Türkiye ligi dışındaki maçlar ve oyuncular...

Türkiye dışındaki ligler, takımlar ve oyuncular hakkında bilgilerin paylaşıldığı, fikirlerin tartışıldığı forumumuz.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Bu son soruyu SAHSI OLARAK ALDIM :)

Chelsea Charlton'u deplasmanda 4-0 la gecince icimde bir seyler kipirdadi.Sanki "olacak bu sene "dedim.Ben Neredeyse 17 senedir Ingiltere'deki Chelsea'liler 50 senedir bekliyor bunu.

Liverpool cok mucadele edip kora kor oynayip kotu Arsenal'i (Viera'nin attigi golun hazirlanisi ve son vurus cok guzeldi) 2-1 gecince artik hersey Chelsea'nin istedigi gibi gitmeye basladi.

Chelsea'nin bu sene ki en buyuk transferi MORINHO.CL de nereye kadar gider bilemiyorum ancak 2005 yilinda yani 100.Yilllarinda Chelsea ve Galatasaray'imi sampiyon gormek su an hayatta en buyuk amacim. (Ha bi de evlenicem sahi :)

IDDIA olayina gelince

Ingiliz ligi bu hafta yine sasirtti

Ligin dibindeki Norwich deplasmandan puan cikardi
Hocasiz (Smith'i saymiyorum) Portsmouth deplasmanda kazandi.
Zor gececegini sandigim macta Chelsea fark atti.
Liverpool Arsenal'i yakti.

Ama bildigim bir sey var ki Arsenal Chelsea'ye hep ters gelir.En kotu zamaninda bile Arsenal Chelsea maclarindan galip ayrilmistir.Biraz Chelsea Spurs ve ManUtd iliskisi gibi.

Drogba iyilesti, Gudjohnsen formda, Robben yaniyor , defansin ortasindan Terry kalkip forvet gibi bir suru gol atiyor.

Neden olmasin Mehmet
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gurdal Cetin

Dun lig kupasinda Chelsea deplasmanda Fulham'i 1-2 gecti.Galibiyet golunu sonradan oyuna giren Lampard macin bitmesine az bir sure kala atti.

Bir diger zor ceyrek final eslesmesinde genclerle cikan Arsenal MANU'a
1-0 yenildi. Yari finalde Chelsea-Man Utd eslesti.

Tottenham Liverpool'a penaltilarla yenilirken Liverpool'un yari finaldeki rakibi Watford oldu.Watford'ta son donemlerinde bizim eski Dean Saunders oynamisti.

Morinho'nun bu sene tum kupalari istedigi gibi bu kupayi da istedigini biliyorum.Arsene Wenger'in bu kupayi "pek ise yaramaz" bulmasi cikardigi kadrodan da anlasiliyor.Wenger ve Alex Ferguson bu seferde Hollandali genc Van Persie'nin yaptigi hareket uzerine kapismislar.

Bu kupa pek onemli olmamakla beraber, kazanan UEFA 'ya katilma hakki kazaniyor.Uc yari finalistin de CL icin mucadele ettikleri dusunulurse, Watford'un tek duasi Chelsea ile final oynamak olacaktir.Bu durumda UEFA'ya direk katilirlar :wink:
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Arsenal ile Chelsea su anda dunyada bana gore izlemesi en zevkli iki takim. Chelsea inanilmaz hizli top oynamaya basladi, 90 dakika boyunca inanilmaz bir tempoda futbol oynuyorlar, Robben denen adam zaten muhtesem. Arsenal ise hic top kaptirmadan 20-30 pas yapiyor, inanilmaz verkaclar, kombinasyonlar... Real'in baklavalarindan bile guzel baklavalar olusturuyorlar :)

Ama ManU macindan sonra takimlar Arsenal'i nasil yeneceklerini cozduler. Arsenal'e karsi inanilmaz sert ve bol pressli bir futbol oynayip bezdiriyor futbol takimlari. Tabi Arsenal de son zamanlarda oldukca sanssiz. Arsenal ManU'dan dayak yiyip yenildikten sonra toparlanamadi, ama birakalim da onlar da bir form dusuklugu yasasinlar...

Arsenal Chelsea macini sabirsizlikla bekliyorum...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Mehmet Gurdal Cetin

Sevgili Mehmet

Yazinda belirttigin Arsenal'a karsi nasil oynanacagini anlattigin kisma bugun Ingiltere'nin bana gore en iyi futbol yorumcusu eski Liverpool'lu Alan Hansen (bizim kopenhag macindaki BBC yorumcusu idi) bugun internet kosesinde deginmis. Aynen ekliyorum.

"Teams no longer try to take them on at what they do best, but attempt to break up the way they play.

The opposition hustle and harry them to make sure they don't get into any rhythm and use a physical approach to disrupt their fluency.

When playing Arsenal you have to make the game scrappy. "

Yazinin tamami

http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/footbal ... 051269.stm
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gurdal Cetin

Bu arada eklemek istedigim bir sey daha var.

Bu Chelsea'nin Temmuz 2004 ten bu yana yaptigi transferler

Ricardo Carvalho [Porto - Chelsea] £19.85m
Renato Paulo Ferreira [Porto - Chelsea]£13.2m
Didier Drogba [Marseille - Chelsea] £24m
Tiago Mendes [Benfica - Chelsea] £10m
Mateja Kezman [PSV Eindhoven - Chelsea] £5m
Arjen Robben [PSV Eindhoven - Chelsea] £12m
Nuno Morais [Penafiel - Chelsea] Undisclosed fee

Bunlarda Arsenal'in yaptiklari

Mathieu Flamini [Marseille - Arsenal] Undisclosed fee
Manuel Almunia [Celta Vigo - Arsenal] Undisclosed fee
Emmanuel Eboue [Beveren - Arsenal] Undisclosed fee

Dikkat edilecek bir sey var.Arsenal 2004 Temmuz ayindan beri sadece yukaridaki oyunculari almis.Diger isimler Ocak 2004 te gelen bir iki topcu digerleri yillardir Arsenal reserve liginde oynamis yada genc takimdan cikmis adamlar.Toplam 39 kayitli oyunculari var.Bir gercek varki Arsenal transferde cok titiz ve tutumlu davraniyor.Wenger'in Fransa ve somurgelerinde inanilmaz bir scouting agi var.Para sacmiyor.Ve aldiklari oyuncunun fiyatini aciklamiyor.Cunku sirket degil.Gonderdigi oyuncularinin %90 i para karsiligi satilmis.Ayaga pas ve Mehmet'in dedigi gibi Baklavayi cok seviyorlar :)

http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/footbal ... efault.stm

Chelsea ise cok bonkor, bilinen ve kendini ispatlamis isimleri aliyor.

http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/footbal ... efault.stm

30 Kayitli futbolcusu var.Gecen seneki kadrodan Zenden,Hasselbaink,Melchiot gibi yildizlarini hep bedava birakmis.Morinho takim oyunu oynatmaya calisiyor.Oynatiyor da. Su an PSV 'nin alt yapisindan iki genc oyuncu ve Real/Barca ikileminde kalan yeni yetenek Rodinho ile ilgilendikleri biliniyor.Abramovich'in Real yada Barca ucretinin + 1 Poundunu vermeye hazir oldugu konusuluyor ingiltere'de.

Sanirim hafta sonundaki mac gercekten bu sene Premier ligi kimin kazanabilecegi hakkinda bize genis fikir verecek.

Benim tahminim 1-1 ancak gonlumden gecen 1-2 Chelsea. Lampard ve Terry atar.
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

adaşım dediği olmado chelsea bugün ikinci yarı çok iyi top oynadı ve 3-0 adıköy fatihi Souness'in takımı Newcastle önünde kazandı.yine m.united sahasında s.hamptonı ikinci yarı attığı golerle 3-0 yendi. Rooney çarşamba günü istanbıldaki maçın hazırlıklarını bugün 1 gol atarak tamamladı:)

Chelsea2nin ilk golünde tam 5 paslşama vardı.azırlanış bakımından gerçekten güzel bir goldü.2. golü ikinci yarı oyuna giren drogba ve 3. golü adamım aryen robben attı.Drogba da çok iyi oynadı.

Chelsea şampiyonluğa gidiyor...

leverkusen bugün son dakikada brezilyalı franca'nın attığı golle woulfsburg2u 2-1 yendi. Bayer'in ilk golünü ukraynalı voronin wolfsburg'un golünü golcü santraforları arjantinli klimowitz attı.olfsburgda 10 numaralı delassandro iyi oynadı.

Bayer leverkusen de son 3 haftadır son 15 dakika oyuna giren sezer öztürk(1985 doğumlu, ümit milli sanırım) bu maçta 18 kişilik kadroda olmasına rağmen oynamadı.

Yıldırayın 2 gol attığı maçta herta berlin m.gladbach takımını 6-0 yendi.
Ümit davala'nın son 15 dakika oynadığı maçta werder bremen deplasmanda freiburg'u 6-0 yendi.

M.scholl'un sanırım sakatlığı yüzünden oynamadığı maçta bayer münih deplasmanda nürnberg ile 2-2 berabere kaldı.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Boca'lı carlos tevez brezilyanın corinthias takımına 18 milyon usd bondervis rakamı karşılığında transfer olmuş.

"Brezilya Ligi takımlarından Boca Juniors'ta forma giyen Arjantinli genç oyuncu Carlos Tevez, 18 milyon dolarlık rekor transfer ücretiyle Corinthians'a geçti..
Corinthians Kulübü yetkilileri, Tevez'in transferinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, daha fazla transfer yapacaklarının sinyallerini verdi. Boca Juniors Kulübü Başkanı Mauricio Macri ise 20 yaşındaki genç golcü futbolcunun bonservisini verdiklerini doğruladı.

Yaklaşık 16 milyon dolar borcu bulunan Corinthians Kulübü, geçen hafta Londra merkezli Media Sports Investments (MSI) şirketi ile anlaşma imzalamış ve nakit para sıkıntısını gidermişti.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde 800'den fazla futbolcusu bulunan Brezilya'da Tevez'in transferi için ödenen 18 milyon dolar şimdiye kadar ülke içi transferlerde ödenmiş en yüksek ücret oldu. "

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

CHELSEA MAÇINI 90.dakikada bırakmıştım meğer chelsea penaltıdan kezman ile 1 gol daha atmış maç 4-0 bitmiş.

Bugün 2 tane serbest atıştan çok güzel gol seyrettim.

1. golü ajaccio-o.lyon maçında brezilyalı juninho attı.Takımının golünü attı.Fkat onlarda 90.dakikada gol yeyince maç 1-1 bitti.

2.güzel gol yunan ligi derbisinde olimpiyakos-panaitikanos maçında rivaldo'nun serbest atıştan attığı gol.Rivaldo sayesinde adamlar hem ezeli rakiplerini yendi hemde 3 puanı aldılar.

Keşke juninho veya rivaldo gibi bir adamı sene başında alabilseydik.

Şimdiye lider olmuştuk sanırım.

Basiretli yöneticiler lazım.Rivaldoya sene başında doymuş diyen bizim yöneticilerimiz değilmiydi?

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Bugün sabah polsat sport kanalından olimpiyakos-panantikainos maçını banttan seyrettim.Olimpiyakos'un geçen seneki forvet hattına castillo,geovanni,djordeviç üçlüsüne bu sene rivaldo ilave edilmiş.Golden sonra hep panantikainos bastırdı gibi gözüksede olimpiyakos birkaç defa geldi ve çok tehlikeli oldu.

Özelikle kaptan djordeviç mükemmel toplar attı.Bazen solda bazen ortada oynadı.Rivaldı biraz şişmiş gibi ama o da kaleye 1-2 tane çok sert şut çekti ve güzel paslar attı.Koca stadda hiç boşyer yoktu.

Bizim aradığımız adam rivaldo'dan daha çok djordeviç gibi adam.

Alman liginde biraz önce biten maçta(ben polsat sporttan canlı seyrettim) ntv şuanda banttan yayınlıyor.Schalke deplasmanda dortmundu 1-0 yendi.golü besili santraforu ailton attı. Schalkede 90 dakika sağ bek pozisyonunda oynayan hamit altıntop çok iyi maç çıkardı.Çok mücadele etti.Bence haftaya da bu mevkide oynarsa şaşırmam.Dortmundun seyircisi stadı doldurmuş ama dortmund takımı iyi futbol .oynamıyor.

K.lautern kendi sahasında mainz takımını 2-0 yenerken bizim halil altıntop hiç oynamamış.Selim teber ise 2.yarıda janker'in yerine oyuna girmiş.

Nihat'ın takımı real sociedad bu hafta kendi sahasında betisi 1-0 yenerken nihat sadece 90.dakikada sarı kart görmüş.Golü kovaçeviç atmış.

Uğur yıldırımın takımı bu hafta williemII takımıyla deplasmanda 2-2 berabere kalmış.Uğur gol atamamış.Fakat gollerin pasları ondan gelmiş.(eğer yanlış tercüme etmediysem).

Bu arada juventus kendi evinde lazio2yu 2-1 yendi.Galibiyet golü ibrahimoviçten geldi. Bu sene ilk kez seyrettiğim olivier kapo(auxerre takımından gelmişti) gayet iyi top oynadı.Bu sene juventus şampiyonluğu kimseye bırakmaz gibi.Yedek oyuncu zaleyata artık hep ilk 11 de oynarken fransız trezequet ibrahimoviç geldiğinden beri oynayamıyor.

Mehmet Gurdal Cetin

Aksam her Sali ve Carsamba aksami yaptigim gibi maclari izleyip gec yattim.Star'da Valencia-Werder Bremen macinin yani sira CFI'da Arsenal-Rosenborg ve baska bir kanalda PSG-CSKA bir yunan kanalinda da Panatinaikos-PSV macinin goruntulerini seyrettim.

Oncelikle Chelsea RAINERI'yi birakip Morinho ile anlasmasinin ne kadar dogru bir karar oldugunu gordum.Werder cok iyi bir takim Valencia ile sahanin her santimetrekaresinde kora kor mucadele etti.Star'in salak Sabri Ungan'inin dedigi gibi Valencia oole cok saldirmadi.Werder hep kontrollu idi.KURANYI ve diger topcular hep akilli oynadilar.Werder Bremen'in gecen haftasonu 6 gollu performansini gordukten sonra bu macin Valencia icin cok zor gececegini tahmin etmistim.Valencia kazanmak zorundaydi.Benim tahminim once beraberlik sonra rahat bir Werder galibiyeti idi.Klasik ispanyol mizmizlanmasi sonucu birazda Frisk'in verdigi kararlarda 40/60 oranlamasi Valencia'lilari cilgina cevirdi.Frisk'in sadece bir kisiyi atmasi bana anormal geldi Turkiye'de bir hakem en az 2 Valencialiyi oyundan atardi.

Asil izledigim mac Arsenal-Rosenborg maci idi.TD Arsene Wenger cok buyuk bir risk alarak kalecisi LEHMAN'i Chelsea macina kadar dinlendirip genc kaleci Manuel ALMUNIA'yi oynadi.Bereket versin Arsenal'in forvet hatti pitir pitir gol atiyor da kalecinin yaptigi hatalar telafi edilebildi.

Dun gece sahada muıhtesem bir adam vardi.Dennis BERGKAMP..Ilk yari 4 muhtesem gol pasi verdi. (Bir pasin sonunda Henry'i dusurduler penalti oldu) Her pas akil dolu idi ve adrese gitti.Genc futbolcular FABREGAS , REYES ve VAN PERSIE cok iyi idiler.HENRY bildiginiz gibi yakaladigi an affetmiyor, attigi gol hic bir sey yokkken oluveren ilginc bir goldu.Mac sonunda TD Wenger kalecisine moral verdi ancak sonunda da ekledi."Chelsea macina Lehman cikacak"

PSG-CSKA macindan tek anlatabilecegim sey CSKA'nin bu maci kazanmasinin cok normal sonuc oldugu idi.Sanki sihirli bir el degmis, dakika 89 Porto 1 Chelsea 1 , PSG 1 CSKA 3..Bu durumda CSKA ve Chelsea cikiyor. Dakika 54 PSG 1 CSKA 1 ve CSKA cift sari karttan SEMBERAS'i kaybedip 10 kisi kaliyor.64 ve 70 dk.da gecenin adami SEMAK iki kere daha sahneye cikti hattrick yapti.Ama Porto 90 da Benny McCarty ile golu bulunca CSKA'nin tum umitleri sondu.Bu arada Chelsea 'de DUFF cok iyi oynadi.Zaten oyunun genelinde Chelsea iyiydi.Macin son 15 dakikasinda beraberlige razi bir goruntu cizince mac boyunca pek bir seyler yapamamis Porto'ya son dakika golu ile boyun egdiler.Ancak Chelsea'nin 4-5 pozisyonunun oldugunu soyleyebilirim.

Gecen haftasonu Olympiakos-Panatinaikos derbisini seyretmistim.Pana maci 1-0 kaybetmesine ragmen bana gore cok iyi oynamis bir suru gol kacirmisti.Birilerine patlayacakti.Bu da PSV'nin basina geldi.Bu grupta Arsenal son ana kadar 2.tura cikar mi cikamaz mi tartismalari yapilirken PSV'nin fark yemesi uzerine grup lideri olarak cikiverdi.Bence kendileri de cok sasirmistir.Pana'nin 2 golunu birini penaltidan M.Munch diye bir adam atmis.Ben goremedim.Bu yoksa bir ara BJK de oynayan M.Munch (Markus munsh ) mu ?

Gecenin surprizini Barcelona'yi ilk yari golleri ile yenen Shaktar Donetsk yapti.Ilk yari attigi gollerle 2-0 kazandi.Lucescu'ya tebrikler.UEFA'ya kaldilar ve ciddi bir finalist adayi oldular.

Anderlecht Inter'e 3-0 yenilerek FB 'nin 0 (sifir) puan rekorunu egale etti ve CL tarihinde 0 ceken 3.takim ve ilk Belcika takimi oldu.

Su durumda ikinci tura cikanlar ve UEFAcilar soyle olustu.

SAMPIYONLAR LIGI 2.TUR OYUNCULARI
(Bence Cl sampiyonu bu 8 takimin icinden cikacak favorim Barcelona plasem Chelsea surprizim Werder Bremen)

MILAN
BARCELONA
CHELSEA
PORTO
ARSENAL
PSV
INTER
WERDER BREMEN

UEFACILAR

CSKA MOSKOVA
PANATINAIKOS
SHAKTAR DONETSK
VALENCIA

Bu arada kisa bir haberde Alex Ferguson ve MANU ile ilgili.

Ferguson opts to rest first team
Manchester United boss Sir Alex Ferguson has opted to rest most of his first-team players for the Champions League encounter with Fenerbahce.

"December is busy. I have 25 players and I must give them match practice."

HMMM , mac pratigi hemde FB'ye karsi.Icimde garip beni kemiren bir his var :)

http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/footbal ... 072317.stm
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

cl'de çok iyi oynayan olimpiyakos liverpool deplasmanında ilk yarıyı 1-0 önde kapadı.Golü serbest atıştan rivaldo attı.Serbest artışta liverpool barajının ortadan ikiye yarıllıp topun ordan gitmesi de heralde rivaldo'nun şansıydı.Gerçi olimpiyakoslu bir oyuncu barajı sağdan sola sola koşarak yanılttı.

Mehmet Gurdal Cetin

Pazar gunku FB macini dusunmemek icin kendimi diger maclara verdim.Ayni gun oynanacak ve beni ayni sekilde kasan bir baska mac hakkinda ilginc istatistikler buldum.Belki sizinde aklinizin dagilmasina yol acar.

Arsenal v Chelsea
Stad :Highbury
Pazar, 12 Aralik 2004
Baslama saati 18:05 TSI

-------------------------------------------------------------------------------

BIG-MATCH FACTS

ARSENAL against Chelsea is being seen as one of the most significant Premiership matches of the season, and could signal a shift in the balance of power, should the Gunners fail to take maximum points in what is a "must win" game for them to close the gap on the leaders to two points. Confidence has been restored, following last weekend's convincing victory over Birmingham and first clean sheet in 13 games, and the impressive midweek Champions League trouncing of Rosenborg which took the Gunners through to the knock out stages. Now they look to extend their amazing unbeaten home run to an astounding 29 Premiership matches, one match short of their club record of 30 and seven shy of the Premiership record.

The Gunners set a new scoring record for the Premiership last weekend. Their 3-0 victory over the Brummies took their tally to 42 after 16 games, beating Manchester United's 41 to the same stage in 2000/01. They go into the season's 13th London Premiership derby, and their own 5th with an unbeaten sequence of impressive results. They beat Fulham 0-3 away, Charlton 4-0 at home, and Tottenham 4-5 away, and only failed to take maximum points in a 1-1 draw at Crystal Palace. Arsene Wenger's team has not been beaten in 28 London derbies (20 wins, eight draws) since losing 2-4 at home to Charlton on 4 November 2001.

Arsenal did the 'double' over Chelsea last season, and also knocked them out of the FA Cup. But the tables were turned in the Champions League, when the Blues won 1-2 in the quarter-finals on their most recent visit to Highbury on 6 April. Arsene Wenger has never lost a Premiership match to Chelsea in the 15 matches played since his arrival in 1996.

CHELSEA get the opportunity to confirm their credentials as genuine contenders for the coveted title monopolised by Manchester United and Arsenal in all by one of the Premiership's 12 seasons to date. They've already beaten the Red Devils, now they turn their attention to the Gunners. Victory would take them eight points clear of Arsenal, and guarantee they go into Christmas as Premiership leaders.

The Blues had long been assured a place in the knock out stages of the Champions League before Wednesday's 2-1 defeat by manager Jose Mourinho's former club FC Porto. It was only Chelsea's second defeat in 25 matches under the Portuguese coach. They've won 12 of 16 Premiership games under him, including the last two at Charlton, and home to Newcastle - both by 4-0 scorelines. They've also won the last three League games on the road, scoring four goals in each - indeed their scoring has increased markedly since the inclusion of Arjen Robben.

Chelsea have never won a Premiership game at Highbury, nor any in the last 14 visits (three draws, 11 losses). Their only maximum in 21 League trips to the north London giants was 0-1 on 17 March 1990.

--------------------------------------------------------------------------------

Referee:

Graham Poll (Tring)
This will be the 17th Premiership match Graham Poll has been in charge of this season. He's overseen two involving Arsenal and two Chelsea involving, including their opener at home to Manchester United when no bookings were taken. But on average Poll has brandished just over three cards a game.

--------------------------------------------------------------------------------

SEQUENCES/RECENT FORM

ARSENAL

Club stats
Fixtures
Going into the weekend: 2nd 34 points
(all statistics are ahead of this weekend's round of Premiership fixtures)

Won the last two League and Cup games.
Won ten Premiership matches. Only Chelsea have won more (12).
Lost two top flight encounters. Only Chelsea have lost fewer (one).
Scored more goals than any other club in the top tier (42).
Failed to score in only one match in the highest division. No club can match that.
Lost the lead in six matches at the uppermost League level. Only Newcastle exceed that (10).
Won three Premiership games from a losing position. Only Southampton can equal that.
The 16 top flight contests have yielded an unrivalled 62 goals (42 for, 20 against).
Two losses in 56 Premiership matches (38 wins, 16 draws, two defeats).
Built the Premiership's longest winning sequence so far this season - five games.
At their most dangerous in the middle 15 minutes of the second half of Premiership games, when 12 of the 42 goals have been netted.
The spread of Gunners goals has been 13 in the first half, and 29 in the second half, making them the highest second period scorers in the top division.
At their most vulnerable in the last quarter-hour of top division clashes, when seven of 20 goals have been shipped. Indeed had matches been 75 minutes long, the Gunners would be leading Chelsea in the table by two points. In effect, they have dropped seven points in the last 15 minutes of matches - that's more any other club in the top flight.
Lost by more than a single goal once in 62 Premiership games (away to Manchester United).
Amassed four fewer points than at this identical stage last season, when they won the title.
Need to score twice more to total 800 goals in Premier League history.
One victory short of reaching exactly 900 Premiership points. (Manchester United became the first to top 1,000 last month.)
Victory here will be their 150th at home all-time in the Premier League.

Undefeated in all competitions at home.
Won eight and drawn four League and Cup games at Highbury.
Won the last two in League and Cup in front of the home fans.
Scored in every match played on home turf this season.
Kept four clean sheets at Highbury - three in the Premiership.
Looking for a 13th consecutive home match without defeat in all competitions.
Chasing an unprecedented 28th home Premiership match without losing.
CHELSEA

Club stats
Fixtures
Going into the weekend: TOP 39 points
(all statistics are ahead of this weekend's round of Premiership fixtures)

Won the last two Premiership matches by 4-0 margins.
Won 19 and lost two of 25 League and Cup matches under Jose Mourinho.
Won more Premiership games than any other club (12).
Unbeaten in seven Premiership matches.
Won six and drawn one since losing 1-0 at Manchester City on 16 October.
Lost fewer top flight matches than any other club (one).
Boast the Premiership's most miserly defence, having conceded just six goals. Manchester United boast the top division's second meanest defence with 10 goals shipped.
Kept more Premiership clean sheets (11).
Opened the scoring in 12 top tier contests - the same number as Arsenal.
Conceded the first goal on fewer occasions in top flight games than any other club (twice).
Top of the Premiership's "Last Six Current Form" table with 16 points out of the possible 18.
Holding the best disciplinary record in the top tier (no red cards, and 13 yellow).
Have three more points than at this identical stage last season, when 39 points were banked after the first 17 games and the side went on to finish a Premiership best second.
Conceded the quickest goal in the Premiership this season in James Beattie's 12 second strike for Southampton at the Bridge on 28 August.
Completed 36 Premiership clashes since losing by more than a single goal (4-2, away to Charlton on Boxing Day 2003).
Hold the strongest defence in the first half of Premiership matches - just two goals conceded.
Yet to concede outside the first 15 minutes in the first half of top flight games, but allowed four goals in the second period.

Lost twice in all competitions away from Stamford Bridge.
Won the last three League games on the road, scoring four goals in each.
Managed five clean sheets on their Premiership travels.
Failed to find the net in only one away League game (0-0 at Aston Villa on 11 September).
Won six top tier games on the road, drawing one and losing one. Cannot be beaten in any of those three categories.

KEY PLAYER NOTES/POTENTIAL MILESTONES

ARSENAL

Squad profiles

Jens LEHMANN has played 75 (53 Premiership) matches for Arsenal and kept 24 (19 Premiership) clean sheets. He's figured in 21 of the Gunners' League and Cup games this season (15 Premiership) and managed five (four Premiership) clean sheets.
Manuel Rivero ALMUNIA has kept goal in five of Arsenal's matches this season (one Premiership) and has managed one clean sheet, and that in the Gunners' last League outing.
Jose Antonio REYES scored three times in Champions League and FA Cup matches against Chelsea last season.
Thierry HENRY is leading scorer of club goals among Premiership players with 17, five ahead of Ruud VAN NISTELROOY of Manchester United.
HENRY also leads the way in the Barclays Golden Boot standings with 13 Premiership goals, four ahead of clubmate Robert PIRES and Andy JOHNSON of Crystal Palace.
HENRY did not score against Chelsea in the Premiership last season, but he did get at least one goal in each of the previous five seasons, totalling six League goals in all against the Blues.
Robert PIRES became the 15th foreign player to score 50 Premiership goals, when he netted against Birmingham last Saturday. He's also the fourth Frenchman, following HENRY, Eric CANTONA and Nicolas ANELKA.
Fredrik LJUNGBERG is one short of totalling 50 goals across the European leagues. The Swedish International has scored 39 Premiership goals for Arsenal, in addition to 10 top flight strikes for Halmstads BK in Sweden.
If on the field at kick off, Sol CAMPBELL will be making his 350th career League start.
CHELSEA

Squad profiles

Frank LAMPARD continues to break the Premiership's record for successive appearances by an outfield player. Should he figure, the England midfielder, will be making his 125th consecutive League appearance.
There is some argument as to whether LAMPARD has already reached 50 career League or is on 49. This relates to West Ham's opening goal in the away Premiership match against Crystal Palace on 5 May 1998. Some sources give the goal to Lampard, others credit it as a Curcic own goal. (The Premier League Dubious Goals Panel had not been instigated in 1998.)
If he plays, Njitap GEREMI will be making his 50th appearance for Chelsea.

LAST SEASON'S CORRESPONDING GAME:
Arsenal 2-1 Chelsea
18 October 2003 - Ref: Paul Durkin
Arsenal scorers: Edu 5, Henry 75
Chelsea scorer: Crespo 8

HEAD TO HEAD TOTALS
League: Arsenal 57 wins, Chelsea 37, Draws 40
Prem: Arsenal 14 wins, Chelsea 3, Draws 7

HEAD TO HEAD at Arsenal
League: Arsenal 34 wins, Chelsea 16, Draws 17
Prem: Arsenal 9 wins, Chelsea 0, Draws 3

Gorunen o ki Arsenal yine sahaya favori cikacak.Ancak gecen seneki kadrolardan cok fazla adam yok.Yani yeni oyuncular bu ruh halinden etkilenmemebilir aksine bu is Arsenal'a ters tepebilir.
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Dün birçok maç seyrettim.

Biraz önce biten ve japonyada oynanan maçta kıtalararası kupası (Toyota kupası) maçında kolombiyanın Once caldas takımını penaltılarda 8-7 (9'ar penaltı atıldı)yenen Porto kazandı.Once caldas takımının ismini ilk kez dün duydum.Dün sport italia kanalında hafta içerisinde bu takımın kendi evinde boca juniors takımıyla güney amerika şampiyonlar ligi diyebileceğiz bir maçta 1-1 berabere kaldığı maçı banttan seyrettim.

Porto'nun Deco'nun yerine bu seneki orta sahadaki yıldızı 19 yaşındaki diego ilk penaltıyı kullandıktan sonra rakip takımın kalecisinin yanına giderek nasıl geçirdim gibi bir hareket yaptı. Hakemde zaten bir daha penaltı sırası kendisine gelmesi zor olan diego'yu kırmızı kartla attı.Oyuncunun tek yaptığı rakip takımın kalecisinin moralini bozmaktı onu da yaptı sanırım.Çünkü rakip takım kalecisi hiç penaltı kurtaramadı.

Penaltı atışlarında tüm portolu oyuncuların ayakta birbirleriyle kolkoa olmasına rağmen , kolombiya takımı oyuncuları 10 oyuncu dizüstüne çökerek ve kolkola penaltıları seyretti.Bu da ister istemez bizim mondragonun saygı duruşlarındaki hareketini hatırlattı.
Port çok bastırdı ama malesef maç içeriisnde golü atamadı.

Cuma günü oynanan maçta uğur yıldırımın takımı kendi evinde groningen'i 1-0 yenmiş.Dün Hamit altıntopun yine sağ bek oynadığı maçta schalke kendi sahasında Freiburg takımıyla 1-1 berabere kalarak büyük bir avantajı kaçırdı. Bayern münih ise son anlarda 2. yarı oyuna giren guerrero'nun attığı golle stutgart karşısında beraberliği zor kurtardı.Stutgartta orta sahada oynayan zenci Cacau maçın yıldızıydı.

Yıldırayın 90 dakika oynadığı maçta Herta berlin deplasmanda hannover'i 1-0 yenmiş.

Ümit davala ve halil altıntop'un ilk 11 oynayıp 2.yarıda oyundan çıktıkları maçta werder kendi evinde k.lautern ile 1-1 berabere kaldı. Halil'in yerine 2.yarı selim teber girdi.Ümit davala ve halil çok silik top oynadılar.
Werder Bremen takımı nedense çoğunluğu uzun boylu oyunculardan oluşuyor.2 oyuncu haricinde takımın 9 oyuncusunun boyu 1.90 civarında.Forvette klasniç,klose ve charisteas gibi uzun boylu adamları var.Orta saha ve defanstta da uzun boylu adamları var.

Dün ingiltere liginde everton-liverpool derbisni ntv'de seyrettim. Bence hepsi kazma adamlardan kurulu everton takımı maçı 1-0 kazandı.

Aynı saatte oynanan newcastle-porstmouth maçı ise 1-1 bitti.2 golde çok güzeldi.Newcastle çok bastırdı fakat rakibini yenemedi.Maçın sonunda topa sahip olma oranı %89-%11 oranında newcastle lehindeydi.Sanırım Souness'ta bu gidişle kovulacak.

Albecete-barcelona maçında barcelona son 5 dakikada xavi'nin cezaalanının hemen dışından attığı golle 2-1 kazandı.

Romanya'da steau bükreş takımının kaptanı ve bjk'ya ilk golü atan forvet oyuncusu Neaga yılın futbolcusu seçilmiş.Neaga'ya yunan takımları talipmiş.

Uğur yıldırımın takımı Herrenveen kadrosunda bulunan ve Holoanda U19 takımına seçilen oğuzhan türk Hollanda U-19 takımıyla meksikada bir turnuvaya katılacakmış.Bu oyuncu orta sahada oynuyor ve şuanda ligde hiç oynamamış.İzlemekte fayda vardır.

Dün lazio lecce maçı 3-3 bitti.Maçta 1 gol atan ve toplamda 15 maçta 9 gole ulaşan Lecce'nin 19 yaşındaki 10 numaralı forvet ismi Bulgar santrafor Bojinov şimdiden büyük takımlardan teklif alıyor.Bulgaristanın son zamanlarda yetiştirdiği en büyük yıldız olacak gibi görünüyor.

İlginiiz çeker mi bilmiyorum bende bir çanak anten arab uydusuna yönelmiş vaziyette.Geçen hafta başlayan Katarda oynanan arap gulf oyunlarında dün kuveyt ile suudi arabistan maçında suudi arabistan 1-0 öne geçmesine rağmen ilk yarının ortalarında 1 oyuncusu kırmızı kart görünce kuveyte son dakika golüyle 2-1 yenildi. Aynı maç sanırım enaz 10 arap ülkesi kanalından birden yayınlandı.

Bugün oynanan maçta feyenoord 91. dakikada van goor'un attığı golle kendi evinde PSV ile 3-3 berabere bitti.Şimdi aynı kanalda(polsat sport) ajax -vitesse maçı canlı veriliyor.

Dün akşam seyrettiğim bir diğer maçta bordo kendi evinde lyon ile golsüz berabere kaldı.Maçta 2-3 gol oldu fakat hepsi ofsayt diye kabul edilmedi.Lyonda 10 numaralı zenci orta saha oyucusu mabula çok iyi oynadı. Bordo'da forvetin hemen arkasında oynayan daha çok sağ kanatta oynayan k.Uche isimli sarı saçlı zenci oyuncu harika hareketler yaptı.Harika paslar verdi.Tamamen trabzonsporlu yattaraya benziyor.
Bence bize böyle bir yıldız adayı oyuncu lazım.Gerçi bir maçla karar vermek doğru değil ama.Teknik oynayan adam hemen kendini belli ediyor.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

arjantin apertura liginde ortega'nın takımı newells old boys takımı 36 puanla şampiyon oldu.Son hafta old boys indipenitente deplasmında 2-0 yenilmesine rağmen, 2.sıradaki velez sarsfield da evinde berabere kalınca şampiyon oldu.

Bu newell's büyük riske girip kazançlı çıktığının göstergesidir. 2 sene top oynamamış ortega resmen takımını şampiyon yaptı diyebiliriz.

Dünkü maçta frederico insua takımın 2.golünü attı. River plate 3.oldu.

Racing club takımından lopez 19 maçta 12 golle gol krallığında 1. oldu. Insua ise 19 maçlık ligde 5 gol atmış.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Dün chelsea norwich city maçında chelsea2nin 4 yıldızı mükemmel gol attılar.Fırsatınız varsa görün.Duff, lampard,robben ve drogba gerçekten güzel goller attılar.Şu gerçek ki chelsea takım oyunu oynuyor ve defansı şuanda dünyadaki en iyi 3 defanstan biri sayılabilir.Hatta bence en iyisi.

Bugün liverpool newcastle united'ı kendi sahasında 3-1 yendi.uuzn zamandır liverpool bu kadar iyi oynadığını gördüm.Her ne kadar 3 ispanyoldan nunez ve luis garcia sahada birşey yapmasa da.

Uğur yıldırım'ın takımı heerenveen'i bu sene 2. kez bugün seyrettim.Ugur yıldırımın takımı hiçbirşey yapmadı.Ugur 60 dakika boyunca sahada saklandı durdu hocası da fazla dayanamayıp oyundan aldı.Nec nimegen 3-1 yendi.Sanırım bu takım haftada 2 maçı çıkaramıyor.UEFA kupasında bir üst tura çıktılar.Uğur bizim sabriden 5 kat daha kötü top oynadı bugün.Üstelik takımı da hiç serbest atış kazanamadı ki atsın.Ben de maçın 60.dakikasından sonra maça bakmayı bıraktım.Çok zevksiz maç oldu.Maçon başında heerenveen çok cididyetsizlikten bir gol yedi. Kaleciye çok kısa pas verildi kalecide araya giren rakibini biçince penaltıdan golü yediler.

Aynı saatte başlayan şu bizim türk takımlarına pazarlanmaya çalışılan ali zitouni'nin maçını Tunus TV7'de canlı olarak seyrettim.
Ali zitouni esperance takımında oynuyor.Bugün son dakikada club african takımından yedikleri golle 1-1 berabere kaldılar.

Ali zitouni bizim ümit karan stilinde bir santrafor. Boyu kısa.Ondan ÇOK daha ağır(bizim basına göre çok hızlı oyuncuydu).Tek yaptığı 2. yarı kendisini yere bıraktı ve takımına penaltı kazandırdı.
Esperance -club african maçını italyan ünlü bir hakem yönetti(ismini bilmiyorum ama).
Bu başka bir ülkeden hakem getirme olayını bazen iran ve romanyadaki derbi maçlarında da gördüm.kat italyan hakemin verdiği penaltı çok komikti.Tunuslular italyanlara verdijkleri paraya yanıyordur şimdi.

Trübünlerden maçın bir derbi maç olduğu anlaşılıyordu.Esperance takımı bizim sarı kırmızı çizgili formayı ve altında siyah şort giymişti. Maç 60-80 bin kişilik bir stadda (olimpiyat stadına benziyor ve tüm trübünler kapalıydı.Bizde bile böyle stad yok) tamamen dolu sayılabilecek trübünlere karşı oynandı.Trübünler bizim eski derbi maçlarındaki gibi tam ortadan 2'ye bölünmüş vaziyetteydi.Ali zitonuni sarı kırmızı formaya alışık bir oyuncu keşke fenere gitse diye içimden geçirdim.Çünkü hiçbirşey yok bu adamda.
Sarı kırmızılı esperance trübünlerinde ultras ve supras pankartları vardı.Anlaşılan bizim UltrAslan gibi onların da ultras'ları vardı.Birde fazladan Supras'ları var. :lol:

Dün ayrıca banttan Sport İtalia kanalından yayınlanan maçta boca juniors bolivar maçına biraz baktım.aşırı şişmiş Maradona trübündeydi.2-0 biten maçta 2.golü atan carlos tevez(carlitos) golü atınca maradonayı selamlamaya gitti.Maradonayı selamladıktan sonra ağlamaya baldı.Gözyaşlarını formasına sildi. Maradona gollerde (eski bir boca juniors'lu olarak)çok sevindi.

Bugün Feyenoord Den haag deplasmanında 2 gol yedi ve yenildi.Gullit'in takımı da bizim takım gibi çok istikrarsız.

Almanya liginde bu hafta maç yoktu. Alman milli takımı uzakdoğu turunda maçlar yapıyorlar.Klinsman ve yardımcısı löw ile alman takımı hergeçen gün iyiye gidiyorlar gibiydi.Geçen gün japonya'yı 3-0 yenmişlerdi.Bugün güney kore'ye 3-1 yenildiler.Ballack'ın golü gerçekten güzeldi.Güney koreliler hakikaten kendi sahalarında çok iyi oynadılar.Almanlar klose ve özellikle kuranyi ike boş topları gol yapamadılar.Üstelik Ballack bir penaltı da kaçırdı.

Fransa liginde büyük takımlar monaco ve lyon berabere kaldılar. Ben dün auxerre-nice maçına takıldım.Maç 4-3 bitti.İlk yarı 1-1 bitmişti.2.yarı ard arda uzaktan çok güzel goller geldi. Auxerre de forvet santrafor benanji(umarım yanlış yazmadım) ve kalou çok iyi oynadılar.Bu kalou'nun feynoord'da oynayan salomon kalou ile bir akrabalığı var mı bilmiyorum.Auxerre hafta içinde UEFA liginde şota'nın takımı glasgow rangers'ı 2-0 yenmişti.

Locked