TÜRK TELEKOM ARENA (ASLANTEPE) (13 Aralık 2007 )

Moderator: Staff

Post Reply
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

zaten 100 milyon usd'lik stada 5 milyon usd verecek 20 tane sponsor bulsan iş çoktan biter. Fakat bizimkiler istiyor ki sonsorlar para versin karşılığında birşey almasın.Böyle bir enayi de heralde henüz dünyaya gelmedi.
Stadın trübünlerini 20'ye bölüp bu şirketlerin ismi 5-10 seneliğine tribünlere verilse sanırım olay biter ama nerede o ufku açık adamlar.

Vodafone gibi bir firma Türkiye'ye girecek bundan faydalanmanın yolunu bulmaya çalışmak lazım.

Ne bileyim veleybol takımına ismini verdirmeye falan çalışırsın. Cafe crown gibi.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Dün maliye bakanlığının seyrantepe arazisi ihalesini kaldırdığından ve bayındırlık bakanlığının araziyi ticaret, konut ve spor bölgesi olarak değiştirdiğini , bakanlıkların izin vermek için yetkiyi şişli belediyesine bıraktığıyla ilgili haber vardı.

Gerçi İhaleyi iptal edilmesi iyi mi kötü mü ileride belliş olacak. İhale olmadıysa biizmkiler bu arazinin tapusunu nasıl alacak?

Bugün sabah gazetesinde Mustafa Sarıgül GS kulübü enaz 3 proje hazırlayıp bize gelsin diyor.

"Bu fırsat kaçmaz

Şişli Belediye Başkanı ve Galatasaray eski yöneticisi Mustafa Sarıgül, sarı-kırmızılı kulübü ayağa kaldıracak Seyrantepe Projesi'ndeki son gelişmeleri SABAH'a anlattı.

Maliye Bakanlığı ile Bayındırlık Bakanlıkları'nın üst üste aldıkları kararlarla Seyrantepe arazisini tamamen Şişli Belediyesi'ne devretmesinin ardından gözler, sarı-kırmızılı kulübün eski yöneticilerinden Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e çevrildi. SABAH, Galatasaray camiasının 'kurtuluş' olarak değerlendirdiği Seyrantepe Projesi hakkında son sözü söyleme yetkisine sahip olan Sarıgül'le görüştü. Şişli Belediye Başkanı, "Bu, Galatasaray adına tarihi bir fırsattır. Yönetim kurulu elini çabuk tutup, bu konuda gerekli işlemleri yapmalıdır" ifadesini kullandı. Maliye Bakanlığı'nın toplam 384 bin metrekare olan arazinin ihalesini iptal ettiğini, Bayındırlık Bakanlığı'nın ise daha önce yeşil alan olarak görülen arazinin imar planını konut, ticaret ve spor bölgesi olarak değiştirdiğini hatırlatan Sarıgül, "İki bakanlık, dosyayı son şekliyle Şişli Belediyesi'ne devretti. Sportif olarak konuşacak olursak, artık top bizde" yorumunu yaptı.

ÜÇ PROJEYLE GELSİNLER
Galatasaray Kulübü'nün Seyrantepe konusunda bir an önce en az üç proje hazırlaması gerektiğini söyleyen ve ardından da kendilerine müracaat etmelerini isteyen Mustafa Sarıgül, "Kulübün bize başvuru yapması şart. Onlar bunu yapmadan Şişli Belediyesi'nin bir adım atması mümkün değil. Proje birden fazla olursa, en iyisini değerlendirme fırsatımız olur, bundan da Galatasaray Kulübü kazançlı çıkar. Bu nedenle en az üç proje diyorum. Başvuru yapıldıktan sonra projeleri bizde önce İmar Komisyonu inceler. Oradan çıktıktan sonra Belediye Meclisi'ne sunuş yapmak gerekir. Galatasaray yeter ki yola çıksın. Biz bu işin takibinde en az onlar kadar ısrarlı oluruz. Ben Galatasaraylı'yım ama şu anda Şişli'nin diğer spor kulüplerine karşı da sorumluluklarım var. O arazide bu kulüpler de kendilerine yer bulacak. Yani orası mükemmel bir sportif merkez olacak. Bu nedenle Seyrantepe'ye büyük önem veriyoruz" diye konuştu.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Sn. Canaydın'ın GS'a 30 seneliğine kazandırdığı seyrantepe arazisi ile milliyetteki haberde ilginç notlar var.

