Galatasaray 2016-2017

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Re: Galatasaray 2016-2017

Post by Selcuk Samli »

Kulubun finansal dengelerine onem verdigi icin, ve nakit sorununu kendi imkanlarini kullanip asmaya calistigi icin, senelerdir is hayatinin icinde oldugu ve tecrubeli oldugu icin devam etmesini istiyorum. Bunlar onemli cunku oncelikle kulubun borc seviyesini kabul edilebilir bir seviyeye cekmek ve orada tutmak gerekiyor. Bu durumda nakit para bulmak da zor, onun akisina dstek verebilmek de cok onemli. Is tecrubesinin olmasi yapilmasi gereken gayrimenkul projelerinin yonetiminde onemli rol oynayacak.

Hamza Hoca ile anlasamiyorlarmis (baskan ve yonetim), ama yollari ayirmak icin sezon sonunu beklemeleri daha isabetli olurmus.Kevin transferinden kulup zarar etmedi diye biliyorum. Denizli dogru tercihti(bana gore) ama isler yolunda gitmedi maalesef. UEFA ile ilgili problemden dolayi transfer sozu verilmeseymis daha iyi olurmus. Ona ragmen 2 tane transfer yapildi. GS kotu bir takim degil; kotu bir takim Istanbul'da Benfica'yi yenemezdi. Bu durumda olmasinin sebebi kadronun kotu olmasindan degil; sakatliklar, formsuz ve isteksiz futbolculardandir bence.Futbolcular istemiyor diye baska bir futbolcu gonderilmez (Melo). Bir is yerini dusun herkes birbirini sever mi? Hayir. Ama beraber calismak zorunda kalirsin.Futbol takiminin bu durumda olmasinin sucunu tamamen yonetime yikmak yanlis bir dusunce (bence).

Daldan dala sicriyorum ama idare et abi. Riekerink'in gelmesi dogru karar ama takimin td'unden habersiz eski koordinatoru gorevden alip yeni koordinator getirme sureci yanlis. Takimda bir td varsa bunu bilmesi gerekir.O yuzden tecrubeli bir sportif direktor
gelsin diyorum; Cenk Ergun kalsin tecrubesini, bilgisini artirsin bir sonraki sportif direktor olsun. Florya'ya yeni bir duzen gelmeli. Dursun Baskan bunu da yapar bence.

Cekincelerim scouting, transfer ve futbol disi subelerle ilgili. O yuzden transfer doneminde bir danismanlik alinsin diyorum. Ferguson boyle bir danismanlik yapmiyor ama ben gidip teklif ederdim.(Harvard'da ders veriyormus galiba). Futbol disi subelerde mali disiplin cok onemli. Sponsor gelirlerinin ve ayirilan mantikli bir butcenin disina kesinlikle cikilmamasi lazim.Daha cok yetistirici daha az yarismaci olmak, en azindan bir sure icin, daha mantikli olur.Baskan bunlari da yapar bence.Soyledi zaten.

Bu yonetim devam etmeli diyorum. Futbol subesinin isleyisini degistirerek, futbol disi subelerde mali disiplini birakmayarak, (gayrimenkul)projeleri yaparak, devam etmeli. Hatta iki donem devam etmeli; bu projeler iki senede bitmez cunku.
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Vallahi cok olumlu bakiyorsun. Is adami olmak klup yoneticisi olmaya yetmiyor. Futboldan en azindan bu isten iyi anlayanlari bulup bunlari sIkI bir yonetimle calistirmasi lazim. Kardesinin hiç bir yetkisi yokken futbol ve transfer islerine karistirtiyor. Bak Calimbay, Aykut gibi bizde de belki calistirici tecrubesi az ama futbolu bilen genc adamlar var. Eski Kaptan Bulent gibi belki Okan gibi, Suat gibi 1990'larin GS'da pismis, Hagi ve Popescudan tecrube kapmis adamlar. Yahu bunlar Cuneyt Tanman'la bile papaz oldular. Hasan Sas'i gec ama Hakan Unsal gibi eli yuzu duzgun agzi laf yapabilenler var. Ergun Pembe var. Bunlar Avrupada oynamis GS'da mevkilerini hakkini vererek oynamislar. Bunlari bir araya getirip Turkiyeyi Gurbetcileri taratsan kimleri bulursun.

