Dunya Kupasi 2018 ve Yabanci Futbolcular

Türkiye dışındaki ligler, takımlar ve oyuncular hakkında bilgilerin paylaşıldığı, fikirlerin tartışıldığı forumumuz.

Moderator: Staff

Post Reply
Selcuk Samli

Dunya Kupasi 2018 ve Yabanci Futbolcular

Post by Selcuk Samli »

Dunya Kupasi sonuclandiktan sonra merak ettim kisaca arastirdim, Avrupa liglerindeki (ust ligler) yabanci futbolcu yuzdesine baktim.Hani yabanci futbolcular yuzunden futbolumuz geri gidiyor, oyuncu bulamiyoruz muhabbeti vardi ya, ondan merak edip baktim.

ilk 4'e kalan ulkelerin ligleri Fransa (% 47.3), Hirvatistan ( %31.2), Ingiltere (%66.3), Belcika (% 63) olmak uzere yabanci oyunculardan olusuyor. Fransa'da kulupler en fazla 40 en az 9, Hirvatistan'da en fazla 18, en az 1, Ingiltere'de en fazla 32 en az 13, Belcika'da en fazla 24 en az 13 yabanci oyuncu oynatmislar.

Dunya Kupasi'na katilan diger Avrupa ulkelerinin liglerinde yabanci oyuncu yuzdesi % 17.1'den % 59.7'ye kadar degiskenlik gostermis. Bu ulkelerde kulupler kadrolarinda en az 10 en fazla da 28 yabanci oyuncuya yer vermisler. Gecen Avrupa 2016 sampiyonu Portekiz'deki yabanci oyuncu yuzdesi % 59.7 ve bir Portekiz kulubu kadroda 28 yabanci oyuncuyuyla oynamayi tercih etmis.

Bu arada, aralarinda Turkiye'nin de bulundugu, Dunya Kupasi'na katilamayan 32 Avrupa ulkesi liglerinde(ust ligler) ,ucu disinda, %50'nin altinda yabanci oyuncuya yer vermis. Yuzdeler 13.7 ve 55.7 arasinda degisiyor.

Acikca gozukuyor ki, nitelik her zaman nicelikten daha onemli. Muhim olan,ulke nufusu ne olursa olsun dunya capinda,kaliteli sporcular yetistirmek ve yabanci sporculara soguk bakmamak.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Re: Dunya Kupasi 2018 ve Yabanci Futbolcular

Post by Selcuk Samli »

Bu bambaska bir konu ama yeni baslik acmadan buraya yazayim dedim. Mesut Ozil'in Alman ulusal takimini birakmasina yol acan yabanci dusmanligi/irkcilik sorunlari yeni gordugumuz seyler degil. Bir grup insan, en ufak bahaneyi bile kullanip, yabancilari her sorunun sebebi olarak gosteriyor. Mesut gibi unlu bir sporcunun verdigi tepki tabii ki ses getirdi. Bence de dogru bir karar aldi. Farkli ulkelerden ve kitalardan gelen yetenekli yabanci sporcularin(veya kokenleri yabanci olan) ulkelerine sagladigi faydayi Fransa ulusal takiminin basarisina bakarak gorebiliriz. Bu irkcilik/ yabanci dusmanligi maalesef Avrupa ulkelerinin ve bir cok ulkenin kanayan yarasi. Turkiye bu hastaliktan uzak durmayi diger ulkelere gore daha iyi basariyor. Bu zenginligimizi kullanip, her alanda yetenekli yabancilari ulkemize getirmeliyiz.
nefvakfi.org

Post Reply