1. Araziyi milli emlaktan 2004 yılında kiralamışısız.
2- Araziye 2 senedir hiçbir şey yapılmammasına rağmen
2004 yılında 700 milyar TL
2005 yılında 731 milyar TL kira bedeli ödemeşiz.

Canaydın kulübü meteliğe muhtaç bırakmış. Biz boş tarlaya kira parası ödüyoruz. Allah aşkına stat falan yapmayacaksanız boş yere kira ödeyip durmayın.

Bir adam bu kadar yeteneksiz olup, para kazandıracağı yerde, kulübü devamlı zarara sokar mı?

Bu arada araziye 100 direk dikilecekti.Acaba 100 adam çıkmadı mı direklere ismini verecek.
:lol:
http://www.milliyet.com.tr/2006/01/09/spor/aspo.html

Alpay Dedeoglu

Yeni stad yapılıyor.

Post by Alpay Dedeoglu »

http://www.milliyet.com.tr/2006/04/11/son/soneko27.asp

Uzun lafin kisasi, Sami Yen TOKI'ye veriliyor, onlar rezidans yapıyor,
oradan gelen paranin bir kismi ile GS'nin Aslantepedeki stadi yapiliyor.
Yani ASY arazisi toptan veriliyor,onun yerine Aslantepe-Ayazaga'ya
40.0000- 50.000 kisilik stad veriliyor.

Unakitanin cozumu imis.
NO ADNANS, NO CRY !!

Ismail Gezer

Re: Yeni stad yapılıyor.

Post by Ismail Gezer »

Hadi bakalım hayırlı olsun..
Alpay Dedeoglu wrote:http://www.milliyet.com.tr/2006/04/11/son/soneko27.asp

oradan gelen paranin bir kismi ile GS'nin Aslantepedeki stadi yapiliyor.

Unakitanin cozumu imis.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Alpay Dedeoglu wrote:http://www.milliyet.com.tr/2006/04/11/son/soneko27.asp

oradan gelen paranin bir kismi ile GS'nin Aslantepedeki stadi yapiliyor
.

Unakitanin cozumu imis.
Yukarda vurguladigim kisim icin, haberde kullanilan ifade su:
Galatasaray Kulübü, son olarak 1997 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nce 49 yıllığına kendisine tahsis edilen Ali Sami Yen Stadı'nı TOKİ'ye devredecek. TOKİ de, hasılat paylaşımı yoluyla burayı değerlendirecek. Elde edilen kaynağın bir bölümü ile Seyrantepe'de Galatasaray için yeni bir stad yaptırılacak.
Sirf hasilat paylasimi ile, yeni stad nasil yapilacak diye bayagi supheye dusmustum. Sonrasinda, ayri bir haberde, olayin sadece "hasılat paylaşımı" degil hepten devir oldugu, ve oranin Alpay'in da soyledigi gibi rezidans olarak da degerlendirilme olasiligindan bahsediliyor. Yalniz, bu 2. haberde soyle bir kisim da var:
Bu hafta içinde Galatasaray Kulübü yetkilileri ile bir araya gelerek, teknik ayrıntıları konuşacaklarını ifade eden Bayraktar, ''Biz, burada, devletin, TOKİ'nin ve İstanbul halkının menfaatini düşüneceğiz. Ali Sami Yen ve yeni stat konusunu da bu çerçevede ele alacağız. Önce her konuda anlaşmamız lazım ki, sonra protokol yapılsın'' dedi.
Daha pacalarimizi sivamamiza cok var derim ben yani...

Ulasim kolayliklari acisindan da, ASY arazisinin yeniden kullanilmayacak olmasina burda muhalif olanlar vardi ki, su anki gorunuste, daha da kotu sekilde hepten vazgeciliyor. Istanbullular, duzenli maca gidenler ne der bu konuda??
Özgür

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Ulasim kolayliklari acisindan da, ASY arazisinin yeniden kullanilmayacak olmasina burda muhalif olanlar vardi ki, su anki gorunuste, daha da kotu sekilde hepten vazgeciliyor. Istanbullular, duzenli maca gidenler ne der bu konuda??
Ozgur maca hep giden 3-5 bin kisilik cekirdek taraftar grubu cildirmistir. Seyrantepe nere bilmem, yolu var midir, giden otobus var midir. Kisin karla kapli mi olur hic belli degil. GS oralarda 40 bin kisilik stadi dolduracagini dusunuyorsa kumar oynuyor derim. Alt yapinin mutlaka iyi olmasi gerekiyor. Ben Bostanci'dan cikip 3 saatte maca gideceksem karda kista veya bir baskasi Bakirkoy'den 2 saatte varacaksa oraya, hic gidilmez bu kadar basit. En son gittigimde Bostanci - Taksim arasi saat 6 bucukta yola cikilmak sartiyla 1 saat 45 dakikaydi. Bu Seyrantepe'ye ulasim daha rahat deniyor ama gerekcesi soylenmiyor.

Bu biiir..

Ikincisi su yazilanlara okudum, bir daha okudum, ben mi yanlis anliyorum diye.

Deniyor ki... ASY yikilacak, oraya rezidans yapilacak, oradan elde edilecek gelirle Seyrantepe yapilacak.

Simdi kafasi az biraz calisan biri bile, ASY'nin yikilmasinin, oraya konutlarin yapilmasinin ve satilmasinin neresinden baksan 2-3 sene surecegini, ondan sonra stad yapiminin da 2 seneden asagi olmayacagini bilir. Eder en azindan 4-5 sene.

GS nerede oynayacak o kadar zaman? Sakin Olimpiyat demeyin.

Yikin ASY'i gecekondu stad yapin olsun bitsin. FB'den iyi stad yapacagiz diye, senelerdir anasini aglattilar seyircinin. Yeter artik bu basiretsizlik. Verin bir sirkete yapsinlar stadi, ismi de ASY yerine bilmem ne stadi olsun bundan daha iyi.

Ozan Ersoy

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Seyrantepe'nin konumu soyle:

Image

Olimpiyat stadi kadar sapa bir yerde degil, ama sehir ici olmadigi kesin.

Tabi Ozan Abi'nin dedigi gibi stad yapilana kadar nerede oynayacagimiz konusunda hicbir aciklama yok. Yine olimpiyat'a gidersek bir cuval incir berbat olur. O stadda futbol oynanmaz.

Konusulan planlari ayrintisiyla ogrenmeden birsey soylemek zor.

Image

Plan ayrintisi icin

not: (Bu resimlerin hepsini cesitli forumlarda (uA.org, asy.net, stadyum.org) stadyum projesiyle ilgili yazi yazan Sercan adli arkadasin attigi postlardan aldim. emege saygi acisindan belirtmek istedim)
Last edited by Tolga Girici on Tue Apr 11, 2006 11:06 pm, edited 1 time in total.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ilk once sevgili Tolga'nin ucuncu resmini baglantiya cevirdim. Aksi takdirde ekrana sigmayip, yazilar saga dogru kayiyordu. Bizim mohendiz Ozgur dogrudan foruma asilan resimlerin boyutuyla oynama imkani var mi aciklar, gecenlerde de biri sormustu sanirim.

Ikincisi cahilligim icin kusura bakmayin, kendi dusuncelerime gore Seyrantepe projesi ilk basta bana yagmadan farkli gozukmedigi icin ilgilenmemistim. Yani alti curuk, gerceklesmeyecek bir girisim gibi geldigi icin yerini yurdunu hic inceleme zahmetinde bulunmadim. Simdi ASY ve Seyrantepe takasi mevzu oldugu icin durumun ciddiyeti ve olabilirligi degisti. O yuzden yukarda yaptigim yanlis yorumlari simdi burada degistirecegim.

Tolga'nin verdigi guzel uydu cekimlerine bakilirsa, yer sandigim kadar kotu degil. Ben acikcasi tam dag basi saniyordum. Olimpiyat rezaleti gozumuzun onunde. Bugun herhangi bir emlak sirketinin sitesine bakarsaniz, Maslak, 4. Levent, Ayazaga mahallelerinin en fazla revacta olan, en fazla prim yapan yerler oldugunu gorursunuz. Son 10 senede dikilen gokdelenler bunu size kanitlar. Ozellikle isine yakin olmak isteyen bir suru aile buralarda ev bakiyor. Ve ev fiyatlari hic de ucuz degil. Uydudan da goruldugu uzere, butun her yer karis karis betonlasmis bile.

Bir baska guzel konu Metro istasyonunun stadin dibine kadar gelecek olmasi. Stada arabasiz gitme olanagi dogacak. Metro saatleri siklastirilirsa veya mac icin ek sefer konulursa, binlerce insan sirf metroyla gelebilir. Bu da arabayla gelenler icin trafik sorununu rahatlatir.

Ucuncu guzel taraf ITU'nun dibinde. 20 bin + kisilik okulda, elbet onemli sayida GS li ogrenci vardir. Ozellikle hafta arasi veya cuma gunu maclarinda okuldan cikip maca gidecek gencler cok olacaktir. Keza Bogazici Universitesi de cok cok uzak degil.

Anadolu'dan gelecek taraftarlar FSM koprusunu kullanip gelebilirler. Trafik acisindan Bogaz koprusu - Sisli istikametinden cok da fazla farketmeyecektir.

Yani uzun sozun kisasi, bizim yonetim meger epey iyi bir "okazyona" (hastayim bu lafa) talipmis. Bu konuda endiselenecek bir sey yok.

Stadi kim yapacak, ne zaman yapacak, ne kadar surecek, GS o sirada nerede oynayacak bunlar cok cok onemli sorular. Bence anlasmalar sirasinda Inonu stadinin kiralanmasi sarti konulmali. Olimpiyata gitmek hele hele 4-5 sene gitmek GS'i futbol olarak bitirir.

Ozan Ersoy

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ozan,
Bence aslantepe denen yere stad yapılıp bitene kadar ASY' stadına dokunulmayacak. Yeni stada geçildiği gün ASY stadı da aşağı iner.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Istenilen, hayal edilen stat olacak mi acaba?

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Birde Tolga'nın verdiği resimlere bakıneaa sanki aslantepenin yeri iki resimde farklı gibi.

1. resimde (trakya tarafından - anadoluya gidilen istikamette bakıldığında) TEM'in sağ tarafında olan aslantepe ikinci resimde TEM'in solunda gözüküyor

Ben mi yanılıyorum yoksa

Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Ben de düşünce olarak yapılacağı söylenen takas ve yeni stadyum meselesine sıcak bakıyorum..

Herkesin malumu,devlet kurumları İstanbul'un trafik açısından sıkışık bölgelerine stadyum türü yapıların yapılmasına karşı çıkıyor..Beşiktaş,stadının yeri açısından nispeten şanslı..Fenerbahçe ise ülkedeki ekonomik kriz sırasında çabuk davranarak devletin bu görüşünü tabiri yerindeyse kırarak,bugünkü stadını büyük ekonomik özveriler de göstererek işlek bir noktaya yapmayı başardı..Ama İstanbul'un boğucu kalabalığında daha da çok ortaya çıkacak trafik ve belki şimdiden hesap edilmeyecek sorunlardan,onlar da ilerde farklı bir yere taşınmayı düşünebilirler,bunu gerçekleşme ihtimalini ancak zaman gösterecek..

Tekrar konuya dönersek;TOKİ'nin bugünkü A.S.Yen arazisine gelir getirecek yapılar yapıp (rezidans,her neyse) bunun geliriyle Seyrantepe'de G.Saray'ın kullanımına verilecek stadyum yapacak olması,G.Saray'ı en azından stadyum yapmak için girilecek ekonomik sıkıntıdan kurtarmış oluyor.Tabi burda bugünkü A.S.Yen arazisinden elde edilecek gelirin ne zaman yeni stad yapımı için kullanılabileceğine dönük endişeler var,haliyle sürenin uzamasından endişe ediliyor..Bu endişeler kısmen haklı olsa da,gerek yerin önemi,gerekse son zamanlarda gayrimenkule olan ve ilerde artması muhtemelen daha yüksek talep nedeniyle finans akışı yönünde sıkıntı olacağını pek
sanmıyorum.Artı,devlet her türlü mevzuda erteleme ve gecikmeler yapsa bile,bilhassa son yirmi yıldır spor tesisi işinde hayli ciddi davranıyor..Hele konu Galatasaray olursa bu ciddiyet daha farklı konuma gelecektir.

Seyrantepe'nin yeri konusunda fazla spekulasyon yapmaya da gerek olmamalı..Yeri ben de görmedim,ama İstanbul'a Trakya üzerinden her gidişimde Olimpiyat Stadı'nın uzaktan siluetini görebiliyorum.Oysa aynı güzergahı devam etikçe,çok önemli sorun olmadıkça ikinci köprüye son dönüş noktasına kadar gayet rahat gidebiliyorsunuz,ve sanırım Seyrantepe'de sizi oralarda bir yerde bekliyor ve şehrin bir çok noktasına yakın vaziyette.. :) Tabi ki arzinin altyapı çalışmaları da önemli,ancak devletin bu kez Olimpiyat Stadı tecrübesinden,bu konuda daha farklı davranacağını umud ediyorum.

Bugün ortaya atılan tahmini proje ile stad meselesini halledecek Galatasaray,Riva projesi ile ekonomik sıkıntılarının çoğunu da halledebilirse,yeniden yapılanma ve yeni projelerden gelecek kaynaklarla Türk futbolunda yine hem sportif,hem de mali açıdan eski günlerinden daha güçlü bir yapıya dönüş imkanı bulabilir..Bu şekilde,bugün ne oluyor acaba diye aklı karışan hem kendi,hem rakip takımların taraftarları da cevabını bulmuş olur,tabi bilhassa Galatasaraylı yandaşların yöneticilerine bugünden ettikleri küfürler yanlarına kar kalarak..

Galatasaray 2000 başarısı sonrası,sportif açıdan olmasa da, yönetim ve mali açıdan çok zor yıllar geçirdi..Umarım şu mevzuda olsun bu kez yine karamsarlar kazanmaz..

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Gorgen wrote:Ozan,
Bence aslantepe denen yere stad yapılıp bitene kadar ASY' stadına dokunulmayacak. Yeni stada geçildiği gün ASY stadı da aşağı iner.
Mehmet, ben okudugumdan oyle anlamadim. Ama dedigin dogruysa en ideal cozum olur. GS Olimpiyata surulmez, ASY'de oynayip maclarini yeni stadina kavusur.

Bu anlasmanin sartlari ve ayrintilari cok onemli. GS yeni stadin yapimina hemen baslamali. Eger ASY'nin yikilmasini, oraya bir sey yapilmasini bekleyecekse, hem futbol olarak etkilenir, hem hasilat olarak zarar gorur, hem de yeni stadinda kaziklanma acikta kalma olasiligi artar. Biri kalkar Seyrantepe projesi yatmistir der, ondan sonra ayikla pirincin tasini.

Ozan Ersoy

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Hasan Tezcan wrote:Istenilen, hayal edilen stat olacak mi acaba?
Hasan'cim seni mi kiracagiz, stadin taslagi bile hazir efsane jimboom takiminin stadindan esinlenmis hem isimler de benzer. Ben cok umitliyim
http://www.jimboombaturf.com.au/legend/legend_img01.jpg

Post Reply