para babasi sermayeyi artirmiyor. Sermaye artimi ancak sirket iyi durumda iken hisse senetleri yuksek iken artirmak etik acisindan dogru ve yine de hissedarlarin onayi le oluyor. O zaman hisse senedi olanlar karlarindan biraz dusuyorlar. Belki de hic dusum olmuyor cunku sirketin durumu iyi ve yeni hisse senetleri piyasa degerinden hemen aliniyor. Durumdan memnun olmayan hissedar hissesini satip gecip gidiyor.

Durumu kotu olan sirketin zaten hisse senedi dusmus vaziyette. Hissadar satmaya kalksa zaten zararda. Ama yeni yatirimci bu yeni hisse senetlerini ucuza aliyor. Bu da hisse senedine ters etki yaparak hisse senedini degerini daha da dusuruyor. Evet sirkete taze para giriyor ama buna izin verenleri mahkemeye veriyorlar. O yuzden sirketler bono arz edip piyasadan borclaniyorlar. Bunu yapabilirler ama biliyorsun bononun gunu gelince odemek zorundasin ve faiz veriyorsun. Hisse senedinde bu yaptirimlar yok. Yani hisse senedi cikarip sermaye artimi yapanlar icin borsayi yonetenler bu durumda sorumlular. Yeni hisse senedi ile sermaye artirimi icin belli kosullar var ve GS bugun icin o kosullarda degil. Hissedarlar sermaye artimi icin kabul edecekler once. Bunu borsada hissedarlarin kabulu yonunde onaylayacak. Yani merak etme bunu yapabilecek olsalar hic durmazlardi. Gidip niye bankalarin kicini opsunler borc diye. Alin size yeni hisse senedi biz sermayeyi artirdik derlerdi ve o sermayeyi yine kediye yuklerlerdi. Senin benim gibilerin akillarina ihtiyaclari yok.

Ikincisi borcun asil rakkami yarim billion avro deniyor. Yani bu 165 ile 130 arasinda desgisen milyon avro borc kisa donem borclar. Borcu kapamak icin borc almislar duymussundur. Zaten UEFA'nin da sinirlendigi nokta bu. Biraksalar yine ayni boku yemege calisacaklardi. Banka vermiyor ama kara para aklamaya calisanlar veriyor. GS'in sermeya artirmasi gibi bir umidi bana gore hic mi hic yok.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Abi ben burada bir sey yaziyorsam laf olsun torba dolsun diye yazmam. Bu sermaye artirimi yapilabilir, onun icin yaziyorum.Ha bizimkiler yapar mi yapmaz mi onu bilemem.Bu konuda daha da fazla yazmak istemiyorum.

Hocanin simdi gelmesi daha mantikli olur tabii de; gelip ise koyulamadan kredisini yitirme ve yipranma riski de var. Calismalara baslamasi icin takimin su an basinda olmasina gerek yok bence.

Simdi de begendigim oyunculari yazayim. Stoper olarak Daniel Agger(Brondby), ve Xandao(Kuban Krasnodar) ilk tercihlerim olur. Defansif orta saha olarak en begendigim oyuncu Lukas Vacha(Sparta Prag). Forvet olarak da Christian Santos(NEC), veya Michal Duris'i (Viktoria Pilzen) dusunurum. Tabii ben bu oyuncularin bazi maclarini seyrettim,ve oyunlarini genel olarak begendim. Transfer yapilacagi zaman daha detayli incelemek lzim.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Simdi biraz futbol disi subelerle ilgili yazmak istiyorum. Dursun Baskan gelecek sezon basketbolun butcesi 3.5 milyon Euro(sponsordan gelecek) civarina inecek demisti. Mantikli. Playoff'a kalmak icin mucadele eden erkek ve kadin takimlari kurulacak.Scoutlara buyuk is dusecek. Voleybol'da da sponsorlar var; herhalde 1.3- 1.4 milyon dolarlik bir butce iki takimin 1. ligde mucadele etmesi yeterli olacaktir.(Bu rakamlarin yeterli olup olmayacagini voleybol ve basketbol camiasindaki arkadaslara sorup ogrendim.) Herhalde otel bittikten sonra elde edilecek gelirin bir kismi geri kalan subelerin finansmaninda kullanilabilir. Bu rakamlar zaten Adnan Bey'in (Ozturk) telaffuz ettigi rakamlara yakin. Biraz daha mutevazi kadrolarimiz olacak ama kronik zarar sona erecek.

Bakalim mali genel kurulda neler konusulacak? Secim olacak mi? Futbol subesinde bir iletisim sorunu var, ve net bir sekilde goruluyor. Hem Hamza Hoca doneminde, hem de Mustafa Hoca doneminde bu sorun yasandi. Bu is boyle gitmez, bu sorunun cozulmesi gerekiyor.
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Patlamada ölenler arasinda Umut Bulut'un babasi varmis :-( Allahtan rahmet yakinlarina sabir diliyorum.

Umut'u cok severim, gercekten cok uzuldum.

http://www.milliyet.com.tr/g-saray-dan- ... orerhaber/

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ortaokulda, okuldan donerken arada sirada troleybuse binerdik(boynuzlu otobus derdik). Hocalarimizdan ilk ogrendigimiz sey "otobus" terbiyesi olmustu. Yasli, engelli,hamile kisilere kalkip yer verirdik. Otobuse binen kisileri bile tanirdik nerdeyse.Simdi otobuse binmek bile riskli bir sey oldu. Sabah ise gidenler, okula giden gencler,ve onlari ugurlayan anne, babalar herkes korku icinde.

Saldirida hayatini kaybeden herkese Tanri'dan rahmet ve ailelerine bassagligi ve sabir diliyorum.
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bunlar insan degiller...

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

http://haber.star.com.tr/yazar/once-tar ... zi-1099142

Izmir'e senede bir ya da iki kere gelirdi GS. Televizyonda mac yayini yoktu; cizirtili radyodan mac dinlerdik. 14 sene sampiyon olamadik; bir gun de aklima baska bir kulubu tutmak gelmedi. Otobusle deplasmana da gittim, yagmurda siril siklam mac da seyrettim. Bana taraftarligi kimse anlatmasin...

Baskanin duygusal davranmamasi, taviz vermemesi ve mali disiplini elden birakmamasi gerekiyor. Az parayla cok is yapmamiz gerekecek. Sponsor olacaklar, bagis yapacaklar, veya daha iyi sponsor buldum diyenler olursa baskanin hayir diyecegini sanmam.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Yeni bir baslik acmadan buraya yazmak istedim. Dun ara ara Rusya'daki final macini izledim. Iyi bir takimimiz var, mac basa bas gecti, son sayilarda az hata yapan Krasnodar kazandi. Boyle bir takimi sadece sponsordan aldigimiz para ile kurduysak (sayet) ne mutlu bize.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Nisan ayi geldi henuz td belli degil; acele edip hata yapmak iyi degil ama bu isi fazla agirdan almamak lazim.
Onerdigim uc aday disinda Juande Ramos ve Pal Dardai de dusunulebilir. Mutevazi butcelerle cok is yapabilen hocalardan lazim bize.(David Moyes ismini duyuyorum, bence dusunulmesin).

Bir de tabii bu transfer ve scouting isleri cok karisik. Bu isleri cok iyi bilen Alex Ferguson bize danismanlik yapar mi acaba?
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

:-) birak Allah askina Selcuk...bu yönetimden hicbir beklentim yok. Dursun kurumsal Aysal'in bir baska yuzu...buna bazilari 'iyi niyetli', bazilarimiz ise inkompetan diyor.

Bence GS'in acilen yöneyim degisikligine gitmeli, baska bit tur kuculmek istemiyorlar ise. Insanlar GS'dan kopuyor, benim gibi insanlar...maclara bakmak gelmiyor icimden, iyi de ediyorum galiba. GS ölmus bitmis....her anlamda.

Projeleri de hava civa cikti mi cekip gidecek. Huzurun, sayginin olmadigi yerde kimse durmak istemez. Bu kulubun her birimi icin gecerli. Oyuncu, TD ve yönetici bulamayacaklar....gelse gelse yabanci gelir, paralari toplayip cekip gider. Hamza onlar icin bir nimetdi degerini bilmediler. Kulubu bu zor gunlerden gecirebilecek insan. Bu dakikadan sonra, Hikmet Karaman, Okan gibi isimlerin ustunde durumali, gerisi kuregi bosa cekmek olur kanimca.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Hasan bu yonetim kolay kolay degismez, bir sey yapilacaksa bu yonetim yapacak. Esasinda, bana gore, diger subelerde fena gitmediler. Futbolu toparlamalari lazim. Ortada bir iletisim sorunu var oncelikle. Florya'da bir sportif direktor, Cenk Ergun, yeni td, ve Riekerink olmali.Yonetim de haftalik ya da ayda iki defa yapilacak toplantilar duzenler. Konusulacak seyler konusulur. Yonetim denetimini yapar ve Florya'da calisanlarin rahat calismasini saglar. Bence duzen boyle islerse isler duzelir.

Eger Adnan Ozturk baskan olmayacaksa Dursun Baskan kesinlikle devam etsin derim.
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Selcuk Samli wrote:
Eger Adnan Ozturk baskan olmayacaksa Dursun Baskan kesinlikle devam etsin derim.
Ciddi soyledigine eminim de Dursun da ne gordugunu merak ettim. Dalgasina sormuyorum. Yahu adam ve yanindakiler (diyecekler ki yonetim kurulu da secildi) futbol klubunun icine ettiler. Gecen seneki basarida katkisi olan yöneticileri hakaret ederek ellerinin tersi ile itip attilar. Hoca ile adam gibi oturup ne eksik ne gedik demeden transfer yaptilar. Transferin birini oynatamayip yarim sezon maasa bagladilar. Denizliye para kaptirdilar ki hakli idi Durulu. Hangi basarisina istinaden Dursun dursun diyorsun, Selcuk. Arkasindan boklu tas atilacak adam bunlar. Ben bunlardan kotusunu gormedim. Polat ve Aysal da kotuydu. Ama her yeni gelen nerdeyse birkac gomlek daha kotu bu son seneler de. Ihtiyar ben bu isten anlamam dedi ve Durust ile Albayrak'a isi birakti. Gecen seneki olanlar bunlarin eseri. Bunlarin ise yonetiminde ve futboldan anladiklarini gosteren tek bir isaret yok. Yaptiklari hersey bu kadar yanlis olabilir mi yahu?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply