Galatasaray 2017-2018

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Selcuk Samli

Galatasaray 2017-2018

Post by Selcuk Samli »

Hadi bakalim klasik basligi actim. Her sene acip birseyler yaziyorum da, olumlu bir degisiklik goremiyorum. Gecen gun "Galatasaray Platformu" toplanmis. GS uyeleri bir araya gelip kuluple ilgili fikirlerini paylasiyormus. Umarim mesajlari yonetime ulasir da olumlu bir degisiklik gozlemleriz. Kulubun en buyuk sorunlarindan biri iletisim eksikligi. Uyeler birbirinden kopuk, sessiz bir cogunluk var. Platformun basarili ve surekli olmasini temenni ediyorum.

Bir gazete haberi okudum, dogru mu yanlis mi bilemem ama kulubun futbol disi subeleri son 11 yilda 174 milyon USD zarar etmis. Zararin basini basketbol subesi cekiyor, sonra da voleybol. Tabii diger subelerde zarar ediyor. Bu subelerde kuculmeye gitmek lazim. Sponsor gelirleri ve subelerin yarattigi gelirler disinda para aktarilmamali. Daha cok yetistirici daha az yarismaci olmaliyiz.

Gecen sezon, UEFA kisitlamasina ragmen, bana gore bazi transferlerde hata yaptik. Bu sezon transfer calismalari erken baslamali, ve sezon basi kampina mumkun oldugu kadar fazla oyuncu ile gitmeliyiz. Yonetim, teknik ekip, ve scoutlar beraber calismali. Hedef mumkun oldugu kadar az para
harcayarak iyi oyuncular transfer etmek. Mumkun mu? Bence mumkun, fakat ancak akilli ve cok calisarak mumkun.

Yazacaklarim bu kadar degil tabii ki. Aklima geldikce, ve vaktim oldukca yazacagim.
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Galatasaray 2017-2018

Post by Cengiz Akgun »

FB basket takımları dolu tribünlere oynuyormuş salonlarında her maçlarını. Bilet bulanamıyormuş. Bizim öküzler niye böyle para kazanamıyor. Basketde takımlarda oynayanlarda futbol gibi uçuk para almıyorlar. Nasıl oluyorda FB hem kadın hem de erkek basket tamımları dolu salonlarda para kırarken bizim dingiller zarar ediyor. Bir cevabını bilen var mı?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Abi, erkek basketbolda Euroleague'de iddiali olayim, sampiyon olayim diyorsan 20-25 milyon Euro'luk bir takim kurman lazim. GS'in bu seneki ana sponsoru,yanlis bilmiyorsam, 5 milyon Euro verdi. Bu para sadece erkek takimi icin mi, onu da bilmiyorum.

FB'nin salonu cok guzelmis duydugum kadariyla. Merak ettim internetten baktim,bilet fiyatlari nedir diye? Mesela, bir Maccabi Tel Aviv maclari var, en ucuz bilet 49 TL, en pahali bilet ise 875TL. Bunlardan ayri olarak loca da satiyorlar tabii. Salon dedikleri gibi her macta tam olarak dolu oluyor ise gelirleri bayagi yuksektir dogal olarak. Salonun giderleri de var bu arada. Ne kadardir bilemem,ama seyirci geliyorsa problem yaratmaz. O salonu yapabilmek onlar adina bir yonetim basarisi.

Oyle bir salon yapip, seyirciyi de cekebilirsen, daha iddiali bir takim kurarsin tabii ki. Abdi Ipekci de kotu bir salon degil, gecen sezon Eurocup'i aldi takim, ama kombine biletlere cok ragbet olmadi bildigim kadariyla. Yani, salonu yap iyi guzel de, seyircinin de ragbet gostermesi lazim. Hafta sonu FB maci vardi, bazi seyirciler Ataman'a tepki gostermis. Niye tepki gosteriyorlar anlayamadim. FB'nin takim degeri senin 2 mislin, belki daha fazla. 3 periyot kafa kafaya top oynamissin, son periyotta maci kaybetmissin, tepki gosterecegine alkislaman lazim. Seyircinin beklentisi cok buyuk, ama yuksek butceli takimlarla oynayip surekli kazanman cok dusuk ihtimal,hatta mumkun degil. Bu arada mac kazanayim diye surekli 6-7 oyuncuyla oynuyorsan, yorgunluk ve konsantrasyon kaybiyla da mac kaybedersin. Basit gozuken maclari da kaybedebilirsin yani.Gecen sezon bunu Pinar Karsiyaka da yasadi mesela. Bunlari gorebilmek icin biraz isin icinde olup,daha detayli bilgi sahibi olman gerekiyor. Bunu seyircilere anlatabilirsin ama bir kismi kabul eder, bir kismi da etmez.Cok da yapacak bir sey yok. Butceyi cok zorlamadan bir takim kurmak, ve gercekci hedefler koymak yapilacak en mantikli sey.Gecen sezon biraz biraz yaptik bunu, ve basarili da olduk. Mantigi ve gercekleri rafa kaldirirsan her zaman problem yasarsin.
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

FB'nin her maçını dolu salonla oynadığı ve biletlerin karaborsa olduğu doğru. İş bilenin kılıç kuşanındır. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Piyasası varsa sen de yap. Bu arada Engin Atamanın çapulcu dediği bu rezil ultraaslan grubunu ben de okudum. Bu hayvanlar taraftar grubun ise burnun boktan kurtulmaz. Her türlü melaner gelir. Adam doğruyu söylemiş.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Açıkça da söyleyeyim. Igor bu kafayla TS'u evinde yenemez. Ya adam gibi bir takım çıkaracak, Eren, Semih, filan dahil 7 kişi yok diyorlar çünkü, ya da havluyu atıp kıçına bakarak gelecek. Birisi buna oturup işin vahametini anlatsın. Anlamış olduğunu sanmıyorum. Artık bunlar son kerteler Avrupa yolunda. Bu parasızlık durumunda başka hiçbir şey kesmez eğer SL'NE katılamaz ise. Nazifoğlu yoksa Dursun mu söyler orasını bilemem. 2 gol atıp öne geçmişken maç veriyordu salak. Ersun uyandı. Baktığımda Akhisar'a 1-0 mağlup idi ilk devre. İyi dedim. Maçı 3-1 almış hem de Damdoy mu ne boksa o kazmanın iki golü ile.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Şimdi bir program izliyorum. Bırak basketbolu, voleybolda da FB'nin ardından hem erkek hem kadınlarda nal topluyoruz. Son 10 voleybol ve basket karşılaşmasında hem erkeklerde hem de kadınlarda kaybetmiş ayılar. Ellerinde oyuncu yokmuş. Kaç para alıyor bu NBA çöplüğünden gelen yavşaklar. En kabadayısı birkaç yüzbin dolar. Kalkıp milyonlarca doları futbolda bonservis diye ezip bozuyor bu sahtekarlar. Sen hala geçen sene o dandik Avrupa kupası aldık de, Selçuk. Gerçi oynayanlar Türk değil taşeron. Ama olsun. FB salonları ağzına kadar dolduruyor, ya sen ne yapıyorsun Dursun? Elinde siktiri boktan bir planla enayi kaldıracak aklınca. Kredi arıyor. Hani otel için kırmızı sarı kurdele filan sattınızdıya beyinsizler. O kurdeleleri şeyinize takın. Öfkem kalkıyor bu herifleri ortada görünce.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cengiz Akgun wrote:
Wed Mar 15, 2017 6:30 am
Açıkça da söyleyeyim. Igor bu kafayla TS'u evinde yenemez. Ya adam gibi bir takım çıkaracak, Eren, Semih, filan dahil 7 kişi yok diyorlar çünkü, ya da havluyu atıp kıçına bakarak gelecek. Birisi buna oturup işin vahametini anlatsın. Anlamış olduğunu sanmıyorum. Artık bunlar son kerteler Avrupa yolunda. Bu parasızlık durumunda başka hiçbir şey kesmez eğer SL'NE katılamaz ise. Nazifoğlu yoksa Dursun mu söyler orasını bilemem. 2 gol atıp öne geçmişken maç veriyordu salak. Ersun uyandı. Baktığımda Akhisar'a 1-0 mağlup idi ilk devre. İyi dedim. Maçı 3-1 almış hem de Damdoy mu ne boksa o kazmanın iki golü ile.
Aslında bu konuyu buraya yanlış koydum. Şimdi uğraşamam bunu buradan silip başka yere taşımaya. Biraz önce Hıncal Ulucu dinledim. Yahu ben bu adamı pek sevmem. Sen kimi seversin diyeceksiniz. Yahu benim söylediklerimin aynısını söyledi. Önce Basket işinden başladı. Aynı şeyleri ben de yazdım. Ataman gidip simsarlardan sokak basketçisi topluyor. Bak bakalım kaç para vermişler manajerim diye bu serserilere kaptırılan paraya diyor adam. Arkadan Ultraaslan denilen şopar guruba verip veriştirdi. Arkasından Tudor için bu saçmalıkları Rikerink yaptığında yerlere vurduk ama bu adam çıktı geldi 3-5-2 oynatacam diye inat ediyor. Elinde bu oyunu oynayacak stoper yok. Dört tane hucumda dört tane defansta kanat adamı var. Saydı. Yasin, Rodrigues, Bruma, Podolski, Sabri, Cavanda, Linnes, ve Carole. Sadece üçünü oynatıp dördünü yedeğe çekip birini kadro dışı bırakıp şu anda bu sistemi oturtmaya çalışıyor. Olmayacağını herkes görüyor. Çünkü elinde Chedju ve De Jong gibi birer tane el bombası var. Semih desen malum. Balta artık bitti. Bu iki kazma ya çift dalıp atılıyorlar, ya penaltı yaptırıyor hatta biri artistlik yapıp durup dururken gol yedirtiyor. İkisi de sarı karta abone olmuşlar. Bana kalkıp İgor'u övmeyin dedi adam yahu. Adam şu ana kadar kendine çalışıyor görmüyor musunuz diyor. Aklınca kahraman olacak. Büyük hoca madem bu sistemi seviyor. Beklesin sene sonunu. Planına göre ya adam alır ya da elindekini o sisteme uyarlar. Ben de saygı duyarım. Ama bu adam şu anda GS'ın geleceği ile oynuyor dedi. 5 puanı göz göre göre verdi. Sanki ben söyletmişim gibi bunları Hıncala

