TÜRK TELEKOM ARENA (ASLANTEPE) (13 Aralık 2007 )

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Hincal Uluc'un suclamalarina Ozhan Canaydin'dan yanit gelmis.

Ozan Ersoy

"Özhan Canaydın, Ünal Aysal'ın üst yöneticisi olduğu UNIT Group ile Ali Sami Yen Stadı'nın yenilenmesi için yapılan anlaşmanın iptaliyle ilgili eleştiriler üzerine de açıklama yaptı.

Daha önce UNIT Group ile yapılan anlaşmaya göre stadın 45-55 milyon dolara mal olacağını, işletmesini de 15 yıl süreyle Ünal Aysal'ın yapacağını ifade eden Canaydın, ''Geliri de yüzde 51'e yüzde 49 paylaşacaktık. 15 yıl işletme karı bölüşülecek, ancak kendisine ana para ve faizini 8 yılda ödeyecektik. Hem ana para ve faizi 8 yılda ödemek, hem de karı paylaşmak bize ters geldi. Ayrıca, yaptığımız değişiklikler sonucu, zaten stattan yıllık 8 milyon dolar alacağımızı anladık. Mevcut stattan 8 milyon dolar alırken, yeni stat yapıp, 20 yıl hala 8 milyon dolar almamız, kulübümüzün menfaatine olmazdı. Bu yüzden, o zaman yeni arayışlara girdik'' diye konuştu."

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote:Hincal Uluc'un suclamalarina Ozhan Canaydin'dan yanit gelmis.

Ozan Ersoy

"Özhan Canaydın, Ünal Aysal'ın üst yöneticisi olduğu UNIT Group ile Ali Sami Yen Stadı'nın yenilenmesi için yapılan anlaşmanın iptaliyle ilgili eleştiriler üzerine de açıklama yaptı.

Daha önce UNIT Group ile yapılan anlaşmaya göre stadın 45-55 milyon dolara mal olacağını, işletmesini de 15 yıl süreyle Ünal Aysal'ın yapacağını ifade eden Canaydın, ''Geliri de yüzde 51'e yüzde 49 paylaşacaktık. 15 yıl işletme karı bölüşülecek, ancak kendisine ana para ve faizini 8 yılda ödeyecektik. Hem ana para ve faizi 8 yılda ödemek, hem de karı paylaşmak bize ters geldi. Ayrıca, yaptığımız değişiklikler sonucu, zaten stattan yıllık 8 milyon dolar alacağımızı anladık. Mevcut stattan 8 milyon dolar alırken, yeni stat yapıp, 20 yıl hala 8 milyon dolar almamız, kulübümüzün menfaatine olmazdı. Bu yüzden, o zaman yeni arayışlara girdik'' diye konuştu."
Ben şimdi yıllardır finansın hukuk tarafı ile uğraşıyorum, burada anlamadığım (aslında anlıyorum ya neyse) bir durum var: Anapara ve faizi sekiz senede ödemek ve de karı paylaşmak bize ters geldi demiş sayın Canaydın. Siz kimsiniz? Dünyada bu tip kararlar ne zamandan beri bir teklif ters geldi denerek alınıyor.

Sana 10-15 sene vade ile para veren mi var, karını istemeden para veren mi var da bu teklif ters geliyor? İyice okuduklarıma inanamaz oldum. Bu tip finansmanlar diğer tekliflerle karşılştırılıp ona göre değerlendirilir, bana ters geldi düz geldi diye değil. Elindeki diger teklifler nedir de bunu beğenmedin kardeşim?

Ben yazayım: teklif falan yok. Para faizle, vade ile bir de varsa mal ipotek edilerek alınır. Risk arttıkça faiz yükselir, vade kısalır, verenin güvence (ipotek) isteme talebi de artar. Eğer gerçekçi faiz oranları riski karşılamıyorsa, kardan da pay istenir (venture capital diye bir laf var). Yani yüz yılı geçti, kapitalist dünyada endüstriler böyle finanse edildi ve ediliyor, bırakın stad finansını. Microsoft güvence falan vermez, en düşük faizle borç alır, süreyi de istediği kadar tutar. Yeni kurulan internet sirketi muhtemelen direk borç dahi alamaz hisselerini satar, borç alabilse faiz yüksek vade kısa olur. İkisinin arasına da diğer şirketler düşer.

GS bu teklifi incelerken hangi bankayı danışman olarak kullanmış, diğer hangi tekliflerle karşılaştırmış? Başındakilerin bunu yapacak bilgisi olmadığı ortada, özellikle geçmisteki finansman denemelerine bakınca (Sahıp Som deyiniz).

Kimse görmüyor mu, bu adam ben yapmazsam hibir sey olmasın havasına girmiş, GS'ın ASY,de kalabilme şansları bu zatın kişisel hırsları, başarısızlıkları uğruna heba oluyor. Kendim proje yaptım deyip senelerdir GS'ı içine soktuğu durumu aklamak için adam başkasının da projelerine hayır der olmuş, sebebi parayı koyan adamın bunun karşılığında dünyada her finansör gibi gelir beklemesi.

Bu ters geldi, bulduğun alternatif finansman nedir yahu ASY,de kalmak, İkitellilere, o tepeye bu tepeye gitmemek için bulduğun alternatif finansman ne de bunu beğenmedin?

Eğer başka bulamadım, bu da çok kötü diyorsan da düş klübün yakasından, iyisini bulacak biri gelir belki, senin yapamadığın ortada.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Kimse görmüyor mu, bu adam ben yapmazsam hibir sey olmasın havasına girmiş, GS'ın ASY,de kalabilme şansları bu zatın kişisel hırsları, başarısızlıkları uğruna heba oluyor. Kendim proje yaptım deyip senelerdir GS'ı içine soktuğu durumu aklamak için adam başkasının da projelerine hayır der olmuş, sebebi parayı koyan adamın bunun karşılığında dünyada her finansör gibi gelir beklemesi.
Bence Hincal'i burada yinelemeye gerek yok. Bu savi daha once duyduk, begenmedik.

GS'in stad yapma geregi istegi seyircisine daha guzel bir statta mac seyrettirmekten cok, futbol takiminin gelirlerini arttirmaktir. Yukardaki teklif bir yatirimci icin gayet mantikli olsa bile, GS'a maddi acidan fazla bir getirisi olmayacagi acik cunku GS'in kisa vadede cok paraya ihtiyaci var. Boyle gelirleri ipotege baglarsa GS'in su anki borc batagindan az biraz kafasini cikarma ihtimali yok. Yani stat gibi cok buyuk projeden de kisa vadede buyuk gelir getirme sansi yatmis olacak.

Bu durumda daha iyi bir teklif aramakta hakli gorulebilir GS yonetimi.

Madem finans hukugunda uzmansin Ali Gursel, "Aziz Yildirim gelse bu kulubu daha iyi yonetir" dedigin ve gelseler cok daha iyi olurdu diye ornek verdigin Cansun/Yigit Sardan/Kalpakcioglu'nun halka acilis rezaletini bize burada acikla lutfen. Hani su sadece gelirlerinin halka acildigi, GS'in yillik gelirlerinin temettu (dividend) olarak ilelebet ipotege baglandigi halka acilis. Su anda bu isi normale dondurmeye calisiyorlar, giderlerin ait oldugu sirketle birlestirmeye calisiyorlar bu halka acik olani, yani Cansun ve Sardan'in (hatta bu isin fikir babasi Suren'dir) sictigi pisligi temizlemeye calisiyorlar ama GS'in basi her turlu kurumla (bankalar-SPK) basi belaya girmis durumda. Ayrica duydugum kadariyla hisselerin buyuk cogunlugu da bir Belcika yatirim sirketine gecmis durumda. Yani isin artik uluslararasi boyutu da var.

Biliyorsun bu dangalak is bilmezler, adiler GS'in %30'unu daha acacaklardi secilseler.

Birak simdi Canaydin'in egosunu Hincal sacmaliklarini lutfen. Cevap rica ediyorum sevgili finans avukati Ali Gursel bey.. :? Nedir bu sacmalik, bunlar mi GS'a faydali olacaklardi?

Ozan Ersoy

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote:
Ali Gursel wrote:
Bence Hincal'i burada yinelemeye gerek yok. Bu savi daha once duyduk, begenmedik.
Ozancigim, Hincal ile ismim ayni cumlede anilsin istemem, birak onu yinelemeyi. Ne derse yanlis kabul ederim, aksi ispat edilene kadar. Bunu da bu forumda birkac kere yazdim. Hincal'in bu konuda ne dedigini bilmiyorum, mesajimi senin Canaydin demecine karsilik yazdim. Begenmedigin sav eger yatirimcilarin yatirimlari icin riskleri ile orantili bir gelir (return) bekleyecegi ise (ki sanmiyorum) o zaman diyecegim bir sey yok, dunya karsinda. Yok eger Canaydin'in motivasyonlari ise, sav begenmemek cok normal, ama ben senin savini rica edeyim o zaman.
GS'in stad yapma geregi istegi seyircisine daha guzel bir statta mac seyrettirmekten cok, futbol takiminin gelirlerini arttirmaktir. Yukardaki teklif bir yatirimci icin gayet mantikli olsa bile, GS'a maddi acidan fazla bir getirisi olmayacagi acik cunku GS'in kisa vadede cok paraya ihtiyaci var. Boyle gelirleri ipotege baglarsa GS'in su anki borc batagindan az biraz kafasini cikarma ihtimali yok. Yani stat gibi cok buyuk projeden de kisa vadede buyuk gelir getirme sansi yatmis olacak.

Bu durumda daha iyi bir teklif aramakta hakli gorulebilir GS yonetimi.
Simdi bunlarin hepsine tamam ama bir sartla (yine yukaridaki mesajima donecegiz). GS'in onundeki alternatif nedir, yani hangi teklif bu GS'a hem stad yapip hem kisa vadede buyuk gelir getirip bizi borc batagindan cikaracak teklif? Boyle bir teklif varsa ne derece inandirici? Kusura bakma, sen bana karamsa falan de ama ben nedense normal sartlarda stadi olmayan (ya da kotu durumda) ve de borc batagi icinde bir sirketin birden hem stadi yapilip hem borc batagindan cikmasi gibi projelere supheyle bakiyorum.

Cok basit bir ornek: GS'a yarin bir Arap seyhinden 500 milyon Euro hibe edilmesi ihtimali var (milyarda bir olabilir ama sifir degil), simdi sen bunun icin butun stad projelerini bir kenara koyar misin? Koymazsin, sen istatistik bilirsin, sanirim expected value bunun adi bir olayin olma ihtimali ile olayin degerini carpar o ihtimale yonelme egilimini belirlersin. Seyhin parasi cok yuksek ve bedavadir ama olma ihtimali o kadar azdir ki, hayal tacirligini birakip projelere bakalim der gecersin (rakamlarla ornek verip herkesi baymayayim).

