TÜRK TELEKOM ARENA (ASLANTEPE) (13 Aralık 2007 )

Moderator: Staff

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Alpay Dedeoglu wrote: Bu dernekler yapisiyla, bu kadar populer , icinde Turk insani vede rant varsa bu kadar yonetilir. Digerleride cok farkli degil. Begenmeyen gitsin Azize tapinsin, veya Demiroreni alkislasin.
Ucununde tek ortak taraflari kluplerini kotu idare etmeleri. Niye alkislayacakmisim.

Benim derdim GSyi idare edenlerin daha gercekci olmalari. canaydin'in yalan soyledigini sanmiyorum. Resmen bazi guruplarin dediklerine guvenip hayal tacirligi yapiyor. Benide cileden cikaran bu. Hincal, Halil'in yazdiklariyla degil TVde Canaydin "medya maymunlugu" yaparken bu kanaate vardim.
EXIMBANK olayina gelince. Teknik olarak mumkun cunku EXIMBANK ayni zamanda baska ulkelerinin muadili bankalarinin ikili anlasmalarla buradaki takipcisi oluyor.Mesela diyelimki Belcikali bir mutehaitlik firmasi Turkiyede insaat yapmak istiyor, bunun icin Turkiyede projeyi beraber yurutecegi firmaya (konsorsiyum olarak falan da) kredi almak icin Belcika DELCREDERE kurulusuna basvuruyor, o da Turkiyede tahkikati yaptiriyor, proje guvenilirse kredi DELCREDERE'nin Turkiyedeki ikili anlasmalarla kredisini takip eden EXIMBANK yoluyla cikiyor . Ben Belcika DELCREDERE ile olani biliyorum, daha boyle ikili olarak anlastiklari bircok ulke kurulusu mevcut. Tabii bu islemin ters yonde olanida , yani disaridaki projeler icin olabilir.
Sozu gecen Eximbank bir Amerikan kurulusu. Ne isi varmis Turkiye'de denetleme yapmaya. Mehmet Cansun'a zamaninda birinin attigi palavradan baslasmis bir sehir efsanesi. Secimlerden bir gun once elinde bir fax kagidiyla firladi. Resmen Eximbank'in web sitesinde ki bilgileri bir sey biliyormus gibi anlatti. VE EFSANE BASLADI.

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Hıncal Uluç'un genel taktiği insanların bilmedikleri, bilemeyecekleri karanlık kapılar arkasında konuşulan tüm konuları bütün olayları sanki kendisine yukarıdan bahşedilmiş bir zeka açıklığıyla hemencecik deşifre edivermesi değil midir? Esasında belki de kendisi böyle katakullilerin peşinde koşan bir insan mıdır ki hep kafası olayları böyle analiz eder? Bu yazıya söylenecek tek şey var "halamın sakalları olsaydı amcam olurdu" olur, başka bir şey olmaz.... Tüm sevgiler onun ve onun inandığı insanların zannettiği gibi paraya endeksli değildir.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

http://www.galatasaray.org/detay.asp?PI ... rID=300672

İhaleye 13ünde cikiliyor, 25'inde sonuclaniyor.
NO ADNANS, NO CRY !!

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Alpay Dedeoglu wrote:http://www.galatasaray.org/detay.asp?PI ... rID=300672

İhaleye 13ünde cikiliyor, 25'inde sonuclaniyor.
TOKI'den haberin daha da dogrusu:

http://www.radyospor.com/detay.asp?CID=29340
NO ADNANS, NO CRY !!

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

TOKI'nin aciklamasi bence olup biteni gayet guzel acikliyor. GS yonetimi ihale 13'unde diye aciklamadan once eminim TOKI yetkilileriyle konusup gorusmustur. Fakat TOKI adeta sirf GS yonetimini maymun etmek icin, "ipler bu ihalede benim elimde, sen figuransin, bak tarihi ben degistiriveririm bir anda istersem." diyen bu aciklamayi yapmis.

Ben malesef kotumser guruptayim stad konusunda. Isin icinde rant var tabii, TOKI de aptal degil bu ranti goruyor, ama sanki TOKI'nin amaci " bu stadi nasil en uzun surede ve nasil GS'a en az fayda getirecek sekilde insa ederim". Bence esas buyuk rant, is iliskileri ve cikarlar, devletin kurumlariyla FB arasinda. Sakin yanlis anlasilmasin, AY yonetiminden ya da AKP iktidarindan falan bahsetmiyorum. Gazetecisinden, politikacisina, is adamindan, burokratina, askerine kadar herkesin FB ile temasi ve cikari var. Turkiye'de sistemin, statukonun, devletin, burokrasinin takimidir FB. Ittihat ve Terakki'den beri de bu boyle olmustur. Yakin zamandan hatirlayin, iliskileri gelistirme babinda kim mac yapti Suriye'de? Fatih Akyel olayinda, transfer icin araya giren Mesut Yilmaz olayi nasil FB lehine bes kurus transfer ucretsiz cozdu? Dusunun koyu GS'li bir siyasetci GS ile FB arasindaki bir ihtilafta %100 FB'nin cikarini kollayip GS'a o yonde baski yapiyor.

Turkiye'de sistem FB'nin ikinci takim olmasi kabullenemiyor. Bu stad ihalesi su sartlarda bile yapilsa GS'nin elde edecegi finansal avantaj FB'yi uzun sure ikinci siraya mahkum edecektir. Iste bu sebeple bu stad yapimi uzun sure engellenir, geciktirilir, kusa cevrilir, defalarca iptal edilir. Fazla heveslenmeyelim.

Hincal Uluc da ortaligi karistirmaya bayiliyor. Mustafa Sarigul'un Unsal Aysal'in planlarini anlata anlata bitiremiyor. Sanki ikisi de insaat ve stad isinde tecrubeli kisilermis gibi. GS'in elinde Ali Sami Yen'in tapusu yok. Olsa bile devlet o araziden spor disinda bir amacla rant edilmesine kolay kolay izin vermez. Izin verse bile arazi 45-50 binlik bir stadi alacak kadar degil. Belki likor fabrikasi arazisi alinsaydi birseyler olabilirdi. Hincal'in onerdigi ise komik. Once mecliste kanun cikacakmis, sonra GS 30-40 milyon dolar verip stadi devletten alacakmis, sonra arazi satisa verilecek, GS'in cebine de 400-500 milyon dolar girecekmis. Nasreddin Hoca'nin borc odeme hikayesine benzedi. Hani diken tohumu, yun, iplik, hirka, diye giden fikra.

Kendimizi kandirmayalim, bu stadin devletin kurumlariyla isbirligi olmadan yapilmasi mumkun degildi, ama devlet de Turkiye'deki pek cok kurum gibi FB'nin servisinde oldugundan stad yapim isi yavas ve guc isliyor.

Anıl Yılmaz

Post by Anıl Yılmaz »

bu iş yılan hıkayesıne donuyor...Umarım daha az zararla kurtarırız...gercı kac yıldır beklıyoruz bu stadı bı kac haftada beklerız.( tabi olucaksa))

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ozgur Huseyinoglu wrote:... Daha once verdigim resmi gazete ilaninda aciklaniyordu bu durum, ama o link gecersiz hale gelmis, arsiv kismindan yine buldum. ...
Ikinci ihale de gecilmis tekrar resmi gazetede. Daima calisacak olan linki, sanirim budur. Su an zamanim yok ilkiyle arasinda bariz/onemli farkliliklar var mi diye karsilastiramaya ama, merak da ediyorum isin dogrusu, birileri karsilastirabilirse, makbule gecer...
Özgür

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Bu işin bu kadar ortalığa dökülmesinde yönetimin çok büyük hatası var, artık işe bir an önce başlamak için kontrollerini kaybetmeye başladılar. Madem bir ihaeye çıkıyorsunuz; olabilecek bütün olumsuzları hesaplayıpta öyle başlasınıza şu işe. Bu ihalede herkesin aynı şartlar altında ihaleye girmesi gerektiği kendi kafasına göre proje hazırlamayacağı belirtilmemiş mi? Belirtilmemişse neden önlemi alınmamış? Tüm Galatasaraylıları sürekli böyle demoralize etmeye kimsenin hakkı yok.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Soner Özaltındere wrote:Bu işin bu kadar ortalığa dökülmesinde yönetimin çok büyük hatası var, artık işe bir an önce başlamak için kontrollerini kaybetmeye başladılar. Madem bir ihaeye çıkıyorsunuz; olabilecek bütün olumsuzları hesaplayıpta öyle başlasınıza şu işe. Bu ihalede herkesin aynı şartlar altında ihaleye girmesi gerektiği kendi kafasına göre proje hazırlamayacağı belirtilmemiş mi? Belirtilmemişse neden önlemi alınmamış? Tüm Galatasaraylıları sürekli böyle demoralize etmeye kimsenin hakkı yok.
Olayin komedi tarafi orasi zaten. Hayatimda hicbir ihaleye girmedim ama ihalenin nasil yapilacgi konusunda iyi kotu bir fikrim vardir. Ihaleyi acan bir $artname hazirlar ve bu $artnamaede ihaleyo alacak olanin asgari neler yapip neler yapamayacagi belirtilir. Stadsa stad'in istenen ozellikleri teknik ve mali yonden belirtilir. Konutlar filan olacakss her konut biriminde yapilmasi istenen nelerdir belirtilir. Buna gore bu i$e girecek fiyat verir. Boyle $urada arsamiz var hadi bakayim goreyim sizi icinizde en guzel ve en ucuz projeyi kim verecek hem yapacak hemide i$letecekseniz derseniz boyle hayali projelerle gelirler kar$iniza. Birininki 1 milyarin ustunde oburunkini ise 400 milyon olur. Boyle $eyler olmaz ise olay $eyimin tepesi projesine doner. Evet bu ihalede de $artnamae var Ama goruldugu uzere $eytepesi $artnamesi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ahmet Ünaydin

Post by Ahmet Ünaydin »

Yine 5 şirket girmiş ihaleye. En yüksek teklif Kuzu İnşaat'a aitmiş, 128 m YTL ile.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Başkan Özhan Canaydın Galatasaray TV’ye Konuştu

Başkan Özhan Canaydın, Seyrantepe’ye yapılacak olan stat ihalesinin ardından Galatasaray TV’ye açıklamalarda bulundu.

“Bizim için çok önemli bir gün, yoğun işleri kenara bırakacak kadar önemli bir gün. Uzun zamandır uğraştığımız üzerinde çok spekülasyon yapılmış olan ihalemizin, bugün beş firmanın katılımıyla birinci etabı bitmiş oldu. Bu etapta firmalar dosyalarını, yazılı tekliflerini verdiler. Bu beş firma hepimizin bildiği gibi Eren Talu Mimarlık-Alke Ortak girişimi, Sembol-BF Ortak Girişim Grubu, Bozoğlu-Ural-A&Z Ortak Girişimi, Özyazıcı İnşaat ve Kuzu İnşaat Firmaları fiyatlarını verdi ve fiyatlar açıklandı. Şimdi asıl önemli etabın, cuma günü olacağı deklare edildi. Perşembe günü 30 Ağustos olduğu için tatil günü var. Belki pazartesiye sarkabilir. Açık ihale var. O açık ihalede TOKİ, bu beş firmadan beşini de çağıracak ya da dosyalarına, fiyatlarına göre seçtiklerini çağıracak, orada açık pazarlık yapılacak. Pazarlığın sonunda son bir şans daha var. En son yazılı teklifi verecekler. Ogün, o da açılacak ve ihaleyi kazanan müteahhit belli olacak. Bu bizim için çok önemli. Cuma bu etabı atlattıktan sonra on veya on beş gün içinde sözleşme imzalanmış olacak. Sözleşme imzalandıktan sonra da müteahhit, inşaat için çalışmalara başlayacak. İnşallah her şey güzel olacak.

Üzerinde çalıştığımız stat projesine, taraftardan ne kadar konuya muhalif tepkiler olsa da, ne kadar ümitsiz olsalar da, projemiz nihayet gerçekleşiyor. Çok az bir zaman kaldı. Temel atma töreniyle beraber biz de bir oh çekmiş olacağız. Çok güzel bir stat olacak. Söylenilen zamandan bile önce bitebileceğini tahmin ediyorum. Çünkü müteahhit firma oraya yapılan yatırımın gelirini bir an önce temin etmek ve Ali Sami Yen’de yapacağı gelir getirici yatırım için stadı bir an önce bitirmek mecburiyetinde.

Bu sene seyircimizle buluşamadık. Seyircisiz maçların tat vermediği de herkes tarafından biliniyor. Ali Sami Yen Stadı’nın çimlerinin mutlaka değişmesi gerekiyordu. Dokuz senedir hep tedaviyle götürüyorduk. Artık sakatlıklar başlamıştı. UEFA kriterlerine uymak ve Ali Sami Yen’de oynamak için mecburen çimler değişti, bazı revizyonlar yapıldı. Artık seyircimizle buluşacağımız gün, en mutlu olacağımız gündür.

Takımımız gittikçe düzeliyor, daha iyiye gidiyor. Beraber oynadıkça futbolcular birbirlerine daha çok alışıyor. Tahmin ediyorum iyi günlerimiz ileride olacak. Bu iyi günlere doğru gidişimizi hisseden bazı mihraklar da her gün değişik senaryolar yazarak bizi yıpratmak istiyorlar. Geçen haftaki senaryo da bunlardan biri. Ali Sami Yen Stadı’nın sahibiyken kiracısı olduk, halbuki hiç böyle bir şey yok. Biz Ali Sami Yen Stadı’nın sahibi zaten değildik, üst hakkını kullanıyorduk. 49 yıllığına kira mukavelemiz vardı. Bu mukaveleyi iptal edip yeni yapılacak stadımızın mukavelesini yapmıştık. Burada bir boşluk olmuştu. O boşluğa biz geldik ve iki senelik yeni bir anlaşma yaptık. Bu anlaşma eski statünün içinde kalan bir anlaşma oldu. Tabi anlayamıyorum neden böyle haberler yapılıyor. Bütün taraftarlarımız bilsin, 49 senelik üst hakkının dokuz senesi geçti. Her sene için dolar bazında kira ödüyorduk. 10 senedir bunu ödedik. Borcu var, dediler, halbuki hiçbir borcumuz yoktu, ev sahibiyken kiracı oldu dediler, kiracıydık kiracılığımız aynı şartlar içinde devam ediyor. Herkes müsterih olsun.

Lincoln’ün attığı golden sonra yaptığım hareket onu takdir etme anlamına geliyordu. Çok güzel bir goldü. Orada oturan futbolcular, federasyon temsilcileri ve diğer misafirlerle beraber hepimiz aynı duygular içinde o güzel golü alkışladık. Slaven Koprivnica maçı için, deplasmanda 2-1 galip geldik. Ama her zaman UEFA maçları kritik maçlardır. Rakibi küçümsememek lazım. Seyircimizle buluşacağız. İnşallah güzel bir oyunla üst tura atlamaya çalışacağız.

Transfer konusunda ise ben bir şey demedim. Sayın Adnan Sezgin ve futbolla ilgili arkadaşlarımızın dediklerini teyit ettim. Benim kontrolüm altında transfer yapılır. Ama ekip çalışmasıdır bu, o ekip de hala çalışıyor. Ayın 3’üne kadar zamanları var. Bir şeyler yapma gayreti içindeler. İnşallah muvaffak olurlar.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

İhalenin 2. oturumu Cuma günü!
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Galatasaray Kulübü için büyük önem taşıyan Seyrantepe ihalesinin ikinci oturumunu Cuma günü gerçekleştireceğini duyurdu.

Seyrantepe ihalesinde sona yaklaşılıyor. TOKİ'den yapılan açıklamada, İstanbul'a dev spor kompleksi yapılması işinin arsa satışı gelir paylaşımı usulüyle 27 Ağustos günü ihale edildiği hatırlatıldı. Açıklamada ihalenin ikinci oturumunun 31 Ağustos Cuma günü saat 16.00'da yapılacağı belirtildi.

Kaynak: Ajansspor

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Hic ihtimal vermedim ama Eren Talu aldi galiba:

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=3 ... 2007/08/31

SEYRANTEPE İHALESİ
En yüksek teklif 234 milyon 567 bin 890 YTL ile Eren Talu-ALKE OGG'den geldi

31.08.2007 16:32

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak spor kompleksi için yapılan ihalenin bugün yapılan son turunda en iyi teklif, Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişim Grubundan geldi.

Grubun teklifi ''234 milyon 567 bin 890 YTL idare gelir payı, yüzde 0 gelirden elde edilecek idare pay oranı ve 777 milyon 777 bin 777 YTL toplam gelir tutarı'' olarak belirlendi.

TOKİ Başkanlığında bugün yapılan ihalenin ikinci aşamasına, geçtiğimiz Pazartesi günü teklif veren 5 firmadan 4'ü çağrıldı.

İhaleye ''Eren Talu Mimarlık-Alke Ortak girişimi, Sembol-BF Ortak Girişim Grubu, Bozoğlu-Ural-A&Z Ortak Girişimi ve Kuzu İnşaat'' şirketleri katılırken, Özyazıcı İnşaat teknik şartnameye uymadığı için ihaleye çağrılmadı.

İhalede önce sözlü teklifler alındı, ardından firmaların revize ettikleri fiyatlarla kapalı teklifler alındı.

Kapalı tekliflerin bulunduğu zarfta en iyi teklif Eren Talu Mimarlık-Alke Ortak Girişiminden geldi.

İhale Komisyonu Başkanı ve TOKİ Başkan Yardımcısı Çağatay Göktayoğlu, teklifleri değerlendirdikten sonra, ihalenin sonucunu en kısa zamanda açıklayacaklarını bildirdi.
NO ADNANS, NO CRY !!

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Alpay Dedeoglu wrote:Hic ihtimal vermedim ama Eren Talu aldi galiba:

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=3 ... 2007/08/31

SEYRANTEPE İHALESİ
En yüksek teklif 234 milyon 567 bin 890 YTL ile Eren Talu-ALKE OGG'den geldi
Hala ses seda cikmadi sanirim. Ben bu isin Eren Talu'ya gidecegine hala ihtimal vermiyorum. Son anda bir sacma neden uyduracaklar, "su talimatlara uymuyor, falanca dosya eksik, teklif gecerli degildir" deyip Eren Talu'yu aradan cikaracaklar diye dusunuyorum. Isin garip tarafi Talu'nun GS'da daha once Canaydin'a muhalif olmasindan dolayi, herkes sucu Canaydin'a yukleyecek ama GS'in bu ihalede cogunluk hakki yok. Sadece iki oyu var. Onlar da olayi icerden takip etmek icin oradalar.

Eren Talu gibi onemli bir mimarimiz ve bulundugu yere mimari guzellikler katan yapilar diken sirketi, ko$e kafali AKP yoneticilerini a$ar. Onun projesinde yer alan ASY'nin yerine dikilecek insaatlari da cozememislerdir. Kutu, 4 ayagi olan kopru, en ilginc mimarisi kubbe olan yapi haricindekiler zorlar bunlari eminim.

Ikincisi Eren Talu onlardan degil. Eren Talu'yla calismak istemeyeceklerdir. Onlardan olmak cok onemli bir sart. Eminim ihale sartlarinda da yazmiyordur bu en onemli sart.

Ucuncusu cok buyuk bir rant soz konusu. Gelecek parayi "aile" icinde tutmaya calisacaklardir. Eren Talu gibi disardan birisine giderse bu ihale para trafigini istedikleri gibi rahatca yonetemeyeceklerdir.

Umarim yanilirim da en yuksek teklifi veren sirket kazanir.

Ozan Ersoy

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Cok uzun surdu bunu aciklamalari. Belli ki bayagi carpismalar
oluyor iceride.

Eren Talu'nun almasinin sakincalari:
1-) Mimarlik ile müteahaitlik projesi yönetimleri farkli
seyler. Bu boyutta bir projeyi yonetebilirmi bilemiyorum.
Hafriyat, ekipler, santiye, malzeme tedarik, amale yonetimi
Bunlar uzmanlik gerektiriyor.

2-) GS'nin evladidir diyerek bazi GS menfaitine yapabilecegi eksikliklerin
hos gorulebileceginden kuskuluyum.

3-)GS'nin ilerideki yillardaki secimlerinde bunun malzeme yapilip
sulandirilmasindan ve istismar edilmesinden korkuyorum.

4-) İktidara yakin firmalarin elinden aldigi icin yapim asamasinda
rahat birakmayabilirler ve burnundan getirip karindan kisarak
projeyi cikmaza sokabilirler.

Benim gonlumde Enka ve Mesa vardi.
NO ADNANS, NO CRY !!

Post Reply