Sonuncu bomba da Bruma. Bırakın Allah aşkına sirk topçusu bu yahu dedi ona da. Takıma takım oyununa inanmamış biri. Ben bunu emin olun bu kafa yapısı ile oynatmam dedi. Yahu 6 golü şu kadar da asisti var dediler. Hangi maçlarda onlar diye sordu. Bir bakın dedi. GS'ın kaybettiği maç sayısı 6 mı 7 mi? Bu yenilgilerin üçü şampiyonluk yolunda yarıştığı rakipleri ile oynadığı maçlar. Yani sen 3 puan kaybetmekle kalmıyorsun şampiyonluktaki rakibine telafisi hiç olmayan 3 puan kazandırıyorsun. Tonla da berabere kalındı dedi. Ne yaptı Bruma kendi egoistlik dışında bu maçlarda dedi adam. Aynen ben de öyle diyorum. Göreyim bakayım TS önünde ne yapacak bu hafta.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Daha once yazdigim gibi hangi takimi kuracaksan kur kaynagi bulman lazim. Futbol disi subelerde FB'ye, BJK'a kaybetmisiz benim icin bir sorun teskil etmiyor. Soyle ki: Eger bu kuluplerle yarisacagim diye borclanip zarar edeceksen yarisma daha iyi. Ezeli rakiplerinle her bransta yarisacaksin diye bir kaide yok benim icin.Mali gucun kadar yarisacaksin, ve oyuncu yetistireceksin. Oyuncu yetistirme derken sadece alt yapinda yetistirdigin oyunculari kastetmiyorum. Maliyeti dusuk, genc, yetenekli oyunculari bulup bu oyuncularin oyunlarini gelistirmek de yetistirmenin icinde.Yabanci oyuncular da dahil buna. Ilk once zarari mumkun oldugu azaltip sonra da tamamen ortadan kaldirmak lazim.

Menacerlere tabii ki para vereceksin. Butun iyi oyuncularin menacerleri var. Ben menacersiz oyuncuya hic denk gelmedim.Transfer bilgi isi oldugu kadar sans ve kismet isi de. Daha once sende oynamis, harikalar yaratmis bir oyuncuyu tekrar getirirsin yoklari oynar. Sakatlanir, esiyle arasi iyi degildir, ailesinde bir saglik problemi vardir, falan filan...Ergin Hoca gecen sene takimi kurarken iyiydi de simdi mi kotu? Geciniz...
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Selcuk Samli wrote:
Thu Mar 16, 2017 2:26 am
Daha once yazdigim gibi hangi takimi kuracaksan kur kaynagi bulman lazim. Futbol disi subelerde FB'ye, BJK'a kaybetmisiz benim icin bir sorun teskil etmiyor. Soyle ki: Eger bu kuluplerle yarisacagim diye borclanip zarar edeceksen yarisma daha iyi. Ezeli rakiplerinle her bransta yarisacaksin diye bir kaide yok benim icin.Mali gucun kadar yarisacaksin, ve oyuncu yetistireceksin. Oyuncu yetistirme derken sadece alt yapinda yetistirdigin oyunculari kastetmiyorum. Maliyeti dusuk, genc, yetenekli oyunculari bulup bu oyuncularin oyunlarini gelistirmek de yetistirmenin icinde.Yabanci oyuncular da dahil buna. Ilk once zarari mumkun oldugu azaltip sonra da tamamen ortadan kaldirmak lazim.

Menacerlere tabii ki para vereceksin. Butun iyi oyuncularin menacerleri var. Ben menacersiz oyuncuya hic denk gelmedim.Transfer bilgi isi oldugu kadar sans ve kismet isi de. Daha once sende oynamis, harikalar yaratmis bir oyuncuyu tekrar getirirsin yoklari oynar. Sakatlanir, esiyle arasi iyi degildir, ailesinde bir saglik problemi vardir, falan filan...Ergin Hoca gecen sene takimi kurarken iyiydi de simdi mi kotu? Geciniz...
Ben yeniliyoruz o yüzden takım kuralım ve sidik yarışı yapalım demiyorum. BJK'ı boşver. Onlar baskette iyice bizden de geridelermiş. Ben FB takım kurmuş her maçı dolu salona oynayıp para kazanıyor, sen niye yapmıyorsun diyorum. Arada fark var. Prestij değil. Market FB için varsa senin için de vardır. Elbette iyi oyuncunun manejeri olur. Bu benim iddiam değil. Hıncal Atamanın Amerikada sokak basketçilerini toplayıp bunlara güya ben manejeryim diyenlere para kaptırdığını iddia etti. Benim hiçbir bilgim yok bu konuda. Üstelik Atamanın Türkiye'de en kötü bir koç olduğunu ve iyi koçların maçları bilgisi ve taktiği ile cevirdigini (doğrudur elbette. Riley ve Phil Jackson gibi çok meşhur olanları bunu yaptılar) ve Ataman'da böyle bir kabiliyet olmadığını iddia etti. Uçuyor olma ihtimali büyük. Madem öyle o zaman bu adam niye aranan biri Türkiye'de diyebilirsin. Ben de bu adamın adını habire duyuyorum. Yani Hincal her şeyi bildiğini iddia ettiğini ve abarttığını biliyorum. Milli takımı bile hem GS hem milli takım olarak çalıştırdı. Ben hiç ilgilenmediğin için nedir ne değildir bilmiyorum. O yüzden Ataman iyidir ya da kötüdür diyecek değilim. GS 3.5 adamla oynuyor FB'de 10 tane kaliteli adam var ve bu yüzden her maçı evinde olsun olmasın kaybediyor deniyor. Dediğim gibi Türkiye'de oynayan basketçilerin aldığı para atla deve değil. Selçuk İnanın aldığı paraya 5 tane düzgün adam alıp salonunu doldurmak varken ve üstelik önünde bundan para kazanan FB varken) yaşananları anlamış değilim ve o yüzden eleştiriyorum bunu GS'da yapmayan ya da yapamayanları. Hepsi bu.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ergin Hoca sadece Turkiye'nin degil, Avrupa'nin en iyi hocalarindan biri. Bu benim dusuncem, kariyeri de belli zaten. Bu sene kurdugu takim da bazi oyuncular istenileni vermemis olabilir. Futbolun geliri futbolda kalmali; o gelirden diger subelere para aktarilmasina karsiyim. Surdurulebilir bir sey degil.
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Açık ve net olarak söyleyeyim. Bu yönetim, bu teknik kadro, ve bu oyuncularla 2017-18 de GS'da cacık bile olamaz. Terim diyen salaklar var. Allah yazdıysa bozsun. Ulan milli takımın hali gözler önünde. Bu Dursun denen şaklaban oteli bile yapamamış. Hala ortada. Yapılan transferler önümüzde. CiğerciyI filan götlerine soksunlar. Herif iki metreden gol atamıyor. 18 km koşuyormuş. 2M avro alıyor ve 4M avro bonservis verildi deniyor. BJK'In şampiyonluğu kesin. Bu takım UEFA ligine bile gidemez. FB bu ölüsüyle Arena nın çimlerin gömecek. Demedi demeyin. 6. bitirirler. Sen kalk TS maçına böyle çık ve utanmadan da Ersun Yanal kornerde ceza sahasına 7 kişi gönderdi biz 6 kişi için çalışmıştık de Teres oğlu Teres. Karabük zannetti. Neymiş yeni sistem kuruyormuş? Ulan ikinci olsan bile direk ŞL'ne gidiliyor. Boru mu be. Seni niye getirdiler? Takımı o yapmamışmış o yüzden silmemeliymişiz Hasana göre. Para yok futbolcuların maaşını veremiyorsun. Herif fantazi derdinde. Yenen korner golunde adam arka direkte yine bomboş ortalıyor ve Cavanda kazması tuttuğu adamı bırakmış golü atışını seyrediyor. Bu herife 2M avro bonservıs verdi bu hayvanlar. Neymis? Benim zamanımda oynayan Sabri hala bu takımda oynuyor dedi. Ha ha ha güldüler güya şaka yaptı sanıyor balkabakları.

Ha bak TS ilk yarı kümede kalmaya oynuyordu ama Ersun'un arkasında durdular diyeceksiniz. Ersun sene başında ben bu ikinci yarıda aldığımız sağ ve sol bekle anlaşmıştım ve geleceklerdi. Yönetim biz bunları değil bizim scout ekibinin önerdiği futbolcuları alacağız dediler ve aldılar. Yarım sezon bu şekilde geçince scout ekibi devre arası gittI, yönetim yediği kazığı gördü çünkü. Olcay boşa çıktı. Kaçırmayın dedim ve benim önerdiğim iki defans oyuncusu ise hala boştaydı ve bu üçünü hemen aldık. Rodellega da düşeş oldu. Yumlu ile değiştirdik. Şansa da Ekici olayı patlak verdi. Bana sezon başında Yusuf'u Samsun kiralamak istiyor verelim mi dediler. Hayır dedim. Yusuf ikinci yarı Ekicinin yerini aldı 9 maçta 5 gol 6 asist yaptı demiş. Yani size cevabını vermiş neden Ersun gönderilmedi sorusuna. Burada içinizde Ersun GS'a yakışmaz diyeniniz çoktu adam boşta iken. Cevabını da aldınız.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

GS ekonomisini duzluhge cikarmadan, duzeni oturtmadan bir yere varamaz...önumuzde ki sezon dan da bir beklentim yok, yeter ki panige kapilmayip dogru is yapsinlar...yikici olmaz cok kolay, ama ayagini yorgana göre uzatacaksin.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Adnan Ozturk'ten aciklamalar:

http://www.fanatik.com.tr/2017/03/20/ga ... di-1284155

Kesinlikle katilmadigim tek bir nokta var. O da yabanci sporcu konusu. Benim icin sporcu, ahlakli, caliskan, ve iyi bir insan ise hangi milletten geldigi farketmez. Tabii ki oncelik Turk sporcular olmali ama nufusu 7.5 milyar olan dunyayi yok sayamazsiniz. Bu maliyetler adina da onem tasiyor.Bir dunya kulubu olmasi gereken GS dunyayi yok sayamaz.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

GS'daki duruma cozum oneremiyorum; belki Cuneyt Tanman ve Levent Nazifoglu ile konusabilseydim daha ici dolu ve mantiki seyler onerebilirdim. Yapilmasi gereken iletisim yonu kuvvetli ve problemleri cozme yolunda pragmatik cozumler bulabilecek bir sportif direktor bulmak gibi geliyor. Tabii, gorevini yapmasina izin verilmeli. Gostermelik olarak birini getirmenin zaman ve para kaybindan baska bir seye yol acmayacagi kesin.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

nefvakfi.org

Post Reply