GS Kevin'den zarar etmedi diyorsun. Takim o halde iken bu adami oynatamadin. Daha ne zarari olacak. Ben bu sakatliklarada inanmiyorum. Cogu takim olamadiklari icin ihale ustume kalmasin ile korkusundan bu halde. Arena'da FB yine ezerse senlik olacagin farkindalar. Yazik ki cok yazik.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Walter Mazzari laflari dolasiyor basinda. Ben felsefeyi cozebilmis degilim. Dusuk butceyle takimi idare edebilecek, bu arada genc, yetenekli oyunculari takima kazandirabilecek bir hoca mi ariyoruz, yoksa bize bir suru para harcatacak bir td mu? Haber dogruysa yanlis yoldayiz demektir.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bakiyorum da cok iyi hocalar var dunyanin her yerinde. Mesela, Claude Puel'in Nice ile sozlesmesi bitiyormus. Ustatlardan biri olan Rene Girard da bosta su anda. Rene Girard'a 100 milyon Euro ver, al hocam para senin takim kur diye; 25'e takimi kurar 75'i geri verir :D Sonra bir bakmissin takim harikalar yaratiyor.

Su anda ne durumdalar bilmiyorum ama kontratlari bitecek olan Koray Altinay ve Omer Bayram da yetenekli oyuncular.Scout ekibi ilgilenir mi bilmiyorum.
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Selcuk 'scout ekibi' deme :-) ...bunlar mi GS'a TD bulacak. Bence bir an evvel kendilirini tasviye etsinler, beceriksizler. Bir takim ile ancak bu kadar oynanir, kendi egolarini tatmin etmek icin. Otorite kuramiyor diye yolladilar adami, takimin haline bakin...adam gercekten otoriter mis meger. Son maci izlediniz mi bilmiyorum...tribunde oturan oyuncu adeti sanki daha fazlaydi. Guluyorum acinacak halimize. Bu yönetim halen is basinda ise, bu ise kimse el atmiyor demektir...Unal Aysal gelecek diye haberler cikmaya basladi, adam gudumlu atom bombasi, GS'i yok etmek icin varolmus...ama begeneni var, tipki bu yönetimi begenenler oldugu gibi. Tarihe gectiler halen konusuyorlar, 2. baskan dökturmus, onun bunun oyuncagi olmus (onur kirici gercekten), usanmadan konusuyor, 'sorulara' cevap vermeye calisiyor tum iyi niyeti ile. Baskan ise boynu bukuk zavalli, Mahmus Uslu ile TFF huzuruna cikiyor, ve bunu da onur kirici buluyorum, ama kimin umurunda....GS ölmus, her haliyle, 'hard reset' cekmek lazim.

Kongre'yi gözden gecirdim, ölu topragi var ustunde. Uzaktan izlenimim bu. Ben böyle hissediyorsam, icerdekiler nasil hissediyorlar cok merak ediyorum.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan agir dedelerin ustune olu topragi serpildi. Diyecekler laflari yok cunku kendi elleriyle bu adamlari bulup sectirdiler. GS bu kafayla giderse daha cok husrana ugrayacak. Insanda biraz seref ve haysiyet olmali. Adam hala ben uc donem icin geldim diyor. Yani 6 sene. Daha biri bile bitmedi. Bu arada dun TRT'de Osmanli sporun alt yapisindaki adamlari izledim. U21 ve daha gencleri arayip buluyorlar. Adamlarin malasef adi aklimda degil simdi. Oyle bir konustular ki hayret ettim. GS'in boyle adamlar bulmasi lazim. TD'e rapor veriyorlarmis. Biri dediki Avrupada yetisen futbolcu ile aramizda kabiliyet konusunda hicbir eksigimizin olmadigini ve hatta ustun oldugumuzu soyleyebilirim. Ama egitim kulturf ve kendini hazirlayip sagligina bakmak ve bu isi profesyonel olarak yapma konusunda fersah fersah geriyiz. Biz bunu duzeltmeye celisiyoruz. Elimize gelenlere sadece futbol egitimi degil karakter asilamak icin calismalarimiz var. Karakteri duzgun olmayan bir sporcunun basarili olmasi imkansiz. Once yatip kalkmayi takim halinde sosyal bicimde beraberce ayni seye odaklanmayi ogrenmeleri gerekiyor. Bu sagandiktan sonra teknik calisma kendiliginden geliyor. Disiplini ogreniyorlar. Dunya goruslerini gelistirmeye calisiyoruz. Para kazandiklarinda onu nasil harcamalari gerektigini ogrenmeleri lazim. Cunku futbolu birakip sefalete suruklenenler gozlerimizin onunde. Bu ornekleri gosteriyoruz diyor adam. Yildiz olmak basarinin bir parcasi ama yildiz olarak kalmak ise buyuk bir ozen ve emek isi diyen bir adam bu isi biliyor demektir. Iste Turkiyedekilerin sorunu bu. Bunlari alip boyle isleyeceksin. Yabanci dil ogrenecekler ve hatta futboldan sonra ne yapacaklari icin plan ve program yapip onu elde etmek icin gerekirse okula gidip egitilecekler. Kebabci dunkani acip bataranlar ortada. Cunku ticareti bilmiyorlar. Elindeki avucundaki kaltaklara yedirip sipsivri ortada kaliyorlar. Osmanlisporu takip edecegim bundan sonra. Eger bu adamlari kaybederlerse elbette elde var sifir olacaklardir.

Bu arada bizim Tugay'i Sanli Urfadan sepetlemisler. Halbuki Ingiltere gordu guya.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Tugay'in parayi tercih etti, kariyerini cizdi, ustelik genc, bence yazik etti. Ona su an GS'in TD'u olarak bakmiyorum, ama saygim sonsuz...GS'da gelmis gecmis iyi turk oyuncusu diyecek kadar anilarim var. Kötu tecrube yasamisi istemem.

GS'da saygi sevgi yok, olmasi icin gruplasmaya bir son vermeliler. Unal Aysal gibi meymenetsizleri uzaklastirmalari gerekiyor....emege saygi kardesim. ...ve sonra bu insanlar örf ve adet'ten bahsederler.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Sayet yönetim böyle dusunuyorlarsa akillarina sasarim. Sizi kim kritize etsin, hic mi hataniz olmadi? Saygi ve sevginin arka planda kaldigi, istikrari olmayan kulup GS, Ben bugun cocuk olsaydim bu kulube gönul vermezdim. Isin can alici yani bu.

http://www.sporx.com/galatasarayda-riek ... Q534042SXQ

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Baskan kollari sivamis. GS'da isler böyle yurutuluyor ise vah haline.

http://www.fotomac.com.tr/galatasaray/2 ... ari-sivadi

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Erdal Keser'in artilari kulubu ve Turk futbolunu iyi tanimasi. Fakat oyuncu secimi konusunda ne kadar etkili olur onu bilemem. Duyduguma gore Sinan Gumus transferinde o kadar para etmez almayin demis; halbuki o donem yaptigimiz en iyi transfer Sinan Gumus. Ne derece faydali olur bilemiyorum...

Riekerink'e karsi, geldiginden beri bir karalama kampanyasi var. Neredeyse hakarete varan laflar edildi. Adam Sneijder, De Jong gibi dunya capinda oyuncular yetistirmis; onu elestirenler dunya capinda bir gazeteci ya da televizyoncu yetistirebilmisler mi acaba? Mertce "caretaker" gorevini kabul etti, ve elinden geldigi kadar kulube yardimci olmaya calisiyor.Bence buyuk bir ovgu hakkediyor.
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

GS'da görevinin adami kaldi mi. Herkes herkesin isi hakkinda fikir uretiyor, medya huzurunda ustelik.

Erdal Keser Koray'in gelmesinde pay sahibi olmus olabilir. Sinan Gumus hakkinda birsey söylemek icin daha cok erken. Öyle oyuncular cok görduk, Berkant mesela.

GS'in yapmasi gereken sey ulkeyi tarayip, yetenekli gencleri bunyesine katmaktir. Anadolu kulupleri ile sIkI bir rekabete girebilir ama avantajli. Basarili olacaklar mi, zannetmiyorum cunku guven kalmadi, scout ekibiymis hadi oradan. Buna kendi egosunu her firsatta ön planda tutan yönetici (öyle tanimlaniyorlar) surusunu katarsak ne demek istedigimi anlarsiniz.

....emege saygi ve sabir. Uzun vadeli calisacak yabanci TD bulmak gercekci bir yaklasim olmaz, bulamazlar da.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Derbi iyi basladi fena bitmedi. Pereira'nin mactan once soyunma odasina gelip Umut'a bassagligi dilemesi takdir edilecek bir davranis. Muslera'nin elini uzatip Volkan'i yerden kaldirmasi keza cok centilmence idi.Muslera bayagi da iyi oynadi dun. Volkan'in mac sonrasi aciklamalari gereksizdi.

Sabri cok kilo almis. Kimse kusura bakmasin ama bu devirde profesyonel bir sporcuda oyle gobek olmaz. Bir an evvel kilo vermesi lazim.

Linnes ve Umut unutuldu bu arada; hoca hic sans vermiyor onlara. Bu arada gazetelerde ismi gecen Markevych iyi bir td. Onun gibi az para ile basarili olabilen hocalar bulmak gerekiyor.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Antalyaspor macinin 2. yarisini bolum bolum seyrettim. Martin'e yapilan elestiriler vardi, merak ettim ilk yariyi da seyrettim. Gordugum iki sey vardi: Martin rakibi savundugu kanattan cok uzakta, stoper bolgesinde karsiliyordu, tabii dogal olarak rakibin sol kanadi, yani Serdar Ozkan bos kaliyordu. Savunmanin ortasini mi korumaya calisiyor derken, bir pozisyonda cok iyi kademeye girip rakibin golluk atagini kesti.Ama yine de bolgesine cok uzak kaliyordu.

Daha sonra Semih gecti oraya. Serdar'a yakin oynamaya basladi, ve ilk karsilastiklari pozisyonda bayagi sert bir mudahele yapti.(ben faul zannettim hakem vermedi.) Serdar ikinci yarida calimi birakip, topu surup pas atmaya basladi.Yine etkili oldu ama ilk yaridaki kadar degildi.

Ozet olarak Martin'in bolgesinden fazla uzak durmamasi ve biraz daha sert oynamasi gerekiyor.Bu arada ataga cikmak istediginde pas alamadi; nedenini anlamadim. Hep sol kanadi kullaniyoruz, Martin'i ve sag kanadi daha iyi kullanmamiz lazim.

Dun en cok Lionel'i begendim; nazar degmesin. Umut'u da iyi gordum, attigi gol cok guzeldi, sonra bir sut atti o da cok guzeldi.Isteyen istedigini soyleyebilir ama havalimaninda protesto edilecek kadar kotu oynamamislar bence.
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Dumankaya ile anlasma tek tarafli fesh edilmis, nedenini söylemeye dilim varmiyor. GS kimlerin elinde, ve bu insanlar görevlerine devam etmekte israrli, inkompetan surusu.

Riva'yi bosverin siz, takima bakin...neye cevirecekler göreceksiniz.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:Dumankaya ile anlasma tek tarafli fesh edilmis, nedenini söylemeye dilim varmiyor. GS kimlerin elinde, ve bu insanlar görevlerine devam etmekte israrli, inkompetan surusu.

Riva'yi bosverin siz, takima bakin...neye cevirecekler göreceksiniz.
Sebebi ortada degil mi? Herifleri iflas ettirecekler. Bir yerlerde okudum paranin buyuk bir kismini aldilar diyordu ama yalan olma ihtimali buyuk. Ne yapsalardi peki Hasan? Sahibini tutuklamadilar mi?

Ben bu herifleri tanirim. Lazlardir. Kartal'da ortaokula gittim ben. Bunlar o zaman Kartalda denizden takalarla kum cekerlerdi ve kamyon kamyon satarlardi. Sonra elbette Mutehaatiler. Apt yaparlardi. Sonradan malum hepsi aldi basini yurudu. Ama bu tiplerde herturlu melanet vardir arastisan diplerinde. Birbirleri ile itisip kakisirlardi. Anarsi olaylarinda bu tip mutehaatlerin silah kacakciligina filan karistigi soylenirdi. Bunlarda var mi idi bu isin icinde elbette bilmiyorum. Ama her laz patron gibi ceplerinde silah tasidiklarina suphem yok.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply