World Cup 2010

Türkiye dışındaki ligler, takımlar ve oyuncular hakkında bilgilerin paylaşıldığı, fikirlerin tartışıldığı forumumuz.

Moderator: Staff

Cemal Savas

World Cup 2010

Post by Cemal Savas »

Dunya kupasi ile ilgili yazi acilmamis ben baslatayim dedim. Ilk mac olan G.Afrika-Meksika arasinda basladi. Yan paslarla bayginlik veren Meksika ilk yarida topa sahip gorunsede pek pozisyon uretemedi. Sahada Meksika adina tehlike yaratan tek oyuncu olarak bizde kiralik oynayan Santos gibi geldi. G.Afrika kontra futboluna dayali oynadilar ve cok kotu iki pozisyonu kacirip (biri uzatmalarda) beraberlige razi oldular. Shalala midir nedir oldukca hizli ama iki takimdan kimi alirsin deseler bir tek Santos( bu adamin forumda bir takma adi vardi ama unuttum) 'u alirim derdim

Cemal

Mehmet Marsan

Re: World Cup

Post by Mehmet Marsan »

Maci seyretmek nasip olmadi.

Yanliz Cemal'in Gio yorumuna ek yapayim. Ben bu adami ne zaman Meksika milli takiminda seyretsem harika oynuyor. Barka harici oynadigi her klup takiminda pir pir daginik bir gorunum veriyor. Nasil istir anliyamadim.

Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

Her iki takım açısından da bakarsak; göze batan en iyi oyuncu hiç şüphe yok ki Dos Santos'tu. Elano da aynı şekilde brezilya milli takımında oynarsa show yapacak, göreceksiniz. Kazmaların yanında değil doğru düzgün futbolcuların yanında ve oyun sisteminde oynayınca bu adamlar potansiyellerini hemen gözler önüne seriyorlar. Bu çok açık. Türkiye'de bekleneni veremeyip gönderilen, büyük umutlarla alınıp yerden yere vurulan oyuncuların durumu hep bu. geçmişte böyle oldu, şu an böyle. bundan sonra da böyle olacak. Schuster gelmiş. Gazeteleri yokluyorum, tam karakartallık, karakteri kartalla birebir örtüşüyor başlıkları atılmış. Aynı gazete ve aynı medya, schuster 3 maç tökezlesin savaş tamtamlarını çıkarır, adamın kellesini alır. (Alacak) Süreklilik-sabır diye bir şey yok. Gündelik planların işlediği ülkede, uzun vadeli planlama da yapılmaz, gelene tolerans da gösterilmez. Rijkaard gelir, 1 senede ipi çekilir. Ardından gider dünya kupasını kazandırır ertesi sene bir tane milli takıma yahut da bir avrupa takımına avrupa kupası. Del Bosque, Löw vs. örnekler hep ortada. Bir halt bilmiyor diye kovulan adamlar bunlar. Bir yerlerde bir yanlışlık var. ne gariptir ki herkes hatayı etrafında arıyor.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Maclari izleyebildim mi :-( sesten. Derhal yasaklamalilar, kuru gurultu. Yarismaya katilin bu ara, zevkli olacak. Dunya kupasinda favorim Cote Ivory...ruyamda gördum :-D
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:Maclari izleyebildim mi :-( sesten. Derhal yasaklamalilar, kuru gurultu. Yarismaya katilin bu ara, zevkli olacak. Dunya kupasinda favorim Cote Ivory...ruyamda gördum :-D
Hasan bu konuyu dunya futbolu kisma tasimak lazim. Ben yapacam ama elimde komputer yok su anda siyahbogurtlenle bu kadar oluyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Ikinci mac Fransa ile Uruguay arasindaydi. Hayatimda ilk kez dunya kupasi izlerken uykuya dalacaktim. Boooooring, bir birini oynatmayan iki takimin maci basladigi gibi bitti. Hasan'in dedigi gibi o kuru gulurtude yanina kar kaldi. O borozanlari Sarcoglunda kullanmak gerek, sirf ses kirliligi olsun manasinda :mrgreen:
Amerikadan Dempsey'i izleyin bakalim beyenecekmisiniz ...

Cengiz Akgun
Moderator

Re: World Cup 2010

Post by Cengiz Akgun »

Bugun Ingiltere Amerika macini seyredebildim. Ingilizler 4. dakikada kolay attiklari nir gol ile one gectiler. Emil Hesky'in rolu buyuktu. Bu adami senelerdir gorurum. Iyi bir vurucudur. Boga gibi kuvvetli. Yasi da geckin olmasina ragmen Ingiliz milli takiminda hala is yapiyor. Nonda filan gibi adama para kaptirilana kadar bu adami alabilselerdi ya GS'ya vaktiyle.

Amerikanin attigi gol Ingiliz kalecisinin hediyesi oldu.

http://g.sports.yahoo.com/soccer/world- ... sow,247837

Her ne kadar Ingilizler bastirirmis gibi gozukselerde Amerikalilar bikip usanmadan fizik gucleri ile bir puani aldilar. Bu iki takim gruptan rahat cikar deniyor.

Ben seyretmedim ama ozetlerde G. Kore Plaikaryalarla kedi ile fare gibi oynamis. Yunanistan sifir cekip eve donecege benzer. Amerikali spiker awful dedi. Bu aada Arjantinin basina eroinman gecmis. O da ilk yarida erken attiklari golle ucuz kurtulmuslar Nijerya onunde. Ikinci yari Nijerya oynamis cunku.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Maclarin hepsini oturdum seyrettim - seyrettiklerim icinde de Kore'yi cok begendim. Total futbolu hakkini vererek oynuyorlar - sahanin heryerinde sanki Yunanlilardan 2-3 tane fazla Koreli varmis gibiydi. Is ahlaki, caliskanlik, takim icin oynama kavramlari ile birlesince ortaya total futbol cikiyor iste...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Seyrettigim ikinci canli mac Almanya Avusturalya oldu. Almanlar maci anlatanlarin dedigi gibi cok gozalici (very very impressive dediler onlar) bir futbol oynadilar. Avusturalya malasef hicbir sey yapamadi. Ikinci yari biraz da agir bir kararla (ama ne olursa olsun Meksikali hakem Turk hakemlerine ders verecek nitelikte gayet iyi bir sekilde maca hakimdi) 10 kisi kalinca ben gecen hafta Califonia is seyahatinden kalan yorgunluk yuzunden uyudum. Ayip ettim. Sadece bundan sonra atilan iki golde TV'nin sesi artinca uyanip Avusturalya'nin perisan halini seyrettim.

Devre arasi artik Kaliforniya'ya yerlesti diye duydugum Jurgen Klinsman'in dedigi gibi artik topla kosmak yerine topa kosulacak bir futbol oynama devri ve buna uyamayan yenilerek cezalandiriliyor dedigini duydum. Bizim Frank yeine Jurgen gelse GS da bir seyler olurdu gecen sene gibime geldi. Adam ne konustugunu biliyor. Total motal gibi seyler zirvalamadi. Topu kosturacaksin ve yerinde paslar ile ceza sahasina sagdan soldan ortadan girebilecek adamlara sahip olacaksin. Rakibe de aynisini yaptirmayacaksin. Bu kadar basit bu futbol isi.

Almanlar gayet guzel hazirlanmislar. Takimda iki Turk var. Mesut 79. dakikaya kadar oynamis. Pek fazla goze batmadi ama Almanlar saat gibi isleyen bir makinenin parcalari gibi oynadiklarindan boyle Messi, Jessi, Dussi filan gibi adamlarin iyi oynamalarina bagimli degiller. Takim oyununun en guzelini temsil ettiler.

Kewell sahada yoktu. Neil Lucas ise en azindanbir tane yuzde yuz golu kaleye girerken cikardi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Almanya sahadan sildi bugun Avustralya'yi. Taktik olarak birbirine cok benzeyen iki takim bence Almanya ile Avustralya. Ikisinde de on planda fizik guc var, topu ayaklarinda fazla tutmuyorlar cok fazla, ve dikine oynuyorlar. Arada buyuk bir fark tabii ki o da kalite. Bu dediklerimi Almanya tikir tikir yaparken Avustralya yanindan bile gecemedi.

Fakat bu Almanya'nin Brezilya ve Ispanya karsisinda cuvallama ihtimali cok yuksek bence. Tabii ki skorlar nasil gelisir bilinmez ama bu takimlara karsi cok zor durumlara duseceklerini tahmin ediyorum. Bugun defansin gobegine neredeyse hic is dusmedi ve bence takimin zayif yonu de burasi. Aslinda genel olarak da Almanlar icin en tehlikeli takimlar topu ayaginda tutabilen teknik kapasitesi yuksek ve hizli oyunculardan olusan takimlar. Bu dediklerimi ancak orta duzeyde yapabilen Turkiye karsisinda bile oldukca zorlanmislar, bir turlu maca hakim olamamislardi.

Avustralya hakkinda soylenecek per birsey yok. Berbat oynadilar. Galatasaray'la adi gecen Grella ve Emerton da berbatti. Hatta Neill'i de pek begenmedim, ki cok faydali oldugunu dusundugum bir transfer Galatasaray icin. Aslinda topu oyuna sokusu kusursuzdu. Kisa ve uzun paslari tek toplari hepsi yerindeydi. Yine de sanki bugun yeterince yuregini koymadi sahaya kolay pes etti gibi geldi bana. Tabii bize burdan ahkam kesmek kolay, o ayri.

Aslinda en cok sasirdigim Avustralya'nin saha ici organizasyonunun berbat olmasi. Disipliniyle on plana cikan bir takim genelde, bugunse saskin ordekler gibiydiler. Almanlarsa bir Mercedes gibi duzgun islediler. Ferrarilere ve Porschelara karsi ne yaparlar onu gorecegiz.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Avustralya da futbol mu oynaniyormus?

Gelin Paraguay macini izleyin. Defans oyuncusu ariyorlar ustelik. Dunyanin en iyi defans yapan takimi, iddia ediyorum.

Harika bir mac izlemekteyim, tas gibi takim ve oyuncular.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Paraguay 1:0 öne gecti...tavana sicradim sevincten :-D

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

dk 64: 1-1, karambolden...

Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Luce bizdeyken "defansif agirlikli,goze hos gelmeyen futbol" hakkinda yazilanlari bir hatirlasak. Paraguayda Uruguayda sahaya top oynatmamaya cikmis. Arjantin ve Brezilya disinda Amerika kitasindan Kuzey, Guney farketmez izlenmez. Hic zevk vermiyor. Uyku sorunu olanlara siddetle tavsiye ederim...

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Keita sahaya :D

Post Reply