Diger taraftan bir proje sana nisbeten daha az para kazandiracaktir ama ihtimali yuksektir (80% diyelim), onu tercih edersin. Ayrica gelir hanesini dar bir sekilde sadece bilet geliri degil, CL'de mac kazaninca gelen direk gelir ve dolayli gelirler diye de dusunuyorum, o yuzden ASY'in ustunlugunu kim tartisabilir, al iste sana Olimpiyat Stadi'nda 200,000 bilet, bir galibiyet daha iyi olmaz miydi?

Ben sorumu yineliyorum: bahsedilen teklif reddedilirken alternatifler neydi (cunku Ozancigim, ne dersen de diger alternatifleri goz onunde bulundurmadan bir teklifi degerlendiremezsin. Hanedani falan unuttum ama 12-13 yuzyil gibi sanirsam bir Cin imparatoricesi tahti elegecirmeye calisirken yakalanan ve dogranarak olmeye mahkum edilen iki kisiye birer ip verip buyrun kendinizi asabilirsiniz diyor. Ikisi de tereddutsuz teklifi kabul ediyor. Keyfi yerinde kimse kendini asmaz, ama alternatifin dogranmaksa asilmak bir anda cazip gelebilir, bu arada imparatorice de merhameti ile nam saliyor), bunu kim degerlendirdi yani alternatifleri karsi karsiya koymayi? Ben bu konuda bu yonetime guvenmiyorum, sen guvenebilirsin ama ben guvenmiyorum, ne yapayim, cok saibeliler isbilirlik konusunda, ister istemez aman ha diyorum.
Madem finans hukugunda uzmansin Ali Gursel, "Aziz Yildirim gelse bu kulubu daha iyi yonetir" dedigin ve gelseler cok daha iyi olurdu diye ornek verdigin Cansun/Yigit Sardan/Kalpakcioglu'nun halka acilis rezaletini bize burada acikla lutfen. Hani su sadece gelirlerinin halka acildigi, GS'in yillik gelirlerinin temettu (dividend) olarak ilelebet ipotege baglandigi halka acilis. Su anda bu isi normale dondurmeye calisiyorlar, giderlerin ait oldugu sirketle birlestirmeye calisiyorlar bu halka acik olani, yani Cansun ve Sardan'in (hatta bu isin fikir babasi Suren'dir) sictigi pisligi temizlemeye calisiyorlar ama GS'in basi her turlu kurumla (bankalar-SPK) basi belaya girmis durumda. Ayrica duydugum kadariyla hisselerin buyuk cogunlugu da bir Belcika yatirim sirketine gecmis durumda. Yani isin artik uluslararasi boyutu da var.

Biliyorsun bu dangalak is bilmezler, adiler GS'in %30'unu daha acacaklardi secilseler.

Birak simdi Canaydin'in egosunu Hincal sacmaliklarini lutfen. Cevap rica ediyorum sevgili finans avukati Ali Gursel bey.. :? Nedir bu sacmalik, bunlar mi GS'a faydali olacaklardi?

Ozancigim,
Gelelim burasina: Ozancigim, uzmanligi falan bir tarafa birakalim, 10 kusur senedir meslegim bu, sadece yaptigim is, uzmanim, degilime gerek yok. Cok basit bir onerme yapayim, bana guvenmezsen bir baskasi aksini soylesin konusalim: herhangi bir finansman icin kredi arayan taraf degisik alternatiflere bakar, karar verir. Acikcasi araba almaktan pek farki yoktur, kac para, kac litre yakiyor, guvenli mi der gibi, faiz ne kadar, up-front feeler ne kadar, anlasma asartlari ne kadar sert, vade ne kadar der bakar karar verirsin. Rahmetli dedem 1962 model kirmizi Alfa Romeo Spider kullanirdi, ben de aynisini bulup alacagim gibi garip faktorler yoksa (bana sorarsan Canaydin'in baskasina is yaptirmama arzusu da bu garip faktorlerden), gider paranin alabilecegi en uygun arabayi alirsin, ya da kendine en uygun finanasmani alirsin. Hani cok uzmanlik gerektiren birsey de yok. Unal Aysan reddedilmis, neden diye soruyorum, kisa vadede cok para getirmeyecekti gibi bir cevap var. Ben de nedir bu kisa vadede cok para getiren proje, hazret bes senede bu kisa vadede cok para getirecek isin yuzde kacini tamamlamis diyorum?

Diger soruna geleyim: Sanirim Aziz Yildirim daha iyi olur dedigimden herkes ne dedigimi anliyor. Digerlerinin halka acilma projesini senin burada anlattigin kadariyla biliyorum (yani detaylari konusunda senin yazina dayanayim): dividendlerin ilelebet ipotege alinabilmesi garip bir kavram, tabii alinir da, adi ipotek olmaz, satis olur. Ben sana hissemi satarim, temettuler ilelebet senindir. Satip satmamak konusunda verdigim karar fiyat ve temettu beklentilerimle ilgilidir. Burada da cok anormal kavramlar yok, temettulerin sonsuza kadar beklenen degerini bir enflasyon faktoru ile discount edersin (Turkcesini bilemiyorum), verilen fiyat daha fazla ise satarsin, degilse satmazsin. Hisseyi satmadan temettu neden ipotek edilir bilmem, belki hukuki engeller vardir, bilmedigim icin yorum yapmayayim, ama genel kavram sanirim hisse satisina benzer olur, ama oy verme ve yonetimi belirleme gibi haklari fiyattan dusmek gerekir, artik onlara nasil deger biceceksen.

Bu adamlarin ne yaptigi konusunda (kendilerini tanimam etmem, matah olduklari falan gibi bir bilgim de yok, ama yarin bana bunlar mi Canaydin mi baskan olsun deseler hic tereddutsuz ucunden birini baskan yaparim) detayli bilgim yok. Temettu haklarini senin dedigin gibi ilelebet ve de kotu bir fiyata satmislar ise, senin de dedigin gibi def-i hacet etmislerdir, hele hele bunu dogru duzgun danismanlara sormadan yapmislarsa ayiplari daha da buyuktur, bunlar da klube sokulmasin derim.

Ama bunu dedikten sonra donup, o zaman Canaydin da teklifleri ters geldigi icin geri cevirsin tabii diyemem.

Ozancigim, sayin Canaydin senin dedigin isler yapilirken GS'da tepeye en yakin insanlardan biriydi, sonra baskan olup orada su kadar burada bu kadar kupa sozu verdi, sonra isler tepeaklak olunca enkaz devraldik edebiyatina dondu. Suren kotu olsun, Sardan, Cansun her kimse onlar da kotu olsun, ama bu Canaydin'in klubu duzgun yonetmesi, yonetemiyorsa cekilmesi istegimize engel olmasin. Kim GS'a baskan olacaksa bu kararlar mumkun ola en iyi bilgi ile rasyonel olarak verilsin. 8 sene ve kar paylasimini begenmedin mi, elinde baska ne var, ne kadar gercekci, sen cidden bu sorularin sorulmasi gerektigini, cevaplarinin da bir miktar aciklanmasi gerektigini dusunmuyor musun GS'da artik? Ben uzman olayim, olmayayim, sen bilmek isemiyorsun bunlari, cevap tatmin edici olmayinca yapanin motivasyonunu ya da ehliyetini sorgulamiyor musun cidden, isimlere falan bagli kalmadan?

Ali

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Sevgili Ali'cim....

1) Hincal'in savi Canaydin'in egosu yuzunden bu stadin yapilmadigi vs. Yani adam butun krediyi kendine almak icin baskalarina yaptirtmiyor falan filan. Sacmaligin daniskasi bana gore.

2) Stat buyuk gelir kaynagi. GS o statta en az 25-30 mac yapiyor her sene. 50 bin kisilik statta ortalama 20 dolar gelir desen, mac basina 1 milyon, 25-30 milyon dolar gelir demektir. GS icin cok onemli. Ozellikle su durumda. Aysal'in teklifinde GS bunun yarisindan feragat edecek. Yani 25 bin kisilik stadini ikiye katlayacak 20 sene hala ayni gelirde kalacak. Bir de ana parayi geri odeyecek. GS boyle bir seyi kabul edemez. Sorun kisa vadede cok para getirmeyecek bir proje olmamasindan cok, GS'in stad gelirlerini uzun vadede sabit kilmasi.

3) Bu teklifi Canaydin kabul etse, basta Hincal, sonra divan uyeleri, sonra basin, sonra forumlarda sizler adami linc edersiniz sozlerinizle kalemlerinizle. "Yok Canaydin kulubu Aysal'a satmis, boyle rezalet bir anlasma yapilir miymis, is bilmezlermis, bu stad cok daha guzel bir anlasmayla yapilabilirdi" vs vs... O yuzden bu yazilar beni hic etkilemiyor. Viz geliyor tirs geciyor. Malimi cok iyi biliyorum cunku... Canaydin olsam ben de kabul etmem Aysal'in teklifini.

4) Canaydin hayal pesinde kosuyor olabilir. Alternatifi olmayabilir. Benim alternatifim var. Cogunun yok. Ama elestirmeye gelince, herkes bir Hincal kesiliyor malesef. Yukarda "Gelin hep beraber stat yapalim" diye baslik actim. Orada tartisiyoruz.

5) Suren-Cansun-Sardan- Kalpakcioglu kendi becerisizlikklerini is bilmezliklerini, bu kulubu satmakla ortmuslerdir, kulubun bu durumda olmasina en buyuk nedendirler. Halka acilis olayinda ki rezalet, halka acilan sirketin giderinin olmamasidir. Arsivlere baktim 2005 senesine kadar, GS 73 milyon dolar temettu dagitmis. Aldigi paranin kac katini. Rezaletin bin perdesi. Sirketin gideri yok, kulubun borcu 200 milyon dolar.

Allah mustahaklarini versin hepsinin. Yatacaklari yer yok bu 4'unun benim gozumde.

Ozan Ersoy

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote:Sevgili Ali'cim....
..
2) Stat buyuk gelir kaynagi. GS o statta en az 25-30 mac yapiyor her sene. 50 bin kisilik statta ortalama 20 dolar gelir desen, mac basina 1 milyon, 25-30 milyon dolar gelir demektir. GS icin cok onemli. Ozellikle su durumda. Aysal'in teklifinde GS bunun yarisindan feragat edecek. Yani 25 bin kisilik stadini ikiye katlayacak 20 sene hala ayni gelirde kalacak. Bir de ana parayi geri odeyecek. GS boyle bir seyi kabul edemez. Sorun kisa vadede cok para getirmeyecek bir proje olmamasindan cok, GS'in stad gelirlerini uzun vadede sabit kilmasi.
...
$uraya bir maydonoz olayim ben de. Neden GS boyle bir fikri kabul etmiyor diye Ali gibi ben de sorayim. Ellerinde daha iyi teklif mi var. Yok. Asla da olamaz. Cunku kimse enayi degil. Bu yuzden de GS bu stadi bedava cikaracak hali yok. Er gec birinden yuksek faizle borc bulup yaptirmaya kalkacak ya da Riva mi her ne karin arisi ise bedava coreklendigi yerleri satacak ve haydan gelen huya gidecek.

Ama bence bunlarin hicbirine luzum yok. GS bir kere degil 25 bin 20 bin ki$iyi bile stada cekemiyor. Senin o avaraj dedigin $20 dolarin yarisina kartla (kombine mi ne diyorlardi bunun adina) pe$in yer satiyor. Bunun Biletix'e banka kredi kartina filan verilen komisyonu cikart bak bakalim kac para kaliyor koltuk ba$ina Ozan. Ondan sonra bir suru capulcuya elden bedava bilet veriilerek GS yerine itler besleniyor.

Onun icin yeni stada filan ihtiyac filan yok. Oturup o stadi adam gibi elden geceirsinler ayni FB yaptigi gibi. 15-20M bulsunlar once $u tribun sonra bu tribun diye yika yika yaparlar. Elbette once o keneflerden ba$lasinlar. Ikincisi bu cenabet adamlar yeni stad olsa oraya adam cekebilecek kapasitede insanlar mi? Bir kere biletleri filan ona buna pe$ke$ cekiyorlar bu bir. Capulcu giriyor stada UltraAslan adi altinda. Bu hayvanlar iyi stadtan ne anlar. Gelip o koltugun ustune tuneyecek olan onlar degil mi? Yarin kafasi bozulsa oraya yakip yikacak ayilar da bunlar. Kime ne yatirimi yapacaksin. Stadtan once kafalari bir in$a etsinler. Stadin icinde guvenligi ve asayi$i saglasinlar. Yapilacak i$ler bunlar once. Degilse Sulukuleye 5 Yildizli otel yapmaya doner bu i$. Once cebinde parasi olan mu$teriyi cekecen. Stada capulcu girdikten sonra modern olmu$ kac para. Cebinde meteligi olmayan yaptiklarini da talan edecek orada. O yuzden akli ba$inda hicbir yatirimci bu i$e para yatirmaz bu turlu riski cok ama cok du$urmedigin surece.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Nov 13, 2006 9:13 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Nasreddin Hocalik yapayim biraz, "sen de, sen de haklisin" diyerekten! :D
Ali Gursel wrote:....Hanedani falan unuttum ama 12-13 yuzyil gibi sanirsam bir Cin imparatoricesi tahti elegecirmeye calisirken yakalanan ve dogranarak olmeye mahkum edilen iki kisiye birer ip verip buyrun kendinizi asabilirsiniz diyor. Ikisi de tereddutsuz teklifi kabul ediyor. Keyfi yerinde kimse kendini asmaz, ama alternatifin dogranmaksa asilmak bir anda cazip gelebilir, bu arada imparatorice de merhameti ile nam saliyor)...
Bu ornek, aslinda, Ozan'in fikriyle de birebir ortusuyor gibi geldi bana. O da diyor ki, tutup da, su andaki alternatiflere birakirsak isi, kitir kitir dogranmis olacagiz, bari Canaydin'la beraber gonullu gonullu, daragcinda sallaniyor olalim!
Ali Gursel wrote:Suren kotu olsun, Sardan, Cansun her kimse onlar da kotu olsun, ama bu Canaydin'in klubu duzgun yonetmesi, yonetemiyorsa cekilmesi istegimize engel olmasin. Kim GS'a baskan olacaksa bu kararlar mumkun ola en iyi bilgi ile rasyonel olarak verilsin.
Bu ifadede de Ali Hocam'a katilmamak imkansiz. Ancak iste, zurnanin ses verdigi yer, o koyulastirdigim kisim. Su anki olusum/duzen icinde, biz ne kadar klubu duzgun yonetecek biriler gelsin diye istesek de, Cin Imparatoricesinin merhametine kalmis durumdayiz, seceneklerimiz acisindan....
Özgür

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Galatasarayın yıllık tribün geliri nedir acaba? Stadı bu şekilde başkasına yaptırmak ve karşılık olarak stat gelirlerini makul bir şekilde paylaşmak yapılabilecek en doğru şey!

Dün Telegolde Bülent Uygun da anlattı Belçikadaki hadiseyi! Ali Dürüst, B.Uygun ve Canaydın'ın olduğu ortamda teklifte bulunmuş Ü.Aysal! Sonra Canaydınla başbaşa görüşmüşler ve Canaydın bizimkilere 'tamam anlaştık' demiş!

Canaydın'a güvenmiyorum! Sahip Som faciasını yaşatmış bir insanın bu işlerin altından hakkıyla kalkabileceğine inanmıyorum! Kafasından neler geçiyor bilmiyorum ama beceriksiz olduğu ortada!

Eskiden beceriksiz ama iyiniyetli olduğunu düşünüyordum! Artık, beceriksiz ve artniyetli olduğuna inanıyorum! Canaydın'ın bu işin üstesinden gelebileceğine inanan var mı? Yeni Sahip Som rezillikleri yaşatmayacağınan inanan var mı? Şartlar biraz daha değiştirilebilirdi, sabit 10 M mantıklı görünmüyor. Nasıl olursa olsun, Ünal Aysal bu işin içinde olsa, klüp için daha iyi olurdu bence! Bu işin olacağına şimdikinden çok daha fazla inanıyor olurduk en azından.. Şimdi ne olacağı belli değil!

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ismail Gezer wrote:Dün Telegolde Bülent Uygun da anlattı Belçikadaki hadiseyi! Ali Dürüst, B.Uygun ve Canaydın'ın olduğu ortamda teklifte bulunmuş Ü.Aysal! Sonra Canaydınla başbaşa görüşmüşler ve Canaydın bizimkilere 'tamam anlaştık' demiş!
Programi bende seyretme gafletinde bulundum. Bulent Uygun degil, Bulent Tulun olacak. Sadece o toplantiya katildigini ve daha fazla bilgisi olmadigini ekledi. Unal beyin istegiyle programa telefon etmis.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yalniz $unu soyleyeyim. Boyle $artlar $urtlar aciklanmadigi icin Ozan'in dedigi gibi Unal Aysal ile anla$ilsa idi Hincal da klubu satti diye yazardi ben de Unal Aysal adayi bedava kapatmi$ diye yazdigim gibi laf ederdim. Bu laflar uzerine seneligi 500 bin dolara 10 senelik mi 15 senelik mi Aysal'in adayi kiraladigi lafi uzerine ba$ta Hincal atip tuttu. bana da cok ucuz geldi ben de ma$allah Unal bey pe$ke$ cekilmi$ dedim. Bu laflar uzerine adam kontrati yirtip atti. Sonra seneligi 300 bine mi 400 bine mi ba$kasina kiraya verdiler. Yani Aysal'dan cok daha du$ugune gitti.

Canaydin $effaf olmayan sinsi bir adam. Ne halt ettigini kimse bilmiyor. O yuzden de Som gibilerine dolandirildi idi. Evet i$ adamliginda mali konular sir $eklinde saklanir ama cemiyet olayinda sir olmaz. Adam gibi bulursun iyi bir teklif ve teklif budur bunlar da alternatifleri verin kararinizi dersin kongre kararini verir ve sorumlulugun gider. Boyle $eyleri yapmayan defteri kitabi ondan bundan saklayan o hesaplar kasamda kitlidir diye onu bunu tehdit eden garip kompleksleri olan bir adam Canaydin. O yuzden kimsenin onun Allah bir dedigine bile inanasi kalmadi. Bir suru yalani ve dolani ortaya cikti. Hicbir kredisi filan yok. Bu yuzden ben Ali'ye hak veriyorum. O stadi yapsin ben e$ek olur 20 sene o stadin onunde aniririm dedi. Ne desin daha adam.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Nov 13, 2006 11:32 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Pardon! Bülent Uygun diye başka biri vardı sanırım :) Futbol camiasında aynı isimde iki kişi olması ilginç gelmişti ama Tulun'un soyadı bir türlü gelmedi aklıma..
Mehmet Marsan wrote:
Ismail Gezer wrote:Dün Telegolde Bülent Uygun da anlattı Belçikadaki hadiseyi! Ali Dürüst, B.Uygun ve Canaydın'ın olduğu ortamda teklifte bulunmuş Ü.Aysal! Sonra Canaydınla başbaşa görüşmüşler ve Canaydın bizimkilere 'tamam anlaştık' demiş!
Programi bende seyretme gafletinde bulundum. Bulent Uygun degil, Bulent Tulun olacak. Sadece o toplantiya katildigini ve daha fazla bilgisi olmadigini ekledi. Unal beyin istegiyle programa telefon etmis.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:... Evet i$ adamliginda mali konular sir $eklinde saklanir ama cemiyet olayinda sir olmaz. Adam gibi bulursun iyi bir teklif ve teklif budur bunlar da alternatifleri verin kararinizi dersin kongre kararini verir ve sorumlulugun gider. Boyle $eyleri yapmayan defteri kitabi ondan bundan saklayan o hesaplar kasamda kitlidir diye onu bunu tehdit eden garip kompleksleri olan bir adam Canaydin. ...
Konuyu hepten dagitmak istemiyorum ama, gecen gunki buraya linki gecilen Kalpakcioglu roportaji aklima geldi simdi, gizlilik, seffafliktan bahsedilince. Guya roportaj yapilmis, muhabir herseyin pirüpak olduguna (zaten "kanka" modunda gibilerdi SK ile) inandirdi beni diyordu nerdeyse ama, aslinda roportaj icinde, bir gram bilgi verilmedigi icin, okuyucu acisindan, degisen hic birsey olmuyordu. O kadar yuvarlak laf dolu, bilgi icermeyen bir roportaji, ben gazeteci olsam yayinlamazdim bile ama... neyse....
Özgür

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Tolga Girici nin Haziran 2006 Divan toplantısı sonrası verdigi bilgide
Aylık Olağan Divan Toplantısı Yapıldı

Galatasaray Kulübü Divan Kurulu toplantısı, Florya Metin Oktay Tesisleri’nde yapıldı.

Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar yönetiminde gerçekleştirilen toplantıya, Başkan Yardımcısı Adnan Polat, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Cengiz Özyalçın ile Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Gökşen ve Atilla Kınay katıldı.

Divan Kurulu Toplantısı’ndan önce, yaklaşık 140 Divan Kurulu üyesi, Galatasaray Spor Kulübü tarafından 30 yıllığına üst kullanım hakkı alınan Seyrantepe’deki 384 dönümlik araziyi yerinde incelediler. Divan Başkanı İrfan Aktar tarafından arazi hakkında bilgilendirilen, Divan Kurulu üyeleri daha sonra Florya’da Yönetim Kurulu’nun, Divan Üyeleri’ne verdiği Şampiyonluk Yemeğine katıldılar.

Şampiyonluk yemeğinin ardından yapılan Divan Kurulu toplantısında, Galatasaray Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar Seyrantepe arazisi hakkında Divan Kurulu üyelerine açıklamalarda bulundu. İrfan Aktar, Yönetim Kurulu’nun hukuki sorunları aşmak için uğraştığını, Belediye, TOKİ ve İmar Müdürlüğü gibi kuruluşlarla bu sorunları çözmek adına görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti. Kasım ayına kadar, bu sorunları aşılmasının hedeflendiğini söyleyen İrfan Aktar, 384 dönüm büyüklüğünde olan arazinin 30 yıllığına üst kullanım hakkının Galatasaray Spor Kulübü’nde bulunduğunu belirterek[/b], stad inşaatının hukuki sorunların aşılmasının ardından, 6 aylık bir projelendirme süresinin sonrasında hayata geçeceğini ve 52.000 kişilik olarak düşünülen yeni stadın inşaat süresinin en az 2,5 yıl süreceğini söyledi.

2.5 saatlik Istanbul trafigi sonucu eve geldim. Hurriyetin Ekonomi sayfasındaki stad ile gecilen son guncellem ise soyle:

Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, Galatasaray’a yeni stadyum inşaa edilmesini öngören Seyrantepe projesi için, "Ali Sami Yen’in 34 dönümlük arsasını TOKİ cebine koymadan ihale açılmaz. Biz tapudan anlarız. Bize verecekler stadın tapusuna, kaç lira para geliyor ona bakıp, satışı şekillendireceğim" dedi.

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Galatasaray’ın Seyrantepe projesini ihaleye açmak için, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün GS kulübü hakkında açtığı davanın sonuçlanmasını beklediklerini açıkladı. Bayraktar, davanın ne olduğu sorusuna, "Dava, daha önce yapılan tahsisle ilgili. Onlar aralarında anlaştı zaten, biz taraf değiliz. Dava bitip Ali Sami Yen’in 34 dönümlük arsasını TOKİ cebine koymadan ihale açılmaz" dedi. Bayraktar, Fenerbahçe yönetiminin "Seyrantepe projesiyle GS kayrılıyor" iddialarına karşılık "Ben anlamam o işlerden, benim muhatabım Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü"dür" dedi. Bayraktar’ın değerlendirmesi şöyle:

ÖNCE TAPU: Aslında ihale için biz hazırız. Ama davanın bitmesini bekliyoruz. O dava bitip tapusunu cebimize koymadan ihaleye çıkmayız. Biz tapudan anlarız. Bize verecekler stadın tapusuna, kaç lira para geliyor ona bakıp, satışı şekillendireceğim.

FAKİR FUKARAYA KONUT: Aslında bu iş için bize kanundan gelen bir sorumluluk yok. TOKİ yasası bana böyle bir iş yapma görev ve talimatı vermiyor. Bu işe ancak kaynak yaratmak için giriyorum. İşi disipline edeceğim, organize edip kontrolünü yapacağım. Oradan üç beş kuruş para kazanıp kentsel dönüşüm işlerinde ve fakir fukaraya konut yapımında kullanacağız.

TOKİ’NİN İMZASI: Ali Sami Yen Stadı’nın arsası bizim iştahımızı kabartıyor. Orada proje yapmak, Türkiye’ye güzel bir stat kazandırılmasında TOKİ’nin imzasının olması hoşumuza gider. Biz bu görevi Maliye Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve TOKİ olarak bir protokol imzalayarak üstlendik. Başbakan tarafından uygun görüldü. Stadın arsasını alarak, oradan oluşturacağımız kaynakla Seyrantepe’de stat yapacağız. Bizim muhatabımız Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, biz genel müdürlüğe stat yapıyoruz.
KULLANIM HAKKIYLA İLGİLİ: Ali Sami Yen Stadı’nın irtifak hakkı halen GS kulübünde. GSGM’nün GS kulübüne açtığı davanın GS’nin 1997 yılında Genel Müdürlük ile imzaladığı, stadın üst kullanım hakkına ilişkin olduğu ve kulübün anlaşma koşullarını yerine getirmediği gerekçesiyle kullanım hakkının iptali istemine dayanıyor. GSGM bu davayı kazanırsa, TOKİ’nin Seyrantepe projesinin TOKİ tarafından gerçekleştirilebilmesinin hukuki zemini sağlanmış olacak. Toplam 384 dönümlük Seyrantepe arazisinin 120 dönümü üzerinde Galatasaray’ın yeni stadının inşa edilmesi, kalan 264 dönüm üzerinde ise sağlık kompleksi kurulması planlanıyor. Ali Sami Yen Stadı’nı devralacak TOKİ’nin burada gerçekleştireceği projeden sağlayacağı kaynağın bir kısmıyla GS için 52 bin kişilik yeni stad yaptırılacak.

Sn. Hayri Kozak Riva projesi sursince birtakım elestiriler getirdi. Riva toplantıları sırasında dile getirdikleri buyuk cogunluk tarafından paylasıldı. Stad icin nler dusundugunu detaylı olarak ogrenmek herhalde her GS lının kalbine dokunur. Serantepe Stad isi gercekten yas!

AOS e daha alıcı bir gozle bakıp, o yola alısmam lazım. Mehmet Gorgen sagolsun sayesinde bir kerede olsa zamanında maca yetisebildim. Bundan sonrası icin beni motive etti.

Yukarıda TOKI Baskanının verdigi enformasyondan o kadar negatif sonuclar cıkarılır ki. AOS a bizim yonetim sadece gelir icin degil biraz da devlet dayattıgı icin gittigimize inanıyorum. Yukarıdaki yorumdan cıkardıgım ne ASY in geleceginde ne Seyrantepe de ne AOS oynayıp oynamama konusunda son soz hakkıına sahip degiliz.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Aziz Yildirim Sabah gazetesini ziyaret etmis, Fatih Altayli ile konusmus. Seyrantepe hakkinda soyledikleri ilginc:
Dün SABAH'ta "önemli" bir konuğumuz vardı.
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, yardımcısı Ali Koç'la birlikte ziyaretimize geldi. Hem Fenerbahçe için Fazıl Say'ın bestelediği "Fenerbahçe Senfonisi" nin prömiyerinin davetiyesini getirdi, hem de epeyce sohbet ettik.
Aziz Yıldırım'ı, Fenerbahçe'ye başkan seçildiği ve benim de desteklediğim ilk dönemdeki Aziz Yıldırım gibi buldum.
Geçmişin hatalarını görmüş, bunların spora ve Fenerbahçe'ye verdiği zararı kavramış bir Başkan gibiydi. Futbol ve sporla ilgili pek çok konuda, Galatasaray Başkanı'ndan çok Fenerbahçe Başkanı ile paralel düşüncelere sahip olduğumuzu gördüm. Yıldırım çok da ilginç bir şey söyledi: "Biz başta Galatasaray'ın Seyrantepe Projesi'ne karşı çıktık. Çünkü bir rant temin ediliyordu. Ama şimdi bu durum ortadan kalktı. Bence Galatasaray'a orada bir stat yapılması çok doğru olur. Bu herkesin lehine. Onu bırakın Anadolu'daki tüm statlar yenilenmeli. Belediyeler takımlarına doğru düzgün statlar yapmalı" dedi.
Bu sözler benden çok Ergun Babahan'ı şaşırttı.
Madem Fenerbahce cephesinden bir karsit fikir yok, devletten de bir mani olmadigi soyleniyordu, imzalar atilmisti diye biliyorum. O zaman neden surekli gecikiyor bu proje??

Aslinda en dogrusu, Riva'yi satip borclari odeyip, kredi ve sponsorlukla ASY'yi yikarak yeniden yapmakti, ama yillar gectikce sabirlar tasiyor, cok zaman kaybedildi.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ocakta kazma vurmuyormuydu bizimkiler?
Kazma nerde kazma?
Adam gibi bir stat, adam gibi bir takım istiyoruz artık :D

Neyse geç oldu, son sözüm: "Hepimiz Müşteriyiz" :D
Tolga Girici wrote:Aziz Yildirim Sabah gazetesini ziyaret etmis, Fatih Altayli ile konusmus. Seyrantepe hakkinda soyledikleri ilginc:
Dün SABAH'ta "önemli" bir konuğumuz vardı.
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, yardımcısı Ali Koç'la birlikte ziyaretimize geldi. Hem Fenerbahçe için Fazıl Say'ın bestelediği "Fenerbahçe Senfonisi" nin prömiyerinin davetiyesini getirdi, hem de epeyce sohbet ettik.
Aziz Yıldırım'ı, Fenerbahçe'ye başkan seçildiği ve benim de desteklediğim ilk dönemdeki Aziz Yıldırım gibi buldum.
Geçmişin hatalarını görmüş, bunların spora ve Fenerbahçe'ye verdiği zararı kavramış bir Başkan gibiydi. Futbol ve sporla ilgili pek çok konuda, Galatasaray Başkanı'ndan çok Fenerbahçe Başkanı ile paralel düşüncelere sahip olduğumuzu gördüm. Yıldırım çok da ilginç bir şey söyledi: "Biz başta Galatasaray'ın Seyrantepe Projesi'ne karşı çıktık. Çünkü bir rant temin ediliyordu. Ama şimdi bu durum ortadan kalktı. Bence Galatasaray'a orada bir stat yapılması çok doğru olur. Bu herkesin lehine. Onu bırakın Anadolu'daki tüm statlar yenilenmeli. Belediyeler takımlarına doğru düzgün statlar yapmalı" dedi.
Bu sözler benden çok Ergun Babahan'ı şaşırttı.
Madem Fenerbahce cephesinden bir karsit fikir yok, devletten de bir mani olmadigi soyleniyordu, imzalar atilmisti diye biliyorum. O zaman neden surekli gecikiyor bu proje??

Aslinda en dogrusu, Riva'yi satip borclari odeyip, kredi ve sponsorlukla ASY'yi yikarak yeniden yapmakti, ama yillar gectikce sabirlar tasiyor, cok zaman kaybedildi.

Post Reply