Türkiye ligi dışındaki maçlar ve oyuncular...

Türkiye dışındaki ligler, takımlar ve oyuncular hakkında bilgilerin paylaşıldığı, fikirlerin tartışıldığı forumumuz.

Moderator: Staff

Locked
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bugun bizim buradaki Italyan kanali Inter-Sampadoria macini verdi. Mac Inter'in kendi sahasinda yani san Siro'da idi. Emre'de oynadi. Fena degildi kerata. Butun soldan kornerleri ve frikikleri ona attirtiyorlar. Ama cok sIkIci bir macti son 5 dakikaya kadar. Inter 85 dakika oyuna hakim oldu ve de olmaya cali$ti ama Sampadoria iki tane baskin kotra'da 2 gol atinca, hatta Emre 2. yedikleri golde adami yakalayip ayagindan topu almak istedi ama yapamadi, Inter seyircileri filamalari filan topladi gidiyorlardi bu boyle biter diye. Benimde ho$uma gitmi$ti. O anda ortaya Martins cikti. Bir gol atti hemen arkasindan ikinci gol $ansinda Smapadoria'li topu eli ile okkaladi. Ama haekm eline carpti sandi (aslinda oyle idi ama acik bir $ekilde eline carptiktan sonra kepceledi) penalti vermeyince cok kizdi. Ama artik ivme ellerine gecmi$ti. Bunun hemen arkasindan bir karambolden daha 2. golu yazdilar. Maci anlatan Italyan "ikredible" ve "impasibile" "due minuto due gol" filan derken Recoba 90, dakikada ceza sahasi di$indan 3. golu mihlayinca iyice bagirmaya ba$ladi. Sampadoria'lilar donup kaldilar. Son 5 dakikada 3 gol yiyip 3-2 yenildiler. Seyirci co$tu. Yani e$egi kaybedip yeniden bulma hikayesine dondu bu i$. Inkedible impasibile diye diye kendinden gecen Italyan oyunculari soyunma odasina yolladi.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Jan 10, 2005 9:35 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Gökhan Özçelik

Post by Gökhan Özçelik »

Emre kötü oynamadı ama yenilen 2 golde de hatası vardı şansız bir maç çıkardı.Inter hala tam anlamıyla takım olamadı.Oyuncularının bireysel yetenekleri ile galip gelebiliyorlar.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

CUMARTESİ PAZAR portekiz,ispanya,italyan liginden birçok maç seyrettim.

Öncelikle İnter takımında nijeryalı martins'in hakkını vermek lazım. 1 gol attı 1 gol yedi. Fakat bana kalırsa Inter dünyanın en verimsiz takımı.ınter2in yediği 2. golde emre adamını yanlış şekilde tuttuğundan gole engel olamadı.

Cumartesi günü spoting- benfica'yı 2-1 yendi Sporting de golcü liedson gerçekten çok iyi golcü.Kıvrak, iyi kafa vuruyor ve aynı zamanda hızlı.
Maça sporting çok iyi başladı .GOLÜ BULDU.
Ardından bir pozisyonda nuno gomes beraberliği sağladı. Sporting 10 kişi kalınca benfica çok bastırdı fakat golü atamadı.Bundan sonra benfica'dan bir oyuncu atılınca 10-10 olduğunda sporting bastırdı ve golü attı.

Benfica'da azar karadaş oynamadı.

A.madrid-real madrid derbisinde a.madrid 3 gol (2 golü ronaldo attı) yedi.Gerçi durum 1-0 iken a.madrid epeyi golü kaçırdı. Barcelona ise villareal maçında sürklase oldu 3-0 kaybetti. M.united'tan alınan uruguaylı Forlan 2 çok güzel gol attı. 8 numaralı riquelme de çok iyi oynadı. Barcelona ise tutuktu.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Mehmet Gorgen wrote:.... 8 numaralı riquelme de çok iyi oynadı. Barcelona ise tutuktu.
Requelme hala Barca'nin kontratli futbolcusu, kiralik oynuyor. Cikmis takir takir topunu oynamis Barca'ya karsi. Kiralik oyuncular Avrupa'da da kiralik geldikleri takimlarina karsi oynamiyor diyenlere ornek olsun.....

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Dün chelsea-m.united lig kupası(yanılmıyorsam bir de carling cup var belki ikiside aynı şeydir) maçını el cezire sport kanalında seyrettim.Maşallah adamlarda kupa maçları bol.Bir de FA cup var.

Maç 0-0 bitti. Chelsea çok gol kaçırdı.Fakat m.united'ın bu sene bu kadar iyi oynadığını görmemiştim.Chelsea'de drogba ikinci yarı oynarken arjen robben maçta oynamadı. M.united'da luis saha, ronaldo rooney forvetteydi.Ruud van nistelroy henüz iyileşmemiş.

Chelsea'de kalede cudicini vardı.M.united da ise sakatlanan kaleci carrol yerine tim howard girdi.
M.united td'si alex ferguson maç berabere bitsin diye çok uğraştı.Maçın sonlarında habire saatine bakıyordu.

Chelsea TD'si maurinho'nun çok güzel bir huyu var. KENDİ SAHALARINDA MAÇ oynadıklarında maç sonunda çıkış tüneli ağzında bekleyip rakip takım oyuncuların sırtlarını sıvazlıyor.Bir şekilde rakip takım oyuncularını tebrik ediyor. Nedense bu hareketleri benim çok hoşuma gidiyor.Şuanda dünyada ekol yaratmak üzere olan bir TD..

Sanırım 1-2 sene sonunda onun da hakkında yazılan bir kitabı olur.

Bu sene takımını şampiyon yaparsa sanırım kitabı bu sene de çıkar.Adamın kariyerinde şimdiden portekiz şampiyonlukları yanı sıra CL ve UEFA CUP şampiyonlukları var.

Fatih terim bir ara tv'de maurinho ile çok iyi arkadaş olduklarını söylemişti.
1.5 sene önce porto'ya gidip maurinho ile transfer konularını görüşmek ile ilgili bir yemek yemişti.Herkes GS'ın porto'dan oyuncu alcağını beklerken başka bir takımdan(sporting lisbon) cesar prates'i aldık.

Mehmet Gurdal Cetin

Everton

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

takiminin orta saha oyuncusu ve benimde cok begendigim bir isim olan Danimarkali GRAVESEN Real Madrid'e transfer oldu. Haber eski 2-3 gun oldu aslinda.Foruma fazla giremedigimden (dugun telasi) yazamadim.
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Bu hafta parça parça birçok maç seyrettim.

İlk önce malina udinese'yi 3-1 yendi juventus berabere kalınca aradaki puan farkı ikiye indi. Şevki bumaçta ligdeki 13. golünü boş kaleye attı. Kaka ve crespo da iyi oynadı Udinese maçın başlarında 10 numaralı oyuncusu di natale ile çok güzel bir gol atarak 1-0 öne geçmişti. Bu Di natale benim seyrettiğim maçlarda çok güzel gol atıyor.

Emre'nin takımı yine berabere kalarak bir dünya rekoru kırmaya çalışıyor heralde. Ligde 4. sıradalar 1. ile aralarında 13 puan farkı var.Milan ve juventus'un ligde 1'er maplubiyeti varken inter 4.sırada ligde tek yenilgisiz takım. 19 maçta 13 beraberlik 6 galibiyet.Bence lig sonunda garip bvir rekor kıracaklar.Roma chievo maçında 2-0 yenik duruma düşmüşken 2 gol atıp beraberliği yakaladılar.

Real madrid dün gece kendi evinde 1-0 yenik duruma düşmesine rağmen fenerin rakibi zaragozayı 3-1 yendi.Bence fener bu zaragozayı eler.Real 2. golü ofsayttan attı. stelik hakem zaragozanın penaltısınıda vermedi.Ronaldo 2 defa kaleciyle başbaşa kalıp golü kaçırınca yerine owen girdi ve 1 gol attı. Real madrid de yeni transfer gravesen 2.yarı oynadı.Bence real madrid de makalele gittikten sonraki o mevkideki (defensive middlefield)boşluğu belki bu gravesen doldurabilir.

Barcelona ise etoo'nun maçın başında penaltı kaçırdığı maçta 81.dakikada etoo ile gol atarak nihat'ın takımı sociedad'ı 1-0 yendi.

İngiltere'de chelsea doludizgin gidiyor.Arsenal ise bu hafta bolron'a yenilince aradaki puan farkı 10'a çıktı.helsea şampiyon olursa hak yerini bulacak. Tugay'ın ilk 11'de oynadığı maçta blacburn deplasmanda portsmouth'u 1-0 yendi.Böylece blackburn 16.sıraya yükseldi ligde kalmak için ümitleri arttı.

Liverpool ise kendi sahasında 2 yeni transferini(morientes ve pellegrino) oynattığı maçta kendi evinde liverpool'a rooney'in uzaktan atıp polonyalı kalecinin aptalca yediği golle 1-0 yenildi. Morientes tutuktu.

Portekiz liginde porto ve sporting PUAN KAYBEDERKEN AZAR KARADAŞ'ın nuno gomez ile ilk 11'de oynadığı maçta benfica boavista'yı 4-0 yendi. Azar kardaş gol atamazkem nuno gomez 2 gol attı.Uzun zamandır portekiz liginde ilk kez 3 takım bu kadar çekişir duruma geldi. 3 takımın 31 puanı oldu.Sıralama sporting, porto ve benfica. Gerçi sporting bu hafta uzatmanın son saniyesinde gol yiyerek yenildi. Golcüsü liedson yine golünü attı. Bu adam da hakikaten iyi golcü.4. VE 5.SIRADAKİ TAKIMLARINDA 30 PUANI VAR.Ligleri bu sene çok çekişmeli.Bugünde bizim tranfer gündemimize giren brezilyalı jorginho'nun maçını(v.setubal-belerenses) maçını seyredeceğim. Bu adam ile ilgili de 2 satır karalarım artık.

Fransa liginde lyon yine yendi. 2-0.Golerden birini yine juninho attı.Bu adama parayı bastırıp alacaksın abi.NaNtes bu hafta 2-0 galip gelerek ligde kalacak gibi 15.sıraya yükseldiler.Seyrettiğim kısımda bizim romen bratuyu yine göremedim.Lyon lille takımının 6 puan önünde ligi lider devam ettiriyor.

Ligin son sırasındaki ıstres'e transfer olan olan sebatian perez bu hafta ilk maçında çok iyi oynadı.Defanstan çok iyi toplar çıkardı defansta çok başarılıydı ve takımı deplasmanda sarı kırmızılı lens'i 1-0 yendi.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Biraz once Liverpool - Man. United macinin tamamini seyrettim. Ne yalan soyleyim ilk yari uykum vardi macin heyacanina katilamadim. Kabahat oyunda degil bende idi. Bir anlik silkinme ile Tuncay Rooney'nin attigi golu yari acik yari kapali gozle seyrettim. Ama Tuncay Rooney o ana kadar kendilerinden gol bekleyen Liverpool seyircisine nazire yapip kendi seyircisinin onunde sizleri duyamiyorum gibilerinden ellerini kullaklarina goturup bagirin demek isteyince aklima bizim FB'li Tuncay geldi. Ondan sonra kendime gelip bende maca dikkatli izlemeye ba$ladim.

Adamlar makine gibi. Man. United'da bir suru yeni adam var. Hani FB onune filan cikartiklari gencler. Ikinci yari Liverpool bu maci almak icin sanki yeminli cikmalarina ragmen Baro$ denen adamlarinin (cok kivrak ama Hasan gibi topu seven cinsten. Elbette Hsan ile kar$ila$tiralamaz arada o kadar fark olsun. Biri Liverpool'da oburu GS'da) gu$urulup birde ustune ka%ina kampon gelince. adam 10 jusur dakika oyundan cikti. Goturup ka$ina diki$ filan attilar. Man. United i$In vehameti bildigi icin pek bu kisimdan yararlanamadi. Liverpool sanki hala 11 ki$ imi$ gibi saldirmaya devam etti. Sonra adam kafasi sarili geri geldi. O anda Brawn dene defans oyuncu ikince kere adami tirpanlayinca bu sefer kirmiziyi gormesi yuzunden 10 ki$i kalan Man. United oldu. Sir Alex derhal o ana kadar gayet iyi olan Ronaldo'yu almak zorunda kaldi. O'shea denen defans oyuncuyu ile geriyi besledi. Adamlar 25 dakika 10 ki$i oynadilar. Bir ara bulduklarinda Rooney ile Liverpool kalesine inmeye ba$ladilar. Maci anlatan samimi soyluyorum Man. United 10 ki$i diyerek macta siyah forma ile oynayan adamalri saymak isteyen varsa diye $aka yapiyordu.

Malasef boyle oluyor. Benitez mi$ Liverpool'un TD. Adam bir suru Ispanyol doldurmu$ iceri. En sonunculari Morinetez ile Pelligrino. Morintes daha ali$amami$tir ilk maci oldugu icin. Bir iki guzel pozisyonu kacirdi. Ama herkes kendi ulkesinden adam getirme sevdasinda. Elbette Ispanyollar bizim Hagi efendinin getirecegi Rumenler kalitesinin elbette ustunde ama Liverpool'a yaramadi. Macta 29 kusur bin ki$i Man. United'in 11 kusur saattir gol yememesinin sebebini seyrettiler. Ta$ gibi defans. Sunami dalgasi gelse dimdik duruyorlardi. Adamlar ceza sahasinin cevresini duvar gibi oruyorlar. Dakik paslari var. Yani kritik anda ayaginda kimse topu tutmadigi icin ceza sahsini delmek icin ugra$an Liverpool'un butun hamleleri bo$a gitti. Bu arada Rooney'i sinirlendirdiler. Sari kart gordu. Cok kart oruyormu$. Hakem tam anlami ile harika idi. Hicbir $eyi kacirmadi diyecegim 8-9 tane sari ve iki sari'dan donu$en bir kirmizi var. Bir ara ka$i acilan ka4ini acani du$urdugunde hafifce diz kapagi ile kafasini $oyle bir yokladi. Ama bunu pek gormedi. Zaten ka$ini acanda kendi yedigi naneyi bildigi icin pek ustunde durmadi. Adamin kafasinda beyaz sargi pembele$mey ba$lami$ti bile zaten. Birde Silvestre denen adam yere du$urken yakin ve yava$ cekimde topa ceza sahasi icinde dirsek atmi$ ama hakem bunu eline kasti olmayan carpa diye gordu. Yan hakemde uyarmadigi icin penalti vermedi. Ama pek itiraz edende yoktu. Mac bittiginde yenilen icin bile galiptir bu yolda maglup deniliyor. Adamlar bir an bile birakmadilar maci. Mac sonu Rooney Ferguson tarafindan baba gibi ok$anarak sahadan alinca attigi golun zevkine vardigini saniyorum.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

JORGINHO

Dün saat 22.30'dan sonra şu bizim gündemimize gelen fakat oyuncunun gelmek istemediği brezilyalı jorginho'nun maçını seyrettm.

Bu oyuncu ilk önce brezilyalı'dan çok hintli bir oyuncuya benziyor.Takımı victoria setubal kendi sahsında belenenses takımıyla oynadı. Steubal kendi sahasında 2-1 yenildi.Bizim eleman gol atamadı.
Yeşil beyazlı setubal'ın yaklaşık 20.000 seyirci kapasiteli stadı var olmasına rağmen dün akşam maçta sadece 500 civarı seyirci gördüm.

Jorginho 10 numaralı formayı giyiyor.Top kendiisne gelmediğinde seyiric gibi fakat bazen sağda bazen sol çizgiden topu aldığında direkt çok hızlı olarak cezaalanına girebiliyor.Hep sağ ayağıyla topa vurdu.10 numaralı oyuncuolmasına rağem playmaker değil sol ve sağ kanatta oynayan bir forvet oyuncusu olara oynadı.

Serbest atışlarda ve kornerleri bu oyuncu atmadı. Serbest atışları atacağını zannettiğim bu oyuncu sadece rakip takımın barajının arasına girerek barajı bozmak için uğraş verdi.

Bana göre kısaca büyükşehir belediye ankarasporun brezilyalı oyuncuları bile bu oyuncudan daha kaliteli .

Allah'tan futbolcu kendisi vazgeçmiş te biz de tekrar hayal kırıklığına uğramaktan kurtulduk.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

SOCCER IN QATAR

geçen hafta cuma günü benim arabsat uydumdan el cezire sport kanalından katar ligi maçlarından birine takılmıştım.Bir ne göreyim bizim frank de boer de sahada.

Katar liginde 10 takım var.Bu takımlardan herbirinin bir prense ait olduğu herbirinin de arkasında bir petrol şirketinin sponsor olduğunu okudum.Ligde her takım 4 yabancı oyuncu oynatabiliyor.

Bizim frank de boer Al rayyan takımında oynuyor. Defansta oynuyor. Fakat karşısında futboldan pek anlamayan adamlar olmadığından habire rakip cezaalanına topla girdiğini gördüm. Gol atamadı ama daha önceki 11 maçta 4 golü varmış.

Al rayyan takımında frank de boer'in ikizi ronald de boer de var.Fakat o seyrettiğim maçta oynamadı. Geçen sene villareal de oynayan eski monaco'lu sonny anderson'da ligin gol kralı 12 maçta 11 golü var. 1 maçta sadece 5 gol atmış. Seyrettiğim maç AL RAYYAN lehine 4-1 bitti ve andersonda 2 gol attı.

Katar da diğer takımlarda da eski ünlü oyuncular da var.
Al ahli takımında guardiola, başka bir takımda fransız lebouef de var. 2.SIRADAKİ AL GHARRAFA TAKIMINDA fransız marcel desaily oynuyor.
Geçen sene arjantinli batistuta bu sene 4. sıradaki Al arabi takımında oynadı ve geçen sene 25 gol atıp gol kralı olmasına rağmen takımını şampiyon yapamadı.Geçen sene batistuta'ya gol pasları stefan effenberg'den gelmişti.

Geçen sene knor takımında bizim eski bjk'lı pascal nouma da oynuyordu.Sanırım 6-7 tane de gol atmış.Bu sene orada mı bilmiyorum.Geçen sene katar da oynayanların arasında titi camara, mario basler, canigga,(sanırım bu herif 45 yaşına varmıştır), ve de fernando hierro da vardı.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yallah Tazzik diye de tezahurrat (iyice Arapca oldu) var mi idi macta.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

yallah yallah'ı duydum da tazzik diye bir şey hatırlamıyorum :lol:

Bu arada maçlar yaklaşık 500 adet seyirciye oynanıyor katarda.

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Mehmet'in saydigi oyunculara bir baktim, esi Turkiye'ye gelmek istemeyen bir cok oyuncu Katar'a gitmis gibi goruluyor :wink: Bunlarin bir cogunu biz de almak istemistik saniyorum.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

HASAN EL FAKIRI

Biraz önce fransa kupası maçında montpellier-Monaco maçını France 3 kanalından seyrettim.
Maçı deplasman takımı monaco 2-1 aldı.
Bizim transfer gündemimize nereden girdiğini bilemediğim faslı oyuncu el fakiri 35 numaralı formasıyla maçta sağbekte oynadı.Cihan'ın mevkisi.O mevkide şuanda bir ihtiyaç olduğunu da düşünmüyorum. Monaco takımında çoğu as oyuncu oynamadı.Nonda,saviola, chevanton,evra,kallon ,kaleci flavio roma vs. gibi.

Monaco kadrosu:
audaro
fakiri, rodriguez,oshadogan,veigneau
gigliotti,,modesto ,farneraud,bernardi
camara, adebayor

Defansta oshadogan devamlı adamını kaçırdı ve faul yaptı.ortadaki farnearud ve bernardi çok iyi paslar attı. Forvette süleyman camara kısa boylu(saviola'nın yerinde oynadığı belli) kıvrak fakat cezaaalında habire kendini yere attı. Adebayor sahadaki en uzun adamlardan biri ilk golü attı.

Gelelim fakiri'ye. Sanırım maçta ilk 11'de oynayıp en çok koşan oyuncuydu. Çok çalıştı.Önündeki adam devamlı içeriye gittiğinden sağ kanatta komple sahayı gidip gelmek zorunda kaldı.Yaptığı 6 ortadan 5'i rakip kaleciye 1'i kendi takım arkadaşına gitti.
Defanstan topları ileri uzun oynayarak çıkardı. rakip atak yaparken 2-3 pozisyonda yanındaki adam topa vurmasına rağmen rakibi engelleyemedi.Defansta bana çok iyi gelmedi.
Monaco'nun her atağında yerinde beklemeyip forvete destek olmak için ileriye çıktı.

Bence cihan olmasa alınabilecek bir oyuncu olabilirdi. Ama Cihan'dan fazlasını göremedim.Fakat kötü oyuncu da değil.

Maçla ilgili olarak monaco sol beki ile ilgili bir şey söylemek istiyorum.Monaco'nun asıl solbeki EVRA oynamayınca yerinde 31 numaralı bir oyuncu oynadı. Kısa boylu fakat tüm kullandığı toplar olumlu, formasının arkasında ismi yazmayan bu oyuncu ya çok yeni transfer edildi ya da genç takımdan alındı. Tam ben kim bu oyuncu derken sol çaprazdan çok iyi şut atıp köşeden takımının 2.golünü atınca, tv oyuncunun adını yazdı.Adı veigneau..

Sol kanada ilaç gibi gelebilecek oyuncu.Maçtan sonra da habire bu oyuncuyla röportaj yapıldı.Sanırım monaco evra gidince(İnter istiyormuş) sol kanatta hiçbir eksiklik hissetmeyecekler.

Ben Veigneau'yu çok beğendim.Sanırım ileride isminden çok bahsettirecektir.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

bahsettiğim veigneau denen oyuncu monaco resmi sitesindeki kadroda da gözükmüyor.Sanırım genç takımlarından yeni alındı.

http://www.asm-fc.com/equipe_pro.php

Locked