World Cup 2010

Türkiye dışındaki ligler, takımlar ve oyuncular hakkında bilgilerin paylaşıldığı, fikirlerin tartışıldığı forumumuz.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: World Cup 2010

Post by Cengiz Akgun »

Ispanya bekledigimden cok daha iyi bir taktikle Almanlari isleyen makinesinin carklarina kalin bir cubuk soktu. Bir cogunuzun diline doladigi Total Futbol ornegini gostererek topu kaptirmadan dolastirmayi ve Almanlarin sevdigi kanatlari tikayinca hucumda cogalan Alman forvetlerini ortada ayirdikta koridora sikistirinca Almanlari isini bitirdiler. Ispanya'da oynayan adamlarin teknigi hakikaten denildigi kadar ustunmus. Acik oyunu seven Almanlar yakin adam presini kaldiramadilar. Is kontra ataga kalinca da hele golden sonra gelen panikle istenen olmadigini gorduk. Almanlarin neden Ispanya'dan cekinip kendi oyunlarini oynayamamalarini herhalde Mert aciklar. Bunda 2008'de Avrupa kupasini kaybetmenin verdigi bir korku mu vardi acaba diye dusundum.

Simdi korkum ayni tuzaga Hollandanin dusmesi. Turkiye'den Yenikoy'un kasabi diye koculan DelBosque'nin taktiksel anlayisi ve tecrubesi dun konustu. Ilk macinda yenilen bir Ispanya'nin toparlanip final oynamasi da tarihi acidan Hollandanin aleyhine calismakta. Ayni seyler 1974'de de olmustu. Ama o gunu cok iyi hatirladiklarina eminim.

ESPN'de yorum yapan Ruud Gullit insallah ucuncu kerede seytanin bacagi kirilir'in Ingilizcesini yani "Third time is a charm" diyerek umudunu korudugunu ve Hollandanin orta shasinin Almanlara gore daha iyi oldugunu soyledi. Bence Ispanya yerine Almanya olsa idi sanslari daha buyuk olacaktim. Bana gore ISpanya daha avantajli.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Ispanya bekledigimden cok daha iyi bir taktikle Almanlari isleyen makinesinin carklarina kalin bir cubuk soktu. Bir cogunuzun diline doladigi Total Futbol ornegini gostererek topu kaptirmadan dolastirmayi ve Almanlarin sevdigi kanatlari tikayinca hucumda cogalan Alman forvetlerini ortada ayirdikta koridora sikistirinca Almanlari isini bitirdiler. Ispanya'da oynayan adamlarin teknigi hakikaten denildigi kadar ustunmus. Acik oyunu seven Almanlar yakin adam presini kaldiramadilar. Is kontra ataga kalinca da hele golden sonra gelen panikle istenen olmadigini gorduk. Almanlarin neden Ispanya'dan cekinip kendi oyunlarini oynayamamalarini herhalde Mert aciklar. Bunda 2008'de Avrupa kupasini kaybetmenin verdigi bir korku mu vardi acaba diye dusundum.
Cengiz abi Del Bosque dun aklini basina aldi ve Torres'i kenarda oturtup ekstra bir kanat oyuncusu olan Pedro'yu oynatti - boylece rakipleri devamli ortadan delmeye calisip duvarlara carpan Ispanya yerine dun ilk defa oyunu genis alana ve kanatlara yayan Ispanya'yi seyrettik. Ama komik olan Almanya'nin Ispanya'nin diger rakipleri Latin Paraguay ve Sili'ye gore ortadan daha delinebilir kanatlardan ise ozellikle Mertesacker yuzunden cok az pozisyon veren bir takim olmasi - yani Del Bosque Paraguay ve Sili karsisinda uygulasa cok kolay kazanacagi maclarin taktigini Almanya macinda kullandi. Oyunu daha genis alanda oynayinca topa cok daha fazla sahip oldu ve Barcelona gibi topu kaptirdiklarinda da geri almalari cok kisa surdu - zaten takima bir bakin Alonso, bekler ve kaleci haric gerisi Barcelona (digerleride Real Madrid'li).

Hak ettiler ve kazandilar dun - ayni taktige Torres'siz Hollanda onundede devam etmeliler - Ispanya'nin bu kusagi - Xavi'li, Iniesta'li, David Villa'li, Puyol'lu - efsanevi bir kusak ve kupayi hak ediyorlar.

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

:lol:

Guldurdunuz beni, Allah da sizi guldursun...

Su stat'lere bir bakin FIFA sitesinden:

1 - En cok sut atan takim
2 - En cok gol pozisyonuna giren takim
3 - En cok pas yapmaya calisan takim
4 - En cok pas yapan takim
5 - En cok topla oynayan takim
6 - Maci en cok karsi yari alanda oynayan
6 - En az sut cekilen takim
7 - En az sari kart goren takim
8 - En az faul yapan takim
9 - En cok faul yapilan takim

Bir de daha az bariz olan rakamlar var:

1 - Sag kanat, orta ve sol kanat kullanma oranlari
2 - Capraz uzun pas denemeleri
3 - Sut cekilen noktalar

Neyse... Hem Low'u hem Del Bosque'yi kovmus ulkeyiz, sirada Rijkaard var zaten. Atip tutmaya devam!
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Cirak wrote::lol:

Guldurdunuz beni, Allah da sizi guldursun...

!
Bunu bana ve Mert'e soyluyorsun galiba cogul olduguna gore. Mehmedim seni nasil guldurdum bilemiyorum. Bu Ispanyollar ilk maclarinda Isvicreye yenilip sonrada Isvicre Honduras'i yenerse (ki cok normal gozukuyordu) averaj ile belki de son 16 kalamayacaklari ihtimalini gordugunde de guluyor muydun? Futbol garip bir oyun. Bu tur surprizleri oluyor. Ben Almanlarin bu son oyununda bu sekilde zorlanacaklarini goremedim. Bunu seni guldurmus olabilir. Neden oldugunu kendileri de anlamadilar zaten. Topu alinca dikine oynayan adamlar ustlerine gelindigini afalladilar. Yenikoy'un kasabi olayi iyi cozmus. Bu iste sans diye bir sey de var elbette. Nasil 2008 Avrupa Sampiyonasinda Portekiz onunde acz icinde dokulup 2--0'dan sonra Isvicre onunde gitti gidiyor derken Allah Terim'e "yuru ya kulum arkanda ben varim" demesi ile oyuncularina verdigi gaz tutunca az daha finale cikacak iken Del Bosques'de son 16'ya kalamasiydi simdi issizdi. Degilse Terim ipini orada cekeceklerdi hakli olarak. Ne kadar sevindi isek o gunlerde sonradan o olayin bir Dunya kupasina katilmayi engelleyecek olacagini goremedik. Gerci ben Terim'in her zaman bos bir fici olarak dangirdayip laf ebeliginden baska bir bok yemedigini bildigim halde.

Yalniz sunu da akildan cikarmamak lazim. Kendi ulkelerinde basarili olup sonra o ya da bu sekilde gozden dusup solugu Turkiye'de alanlarin zaman filan verilse de basarili olacak diye bir garantisi yok. Herkez Alman disiplini ile Derwall ya da Kalli gibi birseyler yaratayim derdinde degil. Yenikoy'un kasabi olsun Scala filan olsun, buna Frank'i de dahil edecegim, Turkiyede birseyler yaratalim diye gelmediler. Ilk amaclari dolgun bir maas almak idi. Bu yuzden de oturup ulan bu ulkenin futbol seviyesi nedir ne yapilmali ki bana verilen paranin karsiligini alsinlar gibi bir plan program da yapma luzumu hissetmediler. Elbette bu sadece onlarin kabahati degil. Onlari getirenler onlardan kisa ve uzun donemede ne beklediklerini bunun olup olmayacagi konusunda bu adamlarla pazarlik etmediler. Nasil olsa geldiler ve esek degiller ya birseyler yapacaklar diye getirildiler. Sene de 3M Avro dan baslayan maaslarla gelip sonrada seviye dusuk filan filanla ne yapayim ben sihirbaz degilim deme biraz hafif kaciyor. Sen Frank'in gecen sezonki performansini yeterli bulabilirsin. Ben buna katilamayacagim. Cunku GS bir yerli hoca ile de Frank'in tutturdugu performanstan daha iyisini tutturabilirdi. Yani 3M Avro'luk is olmadi bu acik ara ucunculugu. Frank sakatlari mazaret gosterdi. Mazaret aradiktan sonra bulmasi cok kolay.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Beni gulduren uslup Cengiz Agabey, yoksa dusunce degil. Hurriyet'te haberlerin altina yazilan yorumlari okudugumda nasil guluyorsam, o sekilde guldum. Mesela Hurriyet'te sunu okudum bugun:
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/15 ... sp?gid=373

Alttaki yorumlar nasilsa, buradakilerin de onlardan pek bir farki yok acikcasi :)

Alinmaca, darilmaca olmasin, sen nasil civiyi herkese cakiyorsan ben de burada civiyi kendimize caktim. Yoksa ne seni ne de Mert'i hedef almiyorum. Ama musaade et de sen nasil hata yapani suya batirip cikariyorsan, biz de azicik sana bunu yapabilelim. Amacim kotu olsa Ankaraguc'lu Vittek'i tanimadiginda, ya da Uche'yi hala FB'li Uche sandiginda birsey derdim.

Gelelim Ispanya'ya... Ispanya bu dunya kupasi gol kisirligi cekti cekmesine de, gene en cok pozisyona giren, gol deneyen takimdi. Aslinda ilk golu Almanya atsa, Ispanya elenebilirdi buyuk ihtimalle. Almanya'nin cok gollu mac kazanmasi, Ispanya'nin da ilk macta Isvicre'yi ezmesine ragmen yenilmesi ve diger maclarda az gol atmasi bir tek seni degil, bir cok insana Almanya daha iyi izlenimini verdi. Normaldir... Tekrar soyluyorum, Ispanya'nin rakamlarina bir bakin, tek kelimeyle ayri bir gezegendeler diger takimlara gore. Bu Almanya'ya yenilselerdi de, gruptan cikamasalardi da degismeyecekti. Inter igrenc, kabiz futboluyla gecti Barca'yi. Neyse... Hadi bu da kisisel zevk meselesidir diyelim.

Valla Rijkaard'in basarili olup olmamasi kendisine bagli oldugu kadar baska parametrelere de bagli. En buyuk mesele de memleketin spor bilgisi, kulturu, tecrubesi eksik milletimin, bu adamlarin basarili olup olmadiklarini sadece sonuca bakarak degerlendirebilecek mertebede gormesi, kendini.

Ben ileri geri konusmadan once bilgisizligimizin farkinda olmamiz gerektigini soyluyorum. Son 15 senede Turkiye'de 3 buyuklere gelmis butun antrenorlerin futbol bilgisi, sevgili spor medyamizdaki ebleklerden, klup yoneticilerinden, eski futbolcu spor yazarlarindan, ve forumdaki bizlerden fazladir. Ben elestiri olmasin demiyorum, elestirinin olmamasi cok tehlikeli bir ortam dogurur. Ama bilincsiz elestirinin sonuclari Turk futbolu acisindan cok vahim olmustur. Bizler de sorunun bir parcasiyiz, hem de buyuk bir parcasiyiz.
Mehmet Cirak

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Cirak wrote:Beni gulduren uslup Cengiz Agabey, yoksa dusunce degil. Hurriyet'te haberlerin altina yazilan yorumlari okudugumda nasil guluyorsam, o sekilde guldum. Mesela Hurriyet'te sunu okudum bugun:
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/15 ... sp?gid=373

Alttaki yorumlar nasilsa, buradakilerin de onlardan pek bir farki yok acikcasi :)

Alinmaca, darilmaca olmasin, sen nasil civiyi herkese cakiyorsan ben de burada civiyi kendimize caktim. Yoksa ne seni ne de Mert'i hedef almiyorum. Ama musaade et de sen nasil hata yapani suya batirip cikariyorsan, biz de azicik sana bunu yapabilelim. Amacim kotu olsa Ankaraguc'lu Vittek'i tanimadiginda, ya da Uche'yi hala FB'li Uche sandiginda birsey derdim.
Vitek konusunda bir laf etmedim ama Ankaragucun'de filan boyle goller atsa her halde duyardim. GS almaya kalksa da epey adam burun kivirirdi. Uche konusunda da Uche ile yatip kalkmadigim icin sokakta gorsem tanimazdim. Ama adam hala futbol oynuyormus bu sezon Nijerya'da. 43 yasinda olmasina ragmen.

http://www.national-football-teams.com/ ... p?id=11848

Turkiyeden ayrildiginda da yasi 39 imis. Song'u yemedigim icin mutluyum. Bir de Nijerya devlet baskanini tebrik etmek lazim. Her turnuvaya bunca masraf edip yolluyoruz seyinizi sallayip donuyorsunuz ama bundan sonra yagma yok demesini bilmis. Degilse jeep isteriz filan diyene sana feda olsun demekte vardi.
Mehmet Cirak wrote: Valla Rijkaard'in basarili olup olmamasi kendisine bagli oldugu kadar baska parametrelere de bagli. En buyuk mesele de memleketin spor bilgisi, kulturu, tecrubesi eksik milletimin, bu adamlarin basarili olup olmadiklarini sadece sonuca bakarak degerlendirebilecek mertebede gormesi, kendini.
Nereye bakarak degerlendirilecekler, sonuca bakmaz isek? Ha futbol oynuyarak yenile yenile yenmesini ogrenecekler diyorsan GS oynadigi oyunu da gorduk. Icerden gozune kestirdigi birini yildizlastirma filan da olmadi. Bana gore pek fazla bir sey katilmadi Frank/Johan kombinasyonu ile GS'in oynadigi futbola. Bu sene de gorecegiz.
Mehmet Cirak wrote: Ben ileri geri konusmadan once bilgisizligimizin farkinda olmamiz gerektigini soyluyorum. Son 15 senede Turkiye'de 3 buyuklere gelmis butun antrenorlerin futbol bilgisi, sevgili spor medyamizdaki ebleklerden, klup yoneticilerinden, eski futbolcu spor yazarlarindan, ve forumdaki bizlerden fazladir. Ben elestiri olmasin demiyorum, elestirinin olmamasi cok tehlikeli bir ortam dogurur. Ama bilincsiz elestirinin sonuclari Turk futbolu acisindan cok vahim olmustur. Bizler de sorunun bir parcasiyiz, hem de buyuk bir parcasiyiz.
Rijkaart sene sonuna dogru hazirlik donemeinde yapmadigi denemelerde bulundu ve kaybetti. Elbette bilgileri fazladir ama sonradan o elestirlere kulak verip yaptigi hatalardan donmesini nasil aciklamak lazim peki. Her maca ayri bir kadro ya da gorev dagilisi ile cikmaya basladi idi ikinci devre. Bunun aciklamasi sakatliklarla olmaz. Ben sahsen hayal kirikligina ugradim.

Bu arada ahtapot Paul'da Ispanya'nin oyununa hayran oldugu icin Dunya kupasini onlar alacak demis. Secimlerinde simdiye kadar asla yanilmiyan futbol yorumcusu Paul kadar olamadik diye uzulen varsa diye soyleyeyim.

http://g.sports.yahoo.com/soccer/world- ... sow,254898
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

kendisini pek sevmesem de Erdal Safak Del Bosque hakkinda sunlari yazmis.

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/safak/ ... _gibi_adam
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Finalistler belli olduktan sonra bişeyler yazmak daha kolay ama, İspanya Barça ve Real karması bir takım, Barça'nın geçen sezon neler yaptığı ortada ve İspanya'nın iskeleti ile aynı, Puyol,Pique,İniesta,Xavi,Pedro şimdi bi de Villa 'yı aldılar, bu 5-6 isim zaten tüm turnuvalarda en üst düzey sonuçları aldılar burda olmaları normal,ilk maçta yenilmişler vs., bunların yanında Ramos,Fabregas,Alonso gibi isimler de var. Karşılarına kim çıkarsa İspanya daha kaliteli kalıyor,Brezilya dahil...

Hollanda sonunda finale çıktı,çok asılacaklardır.Senelerdir bunu bekliyorlar ve İspanya'nın oynadığı futbolun temelini atan adamlar.Ben Hollanda alsın isterim.Final maçı günü Cruyff neler hissedecek acaba ?

Okay Karacan yazmış :

Cruyf'un final günlüğü
Muhtemelen;

11 Temmuz sabahı çok erken kalkacak yatağından.. Hayatının en uzun gününe başlamadan otel odasındaki penceresinden uzun uzun izleyecek şehri.. Üzerindeki lacivert-turuncu pijama, bir günlük sakalı dikkatini çekecek camda yansıyan belli belirsiz görüntüsünde.. İlk kez üşenmeyecek güne başlamak için.. Buz gibi bir bardak yeşil çayla giderecek susuzluğunu önce, Güney Afrika'yı terk eden yaz güneşinin sıcağını, şakacı sonbahar rüzgârlarının uğultusunu ve çılgın okyanus dalgalarının hırçınlığını düşünecek.

1974 yazında Münih'te olmayı isteyecek, final maçına kalktıkları sabahın sıcağını.. 1978'in tüm mevsimlerindeki uğultuları duyacak, gözlerini kısarak bakacak ufuk çizgisine "O Arjantin'e gitseydi, şampiyon olurduk." suçlamalarına ve üretilen teorilerin yanlışlığına cevap verecek kafasını sallayarak.. Çılgınca bir korkuydu benimkisi diyecek içinden, bugün olsa hırçınlık yapmazdım..

Ne Arjantin'deki cuntayı protesto ettiğim için, ne de ticari anlaşmalar yüzünden bu kararı aldım. Barcelona'da ben ve ailem canilerin saldırısına uğramıştık. Bizi güpe gündüz evimizde bağlayıp, kafamıza silah dayadılar, çocuklarımızın önünde taciz edildik. Oysa, hayata bakış açım birdenbire değişmişti, diye açıklamaya çalışacak bir kez daha ayna karşısında 1978 mahcubiyetini..

Bugün bile benzer olaylara rastlamanın mümkün olduğu Güney Afrika ile bağlantı kuracak kafasında ve hemen silecek bu bahsi 11 Temmuz günlüğünden.. 1974'te elinden kaçan, 78'de elinden gelmeyene yaklaştığını hissedecek.. Hatta artık onu kazandığına emin olacak.. Hollanda ya da İspanya fark etmeyecek artık.. Özenle seçtiği kıyafetleriyle lobiye inerken, 17 yaşında ilk kez çıktığı Ajax Stadı'ndaki heyecanını duyacak..

Total futbol'u inşa eden adamı, Rinus Michels'i görecek gün boyu gözleri baktığı her ayrıntıda.. Ajax zaferlerini anlatacak dış ses ona, ne garip diyecek içinden yine..

Bu takımda Ajax'ın adı yok, ruhundan üflenmiş beri yandan deyip, tebessüm edecek.. Nou Camp'a götürdüğü "total futbol" rüzgârına benzetecek öğle yürüyüşünde yüzünde hissettiği sonbahar yelini...

Real Madrid'i deviren adam bendim diyebilecek çekinmeden, sonraki zamanlarda Madrid'i felsefemizle kovalamıştık. İşte 2010 ve yine bizim sınıf iş başında diye demeç verecek fısıldanarak.. Akşama doğru karşılaştığı bir Afrikalı çocuğun gözlerindeki 'total futbol nedir?' sorusunu okuyacak.

Nasıl anlatsam ki ? Bak Puyol Almanya'ya gol atarken, yanında topa yükselen kimdi?

Pique... Evet bildin delikanlı..

Bizim stoperler, forvet rolünü üstlenmişlerdi. Gerektiğinde sağ bek mevkiini, gerektiğinde orta sahanın ortasını kullanır bu adamlar, Xavi'yi düşün ya da bak Pedro'ya sağ, sol, orta, her yerde taşıyorlar Jabulani'yi ayaklarında..

Çakılıp kalmıyorlar bir yerde değil mi?

Afrikalının parlayan gözleri Şampiyon Kulüpler Kupası zaferine imza attıkları gün İspanya sokaklarındaki milyonlarcasından farksız parlayacak Cruyf'u dinlerken.. FIFA'nın final kokteylinde tüm gözlerin gizli gizli ona çevrili olduğunu hissedecek. 39 yaşında bile şampiyon olabildiğini anlatmak isteyecek ama mütevazı kalmayı tercih edip, bu gece çok mutluyumla yetinecek.. Robben ile Pedro'nun; Sneijder ile İniesta'nın bir farkı olmayacak onun için.. Hem İspanyol olacak, hem Hollandalı kalacak o gece..

Kim kazanırsa kazansın sevinecek.. Kaybedene üzülmeyecek tek adam olacağını bilerek oturacak tribündeki koltuğuna.. Rinus Michels ile doğan Cruyf'la inşa edilen felsefenin kol kola girip kazandığı zafer olacak o finalin adı sadece.. Kupa nereye giderse o da oraya gidecek.. Muhtemelen...

Hiç kimsenin bozamayacağı içindeki huzuru tanımlayabilecek cümleleri kurup bir ayna karşısında prova yapacak dakikalarca..

Son birkaç günde aldığı telefonlar, kendisinden talep edilen onlarca röportaj isteği, iyi dilekler ve temennileri aklından geçirecek tıraş olurken..

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Elbette sonuca bakilacak. Ama baslangica da bakmak lazim. Ortada bir Barcelona gercegi, muthis bir futbolculuk kariyeri, herseyden onemlisi Barcelona'nin o zamanki durumuyla GS'in su andaki durumu arasinda benzerlikler var.

GS'a gelip giden butun teknik direktorler kotu olamazlar. Eger bizde basarili olunmuyorsa, baska yerlerde basarili olunmussa biraz kendimize bakmamiz lazim. Basari olcmek icin daha erken, bu adam, daha dogrusu bu ekip daha dun dogmadi, GS'da degerlendirilmek icin 1 seneden daha fazlasini hakediyorlar. Oysa bizde mirildanmalar ilk yenilgiyle baslayiveriyor. Belki basarisiz olur, onu bilemem. Ama su anda basarili ya da basarisiz diyen ya Turkiye'nin ve GS'in gerceklerinden habersizdir, ya da bu islere kafa yormadan sadece yorum yapiyordur, ya da art niyetlidir. O kadar kolay degil Cengiz Agabey bu ortamda hemencecik herseyi degistirmek. Sorun baska yerlerde, ama nerelerde aciga cikamiyor bir turlu.
Mehmet Cirak

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Almanya biraz da bitse de gitsek havasinda olunca Uruguay olu gibi basladigi maca prtak oldu. Low takima daha da genc oyunculari sakatliklardan dolayi koymuskendiside atesini dusuruldukten sonra maca gelebilmis.

Uruguay'in kalecisi malasef gununde degildi. O yuzden de Forlan'in sakat sakat oynamasina ragmen godterdigi basirili ve huner dolu futbolu bosa gitti. Nufusu Istanbul'un yarisindan az olan ve 1950 Dunya sampiyonu olan Uruguay 60 sene sonra bu kadar basarili bir Dunya kupasi cikarmasi anlamli.

Yarin eger adalet varsa sans Hollanda'nin yaninda olur.Bu orada ahtapot Paul bugunu de bos gecirmedi. Insallah yarin Endonezyali papagan senin koluna bacagina diyerek bu efeaneye bir son verir.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Del Bosque'nin Torres'i yedege cekip Pedro ile baslama hamlesine Hollanda ayni sekilde karsilik vermeli. Van Persie'ye nasil dayaniyorlar bilmiyorum - insan dunya kuapsi finalinde bile bu kadar vurdum duymaz olabilir mi yahu :roll:

Van Persie disari Kuyt ortaya Elia sola hamlesiyle Hollanda ustunlugu ele gecirir ikinci yarida... yoksa Ispanya atar ve is Sneijder veya Robben'in kisisel becerine kalir.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

McManaman ve Gullit bu maca neden kotu mac oldu dediler anlamis degilim - benim seyrettigim en guzel dunya kupasi finallerinden biri oldu - hatta en guzeliydi - dunya kadar gol pozisyonu, taktik, strateji, ince hareketler, sert hareketler ne istesen vardi - sonundada en cok yakisan kazandi...

Xavi, Iniesta, Puyol, David Villa, Fabregas, Casillas - bunlar futbol tarihine gececek isimler ve efsanevi bir takim olma yolundalar...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:McManaman ve Gullit bu maca neden kotu mac oldu dediler anlamis degilim - ...
Onlar Hollanda hakkinda konusuyorladi. Hollandanin basindaki hiyar dun aksam ruyasinda ne gordu bilmem. Ama Asker Bulent ve Sivas taktigi ile cikip bir cuval inciri mahvedecegini Ispanya'yi tutanlar bile beklemiyordu. 2008'in sonbaharindan beri 25 mac onune geleni yen ve Dunya kupasinda en fazla gol atan ikinci takim olarak yenilmeden finale cik ondan sonra boyle hodukce Ispanya onunde ezil. Ulan heriflerde gol atacak adam yok. 8 macta ancak 8 tane atabilmisler. Sen 15 gol atabilen takimini bu adamlara ezdir. Pes birader.

Elbette Ispanya ilk dakikalardan itibaren hak ederek aldi kupayi. Ama bu kadar cekinilecek bir futbol oynadiklarini kimse iddia edemez. Hem Almanya hem de korktugum gibi Hollanda tereyagi gibi eridiler. Hele Hollanda adam gibi oynamayi da birakip isi kasapliga kadar doktu. Allah akil fikir versin. Dun bizimkileride asker Bulent esliginde sahaya cikarsak bu kada oynarlardi. Esek herifler. Mactan sonra hakemin ustune yurumeler filan. Tam bir rezaletti halleri.

Bu arada hakemde rezikdi. Gordukleri goremedikleri verdikleri ve verenedikleri ile TSL de horlananlar kadar bile olomadi. Bubdan sonra Turk hakemleri arkasindan her mac sonunda ileri geri konusanin kafasinda boza pisirecegim. Hepsi de bu Ingilizden daha kotu olmadigini hep birlikte gorduk.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Yok artik! :lol:
Buyuk ustad sezon oncesi isinma turlarinda...

"İspanya’ desen... 120 dakika maç seyrettik, üçer de yedek oyuncu ile 28 oyuncu seyrettik, Türkiye’de başa güreşen takımlardan birisine şu finalde oynayan 28 adamdan ‘Ah şu ben de olsaydı’ dediğiniz bir kişi var mı? Ya da ‘Sezon bir an evvel açılsa da şu adamı bir daha izlesem’ diyeceğin bir tane var mıydı? Ya da bütün Dünya Kupası’ndan var mı?"

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Gulec wrote:Yok artik! :lol:
Buyuk ustad sezon oncesi isinma turlarinda...

"İspanya’ desen... 120 dakika maç seyrettik, üçer de yedek oyuncu ile 28 oyuncu seyrettik, Türkiye’de başa güreşen takımlardan birisine şu finalde oynayan 28 adamdan ‘Ah şu ben de olsaydı’ dediğiniz bir kişi var mı? Ya da ‘Sezon bir an evvel açılsa da şu adamı bir daha izlesem’ diyeceğin bir tane var mıydı? Ya da bütün Dünya Kupası’ndan var mı?"
Kim bu buyuk ustad? Hincal filan mi?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply