Yabanci Sporcular

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Selcuk Samli

Yabanci Sporcular

Post by Selcuk Samli »

Yabanci oyuncu konusu yine acildi. Gazeteyi bir gun de acip olumlu haber gormek mumkun degil.

Serdar Ali Celikler cok guzel soylemis/yazmis:

https://skor.sozcu.com.tr/2018/09/06/se ... in-776135/
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Re: Yabanci Sporcular

Post by Selcuk Samli »

nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

6+2+2 :D Muhabbet yine basladi ve gerceklesecek diye korkuyorum.

-Hicbir yabanci oyuncu tribunde oturacagini bile bile bir takimin oyuncusu olmak istemez. Istiyorsa zaten o kafadaki oyuncudan hayir gelmez. Kulupler de mecburen disarida oturacak oyuncuya luzumsuz yere para oderler. Dolayisiyla bu kural esasinda 6+2'dir.

-Iktisatin temel kurallarindan biridir: Talep artarsa, ve arz ayni kalirsa fiyatlar artar. Kulupler dogal olarak Turk pasaportu tasiyan oyunculara yonelecekler. En kaliteli Turk oyuncular zaten yurt disinda oynuyor, onlari transfer etme ihtimali yok gibi. Geriye orta kalitede, ve vasat oyuncular kaliyor. Bu oyuncularin fiyatlari ve maaslari artacak. Kulupler zarar gorecek. Oyun ve takim kalitesi dusecegi icin, buyuk ihtimalle kuluplerin gelirleri de azalacak.Kuluplerin mali olarak zarar gormesi kacinilmaz olacak.

-Kendine nasil olsa kulup bulacagini ve esek yukuyle maas alacagini bilen oyuncunun da calisma ve kendini gelistirme derdi olmayacak. O yuzden oyuncu kalitesi de dusecek. Yabanci kulupler de fiyat/kalite orani artacagi icin Turk oyunculara talip olmayacaklar.

-Takimlar sonuc odakli dusunecegi icin genc, tecrubesiz oyuncular yerine oncelikli olarak tecrubeli yerli oyunculari tercih edecekler. Boylelikle yerli, genc oyuncularin onu iyice kapanacak. Fiyatlar artacagi icin, yabanci kulupler de bu tip oyunculara daha az ilgi gosterecekler.

Cikis yolu ne?

-Yabanci oyuncu sayisini kismen serbest birakin. Limit getirecekseniz 30 yas ve ustu oyunculara getirin. Mesela, 30 yasin ustunde en fazla 4 oyuncu alabilirsiniz deyin.

-25 yas ve alti yerli oyuncu oynatan kuluplere, sayiya bagli olarak tesvik verin. Bu tesvigi mac basi dagitilan gelirlerden kesip dagitin. Mesela, galibiyete 1milyon TL prim veriliyorsa bunu 500'e indirin, geri kalani 25 yas ve alti oyuncu oynatan kuluplere(oyuncu sayisi dikkate alinarak) dagitin.

-Akademilere, antrenor egitimi, saha kalitesi, sporcu egitimi, psikolojik destek, beslenme ve sporcu sagligi konularinda destek verin.

-Ust liglerde saha kalitelerini duzenli olarak kontrol edin. Zemini kotu olan takimlara saha kapatma cezasi gibi yaptirimlar uygulayin.

-Hakem egitimini iyilestirin, ve egitim sayisini artirin.

Daha yazilacak seyler var da, zamanim yok maalesef.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Basin toplantisinda Didier Deschamps'i seyrettim, aklim seneler boyunca Fransa'nin yetistirdigi oyunculara gitti. Biz de hala gercekleri iskalayip 6+2+2 ile ugrasiyoruz.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ulusal takimi tebrik ederim. Genc oyunculardan kurulmus takim icin moral oldu. Bir baska sevindirici taraf da ilk 11'de baslayan oyuncularin 8'nin Turkiye'de yetismis olmasi(yanlis bilmiyorsam). Bu oyuncular 14 yerli kurali gecerliyken kendilerini gosterdiler. Bu donemde,11 yabanci oynatiyor diye yakin rakipleri tarafindan elestirilen GS, Ozan'i 3-4 ay gibi kisa bir surede takima monte edip, Almanya'ya gonderdi. Bir cogu yurt disindaki kulupler tarafindan tercih edildi.

Akademilere yatirim yapip, yetisen genc oyuncularin kalitesini artirmamiz gerekiyor. Nitelik her zaman nicelikten daha onemlidir. Nitelikli oyuncular kendilerine her daim, yurt icinde veya disinda, kulup bulur ve oynar. Sahada kac yabanci olacaga degil, nasil nitelikli oyuncu yetistiririze konsantre olmamiz lazim.

Senol Hoca'nin mac sonundaki aciklamalarini ve cevaplarini hakikaten cok begendim. Umarim basarilar kalici olur.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Haberleri takip ediyorum da, yine her zaman ki gibi kısır, Turk futboluna hiçbir faydası olmayacak, yabancı oyuncu sayısıni kısıtlama konusu on sirada.

Genclerin spor yapma imkanınin kisitli olduğu illerde nasıl tesis, saha yaparız,egitim veririz, yerel ligler organize ederiz de cocuklar spor yapma, ve kendilerini gelistirme imkanı buluru konuşan yok. Bu arada bunu konuşması ve düşünmesi gereken öncelikli olarak TFF ve kulüp yetkilileri. Mantıklı ve çok mali yuk getirmeyecek bir plan, program hazırlayabilirlerse, inaniyorum ki devletimiz de destek verir.

Bunun disinda ozkaynak düzenimizi nasıl geliştirebiliriz de, daha iyi oyuncular yetiştirebilirizi konuşan yok.

Yerli,ve 25 yas altındaki oyunculari sahaya suren kulüpleri nasıl desteklerizi de konuşan yok.

25 yas altındaki yabancı oyuncularin transferini serbest bırakırsak, ve liglerimizi bu oyuncular icin cazip yaparsak,ve de bu oyunculari geliştirip satarsak iyi para kazanirizi da konuşan yok.

Baba bir scouting sistemi kuralım, ve yurt icindeki ve disindaki genc, yetenekli oyunculari bulup transfer edelim diyen de yok.

Yok, yok, yok...
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

8+6 :lol: :lol: :lol:
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Kisitlamayi savunan hocalar, ki bunların arasında Senol Gunes ve Riza Calimbay var, niye savunduklarını yeterince anlatamıyorlar. Mesela, Riza Hoca 8 tane çok iyi yabancı almak daha iyi diyor. Hocam o zaman sadece 8 yabancı alin. Bana gore de 14 yabanci daha iyi. Ben de 14 alıp oynatayım.
Sergen Hocanın kısa aciklamasini çok beğendim:

https://www.youtube.com/watch?v=OgjYhjuMc7M
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

TFF başkanı "hocalarla yabancı futbolcu sayisini neden konusayım, kulüp başkanlarıyla konustum" demis. Tabii, kulüp başkanları bu konuyu Fatih Hoca'dan, Okan Hoca'dan, Bülent Hoca'dan, Hikmet Hoca'dan, Sergen Hoca'dan daha iyi bilir! Hakli bu konuda!
Söyle bir tuhaflik da var: Takimlarin istediği yabancı oyuncu sayılarına baktım, 8+6'yi FB disinda isteyen kulüp de yok. Yani bir kulübün belirlediği rakamda karar kilinmiş.

Bu karardan en fazla zarar gorecek takımlar da elinde 14 veya uzeri yabancı oyuncu bulunduranlar. GS da bu kulüplerin basinda geliyor.

Ne tesaduf?!
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Yabanci futbolcu sayisi tekrar belirlenecekmis. Sayinin bazi kosullarla serbest birakilmasindan yanayim. Ama sayinin tamamen serbest birakilacagini sanmiyorum. Turk futbolunun hala yabanci sayisinin azalmasiyla gelisecegine inananlar var. Ulusal takimda oynama kosulundan bahsediliyormus. Bu kuralin Ingiliz liglerine bile zarar verdigini dusunuyorum. Kaliteli liglerden (yani bir Fransizi, Italyani) Turkiye ligine ulusal takim oyuncusu getirmek cok cok zor. Ligin kalitesi de, maddi imkanlar da buna imkan vermez. Futbol kalitesi daha dusuk ulkelerden ulusal takim oyunculari getirebiliriz ancak.
Fakat yas kriteri koyabiliriz. Mesela 11 oyuncunun yasini serbest birakirsin, diger yabanci oyuncular 25 yasinin altinda olmali dersin. Yabanci oyuncu basina vergi ya da ucret alip, bunu bir akademi gelistirme fonuna aktarabiliriz (bu Fatih Hoca'nin 14 yerli kuralinda da vardi hatirladigim kadariyla). Maclarda en az 45 dakika oynamasi kosuluyla 3 Turk oyuncu oynatan kuluplere, mac basi ekstra prim verilebilir (bu rakam degisebilir tabii, ben ornek verdim). Akademilere bazi kriterler getirilip, duzenli sekilde federasyon tarafindan denetleme yapilabilir. Yani kaliteli Turk oyuncularin yetismesi icin tesvik ve denetleme getirilmesi lazim.

Ben hemen aklima gelenleri yazdim. Yapilabilecek cok sey var.
nefvakfi.org

Post Reply